Amerika Vize Başvurusu

Amerika Vize Başvurusu

 

Amerika Birleşik Devletleri, Türk vatandaşlarının ülkeye girebilmeleri için vize istemektedir. Bu nedenle Türkiye’den Amerika’ya gidebilmek için vize almanız gerekmektedir. Vize alabilmek için Gaziantep vize merkezine başvuru yapabilirsiniz. Vize merkezine gidebilecek durumunuz yok ise vizeofisi.net internet sitesi aracılığı ile Amerika vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Vize alabilmek için gerekli evrakları ve şartları vizeofisi.net aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Amerika Vize İşlemleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika’ya ne için gittiğinizi belirleyerek ona göre uygun olan vizeyi almalısınız. Örneğin Resmi, Diplomatik, Turistik, Ticari, Transit ve geçici çalışma vizesi gibi hangi maksatla seyahat edecekseniz ona göre vize almalısınız. Amerika vizesini Gaziantep vize merkezinden veya gaziantenvize.net internet adresinden alabilirsiniz.  Amerika vizesi alabilmek için yetkili kişiler tarafından mülakata tabi tutulacaksınız.

Amerika Vizesi İçin Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vize işlemlerini seyahatinizi yapacağınız tarihten en az iki ay önce gerçekleştirmelisiniz. Başvuru aşamasında DS – 160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formunu doldurmalısınız. Formu aldıktan sonra Gaziantep vize merkezinden vize almak için randevu alabilirsiniz. Hangi niyetle Amerika’ya seyahat edeceğinize dair gerekli evrakları hazırlamalısınız. Daha sonra parmak izi prosedürüne tabi tutulacaksınız. En son olarak vize mülakatlarına katılacaksınız. Bu mülakatlarda hangi amaçla vize almak istediğinizi mülakatı yapacak yetkililere açıkça anlatmanız gerekmektedir.

Amerika Vizesi İçin Gereken Ortak Belgeler

 • DS- 160 Formu, göçmen olmayan herkesin bu formu internet ortamında doldurarak onaylı çıktısını alması gerekmektedir.
 • Geçerli bir pasaportunuzun olması gerekmektedir. Pasaportunuzda en az iki adet boş sayfa yer almalıdır. Pasaportunuz son 10 yıl içersinde alınmış olmalıdır ve dönüş tarihinizden sonra 3 ay içinde geçerlilik süresinin bitmemesi gerekmektedir.
 • Şimdiye kadar almış olduğunuz bütün pasaportlarınız gerekmektedir.
 • Son 3 ay içerisinde çekilen, herhangi bir pasaport üzerinde bulunmayan 2 adet biyometrik fotoğrafınız gerekmektedir.
 • Seyahatinizi araç ile gerçekleştirecekseniz araca ait olan rezervasyon belgeleriniz gerekmektedir.
 • Amerika’da yer alacağınız süre boyunca kalacağınız yerin adresini ve iletişim bilgilerini yetkili kişiye sunmanız gerekmektedir.

Gaziantep vize merkezine başvurmanız halinde, vize uzmanlarımızın bu işlemleri sizin en kısa ve en pratik şekilde gerçekleştirmeniz için ellerinden geleni yapacaklardır.

Amerika Konsolosluğu

Amerika Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Amerika Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Amerika vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Amerika’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu, Amerika Antalya Fahri Konsolosluğu, Amerika Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Amerika İskenderun Fahri Konsolosluğu, Amerika İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Amerika ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

Amerika Evcil Hayvan Götürme Prosedürü

Amerika Birleşik Devletleri, dünyada evcil hayvan sahipliği yönünden en önde gelen ülkelerdendir. Evcil hayvanlarınız için faaliyet veren birçok işletme yer almaktadır.  Bu nedenle Amerika’ya seyahatlerinizde isterseniz evcil hayvanlarınızı yanınızda götürme imkânınız vardır. Ancak evcil hayvanlarınızın sizinle birlikte gelebilmesi için gerekli prosedürler vardır. Bu prosedürlere ve gerekli işlemleri yerine getirmek için Gaziantep vize merkezine başvuru yapabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere gerekli olan işlemler hakkında bilgiler vererek yardımcı olacaklardır.

Amerika’ya yapacağınız seyahatlerde evcil hayvanınızı yanınızda götürmek isterseniz, vize işlemlerini gerçekleştirirken, hayvanlarınızı yanınızda götürmek için gerekli prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

Evcil Hayvan Götürme Prosedürü Süreci

Amerika’ya evcil hayvanınızı götürebilmek için gerekli prosedürleri yerine getirmek için 2 ila 3 ay arasında bir süreye ihtiyacınız vardır. Bu nedenle hazırlıklarınızı bu süreleri dikkate alarak yapmanız gerekir. Aşağıda gerekli prosedürlere ulaşabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz vizeofisi.net internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 • Evcil hayvanınızın aşı kayıtlarını kontrol ettirmelisiniz ve hayvanınızın tüm aşılarını olduğundan emin olmalısınız.
 • Amerika’ya götüreceğiniz evcil hayvanınızın kuduz aşısı seyahat edeceğiniz tarihi 30 gün geçmemesi gerekir. Yani Amerika’ya giriş yaptığınızda yetkililer tarafından evcil hayvanlarınızın belgeleri kontrol edilecektir. Evcil havyanızın kuduz aşısı son bir yıldan daha geç bir tarihte yapılmamışsa hayvanınızın ülkeye girişine izin verilmeyecektir.
 • Evcil hayvanınızın ülkeye giriş yapabilmesi için son üç ay içerisinde parazit aşısı olması gerekmektedir.
 • Sağlık sertifikası alabilmek için Tarım İl Müdürlüklerine bağlı olan Hayvan Sağlığı Merkezlerinden ya da Tarım İlçe Müdürlüklerinden veteriner onaylı sağlık sertifikasını almanız gerekmektedir. Bu sertifikayı seyahatinizin başlayacağı zamandan 48 saati geçmeyecek bir sürede almanız gerekmektedir. Evcil hayvanınız için aldığınız bu sağlık sertifikası uluslar arası geçerliliğe sahiptir. Bu sertifika sayesinde evcil hayvanınızı Türkiye’den çıkarırken sorun yaşamayacaksınız.  Amerika’ya iniş yaptığınızda kontrollerden geçerken, bu sertifika ve diğer belgeler sayesinde evcil hayvanınızın kolaylıkla ülkeye girişine izin verilecektir. Sağlık sertifikası düzenlenirken size hangi tarihler arasında seyahat yapacağınız sorulacak ve bu tarihler doğrultusunda evrak düzenlenecektir. Bu evrakta belirtilen tarihler dışında seyahat etmeniz durumunda bu evrak geçerliliğini yitirecek ve yeniden düzenlemesi gerekecektir.

Amerika’ya yapacağınız seyahatlerde yanınızda van kedisi veya kangal cinsi bir köpek götürecekseniz sağlık bakanlığından özel izinler almanız gerekmektedir.

Amerika Vize Başvurusu Formu DS – 160

Amerika’ya seyahat edebilmek için öncelikle vize almanız gerekmektedir. Vize işlemlerini gerçekleştirebilmek DS – 160 vize başvuru formunu elektronik ortamda doldurularak onaylı suretinin çıktısını almanız gerekmektedir. Amerika Vize Başvurusu Formu DS – 160 vize işlemlerinin ilk başlangıcı ve en önemlisidir. DS-160 formunun doldurulma sürecinde Gaziantep vize merkezi temsilcileri size gerekli desteği sağlayacaklardır.

Online olarak dolduracağınız forma Amerika Konsolosluğunun web sitesinden veya vizeofisi.net web sitesinden ulaşabilirsiniz. DS -160 formunda size ve ailenizi ait kişisel bilgiler, pasaport bilgileriniz, Amerika’ya seyahat amacınız, daha önce Amerika vizenizin olup olmadığı gibi bilgileri öğrenmek amacıyla sorular sorulmaktadır. İngilizce olarak dolduracağınız bu formda doğru, düzgün ve birbiri ile çelişmeyecek cevaplar vermelisiniz. Formda Amerika’da nerde kalacağınıza dair adres ve iletişim bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Bu nedenle formu doldurmadan önce bu bilgileri edinmelisiniz.

DS – 160 Formunu Doldurulurken Dikkat Edilecek Hususlar

Amerika vize başvurusu yapabilmek için öncelikle doldurmanız gereken DS – 160 formunu doldururken şu hususlara dikkat etmelisiniz;

 • Amerika Konsolosluğu, seyahat etmeniz için gereken vize başvurunuzu bu form olmadan kesinlikle kabul etmemektedir. Bu formda dolduracağınız bilgilerinizi yanlış ya da eksik bir şekilde doldurmanız takdirinde başvurunuz kesinlikle kabul edilmeyecektir. Bu nedenle formu doldururken dikkatli olunmalı ve kesinlikle doğru bilgiler verilmelidir. Form doldurulurken hata yapılmış ise sitede yer alan düzeltme butonundan düzeltme yapılabilir.
 • DS – 160 formu doldurup imzalamanız, bu formdaki bilgilerin doğru olduğu ve mülakat sırasında vereceğiniz bilgilerin doğru olduğu anlamına gelmektedir. Yanlış bilgi verilmesi sonucunda bu bilgilerin yanlışlığı teyit edildiğinde cezalandırılacağınız kesinlikle unutulmamalıdır.
 • Amerika Vize Başvuru Formu İngilizce olarak doldurulmaktadır. Formu doldurulurken Türkçe karakterler kullanılmamalıdır. Formda yer alan sorularda isteğe bağlı olan alanların boş bırakılmasında bir sorun yoktur. Bu nedenle formu doldururken iyi derecede İngilizce bilmiyorsanız Gaziantep vize başvuru merkezini ziyaret ederek uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.
 • Formu doldururken sahip olduğunuz evraklarda ne yazıyorsa formada onu yazmalısınız. Örneğin doğum yeriniz Şahinbey ise siz forma Gaziantep yazarsanız yanlış bilgi vermiş olursunuz.

Amerika Vize Başvuru Formu DS – 160 doldurulduktan sonra elektronik ortamda imzalanarak çıktısı alınmalı ve randevuya gelirken getirilmelidir.

Amerika Green Card Başvurusu

Amerika sınırları içerisinde hem oturma hem de çalışma hakkı tanıyan uzun süreli Green card başvurusunu Gaziantep vize merkezi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanlığı tarafından her yıl 55 bin kişi çekiliş sonucunda verilen karttır. Düzenlenen çekilişler sonucunda Green Card kazanan kişiler Amerika’da istedikleri süre boyuncu çalışma ve ikamet iznini almış olurlar.

Green Card ile alınan Amerika da yaşama ve çalışma hakkı ile 5 yıl sonra gerekli koşulların sağlanması halinde Amerikan vatandaşlığına başvuru imkanı da tanınmaktadır. Ayrıca 5 yıl sonunda Amerika sınırları içerisinde şirket kurabilme, sürücü belgesi alabilme, kredi almak gibi işlemleri gerçekleştirebilirler.

Green Card başvurusu yaparken vereceğiniz bilgiler kesinlikle doğru ve eksiksiz olmalıdır. Bu nedenle Green Card başvurusunu online olarak vizeofisi.net web sitesinden ya da Gaziantep Vize Merkezinde uzmanlarımız yardımı ile gerçekleştirebilirisiniz.

Green Card Başvurusunda Dikkat Edilecek Hususlar

Green Card başvurularında eşitlik ön planda olmakla birlikte çekiliş sonuçları dijital ortamda yapılmaktadır. Gren Card başvurusu yapabilmek için şu hususlara dikkat edilmelidir;

 • Green Card başvurusu yapacak bireyin en az lise öğrenimi tamamlaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin minimum 2 yıl iş tecrübesine sahip olması istenmektedir.
 • Green Card başvurusu yapabilmek için, Green Card başvurusu yapılmasına izin verilen ülkelerin vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Green Card başvurusunu düzenlenen her dönemde bir kez yapabilirsiniz. Aynı dönemde birden fazla başvuru yapan kişilerin Green Card başvuruları iptal edilir.
 • Evli olan bireylerin başvuru şartlarını karşılaması durumunda iki bireyde başvuru yapabilir. Green Card başvurusu yapan evli çiftlerden biri bu kartı almaya hak kazanırsa eşinin ve çocuklarının da kartı almaya hakları olur. Bu nedenle çocukları ayrı yaşayan ailelerin 21 yaşından küçük çocuklarını Green Card başvurusu yaparken doldurulan formlara eklemelilerdir.

Green Card Çekiliş Sonuçları

Gren Card başvurusu yaparken sistem size bir teyit numarası vermektedir. Bu numarayı kesinlikle saklamalı ve kaybetmemelisiniz. Çünkü Green Card sonuçlarını bu numara sayesinde öğrenebilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde Green Card sonuçları açıklanmaktadır. Genellikle bu işlem mayıs ayında gerçekleşmektedir. Resmi internet sitesinde teyit numaranız ile çekilişin sonucunu öğrenebilirsiniz.

Amerika Çalışma Yoluyla Green Card Başvurusu

Amerika Birleşik Devleti sınırları içerisinde çalışmak için seyahat etmek istiyorsanız, özellikleriniz doğrultusunda Amerika Çalışma Vizesi almanız gerekmektedir. Çalışması vizeleri yapacağınız mesleğe ve sahip olduğunuz özeliklere göre değişmektedir. Bu işlemler hakkında ayrıntılı bilgilere vizeofisi.net web adresinden ulaşabilirsiniz.

Bireylerin belirli bir meslekte eğitim almış ve meslekte uzmanlaşmış kişiler H-1B Çalışma Vizesine başvuru yapabilirler. Başvuru yaptıktan sonra vize almaya hak kazanan kişiler H -1B Çalışma Vizesi ile Amerika’da 6 yıl boyunca ikamet edebilir ve çalışabilirler. Bu şekilde Amerika’da çalışan bireyler 6 yılsonunda ülkelerine dönmek istemezlerse ve işlere devam etmek isterlerse Çalışma Yoluyla Green Card Başvurusu yapabilirler.

Çalışma Yoluyla Green Card Başvurusu İşlemlerinin Yapılışı?

H- 1B Çalışma Vizesi ile Amerika da çalışma hakkı olan kişiler sürelerinin bitimine yakın Çalışma Yoluyla Green Card başvurusu yaparak daha uzun süreli Amerika da kalma hakkı elde edebilmektedirler. Bunun için çalıştığınız yerin müdürü veya patronunun Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığından Çalışma İzni alması gerekmektedir. Çalışma izni alındıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na Göçmen dilekçesi alabilmek için başvuru yapması gerekmektedir. Göçmen dilekçesi olan I – 140 Formunu alması gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletlerinin göçmenlik başvurularında uyguladığı bir kotası vardır. Başvuracağınız meslek grubunda göçmelik başvurusunda yığılma olabilir. Bu nedenle vize numarasını alamadığınız taktirde Çalışma Yoluyla Green Card almanız pek mümkün değildir.

Hangi Meslek Grubundakiler Green Card Başvurusu Yapabilirler?

Dünya çapında çalışmak amacı ile yapılan göçmenlik listelerine göre Amerika’daki göçmenlik vizesi kısıtlıdır. Bu nedenle daha az meslek mensubu Green Card başvurusu yapabilir. Bu meslekler şunlardır;

 • Olağanüstü yeteneğe sahip kişiler başvurusu yapabilirler. Örneğin, bilim, sanat ve spor gibi alanlarda üstün yetenekli olanlar
 • Seçkin profesör ve araştırmacılar başvurusu yapabilirler.
 • İleri derecede olağanüstü yeteneklere sahip olan meslek mensupları başvuru yapabilirler.
 • Göçmen yatırımcılar
 • Bazı özel göçmenler başvuru yapabilirler. Örneğin, Amerika’nın medyasında görev yapacak bireyler, Din görevlileri gibi

Çalışma Yoluyla Green Card Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Seyahat tarihinin bittikten sonra 6 ay boyunca geçerliliği devam edecek pasaport
 • DS – 260 Formu
 • 2 adet fotoğraf
 • Evlilik ve doğum belgesi
 • Banka hesap dökümü
 • Aşı kartları ve tamamlanmış tıbbi muayene raporları

Amerika Nişanlılık Yoluyla Green Card (K – 1 Vizesi)

Amerika vatandaşı olan bir kişi ile nişanlanmanız takdirinde gerekli şartları yerine getirirseniz Green Card başvurunda bulunabilirsiniz. Bireylerin Green Card başvurunda bulunmadan önce K – 1 Vizesi almaları gerekmektedir. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye Gaziantep Vize Merkezini ziyaret ederek uzmanlar tarafından bilgi alabilirsiniz veya vizeofisi.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

K -1 Nişanlı Vizesi İçin Gerekli Koşullar

K-1 vizesi için aranan ilk koşul nişanlısını Amerikaya getirecek olan bireyin Amerika vatandaşı olma zorunluluğudur. Vize başvurusunda bulunmadan önce en az 2 yıllık birliktelik söz konusu olmalıdır. Bu vize ile Amerika’ya gidilmesi durumunda nişanlı kişiler 90 gün içerisinde Amerika sınırları içinde evlenmeleri gerekmektedir. Kalıcı ikamet izni için Green Card başvurusu ise ancak evlilik işleminin tamamlanmasında sonra yapılabilmektedir. K – 1 Nişanlı Vizesi için gerekli evraklar oldukça karışıktır. Bu nedenle Gaziantep Vize merkezine giderek uzmanlarla birlikte gerekli evrakları hazırlayabilirsiniz.

Nişanlılık Sayesinde Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika’nın Göçmenlik Yasaları doğrultusunda, Amerika vatandaşı olan kişinin nişanlısı için Göçmen Nişanlı Dilekçesi olan I – 129 Formunu doldurmalıdır. Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik dairesi tarafınca I129 formunun onaylanmış olması istenmektedir.

Göçmenlik başvurusu onaylatıldıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri dışında mülakatların yapıldığı Ulusal Vize Merkezi’ne gidilerek mülakata girilir. Mülakatın olumlu geçmesi durumunda başvuran kişinin dosyaları Amerika Başkonsolosluğu’na gönderilir. Başvuruyu yapan kişi mülakata nişanlısı ile birlikte katılabilir. Mülakat sonucuna göre başvuru yapan kişi K -1 Amerika Nişanlı vizesi verilir.

K – 1 Vizesi alarak Amerika’ya giden kişi ile nişanlısı Amerika sınırları içerinde en fazla 90 gün içinde Amerika Kanunlarına göre evlenmeleri gerekmektedir. Evlendikten sonra Green Card başvurusu yapabilir.

Green Card başvurusu yapabilmek için Nişanlılık Statüsü Değiştirme formu olan I – 458 Formu ile başvuru yapılır. Daha sonra Green Card başvurusu yapan bireyin işlemler sonuçlanana kadar Çalışma İzni Kartı ile seyahat edebilmesi için gerekli olan kart için başvuru yapması gerekmektedir.

Evliliğe bağlı Green Card başvurularının sonuçlanması ortalama olarak 2 yıl sürmektedir. Bu sürecin uzun olması nedeniyle 2 yıllık sürenin dolmasına yakın I751 formu ile ikamet şartlarının kaldırılması talebinde bulunulması istenmektedir. Şartların kaldırılması ile Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik dairesince 10 yıl geçerli olacak Green Card, başvuru yapan kişiye teslim edilmektedir. 10 yıllık Green Card süresi dolmadan gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda kişi Amerika vatandaşlığına başvuru yapabilmektedir.

Amerika Akrabalık Yoluyla Green Card

Amerika vatandaşı bir akraba aracılığı ile Amerika Green Card başvurusu yapılabilmektedir. Akrabalık Yoluyla Green Card başvurusu yaptığınız taktirde bu işlemlerin sonuçlanması 2 yıl sürebilir. Başvuru süreci hakkında tüm bilgileri Gaziantep vize merkezi ya da gaziantepvize.net adresinden öğrenebilirsiniz.

Bu şekilde Green Card başvurusu yapacak kişiler Amerika vatandaşı olan kişinin aşağıdaki statülere göre akrabası olmak zorundadır.

 • Amerika vatandaşı olan bireyin eşi olmak, 21 yaşın altında bekâr çocuğu olmak ve 21 yaşından büyük Amerika vatandaşı olan bireyin anne ve babası olmak şartıyla Green Card başvurusu yapabilirsiniz.
 • Amerika vatandaşı olan kişinin 21 yaş üstünde olan ve bekâr olan çocuğu, Amerika vatandaşı ve 21 yaş üstünde olan kişinin kardeşi olmak şartıyla Green Card başvurusu yapabilirsiniz.
 • Amerika vatandaşlı birinin nişanlısı belirli koşulları yerine getirmesi takdirinde Green Card başvurusu yapabilir. Bu koşullar hakkında ayrıntılı bilgilere gaziantepvize.net web sitesinden ulaşabilirsiniz.
 • Amerika vatandaşının ölümü halinde eşi de Green Card için başvuruda bulunabilir.

Akrabalık Yoluyla Green Card başvurusunda bulunacak kişilerin öncellikle Amerika’da ikamet etmelerine yardımcı olacak geçici bir vizeye sahip olmaları gerekmektedir. Bu geçici vize sayesinde Amerika’ya gidecek olan kişiler gerekli işlemleri yaparak Green Card başvurusu yapabilirler. Geçici olarak alınacak vizelere örnek olarak, Amerikan vatandaşının eşi vizesi ( IR-1 ), Amerikan vatandaşının 21 yaşına gelmemiş çocuğuna IR-2 Vizesi verilebilir.

Akrabalık Yoluyla Green Card Başvuru Prosedürü

Akrabalık yoluyla Green Card başvurusu yapacak kişi öncelikle durumuna uygun olan vizeyi alarak Amerika’ya seyahat etmelidir.

Vize alarak Amerika’ya gelen kişiler göçmenlik başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri akrabalık yoluyla alınacak Green Card başvurularında belirli bir kota koymuştur. Bu nedenle bu işlemlerin sonuçlanması uzun sürebilir.

Göçmelik Bürosu Green Card başvurusunda bulunan bireyi mülakata davet eder. Mülakat esnasında yetkili kişiler akrabalık ilişkilerini gösterecek belgeleri sizden isteye bilirler ve bunlarla ilgili size soru sorabilirler.

Mülakat sonucunun olumlu olması durumunda size vize numarası verilmektedir. Bu vize numarası ile Gaziantep Vize Merkezine başvurunuzu yaparak Green Card işlemlerini tamamlayabilirisiniz.

Akrabalık Yoluyla Green Card Başvurusu İstenen Evraklar

Akrabalık yoluyla Green Card başvurularında gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgeniz ile iki adet biometrik fotoğrafınızın olması gerekmektedir.
 • Sponsorluk belgesi için  I-864 kodlu Yeminli beyanname formunu Gaziantep vize merkezi Amerika temsilcisi ile birlikte doldurabilirsiniz.
 • Green Card başvurusunda bulunacak kişi I-485 formunu doldurarak Statünün Düzeltilmesi belgesini almalıdır. Daha sonra Amerika vatandaşı olan bireyin Green Card başvurusu yapacak akrabası için I-130 formunu doldurarak Göçmenlik Bürosu’na başvuru yapması gerekmektedir.

Amerika Göçmen Yatırımcı Yoluyla Green Card (E-5 Vizesi)

Amerika’da kalıcı oturum izni almak için Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Amerika sınırları içersinde herhangi bir yerde yatırım yaparsanız Göçmen Yatırımcı Yoluyla Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Amerika Birleşik Devleti’nin ekonomisini canlandırmak amacıyla burada yatırım yapan kişiler Green Card başvurusu yapabilmeleri için E-5 Vizesi almaları gerekmektedir.

E-5 Vizesinden iki tür yatırımcı faydalanabilir;

 • Birincisi, küçük çapta bir iş kuran ya da satın alan yatırımcılar
 • İkincisi, 1992 yılında yürürlüğe giren Bölgesel Merkez Yönetimi ile yatırım yapan yatırımcılar

E-5 Vizesi hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz Gaziantep Vize Merkezini ziyaret ederek uzmanlarımızdan bilgi edinebilirsiniz. Çünkü E-5 Vizesi almak ve Göçmen Yatırımcı Yoluyla Green Card başvurusu yapmak için gerekli evraklar biraz karışık ve teferruatlıdır.

E-5 Göçmen Yatırımcı Vizesine Başvuru Nasıl Yapılır?

Yabancı girişimci için Göçmen Dilekçesi olan I-526 formunu doldurarak ve gerekli belgeleri hazırlayarak Gaziantep Vize Merkezine başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu form ile birlikte sunacağınız iki evrak bulunmaktadır. Birincisi, yeni bir ticari girişimin yönetiminde olduğunuza dair belge veya yönetimde olacağınızı gösteren belgedir. İkincisi, yeni ticari girişiminize yapacağınız yatırımın sermayesinin yasal yollarla elde edildiğine dair belgedir.

Amerika E – 5 Vizesi Başvuru Prosedürleri

E – 5 Vizesine başvuran kişinin adres bilgilerinin yer aldığı DS – 261 forumunu doldurarak başvurunuzu yapmalısınız. Daha sonra mülakata çağrılmayı beklemelisiniz. E – 5 Vizesine başvuru yapan kişinin mülakata katılma süresi yoğunluğa göre belirleneceği için biraz üzün sürebilir. Mülakata katıldığınızda ve olumlu sonuçlandığında Dış İşleri Bakanlığı başvuruyu yapan kişiye Göçmen Vizesi için bir numara verir. Bu numara ile Green Card başvurunda bulanabilirsiniz.  Ancak Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti göçmen yatırımcılar için sınırlı sayıda Green Card vermektedir. Bu nedenle Green Card başvurunuzun sonuçlanması zaman alabilir. Vize numarasını aldıktan sonra Amerika Konsolosluğuna başvurunuzu yapabilirsiniz.

Alınan her türlü Amerika vizesi gibi E – 5 vizesi alsanız dahi Amerika’ya girip giremeyeceğinize Amerika Birleşik Devletleri Gümrük ve Sınır Güvenliği görevlileri karar vermektedir. Görevliler giriş yapabileceğinizi size bildirdikten sonra, son olarak Sosyal Sigorta Numarası almak için başvuru yapmalısınız.

Amerika Vize İşlemleri

Amerika Birleşik Devletleri, Türk vatandaşlarının ülkeye girebilmeleri için vize istemektedir. Bu nedenle Türkiye’den Amerika’ya gidebilmek için vize almanız gerekmektedir. Vize alabilmek için Gaziantep vize merkezine başvuru yapabilirsiniz. Vize merkezine gidebilecek durumunuz yok ise vizeofisi.net internet sitesi aracılığı ile Amerika vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Vize alabilmek için gerekli evrakları ve şartları vizeofisi.net aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Amerika Vize İşlemleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika’ya ne için gittiğinizi belirleyerek ona göre uygun olan vizeyi almalısınız. Örneğin Resmi, Diplomatik, Turistik, Ticari, Transit ve geçici çalışma vizesi gibi hangi maksatla seyahat edecekseniz ona göre vize almalısınız. Amerika vizesini Gaziantep vize merkezinden veya gaziantenvize.net internet adresinden alabilirsiniz.  Amerika vizesi alabilmek için yetkili kişiler tarafından mülakata tabi tutulacaksınız.

Amerika Vizesi İçin Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vize işlemlerini seyahatinizi yapacağınız tarihten en az iki ay önce gerçekleştirmelisiniz. Başvuru aşamasında DS – 160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formunu doldurmalısınız. Formu aldıktan sonra Gaziantep vize merkezinden vize almak için randevu alabilirsiniz. Hangi niyetle Amerika’ya seyahat edeceğinize dair gerekli evrakları hazırlamalısınız. Daha sonra parmak izi prosedürüne tabi tutulacaksınız. En son olarak vize mülakatlarına katılacaksınız. Bu mülakatlarda hangi amaçla vize almak istediğinizi mülakatı yapacak yetkililere açıkça anlatmanız gerekmektedir.

Amerika Vizesi İçin Gereken Ortak Belgeler

 • DS- 160 Formu, göçmen olmayan herkesin bu formu internet ortamında doldurarak onaylı çıktısını alması gerekmektedir.
 • Geçerli bir pasaportunuzun olması gerekmektedir. Pasaportunuzda en az iki adet boş sayfa yer almalıdır. Pasaportunuz son 10 yıl içersinde alınmış olmalıdır ve dönüş tarihinizden sonra 3 ay içinde geçerlilik süresinin bitmemesi gerekmektedir.
 • Şimdiye kadar almış olduğunuz bütün pasaportlarınız gerekmektedir.
 • Son 3 ay içerisinde çekilen, herhangi bir pasaport üzerinde bulunmayan 2 adet biyometrik fotoğrafınız gerekmektedir.
 • Seyahatinizi araç ile gerçekleştirecekseniz araca ait olan rezervasyon belgeleriniz gerekmektedir.
 • Amerika’da yer alacağınız süre boyunca kalacağınız yerin adresini ve iletişim bilgilerini yetkili kişiye sunmanız gerekmektedir.

Gaziantep vize merkezine başvurmanız halinde, vize uzmanlarımızın bu işlemleri sizin en kısa ve en pratik şekilde gerçekleştirmeniz için ellerinden geleni yapacaklardır.

Amerika F2/M2 Öğrenci Ailesi Vizesi

Amerika’ya eğitim görmek için giden şahıslar eşlerini ve henüz 21 yaşını doldurmamış bekar çocuklarını da yanlarına almaları mümkündür. F1 Öğrenci Vizesi aracılığı ile gidenler aile bireyleri için F2 Vizesi almalıdırlar.  M1 Mesleki eğitim Vizesine sahip olanların aileleri ise M2 Vizesine ihtiyaç duyacaktır. Aile bireylerinden, Öğrenci ve değişim Programı Bilgi Sistemi adı verilen kayıt ücretleri alınmamaktadır.  Fakat öğrencisi olunan okuldan alınan I-20 Formuna ihtiyaç duyulmaktadır. Form aile bireyleri için ayrı ayrı doldurulmak zorundadır.

Her vize işlemlerinde olduğu gibi bu başvurularda da bir takım evraklar hazırlamanız gerekmektedir. Evraklar hazırlanırken eksiksiz ve güncel bilgiler içeriyor olmasına çok dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde başvurunuz onaylanmayacaktır.

Amerika F2/M2 Öğrenci Ailesi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika F2/M2 Öğrenci Ailesi Vizesi için gereken evraklar içerisinde, öğrencinin, eşi ile olan evliliğini kanıtlanması için evliliğini kanıtlayacak belgeler olmalıdır. Ayrıca vizeye başvuracak aile bireyler, Amerika’da okuyan öğrenciye ait F1 Öğrenci Vizesinin veya M1 Mesleki Eğitim Vizesinin bir nüshasını da evraklar arasına eklemelidirler.

Gerekli belge listesini şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Amerika DS-160 Formu: bu form online doldurulmalıdır. Dili ise İngilizce olmalıdır. Formda belirtilen bilgiler konsolosluk mülakatları sırasında ispatlanmalıdır.
 2. I-20 Formu: Öğrencinin Amerika’daki okulundan almış olduğu kabul formu.
 3. Vize Talep Dilekçesi: dilekçenin İngilizce olarak yazılması gerekmektedir. Konsolosluğa hitaben yazılan bu dilekçede seyahat masraflarının kişinin kendisinin karşılayacağı belirtilmelidir.
 4. Pasaport: en az altı ay geçerlilik süresi bulunması gereken pasaportun ayrıca on yıldan daha eski olmaması gerekir.
 5. Biometrik Fotoğraf: iki adet arka fonu beyaz güncel halinizi temsil eden fotoğrafa ihtiyaç duyulacaktır.
 6. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 7. F1/M1 Vizesinin Fotokopisi: Amerika’daki okulda öğrenim görecek şahsın F1/M1 Vizesi de evraklar arasında yerini almalıdır.
 8. Evlilik Cüzdanı: Öğrenci ile eşi arasında bir evlilik bağı olduğunun kanıtlanması istenmektedir.

Siz de dilerseniz bu vize başvurusunu Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile hızlı bir şekilde halledebilir, konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Amerika J2 Değişim Programı Aile Vizesi

Amerika J2 değişim programı aile vizesi, J1 değişim programı vizesine sahip olanların ailelerini ilgilendiren bir vize türüdür. J1 vizesine sahip kişiler dilerlerse bu vize sayesinde eşlerini ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocuklarını yanlarına aldırabilmektedirler. Amerika J2 değişim programı aile vizesi için Gaziantep vize merkezi tarafından hizmet verilmekte olup vizeofisi.net adresinden de diğer bilgiler elde edilebilir.

Resmi olarak evlilik bağı bulunmayan kişiler bu vizeden yararlanamamaktadırlar.  Bu şahıslar Amerika’ya gitmek istedikleri takdirde Turistik ve ziyaret amaçlı olan vize türlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

J1 değişim programı vizesi vasıtasıyla Amerika’ya giden kişinin, ailesini yanına aldırabilmesi için onları geçindirebilecek maddi güce sahip olması gerekmektedir. Bu yüzden finansal gelirini kanıtlaması beklenmektedir.

Amerika J2 Değişim Programı Aile Vizesi İçin Gereken Evraklar

Amerika J2 değişim programı aile vizesi için gereken evraklar ile J1 vizesi için gereken evraklar neredeyse birbiri ile aynıdır. Evraklar ise şu şekildedir:

 1. Evlilik bağını kanıtlayacak nitelikte evraklar
 2. J1 vize sahibinin vizesinin fotokopisi
 3. J1 vize sahibinin pasaportunda bulunan kişisel veri sayfasının bir örneği
 4. 10 yıldan daha eski olmayan ve en az 6 ay daha kullanım süresi bulunması gereken pasaportunuz
 5. 5×5 ölçülerine sahip arka fonu beyaz biyometrik fotoğrafınız
 6. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 7. Aile bağlarını gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 8. Konsolosluğa İngiliz olarak yazılan vize talep dilekçesi
 9. DS-160 Formu
 10. DS-2019 Formu
 11. DS-7002 Formu
 12. SEVIS I-901 olarak geçen harcın ödenmesi zorunludur. Ödendi makbuzunun evraklar arasında olması istenmektedir.
 13. Aile ile olan bağı ispatlar nitelikte olan doğum belgesi
 14. J1 Vize kopyası
 15. Pasaport fotokopisi: J1 vizeye sahip kişinin kişisel bilgilerinin yer aldığı yerin fotokopisi olmalıdır.

J2 Değişim Programı Aile Vizesi İçin Tüm İşlemler

Amerika J2 Değişim programı vizesinden yararlanabilmek için bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • DS-7002 Formu doldurmak: Amerika’da görev yapacağınız kurumdan bu formu istemelisiniz. Bu form çalışacağınız kurumdaki konumunuz ile alakalı bilgiler içermelidir.
 • SEVIS I-901 harcını ödemek: SEVIS’e kayıt yaptırıp gerekli harcı ödedikten sonra dekont evraklar arasında bulunmalıdır.
 • DS-160 Vize başvuru formunu doldurmak

Vize başvuru sürecinizde Gaziantep Vize Merkezi ile çalışabilirsiniz. Dilerseniz konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için Gaziantep.net adresine de ziyarette bulunabilirsiniz.

Amerika J1 Değişim Programı Vizesi

Amerika ile gerçekleştirilen değişim programları kapsamında başvuru yapılacak vize türü J1 Değişim Programı Vizesidir. Amerika tarafından bu programa kabul edilenler SEVIS adı verilen değişim programı bilgi sistemine kaydedilirler ve SEVIS I-901 kayıt ücretinin yatırılması istenir. Eğer bu değişim programı sebebi ile Amerika’ya giderken yanınıza ailenizi de alacaksanız onları için de bu ücreti ödemenize gerek bulunmamaktadır.

Başvuran kişinin çalışacağı kurum tarafından vize görüşmeleri sırasında sunulması için DS-2019 formu verir. Aile ile birlikte Amerika’ya gidilecekse her bir aile ferdi için bu formun hazırlanması gerekmektedir.

Amerika J1 Değişim Programı Vizesi İçin İstenen Belgeler

 1. Pasaport: Kullanılacak pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve en az 6 ay kullanım süresinin olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde başvurunuz kabul edilmeyebilir.
 2. Biometrik Fotoğraf: Evrakta yer alması gereken biometrik fotoğrafın şu anki haliniz ile büyük benzerlik göstermesi gerekmektedir. arka fonu beyaz olmalıdır.
 3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 4. SEVIS I-901 harcını ödediğinize dair dekont
 5. Başvuru yapan kişiye ait Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği detaylı olması istenmektedir.
 6. Vize Talep Dilekçesi: bu dilekçenin, İngilizce olarak konsolosluğa hitaben yazılması gerekmektedir. Dilekçede Amerika’da bulunma amacınızı açıklamalısınız.
 7. DS-160 Formu: Gaziantep vize merkezi Amerika temsilcisi ile birlikte bu formu doldurmanız önemlidir. Formunuz onaylandığı takdirde çıktısını alıp vize görüşmesine giderken yanınızda götürmeniz gerekmektedir.
 8. DS-2019 Formu: Değişim Programı kapsamında birlikte çalışacağınız kurum tarafından gönderilmesi gereken bu formu başvuru sahibinin doldurması gerekmektedir.
 9. DS-7002 Formu: programa dahil olan kişinin şirkette konumu ile alakalı bilgiler içeren formdur.

Başvuru evraklarınızın tam olması Konsolosluk tarafından başvurunuzun kesin olarak onaylanacağı anlamına gelmez. O yüzden başvuru sonucunuz belli olmadan uçak ve otel rezervasyonları yaptırmamanızda fayda vardır. Dilerseniz başvuru süreciniz ile alakalı Gaziantep Vize Merkezinden yardım alabilirsiniz. Uzman ve deneyimli personellerimiz sayesinde işlemleriniz kolay ve hızlı bir şekilde hallolacaktır. Amerika J1 Değişim Programı vizesinin ücretleri ve nasıl alınacağı gibi konularda daha ayrıntılı bilgi için gaziantepvize.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Amerika M1/F1 Öğrenci ve Mesleki Eğitim Vizesi

Eğer Amerika’ya eğitim amacı ile gitmek istiyorsanız vize açısından iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlar, F1 Öğrenci Vizesi ve M1 Mesleki Eğitim Vizesidir. Amerika’da kurslara katılmak isterseniz de Amerika Ziyaretçi Vizesi sizin için yeterli olacaktır. Fakat katılacağınız kurs sonunda sertifika veriyor ise kısa süreli bir kurs olsa bile ziyaretçi vizesinden yararlanmanız olanaksızdır. Bu durumda şahsın yine öğrenci vizesine başvurması gerekmektedir.

Diğer tüm vizelerde olduğu gibi bu vizelere de başvuruda bulunurken bazı evraklar hazırlamanız gerekmektedir. Başvurunuzun kabul olmasındaki en büyük etkenlerden biri hazırlamış olduğunuz evrakların eksiksiz ve güncel bilgiler içeriyor olmasıdır. Eğer doğru olmayan bilgiler ya da eksik belge olursa başvurunuz yetki makam tarafından onaylanmayacaktır. Siz de evrak hazırlama sürecinizin hızlı ve kolay olması için Gaziantep Vize Merkezini tercih edebilirsiniz.

Amerika M1/F1 Öğrenci ve Mesleki Eğitim Vizesi İçin İstenen Belgeler

 1. I-20 Formu: I-20 formu başvuran kişinin öğrenim gördüğü okuldan alınması gereken, okula kabul edildiğine dair belgedir. Evraklar arasında olması gereken en önemli belgelerden biridir.
 2. DS-160 Vize Başvuru Formu: Amerika Dışişleri Bakanlığının resmi web adresindeki formu online olarak doldurmanız gerekmektedir. Formu doldururken kullandığınız dilin İngilizce olması gerekmektedir.
 3. Pasaport: Kabul edilmesi için en fazla 10 yıl önceye ait olması gereken pasaportunuzun en az 6 ay daha kullanım süresi olmalıdır.
 4. Biometrik fotoğraf: güncel olması şartı arandığı için yakın zamanda çektirilmiş olması gerekmektedir. Arka fonu beyaz ve 5×5 ölçülerine sahip olmalıdır.
 5. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın bir adet fotokopisi de evraklar arasında bulunması gerekenlerdendir.
 6. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: başvuran kişinin adresini ailesine ait bilgileri içermesi gereken belgedir.
 7. Vize Talep Dilekçesi: konsolosluğa İngilizce olarak neden Amerika’da bulunacağınızı açıklayan dilekçedir.
 8. Muvafakatname: Eğer başvuruda bulunan kişi henüz reşit olmamışsa anne ve babasının onayına ihtiyaç duyulacaktır.
 9. Öğrenci belgesi ve diploma: başvuru yapan kişi üniversite mezunu ise diploması da evraklar arasında olmalıdır. Hala öğrenci ise de yakın zamanda alınmış öğrenci belgesine ihtiyaç duyulacaktır.
 10. Transkript Dökümü
 11. SEVIS I-901 kaydı için ödenmesi gereken harcın makbuzu
 12. Dil yeterliliğini kanıtlar nitelikte belgeler

Hazırlanması gereken evraklar hakkında daha detaylı bilgi vizeofisi.net adresinde yer almaktadır.

Amerika Çalışma Vizesi

Amerika’da çalışmak isteyenler yapacakları işe göre Amerika Çalışma Vizesi türlerinden birine başvurmaları gerekmektedir. Bu vizeye sahip olduğunuz takdirde Amerika’da ikamet etme hakkı da kazanmaktasınız. Hatta belirli şartlara uyduğunuz takdirde süresiz oturma izni kazanmanız da mümkün. Amerika’ya çalışmak için gittiğiniz takdirde ailenizi de yanınızda götürme şansınız bulunmaktadır. Tüm çalışma vizeleri başvuruları için Gaziantep Vize merkezinden yardım almanız mümkündür. Konu ile ilgili detaylı bilgiler ise gaziantepvize.net adresinde yer almaktadır.

Eğer sürekli olarak Amerika’da çalışmak isterseniz Amerika E1-E2 Vizelerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Amerika Çalışma Vizesi Çeşitleri

Amerika sınırları içerisinde yapacağınız işe göre Amerika Çalışma Vizesi Çeşitleri bulunmaktadır.

Amerika H-1B Vizesi

Belli bir alanda yüksek öğrenim gören ve işinde uzmanlaşan özel meslek sahibi kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize size Amerika topraklarında 3 yıl çalışma ve ikamet etme hakkı vermektedir. Dilerseniz vize süresinin bitiminden önde 3 yıl daha uzatmanız mümkündür.

Amerika H-2A Vizesi

Amerika’nın ihtiyacına göre alım yapılan mevsimlik tarım çalışanlarının başvurması gereken bir vize türüdür.

Amerika H-2B Vizesi

Bu vize türüne de mevsimlik çalışanlar başvurmaktadır. Fakat bu tarım işleri dışında çalışanların başvurduğu bir vize çeşididir. Amerika’nın ihtiyacına göre vize başvuruları kabul edilmektedir.

Amerika H3 Vizesi

Amerika sınırları içerisinde stajyer olarak çalışmak isteyenlerin başvurduğu bir vizedir.

Amerika L şirket İçi Transfer Vizesi

Bir şirketin Amerika şubesinde çalışmak isteyen yöneticilerin L1 vizesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Belirlenen şartlara uyulması halinde bu vize sahipleri green card başvurusunda bulunabilmektedirler.

Amerika O Olağanüstü Yetenek Vizesi

Olağanüstü yeteneğe ve başarıya sahip kişiler; Sanat, bilim, eğitim gibi alanlarda Amerika O Olağanüstü Yetenek Vizesine başvurarak çalışabilirler.

O Vizesi Türleri

 • Amerika O-1A Vizesi: Bilim, atletizm gibi alanlarda çalışmak isteyenlerin başvurması gereken vize türü
 • Amerika O-1B Vizesi: Sinema ve televizyon alanlarındaki çalışanlara yönelik vizedir.
 • Amerika O-2 Vizesi: O vizesine sahip kişiye yardım edeceklerin başvurması gereken vize türü
 • Amerika O-3 Vizesi: O vizesine sahip kişinin ailesinin başvurması gereken vize türü

Amerika P Vizesi

Amerika’da sanatsal faaliyetlerde bulunmak isteyenlerin Amerika P Vizesine başvurmaları gerekmektedir. P-1A vizesi, P-1B Vizesi, P2 vizesi, P3 Vizesi, P4 vizesi gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Amerika Q1 Vizesi

Kültürel değişim programları için Amerika sınırlarına gitmek isteyenler Amerika Q1 Vizesine başvuruda bulunmalıdır. Bu vize ile 15 ay kadar ülkede kalmanız mümkündür.

Amerika R Vizesi

Amerika’da dini görevi dahilinde çalışmak isteyenler Amerika R Vizesine başvurmalıdır. Bu vizeye başvurabilmek için aranan tek koşul minimum 2 yıl bir dini topluluğun üyesi olma zorunluluğudur. Bu vize ile ülkede 30 ay yaşayabilmektesiniz.

Amerika L1 Şirket İçi Transfer Vizesi

Bu vize türü genellikle uluslararası şirketler tarafından kullanılmakta ve Amerika geçici iş vizesi kategorisinde yer almaktadır. Şirketler Amerika’da yeni bir ofis kuracaklarsa ya da zaten kurulmuş olan ofise çalışan göndermek isterlerse bu vize türüne ihtiyaç duyacaklardır. Yönetici ve müdürleri kapsayan vizenin ismi L-1A Şirket İçi Transfer Vizesidir. L-1B Şirket İçi Transfer Vizesi ise işinde uzman personeller için geçerlidir.

Yöneticiler, almış oldukları vize ile 7 yıla kadar Amerika’da çalışabilmektedir. Diğer şirket içi transfer vizelerinin süresi ise 3 yıldır. Başvuran kişi eğer isterse ikişer yıl olmak üzere bu süreyi uzatma hakkına sahiptir. Eğer şirket çalışanlarının maaşlarını ödeyebilecek güce sahipse yöneticiler ve müdürler L-1A Vize türü sayesinde en üst green carda başvuruda bulunabiliyorlar.

Bu vizeye başvuruda bulunacak olan çalışanların bazı kriterlere sahip olmaları beklenmektedir. Bu kriterler şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuruda bulunacak kişi Türkiye’deki şubede 3 yıl içerisinde en az 1 yıl uzman yönetici ya da müdür konumunda çalışmış olmalı, Amerika’da da aynı konumda çalışması gerekmektedir.
 • Şirketin Amerika dışındaki bir ülkede de şubesi olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişi deneyimli ve işinde tecrübeli olmalıdır.
 • Vize süresi bittikten sonra ülkesine dönme niyeti ile başvurması gerekmektedir. Green card başvuru yaparak kalıcı ikamet ve çalışma hakkı elde edebilir.
 • Saydığımız şartlardan herhangi birinin eksik olması halinde başvuru onaylanmayacaktır.

Amerika L1 Şirket İçi Transfer Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Amerika L1 Şirket İçi Transfer Vizesi için gerekli olan evrakların titizlikle hazırlanması gerekmektedir. Eksik evrak olması halinde başvurunuz kabul edilmeyecektir. Evrakları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Pasaport
 2. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 3. Biometrik Fotoğraf
 4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 5. DS-160 Formu: Amerika’nın Dışişleri Bakanlığının resmi web sayfasından online olarak doldurulması gereken formun dilinin İngilizce olmasına dikkat edilmelidir.
 6. I-129 Formu
 7. Vize Talep Dilekçesi: vize istemenizdeki amacı açıklayan kısa bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Yazarken kullandığınız dil İngilizce olmalıdır.
 8. Özgeçmiş
 9. Diploma
 10. Başvuran kişinin kişisel banka özeti

Vize işlemlerinizi Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile yapabilir, ayrıntılı bilgi içinde vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Amerika H-1B, H-2A, H-2B ve H3 Geçici Çalışma Vizeleri

Göçmen olmayıp Amerika’da geçici bir süreliğine çalışmak isteyen kişiler, yapmak istedikleri işe göre Geçici Çalışma Vizelerinden birine başvurmaları gerekmektedir. Başvuru yapılabilecek meslek gruplarını ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • H-1B: özel meslek sahipleri
 • H-2A: mevsimsel tarım işleri yapan çalışanlar
 • H-2B: mevsimlik olarak tarım dışı işlerde çalışan işçiler
 • H3: stajyer olarak çalışmak isteyenler

Bu vize türlerinden herhangi birine başvurmak isterseniz Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Bürosu’na başvuru da bulunmanız gerekmektedir. Yapacağınız başvuru I-129 Çalışma İzni Başvurusudur.  Başvuru formunuz onaylandığı takdirde Geçici çalışma Vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz.  Başvuru esnasında I-797 adlı formu doldurmanız istenmektedir bu formda USCIS onay numarası da bulunmalıdır.

Bu vize için Amerika Konsolosluğuna ya da Büyükelçiliğine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Amerika’ya gittiğinizde de göçmen büro yetkilisinin pasaportunuzu damgalaması gerekmektedir. Ülkeye girdiğiniz ve çıkacağınız tarihi de yazacaktır. Formda bulunan çıkış tarihini geçirmemeniz gerekmektedir. Amerika’da daha uzun kalmak isterseniz de vize süresini uzatmanız mümkündür.

Amerika Geçici Çalışma Vizesi aracılığı ile giden işçilerin orada haftalık en az 40 saat çalışmaları gerekmektedir. 40 saatten fazla çalıştığınız takdirde günlük saat ücretinin1.5 katı daha fazla ücret alırsınız.

Amerika Geçici Çalışma Vizesi İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Başvuru yaparken hazırlamanız gereken evrakların eksik ve yanlış bilgiler içermemesi büyük öneme sahiptir. Yanlış bilgi içermesi halinde başvurunuzun kabul edilme ihtimali yoktur. Gerekli evrakların ise listesi şu şekildedir:

 1. Pasaport: başvuran kişinin pasaportu 10 yıldan eski olmamalıdır. En az 6 ay daha kullanım süresinin olması gerekmektedir. ayrıca yıpranmış olan pasaportlarda işleme alınmayacaktır.
 2. Biometrik Fotoğraf: Amerika konsolosluğu fotoğrafın boyutlarını 5×5 olarak belirlemiştir. Güncel halinizi temsil edecek fotoğrafın DS-160 formundaki ilgili yere yerleştirilmesi gerekmektedir.
 3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 4. DS-160 Formu: Amerika Dışişleri Bakanlığının resmi sayfasından online bir şekilde doldurulması gereken bu formu İngilizce doldurmaya dikkat etmelisiniz.,
 5. I-129 Formu
 6. I-797 Formu
 7. Kişisel banka hesabınızın özeti
 8. Vize ücreti Makbuzu

Tüm bu işlemleri dilerseniz Gaziantep Vize Merkezi Aracılığı ile yapabilirsiniz. Konu ile alakalı daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz de vizeofisi.net adresini ziyaret etmeniz mümkündür.

Amerika E1 Tüccar Vizesi

Amerika E1 Tüccar Vizesi için başvuruda bulunabilmek için Türkiye ile Amerika arasında ticaret yapan bir şirketinizin olması şarttır. Amerika’daki şirketin kazancının en az yüzde ellisi Türkiye ile olması gerekmektedir. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile E1 tüccar vizesi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuruda bulunmak için belirli bir alt limit yatırım tutarı bulunmamaktadır. Fakat 100 bin dolarlık bir yatırımınız olması halinde başvurunuzun onaylanma ihtimali artacaktır. Bu vizeye başvuruda bulunmak için illa şirket sahibi olmaya gerek yoktur. Şirket içerisinde yönetici, müdür gibi önemli pozisyondaki çalışanlarda başvuruda bulunabilmektedir. Fakat sıradan pozisyondaki çalışanların maalesef bu vize türüne başvuruda bulunma hakkı yoktur. Ayrıca bu vizeden yararlanabilmek için yapılan ticaretin sürekliliği şarttır. Yani yalnızca bir kere yapılan ticaretler için bu vizeyi alma hakkınız bulunmamaktadır.  Bu vize ile yalnızca kendi şirketinizde çalışabilirsiniz. Amerika’daki başka kurumlarda çalışma şansınız bulunmamaktadır.

Amerika E1 Tüccar Vizesi aldığınız takdirde eşiniz ve henüz 21 yaşını doldurmamış çocuklarınız da bu vize için başvuruda bulunabilirler.  21 yaşını dolduran çocukların Türkiye’ye geri dönmesi gerekmektedir. Eşiniz dilediği işte çalışma hakkına sahiptir. Fakat çocuklarınız yalnızca okul kütüphanelerinde çalışabilir. Çocuklarınız 21 yaşına gelene kadar istedikleri okulda ücretsiz bir şekilde okuyabilirler.

Amerika E1 Tüccar Vizesi İçin Gereken Evrakların Listesi

Sizin hazırlamanız gereken kişisel evraklar:

 • DS-160 Formu
 • DS-156E Formu
 • G-28 Formu
 • Pasaport
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Biometrik Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Evlilik Cüzdanı
 • Vize süresi bitince geri döneceğinizi belirten yazı

Şirket tarafından hazırlanması gereken evraklar:

 • Sizi ve şirketinizi tanıtacak türden yazı
 • Ülkede kalacağınız süre içerisinde yapacağınız işi planı
 • Vergi Beyannameleri
 • Çalışanların almış olduğu maaşları ve kesilen vergileri gösteren W-2 ve W-4 isimli Vergi iade formları
 • Şirketin mülkiyetini beyan eden evraklar
 • Şirket personellerine ait bilgiler ve maaşları
 • Amerika ve Türkiye arasındaki ticareti gösteren evraklar
 • Şirkete ait Alım Satım faturaları da evraklar arasında bulunmalıdır.
 • Şirketin banka hesaplarının özeti
 • Nakliye makbuzları
 • Gümrük ve depo makbuzları
 • Başvuran kişiye ait özgeçmiş
 • Başvuru sahibinin diploması sertifikaları referansları vs
 • Yapılan sözleşmeler

Dilerseniz işlemlerinizi Gaziantep Vize Merkezi ile kolay bir şekilde halledebilir, vizeofisi.net adresinden de detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Amerika I Vizesi

Amerika I Vizesi, yayıncılık, film ekipleri, editörler, muhabir gibi meslek gruplarının başvurması gereken vize türüdür. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile başvuru yapılabilmektedir. Amerika’da bulunmak isteyen medya temsilcilerinin önce bu vizeye başvurup onayını beklemeleri gerekmektedir. Başvuran kişinin Türkiye’de alanıyla ilgili bir işinin olması gerekmektedir. Bu vize ile Amerika’ya gidenler, yabancı ülkelerden gelenler için çeşitli eğitim faaliyetlerine katılabilirler.

Vize başvurunuzun onaylanması ülkeye kesin olarak giriş yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Ülkeye girişinizi ve ne kadar kalabileceğinizin kararını gümrükteki yetkili çalışanlar vermektedir. Ne kadar kalacağınız süre ile ilgili I-94 Formunu yetkili kişi doldurmalıdır. Eğer Amerika’da aynı kurum adına çalışmaya devam ederseniz vize süresini uzatmak için tekrar başvuruda bulunmanıza gerek yoktur.

Amerika I Basın Vizesine Nasıl Başvurulabilir?

 • Diğer vizelerde olduğu gibi öncelikle DS-160 formunu online olarak doldurmanız gerekmektedir. Kullanılan dilin de İngilizce olması gerekmektedir. Forma vize başvurusunda bulunan kişinin biometrik fotoğrafının da eklenmesi gerekmektedir. Fotoğrafı yükleme esnasında sıkıntı yaşadığınız takdirde vize görüşmesine giderken yanınızda götürmeniz de mümkündür.
 • Vize başvurusu için gerekli evrakların hepsini eksiksiz ve güncel bilgiler içerecek şekilde hazırlamanız çok önemlidir. Eksik ya da yanlış bilgi içermesi halinde vize başvurunuz onaylanmayacaktır. Bu da sürecin daha fazla uzamasına sebep olacaktır.
 • Vize başvuru sürecinde dilerseniz Gaziantep Vize Merkezinden yardım alabilirsiniz. Evrakların hazırlanması esnasında danışmanlık yapacağımız için işlemleriniz kısa süre içerisinde halledilecektir.

Kimler Amerika I Basın Vizesine Başvuruda Bulunabilir?

 • Profesyonel Gazeteciler Birliğinin vermiş olduğu kimliğe sahip olan, bir olayın haberini yapmak isteyen medya organı çalışanları. Belgesel çekmek amacı ile giden çalışanlar da bu vizeye başvurabilir.
 • Sözleşmeli olarak çalışmakta olan gazeteci
 • Herhangi bir turist bürosunun temsilcisi
 • Yabancı ülkedeki medya kuruluşunda çalışan birinin Amerika’daki bir etkinliği kendi ülkesine aktarmak amacıyla bu vizeye başvurup ülkeye seyahat edebilir.

Amerika I Basın Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Biometrik Fotoğraf (2 adet)
 • Vize talep Dilekçesi
 • DS-160 Formu
 • Profesyonel Gazeteciler Birliğinden alınmış kimlik kartı
 • Çalıştığınız kurum ile yaptığınız istihdam sözleşmesi

Konu ile ayrıntılı bilgi için vizeofisi.net adresini ziyaret etmeniz mümkündür.

Amerika O Vizesi

Amerika o vizesi, bilim, eğitim, atletizm gibi alanlarda olağanüstü yeteneğe ve başarıya sahip kişilerin başvurabileceği bir vize türüdür. Bu kişilere yardım etmek ve destek olmak amacı ile gelen kişilerinde bu vizeye başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu vize türü kendi içerisinde de çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Amerika O-1A Vizesi: Bilim, eğitim gibi alanlarda olağanüstü yeteneğe sahip olan kişilerin başvurması gereken tür
 • Amerika O-1B Vizesi: sanat alanlarında olağanüstü yeteneği bulunan kişilerin başvurması gereken vize türü
 • Amerika O-2 Vizesi: asıl başvuru sahibine eşlik edecek kişinin başvuruda bulunması gereken vizedir.
 • Amerika O-3 Vizesi: Asıl başvuru sahibi yanında ailesini götürmek isterse, ailesinin başvurması gereken vize türüdür.

Amerika O Vizesi İçin Hazırlanması Gereken Evrakların Listesi

Tüm vize türlerine başvururken olduğu gibi Amerika O Vizesi İçin Hazırlanması Gereken Evraklar bulunmaktadır. Bu evrakları hazırlarken eksik belge ve yanlış bilgiler olmamasına çok dikkat etmek gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurunuz kabul edilmeyecektir. Bu da vize başvuru sürecinin uzamasına sebep olacaktır. Bu tür aksiliklerin yaşanmaması açısından Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile vize başvurusunda bulunabilirsiniz. İşinde tecrübeli ekibimiz ile hazırlanan evraklar titizlikle kontrol edilmektedir.

Gerekli evrakları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Pasaport: başvuru sahibine ait olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca yıpranmamış ve en az 6 ay daha kullanım süresinin olması gerekmektedir. Bu özellikleri taşımayan pasaportlar yetkili makam tarafından kabul edilmeyecektir.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: başvuru sahibinin bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi de evraklar arasında olmalıdır.
 • Biometrik Fotoğraf: Başvuru sahibine ait 2 adet 5×5 ölçülerinde biometrik fotoğraf olmalıdır. Başvuran kişinin güncel halini temsil etmesi gerektiği için yakın zamanda çektirilmiş olması daha iyi olacaktır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: adres bilgilerinizi ve aile bilgilerinizi içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği de hazırlanması gereken evraklardandır.
 • DS-160 Formu: Online ve dili İngilizce olacak şekilde doldurulmalıdır.
 • I-129 Formu
 • I-797 Formu
 • Başvuran kişinin banka hesaplarının özeti

Amerika O Vizesi ile alakalı daha ayrıntılı bilgilere vizeofisi.net adresinden ulaşmanız mümkündür.

 

Amerika P Vizesi (Sporcular, Sanatçılar ve Gösteri Grubu Üyeleri)

Amerika P vizesi bireysel veya grup olarak sanat gösteri sergilemek için Amerika seyahati yapacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Ayrıca bir sanatı anlatmaya, koçluk yapmaya veya sanatı geliştirecek konuşmaya katılacak başvuru sahipleri de P vizesi almaları gerekmektedir.

P-1 Amerika Vizesi

P-1 Amerika vizesi atlet ve eğlence grubunda yer alan kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize ile birlikte Amerika’da gerçekleşecek atletizme veya eğlence gösterisine katılım sağlanabilmektedir. Bu kişilerin yanında gidecek olan destekçileri de aynı vize türünden yararlanabilmektedirler. Bireysel yarışan atletler bu vize ile mesleki performansı artırmak, yarışları tamamlamak için 5 yıla kadar Amerika’da kalabilirler. Grup dâhilinde yarışan atletler ise 1 yıl kadar Amerika’da kalabilirler.

P-2 Amerika Vizesi

P-2 Amerika vizesi sanatçıların ve eğlence sektöründe çalışanların başvurması gereken vize türüdür. Amerika kuruluşu ve başka ülkede ki kuruluş arasında gösteri amaçlı değişim var ise P-2 vizesi alınmalıdır. Bu vize sayesinde etkinliğin tamamlanması için 1 yıla kadar Amerika’da kalınabilmektedir.

P-3 Amerika Vizesi

P-3 Amerika vizesi P-2 vizesinden biraz farklı bir vize türüdür. Amerika’da sergilenecek olan tiyatro, dans gösterisi, müzikal gibi sanatlarda koçluk veya öğretmenlik yapan kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Başvuru sahibin yardımcıları veya destekçileri de P-3 vizesine başvuruda bulunabilmektedirler. Etkinlik tamamlanana kadar 1 yıl Amerika’da kalma hakkı vermektedir. Etkinliğin devam etmesi halinde 1 yıllık süre uzatılabilmektedir.

Amerika P Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika P vizesi için gerekli evrakların eksiksiz olarak konsolosluğa sunulması gerekmektedir. Evrakların güncel listesi için vizeofisi.net adresi ziyaret edilebilir. Evrakların tamamlanması halinde Gaziantep vize merkezi aracılığı ile başvuruda bulunulmaktadır.

 1. Pasaport: En fazla 10 yıl eski olabilir Vize bitiminden itibaren de en az 6 kadar kullanıma açık olması gerekmektedir. Zarar görmüş ya da yırtılmış pasaportlar ile yapılan başvurular reddedilmektedir.
 2. Arkalı önlü olacak şekilde kimlik fotokopisi
 3. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Aile bireylerinin her birinin bilgisinin olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin adresini içermelidir.
 4. Arka fonu beyaz olacak şekilde 2 adet biyometrik fotoğraf
 5. Online doldurulacak olan DS 160 başvuru formu
 6. Vize talep dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmalıdır.
 7. I- 129 dilekçesi: Bu dilekçe başvuru sahibinin iş vereni veya temsilcisi tarafından doldurulmaktadır.
 8. Başvuru sahibinin banka hesabının ayrıntılı dökümü teslim edilmelidir.

Amerika Q-1 Kültürel Değişim Program Vizesi

Bu vize türü ile başvuru sahibinin kendi ülkesine ait kültürel, tarihi, geleneksel faaliyetlerin paylaşımı için Amerika’ya gitmesi sağlanmaktadır. Bu gibi faaliyetler ile Amerika’ya gidecek kişilerin alması gereken vize türü Q-1 vizesidir. Kültürel değişim programına katılarak kendi ülkesine ait faaliyetlerin eğitimini de verebilmektedirler.

Q-1 vizesi alan kişiler 15 aya kadar Amerika’da ikamet etme hakkı kazanırlar. Amerika’da ki kültürel değişim programının bitiminden itibaren 30 gün içinde Amerika’dan ayrılmanız istenmektedir. Q-1 vizesini tekrardan almak isteyen başvuru sahiplerinin Amerika sınırları dışında en az 1 yıl kadar ikamet etmeleri gerekmektedir.

Başvuru sahiplerinin eş ve çocukları Q-1 vizesi alarak aynı statü ile Amerika’ya seyahat edememektedirler. O yüzden başvuru sahibine ailesi de eşlik etmek isterse Konumlarına uyumlu bir vize türüne başvuru yaparak vize almaları zorunludur.

Amerika Q-1 kültürel değişim program vizesi için Gaziantep vize merkezi aracılığı ile başvurabilmektesiniz. Amerika Konsolosluğuna şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Evrakların hazırlanması ve formların doldurulmasında vize merkezinden yardım alabilirsiniz.

Amerika Q-1 Kültürel Değişim Program Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Evrakların eksiksiz olarak hazırlanması vize başvurusunun ret almaması için önemlidir. Evrakların güncel listesine vizeofisi.net adresinden ulaşabilmektedir.

 1. Pasaport: Başvuruda kullanılacak pasaportun yıpranmamış olması vize retti almamak için önemlidir. 10 yıl içinde alınmış olması ve vize bitiminden sonra en az 6 ay daha pasaportun geçerli olması gerekmektedir. Minimum 2 adet vize uygulanabilmesi amacıyla boş sayfanın mevcut olması istenmektedir.
 2. Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi iletilmelidir.
 3. Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibinin güncel görünüşünü yansıtan, arka fonu beyaz olan 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 4. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Vize başvurusunda bulunan kişinin aile bireylerinin bilgilerini içermelidir. Ayrıca başvuru sahibinin adres bilgileri de bulunmalıdır.
 5.  Doğrudan Amerika konsolosluğuna yazılmış Şahsi vize talep dilekçesi beklenmektedir. Dilekçede Amerika seyahati masraflarının başvuru yapan kişi tarafından finanse edileceği bildirmelidir.
 6. DS 160 Formu: Gaziantep vize merkezi Amerika temsilcisi aracılığı ile online doldurabilirsiniz.
 7. I-129 Dilekçesi: Başvuru sahibinin işvereni veya temsilcisi tarafından doldurulması gereken dilekçedir.
 8. Var ise Amerika vizesi alınmış eski pasaportların fotokopileri de gerekmektedir.

Amerika R Vizesi (Din Görevlileri)

Din görevlileri Amerika’ya seyahat edecekleri zaman Amerika R Vizesi almaları gerekmektedir. Amerika R Vizesi almak için gerekli olan evraklar başvuru yapacağınız Konsolosluk ve Büyükelçiliğe göre farklılık göstermektedir. Vize almak için gerekli evraklar konusunda hata yapmamak amacıyla Gazi Antep Vize merkezini ziyaret ederek uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Amerika R Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Amerika’ya seyahat ederken alacağınız göçmen olmayan vizeler için gerekli olan evraklar R Vizesinde de gereklidir. Ayrıca R Vizesi almak için Dini kurumlardan da belgeler istenmektedir. Bu belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Başvuru yapan kişinin çalışacağı Dini teşkilatın yetkilisi tarafından yazılan işveren mektubu
 • Başvuruyu yapan kişinin çalışacağı Dini teşkilatın vergiden muaf olduğuna dair belge
 • R Vizesi alacak kişiye verilecek olan maaş, konaklama ücreti gibi masrafların ödenip ödenmeyeceğine dair belge
 • Başvuru yapan kişinin çalışacağı dini teşkilata ait mal varlığı beyannamesi

Amerika R Vizesi Hakkındaki Önemli Bilgiler

Yetkili kurumlarca Amerika’ya atanan din görevlilerine Amerika’ya seyahat edebilmeleri için R Vizesi verilmektedir. Din görevlilerinin R Vizesi ile Amerika’ya gidebilmeleri için bazı görevleri yerine getirmeleri gerekir. Bu görevler şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak kişi Amerika sınırları içinde yer alan gerçek ve kar amacı olmayan bir dini topluluğun üyesi olmak zorundadır.
 • Başvuru yapan kişinin Dini topluluk ve kuruluşun vergiden muaf olması gerekmektedir. R Vizesine başvuru yapan kişinin Amerika’da yapacağı masrafların tümü karşılaması gerekmektedir.
 • R Vizesine başvuru yapacak kişinin mensup olduğu dine en az 2 yıldır üyesi olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişinin dini mesleğiyle alakalı bir üniversiteden veya dengi bir okuldan mezun olması zorunluluğu vardır.
 • R Vizesi alacak kişinin Amerika’da, mensubu olduğu dinle alakalı hafta da 20 saat boyunca çalışması gerekmektedir.

R Vizesi ile Amerika’ya seyahat eden din görevlileri toplamda 30 ay Amerika’da kalabilmektedirler. Süresi bitmesine yakın bir tarihte Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu’na başvuru yaparak bu süreyi 30 ay daha uzatma hakkına sahiptirler. R Vizesi ile Amerika’ya seyahat eden din görevlilerinin Amerika sınırları içerisinde başka bir işte çalışma yetkileri yoktur.

Amerika E2 Yatırımcı Vizesi

Amerika ile Türkiye arasında ki yatırım anlaşmalarına bağlı olarak Amerika’ya yatırımcı sıfatıyla gidecek olan Türk Vatandaşları E2 Yatırım Vizesi alabilirler. E2 Yatırım Vizesi almak için başvuru yapan bireylerin gerekli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Daha ayrıntılı bilgi almak için Gaziantep Vize Merkezini ya da gaziantepvize.net web adresini ziyaret edebilirsiniz. E2 Yatırımcı Vizesi almak için yerine getirilmesi gereken şartlar;

 • Türk vatandaşının Amerika’da yatırım yapacağı şirketin gelişimine katkı yapması beklenmektedir.
 • Türk vatandaşının Amerika’daki şirketin en az %50’sinin kendi mülkiyetinde olması gerekmektedir.
 • E2 Yatırım vizesi için başvuruda bulanacak kişinin şirket içerisinde yetkin pozisyonda bir kişi olması oldukça önemlidir.
 • Yatırımcı vizesi almak için, yatırım yapacağınız şirketin değeri ile doğru orantılı olarak yatırım miktarınızın olması gerekmektedir.

E2 Yatırımcı Vizesi ile Amerika’ya seyahat eden bireylerin belir bir süre sonra ve gerekli şartları yerine getirerek Green Card başvurusu da yapabilmektedirler.

 

 

E2 Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Diğer Amerika Vizelerinde olduğu gibi Yatırımcı Vizesinde de genel evrakların hazırlanması gerekmektedir. Genel evraklara gaziantepvize.net internet sitesinden ulaşabilirisiniz. Ayrıca bu evraklara ek olarak Şirkete ait evrakları da hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Amerika’da yatırım yapacağınız şirketin sahibini tanıtan ve şirketin özellikleri anlatan belge
 • Yatırım yapılacak şirketin 5 yıl içersinde gerçekleştireceği işlemlere ait kar- zarar öngörülerinin olduğu belge
 • Yatırım yapılacak şirketin son 2 yıla ait vergi beyannameleri
 • Şirketteki çalışanların aldığı maaşlar ve vergi kesintilerine ait belgeler
 • Yatırım yapılacak olan şirketin mülkiyetine dair belge
 • Şirketin birden fazla sahibi varsa, bu kişilere ait kimlik bilgileri ve ticari bilgileri
 • Yatırım yapacak kişiye ait özgeçmiş belgesi
 • Başvuru yapacak kişiye ait diplomalar, almış oldukları sertifikalar ve referansların olduğu belgeler

E2 Yatırımcı Vizesi almak isteyeceklerin başvuru süreci diğer vize türleri ile aynı şekilde ilerlemektedir. Ayrıntılı bilgi almak için Gaziantep Vize Merkezini ziyaret ederek uzmanlarımızdan bilgi edinebilirsiniz.

E2 Yatırımcı Vizesine Sahip Olan Kişilerin Ailelerinin Vize Alma Durumu

Yatırımcı Vizesine sahip olan kişi Amerika’ya seyahat ederken ailesi de yanında seyahat edebilir. Ancak ailesindeki diğer bireylerinde E2 Yatırımcı Vizesi alması şartı vardır. Aile fertlerinin bu belgeyi alabilmesi için DS-160 Formunu doldurarak konsolosluğa online olarak gönderirler. Daha sonra yetkililer formu inceledikten sonra başvuru sahibini mülakata çağırır. Mülakatın olumlu geçmesi durumunda aile fertlerine de vize verilmektedir.

Amerika Vize Formu

Amerika Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Amerika Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Amerika vizesi başvuru formunun, Amerika vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Amerika vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Amerika giriş ve Amerika çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Amerika için yapıldığı için, Amerika vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Amerika vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Amerika vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Amerika vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Amerika Vize Başvuru Formu Doldurma

Amerika vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Amerika vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Amerika vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Amerika Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Amerika vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Amerika giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Amerika’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Amerika Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Amerika Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Amerika Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Amerika Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Amerika Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Amerika konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Amerika konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

 

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı