Belçika Vize Başvurusu

Belçika Vize Başvurusu

Belçika vizeleri standartlar dahilinde üçe ayrılmaktadır. Aile ziyareti vizesi, ticari ve de turistik vizeler Belçika Schengen ilkeleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulmaktadır. Vize rejimine uygun olarak her yıl belirlenen şartlar, bu konu hakkında vatandaşlara bilgi veren acentelere ve de danışmanlık firmalarına duyurulmaktadır. Kamuoyu ile de sene başında paylaşılan vize koşulları; vatandaşların daha iyi anlaması ve de uygulamaya koyabileceği şekilde danışmanlar tarafından izah edilmektedir.

 

Gaziantep Vize Başvuru Merkezi, vatandaşların vize koşulları hakkında bilgilendirilmesinde görev alan bir danışmanlık firmasıdır. Her ülke için ayrı ayrı belirlenen vize koşullarının Belçika için de geçerli olan yaptırımları bulunmaktadır. Müracaatını yapacak olan şahıslardan hangi vize çeşidini seçmek istediği yönünde ön bilgilendirme alan Gaziantep Vize Başvuru Merkezi; bu yönde bir çalışma hazırlar. İkinci adım olarak ise; size uygun olan belgelerin hangisi olduğu konusunda tarafınıza bilgilendirme sunarak, işlemlerinizi başlatmak için bu evraklarınızı kargolamanızı istemektedir.

Gaziantep Vize Başvuru Merkezi; bu şekilde sayısız kişiye vize alımı sırasında profesyonel hizmet vererek, işlemlerinde öncelik ve de kolaylık sağlamıştır. Bireysel olarak Belçika vizesi başvurunuzu yapmaya çalışmanız halinde; işlemlerin kontrolünü yapmayabilir, hataları gözden kaçırabilirsiniz.

Daha da kötüsü; vize reddi ile karşılaşmanızı sağlayacak güncel olmayan evrak listesini hazırlayabilirsiniz. Bu sebeple Gaziantep Vize Başvuru Merkezi’nin sizi yönlendirmesi ve de işlemlerinizin kontrollü bir şekilde devam etmesi için talep oluşturma işleminizi yapabilirsiniz. Destek hattına ya da Gaziantep Vize Başvuru Merkezi e-posta adresine talep oluşturmak istediğiniz yönünde ki isteğinizi iletebilirsiniz.

Belçika vizesi almanızı sağlamak amacı ile Gaziantep Vize Başvuru Merkezi size bir evrak listesi sunmaktadır. Bu listede bulunan tüm evrakların; hangi özellikleri taşıması gerektiği, hangilerinin ıslak imzalı olması gerektiği ve de hangilerinin geçerlilik tarihini seyahatinize göre kontrol etmeniz gerektiği yönünde de bir bilgilendirme alacaksınız.

Belçika konsolosluğuna talebiniz iletilmeden önce farklı kontrollerden geçerek, en doğru şekilde sunulmasını sağlamakla görevli olan Gaziantep Vize Başvuru Merkezi vize ekibi; 2020 senesi içerisinde yapılan vize duyurularına yönelik bir talep oluşturabilmeniz için size olanak sağlamaktadır. Söz konusu olan müracaatınızı oluşturmanızın ilk koşulu hangi vizeye uygun olduğunuzu saptamaktır. Bu durumu yeterince ciddiye alan bir vize ekibinin desteğini almanız için Gaziantep Vize Başvuru Merkezi size en iyi referans olacaktır.

Belçika Turistik Vize İşlemleri

Belçika vize işlemleri, Belçika seyahat amacına göre vize başvurusu yapan bireylerin gerçekleştirmesi gereken işlemlerdir. Belçika vizesi, Belçika’ya gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahat öncesi başvuru yaparak alması gereken vizedir. Belçika turistik vize başvurusu Gaziantep vize merkezimiz aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Yeşil pasaport, Gri pasaport ve diplomatik pasaport sahipleri Belçika ziyaretleri için vize uygulamasından muaftırlar.  Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahipleri, 90 gün benzer amaçlarla gidilen gidişlerinde, vize işlerimde bulunmadan, geçerlilik süresine göre Belçika vizesi almadan giriş yapılabilmektedir. Fakat 90 günü geçen turistik, ticari, aile ziyaretlerinde vize almaları gerekmektedir. Bütün pasaport sahipleri, Belçika seyahati için vize alan veya muaf olan kişilerin, pasaportun geçerlilik süresine göre ilgili kişilerin Belçika sınırlarını terk etmesinden sonra en az 3 ay geçerlilik olması gerekmektedir.

Belçika vize işlemleri pasaport sahiplerinin pasaportlarına işlenmesi şarttır. Bu nedenle son 10 yılda alınan seyahat sonrası 3 ay geçerliliği olan pasaportların karşılıklı 2 sayfası boş olmalıdır. Belçika vize başvuruları amacına göre belirlenmiş olmalıdır.

Belçika seyahati süresi zarfında kalmış olduğunuz yerin adı, adresi, birlikte seyahat edeceğiniz kişilerin kimlik bilgileri, pasaport bilgilerini başvuru dosyanıza eklenmiş olmalıdır. Belçika seyahatinde konaklama sonrası dönüş tarihiniz ile uçak dönüş rezervasyon tarihiniz uyumu önemli detaylar arasında yer almaktadır. Başvuruların amacına uygun olması için vize ofis aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Sadece Türkiye vatandaşlarına değil, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler için de vize ofisleri hizmet vermekle yetkilidir.

Kısa süreli vize başvuru için yapılan başvurularda Gaziantep vize merkezinin inisiyatifi bulunmamaktadır. Değerlendirme sürecinde seyahat amacının anlaşılması halinde, konsolosluk sorumluları tarafından ek bilgi, görüşme veya evrak talebi yapılabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyetin’ den Belçika’ ya gidecek olan kişiler Belçika Konsolosluğunun yetki verdiği kurumlar vasıtasıyla başvuru yapabilirler. D tipi ve Erasmus vizelerine sahip kişiler Belçika konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği’ ne başvurularını direk olarak yapabilmektedirler.

Belçika vizesinin kaç günde çıkacağı Belçika Konsolosluğunun yetkisinde olup 7-15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Belçika vizesi işlemleri Belçika Konsolosluğu tarafından belirtilen şartlara göre farklılık gösterebilir. Belçika vizesi güncel vize işlemleri için gaziantepvize.net de tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Belçika Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Belçika için gerekli evraklar, Belçika seyahat amacına göre vize başvurusu yapan bireylerin gerçekleştirmesi gereken işlemlerdir. Başvurunun amacına göre gerekli evraklar değişiklik göstermektedir. Sosyal durumunuza, yaptığınız mesleğe göre de istenilen evraklar değişmektedir. Belçika’ ya tatil veya kültür açısından keşfetmek için gidiyorsanız Gaziantep vize merkezi aracılığı ile turistik vize başvurusu yapmanız uygundur.

Belçika turistik vizesi için hazırlanması istenen evraklar;

 1. Pasaport

Belçika turistik vizesi için gerekli pasaportun 10 yıldan eski yırtık yıpranmış olmaması gerekmektedir. Belçika seyahatinden döndükten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi ve 2 boş sayfası olmalıdır. Yırtık, eski, yıpranmış pasaportlar, seyahat dönüşü en az 3 ay geçerliliği olmayan boş sayfaları bulunmayan pasaportlar kabul edilmemektedir.

 1. Belçika Schengen vizesi için istenen başvuru formu

Gaziantep vize merkezi Belçika temsilcimiz Belçika Schengen vize başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması için size gerekli hizmeti vermektedir. Başvuru formu İngilizce-Almanca-Felemenkçe-Fransızca dillerinden biri ile eksiksiz doldurulmalıdır.

 • 18 yaş altı seyahat eden kişilerin formu anne ve babası tarafından veya o kişiden sorumlu kişi tarafından başvuru formu imzalanmalıdır.

 

 1. Biometrik fotoğraf

2 adet istenmektedir.

 1. Belçika turistik vize talep dilekçesi

Belçika’ ya seyahat edecek kişilerin Belçika Konsolosluğu’na seyahat nedenlerini ve vize için taleplerini, kalma süresini, plan ve programlarını ayrıntılı açıklayıcı şekilde resmi dillerden birisi ile Belçika turistik vize talep dilekçesi yazılmalıdır.

 • Dilekçeyi yazacak kişi emekli ise; yukarıdan belirtilen içerikleri ve şahsi bilgilerini dilekçede beyan etmelidirler.
 • Dilekçeyi yazan kişi şirket çalışanı ise; bağlı olduğu kurumun yetkilisi tarafından, konsolosluğa vize başvuru yazısı yazılarak imza kaşe basılmalıdır.
 • Dilekçeyi yazan kişi işveren ise; planlarını, şirket pozisyonunu açıklayan dilekçe yazmalıdır.
 • Dilekçeyi yazan kişi öğrenci ise; okul müdürü veya yetkilisi tarafından seyahat boyunca izinli olduğunu bildiren izin yazısı dilekçeye eklenmelidir. Seyahatte masrafları karşılayan ebeveyn tarafından masrafın karşılandığına dair taahhütname verilmelidir.
 1. Gelir belgesi

Tapu, araç ruhsatı fotokopisi, kira sözleşmesi varsa evraklara eklenmelidir.

 1. Nüfus kayıt örneği

Aile bireylerini ve açık adresini bildiren nüfus kayıt örneği gerekmektedir.

 1. Kimlik fotokopisi

Seyahat edecek kişinin bulunduğu duruma göre;

İşveren ise;

 • Güncel şirket evrakı
 • SGK/ BAĞ-KUR hizmet dökümü
 • Banka hesap özeti

Çalışan ise;

 • Güncel şirket evrakı
 • SGK giriş bilgileri ve SGK hizmet dökümü
 • Maaş bordrosu
 • Banka hesap dökümü

Devlet memuru ise;

 • Çalışma belgesi
 • Resmi izin belgesi
 • Görev kartı fotokopisi
 • Maaş bordrosu
 • Banka hesap özeti

Öğrenci ise

 • Öğrenci belgesi
 • Muvafakat name
 • Sponsor evrakları

Ev hanımı ise;

 • Sponsor yazısı
 • Banka hesap özeti gerekmektedir.

 

Yukarıda belirtilen gerekli evrak listesi Gaziantep vize merkezi tarafından ayrıntılı şekilde verilmektedir. Hazırlanan evraklar kontrol edilerek Gaziantep vize merkezi tarafından konsolosluğa gönderilmektedir. Vize başvurusu reddedilmesi durumunda ödenen vize ücreti geri iade edilmemektedir. Belçika vizeleri ile ilgili tüm bilgilere vizeofisi.net adresinden ulaşılabilmektedir.

Belçika Ticari Vize İşlemleri

Belçika ticari vize işlemleri, Belçika’ ya ticari amaçla giden bireylerin gerçekleştirmesi gereken işlemler arasındadır. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile ticari vize başvurusu yapılabilmektedir. Belçika ticaret hacmi olarak yüksek kapasiteye sahip olmamızdan dolayı Belçika girişleri ticari vize ile yapılmaktadır. Belçika ticari vize başvurusunda bulunan kişilerin seyahat amacı mesleki gerekliliklere dayanmalıdır. Başvuru yapan çalışan veya şirket sahibi bağlı olduğu şirketten onaylı organizasyona (eğitim, fuar, seminer, kongre, toplantı vb.) katılıyor olması gerekmektedir.

Belçika ticari vize başvurusu yapan kişilerin meslek durumuna göre evrak çeşitliliği olabilmektedir. Başvuru yapan kişinin şirket çalışanı olması veya şirket sahibi olması durumunda ek evraklar istenmektedir. İstenen bu evrak listesi Belçika konsolosluğu tarafından belirleniyor. Ticari vize başvurusu yaparken kişinin ticari davetiye gönderen şirket ile ilişkisi önemlidir. Başvuru yapan kişinin çalıştığı kurum veya şirket, davet alacağı kurum veya şirket ile aynı iş kollarında olması önemli ayrıntılardandır. Davetiye farklı iş kollarında olan kurum veya şirket tarafından gönderiliyorsa yapılan iş ile ilgili ayrıntılı şekilde bilgilendirme yapması gerekmektedir. Bu ayrıntılı bilgilendirme ticari vize başvurusunun olumlu değerlendirmesi açısından avantaj sağlamaktadır.

Belçika ticari vize başvurusunda bulunan çalışanın bağlı olduğu kurum veya şirketin yetkili kişileri tarafından yazılacak dilekçede seyahat tarihinde izinli olduğu ve seyahat dönüşünde işine devam edeceği belirtilmelidir.

Belçika Schengen vizesi de ticari vize durumundadır. Belçika ticari vizesi ile 180 günde en fazla 90 gün kalma izni verilmektedir. Belçika ticari vize başvuru dosyasında Belçika da sizi davet eden şirketin davetiyesi muhakkak olması gerekiyor. Belçika’da ki şirketin davetiyesi antetli kağıdında kaşeli ve imzalı olmalıdır. Davetiye gönderen şirketteki yetkili kişinin Belçika kimliğinin ve pasaport fotokopisinin olması gerekmektedir.

Belçika ticari vizesi için ödenmesi gereken vize harcı bulunmaktadır. Bu vize harcının ödenmesi zorunludur. Belçika ticari vize ödeme işlemi Belçika Konsolosluğu için Türk Lirası olarak yapılmaktadır. Belçika ticari vize başvurusunda vize harcı dışında bazı belgelerin hazır edilmesi istenmektedir. Bu evrak dosyasının kesinlikle eksiksiz tamamlanması gerekmektedir. Eksiksiz olan başvuru dosyaları başvuru sürecini hızlandırmaktadır. Belçika ticari vize başvurusunu Gaziantep vize merkezi tarafından kolaylıkla yapılmaktadır. Gerekli olması durumunda Belçika konsolosluğuna gidilmesi gerekmektedir.

Belçika vize çeşitleri, vize başvuru işlemleri ve tüm süreç hakkında bilgilendirme vizeofisi.net adresinde yer almaktadır.

 

Belçika Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

İş başvurusu, iş randevusu, iş semineri, konferansı, iş ile ilgili katılacağınız etkinlikler amacı ile seyahat planınız var ise Ticari vize başvurusunda bulunmanız doğru olmaktadır. Ticari vizesi için gerekli evraklarda çalıştığınız iş yerinin evrakları Belçika vize şartlarına göre hazırlanması gerekmektedir.

Belçika ticari vize için gerekli evraklar;

 1. Ticari vize talep dilekçesi

Belçika ticari vize başvurusu yapan kişinin çalıştığı kurum veya şirket yetkilisi tarafından Konsolosluğa hitaben dilekçe yazılmalıdır. Dilekçede kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır. Dilekçede kullanılan dil İngilizce olmalıdır.

 1. Pasaport

Belçika ticari vize başvurusunda pasaportun geçerli olması için gerekli şartlar bulunmaktadır. Pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Deforme olmuş eski yırtık pasaportlar kabul edilmemektedir. Belçika seyahatinden dönüşte pasaportun geçerlilik süresi en az 3 ay olmalıdır. Pasaport içerisinde en az karşılıklı 2 boş vize sayfası da olmalıdır. Bu şartları sağlamayan pasaportlar iade edilmektedir.

 1. Biyometrik fotoğraf

Biyometrik 2 fotoğraf istenmektedir. Fotoğraf güncel en az 6 ay öncesinde çekilmiş, 3,5×4,5 cm ölçülerinde beyaz arka fonlu olması şartlar arasındadır.

 1. Belçika ticari vize davetiyesi

Davetiye Belçikalı iş yeri kurum veya şirket tarafından, vize başvurusu yapan kişiye hitaben yazılmaktadır. Davetiyede Belçika’ ya gidecek olan kişinin amacı, kalacağı seyahat süresi ve tarihleri, konaklayacağı adres bilgileri verilmelidir. Seyahati gerçekleştirecek çalışanın masraflarının nasıl karşılandığı sponsor bilgisi de verilmelidir.

 1. Şirket evrakları

Belçika ticari vize başvurusunda bulunan çalışanın bağlı olduğu iş yerinin hazırlaması gereken evraklar şunlardır:

 • İş yerinin Ticaret Odası Kaydının fotokopisi
 • İş yerinin Vergi Levhasının fotokopisi (son 1 yıla ait vergi beyanı)
 • İş yerinin Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi
 • İş yerinde imza yetkisi olan kişilerin imza yetkisini gösteren belge
 1. SGK/BAĞ-KUR hizmet dökümü
 2. İş yerinin banka hesap özeti

İş yerine ait hesabında en az 5.000 TL bakiye olan son 3 aylık hesap özeti istenmektedir. Belgenin kaşeli imzalı ve banak imzalarıyla birlikte olması gerekmektedir.

 1. Gelir belgesi
 2. Ayrıntılı nüfus kayıt örneği
 3.  Kimlik fotokopisi

Belçika ticari vizesi için başvurularda dosyaların eksiksiz hazırlanması için Gaziantep vize merkezi danışmanlık vermektedir. Gerekli olan evrak listesine ve Belçika vize işlemlerine dair merak ettiğiniz her şeye vizeofisi.net adresinden öğrenebilirsiniz.

Belçika Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Aile, arkadaş ziyaretlerinde başvuru yapılması gereken Belçika aile ve arkadaş seyahat vizesidir. Bu vize için Belçika’ da ki aile, akraba veya arkadaşınızın davetiye göndermelidir. Belçika aile vize evrakları Belçika Konsolosluğunun şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Belçika aile vize güncel vize başvuru listesine Gaziantep vize merkezinden ulaşabilirsiniz.

Belçika aile vizesi yabancı uyruklu kişilerin Belçika da 180 gün içerisinde 90 günden fazla kalabilmesi için gerçekleştirmesi gereken vize tipidir. Aile vizesi birleşimi başvuru yapan kişilere 6 aylık veya 1 yıllık verilebilmektedir. Büyükelçilik veya konsolosluk birimlerine Gaziantep vize merkezi aracılığı ile başvuru yaparak vize işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Belçika’daki aile, akraba, arkadaş, aile ferdi tanıdıklarınızın yanına gitmek için Belçika aile ve arkadaş vizesi alınmaktadır. Aile ferdi olarak eş, 18 yaşının altındaki çocuklar, eşin 18 yaşının altındaki çocukları sayılmaktadır. Başvuru sahipleri bu kategoriye girmeleri gerekmektedir.

Seyahat işlemleri seyahate gitmeden 1 ay önceden müracaat etmek avantajınız olacaktır. Belçika aile vizesi için Belçika da yaşayan oturma izni olan aile ve ya arkadaşlardan davetiye alınması gerekmektedir. Aile vizesi için davetiye mektubu mecburidir ve bu mektup Belçika’daki belediyeden aslı ibraz edecek şekilde alınmış olmalıdır. Davet eden kişinin Belçika’daki otururum kartının fotokopisi olmalıdır. Oturum izni almış kişinin belediyeden alınmış aile toplum kâğıdının aslını da göndermeleri gerekmektedir. Davetiye gönderen aile ferdinin veya arkadaşın kimlik kartı fotokopisi de davetiyeye eklenmelidir. Eklenecek belgeler arasında oturum izni olan kişinin gelir belgesi eğer maaşlı çalışıyor ise son 3 aylık maaşının bordrosu yer almaktadır. Kişi serbest çalışan ise son 1 yıla ait vergi beyannamesinin tüm sayfalarının eksiksiz fotokopisiyle eklenmelidir. Belçika aile vizesi başvurusu yapan kişi emekli ise emekli maaşının maaş fişini eklemelidir. Sosyal yardım maaşı alıyor ise son 3 aylık ödeme makbuzunu çıkarmalıdırlar. Başvuru yapan kişi işsizlik maaşı alıyor ise maaşın son 3 aylık ödeme dekontunu ibraz etmelidirler.

Belçika aile vize işlemlerinin sonuca bağlama ve karar verilmesi Belçika Konsolosluğunun yetkisi altındadır. Gerekli görmesi durumunda Belçika Konsolosluğu başvuru yapan kişiden evrak talep edebilmektedir. Gaziantep vize merkezi Belçika aile vize işlemleri aşamalarında size yardımcı olacaktır. Gerekli işlemleri ayrıntılı öğrenebilmek için vizeofisi.net adresinden bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Belçika Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Belçika aile ziyareti vizesi seyahat eden kişilerin diğer vizelerden farklı olarak 90 günden fazla kalabilmelerini sağlayan işlemlerdir. Vizenin alınabilmesi için gerekli evrak listesi bulunmaktadır. Belçika aile ziyareti vize evraklarını ayrıntılı öğrenmek için Gaziantep vize merkezinden veya vizeofisi.net adresinden öğrenebilirsiniz.

Belçika aile vizesi en az 6 en fazla 1 yıllık verilmektedir. Bu süreyi uzatmak isteyen kişiler bildiride bulunmalıdır. Başvuru Büyükelçiliklere veya Gaziantep vize merkezine yapılmaktadır.

Belçika aile ziyareti vizesi için hazırlanması beklenen belgeler;

 1. Vize başvuru formu

Başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır.

 1. Pasaport

Belçika aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunda geçerli olan pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır deforme olmuş ve yırtık pasaportlar kabul edilmemektedir. Seyahat sonrasında 3 ay geçerliliği devam etmelidir. Pasaportun içinde en az 2 adet karşılıklı sayfaların boş olması gerekmektedir.

 1. 2 adet vesikalık fotoğraf

Geçerli olan fotoğraf biometrik olmalı ve 6 aydan eski olamamalıdır. Fotoğrafların arkasına başvuru sahibinin adı soy adı yazılmalıdır.

 1. Uluslararası evlenme kayıt örneği

Belçika aile vizesi başvuru yapan kişi evli ise evlenme kayıt örneğinin form dosyasına eklenmelidir.

 1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 2. Ayrıntılı nüfus kayıt örneği

Diğer aile fertlerinin listesi ve açık adres bilgileri olması gerekmektedir.

 1. İkametgâh belgesi
 2. Maaş bodrosu
 3. Belçika aile arkadaş vizesi talep dilekçesi
 4. Belçika aile arkadaş vizesi davetiyesi

Davetiye eden aile bireyinin veya arkadaşın oturum belgesinin fotokopisi, kimlik kartı fotokopisi olması gerekir. Davette bulunan kişinin gelir belgesi, tam ayrıntılı nüfus kayıt örneği belediyeden alınarak dosyaya eklenmelidir. Finansal durumunu gösteren belgenin, mesleği ve iş durumunu anlatan belgelerde dosyada olması gerekenler arasındadır.

 1. Seyahat eden kişinin sağlık sigortası

 

Belçika aile ve arkadaş vizesi başvuru yapacak olan kişiler evraklarını hazırladıktan sonra seyahate çıkmadan 1 ay önce başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvurudan ret alınması durumunda seyahatin iptal olmasına karşı 1 ay veya 2 hafta önceden başvurular yapılmalıdır. Randevu almak için Gaziantep vize merkezinden faydalanabilirsiniz.

Belçika Konsolosluğu

Belçika Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Belçika Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Belçika vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Belçika’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu, Belçika Antalya Fahri Konsolosluğu, Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Belçika İskenderun Fahri Konsolosluğu, Belçika İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Belçika ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

 

Belçika Eğitim Vizesi

Belçika eğitim vizesi, Belçika’ da eğitim ve öğrenim görmek isteyen öğrenciler için yapması gereken işlemlerdir. Eğitim almak isteyen kişinin 90 günden fazla kalması gerekiyorsa D tipi vize alması gerekmektedir. Üniversite, özel okul tarzı kolejlerde okumak isteyen ve ücretsiz staj yapmak isteyen kişiler Belçika eğitim vizesi alması gerekmektedir.

Vize işlemleri evrakları belirlendikten sonra sonrasında problem çıkmaması için gidiş tarihinizden en az 2 hafta önce evrakları tamamlamış olmanız gerekmektedir. Vize evrak tesliminde harç parası istenmektedir. Harç ücreti konsolosluğun veznesinden ödenmektedir. Vize işlemleri esnasında istenen evraklar eğitim vizesi almak isteyen kişi tarafından şahsen yapılması gerekmektedir.

Belçika eğitim vizesi almak isteyen sadece 6 yaşın altındaki çocuklar hariç herkesin parmak izi alınmaktadır. Parmak izi işlemi konsoloslukta yapılmaktadır. Daha önceden D vizesi için parmak izi veren kişiler eğitim vizesi işlemi için tekrardan parmak izi işlemi uygulanmayabilir. Eğitim vizesi başvuru işlemlerinin kabul edilmesi için bazı şartlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. pasaportun geçerlilik süresi 10 yıldan eski olmamalıdır.  Yıpranmış, yırtık ve bilgileri okunmakta zorluk çekilen pasaportlar kabul edilmemektedir.

Belçika eğitim vizesi randevusunda konsolosluğun istediği evrakları eksiksiz hazırlamanız halinde işlemler kısa sürede tamamlanmaktadır.  Belçika eğitim vizesi başvurusu yapan kişiler 21 yaşın üzerinde ise Belçika hükümeti adli sicil kaydı istemektedir. 18 yaşın altında başvuru yapan kişiler noter onaylı veli izin belgesi gerekmektedir.

Belçika vize işlemlerinde istenen ücret miktarları belirli aralıklarda değişiklik gösterebilmektedir. Başvuru yaparken doldurulması istenen başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır. Belçika eğitim vizesi için başvuru formunda verilen bilgilerin kesinlikle doğru olması ve yalan beyanda bulunulmaması gerekmektedir. Yanlış bilginin beyanın tespitinde başvuru işlemleri ret almaktadır. Vize işlemlerinde ret alarak olumsuz sonuçlanan başvurularda vize talebinin tüm işlemleri yeniden tekrarlanması gerekmektedir. Seyahat edecek eğitim öğretim görmek isteyen kişi yukarıda belirtilen durumları göz önünde bulundurarak başvuru talebine seyahate çıkmadan 1 ay önceden başvurusunu gerçekleştirmelidir.

Başvurular Belçika konsolosluğuna yapılmaktadır. Konsolosluk randevuları ve başvuru işlemleri için Gaziantep vize merkezinden yardım ve bilgi alabilirsiniz.

Belçika Eğitim Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Belçika eğitim vizesi evrakları, Belçika’ eğitim almak isteyen 6 yaş üstü kişilerin hazırlaması gereken işlemlerdir. Vize başvurusu yapmak isteyen öğrenciler açık ve net bir şekilde taleplerini İngilizce veya Felemenkçe dilekçe hazırlamalıdırlar. Türkçe yazılan talep dilekçesi kabul edilmemektedir. Belçika eğitim vizesi başvuru işlemleri ve evrak hazırlanma sürecinde Gaziantep vize merkezi tarafından gerekli hizmet sunulmaktadır.

Belçika eğitim vizesi evrakları;

 1. Pasaport
 2. 2 adet fotoğraf
 3. T.C kimlik fotokopisi
 4. Başvuran kişiye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 5. Başvuruda bulunan kişinin banka dökümü
 6. Belçika’ da gidilecek olan okulun orijinal kabul kayıt belgesi
 7. Ücretsiz staj için kurumdan alınmış staj kabul belgesi
 8. Üniversite veya yüksekokula geçtiğine dair belgeler ( diploma, akademik kayıt belgesi, denklik belgesi)
 9. Burs almış öğrencinin burs belgesi
 10. Eğitim görmek için başvuru yapan öğrenci 21 yaşından büyük ise;
 • Ankara veya İstanbul adliyesinden alınmış İngilizce veya Felemenkçe yazılmış, Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış adli sicil kaydı
 1. Eğitim görmek için başvuru yapan öğrenci reşit değil ise velisine ait yasal belge
 2. Eğitim görecek öğrencinin hangi dilde eğitim görecekse o dilde doldurulmuş öğrenci yazılı mülakat formu
 3. Burs almamış öğrencinin, sponsoru tarafından imzalı garanti belgesi

 

Sponsor tarafından imzalanan belgeye ek olarak;

 • Sponsor olan kişinin belediyeden aldığı oturum belgesi
 • Sponsor kişinin kimlik kartı fotokopisi
 • Yabancı uyruklu ise süresiz oturum izninin fotokopisi
 • Sponsor olan kişi Belçika’ da ise Belçika’ da ikametgâhına bağlı olduğu belediyeden alınmış öğrenci davetiye belgesi ve aile toplum kâğıdı belgesi
 • Sponsor olan kişi başka ülkede ise bulunduğu ülkede Belçika Büyük Elçiliği’ nden alınmış orijinal sponsorluk belgesi

Sponsor olan kişinin gelir evrakları;

 • Sponsor olan kişi çalışan ise:
    1. Çalışma süresini gösteren belge
    2. İmzalı iş kontratı
    3. 3 aylık maaş bordrosu
    4. Sosyal yardım ödeme belgesi
 • Sponsor olan kişi serbest meslek sahibi ise:
   1. Son 1 yıla ait vergi beyannamesi
   2. Vergi kayıt numarası
   3. Serbest meslek sahibi kişinin ticaret odası kaydı
   4. Eğer mevcut ise sosyal yardım ödeme belgesi

Belçika eğitim vizesi başvuru sonucuna karar veren kurum Belçika Konsolosluğudur. Randevu ve başvuruda gerekli evrakların hazırlanma aşamasında Gaziantep vize merkezi yardımcı olacaktır. Belçika vizelerine dair tüm soruların cevabı vizeofisi.net adresinde bulunmaktadır.

Belçika Vize Formu

Belçika Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Belçika Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Belçika vizesi başvuru formunun, Belçika vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Belçika vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Belçika giriş ve Belçika çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Belçika için yapıldığı için, Belçika vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Belçika vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Belçika vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Belçika vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Belçika Vize Başvuru Formu Doldurma

Belçika vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Belçika vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Belçika vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Belçika Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Belçika vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Belçika giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

 

 

 

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Belçika’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Belçika Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Belçika Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Belçika Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Belçika Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Belçika Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Belçika konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısından fayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilen vize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Belçika konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı