Estonya Vize Başvurusu

Estonya Vize Başvurusu

Dünya ülkeleri ile alakalı vize danışmanlığı sunan Gaziantep Vize Başvuru Merkezi; kurumsal bir danışmanlık fırsatını size vaat ediyor. Gaziantep Vize Başvuru Merkezi ile vize talep edebileceğiniz ülkeler arasına Estonya’da giriyor. Schengen üyeliği de bulunan Estonya; Türk vatandaşlarının, seyahat çeşitlerine göre, Schengen kriterleri dahilinde vize başvurusu yapmasını uygun görüyor. 2020 vize şartlarının değişmesinin ardından; Estonya’ya ilişkin olan vize çeşitlerinin neler olduğunu öğrenebileceğiniz Gaziantep Vize Başvuru Merkezi; Estonya vizesi talep eden şahıslar için özel bilgilendirme formları oluşturmaktadır.

Bilgi almak isteyen vatandaşların destek hattını aramaları ya da Gaziantep Vize Başvuru Merkezi’ne e-posta göndermeleri istenmektedir. Estonya vizesi alabileceğiniz kategoriler; aile ziyareti, turistik ve de ticari vize olarak karşınıza çıkmaktadır. Kısa sürecek yolculuklarınız için alabileceğiniz en yüksek vize süresini öğrenmek ya da vizenizi ne zaman kullanmanız gerektiğini öğrenmek için vize danışmanlığı yapan uzman bir kadrodan destek alabilirsiniz.

Estonya’ya 3 aydan daha fazla süreceğini planladığınız yolculuğunuz için ulusal vize almanız uygun görülmektedir. D tipi vize olarak da adlandırılan bu uygulama; Schengen kriterlerinin sunduğu kısa süreli seyahatlerden ziyade; uzun sürecek seyahatler için işleme konulmaktadır.

Vize başvurunuzun konsolosluğa iletilmeden önce farklı kontrollerden geçmesi gerekmektedir. Bu konuda geniş bir deneyime sahip olan Gaziantep Vize Başvuru Merkezi; evraklarınıza dair incelemeleri yaparak, sizleri vize müracaatına hazırlar. Gaziantep Vize Başvuru Merkezi; bu süreci sizlere destek olmak amacı ile yönetirken, sizin tek yapmanız gereken şey evraklarınızı kargo ile Gaziantep Vize Başvuru Merkezi’ne ulaştırmaktır.

İncelemeleri yapılan evraklarınızı teyit ettikten sonra hemen müracaatınız için gerekli girişimler sağlanarak, vize sonucunuzu öğrenen kadar sizlere destek veren Gaziantep Vize Başvuru Merkezi; güler yüzlü, prensip sahibi ve her şeyden önce sizin bu seyahate çıkabilmeniz için özveri ile çalışan profesyonel bir ekip olarak hizmet vermektedir. Schengen üyeliği olan ülkelerin vize almak isteyen kişilere sunduğu ön koşullardan birisi de; uluslararası bir poliçe olarak hazırlanması istenen seyahat sağlık sigortasıdır. Gaziantep Vize Başvuru merkezi ofislerinde bu poliçe ile alakalı da sıkı bir çalışma sağlanmaktadır.

 

Estonya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Estonya Ticari Vize Evrakları

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış güncel bir pasaport ile en az iki sayfası boş bir şekilde ve yıpranmış, yırtık sayfaları bulunmadan başvuruda bulunulabilir. Pasaportun Estonya ticari vize kapsamında seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • TC kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Estonya vize başvuru formu: Tamamı büyük harflerle hazırlanmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır.
 • Estonya vize talep dilekçesi: Vize başvurusunda bulunan kişinin, Estonya Konsolosluğuna hitaben yazması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finansal durumu gösteren evraklar: son 3 aylık banka hesap dökümünün başvurudan maksimum 2 hafta önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesabında seyahati gerçekleştirmek için Estonya Konsolosluğu’ nun belirlemiş olduğu bir miktar para.
 • Mesleki durumu gösteren evraklar
 • Seyahati destekleyici belgeler: Konaklama ve uçuş bilgisini gösteren ve kişinin ülkesine döneceğini kanıtlayıcı belgeler. Fuar yeri, fuar davetiyesi, fuar giriş kartı vb.

 

Estonya Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Estonya aile ziyareti vizesi başvuru, Estonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize ofisleri aracılığı ile yapılmaktadır. Vize ofisimiz, Estonya vize işlemleri için Estonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiştir. Bu sayede sizler de vize ofisimiz aracılığı ile Estonya aile ziyareti başvurusunda bulunabilirsiniz. Estonya aile ziyareti vizesi, Estonya’ da yaşayan aile, akraba ve yakın arkadaşlarını ziyaret edebilmek amacı ile alınması gereken vize türüdür. Bu vize türüne başvuruda bulunabilmek için, gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Hem evrak bilgisinden hem de vize başvuru sürecinden vize ofisimiz aracılığı ile yararlanmak mümkün olmaktadır. Estonya aile ziyareti başvurusu için tüm evrakların eksiksiz bir biçimde Estonya Konsolosluğu’ na iletilmesi durumunda vize ofisimiz aracılığı ile yardım alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Estonya aile ziyareti vizesi kapsamında 180 gün içerisinde maksimum 90 gün konaklama süresi bulunmaktadır. Bu nedenle Estonya kısa süreli vize işlemleri arasında yer almaktadır. Estonya aile ziyareti vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir. Güncel evrak bilgileri için vize başvuru ofisimiz sizlere mail aracılığı ile ulaşım sağlamaktadır.

Estonya Aile Ziyaret Vize Evrakları

 • Estonya Aile ziyareti vizesi başvuru formu
 • Estonya’ da ikamet eden aile, akraba ya da arkadaşınız varsa ikametgâh belgesi. Alınan ikametgah belgesi Estonyada’ ki Türk konsolosluğu tarafından onaylanmış olmalıdır.
 • Bu kişilerden herhangi birisi Estonya ülkesine davet ettiğini gösteren istek mektubu
 • Estonya Aile Ziyareti Vizesi vize talep dilekçesi
 • Son 10 yıl içinde alınmış sahibine ait pasaport
 • Başvuru sahibinin aktif olarak kullanım gösterdiği banka hesabının dökümü
 • Son 1 yıla ait banka hesabının dökümü
 • Kişi çalışan konumundaysa son 3 aylık maaş bordrosu.
 • Kişi eğer çalışmayan konumundaysa son 2 yıla dair aktif banka hesabının dökümü
 • Seyahat sağlık sigortasından onaylanmış sağlık sigortasını gösteren belge
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • T.C. kimliğinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Başvuran kişinin ikametgâh belgesi

 

Estonya Konsoloslukları

Estonya Konsoloslukları, vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de yer alan Estonya vatandaşlarına hizmet veren bir kurumdur. Vize bölümü, başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşlarına yardımcı olmaktadır. Schengen vizesine başvuru yapması gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, oturma izni veya Estonya’ya yeniden giriş izni almak gibi işlemlerini Estonya Konsolosluğu sayesinde gerçekleştirebilir. Estonya Büyükelçili’ği tarafından hizmet veren bazı konsolosluk işlemleri şöyledir;

 

l Yurtdışında bulunan Estonya vatandaşlarını bünyesine kaydeder,

l Estonya’ya dönmek isteyen bireylere maddi imkân sağlar,

l Estonya pasaportu çıkarma işlemini gerçekleştirir,

l Estonya vatandaşının yaşayacağı kaza, hastalık veya ölüm gibi durumlarda sağlık sigortasına başvurur,

l Vizeleri inceleyip, teslim eder,

l Estonya vatandaşının adli sicil bozukluğu gibi bir durumda hemen avukat yönlendirir;

l Estonya’da bulunan akrabaları ile iletişim sağlanarak gerçeklik payı kesinleştirir,

l Estonya’da yaşamak isteyen bireyler ile Estonya vatandaşlığı ile ilgili anlaşma sağlar,

l Medeni durumu evli olan insanların evlilik cüzdanlarında ki geekli düzenlemeyi yapar,

l Estonya Konsolosluğu’na başvuru yapan bireylerin belgelerini yasallaştırarak onlara yardımcı olur.

Estonya pasaportuna sahip bireylerin pasaportları kaybolur veya çalınırsa, hemen yerel sorumlu olan polise bildirmesi gerekmektedir. Eğer birey Estonya Büyükelçiliği’ne yeni bir pasaport başvurusunda bulunacak ise, Estonya pasaportu, doğum belgesi ve fotoğraflı kimlik kayıp ya da çalıntı durumunda gerekli bilgileri polise iletmesi gerekiyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Estonya’ya seyahat etmek için Schengen vize başvurusu yapması gerekmektedir. Schengen vize başvuruları, Adana, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep gibi şehirlerdeki vize başvuru merkezlerinde yapılabilir. Ankara’da yapılan vize başvuruları Ankara’da yer alan Estonya Büyükelçiliği tarafından değerlendirme işlemine tabii tutulurken, İstanbul’da yapılan başvurular İstanbul’da yer alan Estonya Başkonsolosluğu tarafından hizmet verecektir.

 

Ayrıca Estonya’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günden az kısa süreli seyahat planlarında Schengen vizesi alabilmek için vize merkezi şubeleri aracılığı ile gerçekleştirebilirken, uzun süreli seyahat planları için gerekli belgelerle Estonya Konsolosluğu’na bizzat müracaat etmelidir. Estonya Konsoloslukları, Estonya ve Türkiye arasındaki diplomatik konulu işlemlerin gerçekleştiği yerdir. Estonya Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti’ne göre resmi tatil ve haftasonları dışında haftaiçi 08:00 – 17:00 arasında vatandaşlara hizmet vermektedir

 

Estonya Vize Formu

Estonya vize başvuru formu, Schengen vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru esnasında tamamlaması gereken ilk adım olup, hangi vize kategorisinde yer alırsa alsın doldurulması oldukça önemli bir formdur. Estonya’ya kısa süreli yani 90 güne kadar olan süre zarfında alınması gereken vize türü Schengen vizesi olmakla beraber, uzun süre zarfını kapsayan uluslararası vize alımında da vize formu dikkatli ve özenli bir şekilde tamamlanmalıdır.

 

Vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar vize başvuru formunu gerçeğe dayanan bilgilerle doldurması gerekir. Eğer doldurduğunuz bilgilerin herhangi birinde gerçeklik payı bulunmazsa, başvurduğunuz vize, yetkili kurumlar tarafından red edilecektir. Başvuru formunda yer alan bilgilerin içerisinde pasaport bilgileriniz, seyahat amacınız, seyahat süreciniz ve finansal kaynaklarınıza kadar olan tüm bilgiler doldurulmalıdır. Başvuru formunu doldururken tükenmez kalem kullanıp, yazınızın okunmasını sağlayacak şekilde bilgilerinizi tamamlamanız gerekiyor. Başvuru formu üzerine bilgilerinizi doldururken başvuru formunun zarar görmediğine emin olarak, gerekli bilgilendirmeyi aldıktan sonra başvuru formunu doldurmanız önerilir.

 

Vize başvuru formuna yazdığınız kişisel bilgilerden sonra dikkatli bir şekilde okuyup, gerekli düzenlemeleri ve incelemeleri sağladıktan sonra gerekli yerlere imza atmanız gerekmektedir. Başvuru yapan bireylerin imzası ile birlikte tekrar vize başvuru formunu kontrol ederek teslim etmesi beklenmektedir. Ayrıca vize başvuru formunu dolduran birey 18 yaşının altında ise; mutlaka yanında anne ve babası olmalıdır. Birey başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli imzanın atılması durumlarında ebeveynlerinden destek almalıdır. Ebeveynlerin vize başvuru formunda gerekli yerlere imza atmaması durumunda vize başvurusu Estonya Konsolosuğu tarafından kabul edilmeyerek, red durumuna düşecektir.

 

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Estonya’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Estonya Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Estonya Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Estonya Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Estonya Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

 

 

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Estonya Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Estonya konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Estonya konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

Estonya Vatandaşlık İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Estonya vatandaşlık işlemleri sayesinde Estonya vatandaşı, olabilirler. Estonya vatandaşlığına başvuru yapan bireyin, gerekli prosedür ve belgelerin toplayıp, ilgili yetkili kuruma yani Estonya Konsolosluğu’na teslim etmesi gerekmektedir. Estonya vatandaşlığı için gerekli olan tüm koşulların sağlanması halinde bireyler vatandaşlık alma hakkı kazanabilirler. Estonya Konsolosluğu tarafından incelenecek olan vatandaşlık işlemleri, bireyin gerekli olan koşulları sağlamasıyla birlikte kabul edilir.

 

Başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlara, Estonya vatandaşı olma hakkı yılda yalnızca bir kere verilmektedir. Eğer birey vatandaşlığının uzatılmasını talep ederse, Estonya Konsolosluğu’na tekrar başvuru yapması gerekmektedir.

 

Estonya vatandaşlık hakkı almak isteyen bireylerin başvuruları yalnızca yetkili kurum olan Estonya Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Estonya ile ilgili vize ve vatandaşlık işlemlerinin tümümden Estonya Konsolosluğu sorumludur.

 

Estonya vatandaşlığına başvurmak isteyen bireyler, konsolosluk tarafından belirlenen süre zarfı içerisinde gerekli işlemleri takip edip, uygun bir zaman diliminde başvuru yapmalıdır. Estonya vatandaşlık işlemleri uzun bir süreyi kapsayan ve birçok belge isteyen bir işlem olduğu için, başvuru yapan bireylerin başvuru yapmadan önce ön hazırlık yapması önerilir.

 

Estonya vatandaşlık işlemleri için gerekli belgeler şunlardır;

 

 • Pasaport: Minimum 1 yıl, mümkünse daha fazla geçerliliği olan,

 

 • Nüfus Cüzdanı veya Doğum Belgesi,

 

 • Biyometrik Fotoğraf: 35×45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf, mümkünse son 6 ay içerisinde çekilmiş, 1 adet,

 

 

 

 • Herhangi bir Estonya vatandaşının akrabası olduğunuzu kanıtlar nitelikte bir belge, bu belge evlenme belgesi veya bir evlat edinme kararı belgesi olabilir,

 

 

 

 • Eğer boşanmış iseniz, evliliğinizin sona erdiğine dair belgeler tarafınızdan talep edilebilir. Eşiniz vefat ettiyse, kendisinin vefatına ilişkin belgelerin de talep edilmesi mümkündür.

 

 

 

 • Türkiye Cumhuriyeti’nde resmi nitelik taşıyan adli sicil belgesi (Mümkünse son 3 ay içerisinde alınmış)

 

 

 

 • Başvuru yapan bireyin A1 seviyesinde dili bildiğini gösteren belge.

 

 

 

 • 5 yıl Estonya’da bulunmuş olmak.

 

Estonya Çalışma İzni-Gerekli Evraklar

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Estonya’da çalışma hakkına sahip bireyler olsa da çalışmak için gerekli şartlara sahip olmalıdır. Estonya’da çalışmak istiyor iseniz Estonya’da ikamet eden ve size referans olmaya aday kişinin vize başvuru formunu doldurarak başvuru yapan vatandaşa yollaması gerekmektedir. Ayrıca çalışma vizesi başvuru yapacak bireyin, Türkiye’de çalışma kartı çıkarması da önemli bir ayrıntıdır. Belirli bir şirket ile yapılacak olan anlaşma ve kalış süreside gerekli belgelerin arasında eklenmelidir. Bu belgelere ek olarak aşağıdaki belgelere ihtiyaç vardır;

 

 • Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formunu, tamamen ve samimiyetle doldurun. Ayrıca elektronik bir şekilde gerekli bilgilerle doldurup, basılı kopyasını yazdırabilirsiniz.

 

 • Fotoğraf: 5 adet fotoğraf eklenmelidir; fotoğraf pasaport formatında olmalıdır. (Hafif bir arka plana sahip yüz hatlarınızın belirgin olduğu 35×45 mm ebatlarında)

 

 • Pasaport: Pasaportunuz ve önceki vizelerinizin – iade tarihinden sonra en az 3 ay geçerli – kopyaları gereklidir. Pasaportunuzda en az iki boş sayfa olmalıdır(Son 10 yılda alınmıi olmalı)

 

 • Sağlık Sigortası: Estonya ve tüm Schengen bölgesinde seyahat sağlık sigortası onayı en az 30.000 € teminatlı olması gerekmektedir.

 

 • Uçak Bilgileri: Estonya’dan giriş ve çıkışı belirten tarihler ile uçuş programı.

 

 • Konaklama Bilgileri: Estonya’da amaçlanan konaklama süresi boyunca Otel Rezervasyonu.

 

 • Medeni Durum: Medeni durum kanıtı (evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi)

 

 • Nüfus Kağıt Örneği: Son 1 ay zarfı içinde Nüfus kağıt örneğinin aslı(İngilizce)

 

 • Eğitim Durumunu Gösteren Belge: Eğitim durumunu gösteren belgenin nüshası(İngilizce)

 

 • Dil Kursuna Katılmış Bireyler İçin: Dil kursunda alınan sertifikanın aslı (renkli fotokopisi ve İngilizce çevirisi) belgelerine ihtiyacınız vardır.

 

Estonya Oturum İzni-Gerekli Evraklar

 

Estonya’da oturum izni vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gerekli bilgileri özenli bir şekilde inceledikten sonra başvuru yapmalıdır. Estonya oturum izni için gerekli evrakların incelenmesini Estonya Göçmenlik Bürosu yaparken, asıl karar yetkisi olan Estonya Konsolosluğu’dur. Gerekli bilgilerin toplanılması ve değerlendirilmesi halinde Estonya’da oturma izni alabilecek nitelikte olan vatandaşlar, vize işlemlerinden sonra Estonya’ya seyahat edebilirler. Estonya oturum izni vizesi alabilmek için aşağıda yer alan bilgilere ihtiyaç vardır;

 

 

 

 • Pasaport: Başvuru yapacak bireyin pasaportunun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat dönüşünüzden itibaren 6 aylık süreyle geçerliliği olmalıdır.

 

 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekildiğiniz 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olacak şekilde oluşan fotoğrafın daha önce hiçbir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.

 

 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Güncel tarihli ikamet ettiğiniz yerin adres bilgilerinin yer almasını destekleyem nüfus kayıt örneği ve kimlik kartınızın ön ve arka yüzleri görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopinizin bulunması gerekiyor.

 

 • Evlilik cüzdanın fotokopisi (Tercüman tarafından çevrilmiş İngilizce)

 

 • Bu belgelere ek olarak eş veya çocuk içinde aşağıdaki belgelere ihtiyacınız vardır;

 

 • Başvuru yapan bir eşin Estonya sınavlarını geçmesi gerekiyor (6 ay içinde A1, 9 ay içinde A2)

 

 • Boşanmış çocukların ebeveynlerine ait boşanma belgesinin aslı (İngilizce olmalı)

 

 • Ebeveynler evli ise çocukları için muvafakatname

 

 

 

Ayrıca başvuru sahibi birey, 18 yaşından küçük ise başvuru esnasında yanında anne veya babasının bulunması zorunludur.

Estonya Vizesi Adana

Estonya’yı görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni alan başka bir ülke vatandaşı olan bireyler, Estonya vize işlemleri için Estonya Konsolosluğu’na direkt olarak müracaat edemezler. Estonya ülkesi Avrupa Birliği üye ülkelerinden olduğu için Schengen bölgesinde yer almaktadır ve Estonya’ya vize başvurusu yapmanız için Schengen vizesi almanız gerekir. Estonya, Schengen vizesini 90 günden kısa bir seyehat planlayan vatandaşlardan istemektedir.

 

Adana ya da çevre illerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Estonya Schengen vize işlemlerini Adana’da yer alan vize işlemlerini gerçekleştiren şubelerden destek alarak gerçekleştirebilirler. Adana’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemlerini başvuru yaptığı merkezde gerçekleştirebilir. Schengen vize işlemleri şube tarafından değil, Estonya Büyükelçiliği tarafından işlem görmektedir. Estonya seyahat planınız için vize başvurularınızı Estonya Konsolosluğu’ndan bizzat olarak değil, vize merkezi adreslerine başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Estonya’ya seyahat etme amacınız vize türünü belirliyor ve başvuruda bulunduğunuz vize türündeki belgelerin Estonya Konsolosluğu’na direkt teslim edilmesi gerekiyor. Estonya’ya yapacağınız vize başvurunuz onaylansa bile asıl önemli olan Estonya’da bulunan sınır yetkililerin vizenizi kabul emesidir. Böylelikle sınır yetkilileri izin verdiği süre zarfında Estonya’ya istediğiniz vize kategorisinde yer alarak, seyahat edebilirsiniz.

 

Tecrübeli kadroya sahip ve en iyi hizmet arayışlarına destek vermeye hazır olan Adana Estonya Vize Şubesi ile iletişim kurarak, vize işlemleri hakkında gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Vize şubesinin görevleri arasında bulunan vize başvuru formu ve dilekçe gibi işlemler, gerekli bilgilendirme ile birlikte şube tarafından başvuru sahibine iletilecektir. Başvuru yapmak istediğiniz Estonya vizenizi, sorun teşkil etmeden kolayca Adana Estonya Vize Şubesi sayesinde alabilir, iletişim sağlayabilir ve gerekli koşulları en iyi hizmet anlayışı sayesinde yararlanabilirsiniz. Daha kapsamlı ve özenli bir şekilde bilgi alabilmek için vizerandevu.com sayfamızdan bizlerle iletişim kurabilir, (0 850) 227 72 05 numaralı hattı arayarak her türlü ihtiyacınız olan desteği şubemizden sağlayabilirsiniz.

Estonya Vize Reddi

Vize reddi, vize almak istediği ülke farketmeksizin yurtdışına seyahat etmek isteyen herkesin en büyük korkulu rüyalarından biridir. Eğer siz de, Estonya vizesi almak için uğraşıyor fakat vize reddinden korkuyor iseniz, lütfen yazımızı okumaya devam ediniz. Estonya Vize Reddine ilişkin detayları, bu alt başlığın devamında sizlere aktaracağız. Gittiğiniz konsolosluk farketmeksizin Estonya Konsolosluklarının genel şartlarını yerine getirmiyor iseniz, vize reddi ile karşı karşıya kalmanız olasıdır. Estonya Konsoloslukları tarafınca en çok vize reddi verilen nedenler, aşağıdaki gibidir.

 

l Seyahat Belgeleri Kaynaklı Vize Reddi

Eğer Estonya Konsolosluklarının sizden istediği belgeleri tam olarak eksiksiz bir şekilde tamamlayıp vize başvurusunda iletmediyseniz, bu nedenle vize reddi almanız yüksek ihtimaldir. Lütfen seyahat belgelerinizi konsolosluklara teslim etmeden önce detaylı bir şekilde kontrol ediniz ve belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olunuz.

 

l Seyahat Amacı Kaynaklı Vize Reddi

Örneğin vize başvurunuzda Estonya’ya aile ziyareti nedeniyle seyahat edeceğinizi beyan ettiniz fakat belgeleriniz arasında bu nedenle seyahat etmek istediğinizi kanıtlar nitelikte bir şey yok. Seyahat amacı kaynaklı vize reddi almanız olasıdır. Estonya’da ikamet eden yakınlarınza ilişkin detayları belgelerinizin arasına eklemelisiniz.

 

l Ülkeye Dönme Şüphesi Kaynaklı Vize Reddi

Vize başvurusu esnasında Estonya seyahatinizi sonlandırdıktan sonra ülkenize geri döneceğinize ilişkin belgeleri konsolosluklara teslim etmelisiniz. Eğer belgeleriniz arasında bunu kanıtlar nitelikte bir belge yok ise, ülkeye dönme şüphesi kaynaklı vize reddi alabilirsiniz.

 

l Ekonomik Durum Kaynaklı Vize Reddi

Her ülke gibi Estonya’ya seyahat ederken de banka hesaplarınızda bir miktar para bulunması zorunludur. Eğer banka hesaplarınızda bulunan para miktarı konsolosluk yetkilileri tarafından yeterli görülmezse, ekonomik durum kaynaklı vize reddi alabilirsiniz. Lütfen bu duruma dikkat edin.

 

l Sağlık Sigortası Kaynaklı Vize Reddi

Yine ekonomik durum gibi sağlık sigortasında da Estonya’nın bazı şartları bulunmaktadır. Estonya seyahatinizin tümünü kapsayacak şekilde sağlık sigortası yaptırıp, Estonya’ya o şekilde seyahat etmelisiniz. Aksi durumda sağlık sigortası kaynaklı vize reddi almanız muhtemeldir.

 

Gördüğünüz gibi vize reddi nedenlerinin birçoğu eksik belge nedeniyle verilen redlerden oluşmaktadır. Size tavsiyemiz, diğer her Avrupa ülkesine seyahatinizde olacağı gibi, vize başvurularınızda belge ve evraklarınızı gerekirse defalarca kere kontrol etmeniz, eksik belge ile vize başvurusu yapmadığınızdan emin olmanızdır. Aksi durumda, hem vaktiniz, hem de paranız boşa gidecek, eksik belgeler nedeniyle vize reddi almaktan kurtulamayacaksınızdır.

Estonya Vize Ücreti

Estonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, alacağı vize kategorisine göre belirlenen vize ücretini ödemesi zorunludur. Aksi takdirde vize ücretinin ödenmemesi durumunda, bireyin vize işlemleri iptal olacaktır. Vize başvurularınız sırasında ister kısa dönem ister uzun dönem seyahat planınızın olması durumunda, vize ücretinin ödendiğini gösteren dekontun mutlaka belgeleriniz arasında yer almalıdır.

 

Ayrıca ödeyeceğiniz vize ücretine, konsolosluk ve koordinasyon işlemleri ücretlerinin de dahil olduğuna dikkat ediniz. Vize ücretleri kısa ve uzun dönem seyahatleriniz için değişmekle beraber, vize başvurunuzdan önce Konsolosluk tarafından yayınlanan ve güncel olan vize ücretlerini incelemeniz gerekmektedir. Estonya vize ücretinin, vize başvurunuzun kabul edilmediği durumda iadesi mümkün olmamakla beraber, tekrar vize başvurusu yapmanız durumunda tekrar vize ücreti ödemeniz gerekiyor.

 

Estonya vize ücretini sadece Estonya vize işlemlerinde kullanabilir ve yalnızca başvuru yapan birey tarafından kullanılabilir. Herhangi bir vatandaşa vize ücretini satmak veya devretme olasılığı kesinlikle mümkün değildir.

 

Aşağıda yer alan 2020 yılına ait güncel Estonya vize ücretleri şöyledir;

 

Vize Türleri Vize Harç Ücreti Başvuru Merkezi Ücreti Danışmanlık Hizmeti Ücreti Toplam Vize Başvuru Ücreti

 

Turistik Vize 60 Euro 20 Euro 40 Euro 120 Euro

 

Ticari Vize 60 Euro 20 Euro 40 Euro 120 Euro

 

Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 60 Euro 20 Euro 40 Euro 120 Euro

 

Şoför Vizesi 60 Euro 20 Euro 40 Euro 120 Euro

 

Öğrenci Vizesi 60 Euro 20 Euro 40 Euro 120 Euro

 

Kültürel Sportif Konferans Vizesi 60 Euro 20 Euro 40 Euro 120 Euro

 

6-12 Yaş Arası Çocuklar 35 Euro 20 Euro 40 Euro 120 Euro

 

Estonya Vize İşlemleri

Estonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize kategorilerini dikkatli bir şekilde inceledikten sonra vize işlemlerine başlamalıdır. 90 günden az yani kısa seyahat vize kategorisini içinde barındıran Schengen vizesi ve D tipi yani uzun süreyi kapsayan seyahatleri tanımlayan vize kategorilerinin incelenmesinde fayda var. Estonya Konsolosluğu vize işlemlerinizle ilgilenip bundan sorumlu olurken, konsolosluğun belirlediği merkezler aracılığı ile başvurularınızı tamamlamanız gerektiğine dikkat ediniz. Ayrıca başvurmak istediğiniz vize türü uzun süreli olacak ise yani 90 günden fazlaysa, o zaman direkt bir şekilde Estonya Konsolosluğu’na müracaat etmeniz gerekecektir.

 

Estonya vize işlemlerine, gerekli olan bilgilerin özenli bir şekilde araştırılıp, tamamlanmasından sonra vize işlemlerine başlamanız gerekiyor. Başvuru için gerekli bilgilerin derinlenmesi araştırılıp, doğru bir şekilde teslim edilmesi Estonya vize işlemlerinizi kolay bir hale getirecektir.

 

Estonya vize işlemlerini tamamladıktan sonra gerekli belgelerin teslim edilmesi halinde eğer Estonya Konsolosluğu ek bir belge talep etmez ise, Estonya vizenizin sonucu 1 hafta ile 10 iş gününde bildirilecektir. Estonya Konsolosluğu ek bir belge talep eder ise, vize sonucunuz 10 iş gününü aşacaktır. Estonya vize işlemleri için bazı standart belgeler şunlardır;

 

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış olmalı, 2 sayfası boş olmalı ve dönüş tarihinizden itibaren 3 ay geçerli olmalı,

 

 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf: 35×40 mm ölçülerinde ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı,

 

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüklerinden teslim alınmalı,

 

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın ön ve arka yüzü fotokopi içerisinde görülmeli,

 

 • Banka Hesap Dökümü: Son 3 ayı kapsayan ve en az 5000 TL bakiyesi olan banka hesabınızın hareketlerini gösteren doküman,

 

 • Estonya Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formu kesinlikle tamamen doldurulmalı ve Estonya vize başvurusunda bulunan birey, başvuru esnasında yanında yer almasına dikkat etmesi gerekmektedir.

 

 • Sağlık Sigortası: 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortasının başvuru yapan birey tarafından yapılması gereklidir.

 

 • Uçak-Otel rezervasyonları: Uçak ve otel rezervasyonlarınızın yer aldığı doküman, başvuru esnasında belgelerinizin arasında olmalıdır.

 

 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük vatandaşlar için, anne veya babası tarafından noter tasdikli muvafakatname.

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı