Finlandiya Vize Başvurusu

Finlandiya Vize Başvurusu

Gaziantep Vize Başvuru Merkezi, yurtdışı seyahatleriniz için vize hazırlık aşamasında hizmet alabileceğiniz çok fonksiyonlu bir danışmanlık sunmaktadır. Gaziantep Vize Başvuru Merkezi aracılığını kullanarak vize müracaatınızı iletebileceğiniz ülkeler arasında Finlandiya’da gelmektedir. Vize danışmanlığı Türkiye’de yasal olarak sizlere sunulan bir hizmettir. Farklı ülkelere vize almak isteyen kişilerin, vize almalarını kolaylaştırmak amacı ile ülke konsoloslukları acentelerin ve de vize danışma ofislerinin bu konuda hizmet vermesinin önünü açmıştır. Bireysel olarak yapılacak olan birçok vize başvurusunda yolunuza çıkabilecek aksaklıklar; danışma merkezleri aracılığı ile ortadan kaldırılmaktadır.

Finlandiya için de Gaziantep Vize Başvuru Merkezi’nin danışman kadrosundan faydalanabilirsiniz. Finlandiya 26 Schengen ülkesinden birisi olması nedeni ile Gaziantep Vize Başvuru Merkezi size bu kriterleri sağlayabileceğiniz bir destek verecektir. Vize uzmanları sizlere; Finlandiya vizesi alabileceğiniz şart ve de koşulların neler olduğu hakkında bilgilendirme sunduktan sonra, diğer işlemlerinize geçilecektir.

Vize başvurularının kaç aşamadan oluştuğu, hazırlık sürecinde dikkat edilmesi gerekenler, Schengen ülkelerinin vize rejimlerinin neler olduğu ve de sizden beklenen vize harcının bu yıl itibari ile ne kadar olduğuna ilişkin sorularınızın yanıtlarını öğrenerek daha verimli bir vize başvuru süreci geçirebilirsiniz. Gaziantep Vize başvuru Merkezi bu noktada sizlere tüm güncel bilgilerin aktarılması ve de işlemlerinizin kontrollü bir şekilde ilerlemesi çaba sarf etmektedir.

Gelişi güzel yapılan, amatörce hazırlanmış olan bir vize talebi, olumsuz sonuçlanmasının yanı sıra bir de daha sonra ki taleplerinizde olumsuz bir etki yaratacaktır. Bu sebebi de göz önünde bulundurarak, Schengen ülkelerinin sizlere verdiği seyahat fırsatlarını çok iyi hazırlanmış bir vize talebi ile değerlendirmelisiniz. Özellikle Finlandiya vizesi alarak ülkenin tüm doğal güzellikleri ile iççice bir tatil planlayan adayların Gaziantep Vize Başvuru Merkezi’ne talep edeceği vize hakkında bilgi vererek, sürece ilk adımı atmaları gerekmektedir. Finlandiya’ya gitmek için birçok neden ortaya koyabilirsiniz. Gidiş sebebinizin ne olduğu konusunda size hizmet veren danışman; başvuru kategorinizi de belirlemenize yardımcı olacaktır. Uzun süreli vize kategorileri ile kısa süreli yapacağınız yolculuklarınız için hazırlanan vize kategorisi; hazırlayacağınız dosyayı da, bulunacağınız beyanları da etkileyecekti.

Finlandiya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Finlandiya Ticari Vize Evrakları

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış güncel bir pasaport ile en az iki sayfası boş bir şekilde ve yıpranmış, yırtık sayfaları bulunmadan başvuruda bulunulabilir. Pasaportun Finlandiya ticari vize kapsamında seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • TC kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Finlandiya vize başvuru formu: Tamamı büyük harflerle hazırlanmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır.
 • Finlandiya vize talep dilekçesi: Vize başvurusunda bulunan kişinin, Finlandiya Konsolosluğuna hitaben yazması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finansal durumu gösteren evraklar: son 3 aylık banka hesap dökümünün başvurudan maksimum 2 hafta önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesabında seyahati gerçekleştirmek için Finlandiya Konsolosluğu’ nun belirlemiş olduğu bir miktar para.
 • Mesleki durumu gösteren evraklar
 • Seyahati destekleyici belgeler: Konaklama ve uçuş bilgisini gösteren ve kişinin ülkesine döneceğini kanıtlayıcı belgeler. Fuar yeri, fuar davetiyesi, fuar giriş kartı vb.

 

 

Finlandiya Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Finlandiya aile ziyareti vizesi başvuru, Finlandiya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize ofisleri aracılığı ile yapılmaktadır. Vize ofisimiz, Finlandiya vize işlemleri için Finlandiya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiştir. Bu sayede sizler de vize ofisimiz aracılığı ile Finlandiya aile ziyareti başvurusunda bulunabilirsiniz. Finlandiya aile ziyareti vizesi, Finlandiya’ da yaşayan aile, akraba ve yakın arkadaşlarını ziyaret edebilmek amacı ile alınması gereken vize türüdür. Bu vize türüne başvuruda bulunabilmek için, gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Hem evrak bilgisinden hem de vize başvuru sürecinden vize ofisimiz aracılığı ile yararlanmak mümkün olmaktadır. Finlandiya aile ziyareti başvurusu için tüm evrakların eksiksiz bir biçimde Finlandiya Konsolosluğu’ na iletilmesi durumunda vize ofisimiz aracılığı ile yardım alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Finlandiya aile ziyareti vizesi kapsamında 180 gün içerisinde maksimum 90 gün konaklama süresi bulunmaktadır. Bu nedenle Finlandiya kısa süreli vize işlemleri arasında yer almaktadır. Finlandiya aile ziyareti vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir. Güncel evrak bilgileri için vize başvuru ofisimiz sizlere mail aracılığı ile ulaşım sağlamaktadır.

 

 

 

Finlandiya Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Finlandiya Aile Ziyaret Vizesi kategorisinde vize alabilmek için yani Finlandiya’da bulunan akrabanız veya arkadaşınız var ise, Finlandiya’ya gitmek için Aile Ziyaret vizesi almanız gerekecektir. Finlandiya Aile Ziyaret Vizesi alabilmek için aşağıda yer alan belgelerin sunulmasını gerekiyor;

 

l Finlandiya vize başvuru formu: Finlandiya Konsolosluğu tarafından bizzat hazırlanan vize başvuru formunun eksiksiz ve doğruluk payı olan kanıtlayıcı bilgilerle doldurulması gerekiyor. Schengen vizesi almak isteyen bireyin bu formu gerçek bilgilerle doldurması çok önemlidir.

l Pasaport: Başvuru yapacak bireyin pasaportunun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat dönüşünüzden itibaren 3 aylık süreyle geçerliliği olmalıdır.

l Vize Talep Dilekçesi: Türkçe, İngilizce, Fince ya da İsveçce olarak hazırlanmalıdır.

l 2 adet Biyometrik Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekildiğiniz 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olacak şekilde oluşan fotoğrafın daha önce hiçbir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Güncel tarihli ikamet ettiğiniz yerin adres bilgilerinin yer almasını destekleyem nüfus kayıt örneği ve kimlik kartınızın ön ve arka yüzleri görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopinizin bulunması gerekiyor.

l Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler: Bakiyesi en az 2500 TL olan banka hesabınızın son 3 aylık hesap dökümü ve yine son 3 ayı kapsayan maaş bordronuzun gösterilmesi gerekmektedir.

l Finlandiya Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi: Finlandiya Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış ve ıslak imzalı olan vize talep dilekçesi,

l Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler: Vergi levhası, Faaliyet belgesi(Son 3 yıllık), Şirketin imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi, Faaliyet belgesi fotokopisi(Son 3 aylık),

l Kişinin çalıştığını gösteren belgeler; SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü,

l Finlandiya’ya seyahatin amacını içeren ve gidilecek ülkede bu seyahatin amacını destekleyecek bilgilerin gösterilmesi: Konaklama bilgileri ve seyahat amacının bilgilerini gösteren belge,

l Finlandiya Schengen aile ziyaret vizesi için gerekli acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge: 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası belgelerin başvuru esnasında yanınızda bulunması gerekiyor.

 

Finlandiya Konsoloslukları

 

Finlandiya Konsoloslukları, vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de yer alan Finlandiya vatandaşlarına hizmet veren bir kurumdur. Vize bölümü, başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşlarına yardımcı olmaktadır. Schengen vizesine başvuru yapması gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, oturma izni veya Finlandiya’ya yeniden giriş izni almak gibi işlemlerini Finlandiya Konsolosluğu sayesinde gerçekleştirebilir. Finlandiya Büyükelçili’ği tarafından hizmet veren bazı konsolosluk işlemleri şöyledir;

 

l Yurtdışında bulunan Finlandiya vatandaşlarını bünyesine kaydeder,

l Finlandiya’ya dönmek isteyen bireylere maddi imkân sağlar,

l Finlandiya pasaportu çıkarma işlemini gerçekleştirir,

l Finlandiya vatandaşının yaşayacağı kaza, hastalık veya ölüm gibi durumlarda sağlık sigortasına başvurur,

l Vizeleri inceleyip, teslim eder,

l Finlandiya vatandaşının adli sicil bozukluğu gibi bir durumda hemen avukat yönlendirir;

l Finlandiya’da bulunan akrabaları ile iletişim sağlanarak gerçeklik payı kesinleştirir,

l Finlandiya’da yaşamak isteyen bireyler ile Finlandiya vatandaşlığı ile ilgili anlaşma sağlar,

l Medeni durumu evli olan insanların evlilik cüzdanlarında ki geekli düzenlemeyi yapar,

l Finlandiya Konsolosluğu’na başvuru yapan bireylerin belgelerini yasallaştırarak onlara yardımcı olur.

Finlandiya pasaportuna sahip bireylerin pasaportları kaybolur veya çalınırsa, hemen yerel sorumlu olan polise bildirmesi gerekmektedir. Eğer birey Finlandiya Büyükelçiliği’ne yeni bir pasaport başvurusunda bulunacak ise, Finlandiya pasaportu, doğum belgesi ve fotoğraflı kimlik kayıp ya da çalıntı durumunda gerekli bilgileri polise iletmesi gerekiyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Finlandiya’ya seyahat etmek için Schengen vize başvurusu yapması gerekmektedir. Schengen vize başvuruları, Adana, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep gibi şehirlerdeki vize başvuru merkezlerinde yapılabilir. Ankara’da yapılan vize başvuruları Ankara’da yer alan Finlandiya Büyükelçiliği tarafından değerlendirme işlemine tabii tutulurken, İstanbul’da yapılan başvurular İstanbul’da yer alan Finlandiya Başkonsolosluğu tarafından hizmet verecektir.

 

Ayrıca Finlandiya’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günden az kısa süreli seyahat planlarında Schengen vizesi alabilmek için vize merkezi şubeleri aracılığı ile gerçekleştirebilirken, uzun süreli seyahat planları için gerekli belgelerle Finlandiya Konsolosluğu’na bizzat müracaat etmelidir. Finlandiya Konsoloslukları, Finlandiya ve Türkiye arasındaki diplomatik konulu işlemlerin gerçekleştiği yerdir. Finlandiya Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti’ne göre resmi tatil ve haftasonları dışında haftaiçi 08:00 – 17:00 arasında vatandaşlara hizmet vermektedir.

 

Finlandiya Vize Formu

Finlandiya Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Finlandiya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Finlandiya vizesi başvuru formunun, Finlandiya vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Finlandiya vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Finlandiya giriş ve Finlandiya çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Finlandiya için yapıldığı için, Finlandiya vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Finlandiya vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Finlandiya vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Finlandiya vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Finlandiya Vize Başvuru Formu Doldurma

Finlandiya vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Finlandiya vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Finlandiya vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Finlandiya Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Finlandiya vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Finlandiya giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

 

Finlandiya Vize Formu

Finlandiya vize başvuru formu, Schengen vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru esnasında tamamlaması gereken ilk adım olup, hangi vize kategorisinde yer alırsa alsın doldurulması oldukça önemli bir formdur. Finlandiya’ya kısa süreli yani 90 güne kadar olan süre zarfında alınması gereken vize türü Schengen vizesi olmakla beraber, uzun süre zarfını kapsayan uluslararası vize alımında da vize formu dikkatli ve özenli bir şekilde tamamlanmalıdır.

 

Vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar vize başvuru formunu gerçeğe dayanan bilgilerle doldurması gerekir. Eğer doldurduğunuz bilgilerin herhangi birinde gerçeklik payı bulunmazsa, başvurduğunuz vize, yetkili kurumlar tarafından red edilecektir. Başvuru formunda yer alan bilgilerin içerisinde pasaport bilgileriniz, seyahat amacınız, seyahat süreciniz ve finansal kaynaklarınıza kadar olan tüm bilgiler doldurulmalıdır. Başvuru formunu doldururken tükenmez kalem kullanıp, yazınızın okunmasını sağlayacak şekilde bilgilerinizi tamamlamanız gerekiyor. Başvuru formu üzerine bilgilerinizi doldururken başvuru formunun zarar görmediğine emin olarak, gerekli bilgilendirmeyi aldıktan sonra başvuru formunu doldurmanız önerilir.

 

Vize başvuru formuna yazdığınız kişisel bilgilerden sonra dikkatli bir şekilde okuyup, gerekli düzenlemeleri ve incelemeleri sağladıktan sonra gerekli yerlere imza atmanız gerekmektedir. Başvuru yapan bireylerin imzası ile birlikte tekrar vize başvuru formunu kontrol ederek teslim etmesi beklenmektedir. Ayrıca vize başvuru formunu dolduran birey 18 yaşının altında ise; mutlaka yanında anne ve babası olmalıdır. Birey başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli imzanın atılması durumlarında ebeveynlerinden destek almalıdır. Ebeveynlerin vize başvuru formunda gerekli yerlere imza atmaması durumunda vize başvurusu Finlandiya Konsolosuğu tarafından kabul edilmeyerek, red durumuna düşecektir.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Finlandiya Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Finlandiya Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Finlandiya Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Finlandiya Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Finlandiya Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Finlandiya konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Finlandiya konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

Finlandiya Vizesi Adana

 

Finlandiya’yı görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni alan başka bir ülke vatandaşı olan bireyler, Finlandiya vize işlemleri için Finlandiya Konsolosluğu’na direkt olarak müracaat edemezler. Finlandiya ülkesi Avrupa Birliği üye ülkelerinden olduğu için Schengen bölgesinde yer almaktadır ve Finlandiya’ya vize başvurusu yapmanız için Schengen vizesi almanız gerekir. Finlandiya, Schengen vizesini 90 günden kısa bir seyehat planlayan vatandaşlardan istemektedir.

 

Adana ya da çevre illerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Finlandiya Schengen vize işlemlerini Adana’da yer alan vize işlemlerini gerçekleştiren şubelerden destek alarak gerçekleştirebilirler. Adana’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemlerini başvuru yaptığı merkezde gerçekleştirebilir. Schengen vize işlemleri şube tarafından değil, Finlandiya Büyükelçiliği tarafından işlem görmektedir. Finlandiya seyahat planınız için vize başvurularınızı Finlandiya Konsolosluğu’ndan bizzat olarak değil, vize merkezi adreslerine başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Finlandiya’ya seyahat etme amacınız vize türünü belirliyor ve başvuruda bulunduğunuz vize türündeki belgelerin Finlandiya Konsolosluğu’na direkt teslim edilmesi gerekiyor. Finlandiya’ya yapacağınız vize başvurunuz onaylansa bile asıl önemli olan Finlandiya’da bulunan sınır yetkililerin vizenizi kabul emesidir. Böylelikle sınır yetkilileri izin verdiği süre zarfında Finlandiya’ya istediğiniz vize kategorisinde yer alarak, seyahat edebilirsiniz.

 

Tecrübeli kadroya sahip ve en iyi hizmet arayışlarına destek vermeye hazır olan Adana Finlandiya Vize Şubesi ile iletişim kurarak, vize işlemleri hakkında gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Vize şubesinin görevleri arasında bulunan vize başvuru formu ve dilekçe gibi işlemler, gerekli bilgilendirme ile birlikte şube tarafından başvuru sahibine iletilecektir. Başvuru yapmak istediğiniz Finlandiya vizenizi, sorun teşkil etmeden kolayca Adana Finlandiya Vize Şubesi sayesinde alabilir, iletişim sağlayabilir ve gerekli koşulları en iyi hizmet anlayışı sayesinde yararlanabilirsiniz. Daha kapsamlı ve özenli bir şekilde bilgi alabilmek için vizerandevu.com sayfamızdan bizlerle iletişim kurabilir, (0 850) 227 72 05 numaralı hattı arayarak her türlü ihtiyacınız olan desteği şubemizden sağlayabilirsiniz.

Finlandiya Çalışma İzni-Gerekli Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Finlandiya’da çalışma hakkına sahip bireyler olsa da çalışmak için gerekli şartlara sahip olmalıdır. Finlandiya’da çalışmak istiyor iseniz Finlandiya’da ikamet eden ve size referans olmaya aday kişinin vize başvuru formunu doldurarak başvuru yapan vatandaşa yollaması gerekmektedir. Ayrıca çalışma vizesi başvuru yapacak bireyin, Türkiye’de çalışma kartı çıkarması da önemli bir ayrıntıdır. Belirli bir şirket ile yapılacak olan anlaşma ve kalış süreside gerekli belgelerin arasında eklenmelidir. Bu belgelere ek olarak aşağıdaki belgelere ihtiyaç vardır;

 

l Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formunu, tamamen ve samimiyetle doldurun. Ayrıca elektronik bir şekilde gerekli bilgilerle doldurup, basılı kopyasını yazdırabilirsiniz.

l Fotoğraf: 2 adet fotoğraf eklenmelidir; fotoğraf pasaport formatında olmalıdır. (Hafif bir arka plana sahip yüz hatlarınızın belirgin olduğu 35×45 mm ebatlarında)

l Pasaport: Pasaportunuz ve önceki vizelerinizin – iade tarihinden sonra en az 3 ay geçerli – kopyaları gereklidir. Pasaportunuzda en az iki boş sayfa olmalıdır(Son 10 yılda alınmıi olmalı)

l Sağlık Sigortası: Finlandiya ve tüm Schengen bölgesinde seyahat sağlık sigortası onayı en az 30.000 € teminatlı olması gerekmektedir.

l Uçak Bilgileri: Finlandiya’dan giriş ve çıkışı belirten tarihler ile uçuş programı.

l Konaklama Bilgileri: Finlandiya’da amaçlanan konaklama süresi boyunca Otel Rezervasyonu.

l Medeni Durum: Medeni durum kanıtı (evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi)

l Nüfus Kağıt Örneği: Son 1 ay zarfı içinde Nüfus kağıt örneğinin aslı(İngilizce)

l Eğitim Durumunu Gösteren Belge: Eğitim durumunu gösteren belgenin nüshası(İngilizce)

l Dil Kursuna Katılmış Bireyler İçin: Dil kursunda alınan sertifikanın aslı (renkli fotokopisi ve İngilizce çevirisi) belgelerine ihtiyacınız vardır.

Finlandiya Oturum İzni-Gerekli Evraklar

Finlandiya’da oturum izni vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gerekli bilgileri özenli bir şekilde inceledikten sonra başvuru yapmalıdır. Finlandiya oturum izni için gerekli evrakların incelenmesini Finlandiya Göçmenlik Bürosu yaparken, asıl karar yetkisi olan Finlandiya Konsolosluğu’dur. Gerekli bilgilerin toplanılması ve değerlendirilmesi halinde Finlandiya’da oturma izni alabilecek nitelikte olan vatandaşlar, vize işlemlerinden sonra Finlandiya’ya seyahat edebilirler. Finlandiya oturum izni vizesi alabilmek için aşağıda yer alan bilgilere ihtiyaç vardır;

 

 

 

l Pasaport: Başvuru yapacak bireyin pasaportunun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat dönüşünüzden itibaren 6 aylık süreyle geçerliliği olmalıdır.

l 2 adet Biyometrik Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekildiğiniz 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olacak şekilde oluşan fotoğrafın daha önce hiçbir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Güncel tarihli ikamet ettiğiniz yerin adres bilgilerinin yer almasını destekleyem nüfus kayıt örneği ve kimlik kartınızın ön ve arka yüzleri görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopinizin bulunması gerekiyor.

l Evlilik cüzdanın fotokopisi (Tercüman tarafından çevrilmiş İngilizce)

l Bu belgelere ek olarak eş veya çocuk içinde aşağıdaki belgelere ihtiyacınız vardır;

l Başvuru yapan bir eşin Finlandiya sınavlarını geçmesi gerekiyor (6 ay içinde A1, 9 ay içinde A2)

l Boşanmış çocukların ebeveynlerine ait boşanma belgesinin aslı (İngilizce olmalı)

l Ebeveynler evli ise çocukları için muvafakatname

 

 

Ayrıca başvuru sahibi birey, 18 yaşından küçük ise başvuru esnasında yanında anne veya babasının bulunması zorunludur.

 

 

Finlandiya Vize Ücreti

Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, alacağı vize kategorisine göre belirlenen vize ücretini ödemesi zorunludur. Aksi takdirde vize ücretinin ödenmemesi durumunda, bireyin vize işlemleri iptal olacaktır. Vize başvurularınız sırasında ister kısa dönem ister uzun dönem seyahat planınızın olması durumunda, vize ücretinin ödendiğini gösteren dekontun mutlaka belgeleriniz arasında yer almalıdır.

 

Ayrıca ödeyeceğiniz vize ücretine, konsolosluk ve koordinasyon işlemleri ücretlerinin de dahil olduğuna dikkat ediniz. Vize ücretleri kısa ve uzun dönem seyahatleriniz için değişmekle beraber, vize başvurunuzdan önce Konsolosluk tarafından yayınlanan ve güncel olan vize ücretlerini incelemeniz gerekmektedir. Finlandiya vize ücretinin, vize başvurunuzun kabul edilmediği durumda iadesi mümkün olmamakla beraber, tekrar vize başvurusu yapmanız durumunda tekrar vize ücreti ödemeniz gerekiyor.

 

Finlandiya vize ücretini sadece Finlandiya vize işlemlerinde kullanabilir ve yalnızca başvuru yapan birey tarafından kullanılabilir. Herhangi bir vatandaşa vize ücretini satmak veya devretme olasılığı kesinlikle mümkün değildir.

 

Aşağıda yer alan 2020 yılına ait güncel Finlandiya vize ücretleri şöyledir;

 

 

Vize Türleri

 

Vize Harç Ücreti

 

Başvuru Hizmeti Ücreti

 

Danışmanlık Hizmeti Ücreti

 

Toplam Vize Ücreti

 

Turistik Vizesi

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 30 Euro

 

 115 Euro

 

Ticari Vize

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 30 Euro

 

 115 Euro

 

Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 30 Euro

 

 115 Euro

 

Eğitim-Kültürel-Spor Vizesi

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 30 Euro

 

 115 Euro

 

6-11 Yaş Arası

 

 35 Euro

 

 25 Euro

 

 30 Euro

 

 90 Euro

 

 

Finlandiya Vize Reddi

Vize reddi, vize almak istediği ülke farketmeksizin yurtdışına seyahat etmek isteyen herkesin en büyük korkulu rüyalarından biridir. Eğer siz de, Finlandiya vizesi almak için uğraşıyor fakat vize reddinden korkuyor iseniz, lütfen yazımızı okumaya devam ediniz. Finlandiya Vize Reddine ilişkin detayları, bu alt başlığın devamında sizlere aktaracağız. Gittiğiniz konsolosluk farketmeksizin Finlandiya Konsolosluklarının genel şartlarını yerine getirmiyor iseniz, vize reddi ile karşı karşıya kalmanız olasıdır. Finlandiya Konsoloslukları tarafınca en çok vize reddi verilen nedenler, aşağıdaki gibidir.

 

l Seyahat Belgeleri Kaynaklı Vize Reddi

Eğer Finlandiya Konsolosluklarının sizden istediği belgeleri tam olarak eksiksiz bir şekilde tamamlayıp vize başvurusunda iletmediyseniz, bu nedenle vize reddi almanız yüksek ihtimaldir. Lütfen seyahat belgelerinizi konsolosluklara teslim etmeden önce detaylı bir şekilde kontrol ediniz ve belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olunuz.

 

l Seyahat Amacı Kaynaklı Vize Reddi

Örneğin vize başvurunuzda Finlandiya’ya aile ziyareti nedeniyle seyahat edeceğinizi beyan ettiniz fakat belgeleriniz arasında bu nedenle seyahat etmek istediğinizi kanıtlar nitelikte bir şey yok. Seyahat amacı kaynaklı vize reddi almanız olasıdır. Finlandiya’da ikamet eden yakınlarınza ilişkin detayları belgelerinizin arasına eklemelisiniz.

 

l Ülkeye Dönme Şüphesi Kaynaklı Vize Reddi

Vize başvurusu esnasında Finlandiya seyahatinizi sonlandırdıktan sonra ülkenize geri döneceğinize ilişkin belgeleri konsolosluklara teslim etmelisiniz. Eğer belgeleriniz arasında bunu kanıtlar nitelikte bir belge yok ise, ülkeye dönme şüphesi kaynaklı vize reddi alabilirsiniz.

 

l Ekonomik Durum Kaynaklı Vize Reddi

Her ülke gibi Finlandiya’ya seyahat ederken de banka hesaplarınızda bir miktar para bulunması zorunludur. Eğer banka hesaplarınızda bulunan para miktarı konsolosluk yetkilileri tarafından yeterli görülmezse, ekonomik durum kaynaklı vize reddi alabilirsiniz. Lütfen bu duruma dikkat edin.

 

l Sağlık Sigortası Kaynaklı Vize Reddi

Yine ekonomik durum gibi sağlık sigortasında da Finlandiya’nın bazı şartları bulunmaktadır. Finlandiya seyahatinizin tümünü kapsayacak şekilde sağlık sigortası yaptırıp, Finlandiya’ya o şekilde seyahat etmelisiniz. Aksi durumda sağlık sigortası kaynaklı vize reddi almanız muhtemeldir.

 

Gördüğünüz gibi vize reddi nedenlerinin birçoğu eksik belge nedeniyle verilen redlerden oluşmaktadır. Size tavsiyemiz, diğer her Avrupa ülkesine seyahatinizde olacağı gibi, vize başvurularınızda belge ve evraklarınızı gerekirse defalarca kere kontrol etmeniz, eksik belge ile vize başvurusu yapmadığınızdan emin olmanızdır. Aksi durumda, hem vaktiniz, hem de paranız boşa gidecek, eksik belgeler nedeniyle vize reddi almaktan kurtulamayacaksınızdır.

Finlandiya Vatandaşlık İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Finlandiya vatandaşlık işlemleri sayesinde Finlandiya vatandaşı, olabilirler. Finlandiya vatandaşlığına başvuru yapan bireyin, gerekli prosedür ve belgelerin toplayıp, ilgili yetkili kuruma yani Finlandiya Konsolosluğu’na teslim etmesi gerekmektedir. Finlandiya vatandaşlığı için gerekli olan tüm koşulların sağlanması halinde bireyler vatandaşlık alma hakkı kazanabilirler. Finlandiya Konsolosluğu tarafından incelenecek olan vatandaşlık işlemleri, bireyin gerekli olan koşulları sağlamasıyla birlikte kabul edilir.

 

Başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlara, Finlandiya vatandaşı olma hakkı yılda yalnızca bir kere verilmektedir. Eğer birey vatandaşlığının uzatılmasını talep ederse, Finlandiya Konsolosluğu’na tekrar başvuru yapması gerekmektedir.

 

Finlandiya vatandaşlık hakkı almak isteyen bireylerin başvuruları yalnızca yetkili kurum olan Finlandiya Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Finlandiya ile ilgili vize ve vatandaşlık işlemlerinin tümümden Finlandiya Konsolosluğu sorumludur.

 

Finlandiya vatandaşlığına başvurmak isteyen bireyler, konsolosluk tarafından belirlenen süre zarfı içerisinde gerekli işlemleri takip edip, uygun bir zaman diliminde başvuru yapmalıdır. Finlandiya vatandaşlık işlemleri uzun bir süreyi kapsayan ve birçok belge isteyen bir işlem olduğu için, başvuru yapan bireylerin başvuru yapmadan önce ön hazırlık yapması önerilir.

 

Finlandiya vatandaşlık işlemleri için gerekli belgeler şunlardır;

 

l Pasaport: Minimum 1 yıl, mümkünse daha fazla geçerliliği olan,

l Nüfus Cüzdanı veya Doğum Belgesi,

l Biyometrik Fotoğraf: 35×45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf, mümkünse son 6 ay içerisinde çekilmiş, 1 adet,

 

 

l Herhangi bir Finlandiya vatandaşının akrabası olduğunuzu kanıtlar nitelikte bir belge, bu belge evlenme belgesi veya bir evlat edinme kararı belgesi olabilir,

 

 

l Eğer boşanmış iseniz, evliliğinizin sona erdiğine dair belgeler tarafınızdan talep edilebilir. Eşiniz vefat ettiyse, kendisinin vefatına ilişkin belgelerin de talep edilmesi mümkündür.

 

 

l Türkiye Cumhuriyeti’nde resmi nitelik taşıyan adli sicil belgesi (Mümkünse son 3 ay içerisinde alınmış)

 

 

l Başvuru yapan bireyin A1 seviyesinde dili bildiğini gösteren belge.

 

 

l 5 yıl Finlandiya’da bulunmuş olmak.

 

Finlandiya Vize İşlemleri

Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize kategorilerini dikkatli bir şekilde inceledikten sonra vize işlemlerine başlamalıdır. 90 günden az yani kısa seyahat vize kategorisini içinde barındıran Schengen vizesi ve D tipi yani uzun süreyi kapsayan seyahatleri tanımlayan vize kategorilerinin incelenmesinde fayda var. Finlandiya Konsolosluğu vize işlemlerinizle ilgilenip bundan sorumlu olurken, konsolosluğun belirlediği merkezler aracılığı ile başvurularınızı tamamlamanız gerektiğine dikkat ediniz. Ayrıca başvurmak istediğiniz vize türü uzun süreli olacak ise yani 90 günden fazlaysa, o zaman direkt bir şekilde Finlandiya Konsolosluğu’na müracaat etmeniz gerekecektir.

 

Finlandiya vize işlemlerine, gerekli olan bilgilerin özenli bir şekilde araştırılıp, tamamlanmasından sonra vize işlemlerine başlamanız gerekiyor. Başvuru için gerekli bilgilerin derinlenmesi araştırılıp, doğru bir şekilde teslim edilmesi Finlandiya vize işlemlerinizi kolay bir hale getirecektir.

 

Finlandiya vize işlemlerini tamamladıktan sonra gerekli belgelerin teslim edilmesi halinde eğer Finlandiya Konsolosluğu ek bir belge talep etmez ise, Finlandiya vizenizin sonucu 1 hafta ile 10 iş gününde bildirilecektir. Finlandiya Konsolosluğu ek bir belge talep eder ise, vize sonucunuz 10 iş gününü aşacaktır. Finlandiya vize işlemleri için bazı standart belgeler şunlardır;

 

l Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış olmalı, 2 sayfası boş olmalı ve dönüş tarihinizden itibaren 3 ay geçerli olmalı,

l 2 Adet Biyometrik Fotoğraf: 35×40 mm ölçülerinde ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı,

l Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüklerinden teslim alınmalı,

l Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın ön ve arka yüzü fotokopi içerisinde görülmeli,

l Banka Hesap Dökümü: Son 3 ayı kapsayan banka hesabınızın hareketlerini gösteren doküman,

l Finlandiya Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formu kesinlikle tamamen doldurulmalı ve Finlandiya vize başvurusunda bulunan birey, başvuru esnasında yanında yer almasına dikkat etmesi gerekmektedir.

l Sağlık Sigortası: 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortasının başvuru yapan birey tarafından yapılması gereklidir.

l Uçak-Otel rezervasyonları: Uçak ve otel rezervasyonlarınızın yer aldığı doküman, başvuru esnasında belgelerinizin arasında olmalıdır.

l Muvafakatname: 18 yaşından küçük vatandaşlar için, anne veya babası tarafından noter tasdikli muvafakatname.

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı