Polonya Vize Başvurusu

Polonya Vize Başvurusu

Turizm amaçlı Polonya ziyareti yapacak kimselerin alması gereken vize türüdür. Sadece Polonya Turistik Vize değildir. Polonya Bir Schengen ülkesi olduğu için Schengen vizesi alma zorunluluğu vardır. Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkı tanıyan bu vizenin prosedürleri ve incelemesi daha teferruatlı bir süreçte gerçekleşmektedir. Gaziantep Vize Merkezi bu vize için yetkili ve uzman personeli ile Polonya turistik vize için başvurucuya rehberlik etmektedir.

Schengen vizesi içine giren ülkelerden bazıları İtalya, Almanya, İsviçre, Litvanya, Polonya, Yunanistan gibi tam 26 ülke vardır. Schengen vizesi alan ir kişi bu vize ile 26 ülke arasında geçiş ve konaklama hakkına sahip olur. İlk etapta verilen evraklar ve belgelere göre değerlendirilmesinin yanında genelde turistik amaçlı vize istemlerinde 90 günlük Schengen vizesi verilmektedir. Eğer daha uzun süreli kalmayı planlıyorsa başvurucu kalmayı planladığı ülke için ulusal vize başvurusu yapmalıdır.

Polonya Turistik Vize Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir Schengen ülkesi olan Polonya turistik amaçlı vize ayrıcalıklarının en başında Schengen ülkelerine vize almış kabul edilmesidir diye özetlenebilir. Bu vizeye haiz olan bir kişi 26 ülke arasında serbest dolaşım hakkına sahip olmaktadır. Her bir ülke için ayrı ayrı vize almak zorunda kalmaz. Biyometrik veriler VBS yani Vize Bilgi Sistemi’ne kaydedilir. Bu sisteme kayıtlı verilere, Schengen ülkeleri arasında isteyen her ülke ulaşabilme hakkına sahip olur. Bu nedenle VBS ile başlar vize başvurularının ilk süreci.  Eğer daha önce VBS sisteminde biyometrik veriler kayıtlanmış ise bir daha verilmesine gerek yoktur. VBS veri girişi, sadece ilk defa Schengen başvurusunda bulunanlar için uygulanan bir prosedürdür.12 yaşından küçük çocuklar bu sisteme veri girişi yapmazlar.12 yaşından büyük 18 yaşından küçük olanlar ise ebeveyn gözetiminde veri girişi yapmak zorundadırlar.

Bu vize başvurusu için çocuk ya da büyük fark etmeksizin bireysel olarak ayrı ayrı yapılması şartı vardır. Ancak üçüncü dünya ülkelerinden bilimsel araştırma maksadıyla yolculuk yapan Bilim insanları vize ücreti ödemezler. 6 yaşından küçük çocuklar ile gönüllü olarak katılım sağlanan organizasyonlara gitmek için başvuran 25 yaş altı gençlerden, eğitim almak amacıyla Polonya’ya giriş yamak isteyenler 2005 yılından beri vize ücreti muafiyetine sahiptirler. Vize ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi vizeofisi.net internet adresi üzerinden öğrenmek mümkündür.

Polonya Turistik vize işlemlerinde en son tamamlanması gereken süre kısıtlaması vardır. Yani seyahat tarihine en fazla 15 gün öncesinden tamamlanmış olmalıdır. Schengen vizesi 6 ay öncesinden alınabildiği için tedbirli davranıp öncesinden işlemlere başlamak isabetli olacaktır.

Schengen vizesi almak dünya üzerindeki diğer ülkelere seyahat etmek istendiğinde ibraz edilirse vize alım işlemini kolaylaştırmaktadır. Schengen vizesi bir çeşit güven belgesidir. Schengen vizesini alabilen bir kişinin herhangi bir tehlike arz etmediği onaylanmış olur.

Polonya Turistik Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Polonya turistik vize işlemlerinde istenen evrakların listesi, ufak tefek farklılıklar gösterse de yurt dışı seyahatlerde gerekli olan evrak listeleri ile temelde aynıdır. Pasaport, fotoğraf ve aile bilgi formu, kimlik belgeleri ile temel başvuru formlarından oluşan belgeler bütünüdür. Bu belge ve bilgi listesine vizeofisi.net adresinden ulaşmak mümkündür.

Pasaport için en az iki boş sayfaya sahip olma ve son 10 yıl içinde alınmış olması şartı vardır. 10 yıldan eski pasaportlar, yırtık ve yıpranmış, eski pasaportlar asla kabul görmez. Bir de pasaportun son geçerlilik süresi seyahat bitiminden itibaren kalan üç ayı da kapsamalıdır.

Fotoğraf, biyometrik şekilde çekilmiş, 35 x 45 mm boyutlarında daha önce hiçbir belgede kullanılmamış, son 3 ay içinde çekilmiş, 2 adet fotoğraf gerekmektedir. Ön cepheden çekilmiş olması ve beyaz bir arka fona sahip olması da istenen diğer özelliklerdir.

Polonya Turistik vize başvuru formu, sistem üzerinden doldurulmaktadır. Bilgilerin istenildiğinde belgelendirilmesi önemli olduğundan doğru olmasına dikkat edilmelidir.

Aile bilgi formu ise aile üyelerinin bilgilerinin yer aldığı bir formdur. Tam vukuatlı Nüfus kayıt örneği ile desteklenmektedir. Aynı zamanda evli ise evlilik cüzdanı ve eşine ait bilgi ve belgeler de istenmektedir. Çocuklar varsa çocukların kimlik ve eğitim durumlarını bildiri belge ve bilgiler de dosyaya eklenmelidir.

Vize talep dilekçesi, içinde seyahat ayrıntılarının bulunduğu ve vize isteme nedenlerinin sıralandığı ve eğer varsa finansörün bilgilerini de içeren bir dilekçedir. Şirket yetkilisi tarafından yazılacaksa antetli kâğıda yazılmalıdır. Yetkili tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.

Maddi durumunu belirten belge ve banka dekontları kişi kendi imkanları ile gidiyorsa kişisel olarak verilir. Seyahat masrafları sponsor tarafından karşılanıyorsa sponsorun finansal durumu ve banka evrakları ekte sunulur. Ev hanımı ise sponsor evrakları istenmektedir. Öğrenci ise ve 18 yaş altında ise ebeveyn izin belgesi okuldan alınan izin belgesi olmalıdır. Sponsor evrakları da istenmektedir.

Başvurucu veya sponsor emekli ise emekli kimlik kartı ve emekli maaşını aldığı banka hesap hareketleri geriye dönük üç aylık olarak alınmalıdır. Bankadan alınan evraklar banka yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Polonya Turistik vizesi başvuru süreci, biyometrik veri girişi ile başlar. Bu nedenle en kısa sürede veri girişi için konsolosluktan randevu alınmalıdır. Gaziantep Vize Merkezi biyometrik veri girişi için başvurucularına gerekli olan rehberliği sağlamaktadır. Bazı yüksek rütbeli devlet yetkilileri bu uygulamadan muaf tutulmaktadır.

Seyahat sağlık sigortası yapılmadığı takdirde vize onayı alınması söz konusu bile değildir. En az 30.000 Euro teminat bedelli olması gerekmektedir.

Bir de ödenmesi gereken Polonya turistik vize ücreti vardır. Vize ücretinden muaf olanlar hariç vize ücreti Şubat 2020 de revize edilerek 80 Euro olarak belirlenmiştir.

 

Polonya Ticari Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Polonya ticari vize işleminin başlaması için gerekli olan en önemli evraklardan biri Davet Mektubudur. Davet mektubu Polonya’da ticari faaliyet gösteren bir firma veya kişi tarafından Polonya Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Bu davet mektubunda davetiyeyi gönderen firmanın bilgileri yer almalıdır. Bu bilgiler hem finansal hem de faaliyet alanı açısından oldukça ayrıntılı ve açıklayıcı olmalıdır.

Vize talep dilekçesi şirket yetkilisi ve vize talebinde bulunan kişi tarafından şirketin antetli kağıdına Polonya Konsolosluğuna hitaben İngilizce olarak yazılmalıdır. İngilizce olarak istenen evraklar vizeofisi.net adresinden öğrenilebilir.

Eğer şirket bir fuar organizasyonu için ticari vize talebinde bulunursa fuar davetiyesi de ekte sunulmalıdır. Eğer ticari amaçlı seyahatte makine tamir, bakım ve makine kurulumu gerçekleştirilecekse makinenin satış faturası ibraz edilmelidir.

Polonya ticari vizesi için Schengen için başvuru formu doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru ve belgelenebilir olması önemli bir ayrıntıdır. Bilgilerde tutarsızlık olursa vize talebi geri çevrilebilir.

Pasaport en fazla 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. Bunun yanında yırtık ve yıpranmış pasaportlar vize reddine neden olabilir. Pasaportta iki adet vize uygulanabilmesi için gerekli boş sayfa olmalıdır. Bir de daha önceden alınmış olan Schengen vizeleri varsa o sayfalar ile kişisel bilgilerin olduğu sayfalar taranmalıdır.

Kimlik fotokopileri arkalı önlü olarak yapılmalıdır. 35 x 45 mm ölçülerinde, 2 adet biyometrik fotoğraf kişinin son halini yansıtmalıdır. Arka fon beyaz olmalıdır.

Seyahat sağlık sigortası en az 30.000 Euro teminat bedelli ve Schengen ülkelerini kapsamalıdır. Seyahat süresince geçerliliği olmalıdır.

Banka hesap dökümü son üç aya ait ve dekontlar imzalı kaşeli olmalıdır. Eğer şirket hesabı ise dekontların isim kısmında şirketin adı yazmalıdır.

Uçak biletleri gidiş dönüş olarak alınmalı ve PNR numaraları ibraz edilmelidir. Otel rezervasyonu bilgileri de giriş ve çıkış tarihlerini kapsamak kaydıyla ayrıntılı olarak eklenmelidir.

Polonya ticari vizeye başvuran şirket çalışanı ise SGK hizmet dökümü ve işe giriş belgesi ile birlikte üzerine kayıtlı tapu vb. varsa dosyada sunması faydalı olacaktır.

Şirket belgelerinden vergi levhası onaylı olmak zorundadır. Şirketin ticari sicil kaydının yayınlandığı gazete, faaliyet belgesi de noter onaylı olursa garantilemek için ekstra sigorta olur.

Vize ücreti olarak 2020 yılı için 80 Euro ‘lük bir tutar belirlenmiştir.

Türk vatandaşı olmayan kimselerin de oturum izninin dönüş tarihlerinden itibaren en az 3 ay daha geçerli süreye sahip olması gereklidir.

 

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Bu ziyaret vizesine başvuru yapılabilmesi için ziyaret edilecek akraba veya arkadaştan gelen davet mektubu olmalıdır. Bu davet mektubuna istinaden Aile ve arkadaş ziyareti davetiyesi düzenlemektedir. Eğer başvuru sahibi, ilk defe bu amaçla Schengen ülkesi olan Polonya’ya seyahat edecek ise davetiyede Polonya’da ikamet eden akraba veya arkadaşının bağlı olduğu kasabanın yerel yetkililerinin de onaylaması gereklidir. Ama daha önceden aynı amaçla bir seyahat gerçekleştiyse aynı kişiler için sadece davet mektubu yeterlidir. Davetiye gönderecek kişi Polonya vatandaşı ise kimlik kartı fotokopisi ve Biligleri değilse oturum izni evrakları dilekçeye eklenerek sunulmalıdır.

Polonya aile ve arkadaş ziyaretinde bulunacak kişi öğrenci ise okulundan izinli olduğuna dair belge almalıdır. Eğer 18 yaşından küçükse aile izin belgesi noter onaylı olmalıdır. Seyahatin sponsoru olacak kimsenin maddi durum belgeleri ile birlikte vize talep dilekçesi yazılmalıdır.

Polonya aile vizesi için zaman zaman evraklarda düzenleme ve revize etme yoluna gidilmektedir. Bu evrakların son durum listelerine vizeofisi.net adresinden ulaşılabilir. Özellikle aile ve başvuru formlarının doldurulması esnasında azami ölçüde dikkat etmek fayda verecektir.

Polonya aile ziyaret vizesi sadece kısa süreli olarak verilmektedir. Schengen vizesi olarak verileceğinden biyometrik veri sistemine parmak izi verisi girilmelidir. Parmak izi verisi 5 yıl geçerli olacağından 5 yıl içinde ikinci bir Schengen vizesi alınması söz konusu olduğunda bir daha bu veriyi vermek gerekmez. Bu veri sistemde durur ve diğer Schengen ülkelerine geçiş sırasında da kullanılır. Tüm Schengen ülkelerinin bu sisteme erişimleri vardır.

Aile ziyaret vizesi için gerekli olan vize başvuru formunda verilen bilgiler gerçeklere dayanmalı ve ispat edilebilmelidir. Aksi takdirde vize başvurusu onaylanmayabilir. Vize talep dilekçesinde de ziyaretin bütün ayrıntıları ve gidilecek her yer yazılmalıdır. Dönüş tarihine yönelik uçak bileti rezervasyonu ya da bileti ibraz edilmelidir. Seyahat bitiminde ülkeye döneceğine ilişkin garanti veren ifadelere yer verilmelidir.

Başvuru için gerekli evraklar tamamlanınca Gaziantep Vize Merkezi’ne başvuran kimselerin biyometrik verileri alınır. Konsolosluk randevusu alınır. Evraklardan doldurulması gereken formların doldurulması sırasında rehberlik yapılır.

Polonya Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Polonya aile ziyareti vizesi için gerekli evraklardan en önemli olan Polonya’da tarafında yaşayan arkadaş ya ada aile üyesinden gelen davet mektubudur. Aile arkadaş ziyaret vizesine bu davet mektubuna dayanılarak başvurulur. Ama sadece bu evrak vize alımı için yeterli değildir. Sadece başlamak için yeterlidir. Davet ilk defa gerçekleşiyorsa davet gönderen kişinin ikamet ettiği yerleşim yerindeki yerel yönetimden de onay alınmalıdır.

Pasaport eğer kırmızı ise vizeye tabidir. Gri, yeşil ve siyah pasaport sahipleri kısa süreli vize uygulamasına tabii değildir. Pasaportun on yıldan eski olmaması lazımdır. Yırtık ve yıpranmış pasaportla vize başvurusu reddedilme nedenidir. Daha önceden alınmış olan Schengen vizesi varsa evraklar arasında dosyalanmalıdır. Pasaportun şahsi bilgiler içeren sayfaları taranarak sisteme atılır. Vize başvurusunda bulunmadan önce gaziantepvize.net adresinden gerekli evrakların tam listesine ulaşmak mümkündür.

Polonya aile ve arkadaş ziyareti için gerekli evraklar arasında vize talep dilekçesi, aile bilgi formu, vize talep formu ve sponsor evrakları bulunur. Bunlardan aile bilgi formu, e devlet üzerinden veya ilçe nüfus müdürlüğünden alınan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile desteklenmektedir. Evli ise evlilik cüzdanı

Son üç ay içinde, biyometrik formda çekilmiş olan 2 adet 35 x 45 mm ölçülerinde fotoğraf da hazır edilmelidir. Fotoğrafta yüz ön cepheden çekilmiş olmalı ve arka fon beyaz olmalıdır.

Biyometrik veri girişi daha önce 5 yıl içinde yapılmış ise tekrar yapılmasına gerek olmamaktadır. Ancak 5 yılı geçtiyse veya daha önce yapılmadıysa parmak izi dijital ortamda verilmelidir. Gaziantep Vize Merkezi bu veri için randevu almak ve başvuru yapmada yetkilendirilmiştir.

Seyahat sağlık sigortası en az 30.000 Euro teminatlı olarak düzenlenmelidir. Rezervasyon bilgileri ve seyahat ayrıntıları da dosyaya eklenir. Kişinin üzerine kayıtlı tapu ve ruhsat fotokopileri, kimlik kartının arkalı önlü fotokopileri, şahsi banka hesabında 3000 TL nakit olmak zorundadır. Geriye dönük 3 aylık hesap hareketlerinin dekontu banka yetkilisi tarafından imzalı ve kaşelenmiş olmalıdır.

Çalışma durumu ile ilgili SGK hizmet dökümü, işe giriş belgesi, şirketteki görevine dair şirket yetkilisi tarafından verilmiş belge. Şirkete ait faaliyet belgesi ve şirketin ticari sicil kaydının olduğu gazete. Şirket vergi levhasının onaylı bir nüshası ve şirkete ait maaş hesabının 4 ay geriye dönük dökümü gibi belgeler de dosyada yerini almalıdır.

Öğrenciler için aile banka hesap dökümü ve18 yaşından küçükse aile izin belgesinin yanında sponsor da vize için talep dilekçesi yazmalıdır.

Polonya aile ve arkadaş ziyareti için vize başvurularının olumlu sonuçlanması tamamen Polonya Konsolosluğu yetkilileri inisiyatifindedir. Vize evraklarının hazırlanması ve teslim edilmesi aşamasından sonra yetkili vize ofisinin herhangi bir yaptırımı yoktur.

Polonya Konsolosluğu

Polonya Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Polonya Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Polonya vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Polonya’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Polonya İzmir Fahri Konsolosluğu, Polonya Antalya Fahri Konsolosluğu, Polonya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Polonya İskenderun Fahri Konsolosluğu, Polonya İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Polonya ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

Polonya Vize Formu

Polonya Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Polonya vizesi başvuru formunun, Polonya vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Polonya vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Polonya giriş ve Polonya çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Polonya için yapıldığı için, Polonya vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Polonya vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Polonya vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Polonya vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Polonya Vize Başvuru Formu Doldurma

Polonya vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Polonya vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Polonya vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Polonya Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Polonya vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Polonya giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Polonya’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Polonya Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Polonya Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Polonya Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Polonya Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

 

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Polonya Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Polonya konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Polonya konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı