Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan Turistik Vize İşlemleri

Bulgaristan, Türkiye’nin sınır komşusu olmasına rağmen Schengen Bölgesi ülkelerinden biridir. Avrupa Birliği kapsamında Bulgaristan için de Schengen Vizesi başvurusunun yapılması zorunludur. Buna göre turistik seyahat planı yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan için Schengen turistik vizesi başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Bordo pasaport sahibi olan her vatandaşımız bu bağlamda gereken vize başvurularını yaparak ülkeye seyahat edebiliyor. Bulgaristan için turistik vize başvurunuzu Gaziantep vize merkezi vasıtasıyla da yapabilirsiniz.

Bulgaristan Turistik Vizesi Nedir?

Bulgaristan için turistik vize uygulaması ülkenin Avrupa Birliği’nde yer alması ile birlikte Schengen Vize grubunda incelenmektedir. Buna göre Bulgaristan için de 90 güne kadar Schengen turistik vize uygulaması mevcuttur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bordo pasaport sahiplerinin de bu kısa süreli vizeye başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Bulgaristan’a düzenleyeceğiniz turistik geziler kapsamında turistik vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra ülkeye ziyaretleriniz için diğer kısa süreli vize çeşitlerinden de faydalanabilirsiniz. Bulgaristan için kısa ya da uzun süreli vize çeşitleri hakkında bilgi almak adına vizeofisi.net sitesine de göz atabilirsiniz.

Bulgaristan Turistik Vize Başvuru İşlemleri

Bulgaristan için turistik vize başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dikkat etmesi gereken bir takım durumlar mevcuttur. Buna göre ilk önce vize başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Gaziantep vize merkezine gelerek Bulgaristan için vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru formunun eksiksiz ve net bir şekilde doldurulmasının ardından belge beyanı sürecine adım atılmaktadır. Bu süreç, herhangi bir vize başvurusu için de oldukça önemlidir. Belge beyanı aşamasında Gaziantep vize merkezi temsilciniz size kapsamlı bir belge listesi sunacaktır. Sizin de bu listede yer alan her bir belgeyi eksiksiz olarak beyan etmeniz beklenir. Belge beyanı aşamasında ortaya çıkan problemler neticesinde Bulgaristan için turistik vize başvurunuz olumsuz yanıt alabilir. Bu durumda da vize başvurunuzu daha uzun bir sürece yayabilir.

Belge beyanı aşamasından sonra süreç sizi vize takip aşamasına yönlendirecektir. Bu aşamada Gaziantep vize merkezi temsilciniz ile iletişime geçerek vizenizin son durumu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bulgaristan için turistik vize onay süresi yaklaşık olarak 7 ila 15 iş günü olarak kabul edilmektedir.

Bulgaristan Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan için vize başvurularında sorunsuz bir başvuru dönemi için cevaplandırılması gereken bazı sorular bulunuyor. Buna göre özellikle vize ücreti, vize onay süresi ve Bulgaristan vizesi başvuru süreçleri merak ediliyor. Gaziantep vize merkezi ile yapacağınız başvurularda vize süreçleri hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm detaylar size sunulacaktır. Aynı zamanda Bulgaristan için vize başvurularınızı da Gaziantep vize merkezi ile yapabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Başvuru Süreçleri Nasıl İlerliyor?

Bulgaristan için vize başvurusunda bulunacak kişilerin ilk önce bir vize başvuru formu doldurmaları bekleniyor. Vize başvuru formunda yer alan “seyahat amacı” kısmının eksiksiz olarak beyan edilmesi de almanız gereken vize türüne şekil vermektedir. Bulgaristan vize formunda yer alan soruların en doğru şekilde doldurulması oldukça önemlidir.

Vize formundan sonra süreç sizi gerekli belgelerin ibraz edilme aşamasına getirecektir. Bu aşama da Bulgaristan için vize başvurularının en önemli aşaması olarak kabul edilir. Gaziantep vize merkezi temsilcisi tarafından size sunulan belge listesindeki tüm belgeleri eksiksiz ve güncel tarihleri ile beyan etmeniz büyük önem taşımaktadır.

Bulgaristan İçin Vize Başvurusu Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan için yapmış olduğunuz vize başvurularının onay süresi yaklaşık olarak 1 hafta ila 15 iş günü arasında değişmektedir. Bu sürede vize başvurunuzun olumlu ya da olumsuz yanıtlandığına dair size gerekli açıklamalar yapılacaktır.

Bazı siyasi ve diplomatik durumlar sebebiyle vize başvurularının onay süresi uzayabilir. Böyle bir durumda mağdur olmamak adına da vize başvurunuzu seyahat planınızdan 1 -2 ay önce yapmanız önerilir. Bulgaristan için vize başvuruları hakkında daha fazla bilgi almak için de vizeofisi.net sitesine de göz atabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Başvurusunun Reddedilmesi

Bulgaristan vize başvurularında en sık sorulan sorulardan biri de vize başvurusunun reddedilme sorusudur. Vize başvurunuz kimi sebeplerden dolayı olumsuz yanıt alabilir. Böyle bir durumda da itiraz hakkınız bulunmaktadır. İtiraz sürecinde konsolosluk makamına dilekçenizi e – posta ya da faks yolu ile gönderebilirsiniz. Bu süreçte beyan etmeniz gereken tüm belgeleri de yeniden iletmeniz gerekebilir. Böyle bir durumda beyan etmiş olduğunuz belgelerinizi ve vize harç ücretinizi de geri alamazsınız.

Bulgaristan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan için keyifli bir turistik tatil düşünüyorsanız ilk önce vize başvurusunda bulunmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Bulgaristan turistik vizesi kapsamında da ülkede 90 güne kadar ikamet hakkına sahip olabilirsiniz. Bulgaristan, Schengen Bölgesi ülkeleri arasında yer alan bir Avrupa ülkesidir. Bu kapsamda ülkeye düzenlenen turistik seyahatler için de Schengen Vizesi başvurusunda bulunulması gerekecektir. Bulgaristan tatili için Schegen Turistik Vize başvurunuzu da Gaziantep vize merkezi ile yapmanız mümkündür.

Bulgaristan Turistik Vizesi Nedir?

Bulgaristan için turistik vize uygulaması, özellikle bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ilgilendirmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan sınır komşumuz Bulgaristan, bordo pasaport sahipleri için turistik Schengen Vizesi uygulamasında bulunmaktadır. Buna göre alacağınız vize sayesinde de ülkede 90 güne kadar konaklama hakkında sahip olabilirsiniz.

Kısa süreli vize grubunda yer alan Bulgaristan turistik vizesi ile ülkeye yapacağınız seyahat planınızı oluşturabilirsiniz. Schengen Vizesi uygulaması ile de diğer Schengen Bölgesi ülkelerini de seyahat etme hakkına sahip olabilirsiniz. Schengen Vizesi ve Schengen Bölgesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına vizeofisi.net sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar Listesi

Bulgaristan için turistik vize başvurusunda bazı evrakların da beyan edilmesi gerekiyor. Bu evrakların arasında; pasaport, kimlik fotokopisi, sağlık sigortası, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve uçak rezervasyon bilgileri yer alıyor. Aynı zamanda turistik vize için talep dilekçesi ve başvuru formunun da ibraz edilmesi zorunlu koşuluyor.

Başvuru sahibi çalışan ise; maaş bordrosu belgesi, SGK hizmet belgesi ve iş yerinden alınan izin belgesi,

Başvuru sahibi öğrenci ise; muvafakatname (reşit olmayanlar için), sponsora ait finansal bilgiler ve sponsorluk belgesi, öğrenci belgesi,

Başvuru sahibi ev hanımı ya da çalışmayan ise; Bulgaristan tatili boyunca maddi sorumluluğu üstlenecek kişiye ait sponsorluk detaylarını içeren belgeler,

Başvuru sahibi şirket sahibi ise; şirkete ait çeşitli belgeler ( imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi vb. ), şirkete ait banka hesap özetleri gibi ek belgelerin de bu süreçte beyan edilmesi gerekiyor.

 

Bulgaristan Ticari Vize İşlemleri

Bulgaristan için ticari vize uygulaması, 90 günden daha kısa süren ticari faaliyetler için uygundur. Buna göre Bulgaristan’da bulunan bir ticari faaliyete katılım sağlamanızın önündeki engeller de kalkmış olur. Kısa süreli bir vize uygulaması olan ticari vize ile ülkede 90 gün boyunca faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Elbette katılım sağlayacağınız ticari faaliyetlerin devlet nezdinde de yasal olması elzemdir. Bulgaristan için ticari vize başvurunuzu da Gaziantep vize merkezi ile yapmanız mümkündür.

Bulgaristan Ticari Vize Nedir?

Bulgaristan için ticari vize uygulaması da kısa süreli Schengen Vizesi kapsamında incelenmekte ve işleme alınmaktadır. Ticari vize ile ülkede 90 güne kadar konaklama ve ticari faaliyetlere katılma şansına sahip olabilirsiniz. Ticari vize ile Bulgaristan sınırları içerisinde düzenlenen iş toplantısı, konferans, fuar etkinliği ya da kısa süreli iş ortaklığı gibi oluşumlara katılım sağlamanız mümkündür.

Bulgaristan için ticari vize başvurusunda bulunacak kişilerin de ilk önce Bulgaristan’da bulunan bir iş kurumdan gönderilen davet mektubunu elde etmeleri gerekmektedir. Davet mektubu, ticari vize başvurusunun en önemli belgelerinden biridir. Belge beyanı aşamasında da mektubun ibraz edilmesi zorunludur. Davet mektubu hakkında daha fazla bilgi almak için de vizeofisi.net sitesine göz atabilirsiniz.

Bulgaristan Ticari Vize İşlemleri Süreci

Ticari vize başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle vize merkezine gelerek bir başvuru formu doldurmaları gerekiyor. Başvuru formunun net bilgiler ile doldurulması da önem taşıyor. Formun eksiksiz olarak doldurulmasının ardından da belge beyanı aşamasına geçiliyor. Bu aşama, ticari vize başvurusunda en kilit aşamalardan biri olarak kabul ediliyor.

Belge ibrazı sürecinde yaşanan herhangi bir problem nedeniyle ticari vize başvurunuz da olumsuz yanıt alabilir. Bu da vize başvurunuzu uzatan ve çıkmaza sokabilen bir durumdur. Rahat ve sorunsuz bir vize başvuru süreci için özellikle belge ibrazı aşamasına özen göstermeniz beklenmektedir.

Bulgaristan için ticari vize başvurunuzun onay süresi ortalama 7 ila 15 iş günü arasında değişmektedir. 15 gün, bir vize başvurusu için yasal ilan süresidir. Bu süre zarfında vize başvurunuzun olumlu ya da olumsuz yanıt aldığı ilan edilmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan için ticari vize başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bazı evrakları ibraz etmeleri bekleniyor. Bunun için de başvuruda bulunacak kişilerin gerekli evraklar listesine mutlaka göz atmaları gerekiyor. Ticari vize başvurusunda yer alan belge beyanı aşaması da vize başvurunuzun en kilit aşamalarından birini oluşturuyor. Sağlıklı ve kolay bir vize başvuru süreci geçirmek isteyenlerin gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde dosyalaması önerilmektedir. Bulgaristan için ticari vize başvurularınızı da Gaziantep vize merkezi ile yapabilirsiniz.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Süreci

Bulgaristan ticari vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin öncelikle vize formunu doldurmaları gerekiyor. Vize formunda bulunan “seyahat amacı” kısmının da özenle ve doğru bilgiler ile doldurulması şart koşuluyor. Bu sayede seyahat amacınızı belirtmeniz halinde ticari vize için başvuruda bulunacağınız anlaşılmaktadır.

Vize başvuru formunun doldurulmasından sonraki süreç de gerekli evrakların beyan aşamasıdır. Bu aşamada vize başvurunuzu yaptığınız Gaziantep vize merkezi temsilciniz size gerekli evrakların listesini sunacaktır. Listede bulunan belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi önemlidir.

Bulgaristan ticari vizesi için son süreç de vize başvurunuzun takip aşamasıdır. Bu aşamada vize merkezi temsilciniz ile iletişime geçerek başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz. Bulgaristan için diğer kısa süreli vizeler hakkında da bilgi almak adına vizeofisi.net sitesine de göz atabilirsiniz.

Bulgaristan Ticari Vize İçin Gerekli Evrakların Listesi

Bulgaristan için yapılan ticari vize başvurularında bazı belgelerin ibraz edilmesi gerekiyor. Bu belgelerin arasında da; pasaport, kimlik fotokopisi, en az 2 adet biyometrik fotoğraf, sağlık sigortası, konaklama ve uçak rezervasyon bilgileri yer alıyor.

Bunların yanı sıra ticari vize başvuru formu ve talep dilekçesinin de beyan edilmesi gerekiyor. Ayrıca Bulgaristan’da bulunan bir iş kurumu tarafından gönderilen davet mektubu da belge beyanında kilit bir rolde bulunuyor. Davet mektubu olmadan yapılan ticari vize başvuruları olumsuz yanıtlanıyor.

Başvuru sahibi şirket sahibi ise; imza sirküleri ve vergi levhası gibi şirket belgeleri, ticari sicil gazetesi ve faaliyet belgesi gibi belgelerin de beyan edilmesi gerekiyor.

Başvuru sahibi çalışan ise; maaş bordrosu, SGK belgesi ve iş yerinden alınan görevlendirme belgesinin de ek olarak ibraz edilmesi zorunludur.

 

Bulgaristan Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Bulgaristan’da aile ya da arkadaşları bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunabilirler. Buna göre 90 güne kadar ikamet ve konaklama hakkı da elde edilmiş olunur. Aile ziyareti vizesi ile ülkede bulunan aile ya da arkadaşlarınızın yanında kalma hakkına da sahip olursunuz. Bunun için de yakınlarınız tarafından gönderilen bir davet mektubuna ihtiyacınız bulunmaktadır. Bulgaristan için aile ziyareti vizesi başvurularınızı da Gaziantep vize merkezi ile yapmanız mümkündür.

Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi Nedir?

Bulgaristan’da bulunan aile ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek için bu özel vizeye başvuruda bulunabilirsiniz. Bulgaristan aile ziyareti vizesi, kısa süreli bir vize olup ülkede 90 güne dek ikamet hakkı saplamaktadır. Aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin de öncelikli olarak bir davet mektubuna ihtiyaçları bulunmaktadır.

Aile ziyareti vizesi davet mektubu, Bulgaristan’da ikamet etmekte olan aile bireyi ya da arkadaş tarafından gönderilmektedir. Davet mektubunun da diğer tüm gerekli evraklar ile birlikte belge dosyasında yer alması ve beyan edilmesi zorunludur. Buna göre de davet mektubunun vize başvurusundan hemen önce gönderilmesi gerekmektedir. Vize başvuruları için davet mektupları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenlerin vizeofisi.net sitesine bakmaları öneriliyor.

Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci

Bulgaristan aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan T.C. vatandaşları, öncelikle bir vize formu doldurmalılar. Formda yer alan seyahat amacı sorularına da aile ya da arkadaş ziyareti yapılacağı yönünde bilgiler girilmelidir. Buna göre Bulgaristan aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunulacağı da netleştirilmiş olur.

Vize başvuru formunun doldurulması ile birlikte vize başvuru sürecinde belge beyanı aşamasına geçilir. Bu aşamada Gaziantep vize merkezi temsilciniz tarafından size bir belge listesi sunulmaktadır. Belge listesindeki evrakların dosyalanması sürecinde de temsilcinizden yardım alabilirsiniz. Yalnızca aile ziyareti vizesi için değil herhangi bir vize başvurusu için de belge ibrazı büyük önem taşımaktadır.

Belgelerin ibraz edilmesinden sonra da vize başvurusunun takip aşamasına geçilmektedir. Bu aşamada da vize merkezi temsilciniz ile iletişime geçmeli ve başvurunuzun son durumu hakkında bilgi almalısınız. Aile ziyareti vizesi başvurusu, 1 hafta ya da 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan için kısa süreli vize çeşitlerinden biri olan aile ziyareti vizesi başvurusu da bazı belgelerin beyan edilmesi ile yapılmaktadır. 90 güne kadar ikamet ve konaklama hakkı sağlayan bu vize ile aynı zamanda yakınlarınızla da vakit geçirmeniz sağlanmaktadır. Bundan dolayı Bulgaristan’da ikamet eden yakınlarınızın da bazı belgeleri sizin için iletmeleri gerekecektir. Bulgaristan için aile ziyareti vizesi başvurularınızı da Gaziantep vize merkezi ile ortak yapabilirsiniz. Bu sayede gerekli evraklar hakkında da kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci

Bulgaristan’da ikamet eden yakınlarınızı görmek adına aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için de önce başvuru formunu doldurmanız gerekecektir. Vize başvuru formu sayesinde aile ziyareti vizesi almanız gerektiği de kesinleşmiş olacaktır.

Aile ziyareti için istenen formunun doldurulmasının ardından istenen belgelerin hazırlanarak beyan aşamasına geçilmektedir. Bu aşama özen gösterilmesi gereken önemli bir aşamadır. Belge beyanında bulunurken size sunulacak olan listedeki her bir belgeyi eksiksiz ibraz ettiğinizden de emin olmalısınız. Bulgaristan vizeleri için belge beyanı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenlerin de vizeofisi.net sitesine göz atmaları tavsiye ediliyor.

Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi İçin İstenen Belge Listesi

Aile ziyareti gerçekleştirmek ve bunun için vize başvurusunda bulunmak için bir takım önemli evrakların da beyan edilmesi gerekiyor. Bu evrakların başında da; pasaport, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet beyaz fonda çekilmiş biyometrik fotoğraf ve uçak rezervasyon bilgileri geliyor.

Beyan edilmesi gereken en önemli belge olarak da Bulgaristan’da ikamet eden aile bireyi ya da arkadaş tarafından gönderilmiş olan davet mektubu yer alıyor. Davet mektubu ile birlikte vize talep dilekçesi ve vize başvuru formunun da ibraz edilmesi gerekiyor.

Başvuru sahibi ev hanımı, çalışmayan ya da öğrenci ise; ikamet süresi boyunca maddi sorumluluğu üstlenen kişiye ait sponsorluk bilgileri ve belgesi, 18 yaşından küçük olan öğrenciler için de muvafakatname,

Başvuru sahibi çalışan ise; maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü belgesi ve iş yerinden alınan izin belgesi gibi ek belgelerin de beyan edilmesi gerekiyor.

Bulgaristan Transit Vize İşlemleri

Bulgaristan sınırları içerisinde kısa süreli kalmak isteyenler için transit vize imkanı tanınmaktadır. Transit vizeye göre Bulgaristan üzerinden bir başka ülkeye geçiş yapmanıza izin verilmektedir. Havayollarında yapacağınız aktarma uçuşları için Bulgaristan transit vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Transit vize de C tipi vizeler grubunda yer alan kısa süreli bir vize çeşididir. Bulgaristan için transit vize başvurularınızı da Gaziantep vize merkezi ile yapmanız mümkün kılınıyor.

Bulgaristan Transit Vize Nedir?

Bulgaristan için transit vize, adından da anlaşılacağı üzere transit geçişlerde bulunmanızı sağlayan bir vize çeşididir. Kısa süreli bir vize çeşidi olan transit vize için de ayrı olarak başvuru yapmanız beklenmektedir. Bulgaristan havayolları üzerinden bir başka ülkeye geçiş yaparken transit vizeye ihtiyacını olacaktır.

Bulgaristan için transit vize başvurusunda bulunacak kişilerin bu kapsamda bir sonraki uçuşlarını da kanıtlayan belgelere ihtiyaçları olacaktır. Aktarma yapacağınız uçak hakkındaki bilgiler ve biletinizin de transit vize başvurusunda beyan edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bulgaristan için tüm C tipi vize çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak isteyenler vizeofisi.net sitesine de göz atabilirler.

Bulgaristan Transit Vize Başvuru İşlemleri Süreci

Bulgaristan üzerinden aktarmalı olarak bir başka ülkeye uçacak olan kişilerin transit vize için gereken başvuruyu yapmaları elzemdir. Buna göre ilk olarak transit vize için başvuru formu doldurulması gerekmektedir.

Transit vize için başvuru formunun doldurulmasında sonra da gerekli evrakların beyan edilmesi aşamasına geçilir. Bu aşamada aktarma yapacağınız ikinci uçuş hakkındaki bazı belgelere de ihtiyacınız olacaktır. Bulgaristan üzerinden bir başka ülkeye yapacağınız aktarmalı uçuşun rezervasyon bilgilerini içeren belgeler de dosyada yer almalıdır. Aynı zamanda transit geçiş için ülkede kaç saat kalacağınızın bilgisi de beyan edilmelidir. Tüm bu detayların kapsamlı bir şekilde işlenmesi de büyük önem taşımaktadır. Özellikle de belge ibrazı aşamasında meydana gelen problemler yüzünden transit vize başvurunuz olumsuz yanıt alabilir.

Gerekli evrakların beyan edilmesinden sonraki süreç de transit vize takip sürecidir. Bu aşamada Gaziantep vize merkezi temsilciniz ile irtibata geçebilir ve vize başvurunuzun son durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bulgaristan Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan üzerinden aktarmalı uçuş yapacaklar için transit vize başvuru imkanları bulunuyor. Transit vize için de bazı evrakların eksiksiz ve gerçek bilgiler ışığında beyan edilmesi zorunlu koşuluyor. Özellikle de aktarmalı uçuş hakkındaki bilgilerin bu vize başvurusu kapsamında mutlaka beyan edilmesi gerekiyor. Bulgaristan için C tipi kısa süreli vizeler arasında yer alan transit vize başvurularınızı Gaziantep vize merkezi ile de yapabilirsiniz.

Bulgaristan Transit Vize Başvuru Süreci

Bulgaristan üzerinden aktarmalı olarak bir başka ülkeye uçacak olan kişilerin bu bağlamda bir transit vizeye sahip olmaları bekleniyor. Transit vize başvurusunda bulunmak için de ilk önce vize başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Bu formda yer alan soruların da doğru ve gerçek bilgiler ile doldurulması önemlidir.

Vize formundan sonra gerekli belgelerin beyan edilme aşamasında gelinir. Bu aşamada da Gaziantep vize merkezi temsilciniz tarafından size gerekli evrakların listesi sunulmaktadır. Evrakların eksiksiz teslimi de vizenizin olumlu yanıt alması bakımından önem taşımaktadır.

Transit vize gibi diğer tüm kısa süreli Bulgaristan vizeleri hakkında da bilgi almak için vizeofisi.net sitesine göz atabilirsiniz.

Bulgaristan Transit Vize İçin Gerekli Evraklar Listesi

Bulgaristan transit vize başvurusunda bulunacak olan Türkiyeli vatandaşlarımızın bu kapsamda bazı belgeleri ibraz etmeleri şart koşuluyor. Beyan edilecek belgelerin arasında; pasaport, kimlik fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı ve vize başvuru formu gibi temel belgeler yer alıyor.

Temel belgelerin yanı sıra gidilecek olan ülkeye ait vize ve aktarmalı uçuşa ait bilgilerin de yer aldığı bazı ek belgelerin de beyan edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda gidilecek ülkenin dilinde yazılan vize talep dilekçesinin de belge dosyasında yer alması büyük önem taşıyor.

Transit vize başvurusunda da mesleki durumlara dair bir takım ek belgelerin de beyan edilmesi gerekiyor. Buna göre çalışan kişilerin maaş bordrolarını ve SGK hizmet döküm belgelerini de belge dosyasında bulundurmaları isteniyor. Aynı zamanda şirket sahibi olan kişilerin de şirkete ait bazı belgeleri eksiksiz olarak beyan etmeleri önem taşıyor.

Bulgaristan Oturum İzni

Bulgaristan ülke sınırları içerisinde 90 günden daha uzun süre ikamet edecek kişilerin oturum izni için başvuruda bulunmaları gerekiyor. Oturum izni, D tipi vize grubunda yer alan bir vize çeşidi olarak karşımıza çıkıyor.  Bulgaristan’da uzun süreli fakat sınırlı sürede konaklayacak kişilerin mutlaka oturum izni için gereken başvuruları yapmaları bekleniyor. Oturum izni, diğer kısa süreli vize çeşitlerine oranla da daha farklı bir başvuru prosedüründe işlemektedir. Gaziantep vize merkezi ile Bulgaristan oturum izni için gereken başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bulgaristan Oturum İzni Nedir?

Bulgaristan oturum izni, ülkede 90 günden daha uzun bir süre ikamet edecek yabancı uyruklu kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Ticari vize, turistik vize gibi vize çeşitleri C tipi olan kısa süreli vizeler arasında yer alır. Buna göre de kısa süreli vize sahiplerine 90 güne kadar konaklama hakkı tanınır. Oturum izni ise D tipi vize çeşitlerinden biridir ve uzun süreli konaklama imkanı tanımaktadır.

Özellikle öğrencilik, Erasmus, çalışma izni ve aile kurma gibi durumlarda Bulgaristan için oturum izni başvurusunda bulunulması elzemdir. Bulgaristan ile ilgili diğer tüm D tipi vize çeşitleri hakkında da bilgi almak adına vizeofisi.net sitesine bakabilirsiniz.

Bulgaristan Oturum İzni Başvuru Süreci

Bulgaristan için uzun süreli oturum izni başvurusunda bulunacak olan kişilerin öncelikle vize başvuru formunu doldurmaları bekleniyor. Buna göre formda yer alan sorulara da oturum izni için başvuruda bulunulacağının bilgisinin verilmesi gerekiyor.

Vize başvuru formunun ardından oturum izni için gerekli evrakların beyan edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte sizden istenen her belgeyi eksiksiz ve güncel tarihli olarak beyan etmeniz önemlidir. Bulgaristan için oturum izni başvurularınızı Gaziantep vize merkezi ile yapacaksanız da vize merkezi temsilciniz size gerekli belgelerin listesini sunacaktır.

Belge beyanı aşamasında yaşanan sorunlar yüzünden başvurunuzun olumsuz yanıt alması mümkündür. Bundan dolayı belge ibrazında bulunurken dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Belgelerin beyan edilmesinden sonra da oturum izni başvurunuzun takip aşamasına geçilir. Bu aşamada konsolosluk makamı tarafından sizden ek belge de talep edilebilir.

 

Bulgaristan D Oturum Vizesi Başvuru Formu

Bulgaristan için D tipi oturum izni başvurusunda bulunacak kişilerin bir vize başvuru formu doldurmaları bekleniyor. Vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması da başvuru sürecinde büyük önem taşıyor. Oturum izni başvurunuzun eksiksiz olması ve olumlu yanıt almanız için form doldururken mutlaka dikkatli olmalısınız. Bulgaristan için vize başvuru formu hakkında detaylı bilgilere Gaziantep vize merkezi aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan D Oturum Vizesi Başvuru Formu Nedir?

Bulgaristan ya da herhangi bir ülke için vize başvurusunda bulunurken form doldurmak oldukça büyük önem taşıyor. Vize başvurularının bir adımı da başvuru formunun doğru bir şekilde doldurulması olarak tanımlanıyor. Bu yüzden oturum izni başvurunuzun eksiksiz olması adına formu özenle doldurmanız gerekmektedir.

D oturum vizesi başvuru formu, sizin vize alırken ki amacınızı tayin eden bilgilendirici bir içeriğe sahiptir. Başvuru formunda yer alan bilgiler dahilinde Bulgaristan konsolosluk makamı sizin hakkınızda bir takım yargılara varacaktır. Bu yargılar da oturum izni başvurunuzun onay alıp almaması açısından önemlidir.

Bulgaristan için D tipi vizeler hakkında daha fazla bilgi almak için de vizeofisi.net sitesine göz atabilirsiniz.

D Oturum Vizesi Başvuru Formunu Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan için D tipi oturum izni başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunuyor. Bu hususların da başında seyahat amacının doğru bilgiler ışığında beyan edilmesi geliyor. Seyahat amacının belirtilmediği cevaplar vize başvurunuzu da oluşuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden vize başvurusunda bulunulmadan evvel seyahat amacının belirlenmesi elzemdir.

Bunun yanı sıra vize başvuru formunda bulunan iletişim ve kimlik bilgilerinizin bulunduğu kısmı da özenle doldurmanız gerekecektir. Vize başvurularında kimi zaman konsolosluk makamı tarafından ek belge talebinde bulunulabilir. Gerek vize merkezi temsilciniz gerekse de konsolosluk yetkilileri sizinle bu iletişim bilgileri sayesinde iletişime geçebilirler. Dolayısıyla vize başvuru sürecinde ulaşılabilir olmak adına iletişim ve kimlik bilgilerinizi doğru beyan etmeniz önemlidir. Vize başvuru formu için önemli olan bir diğer detay da ıslak imzanın atılmasıdır. Formun son kısmında bulunan imza kısmını doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz kılınacaktır.

 

 

Bulgaristan D Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan için oturum izni talebinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı belgeleri beyan etmeleri gerekiyor. D tipi vizelerden biri olan oturum izni için talep edilen belgeler kısa süreli vizelere göre daha geniş kapsamlıdır. Bu yüzden de belge beyanı aşamasına ekstra özen gösterilmesi başvuruda bulunan kişilerin yararına olacaktır. Bulgaristan için oturum izni başvurunuzu da Gaziantep vize merkezi ile yapmanız mümkün kılınmaktadır.

Bulgaristan D Vizesi Başvuru Süreci

Bulgaristan için D tipi oturum izni başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle vize başvuru formunu doldurmaları gerekiyor. Başvuru formunda yer alan soruların her birine doğru cevap verilmesi halinde vize başvurunuz işleme alınıyor.

Formun doldurulmasının ardından da belge beyanı aşamasına geçiliyor. Bu aşama yalnızca D tipi vize başvuruları için değil diğer tüm vize başvurularında da kilit bir rol oynuyor. Beyan etmeniz gereken evraklar sayesinde Bulgaristan konsolosluk makamı sizin başvurunuzu değerlendirmektedir. Yine, ibraz edilen belgeler ışığında oturum izni için uygun olup olmadığınız anlaşılacaktır. Bundan dolayı belge ibrazı aşamasına özen göstermeniz ve dikkatli olmanız elzemdir.

Bulgaristan D Tipi Vize İçin Gerekli Evrak Listesi

Bulgaristan için oturum izni başvurusunda bulunacak Türkiyeli vatandaşlarımızın bazı belgeleri beyan etmeleri bekleniyor. Bu belgelerin başında; vize talep dilekçesi, vize başvuru forumu, pasaport, en az 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği geliyor.

Bunların yanı sıra adli sicil kaydı ve sağlık raporu gibi belgelerin de oturum izni başvurusunda ibraz edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda meslek gruplarına göre de beyan edilmesi gereken bir takım ek belgeler bulunuyor.

Başvuru sahibi şirket sahibi ise; şirkete dair bazı belgeler (imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi vb.)

Başvuru sahibi çalışan ise; maaş bordrosu, SGK belgesi ve varsa Bulgaristan çalışma izni belgesi,

Başvuru sahibi öğrenci ise; öğrenci belgesi, kabul alınan okuldan gelen referans mektubu, reşit olmayanlar için muvafakatname ve ikamet edilecek süre boyunca sponsor olacak kişiye ait belgeler,

Başvuru sahibi ev hanımı ya da çalışmayan ise; sponsora ait çeşitli belgelerin de ek olarak ibraz edilmesi gerekiyor.

Bulgaristan D Vizesi Sorgulama

Bulgaristan içi D tipi oturum izni başvurusunda bulunacak kişilere vize başvurusu sorgulama hizmeti de verilmektedir. Bu hizmete göre vize başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz. Oturum izni için başvuruda bulunurken tüm adımlardan sonra başvuru takip sürecine geçilmektedir. Bu aşamada da Gaziantep vize merkezi temsilciniz size yardımcı olacaktır. Takip süreci kapsamında vizenizin durumunu sorgulamanız önem taşımaktadır.

Bulgaristan D Vizesi Sorgulama Hizmeti

Bulgaristan için oturum izni başvurunuzu tamamladıktan sonra vizenizin durumu hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Ortalama bir vize onay süresi 7 ila 15 iş günü arasında değişmektedir. Bu sürede vize sorgulama hizmetinden faydalanarak son durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vize sorgulama hizmeti sayesinde Bulgaristan için seyahat planınızı yaparken de daha rahat olabilirsiniz. Oturum izni gibi uzun süreli D tipi vizelerde bilhassa sorgulama hizmetinden faydalanmak önemlidir. Bu sayede başvurunuzun hangi aşamada olduğunu daha rahat ve net bir şekilde öğrenmiş olursunuz.

Bulgaristan için kısa ya da uzun süreli vize başvuruları hakkında da bilgi almak adına vizeofisi.net sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Gaziantep vize merkezi temsilciniz de size vize sorgulama sürecinde destek olacaktır.

D Tipi Vize Sorgulama Hizmeti Neden Önemli?

Bulgaristan oturum izni için yapmış olduğunuz vize başvurularınızda vizenizi takip etmeniz büyük önem taşıyor. Bu süreçte özellikle de vize başvuru formunda yer alan iletişim bilgilerinizden yola çıkılarak sizinle iletişime geçiliyor. Kimi durumlarda Bulgaristan konsolosluk makamı sizden ek belge talebinde bulunabiliyor. Bu talebi de vize başvurusu için gerekli olan evrakların beyan edilmesinden sonra ortaya çıkartıyor. Böyle bir durumda Gaziantep vize merkezi temsilciniz ile iletişime geçerek bilgi vermeniz gerekmektedir. Vize merkezi temsilciniz size bu durumda yardımcı olacaktır.

D tipi vize sorgulama hizmetinin bir diğer faydası da oturum izni başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenmenizdir. Kimi sebeplerden dolayı vize başvuruları olumsuz yanıt alabilmekte ve bu durum da başvuruda bulunan kişileri zora sokabilmektedir. Siz de böyle bir durumla karşılaşmamak ya da önlem almak adına takip hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Bulgaristan Eğitim Amaçlı Oturum İzni

Bulgaristan’da yer alan yasal bir eğitim kurumunda 3 aydan daha fazla süre eğitim görecek kişilerin eğitim amaçlı oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Bu kapsamda da eğitim alınacağına yönelik belgelerin de başvuru sürecinde beyan edilmesi zorunlu koşuluyor. Bulgaristan eğitim amaçlı oturum izni sayesinde uzun süreli oturum hakkı da elde edilmiş oluyor. Oturum hakkı genellikle de eğitim alınacak süreyi kapsayan uzun süreli bir limite sahip oluyor. Bulgaristan için eğitim amaçlı oturum izni başvurunuzu Gaziantep vize merkezi ile de yapabilirsiniz.

Bulgaristan Eğitim Amaçlı Oturum İzni Nedir?

Bulgaristan’da bulunan bir eğitim kurumundan eğitim almak isteyen T.C. vatandaşlarının eğitim amaçlı oturum izni başvurusunda bulunmaları da gerekiyor. İlkokul, lise ya da üniversite gibi eğitim kurumlarının yanı sıra çeşitli dil okulları için de bu vize işlemi uygulanmaktadır.

Bulgaristan’da eğitim amaçlı oturum izni almak isteyenlerin gerekli başvurularını Gaziantep vize merkezi ile de yapmaları mümkündür. Eğitim için oturum izni talebinde bulunan kişilerin kabul aldıkları okul tarafından gönderilen bir referans mektubuna da ihtiyaçları vardır. Referans ya da kabul mektubu olmadan yapılan oturum izni başvuruları olumsuz yanıt alacaktır.

Bulgaristan için tüm eğitim vizeleri hakkında da bilgi almak adına vizeofisi.net sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Eğitim Amaçlı Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan için eğitim amaçlı oturum izni başvurularında da bazı belgelerin beyan edilmesi zorunludur. Beyan edilecek belgelerin başında; pasaport, en az 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi ve adli sicil kaydı yer almaktadır.

Bunların yanı sıra oturum izni talep dilekçesi ve başvuru formunun da belge dosyasında yer alması elzemdir. Ayrıca tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, seyahat sağlık sigortası ve konaklama bilgilerini içeren belgelerin de dosyada yer alması gerekecektir.

Eğitim amaçlı oturum izni için Bulgaristan’da bulunan bir eğitim kurumundan gönderilen kabul ya da referans mektubuna da ihtiyaç bulunuyor. Bununla birlikte öğrenci belgesi, transkript ve okul hakkındaki detayları içeren belgelerin de ibraz edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda öğrenci kişiye sponsorluk edecek bireylerin de bilgilerine ihtiyaç duyuluyor.

Bulgaristan Evlilik İçin Oturum İzni

Bulgaristan’dan evlilik yolu ile oturum izni almak isteyen T.C. vatandaşlarının bunun için gerekli başvuruları yapmaları bekleniyor. Başvurular için de kısa süreli vize çeşitlerine oranla daha uzun bir prosedür işleniyor. Buna göre evlilik kurumunun kanıtlanması ve mutlaka resmi kayıtlar altında bir evlilik yapılması bekleniyor. Tüm bu kriterler sağlandığı takdirde de diğer prosedürler yerine getirilerek başvuru yapılabiliyor. Bulgaristan için evlilik yolu ile oturum izni almak isteyenlerin başvuruları Gaziantep vize merkezi tarafından alınmaktadır.

Bulgaristan Evlilik İçin Oturum İzni Nedir?

Bulgaristan evlilik için oturum izni de D tipi vize grubunda yer alan uzun süreli ve özel bir vizedir. Adından da anlaşılacağı üzere bu çeşit oturum izni için evlilik yapmış olmanız beklenmektedir. Bir Bulgaristan vatandaşı ile gerçekleştirilecek evlilikler için oturum izni başvurusunda bulunmanıza izin verilmektedir. Siz de gereken kriterleri sağlayarak oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Evlilik için oturum izni başvurusunda bulunacak kişilerden evlilik kurumunu oluşturduklarına dair belgeler talep ediliyor. Bu belgeler evli olan çiftlerden her iki tarafın da beyan etmesi zorunlu olan belgelerdir. Belgeler arasında evlilik akdi ve kişilere ait çeşitli kimlik ve finansal bilgilerin yer aldığı belgeler de bulunmaktadır.

Bulgaristan için oturum izni çeşitleri hakkında bilgi almak için de vizeofisi.net sitesine de göz atabilirsiniz.

Bulgaristan Evlilik İçin Oturum İzni Gerekli Evraklar

Evlilik için Bulgaristan oturum izni alacak kişilerin bazı belgeleri eksiksiz olarak ibraz etmeleri zorunludur. Bu belgelerin arasında; pasaport, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, adli sicil kaydı, sağlık belgesi ve en az 2 adet biyometrik fotoğraf yer alır.

Aynı zamanda evlilik için oturum izni başvuru formu ve talep dilekçesinin de beyan edilmesi gerekecektir. Bunların yanı sıra evli olan çiftlerden her iki bireye de ait olan finansal ve kimlik belgelerinin beyan edilmesi de istenmektedir.

Evlilik yolu ile oturum izni almak için talep edilen en önemli belge ise evlilik akdidir. Buna göre yapılan evliliğin gerçek olduğunun kanıtlanması ve resmi bir evlilik yapıldığının beyan edilmesi oldukça önemlidir.

 

Bulgaristan Emekliler İçin Oturum İzni

Türk vatandaşı olup emeklilik hakkına sahip olan kişilerin Bulgaristan için oturum izni almalarına imkan tanınıyor. Buna göre emekli olmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan için oturum izni başvurusunda bulunabiliyorlar. Emekliler için oturum izni D tipi vize çeşitleri arasında yer alan özel bir vize olarak karşımıza çıkıyor. Buna göre de bir takım özel prosedürlerin uygulanması gerekiyor. Emekliler için Bulgaristan oturum izni başvurularınızı Gaziantep vize merkezi ile yapmanıza da izin veriliyor.

Bulgaristan Emekliler İçin Oturum İzni Nedir?

Bulgaristan için oturum izni imkanları birden fazla seçenekler sunmaktadır. Buna göre emekliler için de Bulgaristan oturum izni almanın yolları bulunuyor. Uzun süreli D tipi vize grubunda yer alan Bulgaristan oturum izni için T.C. vatandaşı emekliler de başvuruda bulunabiliyorlar. Bu sayede Bulgaristan ülke sınırları içerisinde uzun süreli ikamet hakkı da elde edilmiş oluyor.

Emekliler için oturum izni başvurusunda bulunmayı planlayan kişilerin ilk önce emekli olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. Bunun için de başvuruda bulunurken emeklilik belgesinin ve SGK hizmet döküm belgesinin de beyan edilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra emekli vatandaşlarımızın Bulgaristan asgari ücretinden daha fazla aylık gelirlerinin olması da önem teşkil ediyor. Tüm bu belgeler dahilinde gerekli olan başvuru yapılabiliyor. Bulgaristan için D tipi vizeler hakkında bilgi almak için de vizeofisi.net sitesine göz atabilirsiniz.

Emekliler İçin Oturum İzni Başvurusunda Gerekli Evraklar

Bulgaristan emekli olmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için oturum izni imkanı sağlıyor. Bunu yaparken de bir takım belgelerin konsolosluk makamına iletilmesini talep ediyor. Beyan edilmesi gereken belgelerin başında; sabıka kaydı, kimlik fotokopisi, pasaport (eski ve yeni), 2 adet biyometrik fotoğraf ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği geliyor.

Bunların yanında oturum izni için talep dilekçesi ve başvuru formunun da gerekli evraklar dosyasında yer alması zorunlu koşuluyor. Aynı zamanda bu hizmet için en önemli belge olan emeklilik belgesinin de mutlaka ibraz edilmesi gerekiyor. Başvuruda bulunan kişinin aylık gelirini ve banka hesap özetlerini beyan eden belgelerin de dosyada bulunması büyük önem taşıyor.

 

Bulgaristan Vatandaşı Çocuk Sahibi Olanlar

Bulgaristan oturum izni imkanları dahilinde çocukları Bulgaristan vatandaşı olan ebeveynler için de özel vizeler bulunuyor. Buna göre çocukları Bulgaristan vatandaşlığına sahip olan T.C. vatandaşlarının oturum izni için başvuruda bulunmalarına izin veriliyor. Bu süreçte de bir takım aile bilgilerinin beyan edilmesi gerekiyor. Çocuklarının Bulgaristan vatandaşı olduğunu kanıtlayan ebeveynlerin başvuruları işleme alınıyor. Bulgaristan vatandaşı çocuk sahibi olanların oturum izni başvuruları da Gaziantep vize merkezi tarafından yapılabiliyor.

Çocukları Bulgaristan Vatandaşı Olanlara Oturum İzni İmkanı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup çocukları Bulgaristan vatandaşlığına sahip olan kişilerin de oturum izni hakkı bulunuyor. Buna göre de öncelikle çocukların Bulgaristan vatandaşlığına sahip olduğunun kanıtlanması bekleniyor. Aile kütüğü ile ilgili belgelerin ibraz edilmesi ile birlikte oturum izni için başvuru süreci başlatılıyor.

Doğum belgesi ile kanıtlanan bu hak sayesinde Bulgaristan için D tipi oturum izni başvuruları genellikle olumlu yanıt alıyor. Bu bağlamda gerekli olan oturum izni başvurunuzu da Gaziantep vize merkezi ile yapmanız için imkan sağlanmaktadır. Buna göre vize merkezine gelerek vize için başvuru formunu doldurmanız ilk adım olacaktır.

Bulgaristan için hem uzun hem de kısa süreli vize çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak için vizeofisi.net sitesine göz atabilirsiniz.

Çocukları Bulgaristan Vatandaşı Olanlar İçin Oturum İzni Başvurusunda Gereken Belgeler

Çocukları Bulgaristan vatandaşı olan ebeveynlerin oturum izni için başvuruda bulunurken bazı belgeleri de beyan etmeleri isteniyor. Buna göre de size Gaziantep vize merkezi temsilciniz tarafından bir belge listesi sunuluyor.

Beyan edilmesi gereken evrakların arasında; pasaport, adli sicil kaydı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi ve en az 2 adet biyometrik fotoğraf yer alıyor.Yukarıda belirtilen belgelere ek olarak oturum izni için başvuru dilekçesi ve başvuru formunun da beyan edilmesi büyük önem taşıyor.

Aynı zamanda Bulgaristan vatandaşı olan çocukların kanıtlanması bakımından da doğum belgesi gibi elzem belgelerin de mutlaka beyan edilmesi zorunlu koşuluyor.

Tüm bunların yanı sıra oturum izni için başvuruda bulunacak kişinin maddi durumunu gösteren kişisel banka bilgilerine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Bulgaristan Multi Vize

Bulgaristan için çoklu giriş imkanı sağlayan multi vize başvurularında bulunmanıza izin veriliyor. Bunun için de ilk önce Bulgaristan vatandaşı bir birey ile evli olduğunuzu kanıtlamanız isteniyor. C tipi vize çeşitlerinden biri olan multi vize ile ülkeye yıl içerisinde birden fazla giriş çıkış yapabilirsiniz. Bunun için de Bulgaristan tarafından kabul edilen bir evlilik akdine sahip olduğunuzu da kanıtlamanız gerekmektedir. Bulgaristan için multi vize başvurularınızı Gaziantep vize merkezi ile de yapabilirsiniz.

Bulgaristan İçin Multi Vize Nedir?

Bulgaristan’a yıl içerisinde birden fazla kez giriş çıkış mı yapmak istiyorsunuz? Bu talep karşısında mutlaka multi vize için başvuruda bulunmanız gerekecektir. Multi vize, ülkeye giriş çıkışlarınıza sınır getirmeyen bir C tipi kısa süreli vize çeşididir.

Multi vize imkanından faydalanmak isteyenlerin ise Bulgaristan vatandaşı bir birey ile evli olması beklenmektedir. Bu evliliğin de resmi belgelere dayandırılarak kanıtlanması oldukça önemlidir. Ancak evlilik belgesini beyan eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının multi vize başvuruları işleme alınmaktadır. Bulgaristan için multi vize başvurusunda bulunmayı düşünenler başvuru işlemlerine Gaziantep vize merkezi ile de başlayabilirler.

Bulgaristan için diğer tüm C tipi vize çeşitleri hakkında da bilgi almak isteyenler vizeofisi.net sitesine de göz atabilirler.

Bulgaristan Multi Vize İçin Gerekli Evraklar Listesi

Bulgaristan çoklu giriş çıkış hakkı tanıyan multi vize başvurusunda bulunacak T.C. vatandaşlarının bazı belgeleri de beyan etmeleri isteniyor. Belge beyanı aşamasına gelindiğinde de Gaziantep vize merkezi temsilciniz tarafından size kapsamlı bir belge listesi sunuluyor.

Multi vize başvurusunda beyan edilmesi gereken belgelerin başında; pasaport, multi vize talep dilekçesi, multi vize başvuru formu, adli sicil kaydı, en az 2 adet biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası ve kimlik fotokopisi geliyor.

Multi vize başvurusu için gerekli olan en öncelikli belge ise evlilik belgesidir. Buna göre Bulgaristan vatandaşı bir kişi ile yapılan evliliğin belgeler ile kanıtlanması gerekmektedir. Evliliği kanıtlayan belgelerin Bulgaristan için de resmi makamlar tarafından onay almış olması gerekiyor. Yani vize başvurusu için resmi nikahın kıyılması şart koşuluyor.

 

Bulgaristan Erasmus Oturum İzni

Bulgaristan’da Erasmus programı dahilinde eğitim alacak olan T.C. vatandaşı öğrencilerin D tipi oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Buna göre eğitim alınacak süre zarfı boyunca oturum iznine sahip olmak büyük önem taşıyor. Erasmus programı kapsamında bu programa dahil olan öğrencilerin 3 ay ila 12 ay arasında oturum iznine sahip olmalarına izin veriliyor. Bulgaristan için gerekli olan Erasmus oturum izni başvurunuzu da Gaziantep vize merkezi ile yapabilirsiniz.

Bulgaristan İçin Erasmus Oturum İzni Nedir?

Erasmus programı ile 30 ülke arasında yapılan anlaşma gereği öğrenci değişim programı oluşturuluyor. Buna göre de farklı ülkelerin vatandaşı olan öğrenciler, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yurtdışında eğitim alabiliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti de Erasmus programına dahil olan ülkeler arasında yer alıyor. Her sene binlerce öğrenci ülkemize gelirken bir o kadar Türkiyeli öğrenci de yurtdışında eğitim alabiliyor.

Bulgaristan için de Erasmus programı mevcut olup ülkemizden bu komşu ülkeye eğitim almak adına giden öğrencilerimiz bulunuyor. Bu öğrencilerin de Erasmus kapsamında Bulgaristan için oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Buna göre Erasmus öğrencilerine D tipi oturum izni hakkı tanınıyor. Öğrenciler bu sayede ülkede 90 günden daha uzun bir süre ikamet hakkı elde etmiş oluyorlar.

Erasmus oturum izni ve Erasmus ülkeleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına vizeofisi.net sitesine de göz atmanız mümkündür.

Bulgaristan Erasmus Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar Listesi

Bulgaristan’da Erasmus programı dahilinde eğitim alacak öğrencilerin bazı belgelerini vize başvurusu için beyan etmeleri isteniyor. Beyan edilecek belgelerin başında; pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı ve konaklama ile uçak rezervasyon bilgileri yer alıyor.

Bunların yanında oturum izni talep dilekçesi ve vize başvuru formunun da dosyada yer alması gerekiyor. Aynı zamanda Erasmus programına katılı sağlandığını kanıtlayan eğitim belgelerinin de oturum izni başvurusunda beyan edilmesi gerekiyor. Öğrenci belgesi, transkript, okul tarafından gönderilen kabul mektubu ve Erasmus katlım belgesi gibi ek belgeler de bu kapsamda ibraz edilmelidir.

 

Bulgaristan Ticari Kurum Temsilciliği Oturum İzni

Bulgaristan ülke sınırları içerisinde ticari kurum temsilciliği açan kişilere de oturum izni hakkı tanınmaktadır. D tipi uzun süreli vizelerden biri olan oturum izni için ticari kurum temsilcileri başvuruda bulunabilirler. Oturum izni için başvuruda bulunmayı planlayan kişilerin de ticari kurum temsilciliğine yönelik bir takım belgeleri de beyan etmeleri gerekir. Temsilciliğin açıldığına dair kanıt niteliği taşıyan bu belgeler sayesinde oturum izni başvuruları işleme alınmaktadır. Ticari kurum temsilciliği ile oturum izni almak isteyenlerin başvuruları Gaziantep vize merkezi tarafından da alınıyor.

Bulgaristan Ticari Kurum Temsilciliği Oturum İzni Nedir?

Bulgaristan’da herhangi bir ticari kurumun temsilci şubesinde görev alan yabancı uyruklu kişilere oturum izni hakkı tanınıyor. Buna göre de temsilcilik ile ilgili bir takım resmi belgelerin de ibraz edilmesi gerekiyor. Bu kapsamda yapılan başvurular değerlendirmeye alınıyor ve kişilere D tipi oturum izni hakkı tanınıyor.

Temsilcilik yolu ile oturum izni başvuruları da Gaziantep vize merkezi ile yapılabilir. Buna göre ilk önce vize merkezine gelerek bir vize başvuru formu doldurmanız beklenmektedir. Vize formunun doldurulmasından sonra gerekli evrakların beyan edilme aşamasına geçilir. Bu aşamada gerekli belgelerin yer aldığı dosyaya özen gösterilmeli ve dosyada eksiklikler bulunmamalıdır.

Bulgaristan için diğer tüm oturum izni imkanları hakkında bilgi almak için de vizeofisi.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ticari Kurum Temsilciliği İle Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

Ticari kurum temsilciliği ile oturum izni başvurusunda bulunacak kişilerin bazı belgeleri ibraz etmeleri gerekiyor. Beyan edilecek belgelerin arasında da; pasaport, kimlik fotokopisi, oturum izni talep dilekçesi, oturum izni başvuru formu, adli sicil kaydı ve 2 adet biyometrik fotoğraf yer alıyor.

Aynı zamanda ticaret kaydı belgesi ve ticaret odası kayıt sertifikası gibi belgelerin de beyan edilmesi gerekiyor. Bunların yanında temsilciliğe ait kira kontratı, vergi numarası ve noter onaylı taahhütname belgesinin (kiralanan daire ya da iş yeri için) de dosyada yer alması önem taşıyor. Tüm bu belirtilen belgelerin eksiksiz ibrazı ile oturum izni için yapılan başvuru işleme alınıyor.

Bulgaristan 1978 Göçmenleri Oturum İzni

Bulgaristan’dan 1978 yılında göç eden ve kanun kapsamında vatandaşlıktan çıkartılan kişiler için de oturum izni imkanı bulunuyor. Bu durumda oturum izni alan göçmen kişilerin belli bir süre sonra yeniden vatandaşlık alma hakkı da bulunuyor. Uzun yollu bir süreç olan bu vatandaşlık hakkı için de gereken başvuruların yapılması gerekiyor. 1978 göçmenleri için oturum izni başvurularının Gaziantep vize merkezi aracılığıyla da yapılması mümkündür.

Bulgaristan 1978 Göçmenleri Oturum İzni Nedir?

1978 yılı itibariyle Türkiye’ye göç eden T.C. vatandaşlarının yeniden Bulgaristan için oturum izni alma hakları bulunuyor. Aynı zamanda bu oturum izni imkanıyla birlikte belli bir süre sonra vatandaşlık başvurusu da yapılabiliyor. 1978 göçmenleri için özel olarak yürürlüğe konulan bu süreçte 5 yıllık oturum izni sahibi olmanız gerekiyor.

3 yıl boyunca bekleme aşamasında olan 1978 göçmenleri bu süreçten sonra başvuruda bulunabilirler. 2 yıl da başvuruların onay aşamasının beklenmesi ile 5 yıla tekabül eden bu durumda vatandaşlık için başvuruda bulunulabilir. Yani oturum izni sonrası vatandaşlık başvurusu için 5 yıl gibi bir sürenin geçmesi gerekecektir.

Göçmenler için oturum izni başvurularınızı Gaziantep vize merkezi ile de yapmanız mümkündür. Bunun yanı sıra göçmen politikaları hakkında daha fazla bilgi almak adına da vizeofisi.net sitesine de göz atabilirsiniz.

1978 Göçmenleri Oturum İzni İçin Gerekli Evrakların Listesi

1978 göçmenleri kapsamında Bulgaristan için oturum izni başvurusunda bulunacak kişilerin bazı belgeleri tarihinde ibraz etmeleri isteniyor. Beyan edilecek belgelerin arasında da; pasaport, kimlik fotokopisi, adli sicil kaydı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve en az 2 adet biyometrik fotoğraf yer alıyor.

Başvuruda bulunacak kişilerin Bulgaristan doğumlu olduklarını kanıtlayan doğum belgesine de ihtiyaçları bulunuyor. Bunun birlikte oturum izni talep formu ve başvuru dilekçesinin de beyan edilmesi gerekiyor. Başvuru yapacak olan T.C. vatandaşlarının nüfus müdürlüklerinden alınmış isim denkli belgesi ve Bulgaristan vatandaşı olmadığını kanıtlayan bir belge de talep ediliyor. Bulgaristan vatandaşı olunmadığı yönündeki resmi belgenin de Adalet Bakanlığı’ndan talep edilmesi gerekiyor.

Bulgaristan’da Şirketi Olup 10 Kişi Çalıştıranlara D Vize

Bulgaristan için oturum izni imkanları dahilinde şirket ve iş kuruluşu ile ilgili başvuru imkanları da bulunuyor. Buna göre Bulgaristan ülke sınırları içerisinde şirket sahibi olanların oturum izni almaları sağlanabiliyor. Bu konuda aranan en öncelikli şart ise şirketin en az 10 çalışana sahip olmasıdır. Bu şart sağlandığı takdirde T.C. vatandaşlarının oturum izni için gerekli başvuruyu yapmalarına izin veriliyor. Bulgaristan için D tipi oturum izni başvurunuzu da Gaziantep vize merkezi ile yapabilirsiniz.

Şirket Sahiplerine Oturum İzni İmkanı

Bulgaristan oturum izni imkanları çerçevesinde şirket sahiplerine uygun durumlar da mevcuttur. Bulgaristan’da şirketi olup en az 10 çalışana sahip kişiler için de oturum izni imkanı tanınıyor. Buna göre en az 10 çalışanlı bir iş yerinin kurucusu olan kişiler Bulgaristan D tipi vize başvurusunda bulunabiliyorlar.

Şirket sahiplerine oturum izni imkanı ile T.C. vatandaşı olan kişilerin komşu ülke Bulgaristan’da ikamet etmesine izin veriliyor. Bunun için de ilk önce şirket ile ilgili detayları içeren belgelerin beyan edilmesi gerekiyor. Şirket belgelerinin beyan edilmemesi halinde oturum izni başvurusu kesinlikle olumsuz yanıt alıyor.

Eğer şartlar uygunsa ve belgeler beyan edilmişse Bulgaristan için uzun süreli oturum izni için yapılan başvuru olumlu yanıt alıyor. Bulgaristan için diğer tüm oturum izni imkanları hakkında da  bilgi almak isteyenler için vizeofisi.net sitesi tüm soruları cevaplamaktadır.

Şirket Sahiplerine Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan’da en az 10 çalışana sahip şirket sahiplerinin oturum izni başvurularında bazı belgeleri beyan etmeleri elzemdir. Buna göre ibraz edilecek belgelerin arasında; pasaport, kimlik fotokopisi, adli sicil kaydı, sağlık raporu, 2 adet biyometrik fotoğraf, oturum izni talep dilekçesi ve oturum izni başvuru formu yer alıyor.

Oturum izni başvurusu için bazı şirket belgelerine de ihtiyaç duyuluyor. Bunların başında da; şirket faaliyet belgesi (Bulgaristan’da bulunan şirket için), vergi levhası, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi gibi belgeler yer alıyor. Aynı zamanda başvuruda bulunan kişinin hem kişisel hem de şirketine ait banka hesap dökümlerinin de ibraz edilmesi gerekiyor.

Bulgaristan’da Temsilcilik Açma

Bulgaristan’da temsilcilik açmak, oturum izni başvuruları için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bulgaristan, oturum izni için tanıdığı çok çeşitli imkanlarla diğer ülkelerden ayrı bir yere sahiptir. Özellikle de ticari alanda ülkede hizmet sunmak isteyenlere oturum izni sağlayan çeşitli vize yasaları bulunmaktadır. Bunlardan da biri temsilcilik açarak oturum izni başvurusunun yapılması durumudur. Ticari temsilcilik açarak oturum izni sahibi olmak isteyen T.C. vatandaşları, gerekli başvurularını Gaziantep vize merkezi ile de yapabiliyorlar.

Ticari Temsilcilik Açma Yolu ile Oturum İzni

Bulgaristan’da açacağınız şirket ya da ticari temsilcilik ile oturum izni alma hakkını da elde etmiş olursunuz. Ticari temsilcilik açarak Bulgaristan için oturum izni hakkını elde etmek uzun bir süreç olsa da oldukça etkili bir çözümdür. Ülke sınırları içerisinde ticari temsilcilik ile uzun süreli D tipi oturum iznine sahip olmanız sağlanmaktadır.

Temsilcilik açma yolu ile oturum izni başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru talepleri Gaziantep vize merkezi tarafından da alınmaktadır. Bunun için de ilk iş olarak vize merkezine gelerek bir oturum izni başvuru formu doldurmanız beklenir. Bu süreçten sonra da gereken belgeleri ibraz ederek oturum izni başvurunuzu devam ettirmeniz sağlanır.

Temsilcilik yolu ile oturum izni taleplerinde istenen belgeler 2017 yılı itibariyle geniş kapsamlı bir listede belirtilmiştir. Aynı zamanda diğer tüm oturum izni imkânları için gereken belgeler hakkında bilgi sahibi olmak adına vizeofisi.net sitesine de göz atabilirsiniz.

Temsilcilik Açma Yoluyla Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar Listesi

Temsilcilik açma yoluyla Bulgaristan için oturum izni almak adına bazı belgelerin beyan edilmesi gerekiyor. Beyan edilmesi gereken belgelerin de başında; pasaport, kimlik fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf, vize talep dilekçesi, vize başvuru formu, sabıka kaydı ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği geliyor.

Şirket ve temsilcilik ile ilgili bazı belgelerinde bu işlemler sırasında beyan edilmesi gerekiyor. Bu belgelerin arasında da; ticari sicil gazetesi, temiz vergi borcu belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi, şirket vekaletnamesi gibi ek belgeler de yer almaktadır.

Bulgaristan’da Oturumu Olan Kişinin Ailesine Oturum İzni

Bulgaristan’da hali hazırda oturum iznine sahip olan kişilerin aileleri için de bu imkan tanınıyor. Bunun için de ilk önce oturum izni başvurusunda bulunulması gerekiyor. Aile bireylerinden biri Bulgaristan vatandaşı ise ya da oturum iznine sahipse diğer fertler de gereken başvuruyu kolayca yapabiliyor. Oturum izni için başvuruda bulunacak aile fertlerinden bu detay ile ilgili resmi belgeler de talep ediliyor. Bulgaristan için oturum izni başvurularınızı Gaziantep vize merkezi ile yapmanıza da izin veriliyor.

Aile Fertlerinin Oturum İzni Başvuru Süreci

Bulgaristan’da oturum iznine sahip olan T.C. vatandaşlarının aileleri de gereken başvuruyu yaptıkları takdirde izin sahibi olabiliyorlar. D tipi uzun süreli vizelerden biri olan oturum izni için bir takım adımların atılması bekleniyor. Diğer kısa süreli vize gruplarına oranla D tipi uzun süreli vizelerin başvuru süreçleri daha uzun tutulabiliyor.

Eğer aile fertlerinizden biri Bulgaristan vatandaşı ya da oturum izni sahibi ise siz de gereken başvuruyu yapabilirsiniz. Bu sayede aile fertleriniz ile Bulgaristan’da uzun süreli ikamet hakkı elde edebilirsiniz. Elbette bu süreç için de bazı yükümlülükleri yerine getirmeniz istenmektedir. Oturum izni için başvuru sürecini adım adım takip ederek sorunsuz bir başvuru aşaması geçirebilirsiniz. En nihayetinde de her şey yolunda giderse Bulgaristan oturum iznine sahip olabilirsiniz.

Bulgaristan için kısa ya da uzun süreli vize çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak isteyenlerin vizeofisi.net sitesine göz atmaları da tavsiye ediliyor.

Aile Fertlerinin Oturum İzni Başvurusunda Gereken Evraklar

Bulgaristan’da yaşayan ailenizin yanında siz de oturum izni sahibi olmak istiyorsanız bazı belgeleri konsolosluk makamına iletmeniz isteniyor. Bu belgelerin arasında; pasaport, vize talep dilekçesi, vize başvuru formu, kimlik fotokopisi, sabıka kaydı, tam vukuatlı nüfus örneği ve sağlık belgesi yer alıyor.

Aynı zamanda aile fertlerinizi kanıtlamak için de evlilik belgesi ya da doğum belgesi gibi ek belgelerin de beyan edilmesi zorunlu kılınıyor. Bu bağlamda aile bireylerinden birinin oturum izni sahibi olması diğer fertleri de etkileyerek başvuru sürecini mümkün kılıyor.

Bulgaristan Çalışma İzni

Bulgaristan için bir diğer uzun süreli vize çeşidi olan çalışma izni ile ülkede çalışma imkanı bulabilirsiniz. D tipi vize grubunda yer alan çalışma izni ile ülkede 90 günden daha uzun ticari faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Bunun için de gereken mercilere başvuruda bulunarak çalışma izni işlemlerinizi başlatmanız bekleniyor. Eğer siz de çalışma izni için uygun kriterlere sahipseniz başvurunuz olumlu yanıt alabiliyor. Bulgaristan çalışma izni için zorunlu olan başvuru sürecini Gaziantep vize merkezi ile yürütebilirsiniz.

Bulgaristan Çalışma İzni Nedir?

D tipi vize grubu içerisinde yer alan çalışma izni ile uzun süreli ticari faaliyet göstermek mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Bulgaristan’da çalışacak kişilerin mutlaka bu vize çeşidine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bunun için de iş yerinden alınan belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi de gerekiyor.

Bulgaristan için çalışma izni talebinde bulunan kişilerin öncelikle ülkede yer alan yasal bir iş kurumundan kabul almış olması gerekiyor. Başvuru sahibi şirket sahibiyse de şirket ile ilgili detayları içeren belgelerin beyan edilmesi zorunlu koşuluyor.

Bulgaristan’da katılacağınız ticari faaliyetler 90 günden daha kısa süreli ise bunun için de ticari vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Çalışma izni, uzun süreli bir vize çeşidi olup 90 günden daha fazla ikamet hakkı tanıyor. Bulgaristan için kısa ve uzun süreli vizeler hakkında bilgi almak için vizeofisi.net sitesine de göz atabilirsiniz.

Bulgaristan Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar Listesi

Çalışma izni başvurusunda bulunacak kişilerden bazı evrakları beyan etmeleri talep edilmektedir. Beyan edilmesi gerekenler evraklar listesinde de; pasaport, kimlik fotokopisi, adli sicil kaydı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, sağlık raporu ve 2 adet biyometrik fotoğraf bulunmaktadır.

Başvuruda bulunan kişinin şirketi var ise bunun için de bazı ek belgeler talep edilmektedir. Bunlar arasında da; imza sirküleri, şirketin kira kontratı, vergi levhası, ticari sicil gazetesi ve faaliyet belgesi yer almaktadır.

Çalışan kişilerin ise Bulgaristan’da yer alan bir iş kurumu tarafından işe kabul edildiklerini açıklayan bir referans ve davet mektubuna ihtiyaçları olacaktır. Aynı zamanda kişisel banka hesabına ait hesap özetlerinin de ek olarak ibraz edilmesi gerekir.

 

Bulgaristan Çalışma İzni Almak

Bulgaristan için çalışma izni almak kısa süreli vize başvurularına oranla daha geniş kapsamlı bir başvuru süresine sahiptir. D tipi uzun süreli vize çeşitlerinden olan çalışma izni için bazı kriterleri de karşılıyor olmak gerekiyor. Buna göre d başvuruda bulunacak T.C. vatandaşlarının bir takım belgeleri beyan etmeleri isteniyor. Çalışma izni ile Bulgaristan ülke sınırları içerisinde 90 günden daha uzun süre ikamet edilebiliyor. Bunun yanı sıra ticari faaliyetlerde de bulunmanıza izin veriliyor.

Bulgaristan Çalışma İzni Nedir?

Bulgaristan’da ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen Türkiyeli vatandaşlarımız çalışma izni için başvuruda bulunabilirler. Çalışma izni alarak ülkede 90 günden daha fazla konaklama ve iş hayatına atılma imkanı bulabilirsiniz. Bulgaristan için çalışma izni başvuruları da belli kriterler çerçevesinde alınmaktadır. Siz de çalışma izni başvurunuzu Gaziantep vize merkezi ile yapabilirsiniz. Gaziantep vize merkezi Bulgaristan konsolosluk makamı tarafından resmi olarak görevlendirilmiştir.

Çalışma izni kapsamında başvuruda bulunacak kişilerin prosedürleri yerine getirmeleri bekleniyor. Aynı zamanda Bulgaristan’da yer alan bir iş kurumundan da kabul almış olmanız bekleniyor. İş kurumu tarafından gönderilen referans mektubunun da ibraz edilmesi isteniyor. Aynı şekilde çalışma izni için başvuran şirket sahipleri de bazı ek belgeleri beyan etmelidirler.

Çalışma izni ve diğer D tipi vize çeşitleri hakkında bilgi almak için vizeofisi.net sitesine bakabilirsiniz.

Bulgaristan Çalışma İzni Başvuru Süreci

Çalışma izni için başvuruda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Gaziantep vize merkezine gelerek başvuru formu doldurabilirler. Vize için başvuru formunun doldurulması bu yolda atılacak ilk adımdır. Başvuru formunda yer alan sorulara da kesinlikle doğru yanıtlar verilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda formda çalışma izni için başvuruda bulunulacağının da bilgisi verilmelidir.

Başvuru formunun doldurulmasından sonra belgelerin beyan edilmesi gerekecektir. Bu süreçte vize merkezi temsilciniz tarafından size bir belge listesi verilir. Size düşen görev de listede bulunan belgeleri eksiksiz beyan etmektir. Vize başvurularında belge beyanı aşamasında yaşanan problemler, başvuruların olumsuz yanıt almasına neden olacaktır. Kolay bir vize süreci için belge beyanına özen göstermelisiniz.

 

Bulgaristan Vatandaşı Nasıl Olunur?

Bulgaristan vatandaşlık yasaları çerçevesinde uygulanan bazı prosedürler yerine getirildiği sürece vatandaşlık başvurusunda bulunulması mümkündür. Yasalar gereğince de birden fazla vatandaşlık alma yolu bulunmaktadır. Bu yollardan size en uygun olanı seçerek vatandaşlık işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Vatandaşlık işlemleri gereğince de bir takım gereklilikleri yerine getirmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır. Bulgaristan için vatandaşlık işlemlerinizi Gaziantep vize merkezi ile de başlatabilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşlığı Alma Yolları

Bulgaristan hükümeti tarafından düzenlenen vatandaşlık yasaları kapsamında bu imkandan faydalanmanızın birden fazla yolu bulunuyor. Bunlar arasında en çok dikkat çekenleri de evlilik ya da yatırım yolu ile vatandaşlık işlemleri oluyor. Bulgaristan vatandaşı bir birey ile yapacağınız evliliklerde 5 sene sonra vatandaşlık hakkını elde edebilirsiniz. 5 senelik süre boyunca resmi nikahlı olarak evliliğinizi devam ettirmeniz de büyük önem taşıyor.

Yatırım yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı için de çeşitli uygulamalar bulunuyor. Buna göre yasalar kapsamında belirtilen şekillerde yatırım yaparak vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Evlilik ve yatırım yolu ile vatandaşlık almanın yanı sıra Bulgar etnik kökene sahip olanların ya da aile bireyleri Bulgar kökenli olanların da vatandaşlık başvuruları işleme alınıyor. Ayrıca eski Bulgar vatandaşlarının da göçmenlik kıstasına göre yeniden hak kazanmasına izin veriliyor.

Bulgaristan için tüm vatandaşlık işlemleri hakkında bilgi almak için vizeofisi.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşlığı Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan için vatandaşlık hakkından faydalanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. Bu detayların da başında vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin sabıka kayıtlarının temiz olması geliyor. Herhangi bir şekilde hüküm giymiş kişilerin vatandaşlık başvuruları değerlendirmeye alınmıyor.

Vatandaşlık başvurusunda en büyük kriterlerinden birini de kişinin maddi durumu oluşturuyor. Buna göre Bulgar vatandaşı olacak olan kişinin geçimini rahat bir şekilde sağlıyor olması gerekiyor. Aynı zamanda vatandaşlık başvurusunda bulunulurken kişiye ait finansal bilgilerin de beyan edilmesi gerekiyor. Bu sayede de başvuruda bulunan kişinin maddi yeterliliği anlaşılabiliyor. Vatandaşlık için diğer gereklilikler de Bulgar diline hakim olduğunun beyan edilmesi ve 18 yaşından büyük olmaktır. 18 yaşından küçük olan kişilerin işlemleri ebeveynleri tarafından gerçekleştirilir.

Bulgaristan Vatandaşlık Tespiti

Bulgaristan için vatandaşlık tespiti sayesinde kaybedilen vatandaşlık hakkının geri kazanılmasına izin veriliyor. Buna göre 1938, 1951, 1968 ve 1978 yılları arasında göçen kişilere yeniden vatandaşlık hakkı tanınıyor. Üstelik vatandaşlık hakkına sahip olan kişilerin aile bireyleri için de bu hak sağlanabiliyor. Bundan dolayı gerekli olan vatandaşlık tespiti işlemlerinizi yaparak hak elde edebilirsiniz. Bulgaristan için vatandaşlık tespitini de Gaziantep vize merkezi ile yapmanız mümkündür.

Vatandaşlık Tespitinin Yapılması

Göç etmeden evvel Bulgar vatandaşlığına sahip olan kişilerin yeniden vatandaşlık başvurusunda bulunmalarına izin veriliyor. Buna göre de ilk önce eskiden vatandaşlık sahibi olunduğunun resmi olarak da kanıtlanması bekleniyor. Bulgaristan vatandaşlığını yeniden elde etmek isteyenlerin gerekli evrakları düzenlemeleri ve beyan etmeleri bu süreçte önemli bir rol oynuyor.

Bulgaristan için vatandaşlık tespit işlemleri de birkaç aşamada süregeliyor. Buna göre vatandaşlık durumunun tespit edilmesiyle birlikte gerekli olan doğum belgesi çıkartılıyor. Doğum belgesinin de yeniden vatandaşlık kazanımı işlemlerinde ibraz edilmesi gerekiyor.

Tüm bu süreçleri Gaziantep vize merkezi ile birlikte yürütmenize de izin verilmektedir. Vize merkezi temsilciniz size bu birkaç aşamalı süreçte yardımcı olacaktır. Bulgaristan için diğer tüm vatandaşlık imkanları için de vizeofisi.net sitesine göz atabilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşlık Tespiti İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan için vatandaşlık tespiti işlemlerine başlamak isteyenlerin bazı evrakları beyan ederek süreci başlatmaları isteniyor. Beyan edilmesi gerekenler arasında da; pasaport fotokopisi, vatandaşlık hakkı talep formu, en az 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, adli sicil kaydı ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi yer alıyor.

Yukarıda belirtilen belgelerin yanı sıra Bulgaristan’da kalındığını kanıtlayan çeşitli belgelere de ihtiyaç duyuluyor. Bu tip belgeler vasıtasıyla vatandaşlık tespit işlemleriniz de garantiye alınıyor. Bu süreçte doğum belgesi ve isim denklik belgesi gibi ek belgelerin de beyan edilmesi gerekmektedir. Tüm bu belgeler ile ilgili Gaziantep vize merkezi temsilciniz size kapsamlı bir liste sunacaktır. Siz de belge listesinde yer alan tüm belgeleri eksiksiz olarak düzenleyip ibraz edebilirsiniz. Böylece vatandaşlık için başvuru işlemleriniz de sorunsuz halledilecektir.

 

 

Bulgaristan İsim Denklik Belgesi

Daha önce Bulgar vatandaşı olan Türkler, göçmen politikasından sonra isimlerini değiştirmişlerdir. Bu değişiklik de yeniden bir vatandaşlık talebinde bulunurken sorun yaşatabilir. Bunun için de ilk önce isim denkli belgesinin alınması ve beyan edilmesi gerekmektedir. Bulgaristan için vatandaşlık başvurusunda bulunacak olan göçmen kişilerin isimleri arasından denklik sağlanması bakımından bu belgenin talep edilmesi zorunludur. İki ismin de aynı kişiye ait olduğu bu şekilde anlaşılacaktır. Gaziantep vize merkezi ile de Bulgaristan için isim denklik belgesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İsim Denklik Belgesi Nedir?

Mübadele dönemlerinde Türkiye’ye dönmek zorunda kalan göçmenlerin isimleri ilk etapta farklı olabilir. Bu süreçte Türkiye için uygun olan isimlerin alınması gerekmiştir. Yeni isimler ile eski isimlerin aynı kişilere ait olduğunu kanıtlamak için de isim denklik belgesi adı altında bir hizmet sunulmaya başlanmıştır. Bu hizmetin sunulmasındaki en öncelikli amaç yeniden vatandaşlık başvurusunda bulunulması durumudur.

Daha önce Bulgar vatandaşı olan ve şu anda Türkiye vatandaşı olan kişilerin yeniden vatandaşlık başvurusunda bulunmalarına izin veriliyor. Bu süreçte de isim denklik belgesi talep edilerek eski ve yeni ismin başvuru sürecinde idrak edilmesi sağlanıyor.

Bulgaristan için vatandaşlık hakkını elde ederken merak ettiğiniz diğer tüm sorulara vizeofisi.net sitesinde de cevap bulabilirsiniz.

İsim Denklik Belgesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan için yeniden vatandaşlık hakkına sahip olmak isteyen göçmenlerin bu yolda çeşitli adımlar atmaları bekleniyor. Bu adımların da başınsa isim denklik belgesinin alınması geliyor. İsim denklik belgesi talebinde bulunan kişilerin öncelikle bir denklik başvuru dilekçesi doldurmaları isteniyor. Bağlı bulunulan İlçe Nüfus Müdürlükleri’ne iletilen dilekçe ile birlikte belge isteme yolundaki ilk adım da atılmış olunur.

Bundan sonraki süreçte de başvuruda bulunan kişilerden bir takım resmi belgeler talep edilir. İsim denklik belgesi başvurusunda gerekli olan belgelerin arasında da kimlik fotokopisi, isim denklik talep dilekçesi ve pasaport fotokopisi yer almaktadır. Tüm bu belgelerin beyan edilmesi ile birlikte isim denklik belgesi başvurunuz işleme alınacaktır. Uygun görüldükten ve belge işlemleri onayladıktan sonra da belgeniz adresinize gönderilecektir.

Bulgaristan Online Vatandaşlık Sorgulama Formu

Bulgaristan için vatandaşlık sorgulama hizmeti online olarak da sunuluyor. Buna göre sorgulama formunda yer alan sorular doldurularak işlemler gerçekleştiriliyor. İnternetin günümüzde her alanda var olması sayesinde online olarak sorgulama yapılması hizmeti de yürürlüğe girmiştir. Buna göre konsolosluk makamına ya da bağlı olunan nüfus müdürlüklerine gidilmeden de işlemler yapılabilmektedir. Bulgaristan için online vatandaşlık sorgulama sistemi hakkında bilgi almak için Gaziantep vize merkezi ile de görüşebilirsiniz.

Online Olarak Vatandaşlık Sorgulama Hizmeti

Bulgaristan için vatandaşlık hakkınızın olup olmadığını ve soyunuzda daha önce bu vatandaşlığa sahip kişilerin olup olmadığını bu hizmet sayesinde öğrenebilirsiniz. Bunun için de ilk olarak bir sorgulama formu doldurmanız gerekecektir. Online olarak doldurulan bu form sayesinde işleminiz en kısa sürede alınacaktır.

Bulgaristan’dan ülkemize göç eden göçmen kişiler ile kan bağınızı kanıtlayan bu sistem vatandaşlık işlemleri açısından oldukça önemlidir. Vatandaşlık sorgulama formu sayesinde Bulgaristan için vatandaşlık hakkına sahip olup olmadığınızı anlamış olursunuz. Böylece vatandaşlık için gerekli olan başvuru işlemlerini de başlatabilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşlık imkanları ve hakları hakkında bilgi almak için vizeofisi.net sitesine de göz atabilirsiniz. Size en uygun olan programı seçerek vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Online Vatandaşlık Sorgulama Formu

Online olarak sunulan vatandaşlık sorgulama formunu doldurmanız halinde size gereken bilgiler verilecektir. Bu sayede Bulgaristan için vatandaşlık başvurusunda bulunup bulunamayacağınızı da öğrenmiş olursunuz. Özellikle ailesinde göçmen bulunan kişilerin bu form sayesinde vatandaşlık haklarını öğrenmeleri mümkün kılınıyor.

Online Bulgaristan vatandaşlık formunda yer alan her soruya kesinlikle doğru yanıtlar verilmesi gerekiyor. Yanlış ve eksik cevaplandırılmış formların size dönüşü genellikle olumsuz olmaktadır. Bununla birlikte formda dürüst davranmamanız halinde vatandaşlık işlemleri sırasında gerçek anlaşılacaktır. Formda kimlik bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz mutlaka yer almalıdır. Aynı zamanda online vatandaşlık sorgulama formunda kırmız olarak işaretlenmiş her bir alanın da kesinlikle doldurulması gerekmektedir. Aksi halde formu gönderme işlemeniz başarısız olacaktır. Bunun yanı sıra formda yer alan ve Bulgaristan’dan göç eden kişi ile yakınlığınız sorusuna da net ve doğru cevaplar vermeniz önemlidir.

 

Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

Bulgaristan, vatandaşlık yasaları kapsamında birden fazla imkana sahiptir. Bu konuda uygulanan prosedürler de kişilerin barındırdığı kriterlere göre değişmektedir. Vatandaşlık başvurularında bazı prosedürlerin uygulanması ve kriterlerin aranması normaldir. Vatandaşlık başvuruları ve başvuru süreçleri vize başvurularına oranla daha kapsamlıdır. Bulgaristan için vatandaşlık hakkı kazanmanın yollarını bu yazıda bulabilirsiniz. Vatandaşlık işlemleri için gerekli olan başvuruları da Gaziantep vize merkezi ile yapabilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşlık Hakkını Elde Etmek

Bulgaristan için vatandaşlık başvuruları Bulgaristan Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bulgaristan hükümeti tarafından yapılan yasalar çerçevesinde d Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Bulgaristan vatandaşlığı hakkı tanınmaktadır. Özellikle de göçmen kişilerin vatandaşlık başvurusunda bulunmaları sık karşılaşılan bir durumdur.

Göçmenlik prosedürlerince her dönemin kendine has bazı yaptırımları bulunmaktadır. Buna göre de göçmen vatandaşların işlemleri farklı şekillerde uygulanmaktadır. Göçmen olup Bulgaristan vatandaşlığı başvurusunda bulunacak kişilerin kendi statüleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekecektir.

Bulgaristan için evlilik yolu, yatırım yolu, oturum izni statüsü gibi olmak üzere birden fazla vatandaşlık yasası bulunuyor. Başvuruda bulunacak kişilerin de bu yasalardan kendilerine en uygun olanını seçmeleri bekleniyor. Vatandaşlık başvuruları kapsamında da gerekli evrakların teslim edilmesi ve sürecin yakından takip edilmesi bekleniyor.

Bulgaristan ile ilgili her türlü vize işlemleri hakkında da bilgi almak için vizeofisi.net sitesine göz atmanız mümkündür.

Bulgaristan Vatandaşlık Başvuru İşlemleri

Bulgaristan için gerekli olan vatandaşlık başvurusu işlemlerini de Gaziantep vize merkezi ile yapabilirsiniz. Bu konuda vize merkezi temsilciniz ile görüşerek resmi vatandaşlık işlemlerinizi kısa sürede başlatabilirsiniz. İlk önce vize merkezine gelerek bir adet vatandaşlık başvuru formunu doldurmanız gerekecektir. Formda yer alan sorulara doğru yanıt vermeniz vatandaşlık başvuru sürecinde oldukça önemlidir.

Vatandaşlık için gerekli olan başvuru formunun doldurulması ile birlikte ibraz edilmesi gereken belgelerin toplanması aşamasına geçilir. Belge beyanı aşaması titizlikle yürütülmesi gereken önemli bir aşamadır. Bu aşamada yaşanan sorunlar yüzünden Bulgaristan vatandaşlık başvurunuz oluşuz yanıt alabilir ya da direkt olarak reddedilebilir. Bu süreçte de Gaziantep vize merkezi temsilciniz ile irtibat halinde kalmanız önemlidir.

 

Bulgaristan 1951 Göçmenleri Vatandaşlık

Bulgaristan mübadele politikası gereğince ülkemize göç eden belli gruplar mevcuttur. Bu gruplardan biri de 1951 yılı göçmenleridir. 1951 senesinde Bulgaristan vatandaşlık haklarını kaybeden Türk asıllı göçmenler ülkemize dönmüşlerdir. Yapılan ve düzenlenen son vatandaşlık yasaları kapsamında 1951 yılı göçmenlerinin Bulgar vatandaşlığı için yeniden başvuru yapmalarına izin verilmektedir. Bu durumda ilk önce 1951 yılı göçmenlerinden olunduğunun ve bir dönem vatandaşlık hakkına da sahip olunduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Bulgaristan için vatandaşlık işlemlerinizi de Gaziantep vize merkezi ile yapabilirsiniz.

1951 Göçmenleri İçin Vatandaşlık İşlemleri

1951 yılında Türkiye’ye göçen ve Bulgar vatandaşlığı haklarını kaybeden kişiler için yeniden vatandaşlık alma işlemleri bulunuyor. Buna göre de işlemleri başlatmak adına bazı adımların atılması gerekiyor. Öncelikle vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin Gaziantep vize merkezi gibi resmi görevli makamlara gereken başvuruyu yapmaları isteniyor. Bu süreçten sonra da vatandaşlık için belgelerin beyan aşamasına geçiliyor.

1951 göçmenleri için isim denklik ve doğum belgelerinin talep edilmesi gerekiyor. Bunun için de dilekçe sunarak belgelerin nüfus müdürlüklerinden istenmesi gerekiyor. İsim denkli belgesi, Bulgar vatandaşı iken farklı bir isme sahip olan kişilerin mutlaka alması gereken bir belgedir. Doğum belgesi de kişilerin Bulgaristan topraklarında doğduklarını kanıtlayan önemli bir evraktır.

Bulgaristan için uygulanan diğer tüm vatandaşlık imkanları hakkında bilgi almak isteyenler de vizeofisi.net sitesini ziyaret edebilirler.

1951 Göçmenleri Vatandaşlık İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

1951 yılında göç politikası ile Türkiye’ye gelmek durumunda kalanların Bulgar vatandaşı olma yolunda işlemlerini başlatmalarına izin veriliyor. Bu yüzden de bazı evrakların eksiksiz ve doğru veriler ışığında beyan edilmesi isteniyor. Vatandaşlık başvurusunda bulunacak olan göçmenlerin beyan etmesi gereken belgelerin arasında; pasaport, göç eden kişiye ait tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı, doğum belgesi ve sağlık raporu gibi belgeler bulunuyor.

Aynı zamanda göç etmiş olan kişinin adı Bulgar vatandaşı iken farklıysa bunun için de bir isim denklik belgesi alınması gerekiyor. Alınan isim denklik belgesinin de başvuruda bulunurken konsolosluk makamına ibraz edilmesi zorunlu koşuluyor.

 

Bulgaristan 1978 Göçmenleri İçin Vatandaşlık

1978 senesinde Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden kişilerin yeniden Bulgar vatandaşlığı için başvuruda bulunmalarına izin veriliyor. Göç politikası kapsamında gönüllü olarak Türkiye’ye dönen kişilerin yanında zorunlu göç edenler de bulunuyor. Buna göre de Bulgar vatandaşlığı talepleri bu iki duruma göre inceleniyor. Zorunlu olarak uygulanan politika gereğince göç eden kişilerin vatandaşlık işlemleri daha kısa sürede sonuçlanabiliyor. Bu durumun da vatandaşlık başvuru sürecinde beyan edilmesi önem taşıyor. Bulgaristan vatandaşlığı başvurularınızı da Gaziantep vize merkezi ile yapmanıza izin veriliyor.

1978 Göçmenleri İçin Vatandaşlık İşlemleri

1978 göçmenleri iki Bulgaristan vatandaşlığı işlemleri iki grupta incelenmektedir. Buna göre zorla vatandaşlıktan çıkartılanların bu hakkı yeniden elde etmeleri daha kolaydır. Gönüllü olarak göç eden kişilerin işlemleri de diğer gruba oranla daha uzun sürebilir.

Bulgaristan için göçmen politikaları 20. Yüzyılın belli dönemlerinde uygulanmış ve buna göre eskiden Bulgar vatandaşı olan kişiler Türkiye’ye yerleşmişlerdir. Mübadele politikaları gereğince de göç eden kişilerin Bulgar vatandaşlıklarına son verilmiştir. Bu kişiler hayatlarına Türkiye vatandaşı olarak devam etmişlerdir. Fakat Bulgaristan hükümeti tarafından yapılan vatandaşlık yasaları kapsamında göçmenlerin yeniden vatandaşlık hakkını elde etmelerine izin veriliyor.

Buna göre bazı evrakların da beyan edilmesi ile birlikte Bulgaristan için vatandaşlık işlemleri başlatılıyor. Yukarıda da belirtildiği gibi zorunlu göçmenlerin vatandaşlık işlemleri daha kısa bir zaman dilimine yayılabiliyor. Diğerleri içinse vatandaşlık yasaları kapsamında genel prosedür uygulanıyor.

Bulgaristan için vatandaşlık hakkı yasaları ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak adına vizeofisi.net sitesine de göz atmanız mümkündür.

1978 Göçmenleri Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan için vatandaşlık başvurusunda bulunacak 1978 göçmenlerinin bazı evrakları beyan etmeleri isteniyor. Bu kapsamda beyan edilecek belgelerin başında da; pasaport, vatandaşlık talep formu, vatandaşlık başvuru dilekçesi, varsa isim denklik belgesi, doğum belgesi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği yer alıyor.

Bu belgelerin yanı sıra adli sicil kaydı, sağlık raporu ve en az 2 adet biyometrik fotoğraf gibi belgelerin de başvuru sürecinde beyan edilmesi gerekiyor. Tüm bu belgelerin eksiksiz ibrazı ile Bulgaristan için vatandaşlık işlemleriniz de başlatılmış oluyor.

 

Bulgaristan Evlilik Yoluyla Vatandaşlık

Bulgaristan için vatandaşlık yasalarından belki de en çok tercih edileni evlilik yoluyla vatandaşlık hakkıdır. Buna göre Bulgaristan vatandaşı ile kurulan evlilik kurumu kanıtlanarak gereken vatandaşlık başvurusu yapılabilir. Fakat bu süreçte kimi belgelerin beyan edilmesi ve evlilik kurumunun bir süredir devam ediyor olması beklenir. Yani sahte evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunulmaması için Bulgaristan vatandaşlık yasaları gereğince önlemler alınmıştır. Evlilik yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı için gerekli olan başvurunuzu Gaziantep vize merkeziyle de yapabilirsiniz.

Evlilik Yoluyla Bulgaristan Vatandaşlığı İşlemleri

Evlilik yoluyla Bulgaristan için vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin evlilik kurumlarını kanıtlamaları isteniyor. Buna göre de çiftlerin en az 5 senelik evli olması bekleniyor. Bulgaristan vatandaşı bir birey ile kurulan evlilik kurumunun süresinin beyan edilmesi vatandaşlık başvuruları açısından büyük önem taşıyor.

Bu kapsamda tanınan vatandaşlık hakkından faydalanmak isteyen kişilerin Gaziantep vize merkezi ile ortak çalışma yapmaları da mümkündür. Vatandaşlık başvurusu için vize merkezine gelerek size atanan temsilciniz ile görüşebilirsiniz. Böylece vatandaşlık başvuru formunu da doldurarak süreci başlatmış olursunuz.

Evlilik yoluyla vatandaşlık başvuru işlemlerinde gerekli evrakların beyan edilmesi de büyük önem taşımaktadır. Buna göre resmi evlilik kurumunu kanıtlayan bazı belgelere de ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda evli çiftlerden her iki tarafa da ait kimlik ve finansal bilgilerin de beyan edilmesi zorunludur.

Bulgaristan için evlilik yoluyla vatandaşlık hakkındaki genel bilgilere de vizeofisi.net sitesinden ulaşabilirsiniz.

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Evlilik yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı almak isteyenlerin bazı belgeleri bir an evvel beyan etmeleri gerekiyor. Beyan edilmesi gerekenler arasında; pasaport, vatandaşlık başvuru formu, vatandaşlık talep dilekçesi, kimlik fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği bulunuyor.

Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurularında Bulgaristan tarafından da kabul edilen resmi evlilik akdinin de ibraz edilmesi büyük önem taşıyor. Evlilik akdi bulunmayan ya da resmi olmayan evliliklerin başvuruları direkt olarak reddediliyor. Bunun yanı sıra evli bulunan çiftlerden her birinin de kimlik ve finansal bilgilerini içeren çeşitli resmi belgeleri beyan etmeleri gerekmektedir.

Bulgaristan Vatandaş Anne / Baba Çocuğu

Bulgaristan vatandaşlığına sahip olan ebeveynler kendi çocukları için de bu imkanı sağlayabiliyorlar. Bulgaristan vatandaşı olan ebeveynlerin çocukları Türkiye’de dünyaya geldiyse bunun için vatandaşlık uygulaması hakkından faydalanabiliyor. Bu yüzden vatandaşlık başvurusu için de bazı evrakların beyan edilmesi ve aile durumunun kanıtlanması isteniyor. Bulgaristan vatandaşı olan anne ve babaların çocukları için daha farklı işlemler de uygulanabiliyor. Bu işlemler hakkında detaylı bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlık Hakkı

Anne ve babası Bulgaristan vatandaşı olan Türkiye’de doğmuş çocuklar için de vatandaşlık yasalarında yer bulunuyor. Buna göre evli olan çiftin evliliklerini de beyan etmeleri isteniyor. Aynı zamanda aile bireyleri ile ilgili çeşitli belgelerin de işlemler sürecinde beyan edilmesi gerekiyor.

Bulgaristan vatandaşlık yasaları gereğince gerekli olan vatandaşlık işlemlerinin başlatılması ve sonuçlanması zaman alabiliyor. Vatandaşlık başvuruları diğer vize çeşitlerine yapılan başvurulara oranla daha uzun bir sürece yayılabiliyor.

Bulgaristan için vatandaşlık başvurularınızı da Gaziantep vize merkezi ile yapabilirsiniz. Vatandaşlık ve vize işlemleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için de vizeofisi.net sitesine göz atabilirsiniz.

Çocuklar İçin Kırmızı Pasaport Hakkı

Anne ve babası Bulgaristan vatandaşı olan çocukların Bulgaristan seyahatlerinde turistik vize almasına izin verilmiyor. Bunun yerine de çocuklar için kırmızı pasaport uygulaması getiriliyor. Kırmızı pasaport için ebeveynlerin evlilik belgelerini ve çocuklarının da doğum belgelerini beyan etmeleri isteniyor. Bu işlemlerden sonra çocuklar için kırmızı pasaport başvurusunda bulunulabiliyor.

Kırmızı pasaport başvurusu için tüm aile bireylerinin beraber başvuruda bulunmaları da önem taşıyor. Buna göre çocukların da yaş gruplarına göre farklı işlemler ile kırmızı pasaport edinmeleri sağlanabiliyor. 14 yaşından daha küçük çocuklar için farklı bir süreç işlerken 18 yaş ve üstü çocuklar için de daha farklı bir süreç işlenebiliyor.

Kırmızı pasaport başvurusunda bulunurken Türkiye’de geçerli olan evlilik belgesinin Bulgaristan için de uygun olması isteniyor. Bu yüzden Bulgaristan standartlarına göre de resmi evlilik işlemlerinin yapılması bekleniyor. Bu işlemlerin neticesinde de kırmızı pasaport başvurusu için sürece girilebiliyor.

 

Bulgaristan Yatırımcılar İçin Vatandaşlık

Bulgaristan’dan vatandaşlık almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yatırım yolu ile bu hakkı elde etmelerine izin veriliyor. Buna göre de vatandaşlık yasaları kapsamınca belirtilen meblağın yatırımının yapılması şart koşuluyor. Yatırımları sayesinde yatırımcı statüsünü kazanan yabancı uyruklu kişilerin vatandaşlık başvurusu için ilk adımı atmaları gerekiyor. Buna göre de D tipi oturum izni ile ilk adım atılmış oluyor. Bulgaristan yatırım yoluyla vatandaşlık işlemlerinizi Gaziantep vize merkeziyle de yapmanıza izin veriliyor.

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Hakkı Nasıl Elde Edilir?

Bulgaristan’dan yatırım yoluyla vatandaşlık almak isteyen T.C. vatandaşlarının 512 bin Euro değerinde bir yatırımda bulunmaları isteniyor. Bu yatırımın Bulgaristan’da buluna bir bankaya yapılmasına izin verilebiliyor. Yatırımın yapılması halinde kişilere yatırımcı belgesi veriliyor ve böylece yatırımcı statüsünün alınması sağlanıyor.

Yatırımcı statüsü alan kişiler D tipi oturum izni vizesine başvuruda bulunabiliyorlar. Oturum izni sayesinde ülkede 5 sene ikamet hakkına da sahip olunmuş oluyor. Bu süreçten sonra da vatandaşlık işlemleri için adımlar atılmaya başlanıyor. 5 yıldan daha kısa bir süre Bulgaristan’da ikamet eden kişilerin de vatandaşlık için başvuruda bulunmalarına ne yazık ki izin verilmiyor.

Bulgaristan için vatandaşlık prosedürleri ve hakları konusunda daha fazla bilgi almak için vizeofisi.net sitesine de bakabilirsiniz.

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Almak İçin Gerekli Evraklar Listesi

Bulgaristan’dan yatırım yolu ile vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin bazı evrakları eksiksiz olarak beyan etmeleri isteniyor. Bu evrakların arasında da; D tipi vize başvurusu formu, D tipi vize talep dilekçesi, pasaport, kimlik fotokopisi, adli sicil kaydı, sağlık raporu ve en az 2 adet biyometrik fotoğraf bulunuyor.

Bu belgelerin yanı sıra Bulgaristan’da yapılan yatırımı kanıtlayan çeşitli belgelerin de beyan edilmesi gerekiyor. Buna göre de ilk önce 512 bin Euro değerinde yapılan yatırıma ait devlet tahvil bonosunun ibraz edilmesi zorunlu koşuluyor. Aynı zamanda en az 512 bin Euro bedelindeki yatırımın 5 yıl kadar bir süre boyunca Bulgaristan banka hesaplarında bulundurulması gerekiyor. Tahvil bonosunun yanında yatırımcıların yatırımcı statüsü aldıklarını kanıtlayan belgeyi de belge dosyasında bulundurmaları önem taşıyor.

Bulgaristan Hızlı Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her vize başvurusunda olduğu gibi Bulgaristan için yapılan vize başvurularında da hızlı yöntemler bulunuyor. Buna göre başvuruda bulunan kişiye de düşen bir takım görevler mevcuttur. Bulgaristan için vize başvurusunda bulunan kişiler istenen adımları eksiksiz uyguladıkları takdirde hızlı vize işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bunun için de özellikle belge beyanı aşamasına ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir. Bulgaristan için en hızlı vize başvurunuzu Gaziantep vize merkezi ile yapmanız mümkündür.

Evrak Beyanı Sürecinde Yapılması Gerekenler

Bulgaristan için yapmış olduğunuz vize başvurunuzun hızlı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız bazı detaylara özen göstermelisiniz. Bunların da başında evrak beyanı süreci yer almaktadır. Belgelerin beyan edilmesi sürecinde Gaziantep vize merkezi ile ortak hareket ederek süreci daha hızlı bir hale getirmeniz mümkündür.

Bunun için de Gaziantep vize merkezi temsilciniz ile iletişime geçmeli ve gerekli evrakların listesini temin edebilirsiniz. Tarafınıza gönderilen evrak listesi başvuruda bulunacağınız vize çeşidine göre özel olarak düzenlenmiştir. Yani her vize başvurusu için aynı evrak listesi gönderilmemekte ve vize çeşidine göre beyan edilecek evraklara eklemeler yapılmaktadır.

Listede yer alan belgeleri eksiksiz olarak vize merkezimize kargo ile göndermeniz mümkündür. Böylece vize başvurularınız daha hızlı bir şekilde yerine getirilecektir. Bulgaristan için vize çeşitleri ve evrak listesi hakkında daha fazla bilgi almak için de vizeofisi.net sitesine göz atmanız gerekmektedir.

Vize Başvurusunda Hızlıca Yapılacak Diğer İşlemler

Bulgaristan için yapılacak olan vize başvurularınızda vize merkezi ile bağlantıda kalarak süreci daha hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Bulgaristan vizesi başvurularında öne çıkan bir diğer detay da biyometrik verilerin beyan edilmeme zorunluluğudur. Bu durumda bizzat konsolosluk makamına gitmenize gerek kalmadan vize işlemlerinizi daha kolay ve hızlı bir şekilde halledebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Gaziantep vize merkezi temsilciniz evraklarınızı kontrol ederek bu konuda herhangi bir sorun olup olmadığına da kanaat getirmektedir. Böylece eksik evrak beyanı yüzünden vize başvurunuz reddedilmemektedir. Bu durum özellikle de hızlı vize işlemleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sayede vize onayınızı maksimum 15 gün içerisinde alabilirsiniz.

Bulgaristan Şoför Vizesi

Şoför vizesi hizmeti, Bulgaristan’da yük ya da yolcu taşıyacak olan kişilerin alması gereken bir vizedir. Özel bir vize çeşidi olan şoför vizesi direkt olarak mesleki durumlarda verilmektedir. Şoför vizesi için başvuruda bulunacak kişilerden d pek çok mesleki belge talep edilmektedir. Tüm bu belgelerin beyan edilmesi ile birlikte ihtiyaç duyulan vize için başvuruda bulunulabilir. Bulgaristan için şoför vizesi gibi özel vize başvurularınızı da Gaziantep vize merkezi ile yapabilirsiniz.

Bulgaristan İçin Şoför Vizesi Nedir?

Bulgaristan’a Türkiye’den giriş çıkış yapacak olan şoförlerin Bulgaristan için şoför vizesine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Şoför olarak Bulgaristan’a yolcu ya da yük taşıyan her kişinin b vize için başvuruda bulunması zorunludur. Vize olmadan ülkeye yapılan yük ve yolcu girişleri kabul edilmemektedir.

Bulgaristan için şoför vizesi, özel bir vize çeşidi olup mesleki durumlarda sunulmaktadır. Buna göre de mesleği şoför olan kişilerin bazı belgeleri eksiksiz ve güncel tarihleri ile beyan etmeleri istenmektedir. Şoförlük belgelerini beyan etmeyen kişilerin de vize başvuruları doğrudan geçersiz sayılacaktır.

Bulgaristan için şoför vizesi almak isteyen T.C. vatandaşları vize başvurularını Gaziantep vize merkezi aracılığıyla da yapabilirler. Bunun yanı sıra diğer tüm mesleki vizeler hakkında da bilgi almak isteyenler vizeofisi.net sitesine göz atabilirler.

Bulgaristan Şoför Vizesi İçin Gerekli Evraklar Listesi

Bulgaristan şoför vizesine başvuruda bulunacak olan kişilerin bazı evrakları beyan etmeleri gerekiyor. Bu evrakların arasında ise; pasaport, kimlik fotokopisi, vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı ve en az 2 adet biyometrik fotoğraf yer alıyor.

Şoför vizesi başvurusu kapsamında talep edilen mesleki belgelerin başında da; şirkete ait çeşitli belgeler (imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi vb.), araç plakası, sürücünün ehliyeti, sürücünün SGK hizmet belgesi, Bulgaristan ile çalışılan firmadan alınan teyit belgesi ve sözleşme belgesi bulunuyor. Aynı zamanda nakliyeye ait C2 belgesi, araçların ruhsatları ve SGK sigorta belgesine de ihtiyaç duyuluyor. Tüm bu belgelerin eksiksiz ve güncel tarihli olarak beyan edilmesi de başvuru sürecinde önem taşıyor.

Bulgaristan’da Dil Eğitimi

Bulgaristan’da dil sınavlarına hazırlanmayı düşünenler için çeşitli eğitim hizmetleri bulunuyor. Özellikle de dünya çapında geçerli olan İngilizce sınavları için bazı hizmetler sunuluyor. Bulgaristan sınırları içerisinde alacağınız dil eğitimi diğer ülkelere oranla daha ekonomik olduğundan bu duru tercih ediliyor. Özellikle de IELTS ve TOEFL gibi önemli İngilizce sınavlarına Bulgaristan’da hazırlanabilirsiniz. Aynı zamanda bu sınavlar için gerekli olan başvurunuzu da ülkede yapabilirsiniz. Bu konuda Gaziantep vize merkezi de size yardımcı olacaktır.

Sınavlara Hazırlık İçin İdeal Bir Ülke

Bulgaristan ülke sınırları içerisinde yer alan kurslara katılarak çeşitli dil sınavlarına hazırlanma şansını bulabilirsiniz. Üstelik Bulgaristan’da yer alan hazırlık eğitimleri Türkiye’dekilere oranla daha uygun fiyatlıdır. Bu yüzden gerekli olan vize işlemlerinizi gerçekleştirip dil eğitiminizi başlatmanız mümkündür.

Bulgaristan ülke sınırları içerisinde dil eğitimi almayı planlayan kişilerin ilk önce bir dil eğitim kurumuna kayıt yaptırmaları bekleniyor. Bu sayede vize başvurunuz da daha kolay bir şekilde ilerleyebiliyor. Aynı zamanda kayıt yaptırdığınız eğitim kurumundan alınan kabul mektubunun da vize başvuru sürecinde beyan edilmesi zorunlu koşuluyor. Tüm bu detaylara özen göstererek Bulgaristan’da dil eğitimi programına katılım sağlayabilirsiniz.

Bulgaristan’da katılacağınız eğitim programları hakkında bilgi almak adına vizeofisi.net sitesine de göz atmanız mümkündür. Aynı zamanda eğitim için gerekli olan vize başvurunuzu da Gaziantep vize merkezi ile yapabilirsiniz.

Bulgaristan Dil Eğitimi İçin Gerekli Evraklar ve Başvuru Süreci

Bulgaristan’da dil eğitimi için başvuruda bulunan kişilerin bu süreçte gerekli olan eğitim vizesine de başvuruda bulunmaları isteniyor. Eğitim vizesi için yapılacak başvurularda da bazı belgelerin beyan edilmesi bekleniyor. Beyan edilecek belgelerin arasında; pasaport, vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, adli sicil kaydı ve kabul mektubu gibi temel belgeler yer alıyor.

Bu süreçte de ilk önce vize başvuru formunun doldurulması ve durumun beyan edilmesi öncelik taşıyor. Başvuru formunun doldurulmasının ardından da gerekli evrakların ibraz edilmesi isteniyor. Bulgaristan’da dil eğitimi almak isteyen kişiler bu konu ile ilgili gereken her belgeyi eksiksiz ve doğru bilgiler ışığında beyan etmek durumundalar.

 

Bulgaristan Diğer Danışmanlık Hizmetleri

Bulgaristan ve Türkiye arasında imzalanan çeşitli ticari gümrük anlaşmaları için de bazı hizmetler sunulabiliyor. Bu hizmetlerin kapsamında da hukuksal süreçlerin düzenlenmesi ve yürütülmesi de yer alıyor. Bunların yanında mali müşavirlik hizmetleri ve insan kaynakları hizmetleri gibi ek danışmanlıklar da verilebiliyor. Aynı zamanda vize merkezi kapsamında Bulgaristan ile ilgili her türlü vize hizmeti yürütülüyor. İki devlet arasında verilen ek danışmanlık hizmetlerini bu yazıda bulabilirsiniz. Danışmanlık hizmetlerinin tamamı Gaziantep vize merkezi tarafından da verilmektedir.

Başlıca Danışmanlık Hizmetleri

Bulgaristan ve Türkiye arasındaki komşuluk ilişkileri gereği sınırda bir takım uygulamalar yapılmıştır. Buna göre ticari ürünlerin geçişi ve gümrük hakkındaki diğer tüm danışmanlıklar vize merkezleri tarafından da sunulabiliyor. Bunların yanında muhasebe ve insan kaynakları gibi ek danışmanlık hizmetleri de verilebiliyor.

Bulgaristan ve Türkiye arasında sınırların hukuksal durumları ve süreçleri hakkında da ekstra hizmetler sunulabiliyor. Buna göre de özellikle noter tasdikleri hizmetlerin sağlanmasına öncelik veriliyor. Aynı zamanda belediye kayıtları da bu hizmetler kapsamında gerçekleştirilebiliyor.

Bulgaristan için sunulan diğer tüm ek danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için Gaziantep vize merkezine başvurabilirsiniz. Aynı zamanda ek danışmanlıklar hakkında bilgi almak adına da vizeofisi.net sitesinden da faydalanmanıza izin verilmektedir.

Bulgaristan İçin Vize Başvurusunda Danışmanlık Hizmetleri

Bulgaristan için vize başvurusunda bulunacak olan kişilere gerekli olan danışmanlık hizmetleri de sunuluyor. Bu hizmetlerin amacı başvuruda bulunan kişilerin doğru vizeler için başvurularını tamamlamalarını sağlamaktır. Buna göre seyahat süresine ve amacına en uygun vizenin alınması için gereken danışmanlık hizmeti verilir. Böylece uygun vizeye başvuruda bulunması sağlanır ve seyahat sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir.

Bulgaristan için de diğer tüm ülkelerde olduğu gibi çok çeşitli vize imkanları bulunmaktadır. Bunun yanında Bulgaristan vatandaşlık işlemleri de vize merkezi tarafından sunulabilir. Tüm bu işlemlerin doğru ve usulüne uygun bir şekilde yapılması açısından danışmanlık hizmetlerinden faydalanılması önemlidir.

Özellikle vize başvuru süreçlerini sorunsuz ve hızlı bir şekilde halletmek isteyen kişilerin danışmanlık hizmetlerinden sonuna dek faydalanmaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede vize başvuruları olabildiğince kolay işleme alınacaktır.

 

Bulgaristan Vize Nasıl Alınır? Vize Almak İçin Nereye Başvurulur?

Bulgaristan, Schengen Bölgesi’nde yer alan bir Avrupa Birliği ülkesidir. Bu ülkeye giriş çıkış yapmak isteyen Türkiye vatandaşlarının da vize için başvuruda bulunmaları beklenmektedir. Buna göre bordo pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları vize başvurusunda bulunarak vize sahibi olabiliyorlar. Bulgaristan için gerekli olan vize başvuruları da Gaziantep vize merkezi gibi resmi görevli kurumlar tarafından yapılabiliyor. Ayrıca Bulgaristan konsolosluk şubeleri de gerekli olan vize başvurularını işleme alabiliyor.

Bulgaristan Vizesi Başvuru Süreci ve İşlemler

Bulgaristan için vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin öncelikle hangi çeşit vize için başvuru yapacaklarına karar vermeleri bekleniyor. Ülkeye düzenleyeceğiniz seyahatin amacı ve ülkede kalış süreciniz vize çeşidine de etkide bulunuyor. Bu yüzden de vize merkezlerinde bir başvuru formu doldurmanız isteniyor.

Başvuru formunda yer alan “seyahat amacı” kısmının özenle doldurulması sonucu hangi tür vize için başvuruda bulunmanız gerektiği ortaya çıkıyor. Gaziantep vize merkezi ile başvuruda bulunacak kişilere bu süreçte vize merkezi temsilcileri tarafından da yardımcı olunuyor.

Vize başvuru formunda hangi vize için işlem yapacağınız kesinleşince bu süreçte gerekli olan belgelerin beyanı aşamasına geçiliyor. Bu aşamada başvuruda bulunacağınız vize türüne göre gerekli belgeleri beyan etmeniz isteniyor. Vize merkezi ile yapılan işlemlerde temsilciniz size bu süreçte yardımcı olacaktır. Ayrıca gerekli belgelerin listesi de size sunulmaktadır.

Vize Takip Süreci ve Vize Reddi

Bulgaristan için vize başvurusunda gerekli evrakların ibraz edilmesinin ardından vize takip sürecine geçiliyor. Bu süreç 7 ila 15 iş günü arasında sonuçlanabiliyor. Vize takip süresi boyunca Gaziantep vize merkezi temsilciniz ile iletişim halinde olmanız öneriliyor. Temsilciniz ile irtibatta kalmanız neticesinde vize başvurunuzun son durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bulgaristan için yapmış olduğunuz vize başvurusunun olumsuz yanıt almasında da itiraz hakkınız bulunuyor. Buna göre ret cevabından sonra Bulgaristan konsolosluk makamına itiraz dilekçesiniz e – posta ya da faks yoluyla iletebilirsiniz. Ayrıca bu süreçte yapmış olduğunuz harç ödemesini de ne yazık ki geri alamazsınız. Vize süreçleri hakkında daha fazla detay için vizeofisi.net sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu

Bulgaristan Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Bulgaristan’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Bulgaristan İzmir Fahri Konsolosluğu, Bulgaristan Antalya Fahri Konsolosluğu, Bulgaristan Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Bulgaristan İskenderun Fahri Konsolosluğu, Bulgaristan İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Bulgaristan ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

 

Bulgaristan Konsolosluk Hizmetleri

Bulgaristan için ülkemizde dört adet konsolosluk şubesi bulunuyor. Farklı illerde hizmet veren bu konsolosluk şubeleri, çeşitli diplomatik işlere bakıyor. Konsolosluk şubeleri hem Bulgaristan hem de Türkiye arasındaki iletişimin kurulmasında özel rol oynuyor. Aynı şekilde Bulgaristan’da yer alan Türkiye konsolosluk şubeleri de bu gibi işlere bakıyor. Diplomatik işlerin yanı sıra konsolosluk şubelerinde vatandaşlar için de hizmetler sunulmaktadır. Bulgaristan ile ilgili konsolosluk işlerinin bir kısmı da Gaziantep vize merkezi tarafından yürütülebilir.

Türkiye’deki Bulgaristan Konsoloslukları

Ülkemizde Bulgaristan’ı temsil eden toplamda dört adet konsolosluk şubesi bulunuyor. Her biri farklı illerde hizmet sunan bu şubeler, ülkeler arası çeşitli işlerle ilgileniyor. Bulgaristan Büyükelçiliği şubesi yalnızca Ankara ilimizde bulunuyor ve ülkenin en büyük temsilcisi burada görev yapıyor.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği dışında Edirne ve İstanbul kentlerimizde de Bulgaristan Başkonsolosluk şubeleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Bursa’da da bir adet Bulgaristan Konsolosluk makamı yer almaktadır.

Ülkemizde yaşayan Bulgaristan vatandaşları da bu dört ilde bulunan makamların kendilerine en yakın olanını tercih edebilirler. Bulgaristan Konsolosluk bilgileri hakkında daha fazla detay almak adına da vizeofisi.net sitesine göz atabilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluk Şubelerinde Verilen Hizmetler

Bulgaristan için hizmet veren konsolosluk şubeleri için tanımlanan bazı görevler bulunuyor. Bu görevlerin başında ülkemizde ikamet etmekte olan Bulgaristan vatandaşlarının evrak işleri de bulunuyor. Buna göre doğum belgesi, evlilik belgesi ve diğer tüm resmi belgeler için ülkemizdeki Bulgaristan konsolosluk şubelerine başvurulması gerekiyor.

Konsolosluk makamları aynı zamanda vize işlemleri için gerekli olan düzenlemeleri de duyurmakla görevlidir. Buna göre vize işlemleri için güncellenen bilgilerin tamamı ilk önce konsolosluk makamlarınca işleme alınmaktadır.

Bulgaristan konsolosluk birimlerinin bir diğer görevi de yurtdışında ikamet eden kendi vatandaşlarının durumları hakkında bilgi sahibi olmaktır. Buna göre suça karışan ya da kaza geçiren Bulgar vatandaşları konsolosluk görevlilerince tespit edilmektedir. Bu konuda gerekli bilgiler de Bulgaristan Dışişleri makamına iletilmekte ve ülke olaya dahil olmaktadır. Aynı zamanda vatandaşların ikamet ve diğer vize işlemleri de konsolosluk şubeleri tarafından yönetilen bir diğer iş yüküdür.

Bulgaristan Apostil İşlemi

Apostil işlemleri ibraz edilecek belgelerin denkliğinin oluşturulmasını sağlayan önemli bir işlemdir. Buna göre Türkiye’den alınan resmi bir belgenin Bulgaristan’da işlem görmesi hedeflenir. Belgelerin geçerliliği bu şekilde onaylanarak gidilecek ülkede de rahatça kullanılması sağlanabilir. Bulgaristan için yapılacak olan oturum izni ve diğer tüm vize işlemleri için apostilli belge hizmetinden yararlanılması zorunludur. Apostil onayı almamış olan belgelerin geçerliliği ne yazık ki bulunmamaktadır. Gaziantep vize merkezi ile de apostil işlemleri hakkında bilgi almanız mümkündür.

Apostil Belgesi Nedir ve Neden Gereklidir?

Bulgaristan için vize başvurusunda bulunacak olan T.C. vatandaşlarının bazı belgeleri geçerli kılmaları isteniyor. Bu işleme de apostil işlemleri adı veriliyor. Buna göre Türkiye ülke sınırları içerisinde geçerli olan resmi belgelerin Bulgaristan için de uygun olması sağlanıyor.

Bir belgenin apostil işleminden geçmesi için de birkaç adıma ihtiyaç duyuluyor. Bu adımların başında ilgili belgelerin Bulgar diline tercüme edilmesi geliyor. Tercüme edilen belgelerin her birinin de noter tarafından tasdik edilmesi zorunlu tutuluyor. Belgelerin tercüman işlerinin de mutlaka yeminli tercümanlarca yapılması büyük önem taşıyor.

Bulgaristan için diğer tüm belge işlemleri hakkında da bilgi almak adına vizeofisi.net sitesine göz atabilirsiniz.

Bulgaristan İçin Apostil Belgesi Nasıl Geçerli Olur?

Bulgaristan için denklik kazandırılan belgelerde bir takım detaylara da dikkate edilmesi bekleniyor. Buna göre apostil işlemleri uygulanan belgelerin noter ve valilik tarafından kesinlikle onay alması gerekmektedir. Aynı zamanda apostilli belgelerin Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından da onay alması oldukça önemlidir.

Belgelerde de en üst kısımda “Apostille” başlığı yer almalı ve belgenin apostil işlemlerinden geçtiğinin bilgisi verilmelidir. Belgede apostil numarası ve mührü de mutlaka yer almalıdır. Bunların yanı sıra belge tasdikinde bulunan makamın adın ve tadikin yapıldığı tarih de mutlaka belge üzerinde belirtilmelidir. Aynı zamanda belgenin kim tarafından imzalandığı ve apostil işlemlerinin uygulandığı da belge içerisinde mutlaka beyan edilmesi gereken bir diğer bilgiler kapsamındadır.

Apostil işlemlerinin zorunlu tutulduğu ve uygulanmadığı belgelerin her biri vize işlemleri süresince geçersiz kabul edilecektir. Böyle bir durumla baş başa kalındığında da vize ya da vatandaşlık başvuruları ret cevabı alacaktır.

 

Bulgaristan Liçna Karta

Bulgarşistan için liçna karta belgesi, kimlik kartı anlamına gelmektedir. Ülkemizde de T.C. nüfus cüzdanı adı ile bilinen bu belge Bulgaristan için liçna karta olarak anılıyor. Özellikle de Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden Bulgaristan vatandaşlarının liçna karta belgesi taşıması zorunludur. Bu belgenin kaybedilmesi ile birlikte kart için yeniden başvuru yapılması gerekmektedir. Bulgaristan vatandaşları liçna karta başvurularını ya da yeniletmelerini ülkemize yer alan konsolosluk şubelerinden yapabilirler. Bulgaristan için konsolosluk şubeleri hakkında bilgi almak için de Gaziantep vize merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Liçna Karta Nedir?

Bulgaristan vatandaşlarının taşıması gereken bir kimlik türü olan liçna karta, T.C. nüfus cüzdanı ile aynıdır. Buna göre ülke vatandaşı olan herkeste bulunduğu gibi Bulgaristan için de vatandaşların bir kimlik kartı bulunmaktadır. Liçna kartanın geçersiz kalması ya da kaybedilmesi gibi durumlarda yenisinin çıkartılması da zorunludur. Aksi durumlarda Bulgaristan vatandaşlarının para cezası ödemesi gerekecektir.

Liçna kartanın çalınması ve kaybolması halinde Bulgaristan vatandaşlarına 30 günlük bir süre tanınmaktadır. Bu süre zarfında kişilerin yeniden bir liçna karta başvurusunda bulunmaları elzemdir. Bu başvuruların da bizzat Bulgaristan konsolosluk makamına yapılması önem taşımaktadır.

Bulgaristan için yükümlü olunan diğer tüm prosedürleri öğrenmek adına vizeofisi.net sitesini de ziyaret edebilirsiniz. Gaziantep vize merkezi ile de gereken bilgileri edinebilir ve vize merkezi temsilciniz ile görüşebilirsiniz.

Liçna Karta Almak İçin Yapılması Gerekenler

Liçna karta için başvuruda bulunacak Bulgaristan vatandaşlarının bazı gereklilikleri yerine getirmeleri isteniyor. Buna göre kart başvurusunda bulunacak olan kişiler başvurularını bizzat kendileri yapmalıdır. Kart için gerekli olan evrakların toplanma sürecinde de Gaziantep vize merkezinde yer alan temsilcinizden bilgi alabilirsiniz. Gaziantep vize merkezi temsilciniz bu durumda size yardımcı olacaktır.

Liçna karta başvuruları, Bulgaristan konsolosluk makamı tarafından işleme alınmaktadır. Bu işlemlerin olumlu ya da olumsuz yönde sonuçlandırılması da mümkündür. Özellikle de beyan edilecek belgelerde eksiklik olması halinde liçna karta başvurusu geçersiz sayılabilir. Liçna karta başvurusunun olumlu ya da olumsuz yanıt alması için verilen süre 90 güne dek ulaşabilir.

Bulgaristan Pasaportu

Bulgaristan için pasaport işlemlerini yapmak zaman yayılan bir süreçtir. Pasaport başvurusunda bulunan kişilerin bazı adımları atmaları ve gerekli evrakları beyan etmeleri istenmektedir. Bulgaristan için gerekli olan pasaport başvuruları konsolosluk makamı tarafından değerlendirilmektedir. Bulgaristan konsolosluk şubeleri bu alanda yapılan başvuruları işleme almaktadır. Konsolosluk makamı tarafından uygun görülmeyen başvurular da olumsuz yanıt almaktadır. Ayrıca süreçte yaşanan problemeler de pasaport başvurularının ret edilmesine neden olabilir. Bu sürçte herhangi bir aksilik yaşamamak adına Gaziantep vize merkezi ile ortak hareket edebilirsiniz.

Bulgaristan Pasaportu Başvuru Süreci

Bulgaristan pasaport başvurularınızı elektronik ortamda yapabilirsiniz. Elektronik randevu ile konsolosluk makamı için size uygun olan zaman dilimini kendiniz seçebilirsiniz. Bunun yanında pasaport için gereken randevu işlemleri Gaziantep vize merkezi tarafından da sunulabiliyor. Gaziantep vize merkezi temsilciniz sizin için en uygun randevusu Bulgaristan konsolosluk makamından talep edebiliyor.

İstanbul, Ankara, Edirne ve Bursa kentlerimizde bulunan Bulgaristan konsolosluk şubelerinin her biri de pasaport başvurularını almakla yükümlüdür. Bu şubelerden alınan randevular başvuru için yeterli olacaktır. Bu süreçten sonra da randevu günün de ve saatinde konsolosluk şubesine gidilerek gerekli evrakların teslim edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda konsolosluk şubeleri tarafından başvuruda bulunan kişilerin biyometrik verileri de alınacaktır. Pasaport başvurusu için biyometrik verilerin alınması hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin vizeofisi.net sitesine göz atamaları yeterli olacaktır.

Bulgaristan Pasaportu Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan için pasaport başvurusunda bulunacak kişilerin başvurularını bizzat kendileri yapmaları önemlidir. Bunun için de randevu talep edilerek konsolosluk makamına bizzat gidilmelidir. Pasaport başvurusunda gerekli evraklarda eksiklik olması halinde evrakların 7 gün içerisinde yeniden beyan edilmesi istenmektedir.

Evrak beyanı aşamasında meydana gelen problemler yüzünden pasaport başvurunuz olumsuz yanıt alabilir ya da başvuru süreniz uzayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına evrak ibrazı sürecine özen göstermeniz gerekecektir. Bu yüzden özellikle de bu süreçte Gaziantep vize merkezi temsilciniz ile ortak çalışmalar yapabilirsiniz. Vize merkezi temsilciniz sizin için gerekli evrakların bir listesini sunmaktadır. Aynı zamanda temsilciniz belge dosyanızı kontrol ederek eksiklikleri size bildirecektir.

 

Bulgaristan Pasaportu Çıkarmak İçin Gerekli Belgeler

Bulgaristan için pasaport başvurusunda bulunurken birçok belgenin hazır olması istenmekte olup belge dosyasında eksiklik olması süreci olumsuz yönde etkiliyor. Bu süreçte kişilerin özenli olmaları ve yetkili kişilerle ortak hareket etmeleri gerekebiliyor. Hem vize başvuruları hem de pasaport başvuruları için gerekli evrakların eksiksiz beyanı büyük önem taşıyor. Bu konuda Gaziantep vize merkezi temsilcinizden yardım alarak süreci daha kolay atlatabilirsiniz.

Bulgaristan İçin Pasaport Başvuru İşlemleri

Bulgaristan için pasaport başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle konsolosluk şubelerinden randevu talep etmeleri gerekiyor. Randevu talep edilmesi pasaport başvurusu için ilk adım olarak değerlendiriliyor. Edirne, İstanbul, Ankara ve Bursa illerimizde yer alan Bulgaristan konsolosluk şubelerinden pasaport için randevu alabilirsiniz. Bu süreçte sizin adınıza gerekli olan randevu işlemlerini Gaziantep vize merkezi temsilciniz de yapabiliyor.

Konsolosluk makamından gerekli randevunun alınmasından sonra belgelerin beyan edilmesi ve biyometrik verilerin sunulması aşamasına geçiliyor. Almış olduğunuz randevu tarihinde sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak konsolosluk makamına sunmalısınız. Bu süreçte aynı zamanda parmak izi verilerinizi de sunmanıza izin verilmektedir.

Bulgaristan pasaportu için gerekli olan evrakların listesi Gaziantep vize merkezi tarafından size sunulacaktır. Bu süreç hakkında daha fazla bilgi almak için de vizeofisi.net sitesine göz atabilirsiniz.

Bulgaristan Pasaportu İçin Gerekli Evraklar Listesi

Bulgaristan için pasaport başvurusunda bulunacak olan T.C. vatandaşlarının bazı belgeleri beyan etmeleri zorunludur. Beyan edilecek belgelerin başında da; pasaport dilekçesi, 2 adet güncel çekilmiş biyometrik fotoğraf, varsa Bulgaristan doğum belgesi, kimlik fotokopisi ve varsa eski pasaportlar yer almaktadır.

Bulgaristan için pasaport başvurusunda bulunacak olan kişilerin işlemlerinin bizzat yapılması büyük önem taşımaktadır. Yaşı küçük olan bireyler için de vekâlet eden kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bulgaristan pasaportu başvurusunda bulunacak olan kişi 18 yaşından büyükse vekalet eden herhangi birine ihtiyaç duyulmamaktadır. Daha küçükler için hem çocuk hem de ebeveyninin başvuru esnasında yer alması zorunludur. Bunun için de ebeveynlerin bazı belgelerine de ihtiyaç duyulacaktır. Hem çocuk için hem de ebeveyn için kimlik kartı fotokopisi bu belgelerin başında gelmektedir.

 

Bulgaristan Doğum Belgesi

Bulgaristan için doğum belgesi bazı durumlarda önemli bir yere sahiptir. Özellikle de göçmenlerin yeniden vatandaşlık başvurusunda bulunurken bu belgeye ihtiyaçları olacaktır. Bulgaristan doğum belgesinin elde edilmesi çok zor değildir. Yine de bu süreçte çeşitli adımların atılması ve gerekli evrakların eksiksiz beyan edilmesi önemlidir. Bulgaristan ülke sınırları içerisinde dünyaya gelindiğini kanıtlayan bu belge ile oturum izni ve vatandaşlık işlemleri kolayca alınabilir. Bulgaristan için doğum belgesi taleplerinizi Gaziantep vize merkezi ile de yapabilirsiniz.

Bulgaristan Doğum Belgesi İçin Başvuru İşlemleri

Bulgaristan doğum belgesi alacak kişilerin bu konuda gerekli başvuruyu yapmaları isteniyor. İlk önce de doğum belgesi için gerekli sorgulamaların yapılması isteniyor. Bulgaristan doğum belgesi sorgulaması yapıldıktan sonra belgeniz için gerekli başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

Bu süreçte ilk önce gerekli evrakların da beyan edilmesi istenecektir. Evrakların beyan edilme aşaması her vize başvurusunda olduğu gibi doğum belgesi talebinde de önemlidir. Beyan etmiş olduğunuz belgeler onaylanıp tasdik edildikten sonra başvuru sürecine devam etmenize izin verilecektir.

Belge tasdikinden sonra Bulgaristan Adalet Bakanlığı’n bizzat başvuru yapılarak kimlik numarası edinilmesi gerekiyor. Kimlik numarasının da alınması ile birlikte bağlı olunan İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından doğum belgesi hazırlanmaya başlıyor.

Doğum belgesi başvurusu ve ilerisindeki süreç biraz zorlu ve uzun sürebilen bir süreçtir. Bu konuda doğur adımları atmak için gereken başvuruları Gaziantep vize merkezi temsilciniz ile ortak yapmanız önerilir. Bulgaristan için diğer tüm vize ve belge başvuruları hakkında bilgi almak için de vizeofisi.net sitesine bakabilirsiniz.

Doğum Belgesi Başvurusunda Gerekli Evraklar Listesi

Bulgaristan doğum belgesi için başvuruda bulunan kişilerden bazı evraklar talep ediliyor. Bu evrakların arasında; tam vukuatlı aile nüfus kayıt örneği, varsa isim denklik belgesi, Türk pasaport ve kimlik belgesinin fotokopileri yer alıyor.

Yukarıda belirtilen belgelere ek olarak anne ve babaya ait evlilik belgesinin de beyan edilmesi isteniyor. Başvuruda bulunan kişi ebeveynleri üzerinden başvuru yapıyorsa doğum belgesinin de beyan edilmesi gerekiyor. Tüm bu belgelerin eksiksiz ibrazı tüm bu süreçte önem teşkil etmektedir.

 

Bulgaristan Vize Formu

Bulgaristan Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Bulgaristan Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Bulgaristan vizesi başvuru formunun, Bulgaristan vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Bulgaristan vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Bulgaristan giriş ve Bulgaristan çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Bulgaristan için yapıldığı için, Bulgaristan vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Bulgaristan vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Bulgaristan vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Bulgaristan vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu Doldurma

Bulgaristan vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Bulgaristan vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Bulgaristan vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Bulgaristan Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Bulgaristan vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Bulgaristan giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı