İsviçre Vize Başvurusu

İsviçre Vize Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsviçre’ye yapacakları turistik gezilerde İsviçre turistik vize işlemleri yaptırmak zorundadır. İsviçre Schengen üyesi bir devlet olduğu için vize başvurusu yaparken Schengen Vizesi olarak başvuru yapılır. Macaristan, Malta, Litvanya, Estonya, Litvanya, Fransa, Almanya, Norveç, Polonya gibi ülkelerde Schengen ülkesidir. Schengen Vizesi Schengen üyesi devletlerde 90 gün kalma imkanı sağlamaktadır. Bu sebeple çalışma ve ticaret için ayrı vize başvurusu gerekir. Gaziantep vize merkezi ya da vizeofisi.net aracılığı ile vize işlemleri için gerekli olan evrak ve şartlara ulaşabilirsiniz.

Vize başvurusu yapabilmek için öncelikle Bordo Pasaport gerekmektedir. Vizesiz seyahate izin veren Gri Pasaport, Siyah pasaport ve Yeşil Pasaport sahibi olan vatandaşların vize işlemi yaptırması gerekmemektedir. Pasaportun son 10 yıl içinde alınmış olması en az 6 aylık daha kullanım süresi olması gerekir. Yıpranmış olmaması konsolosluğun kaşe basabilmesi için en az 2 boş sayfası bulunmalıdır. Boş sayfanız bulunmuyorsa vize başvurusunda bulunmadan önce yeni bir pasaport çıkartılmalıdır.

İsviçre Konsolosluğu 90 günü aşmayacak seyahatlerde vize başvurusu yapmayı direkt olarak kabul etmemektedir. Oturum ve çalışma izni almak için yapılan vize başvurularında şahsen başvuru yapmak şarttır. Gaziantep vize merkezi veya vizeofisi.net aracılığı ile başvuru takibi yapabilir ve profesyonel bir destek alınabilir. İsviçre’ye vize başvurusu yapılırken iki ülke resmi tatilleri vize başvuru ve onay süresini uzatabileceğinden başvuruların bu tarihlere denk gelmemesi gerekmektedir. Vize başvuru yapacak kişi eğer 18 yaşından küçük ise başvurularını anne-baba, vasi ya da bu kişilerden alınmış izin belgesi (muvafakatname) ile birlikte yapmaları gerekmektedir.

Gaziantep vize merkezi ya da vizeofisi.net aracılığı ile yapılan vize başvurularında onay yetkisi İsviçre Konsolosluğu’na aittir. İsviçre turistik vize başvurusu yaparken konsolosluğa ekonomik durum bilgisi verilmesi zorunludur. Yol masrafı ve İsviçre’de ikamet edebilmek için yeterli ekonomiye sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir. İsviçre sınırları içinde herhangi bir sağlık sorunu yaşama ihtimaline karşı Yurtdışı Sağlık Sigortası yaptırılması zorunludur. Yurtdışı Sağlık Sigortası’nı yetkili bir özel sağlık kuruluşunda bizzat ya da sigorta acenteliği aracılığı ile yapılabilir.

İsviçre Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

İsviçre için vize başvurusunda bulunacak olan T.C. vatandaşlarının bazı belgeleri beyan etmeleri zorunludur. İsviçre de Schengen Bölgesi’nde yer alan bir ülke olduğundan bordo pasaport sahibi kişilerin vize başvurularını işleme almaktadır. İsviçre için turistik vize başvurusunda bulunan kişilerden mesleki gruplara uygun bazı ek belgeler de talep edilmektedir. Vize başvurunuzu Gaziantep vize merkezi ile yaparak size sunulan gerekli evrak listesinden de faydalanabilirsiniz.

İsviçre Turistik Vize Başvuru Süreci

İsviçre turistik vize başvurusunda bulunmayı planlayan kişilerin öncelikle vize başvuru formunu doldurmaları bekleniyor. Formda yer alan soruların her birine doğru yanıtlar verildiği takdirde vize başvurunuz sorunsuz geçebiliyor.

Vize formunun doldurulması ile birlikte size beyan edilmesi gereken belgelerin kapsamlı listesi veriliyor. Listede bulunan tüm belge türlerinin de düzenli bir şekilde beyan edilmesi büyük önem taşıyor. Belge beyanı süreci hem İsviçre hem de diğer ülkelerin vize başvurularında en çok özen gösterilmesi gereken süreçtir.

Sorunsuz belge beyanı sonucunda İsviçre turistik vize başvurunuz olumlu yanıt alacaktır. Aksi durumlarda ise vize başvurunuz reddedilebilir. İsviçre için vize başvuru süreçleri hakkında daha fazla bilgi almak isteyenlerin de vizeofisi.net sitesine göz atmaları öneriliyor.

İsviçre Turistik Vize İçin Gerekli Evrak Listesi

İsviçre için turistik vize başvurusunda bulunurken bazı evrakların eksiksiz ve net bir şekilde beyan edilmesi isteniyor. Beyan edilecek belgelerin arasında ise; kimlik fotokopisi, pasaport, en az 2 adet biyometrik fotoğraf, adli sicil kaydı ve seyahat sağlık sigortası geliyor. Bu belgelerin yanında tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, vize talep dilekçesi, vize başvuru formu, uçak ve konaklama bilgilerinin de yer aldığı belgeler de isteniyor.

Başvuru sahibi çalışan ise; maaş bordrosu ve SGK hizmet döküm belgesi,

Başvuru sahibi öğrenci, ev hanımı ya da çalışmayan ise; Sponsorun da bilgilerinin yer aldığı sponsor belgesi ve öğrenciler için de öğrenci belgesi,

Başvuru sahibi şirket sahibi ise; imza sirküleri, vergi levhası ve ticari sicil gazetesi gibi şirket bazlı belgelerin de ek olarak mutlaka beyan edilmesi isteniyor.

 

İsviçre Ticari Vize İşlemleri

İsviçre sınırları içerinde ticaret yapmak, iş görüşmeleri, seminer, kongre vs. gibi toplantılara katılmak için İsviçre ticari vize işlemleri yapmak gerekir. Alınacak ticari schengen vizesi ile schengen üyesi devletlerde de ticari faaliyetlerde bulunabilir. Vize başvurusu yaparken hangi amaçla seyahat edilmek istendiğinin belirtilmesi başvuru sonucunun olumlu olmasında büyük etkendir.

Ticari vize işlemi diğer normal vize işlemlerinden farklıdır. Turistik vize işlemlerinde kişilerin ekonomik ve sosyal durumları incelenip değerlendirmeye tabi tutulurken, ticari vize işlemlerinde şirketler şahıs statüsündedir. Şirketlerin durumları incelemeye tabi olurlar. Bu işlemler için Gaziantep vize merkezi ya da vizeofisi.net aracılığı ile evraklara ulaşabilir başvuru sürecinizi buradan yapabilirsiniz.

İsviçre yatırımcılara sunduğu vergi yardımı imkanı, sağlam ekonomik durumuyla ticari anlamda uzun zamandır çekiciliğini koruyan bir ülkedir. Avrupa ülkeleri arasında en fazla yatırımcı çeken ülkedir. Türkiyede ki şirketler isviçre pazarına girdiklerinde güvenilirlik ve statü açısından sınıf atlamış olurlar. Artan kaliteleriyle doru orantılı olarak duyulan marka ismi ile kar marjları da artmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti yurt dışına açılmak isteyen şirketlere de cazip imkanlar sağlamaktadır. Böyle olunca İsviçre Türk yatırımcılar için de çok sağlam bir Pazar alanı oluşturmaktadır.

İsviçre ticari vize işlemleri yaptırmak isteyen bir kişinin dosyasına eklemesi gereken evraklardan biri davet mektubudur. İsviçre’ye ticari seyahat gerçekleştirmek isteyen kişinin İsviçrede ki bir kişi veya kurumdan alacağı davet mektubu onay sürecini kolaylaştırmaktadır.

İsviçre ticari vize başvurusu için belirlenen 80 Euro’luk harç ücretiniz kredi kartı ya da banka kartı ile online olarak ödemek mümkündür.

E-Vize İle Ticari Vize Başvurusu

İsviçre ticari vize başvurusunu İsviçre Konsolosluğuna gitmeye gerek olmadan Gaziantep vize merkezi aracılığı ile online yapmak mümkündür. İsviçre Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden “vize başvurusu” sekmesi ile ilerleyerek doldurulacak vize başvuru formu vasıtası ile İsviçre ticari vizesi almak mümkündür. Başvuru esnasında formu doldurduktan sonra gönderilecek evrak listesini verilecek randevu saatinde İsviçre Konsolosluğuna teslim etmek gerekmektedir. Verilecek olan onay kodunu sınır kapısında görev yapan pasaport kontrol görevlisine göstererek sınır kapısından geçmek mümkündür.

İsviçre Konferans Vizesi İşlemleri

İsviçre’de üniversite, yüksek lisans ya da doktora düzeyinde öğrenim görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsviçre Konferans Vizesine başvurması zorunludur. Konferans vizesine başvuru yapmadan önce İsviçre’deki bir eğitim kurumuna (dil kursu, üniversite vb.) kayıt yaptırıp kabul edilmiş olmanız gerekmektedir. Oradan aldığınız kabul edildiğinizi gösteren davet belgesiyle onay aldıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Gaziantep İsviçre Vize Merkezi ya da vizeofisi.net aracılığı ile başvurular hakkında bilgi alabilir başvurunuzu ve başvuru takibinizi buradan yapabilirsiniz.

Başvurduğunuz eğitim kurumunun eğitim süresi 3 aydan fazla değilse Schengen            C vizesine başvurmanız gerekmektedir. Eğer eğitim süresi 3 aydan fazla bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmışsanız Schengen D vizesine başvurmanız gerekmektedir. İsviçre’ye kısa süreli turistik vize ile giriş yaptıktan sonra vizenizi sonradan konferans vizesine çeviremezsiniz. 3 aydan fazla kalmak istiyorsanız oturum iznine başvuru yapmanız gerekir.

Vize başvurularında süresi uzun olanların 7-8 hafta süresi kısa olanların ise 7-14 gün arasında İsviçre Konsolosluğu tarafından sonuçlandırılacağını göz önüne almalısınız. İsviçre konferans vizesi için kayıt olduğunuz eğitim kurumunun başlangıcından en az 10 hafta en fazla 180 gün önceden başvuru yapmalısınız.

İsviçre Konferans Vizesi için gerekli evraklar;

  • Pasaport; pasaportunuz eski ve kullanım süresini aşmış olmamalıdır. En az 180 gün kullanım süresi olması gerekir. Pasaportunuzun vize kaşeleri için gerekli 2 boş sayfası olmalıdır.
  • İsviçre’de kayıt olduğunuz öğrenim kurumundan almış olduğunuz kabul edildiğinize dair onay belgesi
  • İsviçre’de ikamet edeceğiniz süre zarfında her türlü masraflarınızı karşılayabileceğinizi ispatlayan maddi durum belgeleri
  • Başvuran kişi 18 yaşından küçük ise anne-baba ya da vasiden alınmış seyahat izin belgesi
  • 35*45 ebatlarında son 3 ay içerinde çekilmiş 2 biyometrik fotoğraf
  • Başvuran kişi evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi
  • Pasaportunuzun ilk dört sayfası ile kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın fotokopisi
  • Vize başvuru ücretlerinin ödendiğine dair dekontlar
  • Yurt dışı seyahatlerde herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşma ihtimaline karşı alınan Seyahat Sağlık Sigortası belgeleri
  • Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi de olması gereken evraklardandır.

İsviçre Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

İsviçre ticari vizesi başvurusunda bulunmayı düşünenlerin beyan edilecek belgeler hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Ticari vize başvurusu için bir takım özel belgeler talep edilirken temel belgelere de ihtiyaç duyuluyor. Belge beyanı aşamasında yaşanan problemler vize başvurusunu olumsuz etki ediyor. Bu süreçte de sorunsuz ve sağlıklı bir vize başvuru dönemi için belge ibrazına önem verilmesi gerekiyor. Gaziantep vize merkezi aracılığıyla ticari vize için gerekli olan belgeleri öğrenebilirsiniz.

İsviçre Ticari Vize Başvuru Süreci

İsviçre için ticari Schengen vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin vize başvuru formu doldurmaları ilk adımdır. Bu süreçte formda yer alan “seyahat amacı” kısmına da ticari faaliyetlerde bulunulacağının beyan edilmesi gerekmektedir.

Vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması ile birlikte belgelerin ibraz edilme aşamasına geçilir. Bu aşamada her vize başvurusunda olduğu gibi ticari vize için de oldukça önemlidir. Belge beyanı sürecinde Gaziantep vize merkezi temsilciniz ile ortak hareket etmeniz önerilmektedir. Bu süreçte vize merkezi temsilciniz de size uygun bir belge listesi hazırlayacaktır. Listedeki tüm belgelerin zamanında ve eksiksiz olarak ibraz edilmesi en önemli noktalardan biridir.

Bu süreçte aklınıza takılan tüm soru işaretleri için de vizeofisi.net sitesine göz atabilirsiniz.

İsviçre Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar Listesi

İsviçre için kısa süreli ticari vize başvurusunda bulunurken gerekli belgeleri eksiksiz ibraz etmeniz gerekiyor. Bu süreçte vize onayınıza en fazla etki eden adım belge beyanı aşaması olarak kabul ediliyor. Ticari vize başvuru için ibraz edilecek belgelerin arasında; pasaport, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, adli sicil kaydı, maaş bordrosu, varsa SGK hizmet belgesi ve 2 adet biyometrik fotoğraf yer alıyor. Bunların yanında ticari vize talep dilekçesi ve ticari vize başvuru formunun da beyan edilmesi isteniyor.

Ticari vize başvurusu için en önemli belgelerden biri de İsviçre’de bulunan bir iş kurumu tarafından gönderilen davet mektubudur. Davet mektubunun da vize başvurusu sürecinde belge dosyasında mutlak yer alması beklenmektedir. Davet mektubu olmadan yapılan vize başvuruları geçersiz sayılacaktır.

İsviçre Aile Ziyareti Vize İşlemleri

İsviçre aile ziyareti vizesi işlemleri, İsviçre Devleti sınırları içerisinde bulunan akraba ya da arkadaşları ziyaret edebilmek için İsviçre Devleti tarafından istenen evrakların tamamlanması sürecidir. İsviçre sınırları içerisinde geçici ya da kalıcı akraba ya da arkadaşların ziyareti için aile ziyareti vizesi almak zorunludur. Aile ziyareti vize başvurusunu Gaziantep vize merkezi şubelerinden yapabilirsiniz.

İsviçre aile ziyareti vizesi alınabilmesi için orada yaşayan akraba ya da arkadaşlardan kişiye özel davetiye gelmesi gerekmektedir. Bu davetiye ile gönderen kişi, gelecek kişinin bütün sorumluluğunu almış sayılmaktadır. Kişiye özel davetiye geldikten sonra ziyarette bulunacak kişi konsolosluğun online işlemler menüsü üzerinden randevu talebinde bulunmalı ve hazırladığı evraklarla beraber konsolosluk yetkilisi ile görüşmelidir. Ayrıca İsviçre ziyareti esnasında kalınacak ikamet adresi İsviçre polisine teslim edilmek üzere başvuru belgelerinde yer almalıdır.

İsviçre aile ziyareti vizesi sonuçlanma süresi Konsolosluk tarafından istenebilecek ilave belgelere göre değişiyor olsa da en fazla 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.  Ayrıca davet gönderen kişinin ikamet, iletişim ve çalışıyor ise işyeri bilgilerinin davet ile beraber İsviçre Konsolosluğuna iletilmesi gerekmektedir. Konsolosluk tarafından davet göndermek isteyen kişinin gerekli incelemeleri yapıldıktan sonra davet mektubu karşı tarafın eline ulaşmaktadır. Ayrıca daveti gönderen kişi ile daveti alan kişi arasında akrabalık bağı var ise akrabalık ilişkisi noter tasdiki ile onaylanmalıdır.

Online Aile Ziyareti Vizesi Başvurusu

İsviçre aile ziyareti vizesi başvurusu, Konsolosluk ile bire bir iletişime geçilerek yapılabileceği gibi internet üzerinden İsviçre Dış İşleri Bakanlığı resmi sitesi ile online olarak da yapılabilmektedir. “Vize başvurusu” sekmesi altında mail adresimize gönderilen kod ile sisteme giriş yapıldıktan sonra gerekli bilgiler doğru ve eksiksiz olarak doldurularak ön başvuru işlemi tamamlanacaktır. Sonrasında ise talep edilen evraklar hazırlanarak konsolosluk tarafından verilen randevu tarihinde hazırlanılan başvuru dosyası ile konsolosluk binasında hazır olmak gerekmektedir.

Başvuru evraklarının eksiksiz biçimde tamamlanabilmesi için tüm Türkiye de hizmet veren Gaziantep İsviçre Vize Merkezi ya da vizeofisi.net ile irtibata geçilebilir. Aile ziyareti vizesi başvurusu tamamlandıktan sonra, Gaziantep vize merkezi ve vizeofisi.net adresinden süreci takip edebilirsiniz.

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre vize çeşitleri arasında yer alan bir  diğer kısa süreli vize uygulaması da aile ziyareti vizesidir. Bu vize için başvuruda bulunacak olan kişilerin de başvuru sürecinde bir takım belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir. Aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunurken Gaziantep vize merkezi temsilcinizden gerekli belgeleri içeren listeyi talep edebilirsiniz. Belge listesinde yer alan tüm belgelerin eksiksiz beyan edilmesi neticesinde vize başvurunuz olumlu yanıt alacaktır.

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci

İsviçre aile ziyareti vizesi, 90 günlük ikamet hakkı tanıyan C tipi bize vize türüdür. Bu vize türü için yapacağınız başvurular için de ilk önce bir başvuru formu doldurmanız istenmektedir. Vize başvuru formunda da aile ziyareti için vize talebinde bulunacağınızı beyan etmeniz faydalı olacaktır.

Başvuru formunun doldurulmasından sonra aile ziyareti vizesi için gerekli olan belgelerin beyan edilmesi gerekiyor. Bu süreçte Gaziantep vize merkezi temsilciniz size gereken yardımı sunuyor. Temsilciniz tarafından hazırlanmış olan belge listesini dikkate alarak belge dosyanızı oluşturmanız yararınıza olacaktır. Ayrıca bu süreçte oluşturduğunuz belge dosyanız temsilciniz tarafından da kontrol edilecektir.

Belge beyanı aşamasında herhangi bir problem yaşamanız halinde aile ziyareti vizesi başvurunuz olumsuz yanıt alabilir. Bu süreç hakkında daha fazla bilgi almak adına da vizeofisi.net sitesine bakabilirsiniz.

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Belgelerin Listesi

İsviçre aile ziyareti vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin bazı evrakları hazırlayarak ibraz etmesi zorunlu koşullardan biridir. Bu süreçte ibraz etmeniz gereken belgelerin arasında da; pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi ve adli sicil kaydı yer almaktadır. Ayrıca aile ziyareti vizesi talep dilekçesi ile vize başvuru formunun da belgelerin arasında bulunması önemlidir.

İsviçre için aile ziyareti vizesi başvurusunda en önemli belgelerden biri de ülkede ikamet eden yakınınız tarafından gönderilmiş olan davet mektubudur. Davet mektubunun vize başvurusundan önce gönderilmiş olması gerekmektedir. Mektubun da beyan edilecek belgelerin yer aldığı dosyada bulundurulması zorunludur.

Başvuru sahibi çalışan ise; maaş bordrosu ve SGK hizmet belgesi,

Başvuru sahibi öğrenci, ev hanımı ya da çalışmayan ise; sponsora ait bilgilerin yer aldığı belgelerin de beyan edilmesi isteniyor.

 

İsviçre Konsolosluğu

İsviçre Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

İsviçre Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan İsviçre vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

İsviçre’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu, İsviçre Antalya Fahri Konsolosluğu, İsviçre Gaziantep Fahri Konsolosluğu, İsviçre İskenderun Fahri Konsolosluğu, İsviçre İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

İsviçre ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

 

İsviçre Vize Formu

İsviçre Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak İsviçre Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. İsviçre vizesi başvuru formunun, İsviçre vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. İsviçre vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge İsviçre giriş ve İsviçre çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu İsviçre için yapıldığı için, İsviçre vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

İsviçre vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. İsviçre vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, İsviçre vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

İsviçre Vize Başvuru Formu Doldurma

İsviçre vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

İsviçre vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, İsviçre vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada İsviçre Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, İsviçre vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, İsviçre giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; İsviçre’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul İsviçre Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre İsviçre Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-İsviçre Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını İsviçre Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

 

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı İsviçre Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter İsviçre konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. İsviçre konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı