Afganistan Vize Başvurusu

Afganistan Vize Başvurusu

Afganistan’da yaşamak isteyen, bir proje ile ilgili o bölgede olması gereken ya da tamamen gezmek, Afgan kültürünü yakından tanımak isteyen kişilerin; bu ülkede bulunabilmesi ve de rahatça konaklayabilmesi için vize başvurularını seyahatlerinden önce ki dönemde gerçekleştirmiş olmaları gerekmektedir.

Vize başvuruları ile alakalı herhangi bir bilgisi bulunmayan kişi ya da kişiler için gerekli izinleri bulunan ve de akredite olan acenteler işleri biraz daha kolay hale getirebiliyorlar. Afganistan vize başvurularınızda da aynı durum geçerlidir. Eğer; Afganistan’a giderken vize sürecinizde Vize Ofisinden yararlanmak isterseniz, başvuruda bulunmanız yeterlidir. Afganistan vize işlemleri hakkında, Afganistan vatandaşlığına geçiş hakkında Vize Ofisi yetkilileri ayrıntılı bilgi paylaşımı yapmaktadır. Vize başvurusunda ihtiyacınız olacak evrakların tamamına Konsolosluk sitesinden Ulaşabilirsiniz.

Ayrıca; Vize Ofisi danışmanları da size bu konuda destek olmaktadır. Şekillenmektedir. Her Afganistan seyahati kendi amacı doğrultusunda şekillenmektedir. Başvuruda bulunmak istediğiniz vize başlığı; Afganistan yolculuğunuzun ana amacını kapsıyor olmalıdır. Afganistan vize işlemleri ile ilgili aklınızda soru işareti olmasına gerek yok.

Çünkü tüm dünyada da olduğu gibi Afganistan vize kriterlerinde de belli başlı konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu süreci nasıl yöneteceğiniz ve de evrakları hangi prensiple hazırlamasını bilen kişilerden destek almanız işinizi oldukça kolay hale getirecektir. Bu noktada Vize Ofisi her ülke için sağladığı danışmanlık hizmetini Afganistan içinde sizlere sunuyor.

Afganistan Turistik Vize İşlemleri

Turistik Vize Nedir: Türkiye arasında vize muafiyeti bulunan ülkeler arasında Afganistan da yer alıyor. Afganistan seyahatlerinde; vize muafiyetinden yararlanabilecek kişilerin siyah pasaportları bulunmalıdır. Bu pasaport haricinde ki herkes vize almak koşulu ile ülkeye giriş yapma hakkı kazanmaktadır. Turistik vizelerde de durum aynıdır. Afganistan’ın tarihi ve de hikayeler ile dolu mekanlarında günlerinizi geçirmek için başvurmanız gereken vize; Afganistan turistik vizesidir. Afganistan turistik vize başvuru şartları için ilk adresiniz Vize Ofisi olmalıdır. Alacağınız vize süreci sonlanmadan, Afganistan’ı terk etmeniz gerekmektedir.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Turistik vize veren Afganistan; başvuru sahiplerine 30 günden fazla izin vermemektedir. Turistik gezilerinizi en fazla 30 günlük bir program dahilinde yapmanız önerilmektedir. Süreç 30 günden daha az olarak da belirlenebilir. Bu durum tamamen belgelerinizin ve de beyanlarınızın değerlendirilmesinden sonra ki sürece bağlıdır.

Nereye Başvurulur: Tüm vize başvuruları, ilgili ülkenin Türkiye’de ki temsilciliklerine yapılmalıdır. Afganistan’a gidebilmek için turistik vize başvurunuzu; Türkiye’de bulunan Afganistan elçiliklerine yapabilirsiniz. Konu hakkında sizi destekleyecek bir danışmanlık almak isterseniz; Vize Ofisi ’de bu konuda sizlere destek sağlayabilir.

Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Afganistan’da turist olarak bulunmanızı sağlayacak bu vize başvurusunda sizden; seyahatiniz bittikten sonra da 6 ay daha geçerli olabilecek bir pasaport bekleniyor. Pasaportunuzun fiziksel olarak yıpranmaması, yolculuğunuz ve de tatiliniz devam ederken herhangi bir resmi işlem gerektirmemesi, kullanılabilir olması önemlidir.

Pasaport Fotokopisi: Şahıslar, pasaportlarının; işlenen sayfaları ile biyometrik fotoğrafınızın bulunduğu sayfanın fotokopilerini; Afganistan turistik vize başvuru dosyasında bulundurmalıdırlar.

Afganistan Vize Başvuru Formu: Yasal bir şekilde Afganistan gezisi içerisinde bulunmak için vize alabilmeniz gerekmektedir. Vize almanız; başvuru sırasında hazırlayacağınız spesifik evraklara bağlıdır. Bu evraklardan birisi ise; Afganistan vize başvuru formudur. Formda; bilgilerinizi büyük karakterler ile girmelisiniz. Online olarak doldurmanızda bir sakınca yoktur. Kendinizde de doldurabilirsiniz; tükenmez kalem kullanmalısınız. İngilizce veya Türkçe olarak doldurduğunuz forma biyometrik fotoğrafınızı da yapıştırmayı unutmayınız. Son olarak sunduğunuzun bilgilerin kendi beyanlarınız olduğunu belirtmek açısından imzalayarak evrakı yetkililerle paylaşmalısınız.

Biyometrik Fotoğraf: Elde var olan fotoğrafını kullanmak isteyen başvuru sahipleri, güncel görüntülerini yansıtan bir fotoğraf kullanmalıdırlar. Vize sürecinde sorun çıkartmasa dahi; pasaport kontrollerinde güncel olmayan fotoğraf kullanımları sorun çıkartmaktadır. Bu nedenle arka fonunda beyaz seçilmiş olan son 6 ay içerisinde çektireceğiniz bir fotoğrafı kullanmanız önerilmektedir. 2 adet güncel biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız bulunmaktadır.

Adli Sicil Kaydı: Vize başvurusunda bulunan kişinin, güvenilir ve de bazı olaylarda adının geçmiyor olması beklenmektedir. Adliyeden ya da e-devletten adli sicil kaydı alarak; Afganistan’da turist olarak bulunabileceğinizi ispatlayabilirsiniz.

Sağlık Raporu: Afganistan turunuzdan önce; vize işlemlerinden olumlu bir yanıt almak için sağlık raporu almanız gerekmektedir. Sağlık raporunuzun heyet raporu olması ise; aranan niteliklerden birsidir.

Uluslararası Aşı Kartı: Afganistan kalabalık bir ülkedir. Ülkenin bazı salgın hastalıklar ile alakalı yaptırımları bulunmaktadır. Özellikle çocuk felci aşısı olmadan, bu ülkede hiçbir şekilde bulunamazsınız.

Uçak Bileti ve Otel Rezervasyonları: Afganistan vize değerlendirme birimi; evraklarınızı incelerken birçok konuya dikkat etmektedir. Bu konulardan birisi de; sizin seyahat amacınızı doğrulayan beyanlarınızın doğru olup olmadığıdır. Türkiye’ye döneceğiniz tarih ile alakalı kesin ve de net bilgiler veriyor olmalısınız. Yetkililer turistik gezi amacını taşıyan vizenizi incelediğinde; Afganistan’a yapacağınız yolculuğu teyit eden tarih ve de bilgilere özellikle dikkat etmektedirler. Bu tarihlere ise; uçak bileti rezervasyonlarınız ile ortaya koymanız gerekmektedir. Afganistan’a yapacağınız yolculuk havayolu ile gerçekleşmeyecek ise; otel ve de konaklama rezervasyonlarınızı, tur kayıtlarınızı da onaylı halleri ile dosyanıza eklemelisiniz.

Finans Durumunuza İlişkin Belgeler: Afganistan’da turist olarak bulunacağınız günler içerisinde, karşılamanız gereken otel masrafları, harcayacağınız günlük ücretler ile alakalı maddi durumunuzun elverişli olduğunu göstermeniz gerekiyor. Finansal belgelerinizi yetkililer ile paylaşmalı, varsa taşınmazlarınızın da beyanını yapmanız gerekmektedir. Afganistan gezinizde harcamanız muhtemel olan meblağnın olduğu şahsi hesabınız ile alakalı da resmi bir evrak sunmanız istenmektedir. Seyahatinizden önceki 10 gün içerisinde temin ettiğiniz banka hesap özetiniz bu süreçte işinize tarayacaktır.

 

İşyeri İzin Belgesi: Sigortalı olarak; özel ya da resmi kurumlarda çalışan vize müracaat sahiplerinden beklenen mesleki evraklar arasında yer alan iş yeri izin belgesi, sizin Türkiye’ye dönüşünüzü kanıtlayacak ve de yetkililerin sizinle ilgili olumlu bir değerlendirme yapmasını sağlayacak belgeler arasında yer almaktadır. İşverenininiz, sizin Afganistan gezisi sırasında resmi olarak izinli olduğunuzu, ancak gezi bitiminde Türkiye’de olup, işinize devam etmeniz gerektiğin, açıklayıcı bir yazı yazmalıdır. Yazı, Afganistan Konsolosluğu’na hitap etmelidir. Yetkili kişi belgeyi kaşeleyerek, imzalamalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası: Afganistan’ın herhangi bir bölgesinde, turistik bir tur ya da faaliyet için bulunmak isteyen her Türk vatandaşı seyahat sağlık sigortası yaparak başvurusunuz tamamlamalıdır. Vize başvurusunda sadece sizden istenen belgelerin tamamını hazırlamanız yeterli değildir. Vize sonucunuzun seyahat amacınıza uygun olarak onaylanmasını istiyorsanız, seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Sigortanın hangi tarihleri kapsayacağına ilişkin detayları ise Vize Ofisi danışmanızdan öğrenebilirsiniz.

Mesleki Evraklar: Vizeye başvuru yapmanızın akabinde birçok form doldurmanız, evrak hazırlamanız istenmektedir. Dolduracağınız formların çoğunda şahsi bilgileriniz ile mesleki bilgilerinize değinilmektedir. Mesleki bilgilerinizi dürüst bir şekilde doldurmalısınız. Farklı alanlarda yapacağınız beyanlarla formlarda yer verdiğiniz bilgilerin çelişmemesi gerekmektedir. Dolayısı ile sigortalı çalışanlar; sigorta hizmet dökümlerini, çalıştıkları kurumun faaliyet belgesini ve de vergi levhasını sunmalıdırlar. Öğrenciler, çalışmayanlar ve ev hanımları ise; bu seyahate çıkabilmek için destekleyici kurum ya da kişiye dair evrak ve de taahhütname evrakları sunmalıdırlar. Şirket ya da firma sahipleri; Afganistan gezilerinden önce, mesleki evraklarına; imza beyanı, ticaret sicil kaydı sunmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus kayıt örneği;  tüm vize müracaatlarında istenen evraklardan birisidir. Bu evrak sayesinde, vize müracaatınızı inceleyen kişiler; aile, sponsor, taahhütname ile ilgili beyanlarınızın doğruluğunu ispatlama şansınız bulunuyor. E- devletten alacağınız nüfus kayıt örneğinde detaylı açıklama bulunmayabilir. Bu nedenle bulunduğunuz yerde ki en yakın müdürlükten bu belgeyi alabilirsiniz.

Muvafakatname: Afganistan gezisinde yer almak isteyen kişi, henüz reşit olmasa da bu başvuruyu yapma hakkına sahiptir. Başvuruyu yapmak için ise; anne-babasının ilgili yönetmeliğe göre muvafakatname sunması gerekmektedir. 18 yaşını aşmayan çocuklar için Afganistan yolculuğuna çıkması için bu belgeyi anne ve de baba noter huzurunda imzalamalıdır. Bununla beraber; çocuğun vize talep dilekçesinde yer alan imza alanlarını da yine vasileri imzalamalıdır.

Taahhütname: Mesleki bilgilerinizin sorulduğu alanlarda eğer çalışmadığınızı, ev hanımı olduğunuzu ya da öğrenim hayatınızın devam ettiğini belirtmeniz halinde; taahhütname hazırlanması istenecektir. Taahhütname; size sponsorluk yapacak olan kişinin vereceği beyana dayanmaktadır. Yine noter onaylı olması gereken bu evrakta; sizi seyahatinizde maddi anlamda destekleyecek olan kişi; masrafların kendisi tarafından destekleneceğinin taahhüdünü verir. Taahhüt veren kişi aile bireylerinizden herhangi birisi olabileceği gibi bir kurum ya da herhangi 3. Bir şahısta olabilir. Sizi maddi anlamda destekleyecek olan şahıs; mutlaka nüfus cüzdan fotokopisi ile masraflarınızı karşılayacağını dile getirdiği hesabının da özetini sunmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı

Dekont: Afganistan’da turistik etkinliklere katılmak, konaklamak amacı ile almak istediğiniz vizeye ilişkin ücreti ödediğinize dair almanız gereken belge.

 Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Afganistan geziniz hangi gün başlıyorsa; o tarihten en az 15 gün öncesinde başvurularınızı başlatabilirsiniz. Ancak başvuru yapacağınız tarihi dikkatli seçmenizde fayda var. Müracaatınızda eksik evraklar olabilir ya da ret cevabı ile karşılaşabilirsiniz. Karşılaşabileceğiniz bu tarz durumları düzeltebilmek açısından yolculuk tarihinizden önce ki bir ay içerisinde hazırlıklara başlamanız önerilmektedir.

Ne kadar Sürede Çıkar: 7 veya 10 gün içerisinde sonuçlanacak olan vize başvurunuzun sonucu; eksik olan bilgi veya evraklarınız sebebi ile daha uzun sürede de tarafınıza ulaştırılabilir.

Afganistan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Afganistan Ticari Vize Evrakları

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış güncel bir pasaport ile en az iki sayfası boş bir şekilde ve yıpranmış, yırtık sayfaları bulunmadan başvuruda bulunulabilir. Pasaportun Afganistan ticari vize kapsamında seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • TC kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Afganistan vize başvuru formu: Tamamı büyük harflerle hazırlanmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır.
 • Afganistan vize talep dilekçesi: Vize başvurusunda bulunan kişinin, Afganistan Konsolosluğuna hitaben yazması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finansal durumu gösteren evraklar: son 3 aylık banka hesap dökümünün başvurudan maksimum 2 hafta önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesabında seyahati gerçekleştirmek için Afganistan Konsolosluğu’ nun belirlemiş olduğu bir miktar para.
 • Mesleki durumu gösteren evraklar
 • Seyahati destekleyici belgeler: Konaklama ve uçuş bilgisini gösteren ve kişinin ülkesine döneceğini kanıtlayıcı belgeler. Fuar yeri, fuar davetiyesi, fuar giriş kartı vb.

 

Ticari Vize Almak İçin Yapılan İşlemleri

Afganistan Ticari Vize Başvurusu Nedir: Afganistan’a; iş yapmak, proje geliştirmek, yeni bir iş kolu yaratmak, var olan ticari faaliyetlere katılım sağlamak, konferans ya da fuarda yer almak gibi sebeplerle gitmeniz gerekebilir. Bu sebepleri göstererek; Afganistan ticari vizesi almak isteyen herkes, başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Afganistan ticari vizesi almak adına başvuruda bulunan iş insanları; kısa süre içerisinde yaptıkları vize müracaatlarının yanıtını almaktadırlar.

Kaç günlük alınabilir: Afganistan vizelerinde turistlik vizede olduğu gibi ticari vize içinde verilen süre 30 günü aşmıyor. 30 günden daha fazlası için tekrar vize başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Nereye Başvurulur: Ticari amaçlar doğrultusunda; Afganistan vizesi almak adına yapılan vize müracaatları için konsolosluğa gitmeniz gerekiyor. Bu işlemlerin deneyimli danışmanlar tarafından yürütülmesi için ise; yetkilendirilmiş acentelerden olan Vize Ofisi ile çalışabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Pasaportunuzun sahip olması gereken temdit süresi en az 7 aydır. Ticari vize en fazla 1 ay kadarlık bir süreci kapsamaktadır. Kalan altı ayda da ülkeye döndükten sonra da geçerliliğini devam ettiren pasaportlar işlemlerde olumlu yanıt alacaktır.

Pasaport Fotokopisi: Daha önce kullandığınız pasaportunuzun fotokopisini, vatandaşlık bilgilerinizin de bulunduğu sayfanın fotokopisini de ekleyerek; güncel pasaportunuzun aslı ile beraber yetkililere sunmalısınız.

Vize Başvuru Formu:  Başvuruda sunulacak olan evrakların bir kısmı sizin başvuru amacınızın ne olduğunu göstermektedir. Ticari vize almak istediğinizi gösteren bir diğer evrak ise; vize başvuru formudur. Bu formu Afganistan’a neden gitmek istediğinizi anlatacak şekilde doldurmanız gerekmektedir. Türkçe ya da İngilizce doldurabilirsiniz. Vize talep formu ile ilgili sormak istediklerinizi; Vize Ofisi ile paylaşabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf: Afganistan ticari vize taleplerinizi sunarken; 2 biyometrik özelliği taşıyan fotoğraf sunmanız isteniyor. Beyan edeceğiniz fotoğraf eski olmamalı ve de alnınız, yüzünüz açık bir şekilde görünüyor olmalıdır.

Otel ve Uçak Rezervasyonları: Afganistan’a gittiğinizde nerede kalacaksanız; o adresten konfirmasyon belgesi almayı talep etmelisiniz Belge kurumun kaşesini içeriyor olmalıdır. Uçak biletleriniz gidiş ve de dönüş olmalıdır. Sadece gidiş biletinizi sunmanız durumunda vizeniz ile alakalı istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Otel rezervasyonu ile ilgili yetkililerden alacağınız konfirmasyonda ise; tüm vize aldığınız günleri kapsayan bir tarih aralığı yer almalıdır.

Adli Sicil Kaydı: Resmi bir başvuruda bulurken, yetkililere daima sunmanız gereken birkaç evrak vardır. İşte bu evraklardan ilki ise; adli sicil kaydıdır. Adli sicil kaydı bulunmayan şahısların vize işlemlerinde bu konu ile alakalı bir problem yaşanmayacaktır.

Sağlık Raporu: Afganistan’da yaşanması muhtemel olan salgın rahatsızlıkların dışardan gelen turistler tarafından bulaştırılmaması için alınan önlemlerden birisidir. Salgın bir hastalık ile alakalı taşıyıcı olmadığınızı ispatlamanız gerekmektedir.

Uluslararası Aşı Kartı: Afganistan’a ticari bir neden ile yolculuk yapacak olan kişinin yaptırması gereken bazı aşılar vardır. Aşılar ile bilgiyi başvuru esnasında öğrenebilir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Afganistan vizesi almak isteyen herkes gibi ticari amaçlarla orada bulunmak isteyen kişilerinde seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ticari Davetiye: Başvuru kategorisi ticari olan vize başvuru sahipleri; bu konuda mutlaka resmi bir davet aldıklarını kanıtlamalıdırlar. Afganistan’da bulunan kurum, kişi veya kuruluş bu konuda ki davetini; size göndermek zorundadır. Bu daveti posta yolu ile iletebileceği gibi elektronik ortamdan da yöneltebilir. Mutlaka imzalı, kaşeli ve de gerekli açıklamaların yer verildiği bu davetiye sayesinde vize almanız kolaylaşabilir.

Şirket Evrakları: Resmi şirket evraklarının tamamı sunulmalıdır. Başvuruda bulunan şahıs şirket sahibi de olsa, çalışan da olsa; faaliyet belgesi, ticaret odası kaydı, vergi levhası ilse maaş bordrosu ve de imza beyannamelerini sunmalıdır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Ticari vizeye alabilmeniz için süreci iyi değerlendirmeli ve de doğru analiz etmeniz gerekmektedir. Başvuru sırasında bir takım aksilikler olabilir. Ancak bu durumun sizin yolculuğunuzu etkilemesini istemiyorsanız; yolcuğunuza 15 günden daha az bir süre kala başvuru yapmayınız. Yolculuğun başlamadan önce ki süreçte başvuruda bulunmalısınız.

Ne kadar Sürede Çıkar: Ticari amaca uygun olarak verilen Afganistan vizesi için sonuç süresi yaklaşık olarak 2 haftadır.

Afganistan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Afganistan Ticari Vize Evrakları

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış güncel bir pasaport ile en az iki sayfası boş bir şekilde ve yıpranmış, yırtık sayfaları bulunmadan başvuruda bulunulabilir. Pasaportun Afganistan ticari vize kapsamında seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • TC kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Afganistan ticari vize başvuru formu: Tamamı büyük harflerle ve İngilizce ya da İspanyolca olarak hazırlanmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır.
 • Afganistan Ticari vize talep dilekçesi: Vize başvurusunda bulunan kişinin, Afganistan Konsolosluğuna hitaben yazması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Davet Belgesi – Davetiye: Afganistan’ da bulunan şirket tarafından Türkiye’ den Afganistan’ ya seyahat edecek olan vize başvuru sahibini davet ettiğini gösterir belge. Fuar davetiyesi, toplantı davet mektubu vb. evrak
 • Finansal durumu gösteren evraklar: son 3 aylık banka hesap dökümünün başvurudan maksimum 2 hafta önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesabında seyahati gerçekleştirmek için Afganistan Konsolosluğu’ nun belirlemiş olduğu bir miktar para.
 • Mesleki durumu gösteren evraklar
 • Seyahati destekleyici belgeler: Konaklama ve uçuş bilgisini gösteren ve kişinin ülkesine döneceğini kanıtlayıcı belgeler. Fuar yeri, fuar davetiyesi, fuar giriş kartı vb.

 

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir: Afganistan ve de Türkiye arasında sık sık vize işlemleri gerçekleşmektedir. Türkiye’de yaşayan Afgan vatandaşlar, ülkelerine rahatlıkla gidebilmektedir. Türk vatandaşları da aile ya da arkadaş ziyareti kategorisi altında vize müracaatında bulunarak yakınlarının yanına seyahat edebilmek için izin alabiliyorlar. Afganistan’ı ziyaret etmek ve de yakınlarınızın yaşadığı ülke olan Afganistan’a yolculuk yapmak için vize almak durumundasınız.

Kaç Günlük Alınabilir: Aile ve arkadaş ziyaretlerinizde kullanabileceğiniz zaman zarı 30 gündür.

Nereye Başvurulur: Afganistan’da ki yakınları ile görmek isteyen şahıslar başvurularını yetkili Konsolosluk aracılığı ile yapabilirler.

Gerekli Evraklar Nelerdir           

Pasaport: Afganistan vizesi almanızın en önemli koşulu; pasaportunuzun geçerlilik tarihinin seyahatinize uygun olmasıdır.

Vize Başvuru Formu: Yakınlarınız ile görüşmek adına Afganistan’a gitmek istediğiniz Konsolosluk yetkililerine açıklamanız gereken evrak. Şahsi bilgilerinizin ve de vize alma amacınızın sorulduğu evraktır.

Biyometrik Fotoğraf: Afganistan aile arkadaş ziyareti vizesinde gerekli olan biyometrik fotoğraf sayısı 2’dir.

Dekont: Afganistan vize başvurusu neticesinde ödenmesi gereken ücreti ödediğinizin dekontu.

Davetiye: Afganistan’da ikamet eden davet sahibi; Afgan vatandaşı değilse; pasaportu ile ikametgah adresinin yer aldığı bir davetiyeye size göndermelidir.

Kimlik Kartı Fotokopisi

Taahhütname: Ziyarete gidecek kişi bu seyahati bir destekleyicinin maddi yardımı ile gerçekleşiyorsa; taahhütname sunmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Arkadaş veya aile ziyareti yapmak amacı ile Afganistan’a gitmek için harekete geçen Türk vatandaşları vize başvurularını, Vize Ofisi sayesinde hemen gerçekleştirebilirler. Vize müracaatınızı gerçekleşecek yolculuktan önce ki bir ay süresince gerçekleştirebilirsiniz.

Afganistan Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar

Afganistan aile ziyareti vizesi başvuru, Afganistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize ofisleri aracılığı ile yapılmaktadır. Vize ofisimiz, Afganistan vize işlemleri için Afganistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiştir. Bu sayede sizler de vize ofisimiz aracılığı ile Afganistan aile ziyareti başvurusunda bulunabilirsiniz. Afganistan aile ziyareti vizesi, Afganistan’ da yaşayan aile, akraba ve yakın arkadaşlarını ziyaret edebilmek amacı ile alınması gereken vize türüdür. Bu vize türüne başvuruda bulunabilmek için, gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Hem evrak bilgisinden hem de vize başvuru sürecinden vize ofisimiz aracılığı ile yararlanmak mümkün olmaktadır. Afganistan aile ziyareti başvurusu için tüm evrakların eksiksiz bir biçimde Afganistan Konsolosluğu’ na iletilmesi durumunda vize ofisimiz aracılığı ile yardım alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Afganistan aile ziyareti vizesi kapsamında 180 gün içerisinde maksimum 90 gün konaklama süresi bulunmaktadır. Bu nedenle Afganistan kısa süreli vize işlemleri arasında yer almaktadır. Afganistan aile ziyareti vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir. Güncel evrak bilgileri için vize başvuru ofisimiz sizlere mail aracılığı ile ulaşım sağlamaktadır.

 

Transit Vize İşlemleri

Nedir: Türkiye Afganistan arasında gerçekleşen ticari faaliyetlerde ya da kara yolu ulaşımı açısından komşu ülkelere gidebilmek amacı ile transit geçişlerde Afganistan tercih edilebilir. Bu durumu yasal kılmak için de; Afganistan transit vizesi almanız lazım.

Kaç günlük alınabilir: Afganistan transit vizesi süreli verilen vize kategorileri arasında yer alamamaktadır. Transit vize alan Türk vatandaşlar; bir kereye mahsus olan geçiş hakkı kazanmaktadırlar.

Nereye Başvurulur: Afganistan yetkilileri yani Konsolosluklar tek idari birimdir. Başvurularınızın yönlendirildiği adres Afganistan Konsoloslukları ve de elçilikleridir.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Transit geçişler için kontrol edilen pasaportunuza dair herhangi bir sorun yaşanmaması adına; Vize Ofisi iletişim adreslerini kullanarak profesyonel bir destek almayı deneyebilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik veri paylaşımı yapmanız gereken başvurulardan olan; transit geçiş için biyometrik fotoğraf sunmanız zorunludur.

Vize Talep Dilekçesi: Vize talebinizin transit geçiş için olduğunu gösteren resmi dilekçe.

Asıl Seyahat Edilecek Ülkenin Vize Onayı: Asıl gideceğiniz ülkeye dair bilgilerin yer aldığı onayı ve de uçak-otel rezervasyonlarını sunabilirsiniz.

Kimlik fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ne zaman başvurmak gerekirAfganistan transit vizesi başvurunuzu, ilgili seyahatten önce yapmalısınız. Yolculuğunuza en az 2 hafta kala başvurunuz için Vize Ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Afganistan Vatandaşlık İşlemleri

Nasıl Afganistan Vatandaşı Olunur: Afganistan vatandaşı olmak için birçok sebebiniz olabilir. En geçerli sebebi seçerek, başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

Afganistan Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar:

Vatandaşlık Başvuru Formu:  Vatandaşlığa geçmek için sunduğunuz nedenleri, vatandaşlığa geçiş sürecini nasıl yöneteceğinizi anlattığınız bir formdur.

Pasaport: Vatandaşlık başvurusu için sunmanız beklenen belgelerin en önemlisi; pasaportunuzdur. Pasaportunuz vatandaşlık başvurusuna uygun olup olmadığınız konusunda yetkililere yol gösteren bir belgedir.

Biyometrik Fotoğraf:  Biyometrik veri olarak sunmanız gereken fotoğrafınızın ebatlarına dikkat etmelisiniz. Sizden talep edilen özelliklere uygun olması gerekmektedir.

Doğum Belgesi ve Nüfus Kayıt Örneği: Afganistan vatandaşı olmak istemenizin en önemli sebebi; anne veya babanızın Afgan olması ya da Afganistan doğumlu olmanız olabilir. Bunun yanı sıra eşiniz de Afgan olabilir. Bu durumlar vatandaşlığa geçmeniz için özel durumlardır. Dolayısı ile nüfus kayıt örneği ile doğum belgenizi kesinlikle sunmalısınız.

Finans ve Yatırım Durumunuzu Gösteren Belgeler

Evlenme Cüzdanı:  Vatandaşlık başvurusunda bulunan şahısın eşi Afgan ise; vatandaşlık işlemleri devam ederken evlilik belgesini sunmalıdır.

Afganistan Aile Birleşimi Vizesi

Nedir: Türkiye’de yaşamını sürdüren aile üyeleri ile Afganistan’da çalışan ya da oranın vatandaşı olan diğer aile bireyleri birleşmek için birleşme vizesine sahip olmalıdırlar.

Kaç günlük alınabilir: Afganistan aile birleşim vizesini alabilmeniz için yerine getirmeniz gereken şeyler vardır. Hem bu konuda ki uygulamalar hakkında, hem de prosedürler hakkında en önemli bilgilere yetkililer aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Aile birleşim vizesi yetkililerce belirlenen süre kadar verilmektedir.

Nereye Başvurulur: Afganistan aile birleşim vizesi için müracaat edeceğiniz nokta; Afganistan Konsolosluğu’dur.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Başvuru Formu: Afganistan’da ki aileniz ile birleşmek istediğinizi belirtmeniz istenen form. Vize kategorinizi de bu form belirlemektedir.

Pasaport: Pasaport bilgilerinizin kontrolü, temdit süresi, sistemde ki biometrik veriniz, önceki yolculuklarınız; pasaportunuz sayesinde araştırılır.

Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf, Afganistan vize kriterleri ölçütünde olmalıdır.

Adli Sicil Kaydı: Gerekli araştırmanın yapılabilmesi için adli sicil kaydı istenmektedir.

Sağlık Raporu: Bulaşıcı veya salgın bir hastalığınızın olmadığının ispatı için sunulur.

Uluslararası Aşı Kartı: Özellikle çocuk felci aşısı yaptırmanız beklenmektedir.

Pasaport ve Kimlik Fotokopileri

Banka ve Finans Bilgileri

Mesleki Belgeler

Evlenme (varsa)  Kayıt Örneği Formu

Ne zaman başvurmak gerekir:  Aile birleşimi vize başvurularından; şahıs ne zaman kendisini başvuru için uygun hisseder, evraklarını tamamlarsa o zaman başvuruda bulunabilir.

Oturum Ve Çalışma İzni

Nedir:  Oturum ve de çalışma izni alarak Afganistan’da bulunmak için vize sonucunuz olumlu olmalıdır.

Kaç Günlük AlınabilirAfganistan çalışma izni aldığınız tarihten itibaren; ülkede çalışabilir hatta taşınmaz edinebilirsiniz.

Nereye Başvurulur:  Afganistan çalışma izni almak için Türkiye’nin Afganistan elçiliklerine başvurunuzu yapmalısınız.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Pasaportunuzun çalıştığınız ya da oturum izni aldığınız süre içerisinde geçerlilik döneminin devam etmesi ve de vizenizin bitiş tarihini takiben aştı ay daha geçerli olması istenmektedir.

Biyometrik Fotoğraf: Afganistan vizelerine sunulan tüm biyometrik fotoğrafların, ebatların belirtilen kriterde olmalı ve de arka zemininde beyaz tercih edilmelidir.

Diploma ve Mesleki Sertifikalar

İş Davetiyesi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Adli Sicil Kaydı

Sağlık Raporu

Uluslararası Aşı Kartı

Ne zaman başvurmak gerekir:  İş ile ilgili davetiye alan adaylar; bu süreci belirlerken başvuru tarihlerini belirtilen işin başlama tarihinden en az3 hafta öncesinde belirleyebilirler. Ancak genel anlamda; yolculuklarından önce ki 1 ay da başvuruda bulunan kişilerin süreci daha iyi yönetebileceği düşünülmektedir.

Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Afganistan vize reddi; bazı başvuru sahiplerinin karşılaşması muhtemel bir durumdur. Vize reddi ile karşılaşması muhtemel olan şahıslar; yanlış beyanlar, çelişkili beyanlar ya da pasaportu ile alakalı sorun yaşayan kişiler olabilir. Bu sebeplerin dışında kişiye özel bir takım sorunlarda vize reddini beraberinde getirebilir.

İtiraz Hakkı: Vize reddi alan şahıslar, müracaatları ile alakalı itiraz hakkına sahiptir.

İtiraz Şekli: Vizeniz ile alakalı herhangi bir itirazda bulunmak için yazılı olarak itirazınızı yöneltebilirsiniz.

Ücret İadesi var mı?

Afganistan vize başvuruları ile alakalı herhangi bir gerekçe göstererek; ücret iadesi talebinde bulunamazsınız.

Vize Ücretleri

Afganistan ile alakalı müracaatınız değerlendirme sürecine alınacaktır. Değerlendirmeye alınan vize müracaatınız sonucunda; ödemeniz gereken ücret netleşecektir. Kendi vize süreniz ve de başvuru kategoriniz ile alakalı ücreti öğrenmek için Vize Ofisi ile görüşebilirsiniz.

Konsolosluklar

Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu

Afganistan Ankara Büyükelçiliği

Afganistan Konsolosluğu

Afganistan Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Afganistan Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Afganistan vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Afganistan’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Afganistan İzmir Fahri Konsolosluğu, Afganistan Antalya Fahri Konsolosluğu, Afganistan Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Afganistan İskenderun Fahri Konsolosluğu, Afganistan İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Afganistan ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı