İspanya Vize Başvurusu

İspanya Vize Başvurusu

İspanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize kategorilerini dikkatli bir şekilde inceledikten sonra vize işlemlerine başlamalıdır. 90 günden az yani kısa seyahat vize kategorisini içinde barındıran Schengen vizesi ve D tipi yani uzun süreyi kapsayan seyahatleri tanımlayan vize kategorilerinin incelenmesinde fayda var. İspanya Konsolosluğu vize işlemlerinizle ilgilenip bundan sorumlu olurken, konsolosluğun belirlediği merkezler aracılığı ile başvurularınızı tamamlamanız gerektiğine dikkat ediniz. Ayrıca başvurmak istediğiniz vize türü uzun süreli olacak ise yani 90 günden fazlaysa, o zaman direkt bir şekilde İspanya Konsolosluğu’na müracaat etmeniz gerekecektir.

 

İspanya vize işlemlerine, gerekli olan bilgilerin özenli bir şekilde araştırılıp, tamamlanmasından sonra vize işlemlerine başlamanız gerekiyor. Başvuru için gerekli bilgilerin derinlenmesi araştırılıp, doğru bir şekilde teslim edilmesi İspanya vize işlemlerinizi kolay bir hale getirecektir.

 

İspanya vize işlemlerini tamamladıktan sonra gerekli belgelerin teslim edilmesi halinde eğer İspanya Konsolosluğu ek bir belge talep etmez ise, İspanya vizenizin sonucu 1 hafta ile 10 iş gününde bildirilecektir. İspanya Konsolosluğu ek bir belge talep eder ise, vize sonucunuz 10 iş gününü aşacaktır. İspanya vize işlemleri için bazı standart belgeler şunlardır;

 

l Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış olmalı, 2 sayfası boş olmalı ve dönüş tarihinizden itibaren 3 ay geçerli olmalı,

l 2 Adet Biyometrik Fotoğraf: 35×40 mm ölçülerinde ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı,

l Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüklerinden teslim alınmalı,

l Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın ön ve arka yüzü fotokopi içerisinde görülmeli,

l Banka Hesap Dökümü: Son 3 ayı kapsayan ve en az 5000 TL bakiyesi olan banka hesabınızın hareketlerini gösteren doküman,

l İspanya Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formu kesinlikle tamamen doldurulmalı ve İspanya vize başvurusunda bulunan birey, başvuru esnasında yanında yer almasına dikkat etmesi gerekmektedir.

l Sağlık Sigortası: 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortasının başvuru yapan birey tarafından yapılması gereklidir.

l Uçak-Otel rezervasyonları: Uçak ve otel rezervasyonlarınızın yer aldığı doküman, başvuru esnasında belgelerinizin arasında olmalıdır.

l Muvafakatname: 18 yaşından küçük vatandaşlar için, anne veya babası tarafından noter tasdikli muvafakatname.

 

İspanya Turistik Vize İşlemleri

 

İspanya’ ya Turistlik amacıyla gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabi tutulmaktadır. Yapılacak başvuru konsolosluk yoğunluğuna göre 5 ile 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. İspanya turistlik vize işlemleri için Gaziantep vize merkezi aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz. Merak ettiğiniz vize işlemleri ile ilgili olarak bilgileri vizeofisi.net de bulabilirsiniz.

 

İspanya Turistlik Vize İşlemleri için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya turistlik vize başvurusu kapsamında İspanya Başkonsolosluğuna gitmesine gerek yoktur. Tüm vize işlemleri Gaziantep vize merkezi aracılığı ile yapılmaktadır. Başvuru dönemin aşağıdaki detaylara dikkat edilmesi son derece önemlidir.

 

 • Başvuru formunun eksik veya hatalı doldurulması son derece önemlidir. Eksik veya hatalı doldurulacak form, başvuru sürecini olumsuz etkileyecektir.
 • İspanya turistlik vizesi 90 günlük olarak verilmektedir.
 • İspanya turistlik vizesi konsolosluk yoğunluğuna göre 5 ile 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Yaşanacak yoğunluk sebebiyle bu süre 30 iş gününe kadar uzayabilmektedir.
 • Schengen vizesi kapsamında parmak izi veren kişilerin, tekrar parmak izi vermesi gerek yoktur. Daha önce verilen parmak izleri 5 yıl süreyle geçerlidir.
 • İspanya Turistlik vize başvurusundan sonra Pasaportunuzun en az 90 gün daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun yırtık veya yıpranmamış olmaması gerekmektedir.
 • Yaşadığınız şehir ile ikametgah adresinin mutlaka uyumlu olması gerekmektedir. Farklı bir adresle yapılacak başvurular olumsuz sonuçlanacaktır.
 • İspanya Turistlik vize başvurusu yaparken kullanacağınız sağlık sigortasının özel olmaması gerekmektedir. Özel sağlık sigortası konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.
 • Olası evrak eksiklerinde konsolosluk tarafından aranabilirsiniz. Evrakların zamanında teslimatı, başvuru sürecini olumlu etkileyecektir.
 • İspanya Turistlik vize başvurusu seyahat tarihinize en geç 1 ay kalaya kadar yapılması gerekmektedir.
 • Konsolosluk vize başvurusu için, 6 yaş altı çocuklardan herhangi bir ücret alınmamaktadır.
 • 6 Yaş üzeri bireylerden konsolosluk harcı olarak 270 TL ödeme yapılması gerekmektedir.
 • Turistlik vize başvurusu sonunda konsolosluk tarafından mülakata çağırılabilirsiniz.
 • Schengen vizesi kapsamında yapılacak başvurular da öncelik o ülkede kalacağınız süreye göre belirlenmektedir.
 • Çok girişli vize işlemleri için mutlaka Gaziantep vize merkezi ile iletişime geçirmesi gerekmektedir.
 • 12 Yaşına kadar olan bireylerin parmak izi alınmış olsa bile mutlaka mülakata girmesi gerekmektedir.

 

İspanya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

 

İspanya da bulunan turistlik bölgeleri gezmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabi tutulmaktadır. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile yapılacak İspanya turistik vize başvurusu konsolosluk yoğunluğuna göre ile 15 iş günü arasında değişmektedir. Turistlik vize başvurunuzun sonucu tarafınıza konsolosluk tarafından bildirilecektir.

Hazırlanması Gereken Evraklar

 

Türkiye Cumhuriyet vatandaşları İspanya’ ya yapacakları turistlik gezilerde vizeye tabi tutulmaktadır. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile yapılacak turistlik vize başvurusu önce aşağıdaki evrakların eksiksiz hazırlanması son derece önemlidir.

 

 • İspanya turistlik vize başvurusu için form doldurulması gerekmektedir.
 • İngilizce dilinde veya İspanyolca dilinde hazırlayacağınız vize talep dilekçesinin teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesinde mutlaka hangi amaçla İspanya’ ya gideceğinizden bahsetmeniz son derece önemlidir.
 • Başvuru sırasında verilen 10 yıldan daha eski pasaport kabul edilmemektedir.
 • Eski, yırtık pasaportlar içinde vize verilmiş olsa bile ülkeye giriş esnasında izin verilmemektedir.
 • Başvuruda kullanılacak pasaportun, seyahat tarihinden itibaren ez az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Son 3 ay içerisinde ve gözlüksüz olarak çekilmiş biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Islak imzalı ve kaşeli maaş bordrosunu başvuru dosyası ile birlikte teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Şahsına ait banka hesabınızın bilgileri ıslak imzalı ve kaşeli şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Uçak ve kalacağınız otel de yapacağınız rezervasyon bilgilerinizin eksik olarak teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi mutlaka başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.
 • E-devlet üzerinden alacağınız sabıka kaydı bilgilerin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • İspanya turistlik vize başvurusu için sağlık sigortasının yapılması son derece önemli ve gereklidir.
 • Başvuru süresi içerisinde kullanacağınız tüm evrakların güncel olması gerekmektedir.

 

Yukarıda bulunan evraklarla birlikte yapacağınız İspanya turistlik vize başvurunuz 5 iş günü ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru süresi içerisinde konsolosluk bünyesinden eksik belgeler için aranabilirsiniz. Eksik belgelerinizin olması durumunda mutlaka kısa sürede hazırlayıp konsolosluk bünyesine teslim etmelisiniz.

vizeofisi.net adresinde tüm detaylar yer almaktadır. Unutulmaması gereken en önemli husus ise vize sonuçlanma süresinin 90 gün olduğudur. Alacağınız vize ile birlikte İspanya da 90 gün boyunca turistlik faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Yapacağınız vize başvurusunun mutlaka 1 ay önceden yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

 

 

İspanya Kültür/Konferans Vizesi İçin Evraklar

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya da düzenlenen kongre, konferans gibi etkinliklere katılmak istemeleri durumunda Gaziantep vize merkezi aracılığı ile vize başvurusu yapması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapacakları İspanya kültür ve konferans vizesi başvurusu konsolosluğun yoğunluğuna göre 5 ile 15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Yapacağınız başvuru da eksik evrak olmasın halinde İspanya konsolosluğu sizinle irtibata geçebilir. İspanya vizeleri ile ilgili bilgiler vizeofisi.net de yer almaktadır.

 

Standart Olarak Hazırlanması Gereken Evraklar

 

 • Vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. 18 Yaşında küçük bireylerin dolduracağı başvuru formunu mutlaka annesi ve babası tarafından imzalanmalıdır. Aksi halde doldurulan form geçersiz sayılacaktır.
 • Son 3 ay içerisinde çekileceğiniz biometrik fotoğrafta gözlük gibi aksesuarların olmaması gerekmektedir. Gözlük gibi aksesuar ile çekilen fotoğraflar geçersiz sayılacaktır.
 • Başvuru yapılacak pasaportun 10 yıldan eski, yırtık veya yıprak olmaması gerekmektedir.
 • Islak imzalı ikametgah belgesinin başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.
 • Etkinliği düzenleyen bireylerin veya şirketlerin davetiye mektubunun başvuru formuna eklenmesi mecburidir.
 • Kültürel hizmet sağlayıcısı kapsamında İspanya ya gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ıslak imzalı sözleşme yapması ve başvuru formuna bu sözleşmeyi eklemesi gerekmektedir.
 • Spor etkinliğine katılacak bireylerin İspanyol federasyonundan alacağı davetiye başvuru formuna eklenmelidir.
 • İspanya da düzenlenen etkinlik ve konferansa şirket çalışanı olarak gidiyor iseniz şirket belgelerini başvuru formuna eklemelisiniz
 • İspanya da düzenlenen etkinlik ve konferansa şirket çalışanı olarak gidiyor iseniz maaş durumunuzu gösteren bir yazının başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.
 • Ankara ilinde başvuru yapan çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvuru formuna 3 aylık hizmet dökümünü sunması gerekmektedir.
 • Konferansa veya etkinliğe katılacak çalışanın, şirketinden alacağı izin belgesini başvuru formuna eklemesi gerekmektedir.
 • Emekli bireylerin İspanya da düzenlenecek etkinlik ve konferanslara katılabilmesi için e-devlet üzerinden alacağı emekli belgesini başvuru formuna eklemesi gerekmektedir.
 • Emekli bireylerin, başvuru yaparken mutlaka son 3 aya ait maaş dökümünü paylaşması gerekmektedir.
 • Öğrencilerin İspanya da düzenlenen etkinlik veya konferanslara katılabilmesi için mutlaka davetiye mektubuna sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak bireyler 18 yaşından küçük ve tek başına seyahat edecekler ise mutlaka noter onaylı muvafakatnameyi konsolosluğa sunması gerekmektedir.

 

İspanya Ticari Vize İşlemleri

 

İspanya hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ticari faaliyetlerde bulunabilmesi için vizeye tabi tutmaktadır. Ticari amaçla İspanya’ ya gerçekleştireceğiniz seyahatler için mutlaka 1 ay önceden başvuruda bulunmanız gerekmektedir. İspanya ticari vize işlemleri için konsolosluğa gitmeye gerek yoktur. Tüm ticari vize işlemleri Gaziantep vize merkezi tarafından yapılmaktadır.

İspanya Ticari Vize İşlemleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya ticari vize başvurusu yapmadan önce birtakım hususlara dikkat etmesi son derece önemlidir. Öncelikli olarak pasaportunuzun eski veya yıpranmış olmaması gerekmektedir. Ticari vize başvurusu yapılacak pasaportun, başvuru süresinden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Gaziantep vize merkezi tarafından konsolosluğa yapılacak başvurular ortalama 5 ile 15 iş günü sonunda sonuçlanmaktadır. Başvurunuzun sonuçlanma süresi konsolosluk yoğunluğuna göre artabilmekte veya azalabilmektedir. Ayrıca ticari vize başvurularının en geç 1 ay önceden yapılması gerekmektedir.

 

İspanya konsolosluğu standart belgeler dışında sizden ek belge talep edebilmektedir. Talep edilen bu belgelerin en kısa süre içerisinde konsolosluğa ulaştırılması, işlemlerin hızlandırılması açısından son derece önemlidir. Pasaport işlemleri sırasında verdiğiniz parmak izleri, konsoloslukta işe yaramamaktadır. Bu durumda Gaziantep vize merkezi, sizlere parmak izi konusunda yardımda bulunacaktır. Tüm detaylar vizeofisi.net adresinde bulunmaktadır.

 

Ticari amaçla İspanya da bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için davet mektubu gerekmektedir. Davet mektubu olmayan kişilerin yapacakları başvuru olumsuz şekilde sonuçlanabilmektedir. Ticari vize başvurusu yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları mutlaka mesleki bilgilerini, şirket geçmişi ile ilgili belgeleri başvuru formuna eklemesi gerekmektedir. Eklenecek bu belgeler sayesinde başvuru sürecinin kısalacağı unutulmamalıdır.

 

İspanya ticari vize başvurusunun iki aşamalı olduğu unutulmamalıdır. Birinci aşamanın sonucu tarafınıza bildirilecektir. Olumlu şekilde sonuçlanan başvurulardan sonra konsolosluk, ilgili kişiyi mülakata davet etmektedir. Mülakat bilgileri Gaziantep vize merkezine ulaşır ulaşmaz, tarafınıza bilgi verilecektir. Randevu saatinde mutlaka konsolosluk binasında olunması son derece önemlidir. Mülakat işleminin başarıyla sonuçlanmasının ardından ticari vize izni tarafınıza verilecektir.

 

İspanya ticari vize işlemlerinde unutulmaması gereken bir diğer husus ise rezervasyon işlemidir. Gaziantep vize merkezi olarak rezervasyon belgeleri tarafımız tarafından tamamlanarak başvurunuz yapılacaktır.

 

İspanya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya da ticari faaliyetlerde bulunabilmesi için vizeye ihtiyaç duymaktadır. Şirket sahibinin yazacağı dilekçenin yanı sıra aşağıdaki belgeler ise vize başvurusu yapılmaktadır. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile yapılacak İspanya ticari vize başvuruları 5 iş günü ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru süreci, konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak artabilmekte veya azalabilmektedir.

Gaziantep vize merkezi olarak başvuru sürecinin sonucu size bildirilecek ve mülakat randevunuz sizinle paylaşılacaktır. Randevu saatinde konsolosluk binasında bulunmanız son derece önemlidir. İspanya ticari vize başvuruları hakkında vizeofisi.net de bilgiler bulunmaktadır.

İspanya Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İspanya da ticari faaliyetlerde bulunabilmesi için Gaziantep vize merkezi aracılığıyla başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru sürecinde aşağıdaki evrakların eksik olarak hazırlanması ve Gaziantep vize merkezi bürosuna teslim edilmesi son derece önemlidir.

 • İnternet üzerinde alacağınız vize başvuru formunun eksik olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Hangi sebepten ötürü İspanya da ticari faaliyette bulunabileceğiniz, İngilizce veya İspanyolca dilinde dilekçe yazılması gerekmektedir.
 • Pasaportunuzun 10 yıldan eski, yıprak veya yırtık olmaması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzun en az 3 ay geçerliliğin olması gerekmektedir.
 • Son 3 ay içerisinde gözlüksüz olarak çekilmiş biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Planlanan yolculuk için uçak rezervasyon bilgilerinin başvuru formunda belirtilmesi gerekmektedir. Rezervasyon bilgileri yazılırken PNR kodunun yazılması son derece önemlidir.
 • İspanya da kalacağınız otelin bilgileri eksiksiz olarak bildirilmeli ve rezervasyon bilgilerin PDF formatında paylaşılması gerekmektedir.
 • Islak imzalı ve kaşeli şekilde hazırlanmış seyahat sağlık sigortasının başvuru esnasında verilmesi son derece önemlidir.
 • SGK kurumundan alınacak işe giriş belgesi başvuru formuna eklenmelidir.
 • SGK kurumunda alınacak ve üzerinden barkod bulunan tescil ve hizmet döküm belgesi gerekmektedir. Bu belgenin son 1 hafta içerisinde alınması son derece önemlidir.
 • Son 3 aya ait ıslak imzalı maaş bordrosu gerekmektedir.
 • Çalıştığınız kuruma ait faaliyet belgesinin bulunması gerekmektedir.
 • İş yerinize ait resmi gazetenin mutlaka başvuru sürecinde sunulması gerekmektedir.
 • Barkod bulunan vergi levhasının aslı veya fotokopisi gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişi çalışan veya iş yer sahibi ise İspanya Başkonsolosluğuna hitaben yazılmış ıslak imzalı ve kaşeli mektubun olması gerekmektedir.
 • Fuar amacıyla İspanya’ ya gidiliyor ise fuar giriş kartının ve giriş belgesinin sunulması gerekmektedir.

 

İspanya Aile Ziyaret Vizesi

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya da bulunan akrabalarını ziyaret edebilmesi için vizeye tabi tutulmaktadır. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile yapılacak vize başvurusu 5 iş günü ile 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. İspanya başkonsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak bu süre uzayabilmekte veya kısalabilmektedir. Başvuru sonucunuz Gaziantep vize merkezi tarafından size bildirilecektir. İspanya vizesi ile ilgili tüm detaylar vizeofisi.net de yer almaktadır.

 

İspanya Aile Ziyaret Vizesi Başvuru Sürecinde Bilinmesi Gerekenler

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya da bulunan akrabalarını ziyaret edebilmek için İspanya Başkonsolosluğundan vize alması gerekmektedir. İspanya aile ziyaret vizesi başvurusu yapacak bireylerin aşağıdaki listeye dikkat etmesi son derece önemli.

 

 • İspanya aile ziyaret vizesi başvurusu 5 iş günü ile 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.
 • İspanya aile ziyaret vizesi Schengen kapsamında değerlendirmektedir.
 • İspanya aile ziyaret vizesi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ilgili ülkede 90 gün boyunca bulunabilmektedir.
 • İspanya vizesi başvurusu ile seyahat tarihi arasında 17 günün bulunması son derece önemlidir. 17 Günden önce yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır.
 • Başvuru kapsamında kullanılacak pasaportun en az 3 ay daha geçerlilik süresinin olması zorunludur.
 • Gözlük başta olmak üzere çeşitli aksesuarlar ile çekilecek biometrik fotoğraf kabul edilmemektedir.
 • Davetiye mektubunun İspanyolca veya İngilizce dillerinde yazılması gerekmektedir.
 • İngilizce veya İspanyolca dillerinde yazılan davetiye mektupları, İspanya da bulunan belediyelere onaylatılması gerekmektedir.
 • Karşı taraf tarafından hazırlanacak davet mektubunda, hangi sebeple İspanya da bulunulacağınızın yazılması gerekmektedir.
 • Schengen vizesi kapsamında İspanya da bulunan ve daha sonra Schengen vizesi kapsamında başka ülkeye seyahat edecek bireylerin mutlaka başvuru formunda bu durumu belirtmesi gerekmektedir.
 • İspanya aile ziyaret vizesi kapsamında sağlık sigortasının yapılması zorunludur. 30 Bin değerindeki sağlık sigortasını yaptırdığınıza dair dekontu mutlaka başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.

 

Yukarıdaki maddeleri dikkat ederek hazırlanacak başvuru formları yasal süre içerisinde değerlendirilmekte ve tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır. Başvuru süresi kapsamında konsolosluk, ilgili bireyi arayabilir ve ekstra evrak talebinde bulunabilir. Eksik evrak durumunda, eksik evrakların kısa sürede hazırlanıp konsolosluğu iletilmesi işlemleri hızlandıracaktır. Tüm başvuru sürecinde olduğu gibi ayrıntılı bilgi almak isteyen kişilerin Gaziantep vize merkezi aracılığı ile irtibata geçmesi son derece önemlidir.

 

İspanya Aile Ziyaret Vizesi Evraklar

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya da yaşayan akrabalarını ziyaret edebilmek için vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Vize başvurusu kabul edilen kişiler, 90 gün boyunca İspanya topraklarında kalabilmektedir. Bu sebepten ötürü vize prosedürleri Schengen kapsamında yürütülmektedir. Eksiksiz şekilde yapılacak vize başvuruları 5 iş günü ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre artabilmekte veya azalabilmektedir.

 

 

 

 

İspanya Aile Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evrakların Listesi

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya da bulunan akrabalarını ziyaret edebilmek için vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. İspanya konsolosluğu aile ziyaret vizesini Schengen kapsamında değerlendirmektedir. Aşağıda bulunan evrakların eksiksiz şekilde hazırlanıp teslim edilmesi, başvuru sürecini olumlu şekilde etkileyecektir. Daha detaylı bilgi için vizeofisi.net adresini inceleyebilirsiniz.

 

 • Davetiye mektubu başvuru sürecinin ilk adımıdır. Akrabalarınız tarafından hazırlanacak bu davetiyenin İngilizce ya da İspanyolca yazılması ve belediyeye onaylatılması gerekmektedir.
 • Aile ziyaret vizesi için başvuruları kapsamında mutlaka ikametgah belgesine ihtiyaç vardır. Her yaştan kişinin alması gereken bu belge e-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • Başvuru sürecinden sonra pasaportunuzun en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacağınız pasaportun yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir.
 • Son 3 ay içerisinde ve gözlüksüz şekilde çekileceğiniz biometrik fotoğraf başvuru belgesine eklenmektedir.
 • Nüfus cüzdanınızın ve başvuru yapacağınız pasaportun fotokopileri gerekmektedir.
 • E-devlet üzerinden alınacak nüfus kağıt örneği başvuru belgelerine mutlaka eklenmelidir.
 • Islak imzalı banka hesap dökümü belgesi mutlaka eklenmelidir.
 • Ekstra olarak gelir belgelerinizi veya tapularınızı başvuru formuna ekleyebilirsiniz.
 • Çalışan veya işveren bir kişi iseniz şirket belgelerini başvuru formuna eklemelisiniz.
 • Aile ziyaret vizesi kapsamında başvuru yapacak kişi öğrenci ise, e-devlet üzerinden alınacak öğrenci belgesini vermesi gerekmektedir.
 • Emekli bireylerin, emekliliğini kanıtlayan belgeleri başvuru formuna eklemesi gerekmektedir.
 • Yukarıdaki tüm belgelerin yanı sıra İspanya aile ziyaret vizesi başvuru formunu eksiksiz doldurmalı ve teslim etmelisiniz.

 

Yukarıdaki belgelerle birlikte Gaziantep vize merkezi bürolarına gelerek İspanya aile ziyaret vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Evraklarınızda herhangi bir eksiklik olmaması durumunda en geç 15 iş günü içerisinde vize başvurunuz onaylanmaktadır. Unutulmaması gereken husus ise konsolosluğun yoğunluğudur. Yoğunluk durumuna göre vize işlemlerinin süresi azalabilir veya artabilir.

 

 

İspanya Transit Vize İşlemleri

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya topraklarını kullanarak yapacakları seyahatlerde transit vize başvurusu yapmak zorundadır. Gaziantep vize merkezi aracılığı yapılacak vize başvuruları 5 ile 15 takvim gününde sonuçlanmaktadır. Başvuru süresi içerisinde konsolosluk tarafından aranabilir ve sizden ek evrak istenebilir. İstenen evrakların kısa süre içerisinde teslim edilmesi, başvuru sürecini olumlu şekilde etkileyebilecektir.

İspanya transit vize başvurusunda unutulmaması gereken bir diğer husus ise, başvurunun en geç 1 ay önceden yapılmasıdır. Bu süreden sonra yapılacak başvurular da vize işlemi yoğunluğa bağlı olarak yetişmeyebilir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isteyen kişilerin Gaziantep vize merkezi ile irtibata geçmesi yeterli olacaktır. gaziantepvize.net adresinde İspanya vizeleri ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

İspanya Transit Vize İşlemlerinde Önemli Noktalar

 • 10 Yıldan eski olan pasaportlar konsolosluk tarafından reddedilecektir.
 • Pasaportunuzun yırtık, yıpranmış veya eski olmaması gerekmektedir. Bu tip durumlarda vize verilmiş olsa da ülkeye giriş yapmanıza izin vermeyebilirler.
 • Başvuru formunda kullanacağınız biyometrik fotoğrafın mutlaka son 6 içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. 6 Aydan daha uzun süreli fotoğraflar konsolosluk tarafından reddedilecektir. Ayrıca gözlükle veya farklı bir aksesuar ile çekilmiş biometrik fotoğraflarda konsolosluk tarafından reddedilecektir
 • 30 Bin Euro teminatlı sağlık sigortasının yapılması gerekmektedir.
 • Hazırlanacak vize talep dilekçesinde mutlaka seyahat amacınızı belirtmeniz gerekmektedir.
 • Schengen vizesi kapsamında parmak iziniz alındı ise bir daha alınmasına gerek yoktur. Daha önce Schengen vizesi kapsamında başvuru yapmayan kişilerin mutlaka parmak izi vermesi gerekmektedir.
 •  İspanya transit vize kapsamında bineceğiniz ulaşım aracını kanıtlayan bir belgenin hazırlanması gerekmektedir.
 • Daha önce İspanya vizesine başvuru yapmayan kişilerin, bizzat konsolosluğa giderek başvuru yapması gerekmektedir. Daha önce İspanya vizesi kapsamında başvuru yapan kişilerin bizzat konsolosluğa gitmesine gerek yoktur. Başvuru süreciniz Gaziantep vize merkezi aracılığıyla yapılabilmektedir.
 • Transit vize kapsamında aracınızın ruhsatını veya uluslararası alanda geçerli ehliyetinizi konsolosluğa sunmanız gerekmektedir. Eğer başka birinin aracı ile seyahat edecek iseniz mutlaka ilgili kişiden yazılı ve ıslak imzalı belge almanız gerekmektedir.
 • Tüm evrakların tamamlanmasıyla birlikte başvuru süreciniz hızlı bir şekilde başlayacak ve eksik evrakların olmamasın halinde kısa süre tamamlanacaktır.

 

 

İspanya Transit Havaalanı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, İspanya hava sahasını kullanabilmesi için mutlaka vize başvurusu yapması gerekmektedir. Kısa süreli vize olarak da değerlendirilen bu vize türü ile birlikte Schengen bölgesinde serbest bir şekilde dolaşılabilmektedir. İspanya dışından üçüncü bir ülkeye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, transit vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

İspanya Transit havaalanı başvurularında, bölge ayrımı bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü transit vize başvurunuzu, Gaziantep vize merkezi aracılığı ile konsolosluğa gitmeden gerçekleştirebilirsiniz. İspanya transit vize başvuruları konsolosluğun yoğunluğuna göre 5 ile 15 takvim gününde sonuçlanmaktadır. Bu süre içerisinde konsolosluk sizi arayabilir ve sizden ekstra olarak belge talebinde bulunabilir. İspanya transit havaalanı vizesi hakkında tüm bilgiler vizeofisi.net adresinde yer almaktadır.

Transit Vize için Standart Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya topraklarını kullanarak farklı bölgelere seyahat etmek isterse vizeye tabi tutulmaktadır.

 

 • Transit vize başvurusu yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportunun eksik, yırtık veya yıpranmış olmaması istenmektedir. Ayrıca 10 yıldan eski pasaportlar kesinlikle konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.
 • İspanya konsolosluğuna hitaben yazılmış ve seyahat amacınızı anlatan vize dilekçe formunun teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğrafın başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafın kesinlikle gözlük gibi aksesuar ile çekilmesi durumunda konsolosluk tarafından kabul edilmeyecektir.
 • İspanya topraklarını kullanarak gideceğiniz ülkenin vize onay kağıdı gereklidir.
 • 18 Yaşından küçük bireylerin, noter onaylı, anne ve babasından imzalı muvafakatname alması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaport, nüfus cüzdanı veya kimlik kartının fotokopisi başvuru formunda sunulmalıdır.

İspanya Transit Havaalanı Vizesi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İspanya transit havaalanı vizesi kapsamında, vize sahibinin vize bölgesinden çıkıp Schengen bölgesine girmesine kesinlikle izin verilmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının transit vize başvurusu yapabilmesi için mutlaka varış yerinin vizesini almış olması gerekmektedir. Aksi halde yapılacak başvurular konsolosluk tarafından reddedilecektir. İspanya konsolosluğuna yapılacak transit vize başvuruları, 5 ile 15 takvim gününde sonuçlanmaktadır. Konsolosluk yoğunluğuna göre bu süre 30 takvim gününe kadar uzayabilmektedir. İspanya transit vize işlemleri başvurunuz Gaziantep vize merkezi tarafından takip edilmekte ve sizlere bilgi verilmektedir.

İspanya Transit Gemici Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

İspanya’ya iş amacıyla seyahatlerde denizaşırı seyahatler de bulunacak Türkiye Cumhuriyeti gemi adamları, vizeye tabi tutulmaktadır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti gemi çalışanları, iş amacıyla İspanya kara sularından geçebilmektedir. İspanya kara sularını kullanarak başka bir ülkeye gidecek kişiler de Transit geçiş vizesi almak zorundadır. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile yapılacak vize başvuruları, konsolosluk yoğunluğuna göre 5 ile 15 takvim günün de sonuçlanmaktadır.

İspanya Transit Gemici için Hazırlanması Gereken Evraklar

İspanya’ ya veya İspanya karasularını kullanarak başka ülkeye iş amacıyla seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti gem çalışanları vize işlemlerine tabi tutulmaktadır. Gemici çalışanlarının ve gemilerin ayrı olarak değerlendirildiği vize işlemleri için gerekli evrak listesini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması son derece önemlidir. Eksik veya yanlış doldurulan başvuru formlar kesinlikle kabul edilmemektedir.
 • İspanya transit gemici vize için başvuru yapacak bireylerin pasaportu en az 6 daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş ve gözlük gibi aksesuarların takılı olmadığı 2 adet biometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Çalıştığınız denizcilik şirketiyle ilgili her türlü belge, doküman ve kontratın başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.
 • Konsolosluğa hitaben yazılacak, İngilizce vize talep dilekçesinin yazılması gerekmektedir.
 • Deniz çalışanlarında bulunan gemici cüzdanının fotokopisi başvuru aşamasında sunulması gerekmektedir.
 • Şirket ile gemici arasında yapılan veya yapılacak sözleşmenin mutlaka başvuru formunda değerlendirilmesi gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyet nüfus cüzdanınızın veya kimlik belgenizin fotokopisi vize başvurusunda gerekmektedir.
 • E-devlet üzerinden veya nüfus müdürlüğünden alınacak nüfus kağıt örneğinin başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.
 • Yolcu gemisinde çalışan bireylerin, konsolosluğa hitaben yazılan İngilizce vize talep dilekçesinin başvuru formunda eklenmesi gerekmektedir.
 • Yolcu gemisinde çalışacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nüfus kağıt örneğinin başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir. Nüfus kağıt örneği nüfus müdürlüklerinden veya e-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • Yolcu gemisinde çalışacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güncel ikametgah adresinin başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı veya kimlik kartının fotokopisinin başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.
 • Gemi şirketiyle yapılacak olan sözleşmenin ve gemi şirketinden size verilen davetiyenin orijinal ve fotokopisinin başvuru formunda eklenmesi gerekmektedir.

 

İspanya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

Eğitim için İspanya ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Gaziantep vize merkezi aracılığı ile öğrenci vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Öğrenci vizesi amaçlı yapılan başvurular, Schengen vizesi kapsamında değerlendirilmekte ve 90 günlük seyahat süresi tanımlanmaktadır. Öğrenci vizesi kapsamında hazırlanacak evraklar, başvuru yapan kişinin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. İspanya öğrenci vizesi başvurusu 7 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir.

 

Başvuru Yapacak Bireylerin Hazırlaması Gereken Evraklar

 

 • İspanya öğrenci vizesi formunun eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş ve gözlük gibi aksesuarların olmadığı biometrik fotoğrafın başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru esnasında kullanacağınız pasaportunuzun 10 yıldan eski, yıprak ve yırtık olmaması gerekmektedir.
 • E-devlet üzerinden alınacak ikametgah belgesinin mutlaka barkodlu olması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı ve pasaportunuzun fotokopisi başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.
 • Eğitim göreceğiniz kurumdaki ders saatlerinin başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.
 • Eğitim masraflarınızın ödendiğine daire dekontun başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.
 • İspanya eğitim gezisi kapsamında kalacağınız yurt’ a yaptığınız ödemenin makbuzun teslimi gerekmektedir.
 • Banka hesap özetinizin eklenmesi gerekmektedir.
 • Erasmus kapsamında gideceğiniz üniversitenin davet mektubunun başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.
 • AB Eğitim programı kapsamında başvuru yapan bireylerin, destek mektubunun olması gerekmektedir.
 • Öğretmen veya öğretim görevlilerin vize başvurusu yapması için hizmet döküm belgesi, maaş bordrosu ve SGK işe giriş belgesinin başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.

 

Yukarıdaki belgelerle yapılacak başvurunun en geç 15 iş günü içerisinde sonuçlanması beklenmektedir. Unutulmaması gereken en önemli husus ise, konsolosluk yoğunluğu nedeniyle işlemlerin uzayabilme ihtimali bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen evraklarda eksiklik olması durumunda konsolosluk sizi arayabilir ve sizden ek evrak talebinde bulunabilir. Sizden istenen evraklarının zamanında teslim edilmesi son derece önemlidir. Detaylı bilgiler vizeofisi.net adresinde yer almaktadır

 

Schengen vizesi kapsamında daha önce parmak izi verenlerin tekrar konsolosluğa gitmesine gerek yoktur. Verilen parmak izleri 5 yıl boyunca sistemde saklanmaktadır. İspanya öğrenci vizesi kapsamında tüm başvuru işlemleri Gaziantep vize merkezi tarafından yapılmaktadır. Öğrenci vizesi kapsamında merak edilen diğer bilgileri Gaziantep vize merkezi ofislerinden öğrenebilirsiniz.

İspanya Konsolosluğu

İspanya Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

İspanya Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan İspanya vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

İspanya’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

İspanya İzmir Fahri Konsolosluğu, İspanya Antalya Fahri Konsolosluğu, İspanya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, İspanya İskenderun Fahri Konsolosluğu, İspanya İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

İspanya ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

 

 

İspanya Konsoloslukları

İspanya Konsoloslukları, vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de yer alan İspanya vatandaşlarına hizmet veren bir kurumdur. Vize bölümü, başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşlarına yardımcı olmaktadır. Schengen vizesine başvuru yapması gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, oturma izni veya İspanya’ya yeniden giriş izni almak gibi işlemlerini İspanya Konsolosluğu sayesinde gerçekleştirebilir. İspanya Büyükelçili’ği tarafından hizmet veren bazı konsolosluk işlemleri şöyledir;

 

l Yurtdışında bulunan İspanya vatandaşlarını bünyesine kaydeder,

l İspanya’ya dönmek isteyen bireylere maddi imkân sağlar,

l İspanya pasaportu çıkarma işlemini gerçekleştirir,

l İspanya vatandaşının yaşayacağı kaza, hastalık veya ölüm gibi durumlarda sağlık sigortasına başvurur,

l Vizeleri inceleyip, teslim eder,

l İspanya vatandaşının adli sicil bozukluğu gibi bir durumda hemen avukat yönlendirir;

l İspanya’da bulunan akrabaları ile iletişim sağlanarak gerçeklik payı kesinleştirir,

l İspanya’da yaşamak isteyen bireyler ile İspanya vatandaşlığı ile ilgili anlaşma sağlar,

l Medeni durumu evli olan insanların evlilik cüzdanlarında ki geekli düzenlemeyi yapar,

l İspanya Konsolosluğu’na başvuru yapan bireylerin belgelerini yasallaştırarak onlara yardımcı olur.

İspanya pasaportuna sahip bireylerin pasaportları kaybolur veya çalınırsa, hemen yerel sorumlu olan polise bildirmesi gerekmektedir. Eğer birey İspanya Büyükelçiliği’ne yeni bir pasaport başvurusunda bulunacak ise, İspanya pasaportu, doğum belgesi ve fotoğraflı kimlik kayıp ya da çalıntı durumunda gerekli bilgileri polise iletmesi gerekiyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya seyahat etmek için Schengen vize başvurusu yapması gerekmektedir. Schengen vize başvuruları, Adana, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep gibi şehirlerdeki vize başvuru merkezlerinde yapılabilir. Ankara’da yapılan vize başvuruları Ankara’da yer alan İspanya Büyükelçiliği tarafından değerlendirme işlemine tabii tutulurken, İstanbul’da yapılan başvurular İstanbul’da yer alan İspanya Başkonsolosluğu tarafından hizmet verecektir.

 

Ayrıca İspanya’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günden az kısa süreli seyahat planlarında Schengen vizesi alabilmek için vize merkezi şubeleri aracılığı ile gerçekleştirebilirken, uzun süreli seyahat planları için gerekli belgelerle İspanya Konsolosluğu’na bizzat müracaat etmelidir. İspanya Konsoloslukları, İspanya ve Türkiye arasındaki diplomatik konulu işlemlerin gerçekleştiği yerdir. İspanya Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti’ne göre resmi tatil ve haftasonları dışında haftaiçi 08:00 – 17:00 arasında vatandaşlara hizmet vermektedir.

İspanya Vize Formu

İspanya Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak İspanya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. İspanya vizesi başvuru formunun, İspanya vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. İspanya vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge İspanya giriş ve İspanya çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu İspanya için yapıldığı için, İspanya vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

İspanya vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. İspanya vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, İspanya vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

İspanya Vize Başvuru Formu Doldurma

İspanya vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

İspanya vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, İspanya vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada İspanya Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, İspanya vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, İspanya giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; İspanya’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul İspanya Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre İspanya Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-İspanya Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını İspanya Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı İspanya Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter İspanya konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. İspanya konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

İspanya Vize Reddi

Vize reddi, vize almak istediği ülke farketmeksizin yurtdışına seyahat etmek isteyen herkesin en büyük korkulu rüyalarından biridir. Eğer siz de, İspanya vizesi almak için uğraşıyor fakat vize reddinden korkuyor iseniz, lütfen yazımızı okumaya devam ediniz. İspanya Vize Reddine ilişkin detayları, bu alt başlığın devamında sizlere aktaracağız. Gittiğiniz konsolosluk farketmeksizin İspanya Konsolosluklarının genel şartlarını yerine getirmiyor iseniz, vize reddi ile karşı karşıya kalmanız olasıdır. İspanya Konsoloslukları tarafınca en çok vize reddi verilen nedenler, aşağıdaki gibidir.

 

l Seyahat Belgeleri Kaynaklı Vize Reddi

Eğer İspanya Konsolosluklarının sizden istediği belgeleri tam olarak eksiksiz bir şekilde tamamlayıp vize başvurusunda iletmediyseniz, bu nedenle vize reddi almanız yüksek ihtimaldir. Lütfen seyahat belgelerinizi konsolosluklara teslim etmeden önce detaylı bir şekilde kontrol ediniz ve belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olunuz.

 

l Seyahat Amacı Kaynaklı Vize Reddi

Örneğin vize başvurunuzda İspanya’ya aile ziyareti nedeniyle seyahat edeceğinizi beyan ettiniz fakat belgeleriniz arasında bu nedenle seyahat etmek istediğinizi kanıtlar nitelikte bir şey yok. Seyahat amacı kaynaklı vize reddi almanız olasıdır. İspanya’da ikamet eden yakınlarınza ilişkin detayları belgelerinizin arasına eklemelisiniz.

 

l Ülkeye Dönme Şüphesi Kaynaklı Vize Reddi

Vize başvurusu esnasında İspanya seyahatinizi sonlandırdıktan sonra ülkenize geri döneceğinize ilişkin belgeleri konsolosluklara teslim etmelisiniz. Eğer belgeleriniz arasında bunu kanıtlar nitelikte bir belge yok ise, ülkeye dönme şüphesi kaynaklı vize reddi alabilirsiniz.

 

l Ekonomik Durum Kaynaklı Vize Reddi

Her ülke gibi İspanya’ya seyahat ederken de banka hesaplarınızda bir miktar para bulunması zorunludur. Eğer banka hesaplarınızda bulunan para miktarı konsolosluk yetkilileri tarafından yeterli görülmezse, ekonomik durum kaynaklı vize reddi alabilirsiniz. Lütfen bu duruma dikkat edin.

 

l Sağlık Sigortası Kaynaklı Vize Reddi

Yine ekonomik durum gibi sağlık sigortasında da İspanya’nın bazı şartları bulunmaktadır. İspanya seyahatinizin tümünü kapsayacak şekilde sağlık sigortası yaptırıp, İspanya’ya o şekilde seyahat etmelisiniz. Aksi durumda sağlık sigortası kaynaklı vize reddi almanız muhtemeldir.

 

Gördüğünüz gibi vize reddi nedenlerinin birçoğu eksik belge nedeniyle verilen redlerden oluşmaktadır. Size tavsiyemiz, diğer her Avrupa ülkesine seyahatinizde olacağı gibi, vize başvurularınızda belge ve evraklarınızı gerekirse defalarca kere kontrol etmeniz, eksik belge ile vize başvurusu yapmadığınızdan emin olmanızdır. Aksi durumda, hem vaktiniz, hem de paranız boşa gidecek, eksik belgeler nedeniyle vize reddi almaktan kurtulamayacaksınızdır.

İspanya Vatandaşlık İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İspanya vatandaşlık işlemleri sayesinde İspanya vatandaşı, olabilirler. İspanya vatandaşlığına başvuru yapan bireyin, gerekli prosedür ve belgelerin toplayıp, ilgili yetkili kuruma yani İspanya Konsolosluğu’na teslim etmesi gerekmektedir. İspanya vatandaşlığı için gerekli olan tüm koşulların sağlanması halinde bireyler vatandaşlık alma hakkı kazanabilirler. İspanya Konsolosluğu tarafından incelenecek olan vatandaşlık işlemleri, bireyin gerekli olan koşulları sağlamasıyla birlikte kabul edilir.

 

Başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlara, İspanya vatandaşı olma hakkı yılda yalnızca bir kere verilmektedir. Eğer birey vatandaşlığının uzatılmasını talep ederse, İspanya Konsolosluğu’na tekrar başvuru yapması gerekmektedir.

 

İspanya vatandaşlık hakkı almak isteyen bireylerin başvuruları yalnızca yetkili kurum olan İspanya Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. İspanya ile ilgili vize ve vatandaşlık işlemlerinin tümümden İspanya Konsolosluğu sorumludur.

 

İspanya vatandaşlığına başvurmak isteyen bireyler, konsolosluk tarafından belirlenen süre zarfı içerisinde gerekli işlemleri takip edip, uygun bir zaman diliminde başvuru yapmalıdır. İspanya vatandaşlık işlemleri uzun bir süreyi kapsayan ve birçok belge isteyen bir işlem olduğu için, başvuru yapan bireylerin başvuru yapmadan önce ön hazırlık yapması önerilir.

 

İspanya vatandaşlık işlemleri için gerekli belgeler şunlardır;

 

l Pasaport: Minimum 1 yıl, mümkünse daha fazla geçerliliği olan,

l Nüfus Cüzdanı veya Doğum Belgesi,

l Biyometrik Fotoğraf: 35×45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf, mümkünse son 6 ay içerisinde çekilmiş, 1 adet,

 

 

l Herhangi bir İspanya vatandaşının akrabası olduğunuzu kanıtlar nitelikte bir belge, bu belge evlenme belgesi veya bir evlat edinme kararı belgesi olabilir,

 

 

l Eğer boşanmış iseniz, evliliğinizin sona erdiğine dair belgeler tarafınızdan talep edilebilir. Eşiniz vefat ettiyse, kendisinin vefatına ilişkin belgelerin de talep edilmesi mümkündür.

 

 

l Türkiye Cumhuriyeti’nde resmi nitelik taşıyan adli sicil belgesi (Mümkünse son 3 ay içerisinde alınmış)

 

 

l Başvuru yapan bireyin A1 seviyesinde dili bildiğini gösteren belge.

 

 

l 5 yıl İspanya’da bulunmuş olmak.

İspanya Çalışma İzni-Gerekli Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İspanya’da çalışma hakkına sahip bireyler olsa da çalışmak için gerekli şartlara sahip olmalıdır. İspanya’da çalışmak istiyor iseniz İspanya’da ikamet eden ve size referans olmaya aday kişinin vize başvuru formunu doldurarak başvuru yapan vatandaşa yollaması gerekmektedir. Ayrıca çalışma vizesi başvuru yapacak bireyin, Türkiye’de çalışma kartı çıkarması da önemli bir ayrıntıdır. Belirli bir şirket ile yapılacak olan anlaşma ve kalış süreside gerekli belgelerin arasında eklenmelidir. Bu belgelere ek olarak aşağıdaki belgelere ihtiyaç vardır;

 

l Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formunu, tamamen ve samimiyetle doldurun. Ayrıca elektronik bir şekilde gerekli bilgilerle doldurup, basılı kopyasını yazdırabilirsiniz.

l Fotoğraf: 5 adet fotoğraf eklenmelidir; fotoğraf pasaport formatında olmalıdır. (Hafif bir arka plana sahip yüz hatlarınızın belirgin olduğu 35×45 mm ebatlarında)

l Pasaport: Pasaportunuz ve önceki vizelerinizin – iade tarihinden sonra en az 3 ay geçerli – kopyaları gereklidir. Pasaportunuzda en az iki boş sayfa olmalıdır(Son 10 yılda alınmıi olmalı)

l Sağlık Sigortası: İspanya ve tüm Schengen bölgesinde seyahat sağlık sigortası onayı en az 30.000 € teminatlı olması gerekmektedir.

l Uçak Bilgileri: İspanya’dan giriş ve çıkışı belirten tarihler ile uçuş programı.

l Konaklama Bilgileri: İspanya’da amaçlanan konaklama süresi boyunca Otel Rezervasyonu.

l Medeni Durum: Medeni durum kanıtı (evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi)

l Nüfus Kağıt Örneği: Son 1 ay zarfı içinde Nüfus kağıt örneğinin aslı(İngilizce)

l Eğitim Durumunu Gösteren Belge: Eğitim durumunu gösteren belgenin nüshası(İngilizce)

l Dil Kursuna Katılmış Bireyler İçin: Dil kursunda alınan sertifikanın aslı (renkli fotokopisi ve İngilizce çevirisi) belgelerine ihtiyacınız vardır.

İspanya Vizesi Adana

İspanya’yı görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni alan başka bir ülke vatandaşı olan bireyler, İspanya vize işlemleri için İspanya Konsolosluğu’na direkt olarak müracaat edemezler. İspanya ülkesi Avrupa Birliği üye ülkelerinden olduğu için Schengen bölgesinde yer almaktadır ve İspanya’ya vize başvurusu yapmanız için Schengen vizesi almanız gerekir. İspanya, Schengen vizesini 90 günden kısa bir seyehat planlayan vatandaşlardan istemektedir.

 

Adana ya da çevre illerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya Schengen vize işlemlerini Adana’da yer alan vize işlemlerini gerçekleştiren şubelerden destek alarak gerçekleştirebilirler. Adana’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemlerini başvuru yaptığı merkezde gerçekleştirebilir. Schengen vize işlemleri şube tarafından değil, İspanya Büyükelçiliği tarafından işlem görmektedir. İspanya seyahat planınız için vize başvurularınızı İspanya Konsolosluğu’ndan bizzat olarak değil, vize merkezi adreslerine başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. İspanya’ya seyahat etme amacınız vize türünü belirliyor ve başvuruda bulunduğunuz vize türündeki belgelerin İspanya Konsolosluğu’na direkt teslim edilmesi gerekiyor. İspanya’ya yapacağınız vize başvurunuz onaylansa bile asıl önemli olan İspanya’da bulunan sınır yetkililerin vizenizi kabul emesidir. Böylelikle sınır yetkilileri izin verdiği süre zarfında İspanya’ya istediğiniz vize kategorisinde yer alarak, seyahat edebilirsiniz.

 

Tecrübeli kadroya sahip ve en iyi hizmet arayışlarına destek vermeye hazır olan Adana İspanya Vize Şubesi ile iletişim kurarak, vize işlemleri hakkında gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Vize şubesinin görevleri arasında bulunan vize başvuru formu ve dilekçe gibi işlemler, gerekli bilgilendirme ile birlikte şube tarafından başvuru sahibine iletilecektir. Başvuru yapmak istediğiniz İspanya vizenizi, sorun teşkil etmeden kolayca Adana İspanya Vize Şubesi sayesinde alabilir, iletişim sağlayabilir ve gerekli koşulları en iyi hizmet anlayışı sayesinde yararlanabilirsiniz. Daha kapsamlı ve özenli bir şekilde bilgi alabilmek için vizerandevu.com sayfamızdan bizlerle iletişim kurabilir, (0 850) 227 72 05 numaralı hattı arayarak her türlü ihtiyacınız olan desteği şubemizden sağlayabilirsiniz.

İspanya Oturum İzni-Gerekli Evraklar

İspanya’da oturum izni vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gerekli bilgileri özenli bir şekilde inceledikten sonra başvuru yapmalıdır. İspanya oturum izni için gerekli evrakların incelenmesini İspanya Göçmenlik Bürosu yaparken, asıl karar yetkisi olan İspanya Konsolosluğu’dur. Gerekli bilgilerin toplanılması ve değerlendirilmesi halinde İspanya’da oturma izni alabilecek nitelikte olan vatandaşlar, vize işlemlerinden sonra İspanya’ya seyahat edebilirler. İspanya oturum izni vizesi alabilmek için aşağıda yer alan bilgilere ihtiyaç vardır;

 

 

 

l Pasaport: Başvuru yapacak bireyin pasaportunun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat dönüşünüzden itibaren 6 aylık süreyle geçerliliği olmalıdır.

l 2 adet Biyometrik Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekildiğiniz 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olacak şekilde oluşan fotoğrafın daha önce hiçbir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Güncel tarihli ikamet ettiğiniz yerin adres bilgilerinin yer almasını destekleyem nüfus kayıt örneği ve kimlik kartınızın ön ve arka yüzleri görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopinizin bulunması gerekiyor.

l Evlilik cüzdanın fotokopisi (Tercüman tarafından çevrilmiş İngilizce)

l Bu belgelere ek olarak eş veya çocuk içinde aşağıdaki belgelere ihtiyacınız vardır;

l Başvuru yapan bir eşin İspanya sınavlarını geçmesi gerekiyor (6 ay içinde A1, 9 ay içinde A2)

l Boşanmış çocukların ebeveynlerine ait boşanma belgesinin aslı (İngilizce olmalı)

l Ebeveynler evli ise çocukları için muvafakatname

 

 

Ayrıca başvuru sahibi birey, 18 yaşından küçük ise başvuru esnasında yanında anne veya babasının bulunması zorunludur.

İspanya Vize Ücreti

İspanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, alacağı vize kategorisine göre belirlenen vize ücretini ödemesi zorunludur. Aksi takdirde vize ücretinin ödenmemesi durumunda, bireyin vize işlemleri iptal olacaktır. Vize başvurularınız sırasında ister kısa dönem ister uzun dönem seyahat planınızın olması durumunda, vize ücretinin ödendiğini gösteren dekontun mutlaka belgeleriniz arasında yer almalıdır.

 

Ayrıca ödeyeceğiniz vize ücretine, konsolosluk ve koordinasyon işlemleri ücretlerinin de dahil olduğuna dikkat ediniz. Vize ücretleri kısa ve uzun dönem seyahatleriniz için değişmekle beraber, vize başvurunuzdan önce Konsolosluk tarafından yayınlanan ve güncel olan vize ücretlerini incelemeniz gerekmektedir. İspanya vize ücretinin, vize başvurunuzun kabul edilmediği durumda iadesi mümkün olmamakla beraber, tekrar vize başvurusu yapmanız durumunda tekrar vize ücreti ödemeniz gerekiyor.

 

İspanya vize ücretini sadece İspanya vize işlemlerinde kullanabilir ve yalnızca başvuru yapan birey tarafından kullanılabilir. Herhangi bir vatandaşa vize ücretini satmak veya devretme olasılığı kesinlikle mümkün değildir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda yer alan 2020 yılına ait güncel İspanya vize ücretleri şöyledir;

 

Vize Türü

 

Vize Harç Bedeli

 

Başvuru Merkezi Ücreti

 

Danışmanlık Hizmeti

 

İspanya Turistik Vizesi

 

71 USD

 

18 USD

 

40 Euro

 

İspanya Ticari Vize

 

71 USD

 

18 USD

 

40 Euro

 

İspanya Aile Ziyareti

 

71 USD

 

18 USD

 

40 Euro

 

İspanya Kültür Vizesi

 

71 USD

 

18 USD

 

40 Euro

 

İspanya Gemici Vizesi

 

71 USD

 

18 USD

 

40 Euro

 

İspanya Eğitim Vizesi

 

71 USD

 

18 USD

 

40 Euro

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı