Mısır Vize Başvurusu

Mısır Vize Başvurusu

Mısır Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Mısır Ticari Vize Evrakları

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış güncel bir pasaport ile en az iki sayfası boş bir şekilde ve yıpranmış, yırtık sayfaları bulunmadan başvuruda bulunulabilir. Pasaportun Mısır ticari vize kapsamında seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • TC kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf
 • Mısır ticari vize başvuru formu: Tamamı büyük harflerle ve İngilizce ya da İspanyolca olarak hazırlanmalıdır. Bu formda yer alan bilgilerin tamamı doğru ve eksiksiz olmalıdır.
 • Mısır Ticari vize talep dilekçesi: Vize başvurusunda bulunan kişinin, Mısır Konsolosluğuna hitaben yazması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Davet Belgesi – Davetiye: Mısır’ da bulunan şirket tarafından Türkiye’ den Mısır’ ya seyahat edecek olan vize başvuru sahibini davet ettiğini gösterir belge. Fuar davetiyesi, toplantı davet mektubu vb. evrak
 • Finansal durumu gösteren evraklar: son 3 aylık banka hesap dökümünün başvurudan maksimum 2 hafta önce alınmış olması gerekmektedir. Banka hesabında seyahati gerçekleştirmek için Mısır Konsolosluğu’ nun belirlemiş olduğu bir miktar para.
 • Mesleki durumu gösteren evraklar
 • Seyahati destekleyici belgeler: Konaklama ve uçuş bilgisini gösteren ve kişinin ülkesine döneceğini kanıtlayıcı belgeler. Fuar yeri, fuar davetiyesi, fuar giriş kartı vb.

 

Mısır Konsolosluğu

Mısır Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Mısır Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Mısır vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Mısır’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Mısır İzmir Fahri Konsolosluğu, Mısır Antalya Fahri Konsolosluğu, Mısır Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Mısır İskenderun Fahri Konsolosluğu, Mısır İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Mısır ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

 

Mısır Vize Formu

Mısır Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Mısır Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Mısır vizesi başvuru formunun, Mısır vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Mısır vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Mısır giriş ve Mısır çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Mısır için yapıldığı için, Mısır vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Mısır vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Mısır vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Mısır vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Mısır Vize Başvuru Formu Doldurma

Mısır vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Mısır vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Mısır vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Mısır Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Mısır vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Mısır giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

 

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Mısır Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Mısır konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Mısır konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı