Etiyopya Vize Başvurusu

Etiyopya Vize Başvurusu

Etiyopya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya Ticari Vize Evrakları

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış güncel bir pasaport ile en az iki sayfası boş bir şekilde ve yıpranmış, yırtık sayfaları bulunmadan başvuruda bulunulabilir. Pasaportun Etiyopya ticari vize kapsamında seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • TC kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Etiyopya ticari vize başvuru formu: Tamamı büyük harflerle ve İngilizce ya da İspanyolca olarak hazırlanmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır.
 • Etiyopya Ticari vize talep dilekçesi: Vize başvurusunda bulunan kişinin, Etiyopya Konsolosluğuna hitaben yazması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Davet Belgesi – Davetiye: Etiyopya’ da bulunan şirket tarafından Türkiye’ den Etiyopya’ ya seyahat edecek olan vize başvuru sahibini davet ettiğini gösterir belge. Fuar davetiyesi, toplantı davet mektubu vb. evrak
 • Finansal durumu gösteren evraklar: son 3 aylık banka hesap dökümünün başvurudan maksimum 2 hafta önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesabında seyahati gerçekleştirmek için Etiyopya Konsolosluğu’ nun belirlemiş olduğu bir miktar para.
 • Mesleki durumu gösteren evraklar
 • Seyahati destekleyici belgeler: Konaklama ve uçuş bilgisini gösteren ve kişinin ülkesine döneceğini kanıtlayıcı belgeler. Fuar yeri, fuar davetiyesi, fuar giriş kartı vb.

 

Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi kategorisinde vize alabilmek için yani Etiyopya’da bulunan akrabanız veya arkadaşınız var ise, Etiyopya’ya gitmek için Aile Ziyaret vizesi almanız gerekecektir. Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi alabilmek için aşağıda yer alan belgelerin sunulmasını gerekiyor;

 

l Etiyopya vize başvuru formu: Etiyopya Konsolosluğu tarafından bizzat hazırlanan vize başvuru formunun eksiksiz ve doğruluk payı olan kanıtlayıcı bilgilerle doldurulması gerekiyor. vizesi almak isteyen bireyin bu formu gerçek bilgilerle doldurması çok önemlidir.

l Pasaport: Başvuru yapacak bireyin pasaportunun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat dönüşünüzden itibaren 3 aylık süreyle geçerliliği olmalıdır.

l 2 adet Biyometrik Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekildiğiniz 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olacak şekilde oluşan fotoğrafın daha önce hiçbir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Güncel tarihli ikamet ettiğiniz yerin adres bilgilerinin yer almasını destekleyem nüfus kayıt örneği ve kimlik kartınızın ön ve arka yüzleri görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopinizin bulunması gerekiyor.

l Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler: Bakiyesi en az 3000 TL olan banka hesabınızın son 3 aylık hesap dökümü ve yine son 3 ayı kapsayan maaş bordronuzun gösterilmesi gerekmektedir.

l Etiyopya vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi: Etiyopya Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış ve ıslak imzalı olan vize talep dilekçesi,

l Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler: Vergi levhası, Faaliyet belgesi(Son 3 yıllık), Şirketin imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi, Faaliyet belgesi fotokopisi(Son 3 aylık),

l Kişinin çalıştığını gösteren belgeler; SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü,

l Etiyopya’ya seyahatin amacını içeren ve gidilecek ülkede bu seyahatin amacını destekleyecek bilgilerin gösterilmesi: Konaklama bilgileri ve seyahat amacının bilgilerini gösteren belge,

l Etiyopya aile ziyaret vizesi için gerekli acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge: 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası belgelerin başvuru esnasında yanınızda bulunması gerekiyor.

 

 

 

Etiyopya Konsolosluğu

Etiyopya Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Etiyopya vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Etiyopya’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Etiyopya İzmir Fahri Konsolosluğu, Etiyopya Antalya Fahri Konsolosluğu, Etiyopya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Etiyopya İskenderun Fahri Konsolosluğu, Etiyopya İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Etiyopya ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

 

Etiyopya Konsoloslukları

Etiyopya Konsoloslukları, vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de yer alan Etiyopya vatandaşlarına hizmet veren bir kurumdur. Vize bölümü, başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşlarına yardımcı olmaktadır. vizesine başvuru yapması gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, oturma izni veya Etiyopya’ya yeniden giriş izni almak gibi işlemlerini Etiyopya Konsolosluğu sayesinde gerçekleştirebilir. Etiyopya Büyükelçili’ği tarafından hizmet veren bazı konsolosluk işlemleri şöyledir;

 

l Yurtdışında bulunan Etiyopya vatandaşlarını bünyesine kaydeder,

l Etiyopya’ya dönmek isteyen bireylere maddi imkân sağlar,

l Etiyopya pasaportu çıkarma işlemini gerçekleştirir,

l Etiyopya vatandaşının yaşayacağı kaza, hastalık veya ölüm gibi durumlarda sağlık sigortasına başvurur,

l Vizeleri inceleyip, teslim eder,

l Etiyopya vatandaşının adli sicil bozukluğu gibi bir durumda hemen avukat yönlendirir;

l Etiyopya’da bulunan akrabaları ile iletişim sağlanarak gerçeklik payı kesinleştirir,

l Etiyopya’da yaşamak isteyen bireyler ile Etiyopya vatandaşlığı ile ilgili anlaşma sağlar,

l Medeni durumu evli olan insanların evlilik cüzdanlarında ki geekli düzenlemeyi yapar,

l Etiyopya Konsolosluğu’na başvuru yapan bireylerin belgelerini yasallaştırarak onlara yardımcı olur.

Etiyopya pasaportuna sahip bireylerin pasaportları kaybolur veya çalınırsa, hemen yerel sorumlu olan polise bildirmesi gerekmektedir. Eğer birey Etiyopya Büyükelçiliği’ne yeni bir pasaport başvurusunda bulunacak ise, Etiyopya pasaportu, doğum belgesi ve fotoğraflı kimlik kayıp ya da çalıntı durumunda gerekli bilgileri polise iletmesi gerekiyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Etiyopya’ya seyahat etmek için vize başvurusu yapması gerekmektedir. vize başvuruları, Adana, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep gibi şehirlerdeki vize başvuru merkezlerinde yapılabilir. Ankara’da yapılan vize başvuruları Ankara’da yer alan Etiyopya Büyükelçiliği tarafından değerlendirme işlemine tabii tutulurken, İstanbul’da yapılan başvurular İstanbul’da yer alan Etiyopya Başkonsolosluğu tarafından hizmet verecektir.

 

Ayrıca Etiyopya’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günden az kısa süreli seyahat planlarında vizesi alabilmek için vize merkezi şubeleri aracılığı ile gerçekleştirebilirken, uzun süreli seyahat planları için gerekli belgelerle Etiyopya Konsolosluğu’na bizzat müracaat etmelidir. Etiyopya Konsoloslukları, Etiyopya ve Türkiye arasındaki diplomatik konulu işlemlerin gerçekleştiği yerdir. Etiyopya Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti’ne göre resmi tatil ve haftasonları dışında haftaiçi 08:00 – 17:00 arasında vatandaşlara hizmet vermektedir.

 

Etiyopya Vize Ücreti

Etiyopya seyahatlerinde Etiyopya vize başvurusu yapacak olan kişilerin ödemesi gereken vize harç ücretine Etiyopya vize ücreti denilmektedir. Etiyopya vize harç ücretinin belirlenme işlemleri Etiyopya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Etiyopya vize harç ücreti dönem dönem değişiklik göstermektedir. Yapılacak olan vize başvurusuna uygun olarak, tek girişli ya da çok girişli olma durumuna uygun olarak ya da vize başvurusunda bulunan kişinin yaş aralığına uygun olarak değişiklik göstermektedir. Fiyatlarda bulunan dalgalanmaların nedeni budur. En güncel bilgiler ile Etiyopya vize harç ücretine vize ofisi aracılığı ile iletişime geçebilmek mümkündür. En yakında bulunan vize danışmanlık ofisimize başvuruda bulunmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede hem vize harç ücretleri hakkında bilgi sahibi olabilir hem de vize danışmanlık işlemleri içerisinde ilgili Etiyopya vize başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Etiyopya vize başvuru ücreti bir adet vize başvurusu için geçerli olmaktadır. Vize başvurusuna olumlu açıdan yanıt alınmadığı takdirde vize reddi yaşanır. Etiyopya vize reddi huşunda yatırılmış olan vize harç ücreti iadesi yapılmayacaktır. Vize reddi işlemlerinin ardından başvuru sahiplerinin vize reddi itiraz işlem sürecini değerlendirmeye hakları bulunmaktadır. Vize başvuru ret itiraz süreci Konsolosluk tarafından haklı bulunduğu takdirde ilgili vize işlemine yeniden başvuruda bulunabilme hakkı oluşacaktır. Yeni Etiyopya vize başvuru süreci için yeni Etiyopya ilgili vize harç ücreti ödemesi yapılmaktadır. Ayrıca her bir vize başvuru ücreti, sadece bir tek vize başvurusunu kapsamaktadır.

Etiyopya vize harç ücreti belirlendiğinde yaşa uygun olarak da farklılık gösterilmektedir. 0 – 6 yaş arasında bulunan çocuklar için ilgili Etiyopya seyahatinde vize harç ücreti ödemesi yapılmamaktadır. 6 – 12 yaş arası, 12 yaş üzeri Etiyopya vize başvuru ücretinin indirimli halini oluşturmaktadır. Bu süreç de dönem dönem ve her yıl düzenli aralıklarla değiştirilmektedir. Sizler de en doğru bilgiler ile net Etiyopya vize harç ücretini öğrenmek amacı ile en kısa sürede vize danışmanlık ofisimize başvuruda bulunabilirsiniz.

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Etiyopya Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Etiyopya konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Etiyopya konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

Etiyopya Vize Formu

Etiyopya vize başvuru formu, vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru esnasında tamamlaması gereken ilk adım olup, hangi vize kategorisinde yer alırsa alsın doldurulması oldukça önemli bir formdur. Etiyopya’ya kısa süreli yani 90 güne kadar olan süre zarfında alınması gereken vize türü vizesi olmakla beraber, uzun süre zarfını kapsayan uluslararası vize alımında da vize formu dikkatli ve özenli bir şekilde tamamlanmalıdır.

 

Vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar vize başvuru formunu gerçeğe dayanan bilgilerle doldurması gerekir. Eğer doldurduğunuz bilgilerin herhangi birinde gerçeklik payı bulunmazsa, başvurduğunuz vize, yetkili kurumlar tarafından red edilecektir. Başvuru formunda yer alan bilgilerin içerisinde pasaport bilgileriniz, seyahat amacınız, seyahat süreciniz ve finansal kaynaklarınıza kadar olan tüm bilgiler doldurulmalıdır. Başvuru formunu doldururken tükenmez kalem kullanıp, yazınızın okunmasını sağlayacak şekilde bilgilerinizi tamamlamanız gerekiyor. Başvuru formu üzerine bilgilerinizi doldururken başvuru formunun zarar görmediğine emin olarak, gerekli bilgilendirmeyi aldıktan sonra başvuru formunu doldurmanız önerilir.

 

Vize başvuru formuna yazdığınız kişisel bilgilerden sonra dikkatli bir şekilde okuyup, gerekli düzenlemeleri ve incelemeleri sağladıktan sonra gerekli yerlere imza atmanız gerekmektedir. Başvuru yapan bireylerin imzası ile birlikte tekrar vize başvuru formunu kontrol ederek teslim etmesi beklenmektedir. Ayrıca vize başvuru formunu dolduran birey 18 yaşının altında ise; mutlaka yanında anne ve babası olmalıdır. Birey başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli imzanın atılması durumlarında ebeveynlerinden destek almalıdır. Ebeveynlerin vize başvuru formunda gerekli yerlere imza atmaması durumunda vize başvurusu Etiyopya Konsolosuğu tarafından kabul edilmeyerek, red durumuna düşecektir.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Etiyopya Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Etiyopya Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Etiyopya Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Etiyopya Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

Etiyopya Vizesi Adana

Etiyopya’yı görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni alan başka bir ülke vatandaşı olan bireyler, Etiyopya vize işlemleri için Etiyopya Konsolosluğu’na direkt olarak müracaat edemezler.

 

Adana ya da çevre illerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Etiyopya vize işlemlerini Adana’da yer alan vize işlemlerini gerçekleştiren şubelerden destek alarak gerçekleştirebilirler. Adana’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemlerini başvuru yaptığı merkezde gerçekleştirebilir. vize işlemleri şube tarafından değil, Etiyopya Büyükelçiliği tarafından işlem görmektedir. Etiyopya seyahat planınız için vize başvurularınızı Etiyopya Konsolosluğu’ndan bizzat olarak değil, vize merkezi adreslerine başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Etiyopya’ya seyahat etme amacınız vize türünü belirliyor ve başvuruda bulunduğunuz vize türündeki belgelerin Etiyopya Konsolosluğu’na direkt teslim edilmesi gerekiyor. Etiyopya’ya yapacağınız vize başvurunuz onaylansa bile asıl önemli olan Etiyopya’da bulunan sınır yetkililerin vizenizi kabul emesidir. Böylelikle sınır yetkilileri izin verdiği süre zarfında Etiyopya’ya istediğiniz vize kategorisinde yer alarak, seyahat edebilirsiniz.

 

Tecrübeli kadroya sahip ve en iyi hizmet arayışlarına destek vermeye hazır olan Adana Etiyopya Vize Şubesi ile iletişim kurarak, vize işlemleri hakkında gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Vize şubesinin görevleri arasında bulunan vize başvuru formu ve dilekçe gibi işlemler, gerekli bilgilendirme ile birlikte şube tarafından başvuru sahibine iletilecektir. Başvuru yapmak istediğiniz Etiyopya vizenizi, sorun teşkil etmeden kolayca Adana Etiyopya Vize Şubesi sayesinde alabilir, iletişim sağlayabilir ve gerekli koşulları en iyi hizmet anlayışı sayesinde yararlanabilirsiniz. Daha kapsamlı ve özenli bir şekilde bilgi alabilmek için vizerandevu.com sayfamızdan bizlerle iletişim kurabilir, (0 850) 227 72 05 numaralı hattı arayarak her türlü ihtiyacınız olan desteği şubemizden sağlayabilirsiniz.

 

 

Etiyopya Vize Reddi

Vize reddi, vize almak istediği ülke farketmeksizin yurtdışına seyahat etmek isteyen herkesin en büyük korkulu rüyalarından biridir. Eğer siz de, Etiyopya vizesi almak için uğraşıyor fakat vize reddinden korkuyor iseniz, lütfen yazımızı okumaya devam ediniz. Etiyopya Vize Reddine ilişkin detayları, bu alt başlığın devamında sizlere aktaracağız. Gittiğiniz konsolosluk farketmeksizin Etiyopya Konsolosluklarının genel şartlarını yerine getirmiyor iseniz, vize reddi ile karşı karşıya kalmanız olasıdır. Etiyopya Konsoloslukları tarafınca en çok vize reddi verilen nedenler, aşağıdaki gibidir.

 

l Seyahat Belgeleri Kaynaklı Vize Reddi

Eğer Etiyopya Konsolosluklarının sizden istediği belgeleri tam olarak eksiksiz bir şekilde tamamlayıp vize başvurusunda iletmediyseniz, bu nedenle vize reddi almanız yüksek ihtimaldir. Lütfen seyahat belgelerinizi konsolosluklara teslim etmeden önce detaylı bir şekilde kontrol ediniz ve belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olunuz.

 

l Seyahat Amacı Kaynaklı Vize Reddi

Örneğin vize başvurunuzda Etiyopya’ya aile ziyareti nedeniyle seyahat edeceğinizi beyan ettiniz fakat belgeleriniz arasında bu nedenle seyahat etmek istediğinizi kanıtlar nitelikte bir şey yok. Seyahat amacı kaynaklı vize reddi almanız olasıdır. Etiyopya’da ikamet eden yakınlarınza ilişkin detayları belgelerinizin arasına eklemelisiniz.

 

l Ülkeye Dönme Şüphesi Kaynaklı Vize Reddi

Vize başvurusu esnasında Etiyopya seyahatinizi sonlandırdıktan sonra ülkenize geri döneceğinize ilişkin belgeleri konsolosluklara teslim etmelisiniz. Eğer belgeleriniz arasında bunu kanıtlar nitelikte bir belge yok ise, ülkeye dönme şüphesi kaynaklı vize reddi alabilirsiniz.

 

l Ekonomik Durum Kaynaklı Vize Reddi

Her ülke gibi Etiyopya’ya seyahat ederken de banka hesaplarınızda bir miktar para bulunması zorunludur. Eğer banka hesaplarınızda bulunan para miktarı konsolosluk yetkilileri tarafından yeterli görülmezse, ekonomik durum kaynaklı vize reddi alabilirsiniz. Lütfen bu duruma dikkat edin.

 

l Sağlık Sigortası Kaynaklı Vize Reddi

Yine ekonomik durum gibi sağlık sigortasında da Etiyopya’nın bazı şartları bulunmaktadır. Etiyopya seyahatinizin tümünü kapsayacak şekilde sağlık sigortası yaptırıp, Etiyopya’ya o şekilde seyahat etmelisiniz. Aksi durumda sağlık sigortası kaynaklı vize reddi almanız muhtemeldir.

 

Gördüğünüz gibi vize reddi nedenlerinin birçoğu eksik belge nedeniyle verilen redlerden oluşmaktadır. Size tavsiyemiz, diğer her Avrupa ülkesine seyahatinizde olacağı gibi, vize başvurularınızda belge ve evraklarınızı gerekirse defalarca kere kontrol etmeniz, eksik belge ile vize başvurusu yapmadığınızdan emin olmanızdır. Aksi durumda, hem vaktiniz, hem de paranız boşa gidecek, eksik belgeler nedeniyle vize reddi almaktan kurtulamayacaksınızdır.

Etiyopya Vatandaşlık İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Etiyopya vatandaşlık işlemleri sayesinde Etiyopya vatandaşı, olabilirler. Etiyopya vatandaşlığına başvuru yapan bireyin, gerekli prosedür ve belgelerin toplayıp, ilgili yetkili kuruma yani Etiyopya Konsolosluğu’na teslim etmesi gerekmektedir. Etiyopya vatandaşlığı için gerekli olan tüm koşulların sağlanması halinde bireyler vatandaşlık alma hakkı kazanabilirler. Etiyopya Konsolosluğu tarafından incelenecek olan vatandaşlık işlemleri, bireyin gerekli olan koşulları sağlamasıyla birlikte kabul edilir.

 

Başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlara, Etiyopya vatandaşı olma hakkı yılda yalnızca bir kere verilmektedir. Eğer birey vatandaşlığının uzatılmasını talep ederse, Etiyopya Konsolosluğu’na tekrar başvuru yapması gerekmektedir.

 

Etiyopya vatandaşlık hakkı almak isteyen bireylerin başvuruları yalnızca yetkili kurum olan Etiyopya Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Etiyopya ile ilgili vize ve vatandaşlık işlemlerinin tümümden Etiyopya Konsolosluğu sorumludur.

 

Etiyopya vatandaşlığına başvurmak isteyen bireyler, konsolosluk tarafından belirlenen süre zarfı içerisinde gerekli işlemleri takip edip, uygun bir zaman diliminde başvuru yapmalıdır. Etiyopya vatandaşlık işlemleri uzun bir süreyi kapsayan ve birçok belge isteyen bir işlem olduğu için, başvuru yapan bireylerin başvuru yapmadan önce ön hazırlık yapması önerilir.

 

Etiyopya vatandaşlık işlemleri için gerekli belgeler şunlardır;

 

l Pasaport: Minimum 1 yıl, mümkünse daha fazla geçerliliği olan,

l Nüfus Cüzdanı veya Doğum Belgesi,

l Biyometrik Fotoğraf: 35×45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf, mümkünse son 6 ay içerisinde çekilmiş, 1 adet,

 

 

l Herhangi bir Etiyopya vatandaşının akrabası olduğunuzu kanıtlar nitelikte bir belge, bu belge evlenme belgesi veya bir evlat edinme kararı belgesi olabilir,

 

 

l Eğer boşanmış iseniz, evliliğinizin sona erdiğine dair belgeler tarafınızdan talep edilebilir. Eşiniz vefat ettiyse, kendisinin vefatına ilişkin belgelerin de talep edilmesi mümkündür.

 

 

l Türkiye Cumhuriyeti’nde resmi nitelik taşıyan adli sicil belgesi (Mümkünse son 3 ay içerisinde alınmış)

 

 

l Başvuru yapan bireyin A1 seviyesinde dili bildiğini gösteren belge.

 

Etiyopya Çalışma İzni-Gerekli Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Etiyopya’da çalışma hakkına sahip bireyler olsa da çalışmak için gerekli şartlara sahip olmalıdır. Etiyopya’da çalışmak istiyor iseniz Etiyopya’da ikamet eden ve size referans olmaya aday kişinin vize başvuru formunu doldurarak başvuru yapan vatandaşa yollaması gerekmektedir. Ayrıca çalışma vizesi başvuru yapacak bireyin, Türkiye’de çalışma kartı çıkarması da önemli bir ayrıntıdır. Belirli bir şirket ile yapılacak olan anlaşma ve kalış süreside gerekli belgelerin arasında eklenmelidir. Bu belgelere ek olarak aşağıdaki belgelere ihtiyaç vardır;

 

l Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formunu, tamamen ve samimiyetle doldurun. Ayrıca elektronik bir şekilde gerekli bilgilerle doldurup, basılı kopyasını yazdırabilirsiniz.

l Fotoğraf: 5 adet fotoğraf eklenmelidir; fotoğraf pasaport formatında olmalıdır. (Hafif bir arka plana sahip yüz hatlarınızın belirgin olduğu 35×45 mm ebatlarında)

l Pasaport: Pasaportunuz ve önceki vizelerinizin – iade tarihinden sonra en az 3 ay geçerli – kopyaları gereklidir. Pasaportunuzda en az iki boş sayfa olmalıdır(Son 10 yılda alınmıi olmalı)

l Sağlık Sigortası: Etiyopya ve tüm bölgesinde seyahat sağlık sigortası onayı en az 30.000 € teminatlı olması gerekmektedir.

l Uçak Bilgileri: Etiyopya’dan giriş ve çıkışı belirten tarihler ile uçuş programı.

l Konaklama Bilgileri: Etiyopya’da amaçlanan konaklama süresi boyunca Otel Rezervasyonu.

l Medeni Durum: Medeni durum kanıtı (evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi)

l Nüfus Kağıt Örneği: Son 1 ay zarfı içinde Nüfus kağıt örneğinin aslı(İngilizce)

l Eğitim Durumunu Gösteren Belge: Eğitim durumunu gösteren belgenin nüshası(İngilizce)

l Dil Kursuna Katılmış Bireyler İçin: Dil kursunda alınan sertifikanın aslı (renkli fotokopisi ve İngilizce çevirisi) belgelerine ihtiyacınız vardır.

 

 

 

Etiyopya Oturum İzni-Gerekli Evraklar

Etiyopya’da oturum izni vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gerekli bilgileri özenli bir şekilde inceledikten sonra başvuru yapmalıdır. Etiyopya oturum izni için gerekli evrakların incelenmesini Etiyopya Göçmenlik Bürosu yaparken, asıl karar yetkisi olan Etiyopya Konsolosluğu’dur. Gerekli bilgilerin toplanılması ve değerlendirilmesi halinde Etiyopya’da oturma izni alabilecek nitelikte olan vatandaşlar, vize işlemlerinden sonra Etiyopya’ya seyahat edebilirler. Etiyopya oturum izni vizesi alabilmek için aşağıda yer alan bilgilere ihtiyaç vardır;

 

 

 

l Pasaport: Başvuru yapacak bireyin pasaportunun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat dönüşünüzden itibaren 3 aylık süreyle geçerliliği olmalıdır.

 

 

l 4 adet Biyometrik Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekildiğiniz 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olacak şekilde oluşan fotoğrafın daha önce hiçbir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.

 

 

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Güncel tarihli ikamet ettiğiniz yerin adres bilgilerinin yer almasını destekleyem nüfus kayıt örneği ve kimlik kartınızın ön ve arka yüzleri görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopinizin bulunması gerekiyor.

 

 

l Evlilik cüzdanın fotokopisi (Tercüman tarafından çevrilmiş İngilizce)

 

 

l Bu belgelere ek olarak eş veya çocuk içinde aşağıdaki belgelere ihtiyacınız vardır;

 

 

l Başvuru yapan bir eşin Etiyopya sınavlarını geçmesi gerekiyor (6 ay içinde A1, 9 ay içinde A2)

 

 

l Boşanmış çocukların ebeveynlerine ait boşanma belgesinin aslı (İngilizce olmalı)

 

 

l Ebeveynler evli ise çocukları için muvafakatname

 

 

Ayrıca başvuru sahibi birey, 18 yaşından küçük ise başvuru esnasında yanında anne veya babasının bulunması zorunludur.

 

 

Etiyopya Vize İşlemleri

Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize kategorilerini dikkatli bir şekilde inceledikten sonra vize işlemlerine başlamalıdır. 90 günden az yani kısa seyahat vize kategorisini içinde barındıran vizesi ve D tipi yani uzun süreyi kapsayan seyahatleri tanımlayan vize kategorilerinin incelenmesinde fayda var. Etiyopya Konsolosluğu vize işlemlerinizle ilgilenip bundan sorumlu olurken, konsolosluğun belirlediği merkezler aracılığı ile başvurularınızı tamamlamanız gerektiğine dikkat ediniz. Ayrıca başvurmak istediğiniz vize türü uzun süreli olacak ise yani 90 günden fazlaysa, o zaman direkt bir şekilde Etiyopya Konsolosluğu’na müracaat etmeniz gerekecektir.

 

Etiyopya vize işlemlerine, gerekli olan bilgilerin özenli bir şekilde araştırılıp, tamamlanmasından sonra vize işlemlerine başlamanız gerekiyor. Başvuru için gerekli bilgilerin derinlenmesi araştırılıp, doğru bir şekilde teslim edilmesi Etiyopya vize işlemlerinizi kolay bir hale getirecektir.

 

Etiyopya vize işlemlerini tamamladıktan sonra gerekli belgelerin teslim edilmesi halinde eğer Etiyopya Konsolosluğu ek bir belge talep etmez ise, Etiyopya vizenizin sonucu 1 hafta ile 10 iş gününde bildirilecektir. Etiyopya Konsolosluğu ek bir belge talep eder ise, vize sonucunuz 10 iş gününü aşacaktır. Etiyopya vize işlemleri için bazı standart belgeler şunlardır;

 

l Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış olmalı, 2 sayfası boş olmalı ve dönüş tarihinizden itibaren 3 ay geçerli olmalı,

l 2 Adet Biyometrik Fotoğraf: 35×45 mm ölçülerinde ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı,

l Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüklerinden teslim alınmalı,

l Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın ön ve arka yüzü fotokopi içerisinde görülmeli,

l Banka Hesap Dökümü: Son 3 ayı kapsayan ve en az 5000 TL bakiyesi olan banka hesabınızın hareketlerini gösteren doküman,

l Etiyopya Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formu kesinlikle tamamen doldurulmalı ve Etiyopya vize başvurusunda bulunan birey, başvuru esnasında yanında yer almasına dikkat etmesi gerekmektedir.

Etiyopya Vize Ücreti

Etiyopya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, alacağı vize kategorisine göre belirlenen vize ücretini ödemesi zorunludur. Aksi takdirde vize ücretinin ödenmemesi durumunda, bireyin vize işlemleri iptal olacaktır. Vize başvurularınız sırasında ister kısa dönem ister uzun dönem seyahat planınızın olması durumunda, vize ücretinin ödendiğini gösteren dekontun mutlaka belgeleriniz arasında yer almalıdır.

 

Ayrıca ödeyeceğiniz vize ücretine, konsolosluk ve koordinasyon işlemleri ücretlerinin de dahil olduğuna dikkat ediniz. Vize ücretleri kısa ve uzun dönem seyahatleriniz için değişmekle beraber, vize başvurunuzdan önce Konsolosluk tarafından yayınlanan ve güncel olan vize ücretlerini incelemeniz gerekmektedir. Etiyopya vize ücretinin, vize başvurunuzun kabul edilmediği durumda iadesi mümkün olmamakla beraber, tekrar vize başvurusu yapmanız durumunda tekrar vize ücreti ödemeniz gerekiyor.

 

Etiyopya vize ücretini sadece Etiyopya vize işlemlerinde kullanabilir ve yalnızca başvuru yapan birey tarafından kullanılabilir. Herhangi bir vatandaşa vize ücretini satmak veya devretme olasılığı kesinlikle mümkün değildir.

 

Aşağıda yer alan 2020 yılına ait güncel Etiyopya vize ücretleri şöyledir;

 

1 Aylık

 

Turistik

 

1 Girişli

 

7 İş Günü

 

140 USD

 

1 Aylık

 

Expres Turistik

 

1 Girişli

 

3 İş Günü

 

180 USD

 

1 Aylık

 

Süper Expres Turistik

 

1 Girişli

 

1 İş Günü

 

250 USD

 

1 Aylık

 

Ticari

 

1 Girişli

 

7 İş Günü

 

150 USD

 

1 Aylık

 

Expres Ticari

 

1 Girişli

 

4 İş Günü

 

180 USD

 

3 Aylık

 

Ticari

 

Çok Girişli

 

7 İş Günü

 

180 USD

 

3 Aylık

 

Expres Ticari

 

Çok Girişli

 

4 İş Günü

 

210 USD

 

Vize Süresi Vize Tipi Giriş Sayısı İşlem Süresi Toplam Ücret

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı