Letonya Vize Başvurusu

Letonya Vize Başvurusu

Letonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize kategorilerini dikkatli bir şekilde inceledikten sonra vize işlemlerine başlamalıdır. 90 günden az yani kısa seyahat vize kategorisini içinde barındıran Schengen vizesi ve D tipi yani uzun süreyi kapsayan seyahatleri tanımlayan vize kategorilerinin incelenmesinde fayda var. Letonya Konsolosluğu vize işlemlerinizle ilgilenip bundan sorumlu olurken, konsolosluğun belirlediği merkezler aracılığı ile başvurularınızı tamamlamanız gerektiğine dikkat ediniz. Ayrıca başvurmak istediğiniz vize türü uzun süreli olacak ise yani 90 günden fazlaysa, o zaman direkt bir şekilde Letonya Konsolosluğu’na müracaat etmeniz gerekecektir.

 

Letonya vize işlemlerine, gerekli olan bilgilerin özenli bir şekilde araştırılıp, tamamlanmasından sonra vize işlemlerine başlamanız gerekiyor. Başvuru için gerekli bilgilerin derinlenmesi araştırılıp, doğru bir şekilde teslim edilmesi Letonya vize işlemlerinizi kolay bir hale getirecektir.

 

Letonya vize işlemlerini tamamladıktan sonra gerekli belgelerin teslim edilmesi halinde eğer Letonya Konsolosluğu ek bir belge talep etmez ise, Letonya vizenizin sonucu 1 hafta ile 10 iş gününde bildirilecektir. Letonya Konsolosluğu ek bir belge talep eder ise, vize sonucunuz 10 iş gününü aşacaktır. Letonya vize işlemleri için bazı standart belgeler şunlardır;

 

l Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış olmalı, 2 sayfası boş olmalı ve dönüş tarihinizden itibaren 3 ay geçerli olmalı,

l 1 Adet Biyometrik Fotoğraf: 4×5 ölçülerinde ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı,

l Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüklerinden teslim alınmalı,

l Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanınızın ön ve arka yüzü fotokopi içerisinde görülmeli,

l Banka Hesap Dökümü: Son 3 ayı kapsayan ve en az 5000 TL bakiyesi olan banka hesabınızın hareketlerini gösteren doküman,

l Letonya Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formu kesinlikle tamamen doldurulmalı ve Letonya vize başvurusunda bulunan birey, başvuru esnasında yanında yer almasına dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Letonya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Letonya Ticari Vize Evrakları

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış güncel bir pasaport ile en az iki sayfası boş bir şekilde ve yıpranmış, yırtık sayfaları bulunmadan başvuruda bulunulabilir. Pasaportun Letonya ticari vize kapsamında seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • TC kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Letonya vize başvuru formu: Tamamı büyük harflerle hazırlanmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır.
 • Letonya vize talep dilekçesi: Vize başvurusunda bulunan kişinin, Letonya Konsolosluğuna hitaben yazması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finansal durumu gösteren evraklar: son 3 aylık banka hesap dökümünün başvurudan maksimum 2 hafta önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesabında seyahati gerçekleştirmek için Letonya Konsolosluğu’ nun belirlemiş olduğu bir miktar para.
 • Mesleki durumu gösteren evraklar
 • Seyahati destekleyici belgeler: Konaklama ve uçuş bilgisini gösteren ve kişinin ülkesine döneceğini kanıtlayıcı belgeler. Fuar yeri, fuar davetiyesi, fuar giriş kartı vb.

 

Letonya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Letonya’ya ticari işlemleri gerçekleştirmek için gitmek istiyor iseniz Letonya Ticari Vize almanız gerekmektedir. Letonya Ticari Vize alabilmek için aşağıdaki belgelerin olması zorunludur;

 

l Letonya vize başvuru formu: Letonya Konsolosluğu tarafından bizzat hazırlanan vize başvuru formunun eksiksiz ve doğruluk payı olan kanıtlayıcı bilgilerle doldurulması gerekiyor. Schengen vizesi almak isteyen bireyin bu formu gerçek bilgilerle doldurması çok önemlidir.

l Pasaport: Başvuru yapacak bireyin pasaportunun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat dönüşünüzden itibaren 3 aylık süreyle geçerliliği olmalıdır.

l 2 adet Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekildiğiniz 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olacak şekilde oluşan fotoğrafın daha önce hiçbir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Güncel tarihli ikamet ettiğiniz yerin adres bilgilerinin yer almasını destekleyem nüfus kayıt örneği ve kimlik kartınızın ön ve arka yüzleri görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopinizin bulunması gerekiyor.

l Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler: Bakiyesi en az 2500 TL olan banka hesabınızın son 3 aylık hesap dökümü ve yine son 3 ayı kapsayan maaş bordronuzun gösterilmesi gerekmektedir.

l Letonya Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi: Letonya Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış ve ıslak imzalı olan vize talep dilekçesi,

l Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler: Vergi levhası, Faaliyet belgesi(Son 3 yıllık), Şirketin imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi, Faaliyet belgesi fotokopisi(Son 3 aylık),

l Kişinin çalıştığını gösteren belgeler; SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü,

l Letonya’ya seyahatin amacını içeren ve gidilecek ülkede bu seyahatin amacını destekleyecek bilgilerin gösterilmesi: Konaklama bilgileri ve seyahat amacının bilgilerini gösteren belge.

 

Letonya Konsolosluğu

Letonya Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Letonya Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Letonya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Letonya vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Letonya’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Letonya İzmir Fahri Konsolosluğu, Letonya Antalya Fahri Konsolosluğu, Letonya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Letonya İskenderun Fahri Konsolosluğu, Letonya İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Letonya ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

Letonya Konsoloslukları

Letonya Konsoloslukları, vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de yer alan Letonya vatandaşlarına hizmet veren bir kurumdur. Vize bölümü, başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşlarına yardımcı olmaktadır. Schengen vizesine başvuru yapması gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, oturma izni veya Letonya’ya yeniden giriş izni almak gibi işlemlerini Letonya Konsolosluğu sayesinde gerçekleştirebilir. Letonya Büyükelçili’ği tarafından hizmet veren bazı konsolosluk işlemleri şöyledir;

 

l Yurtdışında bulunan Letonya vatandaşlarını bünyesine kaydeder,

l Letonya’ya dönmek isteyen bireylere maddi imkân sağlar,

l Letonya pasaportu çıkarma işlemini gerçekleştirir,

l Letonya vatandaşının yaşayacağı kaza, hastalık veya ölüm gibi durumlarda sağlık sigortasına başvurur,

l Vizeleri inceleyip, teslim eder,

l Letonya vatandaşının adli sicil bozukluğu gibi bir durumda hemen avukat yönlendirir;

l Letonya’da bulunan akrabaları ile iletişim sağlanarak gerçeklik payı kesinleştirir,

l Letonya’da yaşamak isteyen bireyler ile Letonya vatandaşlığı ile ilgili anlaşma sağlar,

l Medeni durumu evli olan insanların evlilik cüzdanlarında ki geekli düzenlemeyi yapar,

l Letonya Konsolosluğu’na başvuru yapan bireylerin belgelerini yasallaştırarak onlara yardımcı olur.

Letonya pasaportuna sahip bireylerin pasaportları kaybolur veya çalınırsa, hemen yerel sorumlu olan polise bildirmesi gerekmektedir. Eğer birey Letonya Büyükelçiliği’ne yeni bir pasaport başvurusunda bulunacak ise, Letonya pasaportu, doğum belgesi ve fotoğraflı kimlik kayıp ya da çalıntı durumunda gerekli bilgileri polise iletmesi gerekiyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Letonya’ya seyahat etmek için Schengen vize başvurusu yapması gerekmektedir. Schengen vize başvuruları, Adana, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep gibi şehirlerdeki vize başvuru merkezlerinde yapılabilir. Ankara’da yapılan vize başvuruları Ankara’da yer alan Letonya Büyükelçiliği tarafından değerlendirme işlemine tabii tutulurken, İstanbul’da yapılan başvurular İstanbul’da yer alan Letonya Başkonsolosluğu tarafından hizmet verecektir.

 

Ayrıca Letonya’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günden az kısa süreli seyahat planlarında Schengen vizesi alabilmek için vize merkezi şubeleri aracılığı ile gerçekleştirebilirken, uzun süreli seyahat planları için gerekli belgelerle Letonya Konsolosluğu’na bizzat müracaat etmelidir. Letonya Konsoloslukları, Letonya ve Türkiye arasındaki diplomatik konulu işlemlerin gerçekleştiği yerdir. Letonya Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti’ne göre resmi tatil ve haftasonları dışında haftaiçi 08:00 – 17:00 arasında vatandaşlara hizmet vermektedir.

Letonya Vize Formu

Letonya Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Letonya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Letonya vizesi başvuru formunun, Letonya vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Letonya vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Letonya giriş ve Letonya çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Letonya için yapıldığı için, Letonya vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Letonya vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Letonya vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Letonya vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Letonya Vize Başvuru Formu Doldurma

Letonya vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Letonya vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Letonya vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Letonya Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Letonya vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Letonya giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Letonya Vizesi Adana

Letonya’yı görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni alan başka bir ülke vatandaşı olan bireyler, Letonya vize işlemleri için Letonya Konsolosluğu’na direkt olarak müracaat edemezler. Letonya ülkesi Avrupa Birliği üye ülkelerinden olduğu için Schengen bölgesinde yer almaktadır ve Letonya’ya vize başvurusu yapmanız için Schengen vizesi almanız gerekir. Letonya, Schengen vizesini 90 günden kısa bir seyehat planlayan vatandaşlardan istemektedir.

 

Adana ya da çevre illerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Letonya Schengen vize işlemlerini Adana’da yer alan vize işlemlerini gerçekleştiren şubelerden destek alarak gerçekleştirebilirler. Adana’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemlerini başvuru yaptığı merkezde gerçekleştirebilir. Schengen vize işlemleri şube tarafından değil, Letonya Büyükelçiliği tarafından işlem görmektedir. Letonya seyahat planınız için vize başvurularınızı Letonya Konsolosluğu’ndan bizzat olarak değil, vize merkezi adreslerine başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Letonya’ya seyahat etme amacınız vize türünü belirliyor ve başvuruda bulunduğunuz vize türündeki belgelerin Letonya Konsolosluğu’na direkt teslim edilmesi gerekiyor. Letonya’ya yapacağınız vize başvurunuz onaylansa bile asıl önemli olan Letonya’da bulunan sınır yetkililerin vizenizi kabul emesidir. Böylelikle sınır yetkilileri izin verdiği süre zarfında Letonya’ya istediğiniz vize kategorisinde yer alarak, seyahat edebilirsiniz.

 

Tecrübeli kadroya sahip ve en iyi hizmet arayışlarına destek vermeye hazır olan Adana Letonya Vize Şubesi ile iletişim kurarak, vize işlemleri hakkında gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Vize şubesinin görevleri arasında bulunan vize başvuru formu ve dilekçe gibi işlemler, gerekli bilgilendirme ile birlikte şube tarafından başvuru sahibine iletilecektir. Başvuru yapmak istediğiniz Letonya vizenizi, sorun teşkil etmeden kolayca Adana Letonya Vize Şubesi sayesinde alabilir, iletişim sağlayabilir ve gerekli koşulları en iyi hizmet anlayışı sayesinde yararlanabilirsiniz. Daha kapsamlı ve özenli bir şekilde bilgi alabilmek için vizerandevu.com sayfamızdan bizlerle iletişim kurabilir, (0 850) 227 72 05 numaralı hattı arayarak her türlü ihtiyacınız olan desteği şubemizden sağlayabilirsiniz.

Letonya Çalışma İzni-Gerekli Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Letonya’da çalışma hakkına sahip bireyler olsa da çalışmak için gerekli şartlara sahip olmalıdır. Letonya’da çalışmak istiyor iseniz Letonya’da ikamet eden ve size referans olmaya aday kişinin vize başvuru formunu doldurarak başvuru yapan vatandaşa yollaması gerekmektedir. Ayrıca çalışma vizesi başvuru yapacak bireyin, Türkiye’de çalışma kartı çıkarması da önemli bir ayrıntıdır. Belirli bir şirket ile yapılacak olan anlaşma ve kalış süreside gerekli belgelerin arasında eklenmelidir. Bu belgelere ek olarak aşağıdaki belgelere ihtiyaç vardır;

 

l Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formunu, tamamen ve samimiyetle doldurun. Ayrıca elektronik bir şekilde gerekli bilgilerle doldurup, basılı kopyasını yazdırabilirsiniz.

l Fotoğraf: 5 adet fotoğraf eklenmelidir; fotoğraf pasaport formatında olmalıdır. (Hafif bir arka plana sahip yüz hatlarınızın belirgin olduğu 35×45 mm ebatlarında)

l Pasaport: Pasaportunuz ve önceki vizelerinizin – iade tarihinden sonra en az 3 ay geçerli – kopyaları gereklidir. Pasaportunuzda en az iki boş sayfa olmalıdır(Son 10 yılda alınmıi olmalı)

l Sağlık Sigortası: Letonya ve tüm Schengen bölgesinde seyahat sağlık sigortası onayı en az 30.000 € teminatlı olması gerekmektedir.

l Uçak Bilgileri: Letonya’dan giriş ve çıkışı belirten tarihler ile uçuş programı.

l Konaklama Bilgileri: Letonya’da amaçlanan konaklama süresi boyunca Otel Rezervasyonu.

l Medeni Durum: Medeni durum kanıtı (evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgesi, eşin ölüm belgesi)

l Nüfus Kağıt Örneği: Son 1 ay zarfı içinde Nüfus kağıt örneğinin aslı(İngilizce)

l Eğitim Durumunu Gösteren Belge: Eğitim durumunu gösteren belgenin nüshası(İngilizce)

l Dil Kursuna Katılmış Bireyler İçin: Dil kursunda alınan sertifikanın aslı (renkli fotokopisi ve İngilizce çevirisi) belgelerine ihtiyacınız vardır.

Letonya Oturum İzni-Gerekli Evraklar

Letonya’da oturum izni vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gerekli bilgileri özenli bir şekilde inceledikten sonra başvuru yapmalıdır. Letonya oturum izni için gerekli evrakların incelenmesini Letonya Göçmenlik Bürosu yaparken, asıl karar yetkisi olan Letonya Konsolosluğu’dur. Gerekli bilgilerin toplanılması ve değerlendirilmesi halinde Letonya’da oturma izni alabilecek nitelikte olan vatandaşlar, vize işlemlerinden sonra Letonya’ya seyahat edebilirler. Letonya oturum izni vizesi alabilmek için aşağıda yer alan bilgilere ihtiyaç vardır;

 

 

 

l Pasaport: Başvuru yapacak bireyin pasaportunun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması ve son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca seyahat dönüşünüzden itibaren 3 aylık süreyle geçerliliği olmalıdır.

 

 

l 2 adet Biyometrik Fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekildiğiniz 35×45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olacak şekilde oluşan fotoğrafın daha önce hiçbir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekiyor.

 

 

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi: Güncel tarihli ikamet ettiğiniz yerin adres bilgilerinin yer almasını destekleyem nüfus kayıt örneği ve kimlik kartınızın ön ve arka yüzleri görünecek şekilde çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopinizin bulunması gerekiyor.

 

 

l Evlilik cüzdanın fotokopisi (Tercüman tarafından çevrilmiş İngilizce)

 

 

l Bu belgelere ek olarak eş veya çocuk içinde aşağıdaki belgelere ihtiyacınız vardır;

 

 

l Başvuru yapan bir eşin Letonya sınavlarını geçmesi gerekiyor (6 ay içinde A1, 9 ay içinde A2)

 

 

l Boşanmış çocukların ebeveynlerine ait boşanma belgesinin aslı (İngilizce olmalı)

 

 

l Ebeveynler evli ise çocukları için muvafakatname

 

 

Ayrıca başvuru sahibi birey, 18 yaşından küçük ise başvuru esnasında yanında anne veya babasının bulunması zorunludur.

Letonya Vize Ücreti

Letonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, alacağı vize kategorisine göre belirlenen vize ücretini ödemesi zorunludur. Aksi takdirde vize ücretinin ödenmemesi durumunda, bireyin vize işlemleri iptal olacaktır. Vize başvurularınız sırasında ister kısa dönem ister uzun dönem seyahat planınızın olması durumunda, vize ücretinin ödendiğini gösteren dekontun mutlaka belgeleriniz arasında yer almalıdır.

 

Ayrıca ödeyeceğiniz vize ücretine, konsolosluk ve koordinasyon işlemleri ücretlerinin de dahil olduğuna dikkat ediniz. Vize ücretleri kısa ve uzun dönem seyahatleriniz için değişmekle beraber, vize başvurunuzdan önce Konsolosluk tarafından yayınlanan ve güncel olan vize ücretlerini incelemeniz gerekmektedir. Letonya vize ücretinin, vize başvurunuzun kabul edilmediği durumda iadesi mümkün olmamakla beraber, tekrar vize başvurusu yapmanız durumunda tekrar vize ücreti ödemeniz gerekiyor.

 

Letonya vize ücretini sadece Letonya vize işlemlerinde kullanabilir ve yalnızca başvuru yapan birey tarafından kullanılabilir. Herhangi bir vatandaşa vize ücretini satmak veya devretme olasılığı kesinlikle mümkün değildir.

 

Aşağıda yer alan 2020 yılına ait güncel Letonya vize ücretleri şöyledir;

 

Vize Türleri

 

Vize Harç Ücreti

 

Başvuru Merkezi Ücreti

 

Danışmanlık Hizmeti Ücreti

 

Toplam Vize Başvuru Ücreti

 

Turistik Vizesi

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 40 Euro

 

 125 Euro

 

Ticari Vize

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 40 Euro

 

 125 Euro

 

Ziyaret Vizesi

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 40 Euro

 

 125 Euro

 

Kültürel-Sportif Vize

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 40 Euro

 

 125 Euro

 

Transit Vize

 

 60 Euro

 

 25 Euro

 

 40 Euro

 

 125 Euro

 

6-12 Yaş Arası

 

 35 Euro

 

 25 Euro

 

 40 Euro

 

 100 Euro

 

 

 

Letonya Vize Formu

Letonya vize başvuru formu, Schengen vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru esnasında tamamlaması gereken ilk adım olup, hangi vize kategorisinde yer alırsa alsın doldurulması oldukça önemli bir formdur. Letonya’ya kısa süreli yani 90 güne kadar olan süre zarfında alınması gereken vize türü Schengen vizesi olmakla beraber, uzun süre zarfını kapsayan uluslararası vize alımında da vize formu dikkatli ve özenli bir şekilde tamamlanmalıdır.

 

Vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar vize başvuru formunu gerçeğe dayanan bilgilerle doldurması gerekir. Eğer doldurduğunuz bilgilerin herhangi birinde gerçeklik payı bulunmazsa, başvurduğunuz vize, yetkili kurumlar tarafından red edilecektir. Başvuru formunda yer alan bilgilerin içerisinde pasaport bilgileriniz, seyahat amacınız, seyahat süreciniz ve finansal kaynaklarınıza kadar olan tüm bilgiler doldurulmalıdır. Başvuru formunu doldururken tükenmez kalem kullanıp, yazınızın okunmasını sağlayacak şekilde bilgilerinizi tamamlamanız gerekiyor. Başvuru formu üzerine bilgilerinizi doldururken başvuru formunun zarar görmediğine emin olarak, gerekli bilgilendirmeyi aldıktan sonra başvuru formunu doldurmanız önerilir.

 

Vize başvuru formuna yazdığınız kişisel bilgilerden sonra dikkatli bir şekilde okuyup, gerekli düzenlemeleri ve incelemeleri sağladıktan sonra gerekli yerlere imza atmanız gerekmektedir. Başvuru yapan bireylerin imzası ile birlikte tekrar vize başvuru formunu kontrol ederek teslim etmesi beklenmektedir. Ayrıca vize başvuru formunu dolduran birey 18 yaşının altında ise; mutlaka yanında anne ve babası olmalıdır. Birey başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli imzanın atılması durumlarında ebeveynlerinden destek almalıdır. Ebeveynlerin vize başvuru formunda gerekli yerlere imza atmaması durumunda vize başvurusu Letonya Konsolosuğu tarafından kabul edilmeyerek, red durumuna düşecektir.

Letonya Vize Reddi

Vize reddi, vize almak istediği ülke farketmeksizin yurtdışına seyahat etmek isteyen herkesin en büyük korkulu rüyalarından biridir. Eğer siz de, Letonya vizesi almak için uğraşıyor fakat vize reddinden korkuyor iseniz, lütfen yazımızı okumaya devam ediniz. Letonya Vize Reddine ilişkin detayları, bu alt başlığın devamında sizlere aktaracağız. Gittiğiniz konsolosluk farketmeksizin Letonya Konsolosluklarının genel şartlarını yerine getirmiyor iseniz, vize reddi ile karşı karşıya kalmanız olasıdır. Letonya Konsoloslukları tarafınca en çok vize reddi verilen nedenler, aşağıdaki gibidir.

 

l Seyahat Belgeleri Kaynaklı Vize Reddi

Eğer Letonya Konsolosluklarının sizden istediği belgeleri tam olarak eksiksiz bir şekilde tamamlayıp vize başvurusunda iletmediyseniz, bu nedenle vize reddi almanız yüksek ihtimaldir. Lütfen seyahat belgelerinizi konsolosluklara teslim etmeden önce detaylı bir şekilde kontrol ediniz ve belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olunuz.

 

l Seyahat Amacı Kaynaklı Vize Reddi

Örneğin vize başvurunuzda Letonya’ya aile ziyareti nedeniyle seyahat edeceğinizi beyan ettiniz fakat belgeleriniz arasında bu nedenle seyahat etmek istediğinizi kanıtlar nitelikte bir şey yok. Seyahat amacı kaynaklı vize reddi almanız olasıdır. Letonya’da ikamet eden yakınlarınza ilişkin detayları belgelerinizin arasına eklemelisiniz.

 

l Ülkeye Dönme Şüphesi Kaynaklı Vize Reddi

Vize başvurusu esnasında Letonya seyahatinizi sonlandırdıktan sonra ülkenize geri döneceğinize ilişkin belgeleri konsolosluklara teslim etmelisiniz. Eğer belgeleriniz arasında bunu kanıtlar nitelikte bir belge yok ise, ülkeye dönme şüphesi kaynaklı vize reddi alabilirsiniz.

 

l Ekonomik Durum Kaynaklı Vize Reddi

Her ülke gibi Letonya’ya seyahat ederken de banka hesaplarınızda bir miktar para bulunması zorunludur. Eğer banka hesaplarınızda bulunan para miktarı konsolosluk yetkilileri tarafından yeterli görülmezse, ekonomik durum kaynaklı vize reddi alabilirsiniz. Lütfen bu duruma dikkat edin.

 

l Sağlık Sigortası Kaynaklı Vize Reddi

Yine ekonomik durum gibi sağlık sigortasında da Letonya’nın bazı şartları bulunmaktadır. Letonya seyahatinizin tümünü kapsayacak şekilde sağlık sigortası yaptırıp, Letonya’ya o şekilde seyahat etmelisiniz. Aksi durumda sağlık sigortası kaynaklı vize reddi almanız muhtemeldir.

 

Gördüğünüz gibi vize reddi nedenlerinin birçoğu eksik belge nedeniyle verilen redlerden oluşmaktadır. Size tavsiyemiz, diğer her Avrupa ülkesine seyahatinizde olacağı gibi, vize başvurularınızda belge ve evraklarınızı gerekirse defalarca kere kontrol etmeniz, eksik belge ile vize başvurusu yapmadığınızdan emin olmanızdır. Aksi durumda, hem vaktiniz, hem de paranız boşa gidecek, eksik belgeler nedeniyle vize reddi almaktan kurtulamayacaksınızdır.

Letonya Vatandaşlık İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Letonya vatandaşlık işlemleri sayesinde Letonya vatandaşı, olabilirler. Letonya vatandaşlığına başvuru yapan bireyin, gerekli prosedür ve belgelerin toplayıp, ilgili yetkili kuruma yani Letonya Konsolosluğu’na teslim etmesi gerekmektedir. Letonya vatandaşlığı için gerekli olan tüm koşulların sağlanması halinde bireyler vatandaşlık alma hakkı kazanabilirler. Letonya Konsolosluğu tarafından incelenecek olan vatandaşlık işlemleri, bireyin gerekli olan koşulları sağlamasıyla birlikte kabul edilir.

 

Başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlara, Letonya vatandaşı olma hakkı yılda yalnızca bir kere verilmektedir. Eğer birey vatandaşlığının uzatılmasını talep ederse, Letonya Konsolosluğu’na tekrar başvuru yapması gerekmektedir.

 

Letonya vatandaşlık hakkı almak isteyen bireylerin başvuruları yalnızca yetkili kurum olan Letonya Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Letonya ile ilgili vize ve vatandaşlık işlemlerinin tümümden Letonya Konsolosluğu sorumludur.

 

Letonya vatandaşlığına başvurmak isteyen bireyler, konsolosluk tarafından belirlenen süre zarfı içerisinde gerekli işlemleri takip edip, uygun bir zaman diliminde başvuru yapmalıdır. Letonya vatandaşlık işlemleri uzun bir süreyi kapsayan ve birçok belge isteyen bir işlem olduğu için, başvuru yapan bireylerin başvuru yapmadan önce ön hazırlık yapması önerilir.

 

Letonya vatandaşlık işlemleri için gerekli belgeler şunlardır;

 

l Pasaport: Minimum 1 yıl, mümkünse daha fazla geçerliliği olan,

l Nüfus Cüzdanı veya Doğum Belgesi,

l Biyometrik Fotoğraf: 35×45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf, mümkünse son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet,

 

 

l Herhangi bir Letonya vatandaşının akrabası olduğunuzu kanıtlar nitelikte bir belge, bu belge evlenme belgesi veya bir evlat edinme kararı belgesi olabilir,

 

 

l Eğer boşanmış iseniz, evliliğinizin sona erdiğine dair belgeler tarafınızdan talep edilebilir. Eşiniz vefat ettiyse, kendisinin vefatına ilişkin belgelerin de talep edilmesi mümkündür.

 

 

l Türkiye Cumhuriyeti’nde resmi nitelik taşıyan adli sicil belgesi (Mümkünse son 3 ay içerisinde alınmış)

 

 

l Başvuru yapan bireyin A2 seviyesinde dili bildiğini gösteren belge.

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı