İtalya Vize Başvurusu

İtalya Vize Başvurusu

İtalya, Schengen Bölgesi ülkeleri arasında kabul edilmektedir. Bundan dolayı bordo pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarının turistik vize almadan ülkeye girişlerine izin verilmemektedir. İtalya için kısa süreli turistik seyahat planı yapan kişilerin vize başvurusunda bulunmaları da zorunludur. İtalya turistik vizesi sayesinde ülkede 90 güne kadar da konaklama hakkını elde etmiş olursunuz. Gaziantep vize merkezi de İtalya turistik vizesi için zorunlu tutulan başvuru sürecinde size yardımcı olmaktadır.

İtalya Turistik Vizesi Nedir?

İtalya için 90 günlük konaklama ve turistik faaliyetlere katılım hakkı tanıyan vize ile seyahat edebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bordo pasaport sahiplerinin bu tip turistik geziler için vize başvurusunda bulunmaları bekleniyor. Yeşil, gri ya da diplomatik pasaport sahiplerinden ise herhangi bir şekilde C tipi vize başvurusu istenmiyor.

Turistik vize de kısa süreli C tipi vize grubunda yer almaktadır. İtalya turistik vizesi Schengen Vize grubu içerisinde olduğundan diğer 26 Schengen ülkesine de giriş imkanı sağlamış olur. İtalya için turistik vize başvurularınızı her adıma en uygun şekilde yaparak keyifli bir Avrupa turuna çıkabilirsiniz. Tarihi ve doğal güzellikleri ile meşhur olan Akdeniz ülkesini de bu sayede keşfedebilirsiniz.

İtalya için diğer tüm vize çeşitleri hakkında bilgi almak ve sorularınıza yanıt aramak adına vizeofisi.net sitesine göz atmalısınız.

İtalya Turistik Vizesi Başvuru Süreci

İtalya için gerekli olan turistik vize başvurunuzu Gaziantep vize merkezi ile kısa sürede yapmanız mümkündür. Bunun için de vize merkezine gelerek bir başvuru formu doldurmanız istenmektedir. Başvuru formunda size sorulan sorulardan biri de seyahat amacınızdır. Bu soruya doğru yanıt vermeniz halinde sizin turistik vize için başvuruda bulunacağınız da resmiyete kavuşmuş olacaktır.

Turistik vize için başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli belgeleri de ibraz etmeniz isteniyor. Gaziantep vize merkezi temsilciniz tarafından da size en uygun belge listesi özel olarak hazırlanıp sunuluyor. Başvuruda bulunurken de tüm belgelerin tam vaktinde ve eksiksiz olarak beyan edilmesi büyük önem taşıyor. Aksi durumlarda İtalya için yapmış olduğunuz turistik vize başvurunuz geçersiz kılınıyor.

İtalya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

 

İtalya turistik vizesi için gerekli evraklar İtalya konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Gerekli evrakların sizden istenen şekilde eksiksiz olması gerekir. Güncel olmayan ve yıpranmış evraklarla başvuru yapılması sonucunda başvurunuzun reddedilmesi durumu söz konusudur. Başvuruların konsolosluğa şahsen yapılması zorunlu değildir. Gaziantep vize merkezi aracılığıyla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

 

İtalya Turistik Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

 

İtalya turistik vize işlemleri için gerekli belgeler sizden istenildiği şekilde hazırlanmalı ve konsolosluğa teslim edilmelidir. İstenilen belgeler şu şekildedir:

 

Pasaport

İtalya Schengen turistik vize başvurusu sırasında kullanılacak olan pasaportun en fazla 10 yıllık bir pasaport olması gerekmektedir. Süresi 10 yılı geçen eski pasaportlar başvuru süresince kabul edilmemektedir. Pasaportun en az yan yana iki sayfasının yıpranmamış bir şekilde boş bulunması gerekmektedir.

 

İtalya Schengen Turistik Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu, başvuru yapacak kişi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Gerekli belgeleri eksiksiz göndereceğine dair beyanını destekleyerek ıslak imzalı bir şekilde formu tamamlamalıdır. Başvuru yapacak olan kişi 18 yaşından küçükse imza kısmı anne-babası tarafından doldurulmalıdır.

 

Biometrik fotoğraf

Vize işlemleri için gerekli evraklardan bir diğeri biometrik fotoğraftır. Başvuru yapacak olan kişiye ait 2 adet, arka fonu beyaz olmak üzere, son 3 ay içerisinde çektirmiş olduğu güncel halini temsil eden bir fotoğraf olmalıdır. Kişinin daha önce almış olduğu hiçbir vize işleminde kullanılmamış olması gerekir.

 

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Başvuru yapacak olan kişiye ait güncel, ailesinin ve kendisinin ikamet etmekte olduğu yeri belirten bir belge gereklidir. Açık adres bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi gerekli evraklar arasındadır.

 

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

Başvuru yapacak olan kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti ve içerisinde hesap hareketlerini içeren dökümler hazırlanmalıdır. Kişinin çalıştığı kurumdan almış olduğu son 3 aylık maaş bordroları çalıştığı kurum tarafından kaşelenerek ıslak imza atılmalıdır. Hesabında en az 5000 TL bakiye görünmelidir. Ek olarak başvuru yapacak olan kişi adına tapu, araç ruhsatı ve kira gelirleiri varsa, kredi kartı kullanıyorsa ekstreleri de bu evraklar arasında olmalıdır.

 

İtalya Vize Dilekçesi

Başvuruda bulunacak olan kişinin çalıştığı kurumun işvereni tarafından antetli kağıda İtalya Konsolosluğuna hitaben yazılması gereken bir dilekçedir. Başvuru sahibinin mesleki bilgilerini, maaş bilgilerini ve İtalya’da kalacak olduğu tarih aralığını ve bu seyahatin ücretinin kim tarafından karşılanacağını ibraz eder.

 

Bu belgeler haricinde kişinin niteliklerine göre ek belgeler istenebilmektedir. Bu konuda Gaziantep vize merkezi size gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Vize koşulları ile ilgili daha detaylı bilgiyi ise vizeofisi.net adresinde bulabilirsiniz.

İtalya Ticari Vize İşlemleri

İtalya için başvuruda bulunulması gereken bir diğer vize çeşidi de ticari vizedir. Ticari vize adından da anlaşılacağı üzere ülkede gerçekleştirilecek olan kısa süreli ticari faaliyetler için tercih edilir. C tipi vize grubunda yer alan ticari vize sayesinde yasal faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Aynı zamanda 90 güne kadar ülke sınırları içerisinde ikamet etme hakkına da sahip olabilirsiniz. İtalya ticari vizesi için gerekli prosedürleri uygulayarak da vize başvuru sürecinizin sağlıklı geçmesini sağlayabilirsiniz. Gaziantep vize merkezi ile İtalya ticari vize başvurusunda bulunmanız da mümkündür.

İtalya Ticari Vizesi Nedir?

İtalya için ticari vize başvuruları ülkede ticari faaliyet gösterecek olan kişilere açıktır. C tipi kısa süreli vize çeşitlerinden biri olan ticari vize ile 90 gün ikamet ve konaklama hakkınız bulunmaktadır. Fakat ticari vize için başvuruda bulunacak olan kişilerin bir takım ek belgeleri de beyan etmeleri istenmektedir.

Ticari vize başvurusu kapsamında talep edilen ek belgelerin başında da davet mektubu gelmektedir. Davet mektubu, İtalya’da yer alan yasal bir iş kurumu tarafından gönderilmesi gereken bir evraktır. Davet mektubu olmadan yapılan tüm ticari vize başvuruları da ne yazık ki reddedilmektedir.

Ticari vize gibi diğer tüm C tipi vize çeşitleri hakkında bilgi almak adına da vizeofisi.net sitesine mutlaka göz atmanız öneriliyor.

İtalya Ticari Vize Başvuru Süreci

İtalya için ticari vize başvurusunda bulunan kişiler başvuruları onaylandıktan sonra ülkedeki fuar etkinliği, seminer, iş toplantısı ve kısa süreli iş ortaklığı gibi aktivitelere katılabilirler. Bunun için de ilk önce ticari vize başvuru formunun doldurulması istenmektedir. Vize başvuru formunun eksiksiz ve kesinlikle doğru bilgiler ile doldurulması oldukça önemlidir. Formda yer alan seyahat amacı sorularına da ticari vize alınacağına dair işaretlerin verilmesi gerekecektir.

Vize başvuru formunun doldurulması ile birlikte ticari vize başvurusunda belge ibrazı sürecine geçilmektedir. Bu süreçte Gaziantep vize merkezi tarafından size ticari vize için gerekli evrakların kapsamlı listesi verilecektir. Sizin de bu listede yer alan tüm belgeleri beyan etmeniz zorunludur. Aksi halde vize başvurunuz olumsuz yanıt alacak ve vize başvuru süreciniz uzayacaktır.

İtalya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

İtalya ticari vize için gerekli evraklar İtalya devletinin İtalya’ya ticaret amacıyla başvuru yapacak kişilerden talep ettiği evraklardır. Bu evraklar eksiksiz ve düzenli bir şekilde hazırlanarak konsolosluğa teslim edilmelidir. Evrakların konsolosluğa eksik gönderilmesi vizenin onay sürecini uzatmaktadır. İtalya Konsolosluğu evrakların tam olmasına büyük özen göstermektedir.

İtalya ticari vize işlemlerini halletmeniz için sizin konsolosluğa gitmenize gerek yoktur. Gaziantep vize merkezi sizin için tüm işlemleri yapmakta ve evraklarınızı konsolosluğa göndermektedir. Tüm ticari vize başvuru sürecinizi itina ile takip etmektedir.

İtalya Ticari Vize İçin Gerekli Belgelerin İsimleri

 • Pasaport: Başvuru esnasında kullanmış olduğunuz pasaportun kullanılabilir bir pasaport olması önemlidir. Pasaportunuzun kullanılabilir olması için 10 seneden daha eski olmaması gerekmektedir. Pasaportunuza vize işlemleri yapılabilmesi için yan yana iki sayfasının boş olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: İtalya ticari vize işlemleri için hazırlamış olduğunuz belgeler arasında 2 adet son üç ayda çekilmiş güncel olan biyometrik fotoğrafınızda olmalıdır. Fotoğraf 3.5×4.5 ölçülerinde olup arka fonu beyaz renk olmalıdır.
 • Seyahat Sigortası: Tüm geliş gidiş masraflarınızı karşıladığını gösteren rezervasyon ücretlerinin de içinde bulunduğunu seyahat sigortası yapılmalıdır. Sigortanın üzerinde 3000 euro tutarında olduğuna dair bir bilgi yer almalıdır.
 • İtalya vize başvuru formu: Başvuru yapacak kişi tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam vukuatlı olmalıdır. Kişinin güncel adres bilgileri, nüfus bilgileri yer almalıdır.
 • Finansal belgeler: Kişinin maddi durumunu gösteren güncel belgeler yer almalıdır.
 • Vize talep dilekçesi: Çalışmış olduğu kurumun antetli kağıdına İtalya konsolosluğu hitap alınarak yazılan dilekçedir. İşveren tarafında yazılmalı, kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.
 • Kişinin çalışmış olduğu kurumda olduğunu ispatlayan belgeler (vergi levhası, faaliyet belgesi ve imza sirküleri) eklenmelidir.
 • Kişinin çalıştığını gösteren belgeler eklenmelidir.(SGK ait belgeler)
 • İtalya devletine seyahat amacını açıklayan belgeler eklenmelidir.
 • Tıbbi sağlık belgeleri eklenmelidir.

 Ek Olarak Eklenecek Belgeler

Aşağıdaki vasıflara sahip kişiler eklenmesi gereken belgelere ek olarak vasıflarını kanıtlayacak diğer belgeleri de eklemeleri gerekmektedir.

 • Emeklilerin belgeleri
 • Öğrencilerin belgeleri
 • Çitçilerin belgeleri
 • Memurların belgeleri

Tüm belge işlem detayları için gaziantepvize.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

İtalya Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Eğer İtalya’da bulunan akrabanızı, arkadaşınızı ya da bir yakınınızı ziyaret etmek isterseniz İtalya Aile Ziyareti Vize İşlemleri başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İtalya’da yaşamakta olan yakınınızın konsolosluğa teslim edilmek üzere davetiye mektubu yazması gerekmektedir. Bu davetiyenin üzerinde mutlaka ıslak imza bulunmalıdır.

Bu vizeye başvuruda bulunurken hazırlanması gereken evraklar sadece kişisel bilgiler içeren evraklarla sınırlı kalmamaktadır. Ayrıca mesleki ve finanslar bilgileri içinde bulunduran evrakları da hazırlamanız gerekmektedir. Kişisel evrakları vize başvurusunda bulunan kişinin kendisi hazırlamalıdır. Mesleki belgeler ise başvuru sahibinin hangi meslek grubuna dahil olmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Hazırlanması gereken evrakların eksik ya da yanlış bilgi içermemesine çok dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde vize başvurunuz konsolosluk tarafından kabul edilmeyecektir. Bu da başvuru sürecinizin uzamasına sebep olacaktır. Bu yüzden evrakların hazırlanması ve vize başvuru sürecinde Gaziantep Vize Merkezi’nden yardım alabilirsiniz. Bu sayede işlemleriniz çok daha hızlı bir şekilde ilerleyecektir.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Schengen vizeleri için İtalya Konsolosluğuna ya da İtalya Büyükelçiliğine başvuruda bulunmaya gerek olmadan başvuru merkezlerine aracılığı ile işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Vize Başvurusunda bulunurken bütün işlemleri eksiksiz ve doğru bir şekilde gerçekleştirmiş olsanız bile başvurunuzun onaylanacağının garantisi verilmemektedir. Bu konudaki kararları İtalya Konsolosluğu vermektedir.

İtalya için yapılacak olan vize başvurularından 10 yıldan eski pasaportlar kabul edilmemekte olup yenisinin çıkartılması istenmektedir. Ayrıca seyahat bitiminden sonra en az 6 aylık kullanım süresi olmayan ve yıpranmış durumda olan pasaportlar da kabul edilmeyecektir.

Hazırlanması gereken belgelerden biri olan vize başvuru formunu, başvuru sahibinin dikkatli bir şekilde doldurması gerekmektedir. Diğer evraklar ile çelişkili bilgilerin tespit edilmesi halinde başvuru kabul edilmeyecektir. Konsolosluk bazı durumlardan başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. Bu evraklarında eksiksiz bir şekilde tamamlanıp konsolosluğa teslim etmek gerekmektedir.

Eğer başvuruda bulunan kişinin herhangi bir geliri yoksa seyahat masraflarını karşılayacak kişinin gelir belgeleri de hazırlanması gereken evrakların arasında olmalıdır.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

İtalya Aile Ziyareti Vizesi İçin Gereken Belgeler

İtalya aile ziyareti vizesi için gereken belgeler İtalya Devletinin İtalya’da ailesini ziyaret edecek kişilerden almasını istediği vize türüdür.

Bu belgeler eksiksiz bir biçimde teslim edilmeli ve belgelerin tamamı doğru olmalıdır. Aksi takdirde başvurunuz olumsuz sonuçlanmakta ya da başvuru süreniz uzayabilmektedir.

İşlemleriniz hususunda sorun yaşamak istemiyorsanız Gaziantep vize merkezini arayarak tüm işlem detaylarını öğrenebilirsiniz. Gaziantep vize merkezi sizin yerinize evraklarınızı da konsolosluğa teslim etmekte ve işlemlerinizi takip etmektedir.

İtalya Aile Vizesi İçin Gereken Belgelerin Listesi

 • Pasaport: 10 seneden daha eski olmayan pasaportunuz vize başvurunuz için geçerlidir. Pasaportunuzda iki adat boş sayfaya yer verilmelidir. Bu boş sayfalar yan yana olmalıdır. Daha önce işlenmiş schengen vizeniz var ise o vizelerin sayfaları da fotokopi çekilerek dosyaya eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Konsolosluğun sizden talep etmiş olduğu fotoğraf iki adettir. Bu fotoğraf güncel bir fotoğraf olmalıdır. Fotoğrafın arka fonu beyaz renk olmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Schengen vize başvuru formu olarak da bilinen bu form eksiksiz bir biçimde doldurulup imzalanmalıdır. Eğer yaşınız 18 den küçük ise ebeveyniniz tarafından imzalanmalıdır. Bütün bilgiler net ve doğru bir biçimde yazılmalıdır.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi eklenmelidir.
 • Öğrenci belgesi: Eğer öğrenci iseniz son üç ay içerisinde almış olduğunuz kaşeli öğrenci belgenizi eklemeniz gerekmektedir.

İtalya Aile Vizesi İçin İstenen Ek Belgeler

 • Sponsorunuza ait evraklar

Sponsor olacak kişi emekli ise;

Emekli kartı

Emekli maaş belgesi

Emekliği olduğun belirten bir belge eklemelidir.

Sponsor olacak kişi çalışıyorsa;

Çalıştığı şirkete ait belgeler eklemelidir. Bu belgeler imza sirküleri fotokopisi, ticari sicil gazete fotokopisi ve faaliyet belgesidir.

Dilekçe: çalıştığınız şirketin antetli kağıdına şirket yetkilisi tarafından yazılmış, imzalanmış ve kaşelenmiş dilekçe eklenmelidir.

 • SGK giriş bildirgesi eklenmelidir.
 • Son 3 aya ait SGK 4A hizmet dökümü eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası eklenmelidir.
 • Davetiye: Sizi davet eden kişinin yazmış olduğu ve bulunduğu yerin belediyesinde imzalatmış olduğu davetiye eklenmelidir. Masraflar davet eden kişi tarafından karşılanacak ise o kişinin gelirini gösteren belgeler eklenmelidir.

Daha detaylı bilgi almak için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

İtalya Oturum İzni

İtalya oturma izni İtalya’da 90 günden daha fazla yaşamayı düşünenlerin alması gereken bir vize türüdür. İtalya oturma izni uzun süreli vize gerektirmektedir.  Oturum izni için yapmanız gereken ilk başvuru İtalya’da hangi şehirde yaşamayı düşünüyorsanız o şehrin postanesinden olmalıdır.

İtalya oturum izni ile ilgili detayları vizeofisi.net sitemizden de öğrenebilirsiniz. Gaziantep vize merkezi uzman kadrosu ile tüm vize işlemlerinizi titizlikle halletmektedir.

İtalya Oturum İzni Almak İçin Gereken Şartlar

İtalya’da yaşamayı düşünüp oturum izni almaya karar verenler için birçok başvuru seçeneği bulunmaktadır. Tercih edeceğiniz seçeneğe göre yerine getirilmesi gereken şartlarda değişmektedir. Kişiler evlilik yolu ile çalışma izni ile öğrenciliklerinden ötürü ya da şirket kurmak amacı ile oturma izni almaya karar verebilmektedirler.

Evlilik Yolu İle Oturum İzni Başvurusu (Aile Birleşimi)

Aile birleşim vizesi için İtalya’da yaşayan oturum iznine sahip kişilerin başvurularını göç İçin tek gişe ofisine yapmaları gerekmektedir. Bu ofis Nulla osta( aile birleşimi izin belgesi) yok Türkiye’de bulunan konsolosluğa iletmektedir.

Oturum izni ile İtalya’ya giriş yapacak kişilerin yaklaşık ülkeye girişlerinden 8 gün sonra posta ofisinden oturma izni formu doldurmaları gerekmektedir.

Öğrencilik- Eğitim Yolu İle Vize Başvurusu

Öncelikle eğitim amaçlı vize alınmalıdır. Daha sonra İtalya’ya giriş yaptıktan 8 gün sonra en yakın Sportello Amico hizmeti veren posta ofisinden oturma izni kit’i alınmalıdır.

Çalışma İzni İle Vize Başvurusu

İtalya’da çalışacağınız yer oturma izni talebinde bulunmalıdır. Başvurular tek gişe ofisinden yapılmalıdır. İş sözleşmesinin bir örneği buraya gönderilmelidir.

Şirket Kurma Amacıyla Yapılan Vize Başvurusu

Bu çalışma vizesine başvuru yapacak kişiler İtalya’ya giriş yaptıktan 8 gün sonra İtalya’da bulunan posta ofisine başvuru kiti bırakmalıdırlar. Lavora Autonomo alanlar kiti doldurmak zorundadır.

İtalya Oturum İzni Nasıl Uzatılır?

İtalya oturma iznini uzatmak isteyenlerin bu işlemi yapmanın 9 ay sürdüğünü bilmesi gerekmektedir. Eğer ki oturum izninizi uzatmayı planlıyorsanız en az 60 gün önceden başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzdan yaklaşık 7 ay sonra parmak izinizin talep edildiği bir mektup size iletilmektedir. Parmak iziniz teslim edildikten yaklaşık 2 ay sonra İtalya oturum izni uzatma işleminiz aktif hale getirilmiş olacaktır.

Oturma izni için hangi koşulların gerektiği, ne tür belgelerin istendiğine dair tüm detayları Gaziantep vize merkezi aracılığı ile öğrenebilirsiniz. vizeofisi.net adresinden iletişim bilgilerimize ulaşıp bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İtalya Oturma İzni Nasıl Alınır?

İtalya oturma izni nasıl alınır sorusunu İtalya’da 3 aydan daha uzun süre kalmak isteyen kişiler sormaktadır. İtalya’da 3 aydan fazla kalmak isteyen AB vatandaşı olmayan herkes çalışma ve eğitim gibi nedenlerden bağımsız olarak İtalya oturma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. İtalya Oturma iznine başvurmadan Önce İtalya’ya girebilmek için uzun süreli vize alınmış olması gerekmektedir. Turist olarak gitmek için alınan vize bunu sağlamamaktadır. İtalya vizesinin nasıl alındığı ile detaylı bilgi vizeofisi.net internet sitesinden öğrenilmelidir.

İtalya Oturma İzni Almak İçin Ne Zaman ve Nasıl Başvurulur?

İtalya oturma izni almak için İtalya’ya girişten itibaren 8 gün içinde başvurulması gerekmektedir. Önce yerel bir postaneden İtalya Oturma izni başvuru formu alınır. Bu form Sportello Amico yazan postanelerde bulunmaktadır. Formu doldurmak için sessiz bir yere gidilmelidir. Form İtalyanca olacağı için İtalyanca bilmek gereklidir. Form doldurulduktan sonra bir görev pulu alınması gerekmektedir. Bu pul yaklaşık 16 Euro değerinde olmaktadır. Başvuru formu ile birlikte bu pulu, başvuru formunun alındığı yere vermek gerekmektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra memurun incelemesi ardından problem olmadığı takdirde ikinci aşamaya geçilecektir. Bu aşama yerel polis merkezi aşamasıdır. Başvuru ardından randevu tarihi verilmektedir. Bu arada geçici bir oturma izni verilmektedir. Çünkü polis merkezi randevusu genellikle 1-2 ay ileri tarihe verilmektedir.

Polis merkezine randevu tarihinde istenen belgelerle beraber gidilmelidir. Burada parmak izi almaktadırlar. Birkaç soru da sorabilmektedirler. Gerekli belgeler ise şunlardır:

 • Dört adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Sahip olunan bir adet geçerli pasaport gerekmektedir.
 • İtalya’da bulunma nedenini gösteren belgeler gerekmektedir.
  • Başvuran öğrenci ise öğrenci belgesi
  • Çalışan ise Çalışma izni belgesi
 • İtalya uzun süreli vizeye başvururken sunulan tüm belgeler gerekmektedir. Bu belgeler için detaylı bilgi Gaziantep İtalya vize merkezi tarafından öğrenilmelidir.
 • Sağlık sigortasına sahip olduğunuzu kanıtlayan belge gerekmektedir.

İtalya Oturma İzni Süreleri

İtalya oturma izni nedenine göre süreleri de değişmektedir. 6 ay, 1 yıl ve 2 yıl olmak üzere çeşitlilik göstermektedir. Örneğin eğer İtalya’da mevsimlik çalışmak için oturma izni 6 ay sürmektedir. Eğitim için oturma izni ise 1 yıl sürmektedir.

Beş yıldan fazla bir süre İtalya’da yaşayan herkes İtalya daimi oturma izni için başvurabilmektedir.

 

İtalya Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

İtalya oturum izni için gerekli evraklar İtalya hükümetinin İtalya’da yaşamayı düşünen yabancı ülkelerin vatandaşlarından talep ettiği belgelerdir. İtalya’da 90 günden daha fazla yaşamayı düşünenlerin D tipi olarak anılan oturum izni alması gerekmektedir. Bu belgeler başvuru türüne göre farklılık göstermektedir. Evlilik yolu ile başvuru, öğrenim durumundan ötürü başvuru, şirket kurma düşüncesiyle yapılan başvuru ve

Başvuru türünüz İçin gerekli tüm evrakların listesini detaylı öğrenmek için vizeofisi.net adresinden ulaşabilirsiniz. Gaziantep vize merkezi sizler için en doğru ve güvenilir hizmeti vermektedir.

İtalya Oturum İzni İçin Gerekli Evrakların Listesi

Pasaport: Pasaportunuz güncel, kullanılan bir pasaport olmalıdır. 10 seneden daha eski olan pasaportlar kullanıma kapalıdır. Eskimemiş yıpranmamış olan pasaportlarınızın yan yana iki sayfasının boş olma mecburiyeti vardır. Daha önce kullandığınız pasaportunuzda Schengen vizesi varsa onların işlenmiş sayfaları da eklenmelidir.

 • Biyometrik Fotoğraf: Dosyaya ekleyeceğiniz biyometrik fotoğrafınız son 3 ay içerinde çekilmiş olan yeni bir fotoğraf olmalıdır. Fotoğrafınız arka fon rengi beyaz olmalı ve yüzünüz objektife dönük olmalıdır. Dosya da fotoğrafınızdan 2 adet bulunması yeterli olacaktır.
 • Vize Başvuru Formu: İtalya konsolosluğuna gönderilecek olan bu form eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. İçerisinde net bir şekilde tüm bilgileriniz yer almalıdır.
 • Dilekçe: Bu oturum iznini neden almak istediğinize dair bir vize talep dilekçesi yazmanız gerekmektedir.
 • Finansal Durumu Gösteren Belgeler: En son 3 ay içerisinde edinmiş olduğunuz banka hesap özetiniz, banka hesaplarınızın aslı ve fotokopisi eklenmelidir. Eğer herhangi bir mal varlığına sahipseniz onların belgeleri de eklenmelidir.
 • Rezervasyon: Almış olduğunuz geliş-gidiş uçak biletlerinizin rezervasyon tarihleri de eklenmelidir.
 • İş sözleşmesi: Eğer İtalya’da işvereniniz varsa ondan almış olduğunuz iş sözleşmesi eklenmelidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • T.C Kimlik Fotokopisi

 

İtalya Oturum İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde teslim edildiği takdirde toplamda 7-15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Ancak bu süreyi resmi ve dini tatiller, evrak eksiklikleri uzatabilmektedir.

İtalya oturum izni işlemleri için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

İtalya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İtalya çalışma izni nasıl alınır? Sorusunun cevabı sizin ne kadar süre çalışmak istediğinize ya da nasıl bir işte çalışmak istediğine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Eğer çalışma planınız 90 gün ile sınırlı ise Schengen vizesi yeterli olacaktır. Schengen vizesi başvurudan sonra 180 gün içerisinde ancak 90 günlük ziyaretler için geçerlidir. Fakat daha uzun süre çalışmak istiyorsanız uzun süreli vize olan çalışma iznine ardından da oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Oturma izni alabilmek için belli bir amacınız olması gerekir. Ülke de çalışmak istemek de bu amaçlardan bir tanesidir.

Ülke’de çalışmak için sadece sizin değil işvereninizin de yerine getirmesi gereken prosedürler bulunmaktadır. Valiliğe bulunacağınız tek gişe başvurusundan sonra valilik onay verdiği takdirde işvereninizin bazı evrakları hazırlayıp iç işleri bakanlığına başvuruda bulunması gerekmektedir. Daha sonra ise işveren ile imzalamış olduğunuz kontratın bir örneği yine yukarıda saymış olduğumuz gerekli makamlara verilmelidir. Konu ile ilgilenen ofis sizin dosyanızı ayrıntılı bir şekilde inceleyecek eğer evraklarınızda herhangi bir sorun bulunmazsa Nulla Osta olarak adlandırdıkları onay belgenizi vermiş olacaklardır.

Bir diğer önemli husus ise İtalya’ya girişinizden sonra en geç 1 hafta içersinde ikamet ettiğiniz en yakın emniyet müdürlüğüne müracaat ederek oturma iznine başvurmanızdır. Emniyet müdürlüğünden konu ile alakalı ayrıntılı bilgi de almanız mümkündür. Oturma izninizin onaylanması için öncelikle çalışma izni almış olmanız gerekmektedir.

İtalya’da Kendi Şirketini Kurmak

İtalya’da kendi işini kurmak için çalışma izni başvurusunda bulunan kişiler için ise süreç daha farklı olacaktır. Kurulacak olan şirket için gerekli evraklar hazırlanıp düzenlendikten sonra İtalya temsilcisine teslim edilmelidir. Şirket için hazırlamanız gereken evrakların yanı sıra bir de vize işlemleri için gerekli olan belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. bu işlemler halledildikten sonra yine aynı şekilde ülkeye girişinizden itibaren 1 hafta içerisinde size en yakın emniyet müdürlüğüne giderek oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Dilerseniz tüm bu işlemleri Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile gerçekleştirmeniz mümkündür. Ofisimizdeki İtalya temsilcimiz sizi konu ile ilgili yönlendirecektir. Çalışma izni hususunda daha ayrıntılı bilgi için gaziantepvize.net adresinden yararlanmanız da mümkündür.

 

 

İtalya Çalışma İzni

İtalya çalışma izni, uzun süreli vize türlerindendir. Eğer İtalya’da çalışma planınız 90 gün ile sınırlı ise Schengen vizesi adı verilen kısa süreli vize sizin için yeterli olacaktır. Fakat daha uzun süre çalışmak istiyorsanız çalışma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. İtalya’da kalmak için yalnızca çalışma izni başvurusu yeterli olmayacaktır. Ayrıca oturma izni de almanız gerekmektedir. Schengen vizesini aracı şirketler aracılığı ile almanız mümkündür. Fakat D tipi olarak isimlendirdiğimiz daha uzun süreli vizeler için, direkt olarak İtalya Konsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir.

Çalışma izni, üçüncü dünya ülkeleri vatandaşları için geçerlidir. Avrupa ülkelerinin ve İsviçre’nin vatandaşlarının İtalya’da çalışmak için böyle bir izin almalarına gerek yoktur. Eğer ülkede çalışmanız onaylanırsa oturma izniniz de verilmiş olacaktır. Türkiye’de çalışmakta olduğunuz bir işiniz varsa çalışma izni başvurunuzun onaylanma şansı daha yüksektir. Fakat herhangi bir işte çalışmıyorken başvurduğunuz takdirde onaylanması için İtalya’da yükseköğrenim görmüş olmanız gerekmektedir.

İtalya Çalışma İzni Başvurusu

Diğer başvurularda olduğu gibi İtalya çalışma izni başvurusu için de yapılması gereken bazı işlemler vardır. Sizin ve Türkiye’deki işvereninizin hazırlaması gereken bir takım evraklar vardır.  Bu evraklar eksiksiz ve güncel bilgiler içeriyor olması oldukça önemlidir. İtalya’ya gittiğiniz zaman yapmanız gereken ilk iş valiliğe giderek Sportello Unico immigrazione olarak adlandırılan göçmenlik için tek vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Valiliğin onayı süreç açısından oldukça önemlidir.

Valiliğin onayladığı takdirde tüm evraklar hazırlanarak İtalya içişleri bakanlığına yapılacak başvuru süreci başlatılmalıdır. Bu noktadan sonra işvereninizin de hazırlaması gereken evraklar olacaktır. Bunlardan bir tanesi çalışma izni için kontrat imzalaması gerekmektedir. Kontratın bir adet kopyası da valilik ve iç işleri bakanlığına gönderilmelidir. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra size İtalya tarafından nulla osta olarak isimlendirilen bir belge verilecektir.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra da İtalya’ya geldikten sonraki ilk bir hafta içerisinde oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvuruyu ise size en yakın emniyet müdürlüğüne yapmanız gerekmektedir. Çalışma izninizin onaylanması için ülkeye olan uyumunuz da çok önemlidir. Ülkenin siyasi politik tarihine uyum sağlamanız ve ileri derece de İtalyanca konuşuyor olmanız gerekmektedir.

Başvuru sürecinizi Gaziantep Vize Merkezi eşliğinde daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilir detaylı bilgi için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

İtalya Çalışma İzni İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Diğer tüm vize türlerinin başvuru sürecinde olduğu gibi, İtalya çalışma izni için de hazırlanması gereken evraklar mevcuttur. Bu evrakların özenle hazırlanması oldukça önemlidir. Çünkü evraklarınızda eksik ya da birbiri ile çelişen bir bilgi olması halinde başvurunuz yetkili makam tarafından onaylanmayacaktır. Başvuru sürecinizin daha hızlı ve eksiksiz olması açısından Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile evraklarınızı hazırlamanız mümkündür.

Gerekli evrakların listesi şu şekildedir:

 1. Başvuru formu: bu form çalışma izni başvurusunda bulunan şahıs tarafından doldurulmalıdır. Formda eksik ya da tutarsız bilgilere yer verilmemelidir.
 2. Pasaport: başvuru sahibine ait olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması oldukça önemlidir. Ayrıca yıpranmış olmamasına da dikkat edilmelidir. Çalışma izninin pasaporta işlenebilmesi için en az 2 adet sayfanın kullanıma müsait olması gerekmektedir. Eğer pasaportunuz bu saymış olduğumuz özelliklere sahip değilse başvuruda bulunmadan önce yenilemeniz süreci daha hızlı hale getirecektir
 3. Biometrik fotoğraf: Fotoğrafınızın ölçüleri 35×45 mm şeklinde olmalıdır. Şu anki haliniz ile benzerlik göstermelidir. O yüzden yakın zamanda çektirilmiş bir fotoğraf olması gerekmektedir. 2 adet olan fotoğrafınızın arka yüzü beyaz olmalıdır.
 4. İtalya’nın vereceği çalışma izninin aslı: İtalya İç İşleri Bakanlığından almış olduğunuz göçmenlik için tek gişe isimli izin belgesi de evraklarınız arasında bulunmalıdır. Bu belgenin orijinali dosyada bulunmalıdır.
 5. Çalışma kontratı: İşvereniniz ve sizin aranızda imzalanan kontratında evraklar arasında bulunması son derece önemlidir.
 6. Uçak ve kalacağınız yer hakkında bilgiler içeren belgeler
 7. Dil yeterliliğinizi belirten evraklar: İtalya çalışma iznine sahip olmanız için çok iyi seviyede İtalyanca biliyor olmanız gerekmektedir. Bunu kanıtlamak amacı ile evraklarınız arasında dil seviyenizi ortaya koyacak belgelere ihtiyaç vardır.

Eğer İtalya sınırları içerisinde çalışma planınız 90 günü geçmeyecekse bu prosedürleri yerine getirmenize gerek bulunmamaktadır. 90 günlük Schengen vizesi almanız yeterli olacaktır. Schengen vizesine aracı şirketler aracı ile sahip olmak mümkündür. Uzun süreli vizelere ihtiyaç duyulduğunda ise direk konsolosluğa ve Büyükelçiliğe başvuruda bulunmanız gerekecektir.

İtalya Çalışma izni evrakları ile ilgili bilgilere vizeofisi.net adresinden ulaşabilirsiniz.

 

İtalya Aile Birleşimi

İtalya aile birleşimi uzun süreli vize çeşitlerinden olduğundan Schengen vizesinden farklıdır. İtalya’daki yakınınız vasıtası ile siz de yaşamınızı İtalya’da sürdürmek istiyorsanız bu vizeye başvurmanız gerekmektedir. Fakat yalnızca ziyaret amacı ile gidecekseniz 90 gün süreli Schengen vizesi de sizin için yeterli olacaktır. 90 günden daha fazla kalma niyeti ile gidilen seyahatlerde ise aile birleşimi iznine ardından da oturma iznine ihtiyacınız olacaktır.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi

İtalya aile birleşimi vizesinden yararlanmak için İtalyan vatandaşı ile birinci derece akraba olmanız gerekmektedir. Eğer yakınınız İtalya’da yasal olarak ikamet etme hakkına sahipse de bu haktan yaralanmanız mümkündür. Bunun için yerine getirilmesi gereken bazı işlemler vardır.

Eğer Avrupa ülkelerinden birinin vatandaşıysanız oturma izni almanıza gerek bulunmamaktadır. Avrupa ülkeleri ya da İsviçre vatandaşı olanlar hiçbir işleme gerek olmadan İtalya’da oturma hakkına sahiptir. Oturma izni üçüncü dünya ülkesi vatandaşları için yerine getirilmesi gereken bir prosedürdür.

Tüm aile birleşimi işlemleriniz onaylandıktan sonra da İtalya’da yerine getirmeniz gereken başka işlemler de olacaktır. Bunun sebebi ise aile birleşimi vizesinin İtalya’da yaşamak için yeterli olmamasıdır. Ülke’de ikamet etmek için ayrıca oturma izni başvurunuzun da onaylanması gerekmektedir. bunun için gerekli olan prosedürleri de yerine getirmeniz gerekmektedir.

Oturma izni başvurunuzu ise ülkeye giriş yaptıktan en geç 1 hafta sonra yapmanız önem arz etmektedir. Başvuruyu ise ikamet ettiğiniz bölgeye en yakın emniyet müdürlüğüne yapmanız gerekmektedir. başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi evraklarınızın doğru bir şekilde hazırlanmasıdır. Evraklarınız konu ile ilgilenen yetkili kişiler tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. İncelenen evraklarda eksik ya da birbiri ile çelişen bilgilere rastlanıldığı takdirde başvurunuz onaylanmayacaktır.

Bir diğer ihmal edilmemesi gereken konu ise pasaportunuzun 10 yıldan eski olmamasıdır. Yıpranmış ya da 10 yıldan daha eski bir pasaporta sahipseniz yine yetkili makamlar tarafından işleminizin onayı yapılmayacaktır.

Sizin de İtalya aile birleşimi vizesine ihtiyacınız varsa Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile gerekli evrakları hazırlayabilir ve işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kou ile ilgili detaylı bilgi için vizeofisi.net adresini ziyaret etmenizde mümkündür.

İtalya Aile Birleşimi İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

İtalya aile birleşimi başvurusu esnasında hazırlamanız gereken bir takım evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar özenle ve titizlikle hazırlanmalı, eksik ya da yanlış bilgi içermemesine dikkat edilmelidir.  Evrakların hazırlanması esnasında Gaziantep Vize Merkezinden yardım almanız mümkündür.

Gerekli evrakların listesini şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 1. Evlenme kayıt örneği: evlilik yolu ile aile birleşimi gerçekleştirilecekse, evliliğin yetkili makamlara kanıtlanması açısından bu belgeye ihtiyaç vardır. Belgenizin İtalyanca tercümesinin de bulunması gerekmektedir.
 2. Vize başvuru formu: başvuran şahıs tarafından eksik ya da tutarsız bilgi içermeyecek şekilde doldurulmalıdır.
 3. Biometrik fotoğraf: başvuran şahsa ait 2 adet biometrik fotoğrafta evraklar arasında bulunmalıdır. Güncel halinizle fotoğraf arasında benzerlik olması açısından yakın tarihte çektirilmiş olması gerekmektedir. Arka fonu da beyaz olmaldır.
 4. Pasaport: başvuran şahısın pasaportunun 10 yıldan eski olmamasına dikkat edilmelidir. Yıpranmış ve 10 yıldan daha eski olan pasaportlar kabul edilmeyecektir. Pasaport da vize uygulanacak 2 adet müsait sayfa olması gereklidir
 5. İkamet Belgesi: İtalya’da yaşamakta olan eşiniz ya da yakınınız İtalya vatandaşı olmak zorunda değildir. Yasal ikamet hakkı bulunuyorsa ve uzun yıllardır ülkede ikamet ediyorsa da aile birleşiminden yararlanmak mümkündür. Başvuru esnasında yasal ikamet belgelerine ihtiyaç duyulacaktır.
 6. Finansal durumu kanıtlayacak belgeler: yakınınız ya da eşiniz vasıtası ile aile birleşiminden yararlandığınız takdirde yakınınızın aileyi geçindirebilecek kadar maddi güce sahip olması gerekmektedir. Bu maddi gücün ispatı olarak da bu belgelere ihtiyaç vardır.
 7. Dil seviyenizi gösteren belgeler: ülke’de yaşamak için aranan şartlardan bir tanesi de ileri derece de İtalyanca konuşabilmenizdir. İtalyanca seviyenizi diploma ya da sertifikalar aracılığı ile ispatlamanız mümkündür. Eğer yakınınız mavi kart sahibi ise İtalyanca bilmeniz şartı aranmamaktadır. Üstelik mavi kart aracılığı ile sizde bu ülkede mesleğinizi yerine getirebilirsiniz.

İtalya’da yaşamak için ülkeye olan uyumunuz da oldukça önemlidir. Ülkenin siyasi ekonomik ve politik durumu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bununla ilgili değerlendirmeye alınıp sonuç doğrultusunda işleminizi onayına karar verilecektir.

Ayrıca aile birleşimi için gereken evrakların listesine vizeofisi.net adresinden ulaşmanız da oldukça kolaydır.

 

İtalya Aile Birleşimi Nasıl Alınır?

İtalya aile birleşimi uzun süreli vizelere dahil olduğundan aracı şirketler ile değil de direk konsolosluk ya da Büyükelçiliğe müracaatınız ile alabileceğiniz bir vize türüdür. Aile birleşimi hakkından yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle İtalya’da yasal bir şekilde ikamet eden birinci derece akrabanız olması gerekmektedir. Bu yakınınız İtalya vatandaşı olmalıdır. İtalya vatandaşı değilse bile ülke de yasal olarak en az 8 yıldan beri ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Gaziantep Vize Merkezi konu ile ilgili yetkili ofistir. Aile birleşimi talebinizi vize merkezimiz aracılığı ile gerçekleştirmeniz mümkündür. Talep oluşturulduktan sonra İtalya’ya gidilen sekiz gün içerisinde oturma izni için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

İtalya Aile Vizesi Alma Şartları

İtalya Aile Vizesi almak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlar yukarıda da bahsettiğimiz gibi İtalya vatandaşı biri ile ya da İtalya vatandaşı olmayıp ülke de uzun yıllardır ikamet etme hakkı bulunan biri ile birinci derece yakın akraba olmanız gerekmektedir. Eğer üçüncü dünya ülkeleri vatandaşıysanız aile birleşimi izni aldıktan sonra oturma iznine de ihtiyacınız olacaktır. Avrupa ülkelerinin vatandaşları oturma izni başvurusundan muaf tutulmaktadır.

İtalya’da ikamet eden yakınınızın ya da eşinizin vasıtası ile aile birleşiminden yararlanacaksanız, yakınınız ya da eşinizin ikamet belgesinin sunulması oldukça önemlidir. Bu yakınınızın ülke de yasal bir şekilde yaşadığını ispatlar nitelikte bir belge olacaktır. Yakınınızın en az sekiz yıl ülkede ikamet etmesi gerekmektedir. Fakat bu süre bazı durumlara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin eşinizin mesleği ya da mavi karta sahip olması sebebi ile bu süre bazen altı yıla kadar düşmektedir. Böyle durumlarda sekiz yıl beklemenize gerek kalmadan altı yıl tamamlandığı anda başvuru da bulunmanız mümkündür.

Aile birleşiminden yararlanmak için ülkeye maddi olarak yük olmamanızda oldukça önemlidir. Bu yüzden İtalya’da yaşayan yakınınızın finansal durumu da göz önünde bulundurulacaktır. Yakınınız veya eşinizden ailesini geçindirecek maddi güce sahip olması beklenmektedir.

İtalya aile birleşimi vizesi nasıl alınır? Başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Gibi soruların cevabı için vizeofisi.net adresinden yararlanmanız mümkündür.

İtalya Vatandaşlık İşlemleri

İtalya vatandaşlık işlemleri için hazırlamanız gereken evraklar, yerine getirmeniz gereken birtakım prosedürler vardır. Bu evrakların ve prosedürlerin eksiksiz olması oldukça önemlidir. Konu ile ilgili Gaziantep Vize Merkezinden destek almanız mümkündür.

Vatandaşlık başvurusunda bulunmak için öncelikle oturma izni almanız gerekmektedir. Evlilik, çalışma ve öğrencilik gibi sebepler ile de vatandaşlık almak mümkündür. Her birinde yerine getireceğiniz işlemler farklılık göstermektedir. Fakat hepsinde de aranan ortak şart ülkeye olan uyumunuzun ve İtalyanca dil seviyenizin iyi olmasıdır.

Otomatik Olarak Vatandaşlık Kazanma

Kan bağı ile otomatik olarak İtalya Vatandaşlığı kazanmanız mümkündür. Kan bağından kasıt anne ile babanızın İtalya vatandaşı olmasıdır. Bu durumda herhangi bir işleme gerek olmadan otomatik olarak vatandaş kabul edilirsiniz. Sadece annenizin İtalya vatandaşı olması halinde de yine herhangi bir prosedüre gerek olmadan vatandaş kabul edilmektesiniz. Bu haktan sadece ailenin öz evlatları yararlanmamaktadır. Evlatlık alınan çocuklarda belli kriterler yerine getirildiği takdirde anne ve babanın vatandaşlığından yararlanabilmesi mümkündür. Başvuru çocuk mahkemelerince incelenip karar verilmektedir.

Dilekçe Yolu İle Vatandaşlık Kazanmak

Dilekçe yolu ile vatandaşlık kazanmak, kan bağı yolu ile başvurunun mümkün olmadığı durumlarda geçerlidir. Anne ve babanız İtalya vatandaşı değilse, 2. Derece yakınlıktaki akrabalarınız vasıtası ile de vatandaşlık başvurusunda bulunmanız mümkündür. Ancak söz konusu akrabalarınızın vatandaşlıklarını sonradan değil de doğuştan elde etmesi şartı aranmaktadır. Ayrıca bu yol ile vatandaşlık hakkı elde edebilmeniz için İtalya devleti emirleri altında çalışmanız gerekmektedir.

İtalya vatandaşı ile evlenmeniz durumunda da vatandaşlık elde etmeniz mümkündür. Ancak evlilikten sonra 6 ay kadar ülkede yasal olarak ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Eğer kan bağı ya da evlilik yolu ile vatandaşlık almanız mümkün değilse, yasal ikamet vasıtası ile de vatandaşlık alabilirsiniz. Yasal olarak en az 10 yıldır İtalya’da yaşıyorsanız ve gerekli bazı şartları yerine getirdiğiniz takdirde vatandaşlık başvurusunda bulunup, İtalya vatandaşı olmanız mümkündür.

İtalya vatandaşlığı ile ilgili Gaziantep Vize Merkezinden yardım alabilirsiniz. İtalya temsilcimiz size bu konuda rehberlik edecektir. Ayrıca vizeofisi.net adresimizden de yararlanmanız mümkündür.

İtalya Vatandaşlık Nasıl Alınır?

İtalya bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için İtalya vatandaşlık nasıl alınır sorusu sıkça sorulmaktadır. İtalya vatandaşlık hakkı kazananlar Avrupa’da vizesiz dolaşabilmektedir. Ayrıca İtalya çifte vatandaşlığa izin vermektedir. Vatandaşlığa başvurmadan önce İtalya vatandaşlık nasıl alınır ile ilgili sorular İtalya Gaziantep vize merkezi tarafından cevaplanmaktadır. İtalya vatandaşı olmanın 3 yolu bulunmaktadır.

Aile Vasıtasıyla Vatandaşlık

Bir kişinin anne veya babasında her ikisi ya da sadece biri İtalyan ise İtalyan vatandaşlık hakkı kazanmaktadır. Hatta eğer İtalya’nın kurulma tarihi olan 17 Mart 1861 yılından sonra burada yaşamış bir büyük baba varsa bu hakkı kazanmaktadır. Anne tarafından ise bu tarih 1 Ocak 1948 yılı olmaktadır. Fakat bunun için resmi olarak kimliği kanıtlamak gerekmektedir. İkinci olarak ise İtalyan Vatandaşı olmamasına rağmen İtalya’da doğmuş ve 18 yaşına kadar orada yaşayan biri İtalyan vatandaşı olmaya hak kazanmaktadır.

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık

İtalyan Vatandaşı biriyle evlenildiği takdirde İtalya’da yaşanmaya devam edilirse 2 yıl sonra İtalyan Vatandaşı olmaya hak kazanılmaktadır. Eğer, İtalya dışında bir yerde ikamet edilmekteyse bu süre 3 yıl olmaktadır. Bu durumda çocuk sahibi olunmuşsa bu süre yarıya inmektedir.

Oturma Süresi Yoluyla Vatandaşlık

Avrupa birliği üyesi ülkelerin vatandaşları için İtalya’da 4 sene boyunca ikamet etmek vatandaşlığa başvurmak için yeterli olmaktadır. Diğer ülkeler için ise bu süre 10 yıl olmaktadır.

Her üç yoldan İtalya vatandaşlık hakkı kazanmanın bu şartları yanında çeşitli yükümlülükleri de vardır. Gerekli başvuru formu doldurulmalıdır. Gerekli evraklar hazırlanmalı ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir. Aksi durumda bu şartlar fiilen sağlansa bile vatandaş olarak kabul edilmemektedir. Gerekli belgeler hakkında detaylı bilgi vizeofisi.net internet sitesi aracılığıyla öğrenilebilmektedir.

İtalya’da Daimi İkamet İzni

İtalya’da 5 yıl ikamet ettiğini ispatlayan kişilerin aldığı izindir. Daimi ikamet izni İtalya vatandaşlığı ile aynı haklara sahip olunmasını sağlamaktadır. Herhangi bir polis karakoluna gidip gerekli belgelerle birlikte 5 yıldır İtalya’da ikamet ettiğini ispatlayan ve gerekli ücreti ödeyen kişi bu hakkı kazanmaktadır. Gerekli belgelere vizeofisi.net internet adresinden ulaşılabilmektedir.

İtalya Vatandaşlık İçin Gerekli Belgeler

İtalya vatandaşlık hakkı kazanmak için hazırlanması gereken evraklara İtalya vatandaşlık için gerekli belgeler denmektedir. Vatandaşlık hakkı kazanmak ülkenin kanunlarına uymak demektir. Bunun yanında getirdiği sorumluluklar ve avantajlar da bulunmaktadır. Bu avantajları elde etmek için gerekli bazı belgeleri sunmak gerekmektedir. Bu belgeler hakkında detaylı bilgiler İtalya Gaziantep vize merkezi tarafından alınmalıdır.

İtalya Vatandaşlık İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İtalya vatandaşlığına geçmenin üç ana yolu bulunmaktadır. Bu üç yol birbirinden farklı olmaktadır. Doğal olarak her biri içinde gereke belgeler farklılık göstermektedir. İtalya vatandaşlığına geçme yolları hakkında detaylı bilgi vizeofisi.net internet sitesine uğrayarak elde edilmelidir.

Aile Vasıtasıyla Vatandaşlık İçin Gerekli Belgeler

Anne babası ya da bunların atalarından herhangi biri İtalyan Vatandaşı olan kişiler İtalyan vatandaşlığına başvurma hakkı kazanmaktadırlar. Bu yöntem ile başvuran kişilerin hazırlaması gereken belgeler şunlardır:

 • İtalyan olan ebeveyninin İtalya’da doğduğunu gösteren belge gerekmektedir.
 • İtalyan olmayan ebeveynin nerede doğmuşsa oradan alınacak doğum belgesi gerekmektedir.
 • Ebeveynlerin evlilik belgesi gerekmektedir.
 • İtalyan olan ebeveynin İtalyan olduğuna dair kimlik kartı gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin kendi doğum belgesi, evliyse evlilik belgesi, 18 yaş altı çocuklarının doğum belgesi gerekmektedir.
 • İtalyan olan ebeveyn öldüyse onun ölüm sertifikası gerekmektedir.

Daha fazla bilgi almak için İtalya Gaziantep vize merkezi ziyaret edilmelidir.

Evlilik Vasıtasıyla Vatandaşlık İçin Gerekli Belgeler

İtalyan vatandaşı bir ile evlenerek vatandaşlığa geçilebilmektedir. Bu evlilik sonucu İtalya’da ikamet edilirse 2 yıl, başka bir ülkede ikamet edilirse 3 yıl bitiminde hak kazanılmaktadır. Bu yöntem ile başvuran kişiler şu belgeleri sunmaları gerekmektedir:

 • Öncelikle çevrimiçi başvuru doldurulup imzalanması gerekmektedir.
 • Evlilik cüzdanın bir kopyası gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin kendi hükümetinden alacağı sabıka kaydı gerekmektedir.
 • Başvuran kişinim doğum belgesinin onaylı fotokopisi gerekmektedir.
 • Orta seviye İtalyanca bilgisinin olduğunu kanıtlayan resmi kurumlardan alınmış belge gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için Gaziantep İtalya vize merkezi tarafından alınmalıdır.

Oturma Süresi Yoluyla Vatandaşlık İçin Gerekli Belgeler

Başvuran Avrupa Birliği üyesi bir devletin vatandaşı ise 4 yıl bitiminde başvurma hakkı kazanmaktadır. Bunun dışında bir ülke vatandaşı ise 10 yıl İtalya’da ikamet etmesi sonucu elde etmektedir. Bunların dışında gerekli belgeler şunlardır:

 • Geçerli süre ikamet ettiğini kanıtlayan bir belge gerekmektedir.
 • Sabıka kaydı gerekmektedir.
 • İtalya’da vergi mükellefi olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
 • Orta seviye İtalyanca bilgisi olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

72 Saatte İtalya Vize Başvurusu

 

72 saatte İtalya vize başvurusu imkânı sunmaktadır. Vize işlemleri normalde uzun sürmektedir. İtalya, acil olarak ülkeye girmek isteyenlere böyle bir olanak sağlamaktadır. Bu vizenin diğer adı İtalya Ekspres vizesi olmaktadır. İtalya yetkilileri bu başvuruyu 72 saat içinde sonuçlanmaktadır. Daha fazla bilgi Gaziantep İtalya vize merkezi ile irtibata geçilmelidir.

İtalya 72 saatte İtalya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 

İtalya vizesi normla şartlar altında 15 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Buna rağmen başvurulan bölgeye göre bu sürelerde değişiklik gösterebilmektedir. Daha hızlı işlem yapmak isteyenler İtalya ekspres vizeye başvurmaktadır. Bu başvurunun onaylanma süresi ise 48 saat ile 72 saat arasında olmaktadır. Bu belge için gerekli belgelerin birçoğu normal vize başvurusu ile aynı olmaktadır. Bu belgeler şunlardır:

 • Geçerlilik süresi en az 6 ay olan bir pasaport gerekmektedir. Pasaporta son 3 yılda alınan İtalya vizelerini eklemek işlemi hızlandırmaktadır.
 • Bir adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafın boyutu 35 x 45 mm olmalıdır.
 • En az 3 ay önce açılmış banka hesabı bulunmalıdır. Bu hesabın özeti banka onaylı bir şekilde sunulmalıdır. Banka hesabında en az 5000 TL bulunmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Konaklama ve uçuş rezervasyonlarını kanıtlayan belgeler gerekmektedir.
 • Ek gelir bilgileri gerekmektedir.
  • Çalışanlar için; banka hesap özeti, işveren mektubu, SGK hizmet beyanı ev maaş bordrosu gerekmektedir.
  • İşverenler için; Hesap durumu, ticaret odası kayıt belgesi, mevcut vergi tablosu gerekmektedir.
  • Öğrenciler için; Ebeveyn onay formunun aslı ve fotokopisi, Nüfus kayıt örneği, öğrenci belgesinin İngilizce çevrilmiş hali ve öğrencinin maddi ihtiyaçlarının karşılandığını belirten dilekçe gerekmektedir.
  • Emekliler için; Hesap durumu, emeklilik sertifikası, emeklilik ifade belgesi gerekmektedir.
  • Serbest Meslek erbabı için; Hesap durumu, ticaret odası kayır belgesi, mevcut vergi tablosu gerekmektedir.
  • Çiftçiler için; Çiftçi olduğunu gösteren belge gerekmektedir.

 

 • İtalya ekspres vizesi için bu belgeler dışında özel koşullar bulunmaktadır. Daha önce verilmiş Amerikan vizesi veya Schengen vizesi olması gerekmektedir. Aksi durumda 72 saatte İtalya vize başvurusu yapılamamaktadır.

 

İtalya Konsolosluğu

İtalya Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

İtalya Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan İtalya vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

İtalya’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

İtalya İzmir Fahri Konsolosluğu, İtalya Antalya Fahri Konsolosluğu, İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu, İtalya İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

İtalya ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

 

İtalya Vize Formu

İtalya Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak İtalya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. İtalya vizesi başvuru formunun, İtalya vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. İtalya vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge İtalya giriş ve İtalya çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu İtalya için yapıldığı için, İtalya vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

İtalya vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. İtalya vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, İtalya vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

İtalya Vize Başvuru Formu Doldurma

İtalya vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

İtalya vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, İtalya vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada İtalya Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, İtalya vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, İtalya giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

 

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; İtalya’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul İtalya Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre İtalya Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-İtalya Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını İtalya Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı İtalya Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter İtalya konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. İtalya konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı