Avustralya Vize Başvurusu

Avustralya Vize Başvurusu

Avustralya uzaklığı nedeniyle turistik olarak Avrupa ülkelerine kıyasla daha az ziyaret edilse de yine de turistik seyahat destinasyonlarından biridir. Türkiye ile Avustralya arasında en kısa sürede gidilebilecek araç tabii ki uçaktır. Ancak o bile yaklaşık 19 saat sürmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde aktarma olmadan uçuş gerçekleştirmek mümkündür.

Avustralya doğal yaşam parkları açısından dünyanın sayılı ülkelerindendir. Dünya’nın hiçbir yerinde bulunmayan sadece kıtaya özgü hayvan türleri açısından en zengin ülkedir. Dünyada sadece burada görülebilecek Pembe bir gölü vardır. Göle rengini veren sadece burada yetişen bir yosun. Ayrıca çok kültüre sahip bir etnik sosyal yapısı var. Harika kanyonları ve doğal güzelliklerinin yanında modern şehirleri de turistik açıdan cazibe merkezidir. Suç oranı olarak da oldukça minimum düzeyde olan özellikle Melbourne kenti için Dünya’nın spor başkentlerinden biri demek yanlış bir tanım olmaz. Ünlü Sydney Opera Binası her ne kadar sembol binası olsa da Avustralya, mimari açıdan ünlü olan binaları ile görülmeye değer bir ülkedir.

Avustralya Turistik Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Avustralya turistik vize işlemlerine başvuru, konsolosluk aracılığıyla ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilen Gaziantep Vize Merkezi tarafından yapılabilmektedir. İstenirse konsolosluktan resmî tatil günleri ve bayramlar hariç hafta içi pazartesiden perşembeye sabah 8.30, öğlen 12,00 arasında telefonla aranarak randevu alınabilir. Ancak konsolosluk prensip olarak internet üzerinden yapılan başvurulara öncelik vermektedir. Yani daha kısa sürede sonuçlandırmaktadır.

İnternet üzerinden başvuru yapmak için IMMI hesabı açılmalıdır. Bu hesap üzerinden konsolosluk sitesine ulaşılır ve oradaki form ve belgeler doldurulur. Çıktıları alınır ve imzalanır. Pasaport ve kimlikler taranır. Pasaportun on yıldan eski olmamasına, yırtık ve yıpranmış olmamasına dikkat edilmelidir. En az iki boş sayfaya sahip olmayan pasaportlarla vize başvurusu yapılamaz.

Biyometrik fotoğraf 2 adet olmalıdır. En fazla üç ay içinde çekilmiş olmalı, kişinin en son halini yansıtmalıdır. Her türlü artistik poz denemesinin bu fotoğraf formatında kabul görmeyeceği unutulmamalıdır.

Bankada en az 3000 TL bakiyesi bulunan bir hesabın olduğu banka yetkilileri tarafından verilen evraklarla ispatlanmaktadır. Kişi öğrenci ise izin kâğıdı ve 18 yaşından küçükse aile izin kağıdının noter onaylı olarak düzenlenmesi şarttır.

Kişi ev hanımı ise, sponsor evrakları da gereklidir. Sponsor evrakları ile gerekli bilgi gaziantepvize.net adresinde bulunabilmektedir. Bazı özel durumlarda Avustralya konsolosluğu kendi doktorlarına muayene olunmasını isteyebilmektedir. Tatillere denk gelmeyen başvurular genellikle en fazla 20 gün içinde sonuçlanır. Ancak uzayabileceği düşünülerek seyahat tarihinden itibaren en az 30 gün öncesinde başvuru işlemlerini başlatmak akıllıca olacaktır. Gaziantep Vize Merkezi başvuru ve evrakların tamamlanması aşamalarında danışanlarına yardımcı olmaktadır. Avustralya vize başvurusunu onaylayan ve reddeden tek yetkili mercii Avustralya resmi makamlarıdır. Bu konuda vize ofisinin herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir.

 

Avustralya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Avustralya Turistik vize için başvurular internet üzerinden yapılırsa daha öncelikli olarak değerlendirilmektedir. Ancak kişi isterse konsolosluktan randevu alarak bizzat başvuru da yapabilir. Ancak randevu alma işlemi süresi de işin içine girecek ve vize alma süreci anlamsız bir biçimde uzayacaktır. Bu nedenle Gaziantep Vize Merkezi gibi yetkilendirilmiş vize merkezlerindeki uzman ekip rehberliğinde internetten vize başvurusu yapmak akıllıca bir tercih olacaktır.

Avustralya vize başvurusu için gerekli evrakların listesine Avustralya vizeofisi.net adresinden ulaşmak mümkündür. Başvurular için önceden temin edilmesi gereken evrakları hazır etmek için internetten araştırma yapılabilir.

Avustralya Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pasaport on yıldan daha eski olmamalıdır. Varsa eski pasaportlar ve vizeler de beyan edilirse iyi olur. Pasaportun en az 6 ay daha süresi olmalıdır. En az iki boş vize sayfasına ihtiyaç olduğundan buna sahip olmalıdır. Yırtık, buruşuk ve yıpranmış pasaportlar asla kabul edilmez.

Avustralya turistik vize başvuru formu da IMMI hesabı açılarak Avustralya konsolosluğu sitesinden doldurulur. Çıktısı iki nüsha olarak alınıp imzalanır.

Avustralya turistik vize başvurularında istenen belgeler arasında 130 AUD tutarındaki vize harcının yatırıldığına dair dekont da olmak zorundadır. Kur ayarlamalarına göre TL olarak da ödenebilir.

35 x 45 mm ölçülerinde, biyometrik formda çekilmiş en son halini yansıtan 2 adet fotoğraf vize evraklarının arasında olmazsa olmazlar arasında yerini alır. Fotoğrafta alışılagelen fotoğraf stüdyosu reklamı olan yazı olmamalıdır. Fotoğrafta kişinin yüzünde güneş gözlüğü ve takılı olmamalıdır. Kişinin her iki kulağı da gözükmeli ve ön cepheden çekilmiş olmalıdır.

Avustralya turistik vize talep dilekçesi içinde gezinin tüm ayrıntıları ve nedeniyle birlikte yer almalı dır. Bunun yanında yolculuk ve konaklama rezervasyon bilgilerinin eklenmesi isteğe bağlı olmakla birlikte vize alımını kolaylaştıracağı düşünüldüğünden eklenmesi tavsiye edilir. Vize talep dilekçesi İngilizce olarak yazılmalıdır.

Gaziantep vize merkezi tarafından İngilizceye tercüme edilmiş vukuatlı nüfus kayıt örneği verilmelidir. Başvurucu evli ise evlilik cüzdanı ve eşe, çocuklara ait kişisel kimlik belgeleri ile birlikte eşinin maaş ve banka evrakları da hazır edilmelidir.

Kişinin kendine ait maaş ve banka bilgileri, SGK dökümü, işe giriş belgesi ile varsa şirket bilgileri, meslek odası kayıtları, vergi levhası ve Ticari sicil gazetesi kaydının bir örneği ibraz edilmelidir. Eğer başvurucu ev hanımı ise sponsorun çalışma ve iş durumu belgeleri ile banka hesap bilgileri verilmelidir.

Öğrenci ise aile üyelerinin yani sponsorlarının iş ve çalışma durum belgeleri ile noter onaylı muvaffakatname evraklarının hepsi ibraz edilmelidir.

Erkek adaylar için askerlik tecili, terhisi belirtir durum belgesi ve İngilizce tercüme edilmiş hali evrakalar arasında yer almalıdır.

Avustralya turist vizesi için ibraz edilecek tüm evraklar İngilizce tercümesi yapılarak teslim edilir. Aksi takdirde konsolosluk evrakları tercümesi yapılmak üzere geri yollar. Tercüme konusunda Gaziantep Vize Merkezi, uzman personeli ile başvurucularına hizmet vermektedir.

Avustralya Ticari Vize İşlemleri

Vize sınıfı 600 koduyla anılan Avustralya ticari vize başvuruları IMMI hesabı toluyla internet üzerinden yapılabilmektedir. Hatta internet üzerinden yapılan Ticari vize başvuruları öncelikli olarak değerlendirmeye alınmaktadır. Gaziantep Vize Merkezi bu başvurular için yetkilendirilmiş bir vize ofisidir. Başvuruculara internet üzerinden ticari vize başvurularında uzman ekibi ile birlikte yardımcı olmaktadır.

Avustralya ticari vize başvuruları posta yoluyla ya da bizzat yapılabilmektedir.  Posta yoluyla yapılan başvurularda vize ücretinin nakit olarak gönderilmemesi konusunda konsolosluğun özel bir uyarısı vardır. Şahsen başvurularda Avustralya Konsolosluğu’ndan önceden randevu alınmalıdır. Pazartesi’den Perşembe’ye kadar olan günlerde sabah 8.30 ile öğlen 12.30 arası telefonla aranmalıdır. Alınan randevuya evraklar tamamlanarak gidilmelidir. Sadece vize ücreti randevu günü gişelerden nakit olarak veya kredi kartı ile ödenmektedir. Avustralya ticari vize başvurusunu şahsen ve posta yoluyla yapmak süreci uzatacaktır.

Avustralya Ticari Vizesini Kimler Alabilir?

Avustralya’da yapılacak olan fuar ve bunun gibi ticari organizasyonlara davetli veya katılımcı olarak katılanlar Ticari vize için başvurabilirler. Şirket adına müşteri ziyareti yapmak ve ticari faaliyetler yapmak amacıyla Avustralya ziyareti yapacak olanlar, vize sınıfı 600 olan ticari vize talebinde bulunurlar.

Ticari vize talebinde bulunabilmek için ticari bir kuruluştan davet mektubu almak gereklidir. Avustralya Konsolosluğu’na hitaben İngilizce olarak yazılan davet mektubunda davet eden kişinin davet edilen ile yakınlığı, davet eden kişinin kişisel bilgileri ile ticari şirket bilgileri yer almalıdır. Bu davet mektubunda seyahat sponsoru bilgileri, seyahatin süresi ve ne zaman geri döneceği ile ilgili ifadeler de eklenmelidir.

Davet eden kişinin oturum durumu ve ikamet adresi, vatandaşlık pozisyonu, iletişim bilgileri ve kimlik kartı fotokopisi de istenen belgelerdendir.

Eğer ticari vize başvurusunda bulunan kimsenin, görevli olduğu Türk şirketinin Avustralya’daki bir şirketle ticari bağlantısı uzum müddettir devam ediyorsa belgelendirilmelidir.

Eğer ticari bir organizasyon ve fuara katılımcı veya davetli olarak gidilecekse, fuar organizasyonunun davetiyesi veya katılımcı olduğunun belgelendirilmesi istenmektedir.

Avustralya ticari vize başvuruları için parmak izi uygulaması yapılmaktadır. Avustralya vize başvuruları için gerekli parmak izi tespiti randevularına Ankara, İstanbul ve Gaziantep illerinden katılına bilinir.

Avustralya ticari vize talebinde bulunan başvurucudan parmak izinden başka şahsi evraklar da istenmektedir. Bu evrakların neler olduğu ile bilgiyi vizeofisi.net internet adresinden öğrenmek mümkündür.

 

Avustralya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Ticari vize başvurularında hazırlanması beklenen bir çok belgenin yanında parmak izi tespiti talep edilmektedir. Biyometrik veri girişi için randevu alındıktan sonra yetkili vize işlem merkezlerinden başvuru yapılabilir. Biyometrik verileri Ankara İstanbul ve Gaziantep’te bulunan yetkilendirilmiş vize ofislerinden yapmak mümkündür.

Gaziantep Vize Merkezi danışanlarına Avustralya ticari vizesi alımlarında başvuru ve evraklarının tamamlanması alanında olduğu gibi biyometrik veri girişi konusunda da yardımcı olmaktadır.

Avustralya Ticari Vize Evrakları Nelerdir?

Hangi pasaport rengine sahip olunduğu fark etmemekle birlikte Avustralya ticari vizesi olmadan ülkeye giriş yapılamaz. Bu nedenle Avustralya ticari vizesi almak zorunludur. Avustralya ticari vize için gerekli evraklar tamamlanmadan vize başvurusu talebinin onaylanması mümkün değildir. Bu bağlamda Avustralya ticari vize başvurusu için gerekli olan evrakların listesine vizeofisi.net adresinden ulaşılabilir.

Pasaport rengi fark etmeksizin en geç 10 yıl içinde alınmış olması gerekmektedir. Bundan daha eski olan pasaportlarla başvuru kabul edilmez. Pasaportun en az iki boş sayfaya sahip olması ve yıpranmamış olması önemlidir. Pasaportun imza bölümünün imzalanmış olması eğer imza yoksa” imza atamaz” ibaresinin resmi makamlarca yazılmış olması gerekmektedir. Eğer daha önceden alınmış vize veya eski pasaport varsa ibraz edilmesi başvurucunun lehine olacak bir fazlalıktır.

2 adet, en son halini yansıtan, biyometrik formda fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopileri, evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi, çocuklar varsa kimlik kartları fotokopileri ve eşinin banka hesap bilgileri kişisel evraklar arasındadır.

Avustralya ticari vize başvurusunun 600 vize kodu olarak değerlendirilebilmesi için en önemli evrak davet mektubudur. Davet mektubunda davet eden kişinin ve davet edilen kişinin bilgileri yer alır. Davet sebebi ve ziyaretin maçı ile birlikte süresi de belirtilmelidir. Davet eden şirket ile uzun süreli bir ilişki söz konusu ise bu da belgelendirilmelidir.

Davet edilen kişinin şirketteki pozisyonu ile ilgili bir mektup ve şirket tarafından antetli kâğıda yazılan vize talep dilekçesi ve İngilizce tercümesi mutlaka ibraz edilmelidir. Şirket bilgileri, vergi levhası, şirket faaliyet belgesi, ticari sicil kaydı ve şirket banka hesap hareketleri geriye dönük üç aylık olmak üzere hazır edilmelidir. Şirket maaş hesapları ve ödemeleri de bankadan alınan evraklar arasında olmalıdır. Banka dekontlarında hesap adı olarak şirketin adının yazması da önemli bir ayrıntıdır.

Avustralya ticari vize başvurusunda bulunan kişinin işe giriş belgesi, SGK hizmet dökümü alınmalıdır. Banka hesap bilgileri ve hesap hareketleri dökümü banka yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalı olarak başvurudan en fazla üç gün önce alınmalıdır.

Avustralya ticari vize için ilk başvuru planlanan seyahat tarihinden en geç 20 gün öncesinden olmalıdır. Ancak garanti olması ve seyahat erteleme yaşanmaması için 30 ile 45 gün önceden başvurmakta fayda vardır.

Bir de bütün evrakların İngilizce tercümeleri yapılmalı ve asıllarıyla birlikte teslim edilmelidir.

 

Avustralya Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Avustralya aile ziyareti vizesi üç farklı süre ile verilebilmektedir. Aile üyelerinden herhangi biri Avustralya’da ikamet ediyorsa bir davet mektubu göndererek aile üyesinin aile ziyareti vizesi alması için başvuruda bulunmasını sağlar. Aile ziyareti vizesi için başvuru yapılabilmesinin en önemli gerekçesi olan davet mektubu kesinlikle aile bireyinden alınmış olmalıdır. Hatta davet mektubunu gönderen kişi vize talebinde bulunanın sponsoru da olabilmektedir. Davet mektubu gönderen kişi en az 2 yıldır Avustralya’da ikamet ediyor olma şartını taşımalıdır. Ayrıca aile ziyareti vizesi talebinde bulunan kişinin vize bitim tarihinden önce ülkeden ayrılacağını garanti eder. Ayrıca davet edilen kişi, vize şartlarına uymadığı takdirde davet eden kişi de 5 yıl boyunca kimseyi davet edemeyeceğini kabul etmiş olur.

Davet eden kişinin oturum belgesi, kinlik belgesi, vatandaşlık pozisyonu ve maddi imkanlarını belgelendirmelidir.

Sağlık Şartları

Avustralya aile ziyareti vizesi alacak olan kişi için sağlık kontrol şartları vardır. Avustralya konsolosluğu tarafından yapılan sağlık kontrolü 12 ay geçerliliğini korur. Ayrıca 12 ay süreli özel bir sağlık sigortası yapılmalıdır. Avustralya ziyareti boyunca Avustralya sağlık sisteminden faydalanamayacağı için, kişisel özel sağlık sigortası yapılması zorunluluktur.

Tek girişli kullandırılan bu vize ile her ne sebeple olursa olsun Avustralya sınırından çıkıldığı anda ülkeye tekrar girebilmek için vize işlemlerinin baştan yapılması gereklidir.

Adli Sicil Belgesi

Avustralya aile ziyareti vizesi almak için adli sicil belgesi alınmalıdır. 16 yaşından küçük olanlar için istenmeyen adli sicil belgesi son 10 yıl içinde bir yıldan daha fazla süre yaşanmış olan tüm ülkelerden alınmalıdır.

Avustralya aile ziyareti vizesi için başvurular ailenin hangi üyeleri gidecekse her biri için ayrı ayrı yapılmalıdır. Bir kişinin başvurması diğerleri için de geçerli olmaz.

Avustralya aile ziyaret vizesi ile Avustralya’da 3 aylık kısa dönem bir dil okuluna gidilebilir. Ancak daha uzun süreli bir eğitim için öğrenci vizesi alınmalıdır. Bir de gönüllü olarak bir kurumda kısa süre çalışmalar yapılabilir. Bu vize ile farklı faaliyetlerde bulunulamaz. Vizede uzatılamaz ibaresi varsa vizenin süresinin uzatılması söz konusu değildir.

Avustralya Aile Ziyareti Vizesinden Vazgeçme

Başvurucu, aile ziyareti vize başvurusundan vazgeçme hakkına her zaman sahiptir. Ama vazgeçme halinde ödenen ücretleri geri almak söz konusu değildir.

Başvurudan sonra medeni durumdaki herhangi bir değişiklik, doğum, pasaport yenileme, hamilelik ile adres değişikliği meydana gelirse Avustralya Konsolosluğu bu durumlardan haberdar edilmelidir.  Bu esnada Gaziantep Vize Merkezi yine başvurucuya uzman kadrosu ile yardımcı olmaktadır.

Gerekli bütün belgelerin asıllarıyla birlikte İngilizce çevirileri yapılmış olarak sunulması gerektiği asla atlanmamalıdır. Aksi takdirde vize başvuru süreci uzama yönünde seyir izleyebilir.

 

Avustralya Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avustralya aile ziyaret vizesi için aile üyelerinden 18 yaşından büyük olan bir bireyi en az 2 yıldır Avustralya’da ikamet ediyorsa aile üyelerine davet gönderebilir. Davet mektubunu alan kişi bu davete istinaden Avustralya Konsolosluğu’na Aile Ziyaret vizesi için başvurabilir. Avustralya Aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar vizeofisi.net adresinden en kısa sürede ve doğru olarak öğrenilebilir. Başvuruyu internet üzerinden yapmak için IMMI hesabı açılmalı ve bu hesap üzerinden başvuruda bulunulmalıdır. Avustralya Konsolosluğu, resmi politika olarak iş yükünü azaltmak adına internet üzerinden yapılan vize başvurularına öncelik verilmektedir.

İnternet üzerinden yapılan başvurular yetkilendirilmiş olan Gaziantep Vize Merkezi uzman çalışanları tarafından profesyonel olarak yapılmaktadır. Çoğu başvuru İngilizce olarak yapılacağı için bu yöntem oldukça zaman ve para kazandıran bir yöntemdir. Bütün form ve belgeler doldurulur ve çıktıları alınıp imzalanır. Bu evraklar dosyalanır. Gerekli olduğu takdirde yetkililere ibraz edilir.

Sağlık sigortası için 12 aylık geçerliliğe sahip olma şartı aranmaktadır. Bunun özel bir şirkete yaptırılması gereklidir. Ayrıca sağlık kontrollerinden geçme şartı da vardır.

Pasaport son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. En az iki boş yaprağa sahip olmalıdır. Yırtık ve yıpranmış pasaportlar geçerli değildir. Pasaportun vize bitiminden sonra minimum 6 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. Daha önceden alınmış olan vizeler ve eski pasaportlar varsa mutlaka evraklar arasına eklenmelidir. Vize onayına faydası olacaktır.

Fotoğraf, biyometrik formda ve en son 3 ay süre önce çekilmiş ve en az 2 adet olmalıdır.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ilçe nüfus müdürlüklerinden ve E-devlet üzerinden alınabilir. Orijinali ve noter tasdiki yapılmış İngilizce çevirisi gereklidir. Kişinin olayları kısmında düşünceler tarafı doldurulmuş olmalıdır.

Aile bilgi formu, ise aile bilgilerini içermektedir. Evli ise eşinin ve varsa çocuklarının bilgileri bu formda açıkça belirtilmediği takdirde vize başvurusu reddedilebilir.

Finansal belgelerde eğer varsa sponsor evrakları da istenmektedir. Banka hesap dökümü geriye dönük en az 3 aylık olarak hazırlanmalıdır.

Maaş bilgileri, eşinin maaş bilgileri, çalışma durumu, varsa şirket bilgileri, SGK hizmet dökümü, işe giriş belgesi gibi belgeler de hazırlanmalıdır.

Başvurucu eğer öğrenci ise ve yalnız seyahat edecekse, veli muvaffakatnamesi noter tasdikli olmalıdır. Ayrıca okuldan izin belgesi alınmalıdır. Sponsor olan kimsenin finansal durumu da belgelendirilmelidir. Bir de kişisel bilgileri eklenmelidir. Eğer varsa tapu ve araç ruhsatı fotokopileri de eklense olumlu olur.

Aile ziyareti vize talep dilekçesi İngilizce olarak doldurulur, seyahatin ayrıntılarını içerir.

Başvurucu ev hanımı ise, seyahat sponsorunun kişisel ve finansal durumunu belgelendirmelidir. Sponsor kira geliri alıyorsa bununla ilgili tapu fotokopileri   ibraz edilebilir.

Avustralya aile ziyareti vizesi başvuru ücreti 141 AUD olarak belirlenmiştir. Biyometrik veri girişi için Avustralya vizesi için yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezine de 74 TL ücret verilmektedir.

Avustralya aile ziyaret vizesi başvurusu için gereken süre en az 6 haftadır. Ama ek belge talebinde bulunabilme olasılığı göz önüne alınarak daha erken bir süre önce başvuru yapmak isabetli olacaktır.

Avustralya Transit Vize İşlemleri

Avustralya transit vize en fazla 72 saat süre ile verilen kısa süreli bir vizedir. Avustralya üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapacak olan ama vizesiz geçiş hakkı olmayanlar yararlanmaktadır. Ama gemi adamları, havaalanında aktarma yapmak zorunda olanlar ile transit geçiş alanından ve hava alanından ayrılamayanlar için de 771 vize koduna haiz olan transit vizeden yararlanabilirler.

Avustralya transit vize işlemlerinde önemli bir aşama olan biyometrik veri girişi için Gaziantep Vize Merkezi tarafından randevu alınmaktadır. Bu aşamadan sonra IMMI hesabı açılarak Avustralya Transit vize başvurusu yapılır. Başvuru sırasında doldurulan formda belirtilen bilgileri belgelendirmek esastır. Bu bağlamda belgelendirilmesi yapılamayacak olan bilgilerin başvuru formuna yazılmaması daha doğrudur.

Sonrasında istenen belgelerin toplanıp İngilizce tercümeleri yapılmalıdır. Çünkü Avustralya her türlü belgenin İngilizce tercümesini istemektedir. Tercümesi yapılmayan evraklar eksik olarak kabul edilip vize reddi dahi gerçekleşebilir.

Avustralya Transit Vize İşlemleri Ayrıntıları

Pasaport ve kimliklerin sisteme taranarak yüklenmesi akabinde ise fotokopilerinin vize dosyasına koyulması gerekliliktir. Vizeofisi.net adresinde belirtildiği üzere, gemi adamları için Gemi Adamı belgesi de eklenmesi gereken belgelerdendir.

Her türlü transit vizeler için geçiş yapılacak araç ve sefer bilgileri mutlaka bildirilmelidir. Hangi araçla giriş yapılacak hangi araçla çıkış yapılacak? Giriş ve çıkış tarihleri hatta saatlerini bildiren seyahat ayrıntıları yetkililerle paylaşılmalıdır.

Burada en önemli husus Avustralya’dan sonra gidilecek olan ülkeye ait vizenin beyan edilmesi şartıdır. Eğer Avustralya üzerinden gidilecek ülkeye ait vize beyan edilemezse transit vize başvurusunun kabul edilebileceği düşünülmemelidir.

Avustralya transit vize için pasaportun Avustralya Konsolosluğu’na gönderilmesine gerek yoktur. Ancak yüz fotoğrafı ve parmak izi biyometrik veri girişi için Gaziantep Vize Merkezi ziyaret edilmelidir. Burada veri girişleri yapıldıktan sonra merkez tarafından onaylanan transit vize bilgisi, başvuranın mail adresine gönderilir. Avustralya Transit vize başvuruları online olarak yapıldığı için en geç 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu sonuç menfi ya da müspet olabilir. Müspet olması durumunda başvurucunun mail adresine gönderilen vize evraklarının iki adet çıktısı alınır ve diğer evraklarla beraber dosyalanır. Buradaki vize yetkililerin Transit vize vermesi Avustralya’daki gümrük muhafaza memurlarını bağlamaz. Eğer ters bir durum fark ederlerse transit vizenin uygulamasını iptal edebilirler. Bu durumda resmi olarak yetkilendirilen vize merkezinin yapabileceği herhangi bir şey yoktur. Vize merkezi sadece veri girişi ve rehberlik anlamında başvurucuya yardımda bulunmakla sınırlı yetkilere sahiptir.

 

Avustralya Transit Vizesi İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Avustralya transit vize işlemleri diğer vize türlerine göre daha az belge ve teferruat içermektedir. Farklı olarak istenen belgeler arasında bir sonraki seyahat edilecek olan ülke için alınmış olan vize evrakları ve gemi adamları için gemi adamı kimlik belgesi vardır.

Avustralya Transit Vize Evraklarının  Özellikleri

Avustralya transit vizesi en fazla 72 saat süre ile verilir. Bu en kısa süreli Avustralya vizesidir. Bu vize içim başvuranların çoğu ya gemi seyahati için gelenler ya da havaalanından aktarma yapacak olan kimselerdir.

Bu vizenin inceleme ve değerlendirme süreci diğer vizelere göre daha kısa sürmektedir. 4 ile 7 gün arasında cevap verme süresi olan Avustralya transit vizesi için gerekli olan ilk evrak elbette pasaporttur. Pasaport için istenen şartlar arasında son 10 yıl içinde olmasının yanı sıra en az iki adet boş vize sayfasına haiz olması ve yıpranmamış olması da vardır

Kimlik fotokopilerinin önlü arkalı olarak çekilmesi, önemlidir. Biyometrik formda çekilmiş, 35 x 45 mm ölçülerinde ve son 3 ay içerisinde çekilmiş 2 adet fotoğrafın da diğer evrakların arasında yerini alması sağlanmalıdır. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinde ikametgâh adresinin yazılı olduğundan emin olunmalıdır.

Gemi adamı olan kimselerin bağlı oldukları şirket bilgileri ve evrakları dosyaya eklenmelidir. Şirkete ait mesleki faaliyet belgesi, vergi levhası, şirkete ait imza sirküleri ve ticari sicil gazete fotokopileri istenen şirket belgeleridir. Kişinin şirketteki görevini bildiren belge de şirket yetkilisi tarafından imzalanıp kaşelenmelidir. Bu belge ıslak imzalı olmalıdır.

Avustralya transit vizesi için başvuru evraklarının tam listesine Gaziantep Vize Merkezi çalışanları ile istişarede bulunarak ulaşmak mümkündür. Pasaport ve diğer belgeler, sistemden taranarak konsolosluğa iletilir. Bu aşamadan sonra ise bu vize için vize başvuru formu doldurulur. Bu formda istenen bilgilerin doğru olarak verilmesi ve belgelendirilebilen bilgilerle doldurulması önemlidir. Araştırma ve soruşturma sonunda eğer verilen bilgiler ile gerçekler arasında bir tutarsızlık olursa vize vermeme durumu olabilmektedir.

Her ne kadar Avustralya transit vize işlemleri en çabuk sonuçlanan vize olsa da bazen sonuçlanma süreci uzayabilmektedir. O nedenle seyahat tarihinden bir ay önce işlemlere başlanması tavsiye edilir.

Buradaki konsolosluk yetkilileri vize başvurusuna onay verse dahi Avustralya sınır kapılarında Gümrük Muhafaza Memurları tarafından reddedilme olasılığı her zaman vardır. Bu durum için ne vize başvuru merkezi ne de vizeofisi.net olarak herhangi bir tasarruf söz konusu değildir.

Avustralya Diğer Vize İşlemleri

Avustralya diğer vize işlemleri kategorisinde bazı vize çeşitleri özel durumlar için düzenlenmektedir. Bunların arasında geçici çalışma vizesi adıyla anılan bir vize çeşidi vardır ki buna mühendisler, üniversite mezunları ve üniversite öğrencileri başvurabilir. Oldukça prestijli bir vizedir. Ülkemizden her yıl sadece 100 kişi bu vizeden yaralanabilmektedir.

Tıbbi tedavi amaçlı vize ise tıbbi tedaviye ihtiyacı olan ve Avustralya’da tıbbi tedavi almak isteyen kimselere verilebilecek bir vize çeşididir. Ayrıca tıbbi tedavi görecek olan kimseye refakat edenler de bu vizeden yaralanır. Ancak taşıyıcı annelik gibi nedenler bu vizenin kapsamına girmez. Organ bağışı ve kemik iliği bağışçısı olanlar da bu vizeye tabi olarak Avustralya’ya girebilirler.

Geçici oturum vizesi Avustralya toplumuna sosyal ve kültürel anlamda katkıda bulunabilecek çalışmalara katılım sağlamak amacıyla içişleri bakanlığından onay alınan kimselere verilen bir çeşit vizedir. Avustralya kurumlarından sponsorluk gerektirir. Avustralya, geçici oturum vizesi alan kimselere verilen bu vize ile geçici olarak çalışma ve oturum hakkına sahip olunabilir.

Partner vizesi, Avustralya vatandaşı olan bir kimse ile evlenen kimselere geçici süre ile verilen bir vizedir. vizeofisi .net adresinde partner vizesi ile ilgili evrak listesine erişim sağlanabilir. Eğer iki yıl içinde beraberlik hala devam ediliyorsa kalıcı oturum haline dönüştürülmesi mümkündür.

Nişanlılık vizesi, yabancı birinin Avustralya’da ikamet eden biri ile nişanlanıp nişanlısının yanına Avustralya’ya gidip orada evlenmek isteyen kimselerin başvurabileceği bir vizedir. Evlilik birliği Avustralya makamlarınca gerçekleştirildikten sonra geçici oturum vizesine dönüştürülebilir.

Öğrenci vizesi, Avustralya’daki bir eğitim kurumundan eğitim almak isteyen kişilere verilen bir vizedir.  Öğrenim çağında olmak yeterlidir. 18 yaşından küçükler için veli muvaffakatnemesi gereklidir. Sponsor evrakları bu vize çeşidinde ayrı bir önem taşır. Gaziantep Vize Merkezi, öğrenci vizesi konusunda uzman ekibi ile danışanları için en kaliteli hizmeti sunarak vize alım sürecini kolaylaştırır.

Geri dönüş vizesi, Avustralya’da daha önceden oturum almış kimselerin eğer oturum süresi bitmişse veya bitmek üzereyse bu vize için başvurma hakkına sahiptirler. Geri dönüş vizesi Avustralya’da kalıcı olarak oturum hakkı tanımaktadır.

 

Avustralya Geçici Çalışma Vizesi

Avustralya hükümetinin mevsimlik olarak geçici işçi ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilmiş bir program olan Work And Holiday için özel olarak sunulan bir vize hizmetidir. Ülkemizden en fazla 100 adet ile sınırlı olan bu vize türünün vize kodu 462’dir. Bu vize için Dışişleri Bakanlığı tarafından seçilen 100 kişinin isimleri Avustralya Konsolosluğuna verilir. Konsolosluk bu isimlerden uygun olanları seçer ve vize başvurusunda bulunmasına izin verir. Bu aşamada Gaziantep Vize Merkezi uzman kadrosuyla vize başvurucularına en kaliteli hizmeti verir.

Bu vize türü prestijli bir vizedir. Çünkü her ülkeye bu ayrıcalıklı vize için başvuru hakkı verilmemektedir. İngiliz vatandaşlarına sınırsız verilen kota Portekiz için sıfırdır. Ancak bu vizeye başvurmak için şartlar oldukça zorlayıcıdır. Üniversiteden mezun olmuş olmak veya en az iki yıllık kısmını bitirmiş olmak şartı vardır. 18 ile 31 yaş aralığındaki gençlere açık olan bir vizedir. 18 yaşını doldurmuş olmak ve 31 yaşından gün almamış olmak bu vize için ikinci şartı sağlar.

Avustralya Geçici Çalışma Vizesi Şartları

Herhangi bir suça karışmamış olmak ve sabıka kaydının olmaması da bu programa uygun olma kriteridir. Daha farklı kriter ve belgelerin mahiyetine vizeofisi.net adresinden ulaşılabilir.

Erkek adayların askerliğini yapmış olması veya tecilli olduğunu belgelendirmesi gerekmektedir.

Avustralya’da geçimini sağlayacak kadar banka bakiyesi olduğuna dair en az 5000 AUD ile uçak bilet parasının hesabında olması şarttır. Bu miktar sponsorun hesabında da bulunabilir.

Bir başka şart da İngilizce seviyesi bakımından IELTS sınavının her aşamasından 4.5 ve üzeri almış olmak veya Avustralya dil okullarında 1 yıl eğitim almış olmak yeterli olabiliyor.

Öğrenci not döküm belgesi bu en az 4 yarıyıl veya 2 yıllık derslerin notlarının ayrıntılı dökümünü içermelidir. Eğer başvuran mezunsa 8 yarıyıl veya 4 yıllık derslerin notları olmalıdır.

Mezun olanların mezuniyet belgesi yeterli olmakla beraber üniversite öğrencilerinin okuldan izinli olduğunu belgelendirmeleri gereklidir.

Bakmakla yükümlü olunan bir çocuğa sahip olanlar bu programa alınmaz. Ayrıca daha önceden bu program kapsamından yararlanmış olanlar da tekrar yararlanma hakkına sahip değildir.

Avustralya Geçici Çalışma (Work and Holiday) Vize Programı Maliyeti

Başvuru ücreti 440 AUD kadardır. Biyometrik veri için 35 AUD ücret verilmelidir. IELTS sınav ücreti 1000 TL civarındadır. Noter onaylı olarak belgelerin İngilizce çevirileri 500-600 TL arasında bir meblağ tutmaktadır. Başvuru takibi yapan vize ofisi 1000 TL, sağlık sigortası için 500 TL toplamda 5000 TL gibi bir maliyetle kısa süreli çalışma vizesine sahip olunabilir. Uçak bileti ve bir yıllık geçim ücreti de eklendiğinde maksimum 15 bin TL gibi bir parayla Avustralya’da çalışma hakkına sahip olunabilir. Bu süre bazı şartları karşılamak kaydıyla iki kez uzatılma hakkına sahiptir.

Avustralya’da saat ücreti ile çalışılır ve 1 saat karşılığı 18 AUD olduğu hesaplanınca haftada 40 saat çalışmayla 720 AUD = 2900 TL tutar. 5 hafta gibi kısa bir sürede vize masrafları ve yolculuk masrafları amorti edilir. Bu çalışma vizesi ile para biriktirmek hatta Türkiye’ye küçük bir servetle geri dönmek mümkündür.

Avustralya Konsolosluğu

Avustralya Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Avustralya Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Avustralya vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Avustralya’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Avustralya İzmir Fahri Konsolosluğu, Avustralya Antalya Fahri Konsolosluğu, Avustralya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Avustralya İskenderun Fahri Konsolosluğu, Avustralya İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Avustralya ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

 

Avustralya Vize Formu

Avustralya vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Avustralya Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Avustralya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Avustralya vizesi başvuru formunun, Avustralya vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Avustralya vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Avustralya giriş ve Avustralya çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Avustralya için yapıldığı için, Avustralya vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Avustralya vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Avustralya vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Avustralya vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Avustralya’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Avustralya Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Avustralya Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Avustralya Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Avustralya Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

 

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Avustralya Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Avustralya konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Avustralya konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı