Fransa Vize Başvurusu

Fransa Vize Başvurusu

Fransa’ya turistik amaçla ile gitmek isteyen kişiler, Gaziantep vize merkezine başvuruda bulunarak vize işlemlerini online gerçekleştirebilmektedirler. Umumi pasaport sahipleri turistik vize almadan turistik seyahatlerde bulunamamaktadırlar. Turistik vize başvurusu için bizzat Fransa Konsolosluğuna başvurma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bunun için Gaziantep vize merkezi veya vizeofisi.net adresi üzerinden başvurular kolaylıkla yapılabilmektedir.

Turistik vize işlemleri sırasında istenen belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Belgelerin hazırlanması sırasında doldurulacak alanlar kesin ifadeler içermelidir ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir. Herhangi bir hatalı bilgi verilmesi durumunda veya kimlik bilgileri uyuşmazlığında vize başvurusu ret ile sonuçlanmaktadır. Ret durumunda vize başvurusu sırasında verilen vize ücretleri iade edilmemektedir. Vize merkezinden de bu yönde bir talepte bulunma hakkı yoktur. Ücretler o süreçte ki vize işlemleri hizmetleri için alınmaktadır.

Güncel belge listesi için Fransa Konsolosluğu sitesi veya vizeofisi.net adresi ziyaret edilerek detaylı bilgi alınabilir. Evraklarda bahsedilen bilgilerin güncel olması önemlidir. Evlilik öncesi pasaport alan kadınlar, evlilik ile birlikte soyadları değişmiş ise pasaport bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir. Ayrıca pasaportu 10 yıldan eski olanlar ve yıpranmış pasaporta sahip olanların da pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.

Fransa turistik vizesi Schengen vizesi kapmasında sayılmaktadır. Bu yüzden Schengen vize başvuru formu doldurulmalı ve diğer evraklar ile sunulmalıdır. Schengen vizesi 90 günlük seyahati geçmeyecek kişilerden talep edilmektedir. Çıkartılan yeni kanundan dolayı parmak izi verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle başvuru sürecinde parmak izi alınması için vize merkezlerinden randevu alınmalıdır. Randevu tarihinde vize merkezinde bulunması çok önemlidir. Vize merkezinde yetkili kişiler hem parmak izi alımında hem de vize belgeleri hazırlanmasında yardımcı olmaktadırlar.

Vize başvurusu sırasında istenen belgeler kişilerin durumlarına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Öğrencilerden, emeklilerden, ev hanımlarından, çalışanlardan ek belgeler talep edilebilmektedir. Bu belgeler dışında konsolosluk gerek gördüğü takdirde mülakata da çağırabilmektedir. Bu mülakatlara şahsen katılım zorunludur ve verilen randevu saatinde orda olunması gerekmektedir.

Başvuru sırasında istenen fotoğraflar güncel olmalı ve vize başvurusu anında ki görüntünüzü yansıtmalıdır. Fotoğraflarda bilgisayar müdahalesi ve rötuş yapılmamalıdır. Biyometrik boyutlarda ve beyaz fon üzerine basılması gerekmektedir.

Fransa Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa turistik vizesi için gerekli evraklar eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Evrakların tam listesi için Gaziantep vize merkezi çalışanlarından yardım alınabileceği gibi vizeofisi.net adresinden de yardım alınabilmektedir. Hazırlanan evraklar ile Gaziantep vize merkezinde turistik vize başvurusu yapılabilmektedir.

Vize başvurusu için istenen evrakların güncel ve doğru bilgiler içermesi son derece önemlidir. Kimlik bilgileri ve pasaport bilgileri mutlaka aynı olmalıdır. Doldurulması gereken belgeler anlaşılır bir dil ile doldurulmalıdır. Başvuru sırasında istenen evraklar şunlardır;

Pasaport: Başvuru sırasında kullanılacak pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca Fransa ziyareti sonrasında en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Pasaportun hasarlı olmaması gerekmektedir. Vize damgasının basılabilmesi için en az yan yana boş sayfanın bulunması gerekmektedir. Eskiden kullanılmış pasaport var ise o pasaportunun işlenmiş sayfalarının da sunulması gerekmektedir.

Fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafların son 6 ay içinde çekilmiş güncel görünümünü gösteriyor olması istenmektedir. Beyaz fon kullanılmalı ve fotoğraf üzerinde rütuş, oynama yapılmamalıdır.

Nüfus Cüzdanı: Kimlik kartın ön ve arka yüzlerinin fotokopisi sunulmalıdır.

Vize Başvuru Formu: Başvuru formunda istenen alanlar mutlaka net ve anlaşılır ifadeler kullanılarak doldurulmalıdır. Boş alan bırakılmamalı ve yanlış beyanda bulunulmamalıdır.

Vize Talep Dilekçesi: Türkçe, Fransızca veya İngilizce olarak hazırlanabilmektedir. Bağlı olunan şirket veya kurum yetkilisi tarafından imzalanmalıdır.

Maaş Bordrosu: Son 3 aya ait maaş bordrosu ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

Banka Hesap Özeti: Kişinin şahsi banka hesap bilgileri ve özeti ibraz edilmelidir. Vize başvuru tarihinden en fazla 15 gün içerisinde alınmış olmalıdır. Son 3 ayın hesap özetini içermesi gerekmektedir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Aile bireylerini ve adres bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.

Kişi şirket sahibi ise;

 • Şirketin ticaret ve sanayi odası kaydı ibraz edilmelidir.
 • Son 3 yıl içerisinde alınmış faaliyet belgesi gereklidir.
 • Son yılın güncel vergi bilgilerini içeren vergi levhası fotokopisi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi ibraz edilmelidir ve herhangi bir değişiklik varsa bunlar belirtilmelidir.
 • Şirkette imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarının olduğu imza sirküleri fotokopisi
 • 4B detaylı hizmet dökümü ibraz edilmelidir.

Kişi öğrenci ise;

 • Okunan okuldan alınan güncel öğrenci belgesi gereklidir. Turistik seyahat sponsor tarafından karşılanıyor ise o kişiye ait finansal bilgiler ve mesleki bilgiler ibraz edilmelidir.

Kişi devlet memuru ise;

 • Memuru olunan kuruma ait antetli kağıda ıslak imzalı ve mühürlü çalışma belgesi ve görevine ait belgenin fotokopisi

 

 

Fransa Ticari Vize İşlemleri

Fransa ticari vize işlemleri, Fransa’da ticari ilişkilerde bulunacak, fuarlara ve toplantılara katılacak kişilerin ticari vize alabilmesi için başlatması gereken işlemlerdir. Ticari vize sahibi olmayan kişilerin Fransa’da ticari faaliyet göstermesi veya ticari etkinliklere katılması mümkün değildir. Farklı bir vize ile ticari faaliyette bulunan kişiler hakkında yasal işlem başlatılmaktadır.

Türk vatandaşlarının Fransa’ya gerçekleştirecekleri ticari amaçlı seyahatleri için vize alma zorunlulukları bulunmaktadır. Fransa ticari vize online başvurusu Gaziantep vize merkezi ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle Fransa ticari vize başvuruları için konsolosluğa şahsen başvuruda bulunulmasına gerek yoktur. Fransa Konsolosluğunun gerek görmesi halinde mülakat talebinde bulunmaktadır. Bu mülakatlara şahsen katılım sağlanması gerekmektedir.

Fransa ticari vize işlemleri için konsolosluk tarafından belirlenmiş evrak listesi eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Evrakların güncel listesi için konsolosluk sitesi ve vizeofisi.net adresi incelenebilir. Evraklar tamamlandıktan sonra vize merkezine gidilememe durumu var ise kurye aracılığı ile belgeler ulaştırılarak başvuru yapılması istenebilmektedir. Kurye masrafları vize ücretlerine dâhil edilmemekte ve başvuru sahibi tarafından ödenmektedir. Vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması durumunda para iadesi söz konusu değildir. Konsolosluktan veya Gaziantep vize merkezinden para iadesi yapılmamaktadır. Ücretler vize işlemleri sürecinde ki hizmetler için ve vize harca için alınmaktadır.

Başvuru sırasında sunulan pasaport ve kimlik bilgileri güncel olmalıdır. Herhangi bir bilgi eşleşmemesi durumunda vize başvurusu ret ile sonuçlanmaktadır. Vize başvurusunda kullanılacak pasaportun hasarsız olması gerekmektedir. 10 yıldan eski pasaportların yenilenmesi ve o şekilde başvuruda bulunulması lazımdır. Eski pasaport ile yapılan başvurular olumsuz sonuçlanmaktadır. Vize süresi bitiminden itibaren de en az 6 ay daha geçerliliğin olması gerekmektedir.

Ticari vize başvurusu için gerekli evrakları tamamladıktan sonra vize merkezleri aracılığı ile başvuru yapılabilmektedir. Vize merkezinin Fransa konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olması vize başvurusunun riske atılmaması için araştırılması gerekmektedir. Gaziantep vize merkezi konsolosluk tarafında yetkilendirilmiş bir kurum olduğundan sorun yaşamadan vize başvurusu yapılabilmektedir.

Vize başvurularının onaylanması tamamen Fransa konsolosluğu yetkisi içindedir. Hiçbir şekilde vize onayı sürecine müdahale edilmesi gibi bir durum bulunmamaktadır. Vize reddi alınması durumunda itiraz etme durumu yoktur fakat tekrardan vize başvurusu yapma hakkı vardır.  Detaylı Fransa vizelerine vizeofisi.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Fransa Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa ticari vizesi için gerekli evraklar bizzat Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenmekte ve güncellenmektedir. Bu evrakların eksiksiz olarak tamamlanması ve doldurulması sonrasında ticari vize başvurusu yapılabilmektedir. En güncel evrak listesi için vizeofisi.net sitesi güvenli bilgiler vermektedir. Evrakların eksik olması veya yanlış bilgiler ile doldurulması vize talebinin olumsuz sonuçlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle gerekli alanlar doldurulurken bilgiler doğru ve net ifadeler ile doldurulmalıdır. Uzman kişilerden yardım alarak doldurmak için Gaziantep vize merkezi ile irtibata geçilerek vize başvurusu hatasız şekilde yapılabilmektedir.

Pasaport: Ticari vizesi sırasında kullanılan pasaportun deforme olmamış olması önemlidir. Deforme olmuş ve 10 yıldan eski pasaportlar ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Ayrıca Fransa ticari vizesi süresi bitiminden itibaren en az 6 ay daha kullanıma açık olması gerekmektedir.

Vize başvuru formu: Fransa Schengen vizesi kapsamında olduğundan dolayı Schengen vize başvuru formu mutlaka doldurulmalıdır. Bu formun eksiksiz olarak doğru bilgiler ile doldurulması gerekmekte ve son bölümde yer alan kutu içerisi imzalanmalıdır.

Davetiye mektubu: Ticari vize için Fransa’da ticari ilişki kurulan firma tarafından kişinin adına yazılmış davetiye mektubu gönderilmesi gerekmektedir. Ticari vize davetiyesi gelmeden vize işlemleri başlatılmamaktadır.

Vize talep dilekçesi: Dilekçe şirketin antetli kağıdına yazılmalı ve konsolosluğa hitap edilmelidir. Dilekçe kaşelenmeli ve ıslak imza ile imzalanmalıdır.

Fotoğraf: Arka fonu beyaz olan 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraflar en fazla 6 ay içinde çekilmiş olmalı ve güncel yüz şeklinizi elli etmelidir. Fotoğraf üzerinde dijital oynamalar yapılmamalıdır. Şapka, gözlük gibi aksesuarlar bulunmamalıdır.

Kimlik fotokopisi: Kimlik aslı ile birlikte fotokopisinin de evraklar içinde olması gerekmektedir.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Aile bireylerinin her birinin bilgisinin olduğu ve güncel adres bilgilerini olduğu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği olmalıdır.

Şirket evrakları: Güncel bilgileri içeren şirkete ait faaliyet belgesi, vergi levhası fotokopisi ve şirket yetkililerinin imza sirküleri ibraz edilmelidir.

4B hizmet dökümü: E devletten alınabilecek bu belgenin detaylı hizmet dökümü gerekmektedir.

Şirket banka hesap özeti: Şirketin 3 aylık hesap hareketliliğini göstermelidir. Hesap içerisinde en az 5000 TL olmalıdır. Islak imzalı ve imza sirkülerli olarak iletilmelidir.

 

Fransa Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Fransa aile ziyareti vize işlemleri, Fransa da ikamet eden aile bireylerini veya arkadaşını ziyaret etmek isteyenlerin başlatması gereken vize işlemleridir. Aile ziyareti vizesinin alınmasından sonra aile bireylerinin ikamet adreslerinde kalınabilmekte ve ziyaret edilebilmektedir. Aile ziyareti vizesi için Fransa konsolosluklarına şahsen başvuru zorunluluğu aranmamaktadır. Başvuru sahipleri belgelerini hazırlayarak Gaziantep vize merkezi aracılığı ile vize başvurusunda bulunabilirler. Bu sayede konsolosluğa gitmeye gerek kalmamaktadır. Vize merkezine gitmeye vakti olmayanlar kurye ile belgelerini ileterek kendi adlarına başvuru yapılmasını da talep edebilmektedirler.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa’da ikamet eden kişiden davetiye gelmesi ile Fransa aile ziyareti vize işlemleri başlatılmaktadır. Davetiye gelmeden vize başvurusu yapılamamaktadır. Gelen davetiyenin başvuruda bulunacak her kişi adına gelmesi gerekmektedir. Bu davetiye Fransa’da ikamet eden kişinin bağlı olduğu belediye tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Onaylanan davetiyenin orijinal hali gönderilmelidir. Ayrıca Fransa’ya davet kişinin bilgilerini içeren vize talep dilekçesi de yazılması gereken önemli belgelerdendir. Bu belgeler aile ziyareti vize başvurusu için önemli evraklardır.

Aile ziyareti vize başvurusunda kullanılacak pasaportun yeni olması ve 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Bu kriterlere uymayan pasaport ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Yıpranmış, kullanım süresi geçmiş veya vize bitiminde 6 aydan daha az kullanım süresi kalmış pasaportlar geçerli sayılmamaktadır. Bir pasaportun geçerli sayılabilmesi için yıpranmamış olması, en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir. Ayrıca da Fransa vizesi bitiminden itibaren en az 6 ay kadar daha geçerli olması gerekmektedir.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi Sonucu

Aile ziyareti vize başvurusunun onaylanması veya onaylanmaması tamamen Fransa Konsolosluğu yetkisindedir. Vize merkezlerinin bu sürece müdahale etme yetkisi bulunmamaktadır. Gaziantep vize merkezi sadece vize başvurularını alarak başvuru sürecini başlatmaktadır. Başvurunun kabul mercii Fransa Konsolosluğudur. Belgelerin eksiksiz olması vize başvurusunun kesinlikle onaylanacağı garantisini vermemektedir. Konsolosluk ikna olmadığı takdirde vize reddi vermektedir ve reddin nedenini istemezse açıklamama yetkisine sahiptir.

Vize reddi durumlarında para iadesi yapılmamaktadır. Ne konsolosluktan ne de Gaziantep vize merkezinden böyle bir talepte bulunulma hakkı yoktur. Çünkü vize ücretleri başvuru sürecinde ki hizmetler için alınmaktadır. Vize reddi alan kişilerin yeniden başvuru yapma hakkı vardır. Fransa aile ziyareti vizesi için istenen belge listesi vizeofisi.net adresinden alınabilir.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar doğru bilgiler ile ve kesin ifadeler ile doldurularak eksiksiz tamamlanmalıdır. Evraklar Fransa Konsolosluğu tarafından güncellenmekte ve hazırlanmaktadır. Evrakların en güncel haline Fransa konsolosluğuna ait sayfadan ve vizeofisi.net adresinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca Gaziantep vize merkezi iletişim bilgilerinden ulaşılarak evrak listesi hakkında bilgi alınabilmektedir.

 1. Fransa vize başvuru formu: Vize başvuru formu doğru bilgiler ve kesin ifadeler ile doldurulmalıdır. İstenen tüm bilgiler eksiksiz olarak doldurmak gerekmektedir.
 2. Davetiye: Fransa’da ziyaret edilecek kişi tarafından davet edilen kişi adına yazılmış davetiye mektubu gönderilmelidir. Bu davetiye mektubu Fransa’da ikamet edilen belediye tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.
 3. Şirket yazısı: Başvuru sahibinin bağlı olduğu şirket yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır ve konsolosluğa hitap edilmelidir. Başvuru sahibinin vize tarihleri içinde izinli olduğu belirtilmelidir. Seyahatin amacı ve seyahati finanse eden sponsorun bilgileri verilmelidir. İngilizce ve Türkçe olarak yazılabilir.
 4. Pasaport: Başvuru sırasında kullanılacak pasaportun 10 yıldan fazla eski olmaması gerekmektedir. Fransa seyahati sonrasında en az 6 ay kadar geçerliliğinin olması gerekmektedir. Vize kaşelerinin vurulabilmesi için pasaportta 2 adet boş sayfa olmalıdır.
 5. Fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf belgeler ile verilmelidir. Beyaz arka fon kullanılmalı ve fotoğrafta bilgisayar düzenlemesi yapılmalıdır. Fotoğraflar en güncel halinizi göstermelidir.
 6. Maaş bordrosu: Vize başvurusunda bulunan kişinin son 3 aylık maaş bordrosu ıslak imzalı ve kaşeli olarak ibraz edilmesi gerekmektedir.
 7. Banka hesap özeti: Vize başvurusunda bulunan kişilerin şahsi banka hesaplarının 15 gün içinde alınmış özeti gerekmektedir. Banka hesabında en az 5000 TL para bulunmalıdır. İmza sirküleri, kaşe ve ıslak imzalı olarak alınmalıdır.
 8. Kimlik fotokopisi: Nüfus cüzdanının veya kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi belgeler arasında olmalıdır.
 9. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru yapan kişinin aile bireylerini ve kişinin adreslerini içermesi gerekmektedir. Evli kadınlar 2 ayrı nüfus kayıt örneği ibraz edeceklerdir. Evlilik öncesi sahip oldukları soyadın bulunduğu nüfus kayıt örneği de ibraz edilmelidir.

Fransa Online Vize Başvuru Formu

Fransa online vize başvuru formu doldurularak vize başvurusu yapılmaktadır. Bu başvurunun yapılmasını Gaziantep vize merkezinden talep etmeniz mümkündür. Ayrıca bu forma vizeofisi.net adresinden de ulaşabilirsiniz. Online vize başvuru formu bizzat Fransa konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır ve resmi belge özelliği taşımaktadır. Bu belge doldurulmadan vize başvuruları kabul edilmemektedir. Fransa Schengen vizesi başvurularının ilk adımı online başvuru formu ile gerçekleşmektedir.

Fransa online vize başvuru formu doldurularak alınan vize randevuları, dosyaların işleme alınmasını ve e-vize talebinin kabul edilmesine olanak sağlamaktadır. Online başvurularda belli bir bölge uygulaması yoktur. Türkiye’nin her noktasından bu başvuru gerçekleştirilebilmektedir. İstanbul veya Ankara’ya gidilerek parmak izi merkezlerine parmak izi verilmesi gerekmektedir.

Fransa Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online başvuru, Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerinden yapılabilmektedir ve vize randevusu alınabilmesi için yapılmaktadır. 5 yıllık Schengen vizesi olan başvuru sahiplerinin vize merkezlerine şahsen başvuruda bulunma zorunluluğu yoktur.

Başvuru formu online olarak doldurularak, internet üzerinden konsolosluğa gönderilen bir evrak değildir. Bilgisayar ortamında doldurularak çıktısı alınmalıdır veya el ile okunaklı şekilde doldurulmalıdır. Belge ıslak imza ile imzalandıktan sonra diğer evraklar ile beraber teslim edilmelidir.

Fransa vizesinin randevu günü mülakat günü değildir. Fransa seyahati amacına dair sorular parmak izi alınma merkezinde görevli kişi tarafından sorulmaktadır. Ayrıca vize süresinin uzunluğu da yine bu merkezde parmak izinin alınması sırasında sorulmaktadır.

E-vize randevusunun alınma süresi Fransa Konsolosluğun da yaşanan yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Başvuru sahiplerinin herhangi bir aksaklık yaşamamaları için seyahat planlarından en az 15 gün öncesinde randevu için başvuruda bulunmaları önerilir. Gruplar halinde seyahat planlayan 50 kişi üzerin de ki gruplar 30 gün öncesinden başvuru yapmaları önerilmektedir. Fransa “d vize” alacak olanların ise birkaç hafta öncesinden başvurmaları, sıkıntı yaşamamaları açısından tavsiye edilmektedir.

Online başvuru yapılırken bir şifre oluşturulmaktadır. Bu şifre oluşturulurken 8-15 karakter arası olması gerekmektedir. Daha sonra doldurulan formun çıktısı alınarak ıslak imza ile başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Randevu zamanı da onay mektubunun başvuru sahibinin yanında bulundurması gerekmektedir. Online başvuruda yer alan kimlik bilgileri ile diğer evraklarda yer alan bilgilerin eşleşmesi gerekmektedir.

 

Fransa Schengen Vizesi

Fransa Schengen vizesi 180 günlük süre içinde 90 günü geçemeyecek seyahatler için verilen vize çeşididir. Bu vize çeşidi sayesinde Schengen üyesi devletlerde seyahat edilebilmekte veya transit geçişler sağlanabilmektedir. Gaziantep vize merkezi ile alacağınız Fransa Schengen vizesi ile vizenin geçerliliği bitene kadar tüm Schengen ülkelerini ziyaret etmek mümkündür.

Schengen vizesi için teslim edilecek olan pasaportun 10 yıldan eski olması halinde başvuru reddedilmektedir. Vize bitiminden itibaren en az 6 ay kadar daha kullanıma açık olması gerekmektedir. Pasaport üzerinde hasar olmamalı ve yırtık olmamalıdır. Eskimiş pasaport ile yapılan Schengen vizesi başvurusu yapılması halinde başvurular dikkate alınmayacaktır. Pasaport sayfaları içinde Fransa Schengen vizesinin uygulanabilmesi içinde minimum 2 adet boş sayfa olmalıdır. Eski pasaporta sahip kişilerin pasaportlarını bu kriterlere uyması için yenilemeleri gerekmektedir.

Başvuru sırasında istenen evraklar eksiksiz teslim edilmelidir. Fotoğrafların çekiminde beyaz fon kullanılmalı ve biyometrik boyutlarda olması gerekmektedir. Fotoğrafların üzerinde bilgisayar ortamında herhangi bir oynama yapılmaması gerekmektedir.

Fransa Schengen Vizesi Başvurusu

Schengen vizesi başvurusu Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Seyahat planında birden fazla Schengen ülkesi yer almakta ise ilk önce gidilecek Schengen ülkesinin konsolosluğuna vize başvurusu yapılmalıdır. İlk seyahat yeri Fransa ise Fransa Konsolosluğundan vize başvurusu yapılmalıdır. İlk seyahat edilecek Schengen ülkesi diğer 26 ülkeden birisi ise o ülkenin konsolosluğundan vize alınmalıdır.

 Fransa Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle olarak seyahat amacı belirlenmelidir. Fransa seyahat amacı ticari, turistik veya aile ziyareti kategorilerinden hangisine uygun ise o kategoride vize işlemleri başlatılmalıdır. Belirlenen seyahat amacı vizesine göre evraklar hazırlanarak ilgili birime başvuruda bulunulmalıdır. Güncel evrak listeleri vizeofisi.net adresinden alınabilmektedir. Ayrıca vize başvuruları Fransa konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Gaziantep vize merkezi aracılığı ile yapılabilmektedir. 2014 yılında çıkartılan parmak izi uygulaması nedeni ile verilen randevu gününde başvuru sahiplerinin başvuru merkezlerinden hazır olması gerekmektedir. Randevu gününde parmak izleri alınmaktadır.

Schengen vizesi 180 günlük süre içerisinde 90 günle sınırlı verilen kısa süreli bir vizedir. Vizenin geçerliliğin olduğu süre boyunca Almanya, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Portekiz, Polonya gibi 26 Schengen üyesi ülkede seyahat edilmesi mümkündür. Schengen vizelerinin işleyişi hakkında tüm detayları vizeofisi.net adresinde bulabilirsiniz.

 

 

Fransa Vize Ücreti

Fransa vize ücreti, vize işlemleri sırasında verilen hizmetleri ve vize harcını kapsamaktadır. Vize ücretleri bizzat Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenmekte ve döviz kurlarına göre değişkenlikler göstermektedir. Fransa vize ücretleri, başvuru yapılacak Fransa vize tipine göre farklılık gösterebilir. Özellikle başvuru yapılacak vizenin kısa süreli veya uzun süreli olmasına göre değişmektedir.

Şubat 2020 tarihinde gelen zam ile birlikte vize ücretleri 20 Euro daha pahalanmıştır. Gelen bu zam ile birlikte TC. vatandaşları ile Türkiye’ den Schengen vize başvurusu yapacak yabancılar için Fransa kısa süreli vize ücreti 80 Euro olarak açıklanmıştır. Güncel Fransa vize ücretleri için vizeofisi.net sitesini inceleyebilir ya da Gaziantep vize merkezi temsilcisi ile görüşebilirsiniz.

Vize ücretlerinin belirlenmesinde vize işlemleri sırasında verilen hizmetler de dahil edilmektedir. Bu hizmetler içerisinde evrak kontrolü, başvuru formu doldurmada yardım, dilekçe yazma, parmak izi süreci gibi hizmetler vardır. Evraklarını kurye ile göndererek kendi adlarına vize başvurusunda bulunulmasını isteyen kişiler kurye ücretini ödemelidirler.

Vize başvuruları sırasında her başvuru için ayrı vize ücreti ödenmesi gerekmektedir. Bir vize ücreti ile sadece bir vize başvurusu yapılmaktadır. Vize ücretleri dekontları başvuru yapacak kişinin adına göre düzenlenmelidir. Bir başkasının ismiyle alınan dekontlar ile başvuru yapılamamaktadır. Vize ücretlerinin bir başkası üzerine devri söz konusu değildir.

Fransa vize ücreti, vize işlemleri sırasında verilen hizmetler için alınmaktadır. Bu nedenle vize reddi gibi bir sonuçla karşılaşılması durumunda para iadesi yapılma durumu söz konusu değildir. Fransa Konsolosluğundan veya Gaziantep vize merkezi bürolarından bu konuda bir talepte bulunulamamaktadır. Vize ücretleri o an ki başvurusu süreci için geçerlidir. Bir başka vize başvurusu için ayrı bir vize ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Vize ücretinin ödenmesi vize işlemlerinin başlatılabilmesi için zorunlu bir adımdır. Vize ücretinin ödendiğine dair dekont ibraz edilmeden vize işlemleri başlatılmamakta ve onaylanmamaktadır. Ücretler tam olarak ödenmelidir ve başvuru yapacak her kişi için ayrı olarak ödenmesi gerekmektedir. Ödemeler yapıldıktan sonra başvuru sahiplerinin isimlerine özel hazırlanmış dekontlar vize merkezine ibraz edilmelidir. Başvuruda istenen diğer belgeler ile beraber vize ücret dekontu da verilmelidir.

 

Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa öğrenci vizesi, Fransa da eğitim almak isteyen kişilerin başvurabileceği vize türüdür. Öğrenci vizesini kısa dönem ve uzun dönem olarak 2 farklı şekilde almak mümkündür. Fransa’da alınacak olan eğitim türüne göre vize başvurusu şartları da farklılık gösterebilmektedir. Yabancı dil, lisans veya lisansüstü gibi farklı eğitim modelleri için farklı vize prosedürü uygulanmaktadır.

Fransa’da alınacak eğitim süresi, oturum izni alabilmek için de önemli bir rol oynamaktadır. Fransa öğrenci vizesi işlemleri için Gaziantep vize merkezi ile iletişime geçebilir ya da gazianteğvize.net adresinden bilgileri alabilirsiniz.

Kısa süreli öğrenci vizesi alınması halinde 3 ay süre ile oturum iznine gerek kalmadan Fransa’da eğitim görülebilmektedir. Bu eğitimlerin kapsamı genelde dil kursları olmaktadır. Vize süresinin uzatılması gibi bir durum söz konusu değildir. Eğitim süresi uzatılacak ise yeniden vize alınması için başvuru yapılması gerekmektedir. Fransa okullarından birine girmek için sıvana katılmak için de kısa süreli vize alınmalıdır. Sınavdan geçer not alınması durumunda bulunduğunuz konumda ki idari büroya giderek 1 yıllık vize talebinde bulunulabilmektedir. Ayrıca bu vize süresi oturum izni içinde etkin rol oynamaktadır.

Geçici uzun süreli öğrenci vizesi ile 3 ay ve 6 ay arasında ki eğitimler alınabilmektedir. Bu vize ile oturum iznine gerek kalmamaktadır ve belirlenen sürede eğitimler tamamlanmaktadır. Geçici uzun süreli öğrenci vizesi için uzatma talep edilememektedir.

Fransa uzun süreli öğrenci vizesi ile 6 aydan daha fazla eğitimler alınmaktadır. 2013 yılında çıkartılan yeni kanun ile birlikte bu vize öğrencilerin oturum izni almasına da fayda sağlamaktadır. Lisans eğitimi, master ve doktora eğitimi alacak öğrencilerin uzun süreli öğrenci vizesi alması faydalı olacaktır.

Uzun süreli öğrenci vizesi alınabilmesi için öğrenci olduğunun ispatı gerekmektedir. Bunun için eğitim görülen okuldan öğrenci belgesi alınmalıdır. Doktora ve master öğrencilerinin ise yapmış olduğu çalışmalar ve okudukları okullardan belgeler sunmaları istenmektedir. Fransa’da eğitim alabilmek için yeterli derecede Fransızca bilindiğinin ispat da gerekmektedir. Fransa’da kalınacak süre zarfında masrafları karşılayacak mali güce sahip olunup olunmadığı vize başvurusu sırasında yetkililerin dikkate aldığı bir durumdur. Fransa oturum izni alınma durumunda ise vize süresi dolmadan 1 ile 4 yıl arasında oturum iznine başvurulabilmektedir.

 

Fransa Transit Vize İşlemleri

Fransa transit vize işlemleri gerekli evrakların hazırlanması ile başlamaktadır. İstenilen belgeler eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra Gaziantep vize merkezi tarafından kontrol edilerek Fransa Konsolosluğuna sunulmalıdır. Fransa yönüne gerçekleştirilecek seyahatin süresine ve amacına göre hazırlanması zorunlu belgeler farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle seyahat amacı net olarak belirlendikten sonra evraklar tamamlanmalıdır ve başvuru yapılmalıdır. Fransa vizeleri için gerekli evrak listesi vizeofisi.net de bulunmaktadır.

Havaalanı transit vizesi ve Schengen bölgesine giriş yapılmasını gerektiren durumlar için verilen Fransa transit yolculuk vizesi ismi altında 2 farklı transit vize bulunmaktadır.

Fransa Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Transit vize için gerekli evraklar diğer vize türlerinde ki evraklar ile ortak evraklar içerdiği gibi ek olarak evraklar da içermektedir. Bu evrakların tam olarak hazırlanması gerekmektedir.

 1. Pasaport: Başvuru sırasında ki pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Yıpranmış ve boş sayfası olmayan pasaport ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Vize bitiminden itibaren pasaportun en az 6 ay daha kullanılması gerekmektedir.
 2. Fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafların arka fonu beyaz olmalıdır. Fotoğraflar üzerinde bilgisayar oynaması yapılmamalı ve şapka, gözlük gibi aksesuarlar olmamalıdır.
 3. Başvuru formu: Fransa vize başvuru formu doğru bilgelerle, eksiksiz ve anlaşılır şekilde doldurulmalıdır.
 4. Seyahat amacını belirleyen ve gidilecek ülke hakkında bilgi belgeleri: Fransa seyahati tarihleri ve ziyaret amacı net olarak belgeler ile bildirilmelidir. Fransa üzerinden transit olarak gidilecek ülkeler hakkında da belgeler verilmelidir.
 5. Sağlık sigortası: en az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortasının olması gerekmektedir. Schengen ülkelerinde kalınacak sürede gerçekleşebilecek tıbbi müdahaleleri kapsamalıdır.

Ek evraklar;

 • 18 yaş altı bireyler, aileleri ile seyahat etmeleri halinde noter onaylı muvafakatname bulunması zorunludur.
 • Türkiye Cumhuriyeti oturum iznine sahip yabancılar en az son 6 aya kadar geçerli oturum izni belgesini ibraz etmelidirler.
 • Fransa üzerinden başka bir Schengen ülkesine seyahat edilecek ise o ülkeye ait konaklama ve ulaşım bilgileri ibraz edilmelidir.
 • Daha önceden pasaport var ise o pasaporta ait sayfaların fotokopisi ve kimlik fotokopisi gerekmektedir. Ayrıca daha önce alınan Schengen vizesi var ise onların da fotokopisi iletilmelidir.

 

Fransa Oturum İzni

Fransa oturum izni için uzun süreli vize başvurusu yapılmalı ve alınmalıdır. Uzun süreli vize ise Fransa seyahatlerinin 90 günden fazla sürmesi halinde verilmektedir. Fransa’ya eğitim için veya çalışma için giden kişiler Fransa yetkili kurumlara oturum izni için başvuruda bulunabilmektedirler. Fransa oturum izni işlemleriniz için Gaziantep vize merkezinden destek alabilirsiniz. Fransa oturum izni ve diğer vizeler için gerekli belge listesi ise vizeofisi.net de bulunmaktadır.

Türkiye’de yer alan Fransa Konsolosluğuna çalışma vizesi için başvuruda bulunan ve belgeleri teslim eden kişiler uzun süreli vize almaktadırlar. Bu aşamadan sonra bağlı olunan şirket yetkilileri veya çalışma izni alan kişi Fransa’da ki yetkili kurumlara oturum izni için başvururlar. Bu başvuru sonucuna göre oturum izni alabilirler. İş, eğitim veya Fransız vatandaşla evlilik ile giden kişiler okul, iş yeri, nüfus dairesi yerlerinden aldıkları belge ile başvurmaktadırlar. Başvurular Fransa’da bulunan Göç ve Entegrasyon kurumuna yapılmaktadır. Uzun süreli vizesi onaylanan kişiler oturum izni almak istediklerinde yapması gereken ilk işi bu kuruma müracaat etmek olmalıdır.

Fransa Oturum İzni Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Fransa oturum izni için gerekli evraklar eksiksiz olarak Fransa Göç ve Entegrasyon kurumuna iletilmelidir. Burada başvuru yapıldıktan sonra çıkan sonuca göre oturum izni verilmektedir.

 1. Pasaport: Fransa vizeleri için başvuruda kullanılacak pasaportun yıpranmamış olması gerekmektedir. 10 yıldan eski olan pasaportlar ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Vize bitiminden itibaren en az 6 ay pasaportun kullanılabilmesi gerekmektedir.
 2. Fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. En fazla 3 ay içinde çekinilmiş ve başvuru sahibinin güncel yüz halini yansıtan fotoğraflar olmalıdır. Arka fonu beyaz olmalıdır ve daha önce bir vize işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir.
 3. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Aile bireylerinin bilgilerini içeren ve başvuru sahibini adreslerini içeren nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi: nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi iletilmelidir.
 5. Uluslararası evlenme kayıt örneği: Fransız vatandaşla evlenilmesi durumunda bu nikâhı ispat eden bir belge sunulmalıdır.
 6. Muvafakatname: 18 yaş altı kişilerin başvuru yapabilmesi için ebeveynleri tarafından imzalanan onaylı muvafakatnamesi lazımdır.
 7. Fransa doğum belgesi: Fransız eşinin önceden Türk vatandaşı olmadığının ispatı için gereklidir.
 8. Boşanma kararı ve boşanma ilanı: Daha önceleri evli olan başvuru sahiplerinin boşanma ispatlarını sunmaları istenmektedir.
 9. Fransız eşe ait oturum izni, pasaport ve kimlik kartı gerekmektedir. Fotokopileri olmalıdır.
 10. Yeterli derecede Fransızca bilindiğine dair belge
 11. Eşlere ait uluslararası doğum kayıt örneği

 

Fransa Aile Birleşimi

Fransa aile birleşimi vizesi, Fransa da yaşayan ve Fransa vatandaşı olan akrabalarının yanına taşınmak isteyenlerin alması gereken vizedir. Bu vizenin alınabilmesi için oturum izni ve çalışma izni için gerekli adımların doğru atılması gerekmektedir. Bu işlemlerin uygunluğundan sonra yanında kalacağınız kişinin de istenen kriterlere uygunluğu önemli rol oynamaktadır. Fransa da ikamet ettiği süre, çalışma izninin olup olmadığı, hangi vize türü ile Fransa’da bulunduğu, uyruğu gibi faktörler dikkate alınmaktadır.

Fransa aile birleşimi başvurusu için olması gereken kriterler şu şekildedir;

 • Fransa’da ikamet eden ve yanına gitmeyi düşündüğünüz akrabanızın en az 1 yıldır Fransa’da ikamet ediyor olması gerekmektedir. Ayrıca geçerliliği devam eden ikamet izin belgesine sahip olmalıdır.
 • Aile birleşimi için yanına gideceğiniz akrabanızın finansal durumu geçinmenize yetecek seviyede olması gerekmektedir. İstenen asgari finansal durum şuan ki dönemde 1445 EURO olarak belirlenmiştir.
 • Fransa’da ikamet eden akrabanızın oturduğu evin beraber yaşamaya elverişli olması gerekmektedir.

Fransa da aile birleşimi için vize başvurusu yapabilmeniz orada çalışma izni ya da oturma izni olan kişinin Sağlık ve Sosyal İşler Müdürlüğüne ya da Fransa Göç ve Entegrasyon merkezi ile iletişime geçmesi ve başvuru işlemlerini başlatması zorunludur. Başvurunuzun başarılı sonuçlanması için Gaziantep vize merkezi Temsilcilerinden danışmanlık alabilirsiniz. Başvuru sırasında finansal durumu gösteren belge, ikamet izni ve ikamet edilen evin uygunluğu gibi belgeler talep edilebilir.

Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda Fransa Konsolosluğundan uzun süreli vize alınması gerekmektedir. Bu vizenin geçerlilik süresi 1 yıldır ve ikamet kartı olarak kullanılmaktadır. Fransa’ya gittikten sonra 2 ay içerisinde Göç ve Entegrasyon merkezine başvuruda bulunulması gerekmektedir. 1 yılı aşkın süre Fransa’da kalınacak ise oturum izni alınmalıdır.

Özel aile statüsünde olan kişiler hızlı şekilde aile birleşimi alabilmektedirler. Fransa’da yaşayan akrabanızın ikamet kartı “özel yetenek”, “görevli personel”, “bilimsel araştırmacı” gibi özel kategorilerde ise özel aile statüsü kazanılmaktadır. Bu sayede aile birleşimi hızlı şekilde alınmaktadır. Vizeofisi.net web sitemizde ki Fransa sayfasından ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aile birleşimi yapılmak istenen akrabanın Fransız vatandaşı olması halinde şu koşulları sağlayarak aile birleşimi alabilirsiniz.

 • Fransa vatandaşı olan bir kişi evli iseniz aile birleşimi almanız mümkündür. Bu evliliğin Fransa nüfusunda kayıtlı olarak gözükmesi gerekmektedir.
 • Fransız vatandaşı olan çocukların ebeveyni iseniz ve eğitim masraflarını karşılıyor iseniz bunları ispatlamanız gerekmektedir. Bu ispat ile aile birleşimi alabilirsiniz.
 • Fransız vatandaşı olan 21 yaş altı çocuklarının bakımının ebeveynleriniz tarafından karşılandığının ispatı gerekmektedir.
 • Yetişkin bir Fransız vatandaşının ebeveyni olan kişiler bu durumu ispat ederek aile birleşimi alabilirler.

 

Fransa Vatandaşlık

Fransa vatandaşlık işlemleri için Fransa’da 5 yıl süreyle ikamet edilmiş olması gerekmektedir. 5 yıl Fransa’da ikamet edildikten sonra vatandaşlık için veya uzun süreli oturum izni için başvuru yapılabilmektedir.

Fransız bir kişi ile evli olma bu süreyi biraz daha kısaltabilmektedir. Onun dışın uzun süreli oturum izni olanlar ve çalışma izni olanlar 5 yıllık süre tamamlandıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Fransa vatandaşlık işlemleri için Gaziantep vize merkezi Fransa temsilcisi size gerekli danışmanlık hizmetini verecektir. Vizeofisi.net web sitesinde ise Fransa vizeleri ile ilgili güncel bilgiler yer almaktadır.

Sürekli oturum izni veya ikamet izni alınması halinde Fransa’da 10 yıl süreyle kalabilme hakkın elde edilmiş olur. 10 yıl geçtikten sonra kişilerin tekrardan başvuru yapması zorunludur. Yapılacak bu başvuru sayesinde süre uzatma veya yenileme yapılmaktadır.

Sürekli oturum izninden sonra Fransa vatandaşlığı için başvuru yapılır ve kabul edilir ise kişiler Avrupa Birliği vatandaşı olarak da sayılırlar. Avrupa Birliği vatandaşı olan kişiler Avrupa’da serbest dolaşım hakkı elde ederler. Bu hak sayesinde problemsiz olarak Avrupa devletlerinde seyahat edilebilir.

Fransa Vatandaşlık Başvurusu

Fransa vatandaşlık başvurusu birkaç yol ile yapılabilmektedir. Fransız bir kişi ile evlendikten sonra vatandaşlığa başvurulabilmektedir. Bir de çocukların vatandaşlığa geçmesi durumları vardır. Bu durumların dışında uzun süreli oturum izini ve çalışma izni olanlar 5 yıllık süreden sonra başvuruda bulunabilirler.

 1. Başvuru formu: 2 adet başvuru formu teslim edilmelidir. Formda ki bilgiler güncel olmalı ve imzalanmalıdır.
 2. Kimlik kartı: Başvuruda bulunan kişinin ve eşinin kimlik bilgilerini olduğu kimlik kartının arkalı önlü kimlik fotokopisi
 3. Başvuru sahibinin adının tam olarak yazılı olduğu adres bilgisi beyanı
 4. Fransızca olarak tercüme edilmiş doğum belgesi gerekmektedir.
 5. En fazla 3 ay içinde alınmış evlilik belgesi
 6. Konsoloslukta ve idari birimlerde başvuru sahibinin ve eşinin imzalı olarak verdiği yeminli ifade
 7. Evlilik yapıldığına dair ispat niteliğinde belgeler olmalıdır. Çocukların doğum belgesi veya ortak banka hesabı gibi belgeler sunulmalıdır.
 8. Başvuru sahibinin eşinin evlilik süresinde Fransız olduğa dair belgeler
 9. Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin yeterli derecede Fransızca bildiğine dair belgeler
 10. Adli sicil kaydı: Adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 11. Çalışma durumunun ve yeterli finansal güce sahip olunduğu ispat edilmelidir.

Bu belgeler iletildikten sonra vatandaşlık başvurusu yetkili birimler tarafından değerlendirilmeye alınır. Olumlu sonuçlanması halinde vatandaşlığınız onaylanır ve Fransız kimlik kartınız ve pasaportunuz size teslim edilir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa vizesi için yapılması geren öncelikli durum Fransa’ya hangi amaçla gidileceğinin net olarak belirlenmesidir. Farklı amaçlara göre farklı vize başvuruları yapılmaktadır. Turistik vize alan kişiler ticari faaliyetlerde bulunamazlar. Bu nedenle seyahat amacı netleştirilmeli ve ona göre vize başvurusu yapılmalıdır.

Fransa vizesi başvurularında Fransa Konsolosluğuna şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş Gaziantep vize merkezi aracılığı ile vize başvuruları kolaylıkla yapılabilmektedir. Başvuru sırasında iletilmesi gereken evraklar vizeofisi.net adresinden alınabilmektedir.

Bordo pasaporta sahip her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı mutlaka Fransa vizesi alması gerekmektedir. Vize alınmandan Fransa seyahati yapılamamaktadır. Fransa bir Schengen ülkesidir ve bundan dolayı Schengen vizesi geçerlidir. Diplomatik pasaporta sahip kişiler Schengen anlaşması gereğince 180 günlük sürelerde 90 günü geçmeyecek seyahatlerde vizeden muaftırlar.

Gerekli evraklar tamamlanarak vize başvurusu yapıldıktan sonra Fransa Konsolosluğu uygunluk için evrakları incelemektedirler. Bu inceleme sonucunu kararı tamamen Fransa Konsolosluğuna aittir. Hiçbir kurumun sonuca müdahale etme yetkisi yoktur. Vize başvurularının olumsuz sonuçlanması halinde ödenen vize ücretlerinin iadesi bulunmamaktadır.

Fransa Vizesi Başvurusu

Fransa vizesi için evrakların eksiksiz tamamlanması gerekmektedir. Başvuru formunda doldurulması gereken yerler doğru bilgiler içermelidir ve net ifadeler kullanılmalıdır. Pasaportta yer alan kimlik bilgileri, formda yer alan kimlik bilgileri ve kimlik kartında ki bilgiler eşleşmelidir. Herhangi bir uyuşmazlıkta başvuru onaylanmamaktadır.

Vize başvurusunda kullanılacak pasaportun geçerli olması gerekmektedir. En fazla 10 yıllık pasaportlar ile yapılan başvurular kabul edilmektedir. Fransa vizesi bitiminden itibaren en az 6 ay kadar daha geçerliliğin devam etmesi lazımdır. Yıpranmış ve sayfası dolu olan pasaportlar ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Vize kaşesi vurulabilmesi için en az 2 boş sayfanın olması gerekmektedir.

Fransa Vizesi Başvuru Formu

Fransa vizesi başvuru formu doldurulurken dikkatli olunmalıdır. Fransa Konsolosluğu tarafından hazırlanan bu belge başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi alınabilmesi için hazırlanmıştır. İstenen tüm alanlar doğru bilgileri ile doldurulmalıdır ve anlaşılır dil kullanılmalıdır. Fransa vize başvuru formunun Türkçe, Fransızca ya da İngilizce olarak doldurulması ve ıslak imza ile başvuru yapan tarafından da imzalanmış olması istenmektedir.

Fransa Vize Reddi

Fransa vize reddi, Fransa Konsolosluğu tarafından yerine getirilmesi gereken şartlara uyulmaması durumunda gerçekleşmektedir. Evrakların eksik olması, adli sicilin temiz olmaması, pasaportun geçersiz olması gibi durumlar bu kriterler arasında sayılmaktadır. Fransa seyahati amacının tam olarak ifade edilememesi ve ispat edilememesi durumunda da ret ile karşılaşılmaktadır.

Vize başvurusunda sunulan seyahat belgelerinin güncel olmaması veya sahte olması vize başvurusunun onaylanmaması ile sonuçlanmaktadır.  Bu nedenle seyahat belgelerinin ibrazı Fransa konsolosluğunun istediği gibi olmalıdır. Gaziantep vize merkezi Fransa temsilcisi hazırlanan belgelerin kontrolünü ve diğer belgeler ile uyumluluğunu kontrol etmektedir.

Fransa seyahatini amacı ve başvuru sahibinin uygunluk kriterlerini net olarak bildirmesi gerekmektedir. Seyahat amacını belirtemeyen kişilerin vize başvuruları kabul edilmemektedir. Amacın net olarak belirlenebilmesi için Gaziantep vize merkezi aracılığı ile irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca başvuru sahibinin seyahat ilişkin bilgileri inandırıcı olmalıdır. Gerçek dışı bilgiler verilmesi halinde ret alınacaktır.

Fransa Schengen üyesi ülkeler arasındandır. Bu nedenle diğer Schengen ülkelerinden alınacak bir ceza veya uyarı Schengen sisteminde gözükmektedir. Bir ceza alındığı tespit edilen kişilerin vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Fransa seyahati süresince maddi olarak sıkıntı yaşanılmayacağı ve seyahatin karşılanabileceğine dair finansal ispatlar gereklidir. Banka hesabında seyahati finanse edecek yeterlilikte parası olmayan kişiler vize başvurularında ret almaktadırlar. Bankada parası olan fakat parayı kullanması yasal olarak engellenen kişilerin de başvuruları olumsuz sonuçlanmaktadır.

Fransa vizesi Schengen vizesi kapsamında verilmektedir. Schengen vizesine göre 6 aylık süreçte 90 güne kadar vize verilmektedir. Bu süreç içinde 90 günlük vize alan kişiler 6 ay dolmadan vize alamamaktadırlar. Bu nedenle 6 aylık süresi dolmayan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Schengen vizeleri ile ilgili bilgiler vizeofisi.net web sitemizde detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Başvuru sahibinin ülke düzenini bozacak, kamu güvenliğini tehdit edecek bir durumu var ise başvurusu kabul edilmemektedir. Ülke sağlık güvenliğini riske atacak bulaşıcı hastalık taşıyan kişilerin başvuruları da kabul edilmemektedir.

Seyahat süresince tıbbı müdahaleleri finanse edecek sağlık sigortasının yapılması gerekmektedir. Bu sigortayı yaptırmayan kişilerin vizeleri ret almaktadır.

Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişinin tekrardan ülkesine dönmesinin şüpheli olunması durumunda vize verilmemektedir. Başvuru sahipleri konsoloslukta vize bitiminde ülkelerine döneceklerine dair belge imzalamaktadırlar.

Vize reddi sonrasında herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır. Fransa Konsolosluğuna ve vize merkezine bu konuda bir talepte bulunulamamaktadır.  Fransa vizeleri ile ilgili tüm koşullar vizeofisi.net de bulunmaktadır.

 

 

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa vizesi için gerekli evraklar bizzat Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vizelerin en güncel haline Gaziantep vize merkezi temsilcisinden veya vizeofisi.net adresinden ulaşmak mümkündür. Başvuru sırasında istenen evrakların eksiksiz olması önemlidir. Ayrıca doldurulacak alanların anlaşılır bir dil ve gerçek bilgiler ile doldurulması gerekmektedir.

 1. Pasaport: Fransa Konsolosluğu vize başvurusunda kullanılacak pasaportun yıpranmamış olmasını istemektedir. 10 yıldan eski olmayan ve vize bitiminden sonra 6 ay daha kullanıma açık olması gerekmektedir. Vize kaşelerinin vurulabilmesi için pasaportta en az 2 adet yan yana boş sayfa olması gerekmektedir.
 2. Fotoğraf: Beyaz fonun kullanıldığı iki adet rötuşsuz fotoğrafın olması gerekmektedir. Fotoğraflarda bilgisayar oynaması olmamalı ve şapka, gözlük gibi aksesuar kullanılmamalıdır. Son 3 ay içinde çekilmiş güncel fotoğraf olmalıdır. Biyometrik boyutlarda çıkartılması istenmektedir.
 3.  Fransa vizesi başvuru formu: Başvuru formunda istenen alanlar kesinlikle doldurulmalıdır. Seyahat amacı net olarak ifade edilmelidir. Bu form konsolosluk tarafından başvuru sahibini detaylı tanımak için hazırlanmıştır. Bu nedenle bilgilerin doğru, anlaşılır ve gerçek olması gerekmektedir.
 4. Banka hesap özeti: Fransa seyahati sürecinde finansal olarak sıkıntı çekilmemesi gerekmektedir. Bu nedenle de banka hesabının son 3 aylık hesap hareketinin özeti evraklar ile beraber ibraz edilmesi istenmektedir.
 5. Maaş bordrosu: Maaşlı çalışan kişilerin son 3 aya ait maaş bordrosu ıslak imzalı ve kaşeli olacak şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 6. Uçak ve otel biletleri: Fransa vize tarihlerini kapsayan uçak rezervasyon bilgilerinin ve konaklama için ayarlanan otelin rezervasyon bilgileri ibraz edilmelidir.
 7. Nüfus cüzdanı: Nüfus cüzdanın fotokopisi gerekmektedir. Arkalı önlü olacak şekilde renkli çıktısı tercih edilmektedir.
 8. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin aile bireylerinin her birinin isminin yer alması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapan kişinin adreslerini de içermelidir.
 9. Vize talep dilekçesi: Bu belgenin Türkçe, Fransa ya da İngilizce dillerinden birinde hazırlanması beklenmektedir. Dilekçede vize talebinin amacı açık ve net bir şekilde ifade edilmelidir.
 10. Şirket dilekçesi: Bağlı olunan şirketin yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben yazılması gerekmektedir.
 11. Dekont: Vize ücretinin ödendiğine dair dekontun ibraz edilmesi gerekmektedir.

 

Fransa Schengen Vizesi Hakkında Her Şey

Fransa Schengen vizesi 180 günlük süreyle en fazla 90 günlük vize verme olanağı sağlamaktadır. 90 günü aşacak seyahatlerde Schengen verilmemektedir. Bu vize türü sayesinde Schengen üyesi ülkelerde seyahat edebilmekte ve transit geçiş yapılabilmektedir. Vizenin geçerli olduğu süre boyunca diğer Schengen ülkelerine rahatlıkla seyahat edilebilmektedir. Bu vize 26 üye ülkede geçerlilik sağlamaktadır.

Vizenin alınabilmesi için pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Seyahat bitiminden itibaren en az 6 ay kadar geçerli olması istenmektedir. Pasaportun kesinlikle yıpranmamış ve yırtılmamış olması gerekmektedir. Vizelerin işlenebilmesi için en az 2 adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir. Bu kriterlere uymayan pasaportlar ile yapılan başvurularda Fransa Schengen vizesi verilmemektedir. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile bu vizeye başvuru kolaylıkla yapılabilmektedir.

Fransa Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Vize için öncelikli olarak evrakların eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Gerekli evrakların güncel listesi vizeofisi.net adresinde bulunmaktadır. Evrakların tamamlanması sonrasında Gaziantep vize merkezine müracaat edilerek başvuru yapılmaktadır. İlk Schengen vize başvurusunda biyometrik verilerin kaydedilmesi gerekmektedir. Biyometrik verilerin alınabilmesi için başvuru sahiplerinin randevu verilen günde, tam vaktinde Fransa konsolosluğunda hazır olması gerekmektedir.

Fransa Schengen Vizesinin Geçerlilik Süresi

Vize tür bakımından kısa süreli vize türüne girmektedir. 180 günü kapsayan süre içinde 90 günü aşmayacak şekilde verilmektedir. Her 180 günde bir vize için başvuru yapılabilmektedir. Fakat 180 gün dolmadan yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Fransa Schengen Vizesi Başvuru Formu

Schengen vizesi başvuru formu, başvuruda bulunan kişi hakkında her türlü bilginin detaylı şekilde öğrenilebilmesi için hazırlanmıştır. Bu nedenle formun dikkatli ve anlaşılır olarak doldurulması gerekmektedir. Doldurulan bilgilerin teslim edilecek diğer belgelerde ki bilgiler ile uyuşması gerekmektedir. Herhangi bir uyuşmazlıkta başvuru olumsuz sonuçlanmaktadır.

Fransa Schengen Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Başvuru sırasında istenen evrakların güncel listesine konsolosluk sayfasından ve vizeofisi.net adresinden ulaşılması mümkündür. Evrakları eksik belge olmadan teslim etmek gerekmektedir.

 1. Pasaport: 10 yıl içinde alınmış hasarsız ve vize sonrası 6 ay daha geçerli bir pasaport gereklidir.
 2. Schengen vize formu: Formda istenen bilgilerin eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
 3. Fotoğraf: 2 adet arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf gereklidir.
 4.  Vize dilekçesi: Dilekçe konsolosluğa yazılmalıdır.
 5. Banka hesap özeti: Başvuruda bulunan kişiye ait banka hesabının son 3 aylık hesap hareket özeti

 

Fransa Interrail Vizesi

Fransa interrail vizesi ile tren seyahati gerçekleştirilmektedir. Interrail seyahat için Schengen vize ile beraber alınmış bileti iletmeniz yeterli olacaktır. Interrail pass bileti ile Fransa’da 1 aylık süreçe 3 ila 8 gün arasında değişen seyahat imkanı sağlamaktadır. Fransa İnterrail vizesi ihtiyacınızda Gaziantep vize merkezine başvurabilir ya da vizeofisi.net den bilgi alabilirsiniz.

Fransa demir yolları bakımından gelişmiş bir demiryolu ağına sahiptir. Bu ağ sayesinde Fransa şehirleri arasında rahatlıkla seyahat edilebilmektedir. Paris’ten başlayan seyahat Fransa’nın diğer illerine kadar devam etmektedir. Demir ağı geniş olduğu kadar hızlı ve kullanışlıdır.

Fransa’da devletin işlettiği TGV demir yolu bulunmaktadır. Intercities ve TER trenleri ile Thalys ve Eurostar trenleri de ayrıca Fransa’da hizmet veren diğer tren işletmeleridir. Bu trenlerin her birinde interrail pass kullanılabilmektedir.

Fransa TGV treni Paris’i diğer şehirlerle birleştirmektedir. Bu şehirler arasın en sık ziyaret edilenler Masila, Nice, Lyon, Bordeaux ve Strasburg’tur. Bu iller dışında ki birçok ile de bu tren ile geçiş sağlanabilmektedir. Trende interrail biletleri geçerli olmaktadır. Bu trenin kullanım amacı genelde uzun mesafeli yolculuklardır.

Fransa Eurostar treni Avrupa’da uzun seyahatler yapmanıza olanak sağlamaktadır. Londra, Brüksel, Amsterdam gibi ülkelere seyahat edilebilmektedir.

Interrail Hakkında Bilgiler

Interrail vize ile birlikte Avrupa ülkelerinde rahat şekilde seyahat yapılabilmektedir. Seyahat rotasının başlayacağı ülkeye göre ınterrail bilet alınmalıdır. Fransa üzerinden Interrail ile yolculuk yapacak kişilerin öncelikle bilet bilgilerini Fransa Konsolosluğuna ibraz etmeleri gerekmektedir. Schengen vizesi sahibi olunması gerekmektedir.

Interrail pass Türkiye’den çıkışta ve girişte kullanıldığı için ülke içi tren yolculuklarında geçerliliği bulunmamaktadır. Interrail sistemine kayıtlı ülkeler arasında ki seyahatlerde tren, feribot ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarında kullanılabilmektedir.

Interrail biletleri Fransa da büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Günün her saatinde ki tren yolculuklarında kullanılması mümkündür. Gece saatlerinde ki trenlerde de kullanılabilmektedir. Fakat gece trenlerinin ve hızlı trenlerin rezervasyon edilmesi gerekmektedir. Bu yolculuklar için ekstra ücret talep edilmektedir. Bu ekstra ücretleri ödeyen kişiler biletleri ile istedikleri ülkeye veya şehre tren yolculuğu yapabilirler. 12 ila 27 yaş arasında olan genç kişiler indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca 60 yaş ve üstünde olan kişilerde indirimli tarife ile seyahat edebilirler.

 

Fransa Konsolosluğu

Fransa Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Fransa Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Fransa vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Fransa’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu, Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu, Fransa Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu, Fransa İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Fransa ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

 

Fransa Vize Randevusu

Fransa vize randevusu, vize işlemlerinin yapılması için evrakların teslim edilmesi gereken gün için kişiye özel olarak verilen tarihtir. Her başvuru sahibi kendisine verilen randevu saatinde Fransa konsolosluğunda olmak zorundadırlar. Fransa Konsolosluğu vize randevusu ihtiyacınız olması halinde Gaziantep vize merkezi Fransa temsilcisi bu talebinizi karşılayacaktır. Fransa vizeleri hakkında bilgiler için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

25.09.2014 yılında çıkarılan yasa ile Fransa vizesi almak isteyen kişiler biyometrik bilgilerini ve parmak izlerini vermeleri gerekmektedir. Normal şartlarda alınan parmak izi 5 yıl süre ile geçerliliğini korumaktadır. Fakat başka bir Schengen üyesi ülkesi tekrardan parmak izi talep ederse bunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Schengen visa sisteminde Parmak izi bulunanların vizelerinde VIS ibaresi yer alır. Bu ibareye sahip kişilerin yeniden parmak izi vermesine gerek yoktur. Konsolosluk sisteminde bir güncelleme veya yenileme söz konusu olursa parmak izi için çağırabilmektedirler.

Pasaport ve kimlik kartında verilen parmak izleri vize için istenen parmak izinin yerine geçmemektedir. İki parmak izi farklı sistemlerde kullanılmaktadır. Bu nedenle vize için yeniden parmak izi verilmelidir.

Teslim edilecek fotoğrafların biyometrik boyutlarda olması gerekmektedir. Daha önce hiçbir pasaportta ve vize başvurusunda kullanılmamış güncel fotoğraflar istenmektedir. Başvuru sırasında ki güncel halinizi gösteren fotoğraf kullanılmalıdır. Fotoğrafta şapka, gözlük gibi aksesuarlar kullanılmamalı ve dijital müdahale yapılmamalıdır. Arka fon olarak beyaz renk tercih edilmelidir.

Fransa vizesi, randevunun süresi ile doğru orantılı olarak açıklanmaktadır. Resmi tatil veya hafta sonuna denk gelme durumları olmadığı sürece vize başvuru sonucu 3-15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Fransa konsolosluğu evrakları inceledikten sonra ek evrak veya mülakat talebinde bulunur ise bu süreç uzayabilmektedir. Bu nedenle belirlenen seyahat tarihinin aksamaması için vize başvurularının seyahatten en az 15 gün önce yapılması tavsiye edilmektedir. Başvuru sonrası randevunun erken tarihe alınması oluşabilecek herhangi bir aksaklıkta problem yaşamamaya olanak sağlayacaktır.

Fransa vize randevusu yerinin belirlenmesinde tam vukuatlı nüfus kayıt örneği rol oynamaktadır. İkamet adresine göre randevu yeri belirlenmektedir. İkamet adresine yakın olan merkezlerde randevu yeri verilmektedir.

 

 

Fransa Vize Başvuru Formu Doldurma

Fransa vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Fransa vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Fransa vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Fransa Konsolosluğu’na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Fransa vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Fransa giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Fransa Vize Formu

Fransa Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Fransa Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Fransa vizesi başvuru formunun, Fransa vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Fransa vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Fransa giriş ve Fransa çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Fransa için yapıldığı için, Fransa vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Fransa vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Fransa vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Fransa vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

 

 

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Fransa’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Fransa Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Fransa Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Fransa Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Fransa Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

 

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Fransa Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Fransa konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Fransa konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

 

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı