Almanya Vize Başvurusu

Almanya Vize Başvurusu

 

2020 yılında yurtdışı deneyimi yaşamak için Almanya’yı tercih eden vatandaşlardan beklenen evrakların bir kısmında yapılan yenilikler; başvuru takviminizi de yeniden düzenlemenizi gerektirmektedir. Almanya vizesi almak ve ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler; randevu talep tarihlerini Gaziantep Vize Başvuru Merkezi’nden öğrenebilmektedirler.

Gaziantep Vize Başvuru Merkezi ayrıcalığını elde eden vatandaşların, tüm vize işlemlerinde ve diğer randevu işlemlerinde birçok sorumluluktan feragat edecekleri de önemli detaylardan birisi olmalıdır. Gaziantep Vize Başvuru Merkezi’nin de katkılarıyla, kendinizi vize alma sitesinden uzaklaştırmanız oldukça basit birkaç işleme bağlı. Almanya yolculuğunuzun programını yapar yapmaz; kendiniz, çalışanlarınız, aileniz ve yakınlarınız için alabileceğiniz vize hizmetine dair birçok ekstraya da danışmanız tarafından ulaşabilirsiniz.

Ekstra olarak verilen hizmetler arasında yer alan; seyahat ve sağlık sigortası, uçak bileti ve otel rezervasyon takipleri, evrak tedariki ve matbu evraklar kişisel olarak alabileceğiniz yardımlar arasında yer almakla beraber; sizin vize işlemleri süresinde karşılaşmanız mümkün olan birçok problemle baş edebilmeniz için oldukça önemli detaylardır. Unutmayınız ki; Almanya, 22 Schengen ülkesinden birisidir. Dolayısıyla ülkeye giriş çıkış bu anlaşmanın kriterlerine uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Gaziantep vize başvuru merkezinin Schengen ülkeleri ile alakalı vize hizmetlerinde yakaladığı başarı ise sektördeki birçok açığı kapatmaktadır.   Almanya; vize vereceği vatandaşların dosyalarını; vize başvuru gruplarına göre özel bir değerlendirme ile işleme sunmaktadır. Kişiler bu değerlendirme sonucunda; yaklaşık olarak 15 gün süreyle, aldıkları kategoriye ait olan vize sonuçlarına ulaşabilmektedirler.

Almanya vize başvuru formu dahil bir çok evrakın doldurulması hususu; inceleme esnasında hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle başvuru tarihinizi; Gaziantep Vize Başvuru Merkezi yetkilileri ile belirlemenizde büyük bir fayda var. Almanya öğrenim ve staj vizesi, kültür, spor, konferans katılım vizesi, transit geçiş, aile ziyareti, akraba, arkadaş ziyareti, ticari, iş ve fuar ziyaretleri, ayrıca turistik ziyaretleriniz için de vize başvurusunda bulunmak için Gaziantep Vize Başvuru Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

Almanya vizesi alacak kişilerin bu yıl ödemeleri gereken vize harçlarına dair detaylı bilgi, randevu işlemlerinde ki aşamalar ve daha fazlası ile alakalı gerekli bilgilendirmeler için hemen destek hattından yararlanabilir, işlemlerinizde en doğru ve de güvenilir adrese güvenebilirsiniz.

Almanya Turistik Vize İşlemleri

Almanya’ya turistik amaçlı seyahat planlayan Türk vatandaşları vizeye tabidir. Seyahatlerinin amacı doğrultusunda vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. 90 Günden kısa süreli ve turistik amaçlı Almanya seyahatleri için Schengen kapsamında olan Almanya turistik vizesi başvurusu yapılmalıdır. Almanya turistik vize başvuruları Gaziantep vize merkezi aracılığı ile yapılabilmektedir.

Gaziantep vize merkezi tarafından diğer tüm Schengen ülke vizeleri gibi Almanya içinde Schengen vize başvurusu kabul edilmektedir. Gaziantep vize merkezimize yapacağınız ilk başvuruda Almanya temsilcimiz sizden Almanya vize formu doldurmanızı isteyecek ve Almanya Schengen vizesi için gerekli olan evrak listesini iletecektir.

Schengen vizesi 90 günü aşmayan Almanya turistik vize kapsamında değerlendirilmektedir. 6 Ay süreç içerisinde en fazla 90 gün Almanya sınırları içerisinde kalma imkanı tanıyan Almanya turistik vize başvuruları Gaziantep vize merkezi tarafından konsolosluğa gitmeye gerek olmadan tamamlanmaktadır. Ancak Almanya konsolosluğu gerek görmesi halinde başvuru yapan kişiyi mülakata çağırabilmektedir.

Almanya Turistik Vize Amacı

Almanya turistik vize kısa süreli seyahatler için verilmektedir. Almanya Schengen vize kapsamında verilen turistik vize ile ülkede oturum ya da çalışma hakkına sahip olmazsınız. Almanya turistik vizesi ile ticari faaliyetlerde bulunmak, İş görüşmeleri yapmak kesinlikle yasaktır. Şayet seyahatinizin amacı ticari ziyaret ise Almanya ticari vize başvurunda bulunmanız gerekmektedir.

Gaziantep vize merkezi olarak ilk başvuruda alınan Almanya vize formunun amacı da budur. Vize formu aracılığı ile seyahat amacına uygun en doğru Almanya vize türü ile başvuru yapılması hedeflenmektedir. Almanya vize başvuru sürecinin tamamlanması ise 15 gün ve fazlası olabildiği için turistik vize başvurunuzu bu süreleri de dikkate alarak yapmanızı tavsiye ederiz.

Almanya Turistik Vize için İstenen Belgeleri

Almanya turistik vizesi için istenen belgeler diğer Schengen vizeleri için istenen belgeler ile aynıdır. İlk olarak yıpranıp yırtılmamış, 10 yıldan eski olmayan ve vize başvuru tarihinden itibaren de min.6 ay geçerliliği olan pasaportunuz olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf, Turistik vize başvuru dilekçesi, Seyahat ve konaklamanıza dair belgeler, Gelir durumunuzu ispatlayan evraklar istenen temel belgeler arasında yer almaktadır.

Almanya turistik vize için hazırlanması gereken evrakların listesi vizeofisi.net adresinde yer almaktadır.

Almanya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Almanya turistik vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız Gaziantep vize merkezi temsilcimiz sizinle tüm başvuru sürecinde iletişimde olacaktır. Almanya online turistik vize başvuru işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bazı evrakları eksiksiz ve güncel olarak hazırlamanız istenmektedir. Bu belgelerinizde eksik ya da yanlış bilgi olması Almanya turistik vize alma ihtimalinizi sıfırlamaktadır

Schengen vize prosedürüne bağlı olarak işlem gören Almanya turistik vize başvuruları için istenen tüm belgeleri hazırlamanız zorunludur. Almanya turistik vize için gerekli belgeler, başvuru yapan kişi adına düzenlenmiş, güncel, eksiksiz ve yanıltıcı bilgi içermemelidir. Bu belgeler harici Almanya konsolosluğu vize başvurunuzu değerlendirirken ek belge de talep edebilmektedir.

Almanya Turistik Vize İçin Gerekli Belge Listesi

Almanya’ya 90 günden az kısa süreli ve tamamen turistik amaçlı düzenleyeceğiniz seyahat için Almanya turistik vize başvurusu yapmanız ve aşağıdaki belgeleri eksiksiz ve güncel bilgileri içerecek şekilde hazırlamanız zorunludur.

 • Başvuru yapan kişiye ait Pasaport (10 yıldan daha eski ve yırtık olmamalı,2 boş sayfası bulunmalı ve 6 ay da geçerliliği olmalıdır )
 • Almanya konsolosluğu tarafından açıklanmış şartlara uygun Biyometrik çekilmiş fotoğraf
 • Başvuru yapan kişi tarafından oldurulmuş ve imzalanmış Almanya Schengen Vize başvuru formu
 • Başvuru yapan kişi tarafından imzalanmış Almanya turistik vize başvuru dilekçesi
 • Seyahat ve konaklamalar ile ilgili rezervasyon ya da bilet bilgileri
 • Uluslararası geçerliliği bulunan başvuru yapan kişi adına düzenlenmiş seyahat sağlık sigortası
 • Başvuru yapan kişiye ait gayrimenkul belgeleri, adına kayıtlı taşıt varsa taşıt ruhsatı
 • Başvuru yapan kişinin mesleki durumuna uygun finansal durumunu ispatlayan ek belgeler

Başvuru Yapan Kişi Emekli İse; Emekli maaşını aldığı bankadan son 3 aya ait emekli maaş dökümü ve varsa diğer banka hesap dökümanları istenmektedir.

Başvuru Yapan Kişi Şirket Sahibi İse; Şirket tarafından antetli kağıda yazılmış ve imzalanmış, seyahat tarih ve amacını içeren dilekçe hazırlanması, kaşelenmiş ve ıslak imzalı olması önemlidir.

Başvuru Yapan Kişi Öğrenci ise; Seyahat amacını içeren dilekçe yazılmalı ve masraflarını karşılayacak ebeveynlere ait gelir belgeleri de dilekçeye eklenmelidir. Başvuru yapan öğrenci 16 yaş altı olması halinde ebeveynlerinden noter tasdikli izin belgesi ile birlikte tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.

Almanya Ticari Vize İşlemleri

Almanya da ticari amaçlı faaliyetlerde bulunmak isteyen kişilerin Almanya ticari vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. iş görüşmesi, konferans ve fuar gibi ticari faaliyetler için gerekli olan Almanya ticari vize başvuruları Gaziantep vize merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir. Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi ticari vize için gerekli evrak listesini size iletecektir.

Almanya turistik vizesi ile Almanya da ticari faaliyete bulunulması yasak olduğu için Almanya Schengen vize başvurusu yaparken seyahat amacınızı doğru olarak belirtmeniz önemlidir. Almanya ticari vize işlemleri kısa süreli vize olan Schengen prosedürlerine göre işlemektedir. İtalya, Hollanda ve Fransa Schengen vize başvurularında olduğu gibi Almanya ticari vize işlemleri aynı şekilde yürütülmekte ve benzer evraklar talep edilmektedir.

Almanya Ticari Vize Nasıl Alınır

Almanya ticari vize başvuru işlemleri Gaziantep vize merkezince online gerçekleştirilmektedir. Vize merkezine yapacağınız ilk başvuruda seyahat süreniz ve seyahat amacınızın doğru belirlenmesi için Almanya vize başvuru formu doldurulması istenmektedir. Başvuru formu doğrultusunda Almanya temsilcisi tarafından hazırlamanız ve teslim etmeniz gereken Almanya ticari vize için gerekli evrak listesi iletilecektir.

Almanya ticari vize için gerekli evrak listesinde yer alan her belgenin güncel olması, başvuru yapan kişiye ait bilgileri içermesi ve eksiksiz teslim edilmesi gereklidir. Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi iletilen belgelerin kontrolünü tamamladıktan sonra online ticari vize başvurusunu tamamlamaktadır. Almanya konsolosluğu 15 gün süre içerisinde ticari vize başvurusu ile ilgili kararı vermek zorundadır. Elbette ki tatil ya da diğer beklenmeyen sebepler ile bu sürecin uzayabilmesi de muhtemeldir.

Almanya Ticari Vize İçin İstenen Belgeler

Almanya ticari vize başvuruları Schengen vizesi kapsamında değerlendirilmektedir. Vize başvurusunda standart olarak bazı evrakların teslim edilmesi istenmektedir. Ayrıca başvuru yapan kişinin işveren ya da çalışan olmasına göre ek evraklarda hazırlanması gereklidir.

Almanya ticari vize için standart evraklar, Pasaport, vize talep dilekçesi, fotoğraf, Almanya’da ki firmadan davetiye, konaklama ve uçuş bilgileri ve her vize başvurusunda olduğu gibi kişiye ait finansal belgeler ibraz edilmelidir. Bunların dışında başvuru yapan kişinin çalışan ve işveren olma durumuna göre teslim etmesi gereken belgeler bulunmaktadır. Almanya vizesi için gerekli olan belgeler hakkında detaylar vizeofisi.net de yer almaktadır.

Almanya Fuar Vizesi

Almanya seyahati yapacak olan TC. vatandaşları seyahat amacına uygun vize almak zorundadırlar. Bu nedenle seyahat amacınızı tam olarak belirlemeniz ve bu konuyu Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisinin sizden doldurmanızı isteyeceği Almanya vize formunda belirtmeniz önemlidir. Almanya Fuar vizesi de Almanya kısa süreli Schengen vizelerinden biridir.

Almanya Fuar Vizesi Nasıl Alınır

Almanya da fuarda katılımcı olarak yer almak, stand açmak ya da faaliyet yaptığınız iş kolu ile ilgili bir fuara ziyaretçi olarak katılmak istiyorsanız Almanya ticari vize kapsamında fuar vizesi alabilirsiniz. 90 günden kısa Almanya Schengen vizesi olarak verilecek olan fuar vizesi Gaziantep vize merkezi aracılığı ile alınabilmektedir.

Almanya fuar vizesi ihtiyacı olması halinde Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi size hazırlamanız gereken evrak listesini iletecektir. Evrak listesinde yer alan her belgenin güncel bilgiler ile başvuru yapan kişiye ait belgeler olması gereklidir. Hazırlanan evrakların kontrolünü sağlayan vize merkezi temsilcisi fuar vizesi için online Almanya ticari vize başvuru işlemlerini başlatacaktır.

Almanya kısa süreli vize başvuruları 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre başvuru tarihlerinin resmi tatillere denk gelmesi ya da ek belge talep edilmesi halinde uzayabilmektedir. Bu nedenle vire onay süresinin dikkate alınarak vize başvuru yapılması gereklidir. Seyahat tarihinden 3 ay ve daha öncesi Almanya Schengen başvurusu kabul edilmemektedir.

Almanya fuar vizesi kısa süreli Schengen vizesi olarak uygulanmaktadır ve Almanya Schengen vize harcı 2020 şubat itibariyle 80 Euro’dur. Ancak Fuara katılımcı olarak katılan ve stand açan kişilerden bu vize harcı talep edilmemektedir.

Almanya Fuar Vizesi İçin İstenen Belgeler

Aşağıdaki listede yer alan tüm belgelerin eksiksiz ve güncel olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu belgeler Türk vatandaşlarının Almanya fuar vizesi başvurusu için istenmektedir. Başvuru yapan kişinin başka ülke vatandaşı olması halinde belge listesi farklılaşmaktadır.

 • Kısa süreli Almanya Schengen vizesi için başvuru formu
 • Almanya Schengen Vize Başvuru Formu
 • Almanya Schengen vizesi uygulanabilmesi için 2 boş sayfası olan, başvuru tarihi itibari ile min. 3 ay geçerliliği olan, eski ya da yırtık olmayan Pasaport. Pasaport da uzatma ibaresi yer alıyorsa yeni pasaport çıkartılması gerekmektedir.
 • Son 3 yıla ait daha önce alınmış Schengen vize ve diğer ülke vize fotokopileri
 • Biyometrik olarak çekilmiş güncel durumunuzu gösteren fotoğraf
 • Almanya fuar amacı ile gerçekleştireceğiniz seyahatin ulaşım ve konaklama belgeleri
 • Fuar katılımcı belgesi ya da fuar ziyaretçi davetiyesi (Ziyaretçi olarak başvuru yapacak olan kişilerin Fuar konusu ile aynı faaliyet alanında çalışıyor olması gerekmektedir.)
 • Seyahat amacıyla başvuru yapan kişi adına düzenlenmiş sağlık sigortası
 • Başvuru sahibine ait finansal belgeler

Bu belgeler dışında kişinin mesleki durumuna uygun ek belgelerde talep edilebilmektedir. Gaziantep vize merkezinin vizeofisi.net web sitesinden tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Almanya Ticari Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Almanya da ticari faaliyetlerde bulunmak isteyenlerden ticari vize başvurusu talep edilmektedir. 6 Ay içerisinde maksimum 90 gün Almanya da kalma izni tanıyan ticari vize, Fuar, konferans ya da iş görüşmeleri için alınmaktadır. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile Almanya ticari vize işlemleri ile ilgili bilgilere en doğru şekilde ve detaylı olarak ulaşabilirsiniz. Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi tarafından ticari vize işlemleriniz hızlı ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Almanya Ticari Vize İşlemleri İçin İstenen Belgelerin Listesi

 • Pasaport: 10 Yıldan eski olmaması gerekmekte ve eskimiş, yıpranmış pasaport kabul edilmemektedir. Pasaport da süre uzatma var ise yeni pasaport çıkartılması talep edilmektedir. Pasaport da Almanya ticari vize uygulanabilmesi içinde 2 sayfanın boş olması beklenmektedir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Almanya Ticari vize başvurusunda 2 adet biyometrik fotoğraf talep edilmektedir. Fotoğrafların güncel ve Almanya konsolosluğu taleplerine uygun olması gerekmektedir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ile beraber kimlik fotokopisi de yer almalıdır.
 • Seyahate dair konaklama ve uçuş belgeleri
 • Başvuru yapan kişinin finansal durumunu ispatlayan belgeler: Son 3 ayı gösteren banka dökümleri de eklenmelidir.
 • Firmaya ait antetli kağıda yazılmış vize talep dilekçesi
 • Başvuru yapan kişinin çalışma durumunu ispatlayan belgeler
 • Seyahat amacıyla yapılacak sağlık sigortası
 • Almanya Schengen vize başvuru formu başvuru yapan kişi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Başvuru yapan kişinin mesleki durumuna göre istenen ek belgeler;

Başvuruda bulunan kişi İşveren olması halinde; Firmaya ait vergi levhası, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve oda kaydı gibi evraklar eklenmelidir.

Başvuruda bulunan kişi İşveren olması halinde; SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, çalıştığı firma tarafından antetli kağıda yazılmış, kaşelenip imzalanmış seyahat amacı ile sürecini belirten dilekçe ve finansal durumunu ispatlayacak belgelerde eklenmelidir

Başvuruda bulunan kişi Emekli olması halinde; Emekli olduğunu ispatlayan emekli kartı, maaş dökümü gibi evraklar eklenmelidir.

Başvuruda bulunan kişi Öğrenci olması halinde; Öğrenci belgesi ile birlikte sponsor olacak kişinin finansal durumunu ispatlayacak belgelerde eklenmelidir

Almanya ticari vize işlemleri ile ilgili her türlü soruda vizeofisi.net ‘den bilgi alabilirsiniz.

Almanya Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Almanya’ya yapacağınız seyahatiniz aile ziyareti amacı ile olması halinde Almanya aile ziyareti vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Almanya Aile ziyareti vize işlemleri Gaziantep vize merkezi tarafından yapılmaktadır ve başvuru için istenen evrakların eksiksiz ve güncel olarak teslim edilmesi beklenmektedir.

Almanya Schengen vize prosedürü uygulanan Aile ziyareti vize işlemleri için davet eden aile bireyinden davetiye alınması zorunludur. Bu davetiye metni içerisinde Almanya da öğrenim gören, çalışan ya da orada yaşayan aile bireyi tarafından tüm masrafların karşılanacağı taahhüdü mutlaka bulunmalıdır. Gaziantep vize merkezi Almanya vize temsilcisi ihtiyacınız olan Almanya Aile ziyareti vize işlemleri için size yardımcı olacaktır.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır

Almanya Aile ziyareti vize işlemleri kısa süreli vize olması nedeniyle Schengen vizesi olarak verilmektedir. Schengen vizelerinin genel kuralı olarak 6 ay içerisinde toplamda en fazla 90 gün ülke içerisinde kalma hakkı tanımaktadır. Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcinizin size ileteceği başvuru formunda ziyaret amacınızın Aile ziyareti olduğunu belirtmeniz evraklarınızın eksiksiz olarak hazırlanması ve vize başvurunuzun kabulü için önem taşımaktadır.

Almanya Aile Ziyareti Vize İşlemleri Ücretleri

Almanya Aile Ziyareti Vizesi için Schengen vize başvurusu yapılmaktadır. Almanya Schengen vize harcı, 6 ile 11 yaş arası çocuklar için 40 Euro, 12 yaş ve üzeri kişiler içinse 80 Euro olarak belirlenmiştir. 6 Yaş altı çocuklar Almanya Schengen vize harcından muaf tutulmaktadır.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi İçin İstenen Belge Listesi

Almanya Aile ziyareti vize başvurusu yaparken standart evraklar haricinde hazırlamanız beklenen bazı ek evraklar vardır. Bu evrakların usulüne uygun ve istenen tüm bilgileri içermesi önemlidir. Ayrıca başvuru da bulunan her birey için ayrı ayrı evrak listesi hazırlanması gerektiği de unutulmamalıdır.

Almanya Aile ziyareti vize işlemleri için vize başvuru formu, Aile ziyareti vizesi talep dilekçesi, Pasaport, biyometrik çekilmiş fotoğraf, gidiş dönüş uçak bileti, vize harcı ödendi makbuzu, seyahat sağlık sigortası gibi standart belgeler hazır olmalıdır. Bu belgelerin haricinde ek belgelerde bulunmaktadır ve bunların listesi vizeofisi.net de yer almaktadır.

Almanya Aile ziyareti Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Almanya’ya Aile ziyareti amacı ile gitmek istiyorsanız Schengen vizesi için başvuruda bulunmanız gerekir. Schengen vizesi için istenen standart evraklar dışında hazırlamanız gereken ilave evraklarda olacaktır. Gaziantep vize merkezi Almanya Aile ziyaret vizesi de dahil Schengen vize işlemlerini gerçekleştirmek için yetkilidir ve başvuru yapmanız halinde size evrak listesini iletecektir.

Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi tarafından iletilen ve hazırlanması istenen evrak listesinin yanıltıcı bilgi içermeden başvuru yapan kişiye ait düzenlenmiş olması gereklidir. Aksi takdirde Almanya Konsolosluğu tarafından vize başvurusu reddedilmektedir.

Almanya Aile Ziyareti İçin İstenen Belgelerin Listesi

 • Başvuru yapan kişi adına düzenlenmiş Pasaport: Pasaport da uzatma ibaresi var ise kabul edilmeyeceği için yeni pasaport çıkartılması gereklidir. Yıpranmış, yırtık ya da 10 yıldan eski pasaport için Schengen vizesi verilmemektedir. Bunların dışında Pasaport da 2 boş sayfa olmalı ve minimum 3 ay daha geçerliliği bulunmalıdır
 • Almanya Aile ziyareti için Vize Başvuru Formu: Başvuru yapan kişi tarafınca büyük harflerle ve doğru bilgilerle doldurulması gerekli olup imza atılması unutulmamalıdır.
 • Aile bireyinden Davet mektubu: Almanya da yaşayan ve davette bulunan aile bireyinden davet mektubu alınması zorunludur.
 • Başvuru yapan kişinin güncel durumunu gösteren Biyometrik çekilmiş Fotoğraf: 2 adet yeterli olup Schengen fotoğraf kurallarına uygun olmalıdır.
 • Başvuru yapan şahıs için düzenlenmiş Nüfus Kayıt Örneği ile Nüfus Cüzdanı fotokopisi eklenmelidir.
 • Almanya Schengen Vize Ücreti ödendi dekontu
 • Almanya Aile ziyaret vizesi için talep Dilekçesi
 • Başvuru yapan kişinin Finansal Durumunu kanıtlayan belgeler
 • Başvuru yapan kişinin Mesleği ile ilgili Belgeler
 • Seyahat Planını İspatlayan konaklama ve uçak rezervasyon belgeleri
 • Seyahat süresine uygun, başvuru sahibi adına düzenlenmiş sağlık sigorta poliçesi

Almanya Aile Vize Başvurusu için hazırlanan evrakların bir kısmının hem orijinal hem de fotokopisi istenmektedir. Bu konuda gerekli bilgilendirme Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi tarafından yapılmaktadır. Almanya aile ziyaret vizesi için başvuru yapılan Schengen vizesinin değerlendirilme sürecinde Almanya konsolosluğu tarafından ek belge talebi de olabilmektedir. Böyle bir talep gelmesi halinde en kısa sürede istenen evrakların hazırlanarak Gaziantep vize merkezi temsilcisine iletilmesi gereklidir.

Almanya Transit Vize

Almanya transit vize başvuruları Gaziantep vize merkezi tarafından kabul edilmektedir. Temel olarak Almanya Schengen vizesi başvurularına yakı evrak ve prosedür işletiliyor olsa da alması en kolay Almanya vize çeşididir. Almanya transit vizesi Almanya’ya giriş hakkı tanımamaktadır. Almanya havalimanından transit uçuş yaparak başka ülkeye seyahat edecek olan kişiler tarafından alınması gereken bir vize türüdür.

Almanya Transit Vize Nedir?

Almanya vize çeşitleri kısa süreli ve uzun süreli olarak ikiye ayrılmaktadır. Uzun süreli Almanya vizeleri Ulusal vize kapsamında değerlendirilirken 90 günden kısa süreli vizeler içinse Schengen vize prosedürü geçerli olmaktadır. Bu her iki vize türü de Almanya sınırlarından giriş ve belirli bir süre konaklama izni tanımaktadır. Ancak Almanya transit vizesinin Schengen bölgesine giriş ve kalma hakkı bulunmamaktadır.

Almanya transit vizesi Almanya sınırları üzerinden başka bir ülkeye geçiş hakkı veren bir vizedir. Havaalanı transit vizesi olarak da tabir edilen bu vize türü için başvuru işlemleri Gaziantep vize merkezi tarafından yapılabilmektedir. Almanya temsilcisi sizin adınıza transit vize başvurunuzu gerçekleştirecektir.

Uçak bileti rezervasyonu yapılan firma ile görüşülüp Almanya havalimanından pasaport kontrolünden geçilip geçilmeyeceği hususunda bilgi alınması önemlidir. Şayet uluslararası hava sahasından çıkılmadan ve pasaport kontrolünden geçilmeden diğer uçuş gerçekleşiyor ise Almanya transit vizesi tek başına yeterli olmaktadır. Fakat pasaport kontrolünden geçilerek başka terminalden aktarma uçuşuna binilmesi gerekli ise Almanya Schengen vizesi alınması gerekli olmaktadır.

Almanya Transit Vize Ücretleri

0-6 Yaş arası bebek ve çocuklar için transit vize ücreti istenmemektedir. 6-11 yaş arası çocuklar için 40 Euro transit vize ücreti alınmaktadır. 11 yaş ve üzeri kişilerin ödemesi zorunlu olan transit vize ücreti ise 80 Euro olarak açıklanmıştır. Bu fiyatlar 2020 yılının şubat ayında açıklanan güncel vize ücretleridir.

Almanya Transit Vize İçin İstenen Ek Belgeler

Almanya transit vizesi için hazırlanacak standart belgelerin dışında bazı ek belgeler hazırlanması gerekmektedir. Başvuru yapan kişilerin mesleki ve finansal belgeleri son 3 ayı içerecek şekilde mutlaka hazır olması gerekmektedir. Aktarma yapılarak gidilecek ülkeye ait vize, çalışma izni ya da oturma izni belgeleri kesinlikle eklenmelidir. Almanya üzerinden transit olarak seyahat edilecek ülkeye ait uçuş belgeleri evraklar arasında olmak zorundadır

Almanya Transit Vize İşlemleri

Almanya Schengen vize kapsamında değerlendirilen bir diğer vize türü de Almanya transit vizesidir. Almanya üzerinden havayolu ile aktarma yapacak olan kişilerin ya da havaalanı, gemi personeli için Almanya transit vizesine başvuru yapılması gerekmektedir. Almanya transit vize ihtiyaçlarınızda Gaziantep vize merkezi vize başvurunuzu kabul etme ve yürütme yetkisine sahip bir kurumdur.

Almanya Transit Vize Nasıl Alınır

Almanya üzerinde aktarma yapmak ya da havaalanı, gemi personeline katılım sağlamak zorundaysanız başvuru yapacağınız vize türü Almanya transit vizesidir. Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisince sizden doldurmanız beklenen vize başvuru formunda seyahat amacınız ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi vermeniz önemlidir. Almanya vize başvurularında seyahat süreciniz ve seyahat amacınızın en doğru şekilde belirlenmesi ve doğru vize türü için başvuru yapılması vizenizin onaylanması için gereklidir.

Yanlış vize türü ile başvuru yapılması halinde yanlış evrak listesi hazırlamanız ve tabii ki amacınız dışında vize başvurusu yaptığınız için vizenizin reddedilmesi olasılığı doğmaktadır. Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi tarafından verilen Almanya transit vizesi için gerekli belgelerin güncel bilgileri içeriyor şekilde hazırlanması gerekmektedir. Hazırladığınız belgeler kontrol edildikten sonra konusunda uzman ve profesyonel temsilcileri ile hizmet sunan Gaziantep vize merkezi sizin için Almanya transit vizesi başvurunuzu başlatacaktır.

Almanya Transit Vize Ücreti

Almanya transit vize ücreti olarak 2020 Schengen vize ücretleri uygulanmaktadır. Buna göre 11 yaş üstü kişiler için 80 Euro, 6-11 yaş aralığı için 40 Euro Almanya transit vize ücreti talep edilmekte olup 6 yaş altı vize ücretinden muaf tutulmaktadır.

 

Almanya Transit Vize İçin İstenen Belgeler

Almanya transit vize için istenen belgeler içerisinde standart Schengen vizesi belgeleri haricinde ek belgeler bulunmaktadır. Standart olarak Schengen vizelerinde talep edilen pasaport, vize başvuru formu, biyometrik çekime uygun fotoğraf, vize harcı ödendi makbuzu, uçuş belgeleri ve seyahat için kişi adına düzenlenmiş sağlık sigortası hazır olmalıdır.

Standart belgelerin haricinde mesleki ve finansal belgeler, aktarma detaylarını içeren uçuş bilgileri gerekli olmaktadır. Ancak havalimanında pasaport kontrolünden geçilmesinin gerekli olduğu durumlarda transit vize yeterli olmayıp Almanya Schengen vizesi alınması gereklidir. Aktarma yapılarak gidilecek ülke vizesinin de belgeler arasında olması istenmektedir. Tüm detaylar vizeofisi.net Almanya sayfasında bulunmaktadır.

Almanya Diğer Vize İşlemleri

Almanya vize işlemleri, vize başvuru sürecini tanımlamaktadır. Vize başvuru sürecinde, ilgili vizeyi alabilmek amacıyla Almanya vize başvurusu yapılmaktadır. Vize başvuru değerlendirme aşamasından sonra, olumlu ya da olumsuz bir cevap verilecektir. Kurallara uygun olması ve tüm başvuru evraklarının gerekli koşulları sağlaması sayesinde vize başvuru işlemleri onaylanacaktır. Koşulların sağlanmaması, eksik evrak, güncel olmayan evrak, yanlış beyan, kamu hayatını tehlike sokma, sağlık sigortasının yapılmaması ya da vize harç ücretinin ödenmemesi gibi nedenlerden kaynaklı olarak vize reddi yaşanabilmektedir. Vize reddi yaşandıktan sonra kişilerin vize itiraz süreci başlatılmaktadır. Vize itirazı sadece eksik evrak ya da yanlış bilgi beyanı için geçerlidir. İtirazın kabul görmesi halinde vize başvurusuna yeniden evrak toplayarak başvurmak mümkün olacaktır. Her vize işleminin bir tane vize ücreti yatırma hakkı vardır. Almanya vize reddi yaşanması durumunda vize harç ücreti ödemesi yapılmayacaktır.

Almanya Schengen Vizesi

Almanya Schengen vizesi, Almanya’ya yapılacak olan 90 günden az olan kısa süreli seyahatlerde verilmektedir. Almanya’ya turistik amaçlı, ticari amaçlı ya da aile ziyareti amaçlı seyahat planlıyorsanız Almanya Schengen vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir. Gaziantep vize merkezi Almanya Schengen vize işlemleri için yetkili bir kurumdur.

Türk vatandaşları kısa süreli Almanya ziyareti yapmak istiyorlar ise Almanya Schengen vizesi almak zorundadırlar. Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkelerine de geçiş yapma hakkı verilmektedir. Ancak Schengen vizesi Almanya’dan alındı ise ilk giriş yapılacak olan ülke Almanya olmalıdır. Toplamda 6 ay içerisinde 90 gün Schengen ülkelerinde bulunulmasına izin verildiği için seyahat sürelerinizi bu konuyu dikkate alarak ayarlamanız önemlidir.

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır

Almanya Schengen vize işlemleri için hazırlamanız gereken evrak listesi size Gaziantep vize merkezi tarafından iletilecektir. Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi hazırladığınız standart evraklar dışında seyahat amacınıza uygun diğer evraklarında kontrolünü sağlayarak online Schengen vize başvuru işleminizi başlatacaktır. Evraklarınızın vize merkezi aracılığı ile Konsolosluğa iletilmesinin ardından en geç 15 gün içinde vize başvurunuz sonuçlanmak zorundadır.

Almanya Schengen vize başvurusunun reddedilmesi durumunda bu husus tamamen Almanya konsolosluğunun yetkisinde olduğu için Gaziantep vize merkezinin sonucu değiştirme yetkisi yoktur. Almanya Schengen vize başvurusundan ödenen vize harcı hiçbir koşulda iade edilmemekte ya da başka bir şahıs adına devredilememektedir.

Almanya Schengen Vize Başvuru Ücreti

Almanya Schengen Vize başvurusunda 6 yaş altı çocuklar için vize harcı muafiyeti bulunmaktadır. 6-11 yaş aralığında bulunan çocuklar için 2020 şubat ayı açıklanan vize harcı ücreti 40 Euro, 11 yaş üstü kişiler için talep edilen vize harcı ise 80 Euro’dur. Almanya Schengen vizesi için başvuru yapan he birey için ayrı ayrı vize harcı yatırılması ve belge hazırlanması unutulmamalıdır.

Almanya Schengen Vizesi Evrakları

Almanya Schengen vizesi için gerekli olan evrak listesi seyahat amacınızın turistik, ticari, ya da aile ziyareti olmasına göre farklılaşmaktadır. Bu konuda size en doğru bilgiyi Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi iletecektir. Schengen vizesi için güncel evrak listesi ve ayrıntılı bilgi sahibi olmak için vizeofisi.net adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Almanya Erasmus Vize İşlemleri

Almanya Erasmus vize işlemleri yapacak olan öğrencilerin belirlenmesinde çeşitli kriterler mevcuttur. Ama öncelikle Erasmus programı ve mahiyeti üzerinde durulması gerekmektedir. Erasmus, üniversiteler arası öğrenci ve personel becayiş etme esasına dayalı mali destek sağlayan bir Avrupa Birliği proje programıdır. Bu programa dahil olmak için bir üniversitede öğrenci olmanın yanında daha pek çok şartı yerine getirmiş olmak da gereklidir.

Erasmus programının hedef kitlesi üniversite öğrencileridir. Bu programla üniversiteler arasında ekin alanında ve ilim alanında karşılıklı olarak etkileşimde bulunmalarıdır. Bu etkileşim sayesinde öğrenciler teşrikimesaide bulunur ve ortak paydada buluşmaları kolaylaşır. Erasmus programı içinde 27 Avrupa Birliği üyesi devletin yanında Norveç, Lihtenştayn, İzlanda ve Türkiye vardır.

Almanya Erasmus Başvurusu

Almanya Erasmus başvurusu için öncelikle Erasmus programı dahilinde bir üniversitede öğrenim görüyor olmak gereklidir. Bunun yanında not ortalaması, yabancı dil bilgi düzeyi ve üniversitenin yapacağı sınavda başarılı olmak gerekmektedir.

Üniversite Avrupa Birliği Gençlik ve Eğitim Programları Merkezi’nin belirlediği kıstaslara göre seçki işini gerçekleştirir. Bu aşamadan sonra Almanya Erasmus programına girmeye hak kazananlar için vize alma süreci başlar. Hak ediş belgesini alarak Erasmus adayı olan Türk vatandaşı Almanya Konsolosluğuna başvurur. Başvuru sırasında gerekli olan belgeleri tamamlayarak ibraz ederse vize işlemleri sürecine önceden başlanmış olur. Gerekli olan evrakların listesine vizeofisi.net adresinden öğrenilebilir.

Almanya Erasmus Vize İşlem Basamakları

Almanya Erasmus vize işlem basamakları ilk basamağı üniversiteye başvuru yapmaktır. Yapılan başvuru ve sınav sonucunda eğer Erasmus hakkı elde ederse belgeleri ile birlikte Almanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunulur. Almanya Schengen ülkesi olduğu için 2014 yılından beri parmak izi biyometrik veri sistemine dahildir. Biyometrik veri girişi için randevu alınmalıdır. Randevu alımı için bizzat konsolosluk aranabilir. Ama Gaziantep Vize Merkezi uzman ekibi tarafından Alman Konsolosluğu’na başvuru yapma ve randevu almak için gerekli görüşmeler yapılır. Geri kalan evrakların temini ve Almanca çevirileri için de vize merkezi uzman ekip üyeleri tarafından gerekli yardım ve rehberlik yapılmaktadır.

Gerekli belgelerin hem aslı hem iki adet fotokopileri Almanya Erasmus vize evrak dosyasına koyulmalıdır. Belge kontrolleriniz ve başvuru işlemleriniz Gaziantep vize merkezi tarafından tamamlanacaktır.

Almanya Staj Vizesi

Almanya staj vizesi Erasmus kapsamında olan bir uygulamadır. Öğrenim gördüğü meslek ile ilgili Almanya’da bulunan bir ticari kuruluşta staj yapmak için öğrenci veya yeni mezun olan kimselere verilmektedir. Bu vize türünde öğrenci staj yapacağı kuruma kendisi başvuru yapar. İnternet üzerinden gerçekleştirilen mülakatlar neticesinde staj hakkı kazanan kişiler şirketten gelen davet mektubu ile birlikte okula başvurur. Okul tarafından da onaylanan staj programı ve Erasmus belgeleri ile birlikte Almanya Konsolosluğu’na başvuru yapılır.

Almanya’daki staj süresi 90 günü geçmeyecek kadar bir süre içinde bitecekse Schengen vizesi ile gidilebilir. 90 günden fazla süre gerekiyorsa ulusal vize başvurusu yapmak gereklidir. Staj başvurusunda bulunacak kimselerin kalacakları yerile ilgili net bilgileri vize işlemleri sırasında konsoloslukla paylaşması gerekmektedir.

Almanya Staj Vizesi Gerekli Evraklar

Pasaport, son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve vize bitim tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. Vize onayı için en az 2 boş sayfası olmalı ve yırtık, yıpranmış olmamalıdır. Tüm sayfaların fotokopileri çekilmelidir.

30.000 Euro teminat bedeline sahip AB ülkelerinde geçerli bir sağlık sigortası olmalıdır. Sağlık sigortası Gaziantep Vize Merkezi anlaşmalı olduğu sigorta şirketleri tarafından en uygun fiyatla yapılmaktadır.

Vize talep dilekçesi doldurulmalıdır. İki adet çıktısı alınıp imzalanmalı ve dosyaya konulmalıdır.

Kimlik belgesinin arkalı önlü iki adet fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve 3 adet biyometrik fotoğraf son üç ay içinde çekilmiş olarak dosyada yer almalıdır. Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. Yüzün tamamı görünecek şekilde tam karşıdan çekilmiş olması şartı vardır. Aksi şekilde çekilen fotoğraflar kabul edilmez.

Staj için vize alındığı için staj kabul belgeleri, staj ayrıntıları ve Almanya’daki şirketin davet mektubu da dosyada yerini almalıdır.

Bu evrakların bir örneklerinin mail hesabınızda bulunması istendiği anda gösterilebilmesine kolaylık sağlar.

Sponsor evrakları ve banka belgeleri dekontları imzalı ve kaşeli olmalıdır. Almanya ‘da staj süresince kalınacak yer ile ilgili bilgilerin net olması güvenirlik açısından güzel bir argümandır.

Staj süresinin bitiminde geri dönüleceğine dair bir belge olan dönüş uçak biletinin önceden alınması da başvurucunun vize onayının lehine bir harekettir.

Okul tarafından verilen staj belgeleri, öğrenci belgesi ve not dökümü de vize istemi sırasında ibraz edilmesi gereken evraklardır.

Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Bu vize Almanya’da organize edilen kültürel ve sportif bir etkinliğe katılım için alınması gerekli olan vize türüdür. Organizasyonu düzenleyen kurumdan gelen davetiye veya talep mektubuna istinaden alınmaktadır. Ancak bu vize çeşidini de iki alt başlıkta incelemekte fayda var. Çünkü davetiyede istenen nitelikler ve bilgiler bu başlıklara göre farklılık gösterebilmekte. Bunun haricinde kalan diğer belgeler her ikisi için de aynıdır. Ancak finansal belgeler kişinin meslek durumuna göre de farklılık gösterir.

Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bu vize için gerekli evrakların listesi vizeofisi.net adresinden ayrıntılı olarak öğrenilebilir. Buna göre çalışanların SGK hizmet dökümü ve işe giriş belgeleri ile maaş aldıkları bankadan feriye dönük 3 aylık hesap hareketleri dekontu alınmalıdır. Banka yetkilisinin imzasını atması ve banka kaşesini basması gereklidir.

Emekli ise emekli olduğuna dair resmî belgesi ve banka evraklarının ibrazını yapması gereklidir.

Serbest meslek erbabı ise meslek odasından faaliyet belgesi alınmalıdır. Bununla birlikte vergi levhasının onaylı fotokopisi ve banka evraklarının aslı vize dosyasına konulmalıdır.

Çiftçi ise ziraat odasından alınan çiftçilik belgesi ve arazi tapularının yanında varsa araç ruhsatı fotokopileri ile birlikte banka evraklarının aslı ibraz edilmelidir.

Ev hanımı veya öğrenci ise seyahate sponsor olan kimsenin garantörlük mektubu ıslak imzalı olarak yazılmalıdır. Seyahat finansmanı için gerekli meblağın yatırılmış olduğu banka evrakları da vize istemi sırasında beyan edilmelidir.

Bunlardan başka 10 yıldan eski olmayan, yırtık ve buruşuk olmayan bir TC. Pasaportunun tüm sayfalarının fotokopisi, kimlik kartının arkalı önlü fotokopisi çekilmelidir.

Başvuran kişinin vukuatlı nüfus kayıt örneğinin detaylı olması ve aslının iletilmesi gereklidir. Biyometrik fotoğraf, 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası ve vize başvuru formu doldurulup hazır edilmelidir.

Vize talep dilekçesinde seyahatin nedeni ve ayrıntıları üzerinde durularak yazılan dilekçenin Almanca tercümesi de yapılmalıdır. Hatta Gaziantep Vize Merkezi çalışanları tarafından Almanca olarak doldurulabilmektedir.

Almanya kültürel ve sportif etkinlikler vizesi için başvuran kişi 18 yaşın altındaysa veli izin belgesi ve sponsor evraklarını hazırlamalıdır. Eğer eğitim öğretim dönemi içinde bir etkinliğe katılacaksa okul idaresinden izinli olduğuna dair belgenin alınması şarttır.

Davetiyede etkinliğin süresi ve yeri hakkında kesin bilgiler yer almalıdır. Sportif etkinliklerde ise spor kulübü tarafından belirtilmesi gereken bilgilerin yer aldığı bir belge hazırda bulundurulmalıdır.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Türk vatandaşlarının vizeye tabii olduğu Almanya seyahatleri için Gaziantep vize merkezi vize başvurularını yönetmektedir. Her vize türü ve kişinin mesleki durumuna göre vize başvurularında hazırlaması ve teslim etmesi gereken belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin güncel ve doğru bir şekilde hazırlanması başvuru yapan kişinin sorumluluğunda olup talep edilmesi halinde Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi tarafından evrak kontrolü yapılmaktadır.

Almanya vize başvurularında başvuru yapan her kişi için ayrı ayrı başvuru işlemi yapıldığı için teslim edilmesi gereken belge listesi de başvuru yapan kişilere göre hazırlanmak zorundadır. Örneğin; başvuru yapan kişi, eşi çocuğu ile Almanya’ya turistik seyahat yapmayı planlıyorsa 3 kişi içinde ayrı başvuru işlemi yapmak zorundadır. Hazırlanması istenen evraklarda aynı şekilde ayrı ayrı ve kişinin özelliğine göre düzenlenmelidir.

Almanya Vizesi İçin İstenen Belgelerin Listesi

Almanya vizesi için istenen belgeler başvuru yapılacak vize türüne göre farklılaşmaktadır. Genel olarak birçok belge aynı olsa da ticari ve aile ziyaret vizeleri için davetiye olması şart koşulmaktadır. Bu davetiye ticari vize içinse davet eden firma tarafından aile ziyaret vizesi içinse Almanya da oturma, çalışma izni bulunan aile bireyi tarafından hazırlanmalıdır.

Almanya Vizesi için Gerekli Olan Standart Belgeler

 • Almanya Vize Başvuru Formu; Schengen vize başvurularında Gaziantep vize merkezince online olarak doldurulan vize başvuru formunun çıktısının alınarak başvuru sahiplerince imzalanması istenmektedir.
 • Pasaport; ister vizesiz ister vizeleri tüm yurtdışı çıkışlarında zorunlu olan pasaportun eskimemiş ve tarihi 10 yıldan eski olmaması istenmektedir. E-vize haricinde pasaporta vize basılacak ise mutlaka en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Vize başvuru tarihinden sonra 6 ay daha geçerlilik süresi de olması istenen pasaport da şayet uzatma ibaresi yer alıyor ise Almanya konsolosluğu bu pasaportları kabul etmemektedir. Bu durumda yeniden pasaport çıkartılması istenmektedir.
 • Almanya Vize Talep Dilekçesi; Hangi tür de vize için başvuru yapılacağının, seyahat amacı ve süresinin de yer aldığı başvuran kişi tarafından düzenlenmiş ve imzalanmış bir dilekçedir.
 • Biyometrik Çekilmiş Fotoğraf; Almanya konsolosluğu tarafından belirlenen fotoğraf kurallarına uygun olması zorunludur
 • Seyahat için düzenlenmiş Kişiye özel sağlık sigortası
 • Tam vukuatlı nüfus örneği ile beraber TC Kimlik fotokopisi
 • Almanya seyahat planı için alınan ya da rezerve edilen otel ve uçak belgeleri
 • Başvuru yapılacak Almanya vize türüne uygun vize harcı makbuzu
 • Mali durumunun yeterliğini ispat için son 3 ayın banka hesap dokümanları ile birlikte varsa araç ruhsatı, tapu fotokopileri

Bu standart evrakların dışında başvuru yapan kişinin mesleğine uygun ek evrakları da hazırlaması gerekmektedir.

 • SGK’lı kişi başvuru yaptığında 3 aylık SGK bordrosu ve maaş dökümü, İş yerinden alması gereken izin belgesi ve işe giriş bildirgesi eklenmelidir.
 • İşveren kişi başvuru yaptığında firmasının ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası ile birlikte SGK hizmet dokümününde eklenmesi gereklidir.
 • Emekli kişi başvuru yaptığında; emekli kartı, emekli maaş dökümü ve bankasından alacağı hesap dökümü yeterli olmaktadır.
 • Başvuru yapan kişi ev hanımı, öğrenci gibi gelir getiren bir iş sahibi değilse Almanya seyahatine sponsor olacak kişiye ait finansal ve mesleki belgeleri eklemek zorundadır. Öğrenci kişi başvuru yapıyorsa mutlaka öğrenci belgesi ya da kartı ekte yer almalıdır.

Almanya Vize Randevu

Almanya kısa süreli vize başvuruları Gaziantep vize merkezi tarafından online olarak yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda Almanya konsolosluğuna bizzat başvuru yapılması gerekebilmektedir. Örneğin daha önce Schengen vizesi almamış kişilerin biyometrik verilerinin alınması ve saklanması amacı ile Almanya konsolosluğuna müracaat etmeleri istenmektedir. Böyle bir durum olması halinde Almanya konsolosluğundan vize randevusu alınması zorunludur.

Almanya vize randevusu için Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi size yardımcı olacaktır. Almanya vize başvuru amacınıza uygun vize türünün belirlenmesi, gerekli olan belgelerin hazırlanması ve başvuru işlemlerinin başlatılarak sürecin takibi hususunda hizmet vermektedir. Almanya konsolosluğuna gitmeniz gereken durumların olması halinde Gaziantep vize merkezi siziz bilgilendirerek Almanya vize randevusu alım işlemini yapmaktadır.

Almanya Schengen Vize Randevusu

Almanya Schengen vize başvuruları konsolosluğa gidilmeden vize merkezleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Şayet ilk defa Schengen vize başvurusu yapılacaksa parmak izi gibi biyometrik veri kaydı için konsolosluğa gidilmesi zorunlu olmaktadır. Böyle bir durumda Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi sizin adınıza Almanya Schengen vize randevusu alarak başvuru yapacağınız konsolosluğa yönlendirecektir.

Almanya Ulusal Vize Randevusu

Almanya ulusal vize işlemleri, bulunduğunuzun ile bağlı olan Almanya konsolosluğu tarafından gerçekleştirilmektedir. Vize merkezlerinin ulusal vize kabul etme yetkisi bulunmamakta olup sadece vize sürecinin sağlıklı işleyebilmesi adına danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Almanya Ulusal vize başvurusu için Alman konsolosluğuna gitmeden önce mutlaka vize randevusu alınması istenmektedir.

Almanya Konsolosluk Vize Randevusu Ücretleri

Almanya konsolosluk vize randevusu için ücret alınmaktadır. Almanya Schengen vizesi için alınacak vize randevusu ücretsiz olup Almanya Ulusal vize randevusu ücrete tabiidir. Şubat 2020 tarihinde açıklanan Konsolosluk ücret tarifesine göre Almanya ulusal vize randevusu ücreti 51 Türk Lirasıdır.

Almanya ulusal vize randevusu tarihinize 3 gün süre kalasıya kadar randevu tarihinizi değiştirme ya da iptal hakkınız bulunmaktadır. Ancak randevu tarihine 3 günden daha az bir süre kalmış ise Almanya ulusal vize randevu değişiklikleri ya da iptali kabul edilmemektedir. Bu nedenle Almanya vize randevu ücreti de iade edilmemektedir.

Almanya vize randevu işlemlerinizi güvenli ve en doğru bir şekilde Gaziantep vize merkezi aracılığı ile yapabilirsiniz. Vizeofisi.net web adresimizden detaylara erişim sağlayabilirsiniz.

Almanya Vize Ücreti

Almanya seyahatlerinde Almanya vize başvurusu yapacak olan kişilerin ödemesi gereken vize harç ücretine Almanya vize ücreti denilmektedir. Almanya vize harç ücretinin belirlenme işlemleri Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Almanya vize harç ücreti dönem dönem değişiklik göstermektedir. Yapılacak olan vize başvurusuna uygun olarak, tek girişli ya da çok girişli olma durumuna uygun olarak ya da vize başvurusunda bulunan kişinin yaş aralığına uygun olarak değişiklik göstermektedir. Fiyatlarda bulunan dalgalanmaların nedeni budur. En güncel bilgiler ile Almanya vize harç ücretine vize ofisi aracılığı ile iletişime geçebilmek mümkündür. En yakında bulunan vize danışmanlık ofisimize başvuruda bulunmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede hem vize harç ücretleri hakkında bilgi sahibi olabilir hem de vize danışmanlık işlemleri içerisinde ilgili Almanya vize başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya vize başvuru ücreti bir adet vize başvurusu için geçerli olmaktadır. Vize başvurusuna olumlu açıdan yanıt alınmadığı takdirde vize reddi yaşanır. Almanya vize reddi huşunda yatırılmış olan vize harç ücreti iadesi yapılmayacaktır. Vize reddi işlemlerinin ardından başvuru sahiplerinin vize reddi itiraz işlem sürecini değerlendirmeye hakları bulunmaktadır. Vize başvuru ret itiraz süreci Konsolosluk tarafından haklı bulunduğu takdirde ilgili vize işlemine yeniden başvuruda bulunabilme hakkı oluşacaktır. Yeni Almanya vize başvuru süreci için yeni Almanya ilgili vize harç ücreti ödemesi yapılmaktadır. Ayrıca her bir vize başvuru ücreti, sadece bir tek vize başvurusunu kapsamaktadır.

Almanya vize harç ücreti belirlendiğinde yaşa uygun olarak da farklılık gösterilmektedir. 0 – 6 yaş arasında bulunan çocuklar için ilgili Almanya seyahatinde vize harç ücreti ödemesi yapılmamaktadır. 6 – 12 yaş arası, 12 yaş üzeri Almanya vize başvuru ücretinin indirimli halini oluşturmaktadır. Bu süreç de dönem dönem ve her yıl düzenli aralıklarla değiştirilmektedir. Sizler de en doğru bilgiler ile net Almanya vize harç ücretini öğrenmek amacı ile en kısa sürede vize danışmanlık ofisimize başvuruda bulunabilirsiniz.

Almanya Vize Ücreti

Türk vatandaşları için Almanya seyahatlerinde Schengen vizesi uygulanmaktadır. Kısa süre için yapılacak ziyaretlerde Schengen vizesi geçerli olurken uzun süreli Almanya girişlerinde ulusal vize koşulları uygulanmaktadır. Gaziantep vize merkezi ile Almanya vize başvuruları online yapılabilmektedir. Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisi ile her türde Almanya vizesi işlemleri için bilgilendirme ve hizmet sunulmaktadır.

Almanya vize ücreti Almanya için başvuru yapılacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Almanya için kısa süreli vize başvurularında Schengen vizesi ücreti talep edilirken uzun süreli vize başvurularında ise ulusal vize ücreti ödenmesi beklenmektedir.

Almanya Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Almanya Schengen vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin 90 günden kısa süreli turistik, ticari, fuar ya da Aile ziyareti amaçlı seyahat etmeleri gerekmektedir. Almanya Schengen vizesinde 6 yaş altı çocuklardan vize harcı istenmemektedir. Şubat 2020 tarihinde 11 Yaş üstü kişilerin ödemesi gereken Almanya Schengen vize ücreti 80 Euro iken 6 ve 11 yaş aralığındaki çocuklardan alınan vize harcı ise 40 Euro olarak açıklanmıştır.

Almanya Schengen vizesi başvuruş yapan her kişi adına vize harcı yatırılması zorunludur. Ödenen vize harcı makbuzunun saklanması ve vize başvurusu sırasında hazırlanan evraklara eklenmesi gerekmektedir. Almanya Schengen vizesi için ödenen ücret vizenin reddedilmesi halinde geri ödenmemekte olup başka biri adına nakledilmesi de mümkün değildir.

Almanya Uzun Süreli Vize Ücreti Ne Kadar?

Almanya da çalışma izni, oturma izni, Aile birleşimi ya da vatandaşlık işlemleri için yapılacak başvurular Almanya uzun süreli vize kapsamında değerlendirilmektedir. Almanya uzun süreli vize başvuruları için ödenecek olan vize ücreti de vizenin amacına ve süresine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisinin size ileteceği başvuru formunda vize alma amacınızı ve süresini doğru belirtmeniz, ödemeniz gereken vize harcının belirlenmesi açısından önemlidir.

Gaziantep vize merkezi Almanya temsilcisinden ödenmesi gereken vize ücretleri hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Hazırlanması gereken vize evrakları arasında vize harcı ödendi makbuzunun mutlaka olması gerektiği için kaybedilmemesine azami dikkatin gösterilmesi gerekmektedir. Güncel Almanya vize ücretleri hakkında bilgilendirmeler vizeofisi.net adresinden yapılmaktadır.

Almanya Konsolosluğu

Almanya Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Almanya Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Almanya vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Almanya’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Almanya İzmir Fahri Konsolosluğu, Almanya Antalya Fahri Konsolosluğu, Almanya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Almanya İskenderun Fahri Konsolosluğu, Almanya İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Almanya ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

Almanya Oturum İzni

Almanya oturum izni çeşitlerine göre istenen evraklar da değişiklik göstermektedir. Uzun süre Almanya’da kalmak için oturum izni alınması şarttır. Oturum izni tam 4 kategoride verilmektedir. AB ülkelerinin dışında kalan bir ülkenin vatandaşı olup Almanya’da oturum izni almak isteyenlerin başvurduğu bir izindir.  Oturum izni almak isteyen kimseler, bulundukları yerdeki Yabancılar Dairesi adıyla anılan kuruma başvuruda bulunurlar. Bu kurum Almanya’da ikamet ve çalışma izni konularında en son kararı ve onayı verecek olan yetkili kurumdur.

Bunlardan ilk olanı Oturum İzni adıyla anılır ve sınırlandırılmış süre ile alınabilmektedir. Bu oturum izninden, Almanya’ya meslekleri alanında eğitim almak için gidenler, iltica isteğinde bulunanlar ailevi sebepler dolayısıyla Almanya’da yaşamak zorunda kalanlar. Alman vatandaşlığından çıkmış olsa da kesin dönüş yapanlar da bu haktan yararlanabilirler.

Almanya Oturum İzni Başvuru Şartları

Almanya federal göç yasalarında belirlenen oturum izni değerlendirme kriterleri belirlidir. Bu kriterleri yerine getiren kimselerin başvuruları büyük ölçüde kabul edilmektedir.

 • Başvuran kişinin Almanca diline kendini anlatacak kadar hâkim olması gereklidir.
 • Ailesi ile birlikte rahatça yaşayabileceği bir evde oturması,
 • Eğer dil bilgisi yeterli değilse ve dil kursuna gitmesi şartı verildiyse, dil kursunu bitirmiş olması gerekmektedir.
 • Meslek eğitimi veya mezun olduğu okul varsa belgeleri,
 • Kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin sağlık sigortalarının olması şartı vardır.
 • Kişinin Almanya içinde çalışıp geçimini sağlayacağı işlerde çalışma iznine sahip olmasını istemektedirler.
 • Kişinin ailesi varsa kendisi ve ailesini geçindirecek sabit bir kazanca sahip olduğunu belgelendirmesi gereklidir.
 • Almanya Yasaları ve toplumsal düzeni hakkında bilgisi olduğuna ve bu yasalara ve düzene uymakla ilgili bir sıkıntısının bulunmadığı konusunda güvence vermelidir.

Almanya Oturum İzni Çeşitleri

1-Aufenthaltserlaubnis (Oturum İzni): Sınırlı süreli bir izindir. Almanya’ya eğitim için gelenler, Aile nedeniyle göçenler, çalışmak için Almanya’ya gelenler de bu kapsamda değerlendirilir. Bundan başka AB üye devletlerinden birinde vatandaşlık hakkına sahip olanlar ile Alman uyruğundan çıkıp tekrar geri dönmek isteyenler de başvurabilirler.

2-Niederlassungserlaubnis (Yerleşim İzni): Sınırsız süreyle verilen bu izin içinde çalışma iznini de barındırır. Sabıka kaydı olmayan, en az % yıldır Almanya’da oturum iznine sahip olan bireyler başvuruda bulunabilir. Başvurucunun iyi derecede Almanca dil hakimiyeti olması ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerle kendi hayatını idame ettirecek sabit bir gelire sahip olması gerekmektedir.

AB Mavi Kart sahipleri ise 2 yıllık bir oturum izninden sonra başvuruda bulunma hakkı alırlar. Bir de ulvi mesleklere sahip kimselerin ikamet izni sürelerine pek bakılmamaktadır.

3-AB Kalıcı Oturum İzni: Süresiz olarak verilen bu oturum izni tüm AB üye devlerde serbest dolaşım hakkı ve Almanya’da çalışma izni verir. Başka bir AB üyesi devlette sınırlı olarak oturum izni alma hakkı da tanır.

4-AB Mavi Kart: Mesleğinin özelliğinden dolayı Almanya’da oturum ve çalışma izni verilecek kimselerin hak kazandığı bir karttır.

 

Almanya Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

Almanya oturum izni için talep edilen belgeler oturum izni talebine göre farklılaşabilmektedir. Ama genel olan standart evraklar hepsinde aynıdır. Pasaport, fotoğraf, aile belgeleri ve gelir belgeleri gibi belgeler hepsi için geçerlidir. Bunlardan ailevi nedenlerle göç edenler için ek evraklar ve kurs talepleri olmaktadır. Yabancı bir kültürden gelen insanların Alman kültürüne ve yaşayış şekline alışma sürecinde uyum kurslarına katılması hem dil öğrenme açısından da fayda sağlamaktadır.

Almanya’ya iltica edenlerin ise tamamlaması gereken prosedürler daha da farklıdır. Alman makamları tarafından belirlenen aşamalar ve evrakların beraberinde dil kursları ve bazı meslek kurslarına katılım zorunluluğu da vardır.

Almanya Oturum İzni Evrakları

Oturum izni başvurusu yapacak olan kişi ve kişiler geçerli bir pasaporta sahip olmalıdır. Pasaportun olmadığı durumlarda ve iltica söz konusu olduğunda nedenlerini belgelendirmeli veya ispatlayacak argümanları sunmalıdır. Gerekli makamlarca incelenen iltica talebi kabul görürse oturum izni verilmektedir. İltica başvurusunda bulunan kişilerden çok fazla evrak talebi olmamaktadır. Burada en çok dikkat edilen Alman kültürüne uyum konusundaki başarısıdır. Eğitim düzeyi ve meslek özellikleri de diğer dikkat edilen konudur. Uyum kurslarında ve dil kurslarında gösterdiği ilerleme ve başarı düzeyi oturum izni verme kararını etkilemektedir.

Kişi istihdam sağlamak ve iş yeri açmak için oturum izni almak istiyorsa sadece Yabancılar Dairesi tarafından evrak istenmez. Aynı zamandan Almanya Ticaret bakanlığı ile ilgili de evrak temini yapılması gereklidir. Almanya ekonomisi için faydalı olabilecek bir girişimde bulunduğunu Alman makamlarına ispat eden girişimci oturum izni almaya hak kazanır. Ancak ilk etapta bu izin kısa süreli olarak verilir. Sonrasında yatırım yapan kişi verdiği sürede ne kadar yarar sağlamış belgelendirir. Buna göre oturum izni uzatılır veya devamlı olan yerleşim iznine çevrilir.

Almanya Aile Birleşimi Oturum İzni Evraklar

İki adet Almanca olarak doldurulmuş başvuru belgesi ve ikametgâh belgesi, biyometrik fotoğraf ve evlilik cüzdanı fotokopisi ile birlikte tam vukuatlı nüfus kayıt örneği önceden hazır edilmelidir. Almanya’da ikamet eden eşin kimlik ve pasaport fotokopileri ile birlikte ikamet belgesi ve A1 Almanca bilgi formu doldurulmalıdır. Almanya oturum izni evrakları oldukça komplike donanımlara sahip kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Gaziantep Vize Merkezi bu konuda uzman personeli ile başvurucularına hizmet vermektedir.

Biyometrik Fotoğraf: Almanya oturum izni evrakı olarak en temel oturum izni evrakı 2 adet son 3 ayda çekilmiş olan arka fonu beyaz olan ve Almanya Hükümeti kriterleri doğrultusunda çekilmiş olan biyometrik fotoğraf

Pasaport: kişinin Almanya oturum izni bitiş tarihinden altı ay sonrasına kadar geçerliliği bulunan pasaport, varsa kişinin önceki pasaportları ve güncel pasaportun işlenmiş sayfalarının bir adet fotokopisi.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Almanya oturum izni başvurusunda bulunana kişilerin tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslına ihtiyaçları bulunmaktadır.

TC Nüfus Cüzdanı: Almanya oturum izni başvurusu için başvuru sahibinin TC kimliğinin ön ve arka yüzeyinin fotokopisinin bir adet A4 çıktısı olarak alınması gerekmektedir.

Uluslararası evlilik cüzdanı: Aile birleşimi yolu ile gelen kişilerin uluslararası evlilik cüzdanlarının aslını belge olarak sunması gerekmektedir.

Muvafakatname: 18 yaşından küçük olan kişilerin anne ve babalarının ikisinden de alınmış olan muvakafatname belgesinin aslı ile oturum iznine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Doğum Belgesi: Varsa doğum belgesi

Öğrenci Belgesi – Çalışma Belgesi: Almanya’ ya öğrenci vizesi ile gelmiş olan kişilerin, okudukları öğretim kurumundan alınacak olan belgeyi sunmaları gerekmektedir. Almanya’ ya çalışmak amacı ile gelmiş kişilerin burada yasal olarak çalışabilmeleri ve oturabilmeleri için çalışma belgesi ile birlikte oturum iznine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Almanya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Öncelikli olarak başvurucunun durumunun hangi çeşit oturum iznine uygun olduğuna karar vermek gerekmektedir. Kişinin sahip olduğu özellikle ve donanımlar itibariyle hangi tür vizeye uygun olduğu konusundaki en doğru yönlendirmeyi Gaziantep Vize Merkezi yapmaktadır. Yapılan değerlendirme ve yönlendirmeye göre evrakları tamamlayıp Almanya Yabancılar Dairesi’ne başvurulur. Almanya Yabancılar Dairesi aynı zamanda çalışma izinleri konusunda da son sözü söyleyen kurumdur.

Almanya Oturum İzni Başvuruları Kriterleri

Almanya oturum izni için başvurularda en önemli kriterlerden biri hiç suça karışmamaktır. Çünkü Almanya bir polis devletidir. Polisler bu ülkede çok fazla yetkiye sahiptir.  En küçük hatalar dahi asla görmezden gelinmeden ceza uygulamasına tabi tutulur. Polislerin radarına girmemiş bir kimse Almanya toplamsal düzeni için de bir tehlike arz etmez.

Sonrasında Alman toplumunun kurallarına ve düzenine uymakta sıkıntı çekmeyecek düzeyde toplumsal hayata hâkim olması gereklidir. Almanya kanunlarına ve anayasasına bağlı olacağını da bildirmek zorundadır.

Oturum izni isteğinde bulunan gerçek kişiler tarafından Almanya ekonomisine katkı sağlayacak girişimlerde ve yatırımlarda bulunacağı konusunda güvence verirse alabilir. Ancak bu güvence hem finansal anlamda hem de teknik anlamda desteklenecek argümanları içermelidir. Aksi takdirde oturum izni başvurusu kabul edilmez. Kimlerin oturum izni başvurularının kabul edileceği vizeofisi.net adresinde ayrıntılı olarak yazmaktadır.

45 yaş ve üzeri kişiler oturum izni başvurusunda bulunursa vatandaşı olduğu ülkeden yaşlılık güvencesi olduğuna dair belgeleri sunmalıdır. Oturum izni ilk aşamada 36 ay süre ile verilmektedir. Bu sürenin sonunda Almanya yasaları karşısında yabancı statüsünde olan kişinin planladığı ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmesi gereklidir. Eğer bakmakla yükümlü olduğu kimseleri ve kendini geçindirecek kadar gelir getiren bir işle meşgul olduğunu kanıtlarsa yerleşim izni verilir.

İltica talebinde bulunan kişilerin bu taleplerinin gerçekleşmesinden önce oturum izni verilmez. Ancak özel durumlarda en yüksek eyalet yetkili makamının onayı alınarak oturum izni, iltica talebi onaylanmadan verilebilir. Bu durum sadece Almanya’nın çıkarları söz konusu olduğunda yapılmaktadır.

Almanya oturum izni başvuruları 4 ayrı bölümde incelenir. Bunlar kısa süreli oturum, uzun süreli yerleşim, kalıcı oturum ve mavi kart izinleri şeklinde kategorilere ayrılır. Kişinin başvurusu bu kategorilerden hangisine giriyorsa o alanda değerlendirilir ve sonuçlandırılır.

Almanya Çalışma İzni

Almanya çalışma izni koşulları farklı statülerdeki kişilere göre değişkenlik gösterir. Bu izinler üç ayrı başlıkta incelenebilir. Her bir başlık kendine özel durumlar içeren kimseleri kapsar. Kişilerin eğitim durumları, maddi imkanları, sahip oldukları oturum izninin mahiyeti gibi kıstaslar kişilerin özel durumlarını nitelemektedir. Bu özel durumlar için istenen özel belgeler ile ilgili ayrıntılı bilgi ve evrak listesine vizeofisi.net adresinden ulaşılabilir.

Almanya çalışma izni vizesi için ön şartlardan biri de A1 dil bilgisi seviyesidir. Eğer A1 düzeyinde de olsa Almanca bilgisi yoksa vizenin kabul edilmesi oldukça zordur. Çünkü A1 düzeyindeki Almanca bilgisi olmadan günlük hayatı idame ettirmek oldukça zor olacaktır. Hatta işyerleri B1 ve C1 seviyesinde dil bilgisine sahip çalışanlar isteme inisiyatifine sahiptirler. A1 düzeyinde Almanca için kursa katılmak yeterlidir. Okuma Yazma Anlama ve Anlatım bölümlerinden oluşan 4 aşamalı dil bilgisi sınavında başarı sağlamak için kursa katılım önerilmektedir. Dil bilgisi sınavı için Almanya Devleti’nin tanıdığı Goethe Institute ve OSD gibi kurumlardır. Bu kurumlardan başka bir kurumdan alınan dil bilgisi belirleme sertifikalarını Almanya Yetkili kurumları kabul etmemektedir.

Almanya Çalışma İzni ile Mavi Kart

Almanya çalışma izni almanın ardından mavi kart için başvuruda bulunulabilir. Mavi kart için başvuruda bulunabilecek olan kişilerin yıllık kazancı 44 bin 800 Euro olmak zorundadır. Sadece doktor veya bilişim alanında çalışan kişiler ile fen bilimleri alanında çalışacak kişiler için bu meblağ 34 bin 944 Euro’ya kadar kabul edilebiliyor. Mavi kart aldıktan 33 ay sonra temelli yerleşme hakkı veriliyor. Özellikle bilişim sektöründeki yetişmiş elemanların Almanya’da iş bulma şansı daha fazladır. Çünkü Almanya’da bu alanda yetişmiş eleman sayısı yetersizdir. Mavi kart ile ilgili başvurularda Gaziantep Vize Merkezi yetişmiş kalifiye personeli ile vatandaşların hizmetindedir.

Hangi sektörde olursa olsun Almanya’da çalışacağı işi Türkiye’ de bulmadan gitmek pek akıllıca bir davranış olmayacaktır. Ancak bilişim sektöründeki işler genelde benzer özellikte olduğu için bu alanda iş arayan kimselerin Almanya’da iş bulma şansı çok daha fazla olacaktır.

 

 Almanya Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

Almanya çalışma izni için gerekli evraklar kişinin çalışma süresi ve eğitim durumuna göre değişkenlik gösterir. Eğer 90 günden daha uzun süre çalışma süresi olacaksa D tipi denilen ulusal vize başvurusunda bulunmaya gereksinim vardır. Ulusal vize başvurusu yaparken çalışma amaçlı olarak vize isteminde bulunulduğu ile ilgili temel bir bilgi asla atlanmamalıdır. gaziantepvize.net internet adresinden gerekli evrakların tam listesine ulaşıp önceden hazırlamak zaman kazandıracaktır.

Almanya Çalışma izni için gerekli evraklar içinden en temel olanı pasaport özellikleri her vize türünde aynıdır. En fazla 10 yıl içinde alınmış olmalı. Süresi ise vize bitim tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliğini korumalı. Yırtık ve yıpranmış olmamalı. En az iki bos vize sayfasına haiz olmalı. Daha önceden alınmış vizelerin olduğu sayfalar fotokopi çekilmeli. İmza bölümü boş olmamalı. Eğer imza bölümü boş ise “imza atamaz” ibaresi yetkili makam tarafından yazılmalıdır.

Fotoğraf biyometrik olarak çekilmiş olmasının yanında 23 x 45 mm ölçülerine sahip olmalıdır. En az iki adet son 3 ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz olan fotoğraflar da dosyaya eklenmelidir.

Aile Bilgi Formu tam ve doğru olarak doldurulmalıdır. Aile bilgi formundaki bilgilerin teyit edilmesi için Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği E- devlet veya ilçe nüfus müdürlüğünden alınabilir.

Kimlik kartının her iki yüzünün de fotokopisi çekilip dosyaya konmalıdır.

Başvuru formu birkaç sayfadan oluşan Almanca olarak doldurulması gereken ayrıntılı bilgiler isteyen bir formdur. Bu formun doldurulması aşamasında Gaziantep Vize Merkezi çalışanları gereken yardımı ve rehberliği sunmaktadır. Formun doğru bilgilerle doldurulması önemlidir. Çıktısı alınıp imzalandıktan sora dosyaya konulur.

Mesleği ile ilgili aldığı eğitimlere ait dokümanlar ve diğer çalışma durumları ile ilgili belgeler temin edilerek dosyaya eklenmelidir. Ancak Almanca olarak tercüme edilmelidir.

Başvuran kişinin Almanya’da çalışacağı kurumun adresi ve adresi ile başvuran kişi için açılmış iş ilanı ve görev tanımının olduğu belgenin ibraz edilmesi gereklidir.

Yıllık brüt maaş miktarının Euro olarak belirlenmiş miktarı. Yurt dışlında eğitim alındıysa diploma arzı ve varsa Almanya’da alınmış mesleki eğitim belgesinin aslı da dosyaya eklenmelidir.

Doktorluk, eczacılık gibi mesleklerde icra onayı verildiğine dair izin belgesi alınmalıdır.

A1 düzeyde Almanca bilgisine sahip olmak ve bunu belgelendirmek gereklidir.

Almanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Almanya’da çalışmak için başvurulması gereken vize Almanya çalışma izni vizesidir.  Çalışma izni vizesine Almanya Devleti sınırlarına girmeden sahip olmak gereklidir. Diğer vize başvuruları gibi Almanya Çalışma Vizesi de Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.

Almanya çalışma iznine başvuru yapmadan önce oradaki bir firmadan işe davet alınması gerekmektedir. Alman vatandaşı olmayan veya AB ülkelerinden birinin vatandaşı olmayan kişiler, üçüncü ülke vatandaşı sayılmaktadırlar. Almanya çalışma izni konusunda ihtiyacınız olan danışmanlık hizmeti Gaziantep vize merkezi tarafından sağlanmaktadır. Tüm detaylar vizeofisi.net de bulunmaktadır.

Almanya’da bulunan iş, yetkili makamların uygun bulduğu sektörlerden birinde olursa çalışma izni isteğinin kabul edilme şansı daha yüksek olmaktadır. Ancak eğer o iş için bir Alman Vatandaşı veya İsviçre vatandaşı da başvuruda bulunursa onların işe alım şansı daha yüksektir.

Almanya da üniversite eğitimlerini tamamlamış kişilerin 18 aylık süreç içerisinde meslekleri doğrultusunda iş bulmaları halinde çalışma izni verilebilmektedir. Mezuniyetten itibaren Almanya’dan ayrılmak durumunda kalınırsa Almanya 6 aylık çalışma izni verir. Gaziantep Vize Merkezi bu süreçte uzman personeli ile başvuranlara evraklar konusunda yardımcı olmaktadır. Bu süre içinde geçimini sağlayacağını garanti edecek kadar bir birikim varsa iş aramak için bu süreyi kullanmalarına izin verilir. İş bulma durumunda sözleşmenin süresi kadar oturum izni de alınır. Oturum izninde çalışabilir ibaresi de yer almaktadır.

Almanya’da çalışmak için başvuruda bulunan doktorların diplomalarının Almanya’daki Eğitim Dairesi Başkanlığı’na tanıtılmasının yanında tercüme edilmesi de şarttır. Alanındaki sağlık kurulundan da onay alınması gerekmektedir. Ayrıca bilimsel alanlarda çalışmak üzere ülkeye gelenler ile üniversitelerde ders vermek amacıyla ülkeye gelenlerde Federal İstihdam Dairesi’nin onayı gerekmemektedir.

Almanya’ya çalışma izni ile gelenlerin eşlerini de yanlarında getirmeleri yine eğitim durumlarıyla direk alakalı olarak belirlenmelidir. Bu durumla ilgili ayrıntılı bilgiye vizeofisi.net adresinden ulaşılabilir. Üniversite mezunları eşlerini getirmek istediklerinde Alman büyükelçiliği tek başına karar verebilmektedir. Üniversite mezunu olmayanların eşlerini Almanya’ya getirmeleri Yabancılar Dairesinin onayına bağlıdır. Ancak Almanya ‘da ki organizasyonlarda görevlendirilen kişilerin eş ve çocukları sorunsuz olarak ülkeye giriş yapabilmektedirler.

Almanya Çalışma İzni Gerekli Evraklar

Çalışma İzni için Gerekli Evrak Listesi

Almanya çalışma iznine başvuruda bulunmak için birtakım evrakların hazırlanması gerekmektedir. Bu listeyi aşağıda bulabilirsiniz.

 • Çalışma izni vize başvuru formu: Çalışma izni vize başvuru formunu Almanya Konsolosluğu hazırlamaktadır. Bu formun tükenmez kalem ile büyük yazı ile ve elle doldurulması gerekmektedir. Çalışma izni vize başvuru formunun diğer belgeler ile tutarlılık göstermesi gerekmektedir. Eksik olmaması ve doğru bilgiler içermesi oldukça önemlidir.
 • Pasaport: Başvuru sahibine ait son on yıl içerisinde alınmış güncel pasaport
 • Kimlik Fotokopisi: Başvuru sahibinin TC kimlik belgesinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • Biyometrik Fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize Talep Dilekçesi: Vize başvuru formunun Almanya Konsolosluğu’na hitaben Almanya çalışma vizesi talebinde bulunan başvuru sahibi tarafından doldurulması gerekmektedir. Bu formda yer alan bilgiler içerisinde eksik olmaması gerekmektedir.
 • Davet Mektubu ya da Almanya ülkesinde bulunan bir şirkette çalışacak olan kişilere özel olarak çıkarılmış çalışma belgesi
 • Banka Hesap Özeti: Başvuru sahibinin TC sınırlarında bulunan aktif olarak kullandığı banka hesaplarının son üç aylık dökümü
 • Sağlık Sigortası: 30.000 Euro değerinde seyahat süresince aktif olarak kullanılabilecek yatarak veya ayakta tedaviyi karşılayabilecek nitelikte seyahat sağlık sigortasının sunulması gerekmektedir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Adli Sicil Belgesi.

 

Almanya Vatandaşlık İşlemleri

Almanya vatandaşlığı işlemleri için hem kısa prosedürler hem de uzun süreli prosedürler olmak üzere iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Almanya Vatandaşlık İşlemleri

Almanya vatandaşlık işlemleri hangi yolla vatandaşlık alınacağına göre bazı evraklarda değişiklik gösterir. Doğum yoluyla vatandaşlık almak için doğduktan sonra en az 3 yıl boyunca Almanya’da yaşamış olmak. Anne ve babadan her ikisi de Alman vatandaşı ise doğuştan Alman vatandaşlığına geçmek mümkündür. Kalıcı yerleşim başvurusu ile ilgili konularda Gaziantep Vize Merkezi çalışanları uzmanlığı ile başvuranlara gereken rehberliği yapmaktadır. Evlenme yoluyla Alman vatandaşlığına geçiş prosedürleri ise daha değişiktir. Eşlerden biri Alman vatandaşı ise aile birliğinin en az 2 yıldır devam ediyor olması ve yabancı olan eşin uyum yasası kurallarına göre Alman kültürüne ve yasalarına uyum sağladığını ispatlaması gerekmektedir. Özellikle dil yeterliliği konusunda gerek görülürse dil kursuna gitmesi ve yeterli puan alarak dil sınavını geçmesi gerekmektedir.

Bunlardan başka takdir yoluyla vatandaşlık hakkının alınması diye bir başlık daha söz konusudur. Bunda yabancılar yasasına göre vatandaşlık alamamış bir yabancı göçmen statüsünden çıkıp aşağıdaki koşulları yerine getirişe vatandaşlık hakkına kavuşabilir.

 • Almanya sınırları içinde 8 yıl ve daha fazla zamandır oturum gerçekleştirmiş olmak.
 • Eğer iltica talebi siyasi alanda ise 6 yıllık oturum yeterli olmaktadır.
 • Başvuru tarihi itibariyle 60 yaşında ve daha yaşlı olanlar için oturum şartı 12 yıl olarak belirlenmiştir.
 • Almanya devlet çıkarlarına uyması halinde oturum süresini 3 yıla kadar çekebilmektedir.
 • Bir Alman vatandaşı eğer üçüncü ülke vatandaşlarından 16 yaşından küçük birini evlat edinirse 3 yıl oturum şartından sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.
 • Hiçbir ülkenin vatandaşı olmayan kimseler için 6 yıl yasal oturum.
 • Alman hukukuna göre reşit ve hür irade sahibi olmak.
 • Almanya içinde devamlı oturuyor olmak. Yerleşmiş olmak.
 • Vatandaşlık başvurusu sırasında yasal olarak ikamet iznine sahip olmak.
 • Sınır dışı edilmesini gerektirecek müteessir fiilde bulunmamış olmak.
 • Ailesiyle birlikte yaşayacağı yeterli büyüklükte olan bir konutta oturmak.
 • Yeterli düzeyde Almanca bildiğini belgelendirmek veya yapılan sınavda başarılı olmak.
 • Daha önce tebaasında olduğu ülkenin uyruğundan çıkmak.
 • Anayasa’ya bağlılık konusunda düzenlenmiş olan sözleşmeyi imzalamak.
 • Ailesi varsa ailesi ile birlikte kendi geçimini sağlayacak kadar bir düzenli ücret alacağı işte çalışıyor olmak. Ya da kendi işindeki kazancı ile geçinebilmek.

Bu şartları sağlayan 16 yaşından büyük olan bireyler Almanya’ya vatandaşlık kabulü için başvuruda bulunabilirler. Başvuru şartları ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere vizeofisi.net adresinden ulaşmak mümkündür.

Almanya Vatandaşlık İçin Gerekli Evraklar

Almanya vatandaşlık için gerekli evraklar listesinin en başında vatandaşlık talep dilekçesi yer almaktadır. Bu dilekçe ile kişi resmi olarak Alman makamlarına vatandaşlık talebinde bulunur.  Gaziantep Vize Merkezi Çalışanları bu dilekçenin doldurulması sırasında Başvurucularına yardımcı olmaktadır.16 yaşını doldurmuş bireyler oturdukları yerleşim yerindeki vatandaşlık dairesine başvuruda bulunup dilekçe örneğini alırlar.  Ailedeki her birey vatandaşlığa başvurmak için ayrı ayrı başvuru yapıp dilekçe doldururlar. 16 yaşından küçük olanların başvurularını alileri yapmaktadır. Anne ya da baba çocukları için vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkına sahiptirler.

Dilekçe Almanya Vatandaşlık başvurusunda tek başına yeterli değildir. Eklenecek pek çok evrak bulunmaktadır.

 • Doğumun gerçekleştiği hastane ya da sağlık kurumundan alınan doğum kâğıdı.
 • Geçimini sağladığı kazancın belgesi. Son 3 aylık maaş hesabı dökümü
 • Eğer işsizlik maaşı alıyorsa belgesi.
 • Pasaport ve dolu olan sayfaların fotokopileri
 • Evlilik Cüzdanı ve dolu sayfaların fotokopisi
 • Öncesinde bir boşanma gerçekleştiyse bunun mahkeme kaydı ve Almanca çevirisi
 • Çocuklar için okul karneleri
 • Almanca dil bilgisinin yeterli düzeyde olduğunu kanıtlayan belge

Anayasaya bağlılık sözleşmesi Almanya vatandaşlık işlemlerinde gerekli evraklar listesinde yer almaktadır. Görevlinin karşısında anlayarak imzalanmalıdır. Eğer kişinin Almanca bilgisini ispatlayacak bir belge ve diploma yoksa aynı zamanda Almanca yeterlilik sınavına da girilmesi ve yeterli puan alınması şarttır.  Sınav hem sözlü hem yazılı olarak yapılmaktadır. Sınavın ilk bölümünde dilekçede buluna sorular üzerine kısa bir bilgilendirme yapılır.  Mülakatta sohbet havası hakimdir. Gazete sayfalarından rastgele bir bölüm okutulmaktadır.

Buraya kadar sorunsuz olarak gelindiyse işlemler tamamlanana kadar vatandaşlık başvurusunda bulunan kişiye en az 2 hafta en fazla iki yıllık süre ile sınırlı olarak” Vatandaşlık Teminat Belgesi” verilir. Gerekli durumlarda bu süre uzatılabilir.

Bu belge vatandaşı olduğu diğer ülkenin vatandaşlığından çıkma işlemlerini başlatabilir. Ancak başvuruda bulunan kişinin maddi olarak zarara uğrayacağı tespit edildiği durumlarda çifte vatandaşlık statüsü yürürlüğe girer. Çifte vatandaşlık işlemleri gerekli evraklar hakkında daha ayrıntılı bilgi gaziantepvize.net adresinden alınabilir. Bu durumda bekleme süresi olmadan Alman vatandaşlığın geçebilir.

Almanya Vatandaşlık Nasıl Alınır?

En kolay Almanya Vatandaşlığı kan bağı yolu ile alınabilmektedir.  Kan bağı ile olan vatandaşlık işlemlerinde anne ve babanın her ikisinin de Alman vatandaş olduğu durumda çocuk da Alman vatandaşı olur doğal olarak. Anne veya babadan biri Alman Vatandaşı olduğunda çocuk için karar verme yetkisi Alman Vatandaşlık kabul kurumlarında oluyor. Eğer çocuk 6 yaşından küçükse yaşının yarısı kadar süreyi Almanya’da geçirmiş olması yeterlidir. Çocuk 6 yaşından büyükse 3 yıl oturum sonucunda vatandaşlık hakkına sahip olabiliyor. Çocuklarda dil daha az düzeyde aransa da anayasaya bağlılık şartı aranmaz. 16 yaşından büyük olan çocukların vatandaşlık başvurularından ücret alınmaktadır. Aynı zamanda bireysel başvuru statüsünde değerlendirilir. 23 yaşına kadar olan çocuklarda geçim şartları ile ilgili kriter uygulanmaz.

Eş Durumundan Alman Vatandaşı Olmak

Eş için Alman vatandaşlığına geçiş süresi en az iki yıl aile birlikteliği ile Almanya ‘da ikamet artı 4 yıl daha oturum şartı vardır.  Koşulları yerine getiren anne ya da baba tek başına vatandaş olabileceği gibi tüm aile bireyleri ile birlikte vatandaşlığa geçebilir.

Almanya’da ikamet eden yabancıların vatandaşlık haklarına sahip olmalarının yolunu belirleyen çok sayıda kural ve yasaya uyulmak zorundadır. Kişinin Almanya’da bulunma nedeni ve oturum müsaadesinin mahiyeti gibi argümanlar bu yasalar ve kurallardan hangisiyle değerlendirmeye tabi tutulacağı hakkında karar vermeyi sağlar.

Yabancılar Yasasına Göre Alman Vatandaşı Olmak

1 Ocak 2000’den beri Alman vatandaşı olma işlemleri, yabancılar ile ilgili vatandaşlık haklarını düzenleyen yasayla belirlenmiştir. Buna göre 16 yaşını doldurmuş başka bir ülke vatandaşı istenen koşulları sağlamak kaydıyla Alman vatandaşı olma hakkını kazanabilir. Bu koşullar hakkında aşağıdakinden daha ayrıntılı bilgiye vizeofisi.net adresinden ulaşılabilir.

 • Yeterli derecede Almanca dil bilgisine sahip olmak
 • Almanya’da 8 yıl ve daha fazla ikamet etmiş olmak.
 • Başvuru esnasında ikamet iznine sahip olmak.
 • Almanya’nın anayasası ve kanunlarına saygılı olmak. Bu konularda yeterli bilgisi olmak. Bununla ilgili sözleşme imzalanmaktadır.
 • 180 günden fazla ertelenmiş de olsa ceza almamış olmak. Yani adli sicili temiz olmak.
 • 23 yaşından büyük olanlar için geçimini temin ediyor olmak.
 • Hiçbir şekilde sınır dışı edilmemiş olmak.
 • Başvuruda bulunan kişinin başvurusunun kabul edilmesi durumunda ailesi de 8 yıl oturum şartı aranmadan vatandaş olabilir.

Bundan başka takdir yoluyla ve seçme yoluyla vatandaşlık kazanılması söz konusu olduğu durumlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi Gaziantep Vize Merkezi çalışanlarından almanız daha sağlıklı olacaktır.

Almanya Vize Formu

Almanya Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Almanya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Almanya vizesi başvuru formunun, Almanya vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Almanya vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Almanya giriş ve Almanya çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Almanya için yapıldığı için, Almanya vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Almanya vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Almanya vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Almanya vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Almanya Vize Başvuru Formu Doldurma

Almanya vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Almanya vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Almanya vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Almanya Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Almanya vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Almanya giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Almanya’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Almanya Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Almanya Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Almanya Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Almanya Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Almanya Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Almanya konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Almanya konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı