Hırvatistan Vize Başvurusu

Hırvatistan Vize Başvurusu

Hırvatistan’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize kategorilerini dikkatli bir şekilde inceledikten sonra vize işlemlerine başlamalıdır. 90 günden az yani kısa seyahat vize kategorisini içinde barındıran vizesi ve D tipi yani uzun süreyi kapsayan seyahatleri tanımlayan vize kategorilerinin incelenmesinde fayda var. Hırvatistan Konsolosluğu vize işlemlerinizle ilgilenip bundan sorumlu olurken, konsolosluğun belirlediği merkezler aracılığı ile başvurularınızı tamamlamanız gerektiğine dikkat ediniz. Ayrıca başvurmak istediğiniz vize türü uzun süreli olacak ise yani 90 günden fazlaysa, o zaman direkt bir şekilde Hırvatistan Konsolosluğu’na müracaat etmeniz gerekecektir.

 

Hırvatistan vize işlemlerine, gerekli olan bilgilerin özenli bir şekilde araştırılıp, tamamlanmasından sonra vize işlemlerine başlamanız gerekiyor. Başvuru için gerekli bilgilerin derinlenmesi araştırılıp, doğru bir şekilde teslim edilmesi Hırvatistan vize işlemlerinizi kolay bir hale getirecektir.

 

Hırvatistan vize işlemlerini tamamladıktan sonra gerekli belgelerin teslim edilmesi halinde eğer Hırvatistan Konsolosluğu ek bir belge talep etmez ise, Hırvatistan vizenizin sonucu 1 hafta ile 10 iş gününde bildirilecektir. Hırvatistan Konsolosluğu ek bir belge talep eder ise, vize sonucunuz 10 iş gününü aşacaktır. Hırvatistan vize işlemleri için bazı standart belgeler şunlardır;

 

l Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış olmalı, 2 sayfası boş olmalı ve dönüş tarihinizden itibaren 3 ay geçerli olmalı,

l 2 Adet Biyometrik Fotoğraf: 35×45 mm ölçülerinde ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı,

l Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüklerinden teslim alınmalı,

l Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın ön ve arka yüzü fotokopi içerisinde görülmeli,

l Banka Hesap Dökümü: Son 3 ayı kapsayan ve en az 3000 TL bakiyesi olan banka hesabınızın hareketlerini gösteren doküman,

l Hırvatistan Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formu kesinlikle tamamen doldurulmalı ve Hırvatistan vize başvurusunda bulunan birey, başvuru esnasında yanında yer almasına dikkat etmesi gerekmektedir.

Hırvatistan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Hırvatistan Ticari Vize Evrakları

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış güncel bir pasaport ile en az iki sayfası boş bir şekilde ve yıpranmış, yırtık sayfaları bulunmadan başvuruda bulunulabilir. Pasaportun Hırvatistan ticari vize kapsamında seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • TC kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Hırvatistan ticari vize başvuru formu: Tamamı büyük harflerle ve İngilizce ya da İspanyolca olarak hazırlanmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır.
 • Hırvatistan Ticari vize talep dilekçesi: Vize başvurusunda bulunan kişinin, Hırvatistan Konsolosluğuna hitaben yazması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Davet Belgesi – Davetiye: Hırvatistan’ da bulunan şirket tarafından Türkiye’ den Hırvatistan’ ya seyahat edecek olan vize başvuru sahibini davet ettiğini gösterir belge. Fuar davetiyesi, toplantı davet mektubu vb. evrak
 • Finansal durumu gösteren evraklar: son 3 aylık banka hesap dökümünün başvurudan maksimum 2 hafta önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesabında seyahati gerçekleştirmek için Hırvatistan Konsolosluğu’ nun belirlemiş olduğu bir miktar para.
 • Mesleki durumu gösteren evraklar
 • Seyahati destekleyici belgeler: Konaklama ve uçuş bilgisini gösteren ve kişinin ülkesine döneceğini kanıtlayıcı belgeler. Fuar yeri, fuar davetiyesi, fuar giriş kartı vb.

 

Hırvatistan Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Hırvatistan aile ziyareti vizesi başvuru, Hırvatistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize ofisleri aracılığı ile yapılmaktadır. Vize ofisimiz, Hırvatistan vize işlemleri için Hırvatistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiştir. Bu sayede sizler de vize ofisimiz aracılığı ile Hırvatistan aile ziyareti başvurusunda bulunabilirsiniz. Hırvatistan aile ziyareti vizesi, Hırvatistan’ da yaşayan aile, akraba ve yakın arkadaşlarını ziyaret edebilmek amacı ile alınması gereken vize türüdür. Bu vize türüne başvuruda bulunabilmek için, gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Hem evrak bilgisinden hem de vize başvuru sürecinden vize ofisimiz aracılığı ile yararlanmak mümkün olmaktadır. Hırvatistan aile ziyareti başvurusu için tüm evrakların eksiksiz bir biçimde Hırvatistan Konsolosluğu’ na iletilmesi durumunda vize ofisimiz aracılığı ile yardım alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Hırvatistan aile ziyareti vizesi kapsamında 180 gün içerisinde maksimum 90 gün konaklama süresi bulunmaktadır. Bu nedenle Hırvatistan kısa süreli vize işlemleri arasında yer almaktadır. Hırvatistan aile ziyareti vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir. Güncel evrak bilgileri için vize başvuru ofisimiz sizlere mail aracılığı ile ulaşım sağlamaktadır.

Hırvatistan Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hırvatistan Aile Ziyaret Vizesi kategorisinde vize alabilmek için yani Hırvatistan’da bulunan akrabanız veya arkadaşınız var ise, Hırvatistan’ya gitmek için Aile Ziyaret vizesi almanız gerekecektir. Hırvatistan Aile Ziyaret Vizesi alabilmek için aşağıda yer alan belgelerin sunulmasını gerekiyor;

 

l Hırvatistan vize başvuru formu: Hırvatistan Konsolosluğu tarafından bizzat hazırlanan vize başvuru formunun eksiksiz ve doğruluk payı olan kanıtlayıcı bilgilerle doldurulması gerekiyor. vizesi almak isteyen bireyin bu formu gerçek bilgilerle doldurması çok önemlidir.

l Pasaport: Başvuru yapacak bireyin pasaportunun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat dönüşünüzden itibaren 6 aylık süreyle geçerliliği olmalıdır.

l 2 adet Biyometrik Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekildiğiniz 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olacak şekilde oluşan fotoğrafın daha önce hiçbir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Güncel tarihli ikamet ettiğiniz yerin adres bilgilerinin yer almasını destekleyem nüfus kayıt örneği ve kimlik kartınızın ön ve arka yüzleri görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopinizin bulunması gerekiyor.

l Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler: Bakiyesi en az 3000 TL olan banka hesabınızın son 3 aylık hesap dökümü ve yine son 3 ayı kapsayan maaş bordronuzun gösterilmesi gerekmektedir.

l Hırvatistan vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi: Hırvatistan Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış ve ıslak imzalı olan vize talep dilekçesi,

l Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler: Vergi levhası, Faaliyet belgesi(Son 3 yıllık), Şirketin imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi, Faaliyet belgesi fotokopisi(Son 3 aylık),

l Kişinin çalıştığını gösteren belgeler; SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü,

l Hırvatistan’ya seyahatin amacını içeren ve gidilecek ülkede bu seyahatin amacını destekleyecek bilgilerin gösterilmesi: Konaklama bilgileri ve seyahat amacının bilgilerini gösteren belge,

l Hırvatistan aile ziyaret vizesi için gerekli acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge: 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası belgelerin başvuru esnasında yanınızda bulunması gerekiyor.

Hırvatistan Konsolosluğu

Hırvatistan Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Hırvatistan vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Hırvatistan’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Hırvatistan İzmir Fahri Konsolosluğu, Hırvatistan Antalya Fahri Konsolosluğu, Hırvatistan Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Hırvatistan İskenderun Fahri Konsolosluğu, Hırvatistan İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Hırvatistan ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

 

Hırvatistan Vize Formu

Hırvatistan Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Hırvatistan Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Hırvatistan vizesi başvuru formunun, Hırvatistan vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Hırvatistan vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Hırvatistan giriş ve Hırvatistan çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Hırvatistan için yapıldığı için, Hırvatistan vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Hırvatistan vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Hırvatistan vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Hırvatistan vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

 

 

 

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Hırvatistan Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Hırvatistan konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Hırvatistan konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

Hırvatistan Vizesi Adana

Hırvatistan’yı görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni alan başka bir ülke vatandaşı olan bireyler, Hırvatistan vize işlemleri için Hırvatistan Konsolosluğu’na direkt olarak müracaat edemezler.

 

Adana ya da çevre illerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hırvatistan vize işlemlerini Adana’da yer alan vize işlemlerini gerçekleştiren şubelerden destek alarak gerçekleştirebilirler. Adana’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemlerini başvuru yaptığı merkezde gerçekleştirebilir. Vize işlemleri şube tarafından değil, Hırvatistan Büyükelçiliği tarafından işlem görmektedir. Hırvatistan seyahat planınız için vize başvurularınızı Hırvatistan Konsolosluğu’ndan bizzat olarak değil, vize merkezi adreslerine başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Hırvatistan’ya seyahat etme amacınız vize türünü belirliyor ve başvuruda bulunduğunuz vize türündeki belgelerin Hırvatistan Konsolosluğu’na direkt teslim edilmesi gerekiyor. Hırvatistan’ya yapacağınız vize başvurunuz onaylansa bile asıl önemli olan Hırvatistan’da bulunan sınır yetkililerin vizenizi kabul emesidir. Böylelikle sınır yetkilileri izin verdiği süre zarfında Hırvatistan’ya istediğiniz vize kategorisinde yer alarak, seyahat edebilirsiniz.

 

Tecrübeli kadroya sahip ve en iyi hizmet arayışlarına destek vermeye hazır olan Adana Hırvatistan Vize Şubesi ile iletişim kurarak, vize işlemleri hakkında gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Vize şubesinin görevleri arasında bulunan vize başvuru formu ve dilekçe gibi işlemler, gerekli bilgilendirme ile birlikte şube tarafından başvuru sahibine iletilecektir. Başvuru yapmak istediğiniz Hırvatistan vizenizi, sorun teşkil etmeden kolayca Adana Hırvatistan Vize Şubesi sayesinde alabilir, iletişim sağlayabilir ve gerekli koşulları en iyi hizmet anlayışı sayesinde yararlanabilirsiniz. Daha kapsamlı ve özenli bir şekilde bilgi alabilmek için vizerandevu.com sayfamızdan bizlerle iletişim kurabilir, (0 850) 227 72 05 numaralı hattı arayarak her türlü ihtiyacınız olan desteği şubemizden sağlayabilirsiniz.

Hırvatistan Vize Reddi

Vize reddi, vize almak istediği ülke farketmeksizin yurtdışına seyahat etmek isteyen herkesin en büyük korkulu rüyalarından biridir. Eğer siz de, Hırvatistan vizesi almak için uğraşıyor fakat vize reddinden korkuyor iseniz, lütfen yazımızı okumaya devam ediniz. Hırvatistan Vize Reddine ilişkin detayları, bu alt başlığın devamında sizlere aktaracağız. Gittiğiniz konsolosluk farketmeksizin Hırvatistan Konsolosluklarının genel şartlarını yerine getirmiyor iseniz, vize reddi ile karşı karşıya kalmanız olasıdır. Hırvatistan Konsoloslukları tarafınca en çok vize reddi verilen nedenler, aşağıdaki gibidir.

 

l Seyahat Belgeleri Kaynaklı Vize Reddi

Eğer Hırvatistan Konsolosluklarının sizden istediği belgeleri tam olarak eksiksiz bir şekilde tamamlayıp vize başvurusunda iletmediyseniz, bu nedenle vize reddi almanız yüksek ihtimaldir. Lütfen seyahat belgelerinizi konsolosluklara teslim etmeden önce detaylı bir şekilde kontrol ediniz ve belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olunuz.

 

l Seyahat Amacı Kaynaklı Vize Reddi

Örneğin vize başvurunuzda Hırvatistan’ya aile ziyareti nedeniyle seyahat edeceğinizi beyan ettiniz fakat belgeleriniz arasında bu nedenle seyahat etmek istediğinizi kanıtlar nitelikte bir şey yok. Seyahat amacı kaynaklı vize reddi almanız olasıdır. Hırvatistan’da ikamet eden yakınlarınza ilişkin detayları belgelerinizin arasına eklemelisiniz.

 

l Ülkeye Dönme Şüphesi Kaynaklı Vize Reddi

Vize başvurusu esnasında Hırvatistan seyahatinizi sonlandırdıktan sonra ülkenize geri döneceğinize ilişkin belgeleri konsolosluklara teslim etmelisiniz. Eğer belgeleriniz arasında bunu kanıtlar nitelikte bir belge yok ise, ülkeye dönme şüphesi kaynaklı vize reddi alabilirsiniz.

 

l Ekonomik Durum Kaynaklı Vize Reddi

Her ülke gibi Hırvatistan’ya seyahat ederken de banka hesaplarınızda bir miktar para bulunması zorunludur. Eğer banka hesaplarınızda bulunan para miktarı konsolosluk yetkilileri tarafından yeterli görülmezse, ekonomik durum kaynaklı vize reddi alabilirsiniz. Lütfen bu duruma dikkat edin.

 

l Sağlık Sigortası Kaynaklı Vize Reddi

Yine ekonomik durum gibi sağlık sigortasında da Hırvatistan’nın bazı şartları bulunmaktadır. Hırvatistan seyahatinizin tümünü kapsayacak şekilde sağlık sigortası yaptırıp, Hırvatistan’ya o şekilde seyahat etmelisiniz. Aksi durumda sağlık sigortası kaynaklı vize reddi almanız muhtemeldir.

 

Gördüğünüz gibi vize reddi nedenlerinin birçoğu eksik belge nedeniyle verilen redlerden oluşmaktadır. Size tavsiyemiz, diğer her Avrupa ülkesine seyahatinizde olacağı gibi, vize başvurularınızda belge ve evraklarınızı gerekirse defalarca kere kontrol etmeniz, eksik belge ile vize başvurusu yapmadığınızdan emin olmanızdır. Aksi durumda, hem vaktiniz, hem de paranız boşa gidecek, eksik belgeler nedeniyle vize reddi almaktan kurtulamayacaksınızdır.

Hırvatistan Vatandaşlık İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hırvatistan vatandaşlık işlemleri sayesinde Hırvatistan vatandaşı, olabilirler. Hırvatistan vatandaşlığına başvuru yapan bireyin, gerekli prosedür ve belgelerin toplayıp, ilgili yetkili kuruma yani Hırvatistan Konsolosluğu’na teslim etmesi gerekmektedir. Hırvatistan vatandaşlığı için gerekli olan tüm koşulların sağlanması halinde bireyler vatandaşlık alma hakkı kazanabilirler. Hırvatistan Konsolosluğu tarafından incelenecek olan vatandaşlık işlemleri, bireyin gerekli olan koşulları sağlamasıyla birlikte kabul edilir.

 

Başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlara, Hırvatistan vatandaşı olma hakkı yılda yalnızca bir kere verilmektedir. Eğer birey vatandaşlığının uzatılmasını talep ederse, Hırvatistan Konsolosluğu’na tekrar başvuru yapması gerekmektedir.

 

Hırvatistan vatandaşlık hakkı almak isteyen bireylerin başvuruları yalnızca yetkili kurum olan Hırvatistan Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Hırvatistan ile ilgili vize ve vatandaşlık işlemlerinin tümümden Hırvatistan Konsolosluğu sorumludur.

 

Hırvatistan vatandaşlığına başvurmak isteyen bireyler, konsolosluk tarafından belirlenen süre zarfı içerisinde gerekli işlemleri takip edip, uygun bir zaman diliminde başvuru yapmalıdır. Hırvatistan vatandaşlık işlemleri uzun bir süreyi kapsayan ve birçok belge isteyen bir işlem olduğu için, başvuru yapan bireylerin başvuru yapmadan önce ön hazırlık yapması önerilir.

 

Hırvatistan vatandaşlık işlemleri için gerekli belgeler şunlardır;

 

l Pasaport: Minimum 1 yıl, mümkünse daha fazla geçerliliği olan,

l Nüfus Cüzdanı veya Doğum Belgesi,

l Biyometrik Fotoğraf: 35×45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf, mümkünse son 6 ay içerisinde çekilmiş, 3 adet,

 

 

l Herhangi bir Hırvatistan vatandaşının akrabası olduğunuzu kanıtlar nitelikte bir belge, bu belge evlenme belgesi veya bir evlat edinme kararı belgesi olabilir,

 

 

l Eğer boşanmış iseniz, evliliğinizin sona erdiğine dair belgeler tarafınızdan talep edilebilir. Eşiniz vefat ettiyse, kendisinin vefatına ilişkin belgelerin de talep edilmesi mümkündür.

 

 

l Türkiye Cumhuriyeti’nde resmi nitelik taşıyan adli sicil belgesi (Mümkünse son 3 ay içerisinde alınmış)

 

 

l Başvuru yapan bireyin A1 seviyesinde dili bildiğini gösteren belge.

Hırvatistan Çalışma İzni-Gerekli Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hırvatistan’da çalışma hakkına sahip bireyler olsa da çalışmak için gerekli şartlara sahip olmalıdır. Hırvatistan’da çalışmak istiyor iseniz Hırvatistan’da ikamet eden ve size referans olmaya aday kişinin vize başvuru formunu doldurarak başvuru yapan vatandaşa yollaması gerekmektedir. Ayrıca çalışma vizesi başvuru yapacak bireyin, Türkiye’de çalışma kartı çıkarması da önemli bir ayrıntıdır. Belirli bir şirket ile yapılacak olan anlaşma ve kalış süreside gerekli belgelerin arasında eklenmelidir. Bu belgelere ek olarak aşağıdaki belgelere ihtiyaç vardır;

 

l Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formunu, tamamen ve samimiyetle doldurun. Ayrıca elektronik bir şekilde gerekli bilgilerle doldurup, basılı kopyasını yazdırabilirsiniz.

l Fotoğraf: 2 adet fotoğraf eklenmelidir; fotoğraf pasaport formatında olmalıdır. (Hafif bir arka plana sahip yüz hatlarınızın belirgin olduğu 35×45 mm ebatlarında)

l Pasaport: Pasaportunuz ve önceki vizelerinizin – iade tarihinden sonra en az 3 ay geçerli – kopyaları gereklidir. Pasaportunuzda en az iki boş sayfa olmalıdır(Son 10 yılda alınmıi olmalı)

l Sağlık Sigortası: Hırvatistan ve tüm bölgesinde seyahat sağlık sigortası onayı en az 30.000 € teminatlı olması gerekmektedir.

l Uçak Bilgileri: Hırvatistan’dan giriş ve çıkışı belirten tarihler ile uçuş programı.

l Konaklama Bilgileri: Hırvatistan’da amaçlanan konaklama süresi boyunca Otel Rezervasyonu.

l Medeni Durum: Medeni durum kanıtı (evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi)

l Nüfus Kağıt Örneği: Son 1 ay zarfı içinde Nüfus kağıt örneğinin aslı(İngilizce)

l Eğitim Durumunu Gösteren Belge: Eğitim durumunu gösteren belgenin nüshası(İngilizce)

l Dil Kursuna Katılmış Bireyler İçin: Dil kursunda alınan sertifikanın aslı (renkli fotokopisi ve İngilizce çevirisi) belgelerine ihtiyacınız vardır.

Hırvatistan Oturum İzni-Gerekli Evraklar

Hırvatistan’da oturum izni vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gerekli bilgileri özenli bir şekilde inceledikten sonra başvuru yapmalıdır. Hırvatistan oturum izni için gerekli evrakların incelenmesini Hırvatistan Göçmenlik Bürosu yaparken, asıl karar yetkisi olan Hırvatistan Konsolosluğu’dur. Gerekli bilgilerin toplanılması ve değerlendirilmesi halinde Hırvatistan’da oturma izni alabilecek nitelikte olan vatandaşlar, vize işlemlerinden sonra Hırvatistan’ya seyahat edebilirler. Hırvatistan oturum izni vizesi alabilmek için aşağıda yer alan bilgilere ihtiyaç vardır;

 

 

 

l Pasaport: Başvuru yapacak bireyin pasaportunun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat dönüşünüzden itibaren 3 aylık süreyle geçerliliği olmalıdır.

 

 

l 3 adet Biyometrik Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekildiğiniz 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olacak şekilde oluşan fotoğrafın daha önce hiçbir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.

 

 

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Güncel tarihli ikamet ettiğiniz yerin adres bilgilerinin yer almasını destekleyem nüfus kayıt örneği ve kimlik kartınızın ön ve arka yüzleri görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopinizin bulunması gerekiyor.

 

 

l Evlilik cüzdanın fotokopisi (Tercüman tarafından çevrilmiş İngilizce)

 

 

l Bu belgelere ek olarak eş veya çocuk içinde aşağıdaki belgelere ihtiyacınız vardır;

 

 

l Başvuru yapan bir eşin Hırvatistan sınavlarını geçmesi gerekiyor (6 ay içinde A1, 9 ay içinde A2)

 

 

l Boşanmış çocukların ebeveynlerine ait boşanma belgesinin aslı (İngilizce olmalı)

 

 

l Ebeveynler evli ise çocukları için muvafakatname

 

 

Ayrıca başvuru sahibi birey, 18 yaşından küçük ise başvuru esnasında yanında anne veya babasının bulunması zorunludur.

Hırvatistan Vize Ücreti

Hırvatistan’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, alacağı vize kategorisine göre belirlenen vize ücretini ödemesi zorunludur. Aksi takdirde vize ücretinin ödenmemesi durumunda, bireyin vize işlemleri iptal olacaktır. Vize başvurularınız sırasında ister kısa dönem ister uzun dönem seyahat planınızın olması durumunda, vize ücretinin ödendiğini gösteren dekontun mutlaka belgeleriniz arasında yer almalıdır.

 

Ayrıca ödeyeceğiniz vize ücretine, konsolosluk ve koordinasyon işlemleri ücretlerinin de dahil olduğuna dikkat ediniz. Vize ücretleri kısa ve uzun dönem seyahatleriniz için değişmekle beraber, vize başvurunuzdan önce Konsolosluk tarafından yayınlanan ve güncel olan vize ücretlerini incelemeniz gerekmektedir. Hırvatistan vize ücretinin, vize başvurunuzun kabul edilmediği durumda iadesi mümkün olmamakla beraber, tekrar vize başvurusu yapmanız durumunda tekrar vize ücreti ödemeniz gerekiyor.

 

Hırvatistan vize ücretini sadece Hırvatistan vize işlemlerinde kullanabilir ve yalnızca başvuru yapan birey tarafından kullanılabilir. Herhangi bir vatandaşa vize ücretini satmak veya devretme olasılığı kesinlikle mümkün değildir.

 

Aşağıda yer alan 2020 yılına ait güncel Hırvatistan vize ücretleri şöyledir;

 

Vize Türleri

 

Vize Harç Ücreti

 

Başvuru Hizmeti Ücreti

 

Danışmanlık Hizmet Ücreti

 

Toplam Vize Başvuru Ücreti

 

Turistik Vizesi

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 30 Euro

 

 115 Euro

 

Ticari Vize

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 30 Euro

 

 115 Euro

 

Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 30 Euro

 

 115 Euro

 

Kültürel-Sportif-Eğitim Amaçlı Vize

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 30 Euro

 

 115 Euro

 

Resmi Ziyaret Vizesi

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 30 Euro

 

 115 Euro

 

Tedavi Amaçlı Vize

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 30 Euro

 

 115 Euro

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı