Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize Evrakları

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış güncel bir pasaport ile en az iki sayfası boş bir şekilde ve yıpranmış, yırtık sayfaları bulunmadan başvuruda bulunulabilir. Pasaportun Çek Cumhuriyeti ticari vize kapsamında seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • TC kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Çek Cumhuriyeti ticari vize başvuru formu: Tamamı büyük harflerle ve İngilizce ya da İspanyolca olarak hazırlanmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır.
 • Çek Cumhuriyeti Ticari vize talep dilekçesi: Vize başvurusunda bulunan kişinin, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Davet Belgesi – Davetiye: Çek Cumhuriyeti’ da bulunan şirket tarafından Türkiye’ den Çek Cumhuriyeti’ ya seyahat edecek olan vize başvuru sahibini davet ettiğini gösterir belge. Fuar davetiyesi, toplantı davet mektubu vb. evrak
 • Finansal durumu gösteren evraklar: son 3 aylık banka hesap dökümünün başvurudan maksimum 2 hafta önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesabında seyahati gerçekleştirmek için Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’ nun belirlemiş olduğu bir miktar para.
 • Mesleki durumu gösteren evraklar
 • Seyahati destekleyici belgeler: Konaklama ve uçuş bilgisini gösteren ve kişinin ülkesine döneceğini kanıtlayıcı belgeler. Fuar yeri, fuar davetiyesi, fuar giriş kartı vb.

 

Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti aile ziyareti vizesi başvuru, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize ofisleri aracılığı ile yapılmaktadır. Vize ofisimiz, Çek Cumhuriyeti vize işlemleri için Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiştir. Bu sayede sizler de vize ofisimiz aracılığı ile Çek Cumhuriyeti aile ziyareti başvurusunda bulunabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti aile ziyareti vizesi, Çek Cumhuriyeti’ da yaşayan aile, akraba ve yakın arkadaşlarını ziyaret edebilmek amacı ile alınması gereken vize türüdür. Bu vize türüne başvuruda bulunabilmek için, gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Hem evrak bilgisinden hem de vize başvuru sürecinden vize ofisimiz aracılığı ile yararlanmak mümkün olmaktadır. Çek Cumhuriyeti aile ziyareti başvurusu için tüm evrakların eksiksiz bir biçimde Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’ na iletilmesi durumunda vize ofisimiz aracılığı ile yardım alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti aile ziyareti vizesi kapsamında 180 gün içerisinde maksimum 90 gün konaklama süresi bulunmaktadır. Bu nedenle Çek Cumhuriyeti kısa süreli vize işlemleri arasında yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti aile ziyareti vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir. Güncel evrak bilgileri için vize başvuru ofisimiz sizlere mail aracılığı ile ulaşım sağlamaktadır.

Çek Cumhuriyeti Aile Ziyaret Vize Evrakları

 • Çek Cumhuriyeti Aile ziyareti vizesi başvuru formu
 • Çek Cumhuriyeti’ da ikamet eden aile, akraba ya da arkadaşınız varsa ikametgâh belgesi. Alınan ikametgah belgesi Çek Cumhuriyetida’ ki Türk konsolosluğu tarafından onaylanmış olmalıdır.
 • Bu kişilerden herhangi birisi Çek Cumhuriyeti ülkesine davet ettiğini gösteren istek mektubu
 • Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti Vizesi vize talep dilekçesi
 • Son 10 yıl içinde alınmış sahibine ait pasaport
 • Başvuru sahibinin aktif olarak kullanım gösterdiği banka hesabının dökümü
 • Son 1 yıla ait banka hesabının dökümü
 • Kişi çalışan konumundaysa son 3 aylık maaş bordrosu.
 • Kişi eğer çalışmayan konumundaysa son 2 yıla dair aktif banka hesabının dökümü
 • Seyahat sağlık sigortasından onaylanmış sağlık sigortasını gösteren belge
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • T.C. kimliğinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Başvuran kişinin ikametgâh belgesi

 

 

 

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Çek Cumhuriyeti vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu, Çek Cumhuriyeti Antalya Fahri Konsolosluğu, Çek Cumhuriyeti Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Çek Cumhuriyeti İskenderun Fahri Konsolosluğu, Çek Cumhuriyeti İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Çek Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

Çek Cumhuriyeti Vize Formu

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru formunun, Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Çek Cumhuriyeti giriş ve Çek Cumhuriyeti çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Çek Cumhuriyeti için yapıldığı için, Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu Doldurma

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Çek Cumhuriyeti giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Çek Cumhuriyeti’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Çek Cumhuriyeti Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Çek Cumhuriyeti Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Çek Cumhuriyeti konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Çek Cumhuriyeti konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı