Kanada Vize Başvurusu

Kanada Vize Başvurusu

Kanada Turistik Vize İşlemleri

Kanada, her türden pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından   vize talebinde bulunmaktadır. Vize başvuruları için Kanada Devletinin yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri tarafından alınmaktadır. Gaziantep vize merkezi Kanada turistik vize başvuruları için gerekli evrakların hazırlanmasında danışanlarına yardımcı olmaktadır.

2018 yılından beri parmak izi istemektedir. Parmak izi verisini vermek üzere yetkili vize başvuru merkezinden vize başvurusu randevusu alınması gereklidir. Bu işlemlere başlamak için en az 10 ila 12 gün öncesinden harekete geçmek gereklidir. Ancak Kanada Büyükelçiliği, yoğunluğu bahane ederek süreyi uzatabilir. Bu nedenle en az bir ay öncesinden başvuruda bulunmak isabetli olacaktır.

Kanada Turistik Vize Gerekli Evraklar

Kanada Turistik vize için gerekli evraklar ilk önce çalışma durumunuza göre farklılık göstermektedir. Çalışanlardan istenen evraklar ile ev hanımı ve öğrencilerden istenen evraklar farklıdır. Bir de kendi işinin sahibi olan serbest meslek sahipleri için istenen farklı evrak türleri vardır.

 • Kanada Turistik vize için öne sürülen şartların başında bir pasaporta sahip olma gerekliliği vardır. Pasaportun en fazla 10 yıl içinde alınmış olması ve yıpranmamış, yırtılmamış olması gereklidir. Pasaport ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de geçerlilik tarihidir. Vize başvuru tarihinden itibaren en az 6ay daha geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Bununla birlikte en az iki boş sayfasının olması da önemli olan diğer bir husustur.
 • Kanada vize başvuru formu, ise Kanada Büyükelçiliği resmi internet sitesinden hesap açılarak doldurulur. Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak doldurmak mümkündür. Çalışan bir e- posta adresi formun ilgili kısmına eklenmelidir. İki adet çıktısı alınmalıdır. Formda bulunan elektronik imza ve tarih kısmının mutlaka doldurulması gereklidir.
 • Biyometrik fotoğraf, en fazla 3 ay içinde çekilmiş ve beyaz bir arka fona sahip olmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği e- devletten çıktı olarak alınabilir.
 • Kimlik kartının ön ve arka yüzlerinin fotokopisi aydınlık ve okunaklı bir şekilde çekilmelidir.
 • Kanada turistik vize talep dilekçesinde amaç ve seyahat ayrıntıları bulunmalı ve el yazısı ile yazılıp imzalanmalıdır.
 • Rezervasyon ve yolculuk bilgilerine ait rezervasyonlar ile bunlara ait evraklar hazır edilmelidir.
 • En az30.000 Euro teminat bedelli seyahat sağlık sigortası yapılmalıdır.
 • Banka hesap hareketleri ve bankada seyahat masraflarını karşılayacağını temin eden paranın bulunduğunun ispatına yönelik dekontlar imzalı ve kaşeli olmalıdır.

 

Kanada Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Turistik vize için hazırlanması beklenen belgeler ile ilgili olarak genellikle her başvurandan istenen evrakların listelemesini yaptık. Kanada konsolosluğunun yetkilendirdiği Gaziantep vize merkezi ile görüşerek de bu evrakların tam listesine ulaşabilirsiniz. Bu evraklar asıl olmakla beraber bazen konsolosluk görevlisinin taleplerine göre farklılık gösterebilir.

Pasaport

Listesinin en tepesinde en az 6 ay geçerli olması gereken bir pasaport bulunur. Pasaport asla yırtık ve eksik sayfaya sahip olmamalıdır. En az iki adet boş sayfaya sahip olmalı ve en fazla 10 yıl içinde alınmış olmalıdır.

Vize Başvuru Formu

Kanada Büyükelçiliği resmi internet sitesinden doldurulabilmektedir. Buradaki bilgilerin doğruluğu teyit edileceğinden aynen yazılmalıdır. Ayrıca iki adet çıktısı alınmalıdır. Aktif bir adresi formun ilgili bölümüne yazılmalı ve tarih atılmalıdır. Elektronik imza bölümü ise asla unutulmamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

En fazla 3 ay içinde çekilmiş ve 35 x 45 mm ölçülerinde iki adet biyometrik formda çekilmiş fotoğraf vize evraklarından olmazsa olmazların arasında bulunmaktadır.

Aile Bilgi Formu

Elektronik ortamda doldurulması gereken evraklar arasında aile bilgi formu da vardır. Bu formun eksiksiz ve doru bilgilerle doldurulması gereklidir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

E- devlet üzerinden veya nüfus müdürlüklerinden alınarak büyükelçiliğe sunulmalıdır.

Kimlik Fotokopisi

Kimlik kartının önlü arkalı fotokopisinin çekilerek diğer vize evrakları ile birlikte sunulması gereklidir. Fotokopinin okunaklı olması şarttır.

Kanada Turistik Vize Talep Dilekçesi

Kanada turistik seyahatinin bütün ayrıntılarını içeren aynı zamanda vize bitiminde ülkeden ayrılmayı garanti eden bir vize talep dilekçesi yazılmalıdır.

Uçak Bileti ve Otel Rezervasyon Bilgileri

Uçak bileti yolculuk detaylarına ilişkin evrakların yanında otel rezervasyon bilgileri de belgeleri ile birlikte ibraz edilmelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası

En az 30.000 Euro teminat bedelli seyahat süresini kapsayan sağlık sigortası yapılmadığı takdirde Kanada turistik vize talebi onaylanmamaktadır.

Banka Hesap Dökümü

Banka hesabında seyahat masraflarını karşılayacak kadar Dolar, Euro ve TL olarak yeterli miktarda nakit bulunduğunun belgelenmesi gerekmektedir. Ayrıca son üç aya ait banka hesap hareketlerinin onaylı kaşeli dökümünün alınması şarttır.

Bunların hepsi genel evraklardır. Bunlardan başka mesleki durumuna göre gerekli olan evraklar vardır. Vizeofisi.net adresinde bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşılabilir.

Kanada Turistik Vize başvurusunda bulunan kişi çalışan ise; şirket veya kurum yetkilileri tarafından çalışan kişi ile ilgili görev, maaş bilgisi ve izinli olduğu tarih bilgilerinin bulunduğu bir dilekçe yazılmalıdır. Bu dilekçe İngilizce veya Fransızca yazılmalı aynı zamanda vize için başvuran kişinin vize bitiminde ülkeye geri döneceğini garanti eden ifadelere yer verilmelidir. Gaziantep vize merkezi bu konuda başvuran kişilere yardımcı olmaktadır.

Öğrenci ise ve 18 yaşından küçükse her şeyden önce aile muvaffakatnamesi gereklidir. Aile yoksa vasisi de bu evrakı doldurup imzalayabilir. Sponsorun hesap bilgileri gereklidir. Okul bilgileri ve transkripti de beraberinde sunulmalıdır.

Ev hanımı ise yine seyahate sponsor olacak kişinin banka evrakları gerekmektedir.

Şirket sahibi ise şirketin antetli kağıdına yazılmış vize talep dilekçesinde şirket bilgileri ve kendisinin şirketteki pozisyonu yer almalıdır. Ayrıca şirkete ait evrakların neler olduğu da vizeofisi.net internet adresinden ayrıntılarıyla öğrenilebilir.

Emekli ise emekli maaşını aldığı banka hesap dökümü ile emeklilik belgelerinin fotokopileri evraklara eklenmelidir.

Çiftçi ise, üzerine tapulu olan tarla ve araziler ile araç ruhsatlarını belgelendirmenin yanında bağlı olduğu ziraat odasından aldığı belgenin fotokopisini hazır bulundurmalıdır.

Doktor, eczacı, diş hekimi, mühendis, mimar vb. meslek erbabı ise, meslek odasından alınmış oda kayıt belgesi ve kimlik kartı fotokopisi olmalıdır.

Bunların yanında çalışanın bağlı olduğu şirket veya kuruma ait evrakların da tamamlanıp diğer evraklar arasında yerini almalıdır. Bunların içinden kişiye ait olanlar; görev yeri belgesi, göreve ait kimlik kartı fotokopisi, SGK hizmet dökümü ve işe giriş belgesi olarak sıralanabilir.

Şirket evrakları ise; vergi levhasının onaylı fotokopisi, imza sirküleri, faaliyet belgesi, Ticari Sicil gazetesi ilgili sayfası ve şirkete ait banka hesap hareketlerini gösteren banka dekontlarıdır. Hesap adı alanına şirketin adı yazılmalıdır.

Bütün evraklar tamam olsa da Kanada yetkililerinin başvuruyu reddetme hakkı vardır. Bu hak yalnızca onların tasarrufundadır. Yetkili vize merkezlerinin bu konu hakkında herhangi bir yetkisi yoktur.Kanada Turistik vize ücreti 185 Kanada dolarıdır. Vize reddedilirse bu ücret geri ödenmemektedir. Başvuru değerlendirme süresi genellikle 10-12 gündür.

Kanada Ticari Vize İşlemleri

Kanadan ticari vize işlemleri de yine yetkili vize işlem merkezleri tarafından yürütülmektedir. Kanada ticari vize Kanada’da bir ticari organizasyona katılmak, iş gezisi ve iş toplantısı yapmak ve müşterilerini ziyaret etmek isteyen iş insanlarının başvuruda bulunabileceği bir vizedir. Süresi en fazla 6 ayla sınırlıdır. Amacı dışında kullanılamaz. Amacı dışında kullanıldığı tespit edilirse yaptırım uygulanmaktadır. Kanada ticari vize için başvuruda bulunanların şartları bu vize için uygun değilse konsolosluk tarafından talepleri reddedilir.

Ticari vize için ülkede kalış süresi 6 aydan fazla olamaz. İş yerinin de Kanada’ da olmaması ve maddi açıdan gelirinin bu seyahati finanse edecek derecede olması gerekmektedir. Eğer iş yeri Kanada’da olacaksa çalışma vizesi almak gereklidir. Kanada’da çalışmak için çalışma izni olmalıdır. Aksi takdirde çalışamaz ve iş başvurusunda bulunulamaz. Ticari vize ile sadece adına geldiği şirketin ticari faaliyetlerini yürütebilir. Müşteri ziyareti yapabilir, makine ve hammadde alımı yapabilir.

Kanada ticari vize ile işi ile ilgili eğitim almak ve eğitim vermek isteyenlere de yardımcı olur. Bir de mal ve makine alımı yapmak isteyenler bu faaliyetleri Kanada’da gerçekleştirebilirler. Sadece çalışmak isteyen kişiler çalışma izni almak zorundadır. Aksi takdirde çalışamaz ve ticari işlerde faaliyet gösteremezler.

Kanada ticari vizesi başvurusunda önce bir biyometrik veri beyanı için işlem ücreti 85 Kanada Doları vize başvuru ücreti ise 100 Kanada Doları olarak belirlenmiştir. Bundan başka yetkilendirilmiş Gaziantep vize merkezi ile iletişime geçebilir vize başvurusu için danışmanlık ücretini öğrenebilirsiniz.

Her vize merkezinin danışmanlık ücreti yaptıkları işe göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kanada ticari vize başvuru ücreti talebin reddedilmesi halinde geri iade edilmemektedir. Bu durum genelde kişinin özellikleri ve yaptığı başvuruda bulunan tutarsızlıktan kaynaklanmaktadır. Nedeni ne olursa olsun vize verme ya da vizeyi reddetme tamamen Kanada yetkililerinin inisiyatifindedir. Vize işlem merkezinin bu konuda herhangi bir yetkisi yoktur.

Reddedilen vize taleplerine tekrardan başvuru yapmak mümkündür. Ancak vize başvurularında tekrardan başvuru ücreti yatırılmalıdır. Biyometrik veri girişi işlem ücreti ödemek gerekmez. Biyometrik veriler daha önce verildiği için onlar sistemde kayıtlıdır. Bu bilgiler sistemden kullanılacaktır.

Kanada Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Ticari vize başvurusu yapabilmek için hazırlanması istenen belgelerin listesi oldukça uzun ve teferruatlıdır. Ama bazen bu belgeler konsolosluklar tarafından yeterli bulunmaz ve ek belgeler istenebilir. Bu durumda ek belgeler vakit geçirmeden yetkililere ibraz edilmelidir. Kanada ticari vizesi onaylanma süresi 10-12 gün gibi makul bir sürede tamamlanır. Ama bazı durumlarda 30-40 güne kadar uzayabilmektedir. Kanada ticari vize başvurularında hazırlanacak olan belgeler aşağıda listelenmiştir.

Pasaport

Son on yıl içinde alınmış nispeten yeni tarihli bir pasaport olmalıdır. Pasaportun eksik ve yırtık sayfaları olmamalı, yıpranmamış olmalıdır. En az iki adet boş sayfaya sahip olmalı, pasaportun kullanım süresi için en az 6 aylık bir süre daha olmalıdır.

Kanada Ticari Vize Başvuru Formu

Kanada Büyükelçiliği internet sitesinden on line olarak doldurulabilen formdaki tüm zorunlu alanlar doldurulmalıdır. Bu formda seyahat ayrıntılardan bahsedilmesi ve imza, tarih bölümünün doldurulduğuna emin olunmalıdır. Ayrıca formdaki e posta adresinin de aktif olması şarttır.

Kimlik Fotokopisi

Vatandaşı olduğu ülkenin resmi kimlik belgesinin arkalı, önlü fotokopisini okunaklı olarak çekmelidir.

Biyometrik Fotoğraf

25 x 45 mm ebatlarında olan biyometrik formda çekilmiş iki adet fotoğraf lazımdır. Fotoğraf yakın zaman önce çekilmiş güncel durumu gösterir olmalıdır. Arka fonu beyaz veya açık renkli olmalıdır.

Aile Bilgi Formu

Aile ile ilgili bilgilerin aynen girilmesi gereken bir formdur. Doldurulan bütün formlarda verilen bilgiler tutarlı ve doğru olmalıdır. Aksi takdirde vize başvurusu reddedilebilir. Bu formun mutlaka imzalanması gereklidir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Vukuatlı nüfus kayıt örneği ilçe nüfus müdürlüklerinden veya E-devlet üzerinden alınabilir. Ailenin oturum bilgilerini içerecek bir belge olmalıdır.

Kanada Ticari Vize Davetiyesi

Kanada’ya ticari vize talebinde bulunan kişi için Kanada’dan bir davetiye gönderilmiş olması gerekmektedir. Eğer fuar ve benzeri bir organizasyon için ticari vize alınacaksa davetiye ve giriş kartının fotokopisi vize evraklarının arasında sunulmalıdır. Vize için davette bulunan kişinin kimlik bilgileri ve oturum durumunun yanında vatandaşlık pozisyonu bilgileri de ibraz edilmelidir.

Uluslararası Geçerliliği Olan Başvuran Kişi Adına Düzenlenmiş Sağlık Sigortası

Kanada için ne tür vize alınacak olursa olsun her zaman seyahat sağlık sigortası yapılmalıdır. Bu sigortanın teminat bedeli 30.000 Euro’dan az olmamalıdır. Bu sigorta için Gaziantep vize merkezi anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinden faydalanmaktadır.

Yolculuk Detayı ve Konaklama Rezervasyon Bilgileri

Uçak bileti ve konaklama rezervasyon detayları eklenen belgeler arasındadır. Bu rezervasyonların satın alınmış olması şart değildir ama açık olmaları gerekmektedir.

Banka Hesap Dökümü

Banka hesap dökümünün son üç aya ait kısmı banka onaylı olarak sunulmalıdır. Seyahat masraflarını karşılayacak olan banka hesabı için de aynı işlemler yapılmalıdır.

Kredi başvurusunda bulunan kişiye ait eğer varsa tapu ve ruhsat fotokopileri de evraklar arasına koyulabilir. Kişinin kimlik bilgileri, SGK dökümü, işe giriş belgesi, iş yeri kimlik kartı ve görevini bildiren resmî belge yetkili kişi tarafından imzalanıp kaşelenmelidir.

Kanada Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Kanada aile ziyareti vize işlemleri başvuru ve takibi diğer vize işlemleri gibi yetkili olan Gaziantep vize merkezi tarafından yapılabilmektedir. Bu vizenin en fazla süresi 6 aydır. Aile ziyaret vizesi talebinde bulunacak olan kişiye Kanada’da bulunan bir akrabasından veya arkadaşından davet gelmesi gereklidir. Davet gönderen kişinin kimlik bilgileri ve vatandaşlık statüsü hakkındaki bilgiler ve belgeler evraklar arasında bulunmalıdır.

Kanada aile ziyareti vize süresi 6 ay gibi kısa bir süre de olabilir anne, baba ve çocuk ziyaretleri için 2 yıla kadar da uzatılabilmektedir. Bütün vize evrakları tamamlanıp verildiğinde dahi Kanada Ankara Konsolosluğu’ndaki vize yetkililerinin ek evrak talep etme hakkı bakidir. Talep edilen ek evrakların en kısa sürede teslim edilmesi vize sürecinin uzamasına engel olur.

Kanada Aile Ziyareti Vizesine Nasıl Başvurulur?

Kanada aile ziyareti vizesi kısa süreli vizelerden olduğu için yetkilendirilmiş olan Gaziantep vize merkezi tarafından başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Gerekli evrakları da gaziantepvize.net adresinden öğrenmek mümkündür.

Kanada aile ziyareti vizesine başvurmak için bir pasaporta sahip olmak gerekir. Pasaportun en az 6 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. Pasaportun en az iki adet boş sayfaya sahip olması ve temiz olması gereklidir.

Vize başvuru formu için Kanada Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinde hesap açmak ve buradaki formu doldurmak gereklidir. Formun iki adet çıktısı alınmalı ve elektronik imza, tarih bölümü mutlaka doldurulmuş olmalıdır. Ayrıca bu form ile birlikte aktif durumda olan bir e-posta adresi verilir. Bu form diğer evraklara birlikte konsolosluğa ibraz edilmek zorundadır.

Kanada aile ziyareti vizesi için gerekli olan 2 adet fotoğrafın biyometrik forma uygun çekilmiş olması ve en fazla 3 aylık olması şarttır. Arka fon beyaz veya açık renkli olabilir. Yüzün önden açık şekilde görülebilmesi önemlidir. Yani profilden veya yukarıdan çekilmiş olan fotoğraflar kabul görmez. Tam önden karşıdan çekilmelidir. Seyahat sağlık sigortası da yapılmalıdır.

Başvuran kişinin çalışma durumuna göre istenecek ek belgeler farklılık gösterebilir. Kanada aile ziyareti vizesi için en az 30 gün öncesinden başvurulursa ek evrak istenmesi durumunda zaman sıkışıklığı olmayacaktır. Genelde Kanada Konsolosluğu vize başvurularını 10-12 gün içinde tamamlamaktadır. Ama bazı özel durumlarda bu süre uzayabilir.

Kanada Aile Ziyareti Vize İşlemleri Gerekli Evraklar

Kanada aile ziyareti vize işlemleri için gerekli evraklar tamamlanmadan vize başvurusunun kabul edilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle istenen tüm evrakları vizeofisi.net internet adresinde bulmak mümkündür. Evrakların neler olduğu önceden öğrenilirse başvuru sürecinde kısalma olabilir. Evrakları toparlamak için gerekli olan sürede hazır etmek gereklidir.

Pasaport

Kanada aile ziyareti vizesi için gerekli olan ilk evrak elbette ki pasaporttur. Pasaport diğer vize işlemlerindeki gibi en fazla 10 yıl içinde alınmış olması şartı vardır. Pasaportun en az 6 ay daha geçerli olması ve en az iki boş sayfaya sahip olması gereklidir. Yırtık ve yıpranmış olan pasaportlar reddedilme sebebi olarak karşılaşılan nedenlerdendir. Pasaport ile ilgili daha önceden eğer Shengen vizesi alındıysa bu sayfaların fotokopileri de evraklar arasına eklenmelidir.

Sağlık Sigortası

Diğer bir evrak ise 30.000 Euro teminat bedelli seyahat sağlık sigortası evrakıdır. Bu sigorta yapılmadan vize evrakının onaylanması imkansızdır. Bu sigortanın Gaziantep vize merkezi ile anlaşmalı olan sigorta şirketi veya kişinin anlaşmalı olduğu herhangi bir sigorta şirketi tarafından yapılabilir.

Davetiye

Davetiye, Kanada Aile Ziyaret vizesi başvurusunun en gerekli olan evrakıdır. Eğer bu davetiye olmazsa kişinin vize isteme dayanağı ortadan kalkar. Davetiye ile birlikte davet edenin adresi ve kimlik bilgilerinim yanı sıra vatandaşlık durumu da ibraz edilmelidir. Evrakların tamamı Gaziantep vize merkezi tarafından toparlanıp konsolosluğa gönderilir. Ancak uzun dönem vizelerde ve eğer gerekli olursa kişinin bizzat konsolosluğa gitmesi söz konusudur.

Banka Hesap Bilgileri

Kişinin banka hesap hareketleri geriye dönük olarak son üç aya ait olarak banka yetkilisi tarafından imzalanıp kaşelenmelidir. Ayrıca seyahatin gerektirdiği maddi miktarın bankada durduğunu da belgelemek vize alımında kolaylık sağlar.

Sponsor ile gidecek olanların sponsorlarının banka evrakları da istenmektedir. Ayrıca şirket sahibi olanların şirket hesabı hesap hareketleri istenir. Evraklarda hesap adı yerinde şirket ismi yazmasına dikkat edilir.

Başvuran kişi emekli ise emekli maaşını aldığı banka hesap bilgileri geriye dönük 3 ile 6 aylık dökümü istenebilmektedir.

Kimlik Kartı, Nüfus kayıt örneği, Evlilik Cüzdanı

Kimlik kartının arkalı önlü fotokopisi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği bir de eğer başvuran evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi de evraklar arasında olmalıdır.

Vize Talep Dilekçesi

Kanada aile vizesi talep dilekçesinde seyahatin tüm ayrıntıları yazılı olmalıdır. Vize süresi bitiminde ülkesine geri döneceği konusunda güvence verilmelidir. Vize talep dilekçesi samimi bir üslupla ve doğru bilgilerle yazılmış olmalıdır.

SGK Hizmet Dökümü

Başvuran kişi çalışan ise SGK dökümü de evrak listesindedir. Ancak ev hanımı ise sponsor evrakları ve banka dökümü istenmektedir.

Başvuran kişi öğrenci ise ve 18 yaşından ufaksa aile muvaffakatnamesi gereklidir.  Eğitim öğretimin devam ettiği süre içinde ziyaret gerçekleşecek ise okuldan izinli olduğunu bildiren, imzalı, mühürlü bir izin kâğıdı alınmalıdır.  Ayrıca sponsor evrakları bu grup başvurucu için de temin edilmesi gerekenler arasındadır.

Evraklar tamam olsa da Kanada vize yetkilileri vize başvurusunu reddedebilir. Bunun üzerinde Gaziantep vize merkezinin hiçbir tasarrufu ve etkisi yoktur. Ayrıca reddedilen vize başvuru ücreti geri ödenmez. Kanada aile ziyareti vize dilekçesi için istenen başvuru ücreti 100 Kanada Dolarıdır. Biyometrik veri girişi için istenen ücret de 85 Kanada Dolarıdır.

Pasaportsuz Kanada Vizesi

Kanada vizesi uygulamalarında gerekli olması halinde pasaportsuz da vize başvurusu yapılabilmektedir. Bunun nedeni ise vize sürecinde pasaporta başka nedenlere bağlı olarak ihtiyaç duyan kimseleri mağdur etmemektir. Kanada vizesi işlemleri sırasında pasaportun tüm sayfalarının fotokopisi çekilir. Yetkilendirilmiş olan Gaziantep vize merkezi tarafından başvuru alınır. Kanada vize başvuru formu doldurulur. Otel rezervasyonları ve uçak bilet bilgileri ile birlikte kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf hazırlanır. Aile bilgi formu, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile birlikte vize talep dilekçesi evrakları ve iş durumu belgeleri de tamamlandıktan sonra konsolosluğa başvuru yapılır.

Başvurunun onaylanmasından sonra pasaport Gaziantep vize merkezine ulaştırılmalıdır. Bu aşamadan sonra başvurucu artık sadece adına hazırlanmış vizeyi ve pasaportunu almak için vize ofisine gider.

Kanada Pasaportsuz vize uygulaması Kimlere Yapılır?

Kanada pasaportsuz vize uygulaması pasaportundan uzun süre ayrı kalmasında sakınca olan kimseler için kullanılan bir opsiyondur. Bu opsiyonu kullanmak için belli bir kritere sahip olmak gerekmez. Genelde iş adamları bu opsiyonu kullanırlar. Ardarda gidilecek farklı ülkelerdeki organizasyonlara katılacak olan kişiler pasaportlarını başka bir ülkeden vize almak için kullanmak zorunda kalabilirler. Bazen de Kanada vize işlemleri sırasında başka bir ülkeye seyahat edecek olan kimselerin elbette pasaporta ihtiyacı olacaktır.  Bu nedenle pasaportunu Kanada vize başvuru sürecinde pasaportunun alıkoyulması işini ve seyahatini sekteye uğratır. Yurt dışına çıkmak için pasaporta ihtiyacı vardır.

Kanada Pasaportsuz Vize Başvuru İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Pasaport fotokopisi ki pasaportun bütün sayfaları boş veya dolu fark etmeden fotokopisi çekilmelidir. Ayrıca fotokopisi çekilen pasaportun en az 6 ay daha geçerli bir pasaport olması gerekmektedir. Pasaport yırtık, buruşuk ve yıpranmış ya da 10 yıldan daha eski olmamalıdır.

Son 3 ay içinde, biyometrik formda çekilmiş olan iki adet fotoğrafın arka planında beyaz renk olmalıdır. Yandan veya üstten çekilmiş fotoğraflar kabul edilmez.

Aile bilgi formu aile bilgilerini içerir. Kişinin kendisinin doldurduğu bir formdur.

Kanada pasaportsuz vize talep dilekçesi adı altında bir form yoktur. Ama neden pasaportu ibraz etmediği ile ilgili malumat bu dilekçede verilir.

Kanada vize talep formu Kanada Büyükelçiliği resmi internet sitesinde açılan şahsi bir hesapta doldurulan bir formdur. Bu formda özel ve genel bilgiler sorulur. Buradaki bilgilerin diğer formlar ve belgelerle tutarlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde vize talebi reddedilir. Örneği ve çalışma durumu belgelerinin yanında banka hesap dökümü evrakları hazır edilmelidir.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği de olmazsa olmaz evraklardandır. Eğer başvurucu 18 yaşından küçük ve öğrenci ise gerekli evrak listesi vizeofisi.net adresinden öğrenilebilir.

Kanada Evcil Hayvan Yurtdışı Çıkış Prosedürleri

Kanada vizesi alırken evcil hayvan sahiplerinin en çok sordukları soru “Evcil hayvanımı nasıl götürürüm?” sorusudur. Bunu prosedürleri evcil hayvanın cinsine ve türüne göre farklılık göstermektedir.

Bazı türlerde koruma kanunu olduğu için yurt dışına çıkışları yasaktır. Örnek olarak Van Kedisi ve Akbaş köpeğini verebiliriz. Bunlar Tarım Orman Bakanlığı tarafından kanunla korunan endemik türlerdir. Yurt dışına çıkarılmaları ve çoğaltılıp satılmaları yasaktır.

Evcil hayvan taşıma kutularını boyutları, hayvanın rahatlıkla dönüp uzanacağı kadar büyük olmalıdır. Eğer uzun sürecek bir seyahat ise yol boyunca ihtiyacı olan su ve yiyecek kaplarını dolu tutmak önemlidir. Bir de özel bez bağlanması idrar ve dışkılama sorunu için önceden önlem almak adına yararlı olacaktır.

Kanada Evcil Hayvan Taşıma Prosedürleri

Kanada’nın evcil hayvan kabulünde çok ağır ve uzun prosedürleri vardır. Hatta bazen evcil hayvan sahipleri evcil hayvanlarını götürmek yerine bir pet otele bırakmayı daha zahmetsiz bulmaktadır. Gaziantep Vize Merkezi, evcil hayvan taşıma prosedürleri konusunda danışanlarına yardımcı olmaktadır.

Bu prosedürler genelde sağlık ve hijyen alanında belgelendirilmesi gereken uygulamaları içerir.

Her şeyden önce ve önemli olan Kuduz Aşısı yapılmış olduğunu belgelendirmektir. Kuduz aşısı olmayan hayvanlar asla Kanada tarafından kabul edilmez. Rabbies Vaccination ismiyle İngilizce olarak hazırlanmış belgelerde aşının dozu ve uygulamanın yapıldığı yer ile zaman imzalı ve kaşeli bir aşı kartına yazılmış olmalıdır.

Evcil hayvanın kısırlaştırılmış olması ve bunu belgelemek çok önemlidir. Aksi takdirde hayvan kontrol merkezinde bir ay kadar kalıp kısırlaştırma prosedürüne tabii tutulur.

Kedi köpek gibi evcil hayvanlar dışındaki çiftlik ve kümes hayvanları hastalık riski taşıdığından karantina şartlarını yerine getirmeden ülkeye kabul edilmez. Ancak karantina bizim ülkemizde ve karantina merkezlerinde olur. Kanada’da evcil hayvanlar için karantina merkezine alınma şartı yoktur.

Kediler, 3 aylıktan küçük ise çıkış prosedürlerinden muaf tutulur. 3 aylıktan daha yaşlı olan kediler için olan prosedürler de vizeofisi.net adresinden öğrenilebilir.

Küçük olan kediler havayolu müsaade ettiği takdirde sahibi ile birlikte kafesinden çıkmadan uçak içinde seyahat edebilirler. Yalnız bu bilginin hava yolu şirketine önceden verilmesi ve izin alınması gereklidir.

Kanada’ya evcil hayvan olarak köpek götürülecekse kuduz aşısı mutlaka olmalıdır. Kişisel evcil hayvan olan köpekler için mikroçip takmak zorunlu değildir. Ticari kargoda seyahat edecek olan köpekler için ise mikroçip takılması tanımlanmasına yardımcı olur.

Kanada’ya evcil hayvan götürebilmek için en önemli belge aşı kartıdır. İngilizce ve Fransızca olarak düzenlenmelidir. Bu belge Tarım İlçe Müdürlüğü’nden alınır. Uçuştan en fazla 48 saat önce alınması şartı vardır. Uçakta seyahat şartları ise pet kargo bölümünde veya uçağın evcil hayvan bölümünde seyahat etme şeklindedir. Daha detaylı bilgi için Gaziantep Vize merkezi çalışanları ile irtibata geçilebilir.

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada öğrenci vizesi alıp Kanada’da okumak veya dil öğrenmek için gitmek isteyen Türk vatandaşları için yaş sınırı yoktur. Ancak vizeler alınacak eğitimin süresine göre değişiklik göstermektedir. Altı aylıktan başlayan vizeler de eğitim süreleri ve eğitim alınacak yer gibi kriterler gözetilerek düzenlenmiştir.

 

Kanada Öğrenci Vizeleri

 • S1 Eğitim Vizesi

6 aydan daha uzun zaman için Kanada’da öğrenci olarak eğitim alacaklar için düzenlenmiş bir vizedir. Kanada’da lise okumak, üniversite okumak için Kanada’ya gitmek isteyenler gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvurularını gerçekleştirirler. S1 vizesi sadece bu amaçla başvurulabilecek bir vizedir. Bu vize için başvuranlar, Kanada sınırında takdim mektubu ile birlikte pasaportlarını ibraz ettikleri takdirde vizeleri aktif hale gelecektir. Eğer vize süreleri içinde dahi olsa ülkeden çıkışlarını gerçekleştirdikleri anda vizeleri geçerliliğini kaybetmektedir. Ülkeye tekrar giriş yapabilmek için vize işlemlerini baştan yapmak gereklidir. Yani ilk başvuru sürecini tekrar yaşamak zorunda kalınmaktadır.

 • SX1 Öğrenci vizesi

Kısa süreli olup genellikle dil öğrenmeye gelen yabancı öğrenciler için düzenlenmektedir. Vizeofisi.net internet adresinde de bu vize ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilmek mümkündür. Bu vizenin diğer bir adı da giriş vizesidir. Pasaportlara etiket olarak baskılanır. Bu vize de tek giriş olarak düzenlenir ama Amerika’yı da ziyaret etme hakkı vermektedir. Farklı bir ülkeyi gezip görme olanağı ve hakkı vermez.

 • Quebec Öğrenci Vizesi

Kanada’nın Quebec bölgesinde eğitim alacak öğrenciler için Kanada vizesinin yanında mutlaka alınması gereken vizedir. Quebec’te 6 aydan daha fazla eğitim görecek kimselerin alması zorunludur.

Kanada öğrenci vizesi almadan önce Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Bürosuna başvuru yapmak gerekiyor. Burada İngilizce ya da Fransızca olarak iki dil seçeneği ile sunulan anket formunu doldurmak gereklidir. Gaziantep vize merkezi, Kanada öğrenci vizesi için başvuru anketinin doldurulması konusunda önceden yardımcı olmaktadır.

Anketi doldurduktan sonra sizi başvuru kabul edilirse başvurucuya gerekli evrak listesi ve yapılması gerekenler ile ilgili mail atılmaktadır. Bu nedenle mutlaka çalışan bir mail adresi verilmelidir. Gerekli evraklar tamamlandıktan sonra öğrenci vizesi başvurusunun reddedilmesi için çok ekstrem bir durum söz konusu olmalıdır.

Kanada Konsolosluğu

Kanada Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Kanada Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Kanada vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Kanada’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Kanada İzmir Fahri Konsolosluğu, Kanada Antalya Fahri Konsolosluğu, Kanada Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Kanada İskenderun Fahri Konsolosluğu, Kanada İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Kanada ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

Kanada Vize Formu

Kanada Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Kanada Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Kanada vizesi başvuru formunun, Kanada vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Kanada vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Kanada giriş ve Kanada çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Kanada için yapıldığı için, Kanada vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Kanada vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Kanada vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Kanada vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Kanada Vize Başvuru Formu Doldurma

Kanada vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Kanada vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Kanada vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Kanada Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Kanada vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Kanada giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Kanada Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Kanada konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Kanada konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Kanada’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Kanada Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Kanada Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Kanada Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Kanada Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı