Hindistan Vize Başvurusu

Hindistan Vize Başvurusu

Hindistan’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize kategorilerini dikkatli bir şekilde inceledikten sonra vize işlemlerine başlamalıdır. 90 günden az yani kısa seyahat vize kategorisini içinde barındıran vizesi ve D tipi yani uzun süreyi kapsayan seyahatleri tanımlayan vize kategorilerinin incelenmesinde fayda var. Hindistan Konsolosluğu vize işlemlerinizle ilgilenip bundan sorumlu olurken, konsolosluğun belirlediği merkezler aracılığı ile başvurularınızı tamamlamanız gerektiğine dikkat ediniz. Ayrıca başvurmak istediğiniz vize türü uzun süreli olacak ise yani 90 günden fazlaysa, o zaman direkt bir şekilde Hindistan Konsolosluğu’na müracaat etmeniz gerekecektir.

 

Hindistan vize işlemlerine, gerekli olan bilgilerin özenli bir şekilde araştırılıp, tamamlanmasından sonra vize işlemlerine başlamanız gerekiyor. Başvuru için gerekli bilgilerin derinlenmesi araştırılıp, doğru bir şekilde teslim edilmesi Hindistan vize işlemlerinizi kolay bir hale getirecektir.

 

Hindistan vize işlemlerini tamamladıktan sonra gerekli belgelerin teslim edilmesi halinde eğer Hindistan Konsolosluğu ek bir belge talep etmez ise, Hindistan vizenizin sonucu 1 hafta ile 10 iş gününde bildirilecektir. Hindistan Konsolosluğu ek bir belge talep eder ise, vize sonucunuz 10 iş gününü aşacaktır. Hindistan vize işlemleri için bazı standart belgeler şunlardır;

 

l Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış olmalı, 2 sayfası boş olmalı ve dönüş tarihinizden itibaren 3 ay geçerli olmalı,

l 2 Adet Biyometrik Fotoğraf: 35×45 mm ölçülerinde ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı,

l Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüklerinden teslim alınmalı,

l Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın ön ve arka yüzü fotokopi içerisinde görülmeli,

l Banka Hesap Dökümü: Son 3 ayı kapsayan ve en az 5000 TL bakiyesi olan banka hesabınızın hareketlerini gösteren doküman,

l Hindistan Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formu kesinlikle tamamen doldurulmalı ve Hindistan vize başvurusunda bulunan birey, başvuru esnasında yanında yer almasına dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Hindistan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Hindistan Ticari Vize Evrakları

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış güncel bir pasaport ile en az iki sayfası boş bir şekilde ve yıpranmış, yırtık sayfaları bulunmadan başvuruda bulunulabilir. Pasaportun Hindistan ticari vize kapsamında seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • TC kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Hindistan ticari vize başvuru formu: Tamamı büyük harflerle ve İngilizce ya da İspanyolca olarak hazırlanmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır.
 • Hindistan Ticari vize talep dilekçesi: Vize başvurusunda bulunan kişinin, Hindistan Konsolosluğuna hitaben yazması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Davet Belgesi – Davetiye: Hindistan’ da bulunan şirket tarafından Türkiye’ den Hindistan’ ya seyahat edecek olan vize başvuru sahibini davet ettiğini gösterir belge. Fuar davetiyesi, toplantı davet mektubu vb. evrak
 • Finansal durumu gösteren evraklar: son 3 aylık banka hesap dökümünün başvurudan maksimum 2 hafta önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesabında seyahati gerçekleştirmek için Hindistan Konsolosluğu’ nun belirlemiş olduğu bir miktar para.
 • Mesleki durumu gösteren evraklar
 • Seyahati destekleyici belgeler: Konaklama ve uçuş bilgisini gösteren ve kişinin ülkesine döneceğini kanıtlayıcı belgeler. Fuar yeri, fuar davetiyesi, fuar giriş kartı vb.

 

 

Hindistan Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hindistan Aile Ziyaret Vizesi kategorisinde vize alabilmek için yani Hindistan’da bulunan akrabanız veya arkadaşınız var ise, Hindistan’ya gitmek için Aile Ziyaret vizesi almanız gerekecektir. Hindistan Aile Ziyaret Vizesi alabilmek için aşağıda yer alan belgelerin sunulmasını gerekiyor;

 

l Hindistan vize başvuru formu: Hindistan Konsolosluğu tarafından bizzat hazırlanan vize başvuru formunun eksiksiz ve doğruluk payı olan kanıtlayıcı bilgilerle doldurulması gerekiyor. vizesi almak isteyen bireyin bu formu gerçek bilgilerle doldurması çok önemlidir.

l Pasaport: Başvuru yapacak bireyin pasaportunun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat dönüşünüzden itibaren 3 aylık süreyle geçerliliği olmalıdır.

l 2 adet Biyometrik Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekildiğiniz 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olacak şekilde oluşan fotoğrafın daha önce hiçbir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Güncel tarihli ikamet ettiğiniz yerin adres bilgilerinin yer almasını destekleyem nüfus kayıt örneği ve kimlik kartınızın ön ve arka yüzleri görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopinizin bulunması gerekiyor.

l Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler: Bakiyesi en az 3000 TL olan banka hesabınızın son 3 aylık hesap dökümü ve yine son 3 ayı kapsayan maaş bordronuzun gösterilmesi gerekmektedir.

l Hindistan vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi: Hindistan Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış ve ıslak imzalı olan vize talep dilekçesi,

l Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler: Vergi levhası, Faaliyet belgesi(Son 3 yıllık), Şirketin imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi, Faaliyet belgesi fotokopisi(Son 3 aylık),

l Kişinin çalıştığını gösteren belgeler; SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü,

l Hindistan’ya seyahatin amacını içeren ve gidilecek ülkede bu seyahatin amacını destekleyecek bilgilerin gösterilmesi: Konaklama bilgileri ve seyahat amacının bilgilerini gösteren belge,

l Hindistan aile ziyaret vizesi için gerekli acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge: 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası belgelerin başvuru esnasında yanınızda bulunması gerekiyor.

 

Hindistan Konsolosluğu

Hindistan Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Hindistan Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Hindistan vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Hindistan’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Hindistan İzmir Fahri Konsolosluğu, Hindistan Antalya Fahri Konsolosluğu, Hindistan Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Hindistan İskenderun Fahri Konsolosluğu, Hindistan İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Hindistan ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

Hindistan Konsoloslukları, vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de yer alan Hindistan vatandaşlarına hizmet veren bir kurumdur. Vize bölümü, başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşlarına yardımcı olmaktadır. vizesine başvuru yapması gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, oturma izni veya Hindistan’ya yeniden giriş izni almak gibi işlemlerini Hindistan Konsolosluğu sayesinde gerçekleştirebilir. Hindistan Büyükelçili’ği tarafından hizmet veren bazı konsolosluk işlemleri şöyledir;

 

l Yurtdışında bulunan Hindistan vatandaşlarını bünyesine kaydeder,

l Hindistan’ya dönmek isteyen bireylere maddi imkân sağlar,

l Hindistan pasaportu çıkarma işlemini gerçekleştirir,

l Hindistan vatandaşının yaşayacağı kaza, hastalık veya ölüm gibi durumlarda sağlık sigortasına başvurur,

l Vizeleri inceleyip, teslim eder,

l Hindistan vatandaşının adli sicil bozukluğu gibi bir durumda hemen avukat yönlendirir;

l Hindistan’da bulunan akrabaları ile iletişim sağlanarak gerçeklik payı kesinleştirir,

l Hindistan’da yaşamak isteyen bireyler ile Hindistan vatandaşlığı ile ilgili anlaşma sağlar,

l Medeni durumu evli olan insanların evlilik cüzdanlarında ki geekli düzenlemeyi yapar,

l Hindistan Konsolosluğu’na başvuru yapan bireylerin belgelerini yasallaştırarak onlara yardımcı olur.

Hindistan pasaportuna sahip bireylerin pasaportları kaybolur veya çalınırsa, hemen yerel sorumlu olan polise bildirmesi gerekmektedir. Eğer birey Hindistan Büyükelçiliği’ne yeni bir pasaport başvurusunda bulunacak ise, Hindistan pasaportu, doğum belgesi ve fotoğraflı kimlik kayıp ya da çalıntı durumunda gerekli bilgileri polise iletmesi gerekiyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hindistan’ya seyahat etmek için vize başvurusu yapması gerekmektedir. vize başvuruları, Adana, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep gibi şehirlerdeki vize başvuru merkezlerinde yapılabilir. Ankara’da yapılan vize başvuruları Ankara’da yer alan Hindistan Büyükelçiliği tarafından değerlendirme işlemine tabii tutulurken, İstanbul’da yapılan başvurular İstanbul’da yer alan Hindistan Başkonsolosluğu tarafından hizmet verecektir.

 

Ayrıca Hindistan’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günden az kısa süreli seyahat planlarında vizesi alabilmek için vize merkezi şubeleri aracılığı ile gerçekleştirebilirken, uzun süreli seyahat planları için gerekli belgelerle Hindistan Konsolosluğu’na bizzat müracaat etmelidir. Hindistan Konsoloslukları, Hindistan ve Türkiye arasındaki diplomatik konulu işlemlerin gerçekleştiği yerdir. Hindistan Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti’ne göre resmi tatil ve haftasonları dışında haftaiçi 08:00 – 17:00 arasında vatandaşlara hizmet vermektedir.

Hindistan Vize Formu

Hindistan Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Hindistan Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Hindistan vizesi başvuru formunun, Hindistan vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Hindistan vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Hindistan giriş ve Hindistan çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Hindistan için yapıldığı için, Hindistan vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Hindistan vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Hindistan vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Hindistan vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Hindistan Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Hindistan konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Hindistan konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

Hindistan Vizesi Adana

Hindistan’yı görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni alan başka bir ülke vatandaşı olan bireyler, Hindistan vize işlemleri için Hindistan Konsolosluğu’na direkt olarak müracaat edemezler.

 

Adana ya da çevre illerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hindistan vize işlemlerini Adana’da yer alan vize işlemlerini gerçekleştiren şubelerden destek alarak gerçekleştirebilirler. Adana’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemlerini başvuru yaptığı merkezde gerçekleştirebilir. Vize işlemleri şube tarafından değil, Hindistan Büyükelçiliği tarafından işlem görmektedir. Hindistan seyahat planınız için vize başvurularınızı Hindistan Konsolosluğu’ndan bizzat olarak değil, vize merkezi adreslerine başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Hindistan’ya seyahat etme amacınız vize türünü belirliyor ve başvuruda bulunduğunuz vize türündeki belgelerin Hindistan Konsolosluğu’na direkt teslim edilmesi gerekiyor. Hindistan’ya yapacağınız vize başvurunuz onaylansa bile asıl önemli olan Hindistan’da bulunan sınır yetkililerin vizenizi kabul emesidir. Böylelikle sınır yetkilileri izin verdiği süre zarfında Hindistan’ya istediğiniz vize kategorisinde yer alarak, seyahat edebilirsiniz.

 

Tecrübeli kadroya sahip ve en iyi hizmet arayışlarına destek vermeye hazır olan Adana Hindistan Vize Şubesi ile iletişim kurarak, vize işlemleri hakkında gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Vize şubesinin görevleri arasında bulunan vize başvuru formu ve dilekçe gibi işlemler, gerekli bilgilendirme ile birlikte şube tarafından başvuru sahibine iletilecektir. Başvuru yapmak istediğiniz Hindistan vizenizi, sorun teşkil etmeden kolayca Adana Hindistan Vize Şubesi sayesinde alabilir, iletişim sağlayabilir ve gerekli koşulları en iyi hizmet anlayışı sayesinde yararlanabilirsiniz. Daha kapsamlı ve özenli bir şekilde bilgi alabilmek için vizerandevu.com sayfamızdan bizlerle iletişim kurabilir, (0 850) 227 72 05 numaralı hattı arayarak her türlü ihtiyacınız olan desteği şubemizden sağlayabilirsiniz.

Hindistan Vize Reddi

Vize reddi, vize almak istediği ülke farketmeksizin yurtdışına seyahat etmek isteyen herkesin en büyük korkulu rüyalarından biridir. Eğer siz de, Hindistan vizesi almak için uğraşıyor fakat vize reddinden korkuyor iseniz, lütfen yazımızı okumaya devam ediniz. Hindistan Vize Reddine ilişkin detayları, bu alt başlığın devamında sizlere aktaracağız. Gittiğiniz konsolosluk farketmeksizin Hindistan Konsolosluklarının genel şartlarını yerine getirmiyor iseniz, vize reddi ile karşı karşıya kalmanız olasıdır. Hindistan Konsoloslukları tarafınca en çok vize reddi verilen nedenler, aşağıdaki gibidir.

 

l Seyahat Belgeleri Kaynaklı Vize Reddi

Eğer Hindistan Konsolosluklarının sizden istediği belgeleri tam olarak eksiksiz bir şekilde tamamlayıp vize başvurusunda iletmediyseniz, bu nedenle vize reddi almanız yüksek ihtimaldir. Lütfen seyahat belgelerinizi konsolosluklara teslim etmeden önce detaylı bir şekilde kontrol ediniz ve belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olunuz.

 

l Seyahat Amacı Kaynaklı Vize Reddi

Örneğin vize başvurunuzda Hindistan’ya aile ziyareti nedeniyle seyahat edeceğinizi beyan ettiniz fakat belgeleriniz arasında bu nedenle seyahat etmek istediğinizi kanıtlar nitelikte bir şey yok. Seyahat amacı kaynaklı vize reddi almanız olasıdır. Hindistan’da ikamet eden yakınlarınza ilişkin detayları belgelerinizin arasına eklemelisiniz.

 

l Ülkeye Dönme Şüphesi Kaynaklı Vize Reddi

Vize başvurusu esnasında Hindistan seyahatinizi sonlandırdıktan sonra ülkenize geri döneceğinize ilişkin belgeleri konsolosluklara teslim etmelisiniz. Eğer belgeleriniz arasında bunu kanıtlar nitelikte bir belge yok ise, ülkeye dönme şüphesi kaynaklı vize reddi alabilirsiniz.

 

l Ekonomik Durum Kaynaklı Vize Reddi

Her ülke gibi Hindistan’ya seyahat ederken de banka hesaplarınızda bir miktar para bulunması zorunludur. Eğer banka hesaplarınızda bulunan para miktarı konsolosluk yetkilileri tarafından yeterli görülmezse, ekonomik durum kaynaklı vize reddi alabilirsiniz. Lütfen bu duruma dikkat edin.

 

l Sağlık Sigortası Kaynaklı Vize Reddi

Yine ekonomik durum gibi sağlık sigortasında da Hindistan’nın bazı şartları bulunmaktadır. Hindistan seyahatinizin tümünü kapsayacak şekilde sağlık sigortası yaptırıp, Hindistan’ya o şekilde seyahat etmelisiniz. Aksi durumda sağlık sigortası kaynaklı vize reddi almanız muhtemeldir.

 

Gördüğünüz gibi vize reddi nedenlerinin birçoğu eksik belge nedeniyle verilen redlerden oluşmaktadır. Size tavsiyemiz, diğer her Avrupa ülkesine seyahatinizde olacağı gibi, vize başvurularınızda belge ve evraklarınızı gerekirse defalarca kere kontrol etmeniz, eksik belge ile vize başvurusu yapmadığınızdan emin olmanızdır. Aksi durumda, hem vaktiniz, hem de paranız boşa gidecek, eksik belgeler nedeniyle vize reddi almaktan kurtulamayacaksınızdır.

Hindistan Vatandaşlık İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hindistan vatandaşlık işlemleri sayesinde Hindistan vatandaşı, olabilirler. Hindistan vatandaşlığına başvuru yapan bireyin, gerekli prosedür ve belgelerin toplayıp, ilgili yetkili kuruma yani Hindistan Konsolosluğu’na teslim etmesi gerekmektedir. Hindistan vatandaşlığı için gerekli olan tüm koşulların sağlanması halinde bireyler vatandaşlık alma hakkı kazanabilirler. Hindistan Konsolosluğu tarafından incelenecek olan vatandaşlık işlemleri, bireyin gerekli olan koşulları sağlamasıyla birlikte kabul edilir.

 

Başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlara, Hindistan vatandaşı olma hakkı yılda yalnızca bir kere verilmektedir. Eğer birey vatandaşlığının uzatılmasını talep ederse, Hindistan Konsolosluğu’na tekrar başvuru yapması gerekmektedir.

 

Hindistan vatandaşlık hakkı almak isteyen bireylerin başvuruları yalnızca yetkili kurum olan Hindistan Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Hindistan ile ilgili vize ve vatandaşlık işlemlerinin tümümden Hindistan Konsolosluğu sorumludur.

 

Hindistan vatandaşlığına başvurmak isteyen bireyler, konsolosluk tarafından belirlenen süre zarfı içerisinde gerekli işlemleri takip edip, uygun bir zaman diliminde başvuru yapmalıdır. Hindistan vatandaşlık işlemleri uzun bir süreyi kapsayan ve birçok belge isteyen bir işlem olduğu için, başvuru yapan bireylerin başvuru yapmadan önce ön hazırlık yapması önerilir.

 

Hindistan vatandaşlık işlemleri için gerekli belgeler şunlardır;

 

l Pasaport: Minimum 1 yıl, mümkünse daha fazla geçerliliği olan,

l Nüfus Cüzdanı veya Doğum Belgesi,

l Biyometrik Fotoğraf: 35×45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf, mümkünse son 6 ay içerisinde çekilmiş, 1 adet,

 

 

l Herhangi bir Hindistan vatandaşının akrabası olduğunuzu kanıtlar nitelikte bir belge, bu belge evlenme belgesi veya bir evlat edinme kararı belgesi olabilir,

 

 

l Eğer boşanmış iseniz, evliliğinizin sona erdiğine dair belgeler tarafınızdan talep edilebilir. Eşiniz vefat ettiyse, kendisinin vefatına ilişkin belgelerin de talep edilmesi mümkündür.

 

 

l Türkiye Cumhuriyeti’nde resmi nitelik taşıyan adli sicil belgesi (Mümkünse son 3 ay içerisinde alınmış)

 

 

l Başvuru yapan bireyin A1 seviyesinde dili bildiğini gösteren belge.

Hindistan Çalışma İzni-Gerekli Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hindistan’da çalışma hakkına sahip bireyler olsa da çalışmak için gerekli şartlara sahip olmalıdır. Hindistan’da çalışmak istiyor iseniz Hindistan’da ikamet eden ve size referans olmaya aday kişinin vize başvuru formunu doldurarak başvuru yapan vatandaşa yollaması gerekmektedir. Ayrıca çalışma vizesi başvuru yapacak bireyin, Türkiye’de çalışma kartı çıkarması da önemli bir ayrıntıdır. Belirli bir şirket ile yapılacak olan anlaşma ve kalış süreside gerekli belgelerin arasında eklenmelidir. Bu belgelere ek olarak aşağıdaki belgelere ihtiyaç vardır;

 

l Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formunu, tamamen ve samimiyetle doldurun. Ayrıca elektronik bir şekilde gerekli bilgilerle doldurup, basılı kopyasını yazdırabilirsiniz.

l Fotoğraf: 2 adet fotoğraf eklenmelidir; fotoğraf pasaport formatında olmalıdır. (Hafif bir arka plana sahip yüz hatlarınızın belirgin olduğu 35×45 mm ebatlarında)

l Pasaport: Pasaportunuz ve önceki vizelerinizin – iade tarihinden sonra en az 3 ay geçerli – kopyaları gereklidir. Pasaportunuzda en az iki boş sayfa olmalıdır(Son 10 yılda alınmıi olmalı)

l Sağlık Sigortası: Hindistan ve tüm bölgesinde seyahat sağlık sigortası onayı en az 30.000 € teminatlı olması gerekmektedir.

l Uçak Bilgileri: Hindistan’dan giriş ve çıkışı belirten tarihler ile uçuş programı.

l Konaklama Bilgileri: Hindistan’da amaçlanan konaklama süresi boyunca Otel Rezervasyonu.

l Medeni Durum: Medeni durum kanıtı (evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi)

l Nüfus Kağıt Örneği: Son 1 ay zarfı içinde Nüfus kağıt örneğinin aslı(İngilizce)

l Eğitim Durumunu Gösteren Belge: Eğitim durumunu gösteren belgenin nüshası(İngilizce)

l Dil Kursuna Katılmış Bireyler İçin: Dil kursunda alınan sertifikanın aslı (renkli fotokopisi ve İngilizce çevirisi) belgelerine ihtiyacınız vardır.

 

Hindistan Oturum İzni-Gerekli Evraklar

Hindistan’da oturum izni vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gerekli bilgileri özenli bir şekilde inceledikten sonra başvuru yapmalıdır. Hindistan oturum izni için gerekli evrakların incelenmesini Hindistan Göçmenlik Bürosu yaparken, asıl karar yetkisi olan Hindistan Konsolosluğu’dur. Gerekli bilgilerin toplanılması ve değerlendirilmesi halinde Hindistan’da oturma izni alabilecek nitelikte olan vatandaşlar, vize işlemlerinden sonra Hindistan’ya seyahat edebilirler. Hindistan oturum izni vizesi alabilmek için aşağıda yer alan bilgilere ihtiyaç vardır;

 

 

 

l Pasaport: Başvuru yapacak bireyin pasaportunun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat dönüşünüzden itibaren 3 aylık süreyle geçerliliği olmalıdır.

 

 

l 4 adet Biyometrik Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekildiğiniz 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olacak şekilde oluşan fotoğrafın daha önce hiçbir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.

 

 

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Güncel tarihli ikamet ettiğiniz yerin adres bilgilerinin yer almasını destekleyem nüfus kayıt örneği ve kimlik kartınızın ön ve arka yüzleri görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopinizin bulunması gerekiyor.

 

 

l Evlilik cüzdanın fotokopisi (Tercüman tarafından çevrilmiş İngilizce)

 

 

l Bu belgelere ek olarak eş veya çocuk içinde aşağıdaki belgelere ihtiyacınız vardır;

 

 

l Başvuru yapan bir eşin Hindistan sınavlarını geçmesi gerekiyor (6 ay içinde A1, 9 ay içinde A2)

 

 

l Boşanmış çocukların ebeveynlerine ait boşanma belgesinin aslı (İngilizce olmalı)

 

 

l Ebeveynler evli ise çocukları için muvafakatname

 

 

Ayrıca başvuru sahibi birey, 18 yaşından küçük ise başvuru esnasında yanında anne veya babasının bulunması zorunludur.

 

 

Hindistan Vize Ücreti

Hindistan’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, alacağı vize kategorisine göre belirlenen vize ücretini ödemesi zorunludur. Aksi takdirde vize ücretinin ödenmemesi durumunda, bireyin vize işlemleri iptal olacaktır. Vize başvurularınız sırasında ister kısa dönem ister uzun dönem seyahat planınızın olması durumunda, vize ücretinin ödendiğini gösteren dekontun mutlaka belgeleriniz arasında yer almalıdır.

 

Ayrıca ödeyeceğiniz vize ücretine, konsolosluk ve koordinasyon işlemleri ücretlerinin de dahil olduğuna dikkat ediniz. Vize ücretleri kısa ve uzun dönem seyahatleriniz için değişmekle beraber, vize başvurunuzdan önce Konsolosluk tarafından yayınlanan ve güncel olan vize ücretlerini incelemeniz gerekmektedir. Hindistan vize ücretinin, vize başvurunuzun kabul edilmediği durumda iadesi mümkün olmamakla beraber, tekrar vize başvurusu yapmanız durumunda tekrar vize ücreti ödemeniz gerekiyor.

 

Hindistan vize ücretini sadece Hindistan vize işlemlerinde kullanabilir ve yalnızca başvuru yapan birey tarafından kullanılabilir. Herhangi bir vatandaşa vize ücretini satmak veya devretme olasılığı kesinlikle mümkün değildir.

 

Aşağıda yer alan 2020 yılına ait güncel Hindistan vize ücretleri şöyledir;

 

 

Vize Türü

 

Vize Harç Bedeli

 

Vize Danışmanlık Ücreti

 

Hindistan Turistik Vize Ücreti

 

103 $

 

57 $

 

Hindistan Ticari Vize Ücreti

 

123 $

 

57 $

 

Hindistan Gemici Vize Ücreti

 

23 $

 

57 $

 

Hindistan Konferans Vize Ücreti

 

83 $

 

57 $

 

Hindistan Film Vize Ücreti

 

123 $

 

97 $

 

Hindistan Medikal Vize Ücreti

 

83 $

 

57 $

 

Hindistan Transit Vize Ücreti

 

23 $

 

57 $

 

 

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı