Avusturya Vize Başvurusu

Avusturya Vize Başvurusu

Avusturya turistik vizesi, Avusturya’ya turizm amaçlı gidenlerin başvurması gereken bir vize türüdür. Avusturya, Schengen Bölgesi’ndeki ülkelerden olması sebebiyle bu ilkeye seyahat etmeden önce Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Vize başvurusu için hazırlamış olduğunuz dosyayı eksiksiz hazırlamanız beklenmektedir. Bu vize türü, en fazla 90 gün şeklinde verilmektedir. Vize türleri hakkında detaylar vizeofisi.net adresinde bulunmaktadır.

Seyahat edecek kişinin pasaportu on yıldan eski olmamalı ve ziyaret bitiminde en az altı ay daha kullanılabilecek olması gerekmektedir. Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer resmi pasaportunuz varsa 90 günden az ziyaretler için vize başvurusunda bulunmanıza gerek bulunmamaktadır. Fakat 90 günden daha uzun sürecek ziyaretler için vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Avusturya Turistik Vize Evrakları

Avusturya turistik vize işlemleri için hazırlamanız gereken bazı evraklar vardır. Başvuru esnasında istenilen belgeler tamamlanarak Gaziantep Vize Merkezi aracılığıyla vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Sizden doldurmanız istenen vize başvuru formunu özenle ve dikkatli bir şekilde doldurmanız önem arz etmektedir. Kullanılacak olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve en az 6 ay daha kullanım süresinin olması gerekmektedir. Ayrıca yıpranmış pasaportlarda işleme alınmamaktadır. İstenen evrakların haricinde bazen konsolosluk ek belge talebinde bulunabilmekte ve gerek gördüğü takdirde mülakata çağırabilmektedir. Konsolosluk mülakata çağırdığı takdirde katılımlarınız işleminizin onaylanması açısından katılımlarınız mecburidir. Güncel evrak listesi ve detaylı bilgi sahibi olmak için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Avusturya Turistik Vize Başvuru Ücreti

Avusturya Turistik Vize başvuru ücreti, başvurulan vizenin süresi ve bazı dönemlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması halinde herhangi bir para iadesi söz konusu değildir. Vize başvuru ücretini işleminiz kabul edilse de edilmese de ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret başvuru sürecindeki hizmetlere karşılık alınmaktadır. Bu nedenle para iadesi gerçekleşmemektedir.

Avusturya Turistik Vize Reddi

Avusturya Turistik Vize Reddi, birçok sebebe bağlı olabilmektedir. Reddetmek ya da kabul etmek tamamen Avusturya Konsolosluğu ve büyükelçiliğinin verdiği bir karardır. Pasaportun eski ya da yıpranmış olması, ziyaret amacının net olarak belirtilmiş olmaması, adli sicil kaydında suç unsuru yer alması gibi durumlar vize reddinin sebepleri arasında gösterilmektedir.

Avusturya Turistik Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Avusturya’ya Turizm amaçlı ziyaretleriniz için vize başvurusu belgelerini yetkili makamlara ulaştırmanız gerekmektedir. Hazırlanan evrakların doğru ve eksiksiz bilgiler içermesi son derece önemlidir. Eksik ya da yanlış bilgiler bulunması halinde işleminiz, Avusturya Konsolosluğu tarafından kabul edilmeyecektir. Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile evrakları konsolosluğa iletmeniz mümkündür. Vize başvurusunda istenen belgeler şunlardır:

 1. Pasaport: kullanılacak pasaport yıpranmamış olmalıdır. Ziyaretinizin bitiminden itibaren en az 3 ay daha kullanım süresinin bulunması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır. Vize etiketinin işlenebilmesi için yan yana olan 2 sayfanın boş olması gerekir. Pasaportunuzun eski olması halinde yenileyip başvuru yapmanız gerekmektedir.
 2. Avusturya Vize Başvuru Formu: Bu form, başvuran kişi hakkında detaylı bilgi edinmek amacı ile hazırlanmıştır. Formu doldururken ziyaret amacınızı net bir şekilde belirtmelisiniz. Doldurduğunuz bilgilerin de doğruluğundan emin olmalısınız. Formun doğru bilgiler içermesi başvurunuzun kabulü açısından oldukça önemlidir. Ziyaret edeceğiniz tarih, konaklayacağınız adres gibi bilgiler kesinlikle belirtilmelidir.
 3. Vize Talep Dilekçesi: Bu dilekçe başvuran şahıs tarafından Avusturya konsolosluğuna ya da büyükelçiliğine hitap edecek şekilde yazılmalıdır. İçeriğinde ziyaret süresine, konaklamaya ait bilgilere yer verilmelidir. Ziyaret edecek kişinin vize süresinin bitiminde ülkeden çıkış yapacağına dair imza atması gerekmektedir.
 4. Fotoğraf: 2 tane biyometrik fotoğraf verilmesi gerekir. Fotoğrafın yakın zamanda çekilmiş olması gerekir. Fotoğraf ile yüz hatlarınızın benzerlik göstermesi son derece önemlidir. Fotoğraf üzerinde kesinlikle herhangi bir düzenleme yapılmaması gerekir.
 5. Kimlik kartı fotokopisi
 6. Pasaportta yer alan kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfaların fotokopisi
 7. Otel ve uçak rezervasyonu: Avusturya ziyaretinin tarihlerine göre yapılan rezervasyonların belgesi evraklar içinde yer almalıdır.

Başvuran kişi Öğrenci ise;

Öğrenci olan kişilerin Avusturya ziyareti eğitim amaçlı değilse, turistik vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Öğrenci olanlardan istenen evraklar farklılık göstermektedir. Herkesten istenen belgelerin yanında ekstra belgelerde talep edilmektedir.

 • Öğrencisi olduğu okuldan alınmak üzere, güncel tarihli bir öğrenci belgesi
 • Başvuran öğrenci 18 yaşından küçükse sponsorunun banka hesap özetinin dökümü eğer reşit ise kendisine ait olan banka hesap özet dökümü
 • 18 yaşını doldurmamış öğrencinin sponsorunun işyerinden, Avusturya Konsolosluğuna yazılacak dilekçe evraklar arasında yer almalıdır.

Konsolosluk lüzum gördüğü takdirde ek evrak ve mülakat isteyebilmektedir. Bu mülakatlara şahsen katılım zorunludur. Öğrenciler için vize ücreti farklıdır. Güncel ücretler hakkında bilgi almak için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Avusturya Ticari Vize İşlemleri

Avusturya Ticari Vize, Avusturya’ya iş ya da ticari ilişkiler amacı ile gitmek isteyenlerin alması gereken vize türüdür. Fuar ve kongre gibi organizasyonlara katılmak amacı ile gidilecekse de ticari vizeye başvurulması gerekmektedir. Ticari vize başvurusu yapabilmek için, işveren ve SGKlı çalışan statüsünde olmanız gerekmektedir. Ayrıca Avusturya’da ticari ilişkiler içerisinde olacağınız firmadan davetiye mektubunuz gelmiş olmalıdır. Vize başvurusunda bulunacak kişinin pasaportunun 10 yıldan eski olmaması ve kullanım süresinin en az 3 ay daha geçerli olması son derece önemlidir. Pasaportta yer alan bilgiler güncel olmalıdır. Ayrıca pasaportun yıpranmış olmaması da gerekmektedir. Aksi halde vize başvurunuz reddedilebilir. Ticari vize başvurunuzu Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. İşinde tecrübeli Avusturya temsilcimiz size süreç hakkında bilgi verecektir.

Avusturya Ticari Vize Davetiye

Avusturya ticari vize başvurunuzun onaylanması için gereken belgelerden bir tanesi Avusturya’dan gelecek davetiyedir. Bu davetiye sizin Avusturya’ya ticari amaç doğrultusunda gittiğinizin kanıtı niteliğindedir. Avusturya’da yer alan, ticari ilişkilerde bulunacağınız firmanın sizin bilgilerinize yer vererek davetiye hazırlaması gerekmektedir. Davetiyenin içeriğinde kimlik bilgileri, masrafları karşılayacak olan kişinin ya da firmanın bilgileri, vize talep süresi, vize tarihi mutlaka yer almalıdır. Davetiyeyi gönderen firmanın kaşesi ve imzası bulunmalıdır. Başvuru evrakları arasında davetiye mektubunun yer almaması vize başvurunuzun kabul edilmemesine yol açacaktır.

Avusturya Ticari Vize Dilekçe

Avusturya Ticari Vize Dilekçesi, İngilizce ya da Türkçe olarak yazılabilmektedir. Yetkili kişi tarafından kaşelenmiş ve antetli kağıda yazılmış olmalıdır. Dilekçe vize başvurusunda bulunan kişinin bilgilerini, seyahat amacını, şirketteki konumunu, seyahatin hangi amaç ile yapıldığını ve Avusturya’daki firmanın ismini içermelidir. Vize başvurusunda belirtilen tarihler ve vize bitiminden sonra ülkeden ayrılacağının taahhüt edilmesi de dilekçe de yer almalıdır ve son derece önemlidir.

Avusturya Ticari Vize Ücreti

Avusturya ticari vize ücreti birçok nedene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bunlardan biri vize başvuru süresidir. Başvuru yaptığınız dönemde vize ücretini etkileyebilmektedir. Ticari vize başvurunuzun konsolosluk tarafından reddedilmesi halinde tarafınıza, herhangi bir para iadesi söz konusu değildir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için vizeofisi.net adresine göz atabilirsiniz.

Avusturya Ticari Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Avusturya ticari vize başvurusu için hazırlamanız gereken birtakım evraklar mevcuttur. Bu evraklar eksiksiz ve güncel bilgiler içerecek şekilde Avusturya konsolosluğuna iletilmelidir. Konsolosluk bazı durumlarda ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Bu evraklarda eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda vize başvurunuz kabul edilmemektedir. Konsolosluğun talep ettiği evraklar şunlardır:

 1. Pasaport: Avusturya Schengen ticari vize başvurusunda pasaportun geçerlilik kazanabilmesi için 10 yıldan eski olmaması ve 3 ay daha kullanım süresinin olması gerekmektedir. Ticari vize başvurunuzun pasaporta işlenmesi için 2 adet yan yana boş sayfanın bulunması gerekmektedir. Pasaportun ve eski vizelerin fotokopileri de belgeler arasında yer almalıdır.
 2. Biyometrik Fotoğraf: 2 adet yakın tarihlerde çekilmiş, arka fonu beyaz ve renkli fotoğraf da istenilen belgeler içerisinde yer almalıdır. 35mm, 45mm ölçülerine sahip olmalıdır. Fotoğraftaki kişinin yüz, boyun, alın ve kulağı net bir şekilde görülmelidir. Fotoğraflardan bir tanesini vize başvuru formunun sağ üst köşesine yerleştirmeniz gerekmektedir.
 3. Avusturya Vize Başvuru Formu: vize başvurusunda bulunan kişi tarafından büyük harflerle yazılmalıdır. Başvuru formunu eksiksiz ve güncel bilgiler ile doldurmanız başvurunuzun kabul edilmesi açısından oldukça önemlidir.
 4. Davetiye Mektubu: Avusturya’da bulunan kuruluş/firma tarafından ticari vize başvurusunda bulunacak kişi adına antetli kağıda yazılmış davetiye mektubunun da gerekli evraklar içerisinde yer alması gerekmektedir. Davet eden kişinin adı ve soyadı bulunmalıdır. Ayrıyeten seyahat tarihleri ve etkinlik süresinin de dilekçe içerisinde yer alması gerekmektedir. Son olarak davetiye gönderen firmanın iletişim bilgileri, kaşesi ve imzası yer almalıdır.
 5. Nüfus Cüzdanı: T.C. Nüfus Cüzdanı fotokopisi de istenen evraklar içerisinde yer almalıdır.
 6. Avusturya Vize Talep Dilekçesi: Başvuruda bulunan kişi tarafından Avusturya Konsolosluğu’na seyahat hakkında detaylı bilgi vererek dilekçe yazılması gerekmektedir. Dilekçe şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Avusturya’da ne kadar süre kalacağını ve vize bitim tarihinde ülkeden ayrılacağına dair taahhüt bilgilerinin yer alması oldukça önemlidir.
 7. Finans Durumunu İçeren Belgeler: Avusturya Ziyaretinizin masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren belgelerde istenen evraklar arasında bulunmalıdır.
 8. İş/Mesleki Durumu Beyan Eden Evraklar
 9. Başvuru yapan kişinin Seyahat Belgeleri
 10. Başvuruda bulunan kişi adına Sağlık Sigortası
 11. Avusturya Genel Taahhüt Beyanı Bulunan Belgeler

Avusturya Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Avusturya seyahatiniz aile ziyareti amacı taşıyorsa, aile ziyareti vizesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuruda bulunacak kişiler başvuru sürecinin daha hızlı olması için istenen evrakları eksiksiz ve güncel hali ile teslim etmelidirler. Ziyaret edecek kişinin pasaportunun yıpranmış olmaması çok önemlidir. Ayrıca pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve ziyaret bitiminden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir. Bu vize türü ile aile ya da arkadaş ziyaretinde bulunabilirsiniz. Vize işlemleri için gerekli evraklarda Avusturya’da bulunan aile ya da arkadaşınızdan tarafınıza gönderilen davetiye mektubunun da yer alması gerekmektedir. Eksik belge olması durumunda Avusturya Konsolosluğu vize başvurunuzu kabul etmeyecektir. Vize işlemlerinizi Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile yapabilir, konu ile ilgili vizeofisi.net den detaylı bilgi alabilirsiniz.

Avusturya Aile Ziyareti Vize İşlemleri İçin Gerekli Olan Evraklar

Avusturya Aile Vizesi Başvurusu yaparken bazı evraklar hazırlamanız gerekmektedir. İstenen belgeleri tamamlayarak Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile iletmeniz mümkündür. Teslim etmeniz gereken evrakların arasında doldurmanız gereken bir başvuru formu da bulunmaktadır. Bu formda güncel ve eksiksiz bilgilere yer vermeniz son derece önemlidir. Vize işlemleri için herkesten istenen evrakların yanı sıra bazen konsolosluk ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Bazı durumlarda mülakata çağırdığı da görülmüştür. Ek evrakları tamamlayıp mülakata bizzat vize başvurusu yapan kişinin katılması gerekmektedir. Aksi halde vize başvurunuz konsolosluk tarafından kabul edilmeyecektir. Aile ziyareti vize başvurusu evrakları arasında pasaport, davetiye mektubu, biometrik fotoğraf, vize başvuru formu gibi belgeler yer almaktadır.

Avusturya Aile Ziyareti Vize İşlemleri Ücretleri

Avusturya Aile Ziyareti Vize işlemlerinin ücretleri birçok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bunlardan biri de vize başvurusunda bulunan kişinin yaşıdır. Eğer vize başvurusunda bulunan kişi henüz 6 yaşını doldurmamış ise vize işlemleri için ücret alınmamaktadır. Eğer 6 ila 11 yaş aralığında ise yani henüz 12 yaşına girmemiş ise vize ücreti 40 Euro olarak belirlenmiştir. Schengen vizesine sahip olmak isteyen 12 yaş ve üzeri bireyler ise 80 Euro gibi bir ücret ödemelidirler.

Avusturya Aile Ziyareti Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Avusturya’ya Aile/arkadaş ziyareti amacı ile gidiyorsanız bu vize türüne başvuruda bulunmanız gerekir. Bu başvuru esnasında da sizden istenen bazı evraklar mevcuttur. Bu evrakları eksiksiz ve doğru bilgiler içerecek şekilde hazırlamanız son derece önemlidir. Eksik ya da yanlış bilgiler içerecek belgeler hazırlamanız halinde Avusturya Konsolosluğu tarafından vize işlemi başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Evraklar içerisinde olması gereken pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve ziyaret bitiminden itibaren 3 ay daha kullanım süresinin olması son derece önemlidir. Ayrıca kullanılan pasaportun yıpranmış olmaması da gerekmektedir. Vize başvurularınızı Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile gerçekleştirmeniz mümkündür.

Aile ziyareti vize başvurusu için istenen evrakların listesi şu şekildedir:

 1. Pasaport: vize başvurusunda bulunulan pasaportun 10 yıldan eski olması ve en az 3 ay geçerlilik süresinin olması gerekmektedir. Vize işlemlerinin işlenebilmesi içinde yan yana iki sayfanın boş olması gerekmektedir. Eğer pasaportunuz eski ya da yıpranmış haldeyse vize başvurusu yapmadan önce yenilemeniz başvuru sürecinizi hızlandıracaktır.
 2. Avusturya Vize Başvuru Formu: bu form başvuruda bulunan şahıs tarafından büyük harflerle ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunda başvuran kişinin ıslak imzası, e-mail adresi ve cep telefonu bilgileri de yer almalıdır. Vize başvurusunda bulunan kişi 12 yaşından küçük ise şahsi başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Reşit olmayan çocukların başvuru formu ve gerekli evrakları aileleri tarafından hazırlanmaktadır.
 3. Davetiye: başvuruda bulunan kişinin Avusturya’da bulunan yakınları tarafından gönderilen davetiye mektubunun hazırlanması gereken evraklar içinde yer alması gerekmektedir. Gerekli davetiyenin orijinal hali dosyaya eklenmelidir. Davetiye ziyarete gittiğiniz yakınınızın oturduğu bölgedeki belediyeden onaylı olmalıdır. Davet eden kişinin pasaport ve kimlik fotokopisi de yer almalıdır.
 4. Biyometrik Fotoğraf: başvuru esnasında kullanılacak olan fotoğraf 2 adet, yakın zamana ait, arka fonu beyaz olmalıdır.  Ölçüleri ise 35mm X 45 mm şeklinde olmalıdır.
 5. Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı
 6. Avusturya Vize Ücreti
 7. Vize Talep Dilekçesi
 8. Finansal Durum Belgesi
 9. Mesleki Belgeler
 10. Seyahat Planını Onaylayan Seyahat Evrakları: Avusturya’ya olan ziyaretin tarihlerini belirten, ulaşım ve orada kalacağı yer ile alakalı rezervasyon belgelerinin de hazırlanması gerekmektedir. Eğer uçak ya da trenle yolculuk yapılacaksa bilet rezervasyonlarını eklemek mecburidir. Özel araç ile seyahat edilecekse de seyahat güzergahı, araç ruhsatının fotokopisi ve uluslararası ehliyet belgesi de eklenmelidir.
 11. Seyahat Sağlık Sigortası

Aile Vize Başvurusu için hazırlanan evrakların hem orijinal hem de fotokopisi beraber sunulmalıdır. Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Konsolosluğu gerek gördüğü durumlarda ek evrak talebinde bulunma hakkına sahiptir. Vize başvurusu hakkında daha detaylı bilgi için vizeofisi.net adresinden bilgi alabilirsiniz.

Avusturya Oturma İzni Nedir?

Avusturya oturma izni vizesi diğer vize çeşitlerinden oldukça farklıdır. Schengen vizesi dediğimiz diğer vizeler 180 gün içinde en fazla 90 gün geçerlidir. Dolayısıyla eğer Avusturya’da daha uzun süre kalmanız gerekiyorsa bu vize çeşitleri geçerli olmamaktadır. Daha uzun ziyaretler için Avusturya Oturma iznine ihtiyacınız olacaktır. Bu vize türü 90 günden fazla kalmak isteyenler içindir. Oturma izni için öncelikle ülkede kalma amacınızın belli olması gerekmektedir. Aile birleşimi, çalışmak için, ya da öğrenci olmak amacı ile gitmek isteyebilirsiniz. Amacınız doğrultusunda Avusturya Başkonsolosluğuna ya da Avusturya Büyükelçiliğine Türkiye’den çıkış yapmadan önce başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz onaylandığı takdirde onay belgesini alarak Avusturya’da bulunan ilgili makama oturma izni ile ilgili başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Oturma izni ile alakalı prosedürlerin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz sizi Gaziantep Vize Merkezine bekliyoruz.

Avusturya Oturma İzni Başvurusu

Avusturya oturma izni başvurusu ülkeye hangi amaç ile gittiğinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çalışma amacıyla başvurulduğunda başka, aile birleşimi amacı doğrultusunda başvuru yapıldığında başka prosedürlere ihtiyaç vardır. Aile birleşimi, Avusturya vatandaşı olan biri ile ya da çok uzun zamandır Avusturya’da yaşayan biri ile evlendiğiniz takdirde yararlanabileceğiniz bir vize çeşididir. Çok yakın bir akrabanızın oturma izni vasıtasıyla da bu vize türünden yararlanmanız mümkündür. Aile birleşimi amacı taşıyan başvurularda evrak hazırlarken amaç evliliği ispattır. Bu yüzden evraklar evliliği ispatlayacak şekilde hazırlanmalı ve orijinal olmaları gerekmektedir.

Çalışma izni amacı ile yapılan başvurular da ise dikkat edilecek husus, mesleki durumunuzdur. Eğitim vizesine başvurduğunuz takdirde ise hangi eğitim türünü tercih ederseniz ona göre evrak hazırlamanız gerekmektedir. Dil yeterliliğinize ne kadar sahip olduğunuz da önemli bir kriterdir.

Avusturya Oturma İzni Uzatma

Avusturya Oturma izni başvurusu yaptıktan sonra size belirli bir süre oturma izni verilecektir. Fakat bazen size verilen süreden daha uzun kalmanızı gerektirecek durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda tekrar oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Yılda bir oturma izninizi yenileme hakkınız bulunmaktadır. Sürecin daha fazla uzamaması açısından oturma izniniz bitmeden yenileme başvurusunda bulunabilirsiniz. Süreç hakkında daha detaylı bilgi için vizeofisi.net web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Avusturya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Avusturya’da çeşitli sebeplerden dolayı 90 günden daha fazla kalmak isteyenlerin oturma iznine başvurmaları gerekmektedir. Oturma izni başvurunuzun kabul edilmesi için en önce oraya gidiş amacınız olmalıdır. Yani orada uzun süre ikamet etmek için geçerli bir sebebinizin olması gerekmektedir. Bu sebepleri aile birleşimi, öğrenim ya da çalışma izni olarak sıralamak mümkündür.  Öncelikle Türkiye’de amacınız doğrultusunda İstanbul Başkonsolosluğuna ya da Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzun kabul edilmesi halinde onay belgesi alarak Avusturya’daki ilgili makamlara iletmeniz gerekmektedir. Onay belgeniz orada kalmak isteme sebebinize göre farklılık göstermektedir. Dilerseniz bu işlemi Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile kolaylıkla halletmeniz mümkündür.

Çalışma İzni

Avusturya’da çalışma izni başvurusunda bulunabilmeniz için mesleki kriter oldukça önem arz etmektedir. Avrupa’ya üye olan ülkelerin vatandaşı ya da İsviçre vatandaşı değilseniz mavi kart veya Avusturya’nın istediği kırmızı beyaz kırmızı kart uygulamasına dahil olmanız gerekmektedir. Bu kart sayesinde yaşınız, mesleki tecrübeniz, dil seviyeniz, Avrupa’ya nazaran eğitim seviyeniz ölçülmektedir. Bu ölçümler ışığında ise Avusturya’nın istihdam durumu ve mesleki uygunluk göz önüne alınarak başvurunuz onaylanmaktadır. Mavi Kart ise, mesleki ve öğrenim yeterliliğiniz baz alınarak verilmektedir. Ama iki karta sahip olmak için de mesleki ve dil yeterliliğinizin üstün derecede olmasının size büyük avantaj sağlayacağı kuşkusuzdur. Avusturya’da çalışma izni talebiniz onaylandığı takdirde orda aileniz ile beraber yaşamanız mümkündür. Ülkede uzun süre aile ile beraber yaşamak için ise farklı prosedürler gerekmektedir.

Aile Birleşimi

Avusturya’da aile birleşimi uygulaması 2011den beri yürürlüktedir. Aile birleşimi, Avusturya vatandaşı olan biri ile ya da Avusturya’da uzun zamandır yaşayan biri ile evlendiğiniz takdirde kazandığınız oturma iznidir. Fakat sadece evlilik yolu ile elde edildiği söylenemez. Aynı zamanda yakın akrabalık ilişkileri sayesinde de bu oturma izni alabilmeniz mümkündür. Önemli olan akrabalık derecesinin en az 2. Derece uzaklıkta olmasıdır.

Öğrenci İzni

Avusturya’da uzun bir süre ikamet etmek istemenizin sebebi eğitim ise öğrenci oturma izni vizesine başvurmanız gerekmektedir. Bu vizeye sahip olmak için ilk etapta eğitim amacınız doğrultusunda başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğitim türünüze göre gerekli belgeleri hazırlayıp başvuruda bulunduktan sonra aldığınız onay belgesini yetkili makamlara iletmeniz gerekmektedir.

Oturum vizesi hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için vizeofisi.net adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Avusturya Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar

Gaziantep vize merkezi aracılığı ile Avusturya Oturma İzni İçin başvuruda bulunanların diğer vize türlerinde olduğu gibi hazırlaması gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar oturma izni başvurusunda bulunma amacına göre farklılık gösterebilmektedir. Evraklarınızı Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile gerekli makamlara iletmeniz mümkündür. Gerekli evrakların listesi ise şu şekildedir:

Aile Birleşimi için gerekli evraklar:

 1. Pasaport: başvuruda bulunan kişinin pasaportunun 10 yıldan daha eski olmaması ve Avusturya’ya gittikten uzun bir zaman sonraya kadar geçerli olması oldukça önemlidir. Ayrıca kullanacağınız pasaportun yıpranmamış olması da gerekmektedir. Bu özellikleri taşımadığı takdirde başvurunuz konsolosluk tarafından kabul edilmeyecektir.
 2. Biyometrik fotoğraf: Fotoğrafınız şu anki halinizi temsil etmelidir. Dolayısıyla en fazla 3 ay önce çektirilmiş olmalıdır. Arka fonu beyaz olması gerekmektedir. Fotoğrafta yüzünüz açık bir şekilde belli olmalıdır. Fotoğrafın ölçüleri konsolosluğun istediği biçimde olmalıdır.
 3. Muvafakatname: başvuruda bulunan kişi reşit değil ise, anne ve babasının onayı ile başvuruda bulunulması gerekir.
 4. Nüfus kayıt örneği
 5. Uluslar arası evlenme kayıt örneği: sizin ve eşinizin evlilik bilgilerinden oluşmalıdır.
 6. Avusturya doğum belgesi

Çalışma İzni için gerekli evraklar:

 1. Oturma izni başvuru formu:  Hazırlamış olduğunuz diğer evrakları destekler nitelikte olmalıdır. Yani vermiş olduğunuz diğer bilgilerle çelişmemesi gerekmektedir. Doldurulan formda eksiksiz ve doğru bilgi olması da oldukça önemlidir.
 2. Biometrik fotoğraf: en fazla 3 ay önce çektirilmiş olan fotoğrafınız güncel haliniz ile oldukça benzerlik göstermesi gerekmektedir. Arka fonu beyaz olmalıdır. Yüzünüz, boynunuz ve kulaklarınızın net bir şekilde belli olması gerekiyor.
 3. Pasaport: 10 yıldan daha eski olmaması gereken pasaportunuzun yurtdışına gittikten sonra bi süre daha geçerli olması gerekmektedir. Yan yana olan 2 sayfanın kullanıma müsait olması gerekmektedir. Pasaportunuzun yıpranmış olmaması da oldukça önem arz etmektedir.
 4. İkamet belgesi: oturum izni başvurunuzun onaylanması halinde oturacağınız yerin adresi de evraklar arasında olmalıdır.
 5. Uluslararası doğum kaydı: vatandaşı olduğunuz ülkeden doğum belgesi alınmış olmalı ve bu belge evraklar arasında bulunmalıdır.
 6. Uluslararası evlilik cüzdanı:  Evlilik cüzdanınız konsolosluğa evraklar arasında teslim edilmelidir.
 7. Avusturya’da çalışmak istediğinizi gösteren beyanname
 8.  Maddi durumunuzu gösteren beyanname
 9. Sağlık sigortası

Eğitim amacı ile vize başvurusunda gerekli belgeler:

 1. Başvuru formu: başvuran şahıs tarafından eksiksiz ve güncel bilgiler içerecek şekilde doldurulması gerekmektedir.
 2. Avusturya’daki eğitim görmek istediğiniz kurumdan alınacak olan kabul belgesi
 3. Biometrik fotoğraf
 4. Pasaport
 5. Nüfus kayıt örneği
 6. Gelir belgesi
 7. Seyahat sigortası
 8. Sağlık raporu
 9. İkametgah belgesi

Avusturya Oturma izni için gerekli evraklar hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz vize vizeofisi.net adresine göz atabilirsiniz.

Avusturya Çalışma İzni

Avusturya’da uzun süre kalmanız gerekiyorsa Schengen vizesi, kısa süreli ziyaretler için tercih edilmesinden dolayı işinize yaramayacaktır. Bu tür seyahatler için D tipi, ulusal vize ya da oturum izni gibi vize çeşitlerinden herhangi birine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Çalışma planınız 90 günden daha kısa bir süre ise başka bir işleme gerek olmadan Schengen vizesi başvurmanız yeterli olacaktır. Fakat daha uzun süre çalışmayı planlıyorsanız bu vize türü yeterli olmayacaktır.  Çalışma izni amacı ile oturum izni almanız gerekmektedir.

Avusturya kendisindeki bazı meslek açıklarını gidermek amacı ile çalışma izni yasasını çıkarmıştır. Bu haktan faydalanmak isteyenlerin yerine getirmeleri gereken bazı işlemler mevcuttur. İlk etapta çalışmanıza izin verilmesi için oturma iznine sahip olmanız gerekmektedir. Oturma izni ise yalnızca eğitim, çalışma ve aile birleşimi gibi amaçlar doğrultusunda onaylanmaktadır. Çalışma izni işlemleri için öncelikle size en yakın olan konsolosluk ya da büyükelçiliğe müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Dilerseniz işlemlerinizi Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile de yürütmeniz mümkündür.

Konsolosluğa müracaat ettikten sonra mesleki yeterliliği ölçecek puanlama sistemine tabii olunmaktadır. Bu puanlama sisteminden asgari düzeyde ya da daha fazla puan aldığınız takdirde kırmızı beyaz kırmızı kart sahibi olabileceksiniz.

Avusturya Çalışma Vizesi

Çalışma izni, Avusturya’da herhangi bir problemle karşılaşmadan çalışma hakkı elde etmek anlamına gelir. Avrupa’daki mavi kart sistemine benzer bir sistem geliştirerek, üçüncü dünya ülke vatandaşlarına çalışma fırsatı sunmaktadır. Bunun için belli bir puanlama sistemi vardır. Bu puanlama sistemini yaşınız, dil seviyeniz, mesleki tecrübeniz gibi bazı kriterler belirlemektedir. Geçerli puan aldığınız takdirde kırmızı beyaz kırmızı kart sahibi olmayı hak kazanmış olacaksınız. Kırmızı beyaz kırmızı kart 1 yıl süreli olarak düzenlenmektedir. Bu kart sahibi olmanız size aynı zamanda ailenizi yanınıza alma hakkını da vermektedir. Avusturya sınırları içerisinde çalışma hakkı elde ettiğiniz takdirde bir takım formaliteleri yerine getirmeniz halinde kendi işinizi kurma fırsatı da bulabilirsiniz.

Çalışma izni başvurusu sırasında diğer işlemlerde olduğu gibi tamamlamanız gereken evraklar bulunmaktadır.  Eksiksiz olarak tamamlamanız gereken evrakların bilgisine vizeofisi .net adresinden ulaşmanız mümkündür.

Avusturya Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

Avusturya kendisinde var olan istihdam açığı kapatmak amacı ile kendi vatandaşı olmayan nitelikli çalışanlara çalışma izni fırsatı sunmaktadır. Eğer 90 günden daha kısa bir süre içinde çalışmak isterseniz 90 günlük süresi olan Schengen Vizesi sizin için yeterli olacaktır. Fakat daha fazla çalışmayı planladıysanız çalışma izni amacı ile oturma iznine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bunun içinde hazırlamanız gereken evraklar mevcuttur. Dilerseniz bu evrakların teslimini Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile gerçekleştirmeniz mümkündür.

Avusturya Çalışma İzni İçin İstenen Belgeler

 1. Başvuru formu: Avusturya’da çalışmak isteyenlerin doldurması gereken formdur. Eksiksiz ve doğru bilgiler içererek diğer belgelerle arasında çelişki olmaması son derece önemlidir.
 2. Biyometrik Fotoğraf: yüz hatlarınız olabildiğince belirgin olmalıdır. Şu anki halinizi teslim etmesi gerektiği için yakın zamanda çektirmiş olduğunuz bir fotoğraf olması önem arz etmektedir.
 3. Pasaport: diğer vize türlerinde olduğu gibi kullanılacak pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve en az 2 adet sayfasının boş olması gerekmektedir.
 4. İkametgah belgesi: Avusturya’da çalıştığınız süre boyunca kalacağınız yerin adresi evraklar arasında olmalıdır.
 5. Uluslar arası doğum belgesi: hangi ülkede doğduysanız o ülkeden almanız gereken doğum belgesidir.
 6. Evlilik cüzdanı: evli olduğunuzu kanıtlaması açısından gereklidir. Bu belgenin tercümesine de ihtiyaç duyulacaktır.,
 7. Avusturya’da çalışmak istediğiniz yönünde beyanname: Avusturya’da çalışmak istediğinizi beyan etmeniz talep edilmektedir.
 8. Mali evraklar: herhangi bir bankadan olan hesabınızda bir miktar para ve ailenizi geçindirecek kadar maddi gücünüzün olduğunu kanıtlar nitelikte belgelerdir.
 9. Sağlık sigortası: 30.000 teminatlı sağlık sigortası yaptırdıktan sonra ilgili belge evrakların arasında olmalıdır.

Çalışma izni sebebi ile aile fertlerinizi yanınıza almak istediğiniz takdirde;

Eğer kırmızı beyaz kırmızı kart sahibi olmayı hak kazandıysanız ailenizi yanınızda bulundurmanız mümkündür. Aile fertleri için herhangi bir sayı sınırlaması bulunmamaktadır.  Yani başvuru esnasında aile üyeleri için bir sınıra tabi değilsiniz. Tüm aile bireylerini yanınıza aldırmanız mümkündür. Kırmızı beyaz kırmızı kart aynı zamanda aile üyelerinize iş imkanı fırsatı da sunmaktadır. Konu ile alakalı gaziantepvize.net adresinden daha ayrıntılı bilgi almanız mümkündür.

Avusturya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Avusturya’da çalışmak istediğiniz takdirde almanız gereken vize türü turizm amaçlı ya da aile ziyareti amaçlı alınan vize türlerinden biraz daha farklıdır. Avusturya Schengen bölgesinde olan bir ülke olmasından dolayı kısa süreli ziyaretlerde Schengen vizesine başvurulmalıdır. Eğer orada bulunacağız süre 90 gün ile sınırlı ise Schengen vizesi almanız yeterli olacaktır. Fakat daha uzun süreli bir çalışma planınız varsa oturma iznine başvurmanız gerekmektedir. Oturma vizesini almak için henüz Türkiye içerisindeyken gerekli makamlara başvuruda bulunmanız gerekmektedir.  Başvurunuzu Gaziantep vize merkezi aracılığı ile hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmeniz mümkündür. Gerekli evraklar vize başvuru amacına göre değişiklik göstermektedir. Konu ile ilgili Avusturya temsilcimiz sizi bilgilendirecektir.

Avusturya Çalışma İzni Başvurusu

Avusturya çalışma izni başvurusu ülkede, üst düzey eğitimli ve işinde tecrübeli çalışanlar ile istihdam açığını kapatmak amacı ile yasalaştırılmıştır. Bundan dolayı çalışma izni elde edebilmeniz için sizden istenen bazı koşulları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Kırmızı beyaz kırmızı olarak isimlendiren karta sahip olmanız bu koşullardan bir tanesidir. Bu kart sayesinde ülkeye nitelikli çalışan kazandırılmaktadır. Bu kart sizi puanlama sistemine tabii tutmaktadır. Yaşınız, dil seviyeniz, mesleki bilginiz gibi kriterler alacağınız puanının belirleyici faktörleri olacaktır. Ülkeye uygunluğunuz açısından belli bir puanın üzerinde olmanız gerekmektedir. Eğer üniversite eğitiminizi Avusturya’daki okullardan birinde tamamladıysanız bu karta sahip olmanızda büyük avantaj sağlayacaktır.

Kırmızı beyaz kırmızı kartın yanı sıra üstün nitelikler kategorisi ile de Avusturya’da çalışma imkanınız mevcuttur. Üstün niteliğe sahip mesleği bulunanlar, Avusturya’da hazır bir işi olmasa bile bu vize türü sayesinde 6 aylık zaman zarfı içerisinde ülkeye gelerek kendisine uygun bir iş arayabilir. Bu vize türü “job Seeker Visum” olarak isimlendirilmektedir. Bu vizeye sahip olmak için yerin getirilmesi gereken prosedürler biraz daha farklıdır.

Çalışma iznine başvurmadan önce sahip olduğunuz mesleğe Avusturya’nın ne kadar ihtiyacı olduğu konusunda araştırma yapmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Ülkede bazı mesleklerin istihdam açığı bulunmaktadır. Bu mesleklerden birine sahipseniz ülkede uzun süre kalma şansına sahip olabilirsiniz. Konu ile ilgili tüm detaylar vizeofisi.net adresinde yer almaktadır.

Avusturya Vatandaşlık İşlemleri

Avusturya Vatandaşı olma hakkını doğuştan elde edebildiğiniz gibi başka yollarla da sahip olmanız mümkündür. Kan bağı ile vatandaşlık hakkı elde edebildiğiniz gibi ülkenin belirlemiş olduğu bazı kriterlere de sahipseniz, ülkenin vatandaşı olabilirsiniz.

Kan bağı ile vatandaş olmak için kişinin hem annesinin hem de babasının ülkenin vatandaş olması gerekmektedir. Avusturya’da doğan bir Türk doğumdan gelen hakları sebebi ile ülkenin vatandaşı olmaktadır. Hem anneniz hem babanız değil de yalnızca ikisinden birinin Avusturya vatandaşı olması halinde Avusturya ve Türkiye’deki gerekli makamlardan onay alınması halinde vatandaş olunabilmektedir. Avusturya vatandaşı olan anne veya babanın reşit olmayan çocuğu Türkiye’de yaşıyorsa reşit olana kadar hangi ülkenin vatandaşı olduğuna karar vermelidir. Yoksa çifte vatandaşlık hakkı elde etmek amacı ile yetkili mevkilerden onay alması gerekmektedir. Avusturya vatandaşı olmanın bir diğer yolu ise başvuru yapmaktan geçmektedir. Eğer kan bağı ile vatandaşlık hakkı elde etme şansız yoksa bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

Avusturya’da uzun zamandan beri yaşıyor oluşunuz vatandaşlık alabilmeniz için önemli bir etkendir. En az 10 yıl bu ülkede yaşıyor olmanız başvuruyu geçerli hale getirebilecektir. 10 yıllık ikamet süresinin en az 5 yılında süresiz oturma izni hakkı elde etmiş olmanız gerekmektedir.

Vatandaşlık elde etmenizdeki önemli bir diğer kriter ise ülkeye sağlayabileceğiniz uyumdur. Bu ülkenin sınırları içerisinde yaşamak için Almanca dil seviyeniz, kültürel uyumunuz ve ekonomik durumunuz önem arz etmektedir. Vatandaşlık alabilmeniz için ülke sizi bazı testlere tabi tutacaktır. Bu testler ile ülkenin siyasi politikalarına olan uyumunuz, kültürel dengeniz test edilecektir.

Bu hakka sahip olmanız için olması gereken bir diğer özellik ise sabıka kaydınızın temiz olmasıdır. Ağır trafik cezanızın bulunması da vatandaşlığın kabul edilmesini engelleyebilmektedir. Ülkeye mesleğiniz ile uyum sağlamanız oturum izni elde etmenize daha sonrasında ise vatandaşlık hakkı kazanmanızı sağlayabilmektedir. Almanca dil seviyeniz de bu konuda çok büyük öneme sahiptir. Sizden Almancanızın en az A2 seviyesinde olduğunu kanıtlamanız istenmektedir.

Avusturya vatandaşlık işlemlerinizi Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile gerçekleştirebilir, konu ile ilgili detaylı bilgilere vizeofisi.net adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Avusturya Vatandaşlık İçin Gerekli Evraklar

Avusturya vatandaşlık hakkına kan bağı ile sahip olamıyorsanız bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekecektir. Kan bağı ile elde edilen vatandaşlıklarda herhangi bir işlem gerekmemektedir. Diğer vatandaşlık işlemlerinde süresiz oturma izni kazanmış olmak gibi bazı standartları yerine getirdiğinize dair belgeler sunmanız gerekmektedir. Başvuru yapmak için gereken evrakları Gaziantep Vize Merkezi ile hazırlamanız mümkündür. Gerekli evraklar ise şu şekildedir:

 1. Vatandaşlık Başvuru Formu: bu formu doldururken bilgilerin eksiksiz ve diğer evraktaki bilgiler ile çelişmiyor olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Başvuran kişi henüz reşit olmamışsa anne ve babasının onayı olması gerekmektedir. Form tercümeli olmalıdır.
 2. Pasaport: Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması gereklidir. En az 2 sayfasının kullanıma müsait olması gerekmektedir. Başvuru yaparken pasaportun orijinali ve dolu sayfaların fotokopileri de yanınızda bulunmalıdır. Bu özellikleri taşımayan pasaportlar yetkili makam tarafından kabul edilmeyecektir.
 3. Biometrik Fotoğraf: 2 adet güncel halinizi temsil eden fotoğraf da evraklarınız arasında bulunmalıdır. Fotoğrafın arka fonunun beyaz olması oldukça önemlidir. Fotoğrafta yüzünüz, kulaklarınız ve boynunuz net bir şekilde belli olmak zorundadır.
 4. İkametgah belgesi: vatandaşlık için aranan şartlardan bir tanesi süresiz ikametgah hakkı elde etmenizdir. Bu sebeple bu hakkı elde ettiğinizi kanıtlar nitelikte ikametgah belgesine ihtiyaç vardır.
 5. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: başvuru işlemleri sırasında sizin ve ailenizin bilgilerini içinde bulunduran nüfus kayıt örneği de evraklar arasında olmalıdır.
 6. Avusturya doğum belgesi: eğer Avusturya’da doğduysanız, bu belge ile başvuru yapmanız süreci daha da hızlandıracaktır.
 7. Mali durumunuzu gösterir belgeler: son 3 yıl içerisinde ekonomik yardım almadığınızı belgelerle kanıtlamanız gerekmektedir. Vatandaşlık başvurularında ekonomik durum oldukça önem arz etmektedir.
 8. Süresiz oturum izni belgesi: eğer kan bağı yolu ile vatandaşlık başvurusunda bulunma şansınız yoksa Avusturya’da uzun süredir yaşıyor olmanız size büyük avantaj sağlayacaktır. Kaç senedir ülkede yaşadığınızı, ülkede bulunma amacınızı gösterecek belgelerin beyanına ihtiyaç olacaktır.
 9. Vatandaşlık Belgesi
 10. Evlenme Cüzdanı: vatandaşlık başvurusunda bulunacak şahısların evliliğini bu belge ile kanıtlamaları istenmektedir.
 11. Almanca dil seviyenizi gösteren belgeler

Vatandaşlık başvurusu için gerekli evrakların listesi hakkında vizeofisi.net adresinden de bilgi almanız mümkündür.

Avusturya Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Avusturya vatandaşlığını elde edebilmek için dahil olmanız gereken bazı standartlar ve prosedürler bulunmaktadır.  Vatandaşlık hakkını kan bağı vasıtası ile direkt elde edebilmenizin yanı sıra bazı prosedürleri tamamlayarak da elde edebilmeniz mümkündür. Vatandaşlık amacı ile yapılan başvurular belli kategoriler baz alınarak incelenmektedir. İşlemler için evrak hazırlamak için öncelikle hangi kategoriye dahil olduğunuzu bilmeniz gerekir. Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile işleminizi gerçekleştirebilir, içinde bulunduğunuz kategori hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yasal Haklar İle Elde Edilen Avusturya Vatandaşlık Şartları

Bazı yasal haklarınız size Avusturya vatandaşı olmanızı sağlayabilmektedir. Bu yüzden haklarınızın ne olduğunu bilmek son derece önem taşımaktadır. Bu haklardan şu şekilde bahsedebiliriz:

 • Bir kişi henüz reşit değilse, bekarsa ve anne ya da babasından herhangi biri Avusturya vatandaşı ise Vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı elde etmektedir. Fakat bu başvuruda bulunabilmesi için aynı zamanda hukuki kimlik kartına sahip olması gerekmektedir. İkamet etme izni de olması gereken şartlar arasındadır.
 • Avusturya sınırları içerisinde 10 yıl ikamet ettiğiniz takdirde vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkınız doğmaktadır. Hatta bazen bu süre 6 yıl bile olabilmektedir. Herhangi bir Avrupa ülkesi vatandaşlığına sahipseniz 10 yıldan daha önce Avusturya vatandaşlığı elde etmeniz mümkündür.

Nesep Yolu İle Elde Edilen Avusturya Vatandaşlık Şartları

 • Hem anne hem baba Avusturya vatandaşı olduğu takdirde herhangi bir prosedüre gerek kalmadan vatandaşlık hakkı elde etmiş olursunuz.
 • Yalnızca anne vatandaş olduğu zaman da herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan ülkenin vatandaşı olmanız mümkündür.
 • Fakat sadece baba Avusturya vatandaşı olduğu takdirde mahkeme onaylı ebeveyn belgesine ihtiyaç duyulacaktır.
 • Söz konusu gayrimeşru bir çocuk olduğundaysa ebeveyn anne ise yine Avusturya vatandaşı kabul edilmekte, fakat ebeveyn baba ise anne ile babanın evlenmesi halinde çocuk vatandaşlık hakkı elde etmiş olacaktır.

Başvuru Yolu ile Elde Edilen Avusturya Vatandaşlığı

Yasal haklarınız veya kan bağı yoluyla başvuruda bulunma şansınız olmasa bile ülkenin size tanıdığı birtakım haklar bulunmaktadır. Bazı şartları yerine getirmeniz halinde de vatandaşlık elde edebilmeniz mümkündür. Bunlardan en önemlisi ekonomik olarak iyi durumda olmanızdır. Örneğin, Avusturya’da son 3 yıl herhangi bir sosyal yardıma ihtiyaç duymadan yaşadıysanız bu önemli bir şans elde ettiniz demektir. Sabıka kaydınız olmaması, ülkeye uyum sağlayabileceğinizi kanıtlamış olmanız da vatandaşlık elde etmeniz açısından oldukça önemli kriterlerdir.

Konu ile alakalı daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için lütfen vizeofisi.net adresini ziyaret ediniz.

Avusturya Aile Birleşimi

Avusturya aile birleşim vizesi, kısa süreli seyahatler için ihtiyaç duyulan Schengen vizesinden oldukça farklıdır. Farklardan biri Schengen vizesi aracı şirketler vasıtası ile alınırken, bu vize direkt konsolosluğa müracaat edilmesi sonucu elde edilmektedir. Konu ile ilgili Gaziantep Vize Merkezi ile görüşmeniz mümkündür.

Bu vize türünden faydalanmak için belli kriterleri yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Örneğin Avusturya vatandaşı olan bir birey ile evlendiğiniz takdirde bu vize türünden yararlanma hakkınız doğacaktır. Bu hak sadece Avusturya Vatandaşı ile evlenenleri kapsamıyor. Evlendiğiniz birey vatandaş olmasa da uzun zamandan beri yasal olarak Avusturya sınırları içerisinden ikamet ediyorsa yine bu haktan yararlanmanız mümkündür.

Aile Birleşiminde sadece evlilik söz konusu olmamaktadır. Evlilik daha önce meydana gelmişse de eşiniz uzun zamandır bu ülkede çalışıyorsa varsa çocuklarınız ile sizi yanına alma hakkı vardır. Henüz 18 yaşına girmemiş çocuğunuz Avusturya’da yaşıyorsa onun bu vize türünden yararlanarak onun yanına gitmeniz mümkündür. Avusturya’da yasal olarak çalışan ve oturma izni bulunan eşinizin yanına kırmızı beyaz kırmızı kart vasıtası ile gitmeniz mümkündür. Bu karta sahip olmayı hak kazanan bireyler Avusturya’da yaşamaya uyum sağlamış demektir ve birtakım hakları vardır. Bu kart aracılığı ile aile birleşimi hakkından yararlandığınız takdirde sizde çalışma izninden yararlanabilmektesiniz.

Bunların haricinde bu hakkı elde edebilmek için bazı şartların yerine getirilmiş olması oldukça önemlidir. Bu şartları şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Evlilik yolu ile bu hak elde edilecekse reşit olmanız gerekmektedir. Çünkü ülkede 18 yaşından küçüklerin evlilik yapmasına izin verilmemektedir.
 • Eşiniz ülkenin vatandaşı olsa da olmasa da yasal oturma iznin bulunması gerekmektedir. Hatta düzenli olarak oturma izninin yenilenmesi ile süresiz oturum izni elde etmiş olması gerekmektedir.
 • Maddi durumunuz da göz önünde bulundurulacaktır. Ülkenin ekonomisine uyum sağlamanız bu hakkı kullanabilmeniz açısından oldukça önemlidir.
 • Aile birleşiminden yararlanmak için mevcut dil seviyenizde oldukça önemlidir. Avusturya resmi dili Almanca olmasından dolayı Almanca dil seviyenizin en az A2 düzeyinde olması gerekmektedir. Ülke bununla ilgili sizi bir dil sınavından sorumlu tutacaktır.
 • Ayrıca ülkeye sağlayacağınız uyumda oldukça önemlidir. Avusturya tarihini ve siyasi politikası hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bununla ilgili de sınavlar mevcuttur.

Aile birleşimi hakkında bilgiler vizeofisi.net adresinde de yer almaktadır.

Avusturya Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar

Avusturya Aile Birleşimi başvurusu için bir takım evrakların hazırlanması gerekmektedir. Evraklar hazırlanırken belgelerin orijinal olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca belgelerin içerdiği bilgiler doğruluğu ve birbirileri ile çelişmemesi önem arz etmektedir.

Gerekli evrakların listesi:

 1. Başvuru formu: form doldururken bilgilerin eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir. Eksik ya da yanlış bilgi içerdiği takdirde başvurunuz kabul edilmeyecektir.
 2. Pasaport:  pasaportta dikkat edilmesi gereken en önemli şey 10 yıldan eski olmaması, yıpranmamış olması ve en az 6 ay daha geçerlilik süresinin bulunmasıdır.
 3. Biometrik fotoğraf: fotoğrafın güncel haliniz ile aynı olması gerekmektedir. Fotoğrafta yüzünüzün açık ve net bir şekilde belli olması önemlidir. 2 adet olmalı ve arka yüzü beyaz renkte olmalıdır.
 4. Sabıka kaydı: evraklarınızın içinde olan sabıka kaydınızın tarihi bir aydan daha eski olmamalıdır. Almaca tercümesi ile birlikte hem kendisi hem de fotokopisi olmalıdır. Başvuru sahibi 13 yaşından daha küçük ise sabıka kaydı olmasına gerek bulunmamaktadır.
 5. Mali durumu gösteren belgeler
 6. Uluslararası doğum kayıt örneği: hem kendisi hem de 1 adet fotokopisi evraklar arasında olmalıdır. Doğum kayıt örneğinin başvuru sahibine ait olması ve uluslar arası özelliğe sahip olması oldukça önemlidir.
 7. Dil seviyenizi belirten belgeler

Avusturya’da oturan yakınınızdan istenen belgelerin listesi:

 1. Kira sözleşmesi ya da tapu: Avusturya’da yaşamakta olan yakınınızın ikamet ettiği evin kira sözleşmesi ya da tapu senedi hem orijinali hem de 2 adet fotokopisi ile beraber evraklar arasında olmalıdır.
 2. Maaş bordrosu: yakınınıza ait olan maaş bordrosu son 3 ayı kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Evraklar arasında hem kendisi hem de fotokopisi yer almalıdır.
 3. Pasaport: yakınınızın pasaportunun birinci ve ikinci sayfalarının orijinalleri ve fotokopileri bulunmalıdır. Yakınınız eğer Avusturya vatandaşı değilse oturma izni fotokopisi de gereklidir (2 adet)
 4. Sigorta kartı: Avusturya’da yaşayan yakının 2 adet sigorta kartı fotokopisi evraklar arasında bulunmalıdır.
 5. İkamet senedi: 2 adet fotokopisi gerekmektedir.
 6. Maddi geliri ispatlar nitelikte olan belgeler
 7. Kimlik bilgileri: yakınınız Avusturya vatandaşı ise 2 adet fotokopisi ile beraber kimlik kartı da başvuru evrakları arasında yerini almalıdır.

Bu vize türü için yapacağınız başvuruların evrakları sizin taşımış olduğunuz özelliklere göre farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla bu işlemleri işinde uzman Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile yürütebilir, gaziantepvize.net adresinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Avusturya Aile Birleşimi Nasıl Alınır?

Gaziantep vize merkezi aracılığı ile yapılacak olan Avusturya aile birleşimi vize başvurusu için öncelikle bazı koşulların sağlanmış olması beklenmektedir. Bu şartlardan en önemlisi, oturum izninizin bulunmasıdır. Aile birleşimi hakkından yararlanabiliyor olsanız bile eğer oturma iznine sahip değilseniz yasal olarak ülkede ikamet etmeniz olanaksızdır.

Oturma iznine sahip olabilmeniz için öncelikle bir amacınızın olması gerekmektedir Çalışma izni, öğrenim görmek gibi aile birleşimi de bu amaçlardan bir tanesidir. Avusturya aile birleşimi işlemleri için Gaziantep vize merkezi Avusturya temsilcimiz ile görüşebilir ve işlem süreci hakkında detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Avusturya Aile Birleşimi İçin Kimler Başvurabilir?

Bu vize türünden yararlanabilmeniz için Avusturya vatandaşı olan biri ile evlilik gerçekleştirmeniz geçerli bir sebeptir. Ayrıca evlendiğiniz kişi bu ülkenin vatandaşı olmayıp uzun süredir (en az 10 yıl) ülke sınırları içerisinde yasal bir şekilde çalışıyorsa da bu haktan faydalanmanız mümkündür. Yalnızca evlilik yolu ile olmayıp, anne ile baba bu ülkede yasal olarak ikamet etmekte ise, reşit olmayan çocukları aile birleşiminden faydalanabilmektedir. Eğer yalnızca anne ya da hem anne hem baba Avusturya vatandaşı ise herhangi bir işlem yapmak zorunda kalmadan çocuklar bu hakkı doğuştan elde etmiş olacaklardır. Fakat sadece baba Avusturya vatandaşı ise mahkeme onaylı belge gerekmektedir.

Bu haktan eşinizin kırmızı beyaz kırmızı karta sahip olması halinde faydalanmanız mümkündür. Bu karta sahip olanlar Avusturya’ya uyum sağlamış olarak görülmektedirler. Bu ülke sınırları içerisinde yasal olarak çalışıp ikamet edenler aile fertlerini yanına aldırabilme hakkına sahiptir.

Aile Birleşimi İçin Gerekli Koşullar

Aile birleşimi hakkından faydalanmak için önemli olan bir diğer şart ise ekonomik açıdan sosyal bir yardıma muhtaç olmamanız gerekmektedir. Ailesini yanına almak isteyen kişinin ailesini rahat bir şekilde geçindirebilmesi ülke açısından önemli bir kriterdir.  Avusturya’da ikamet eden yakınınızın 3 yıl boyunca sosyal bir yardıma ihtiyaç duymaması bu konuda belirleyici faktördür.

Bu başvuruda önemli olan bir diğer unsur ise Almanca dil seviyenizin ne durumda olduğudur. Ülkede yaygın olarak almanca konuşulmasından dolayı bu haktan yararlanabilmeniz için en az A2 düzeyinde Almanca konuşuyor olmanız gerekmektedir. Avusturya dil seviyenizi ölçmek amacı ile sizi dil sınavından sorumlu tutacaktır.

Bu vizeye Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile başvurmanız halinde süreç tecrübeli personellerimiz sayesinde çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ilerleyecektir. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri vizeofisi.net web adresinden edinebilirsiniz.

Avusturya Konsolosluğu

Avusturya Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Avusturya Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Avusturya vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Avusturya’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu, Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğu, Avusturya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Avusturya İskenderun Fahri Konsolosluğu, Avusturya İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Avusturya ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

Avusturya Vize Formu

Avusturya Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Avusturya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Avusturya vizesi başvuru formunun, Avusturya vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Avusturya vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Avusturya giriş ve Avusturya çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Avusturya için yapıldığı için, Avusturya vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Avusturya vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Avusturya vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Avusturya vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Avusturya Vize Başvuru Formu Doldurma

Avusturya vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Avusturya vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Avusturya vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Avusturya Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Avusturya vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Avusturya giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Avusturya’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Avusturya Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Avusturya Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Avusturya Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Avusturya Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Avusturya konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Avusturya konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı