Romanya Vize Başvurusu

Romanya Vize Başvurusu

Romanya turistik vize işlemleri, Romanya devleti sınırları içerisine girebilmek için yapılması zorunlu olan işlemler bütünüdür. Romanya gerek tarihi gerekse coğrafi güzellikleri ile turistlerin gözdesi konumundadır. Gezilip görülecek o kadar fazla yeri mevcuttur ki bunlar için internette ayrıntılı bir arama yapılması gerekmektedir. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile ya da vizeofisi.net adresinden de elde edebilecek ayrıntılı işlemler listesinin genel başlıkları aşağıda ki gibidir;

İlk olarak vize başvurusu yapabilmesi için vatandaşlığı bulunan devletin hak tanıdığı bir pasaportun olması gerekmektedir. Diplomatik, hizmet yada özel pasaporta sahip ise Romanya Devleti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından altı ayda bir 90 günü aşmayacak turistik ziyaretler için vize istememektedir.  Romanya’ya vizesiz olarak girebilmek için kullanılan pasaportun en azından 7 aylık daha kullanım süresi olması gerekmektedir. Ve pasaportta Romanya Konsolosluğunun kaşeleyebileceği en az 2 sayfalık boşluk olmalıdır. Ayrıca kullanılacak olan pasaportun yırtık yada karalama olmayacak şekilde temiz ve 10 yıllık bir pasaport olmaması gerekmektedir.

Romanya gezi planı 90 günden fazla ise Romanya Konsolosluğuna vize evrakları için başvurmamız gerekmektedir. Yada Gaziantep vize merkezi aracılığı ile başvuru takip edebilir, profesyonel yardım alınabilir. Vize başvurusunda ilk olarak başvuranın kısaca tanıtıldığı ve Romanya’yı neden ziyaret etmek istenildiğine dair kısa bir Vize Başvuru Formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru esnasından verilen tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olup ona göre Konsolosluğa sunulmalıdır. Vize başvuru formu ve pasaportla beraber yakın tarihte çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafı da başvuru dosyasıyla beraber Konsolosluğa sunulması gerekmektedir.

Ayrıca turistik vize başvurusunda Romanya seyahati esnasında kalınacak otellerin rezervasyon bilgilerinin, seyahat esnasında kullanılacak kiralık araçların kiralama belgelerininde ibraz edilmesi gerekmektedir. Şahsa ait aracın seyahat esnasında kullanılacak ise araca ait ruhsat, kasko, sigorta belgesi gibi evrakların Konsolosluk makamına sunulması gerekmektedir.

Romanya seyahati esnasında hastalanması ya da kaza geçirilmesi durumlarına karşı Romanya hastanelerinden faydalanabilmek adına Yurtdışı Sağlık Sigortası yaptırılması gerekmektedir. Bu sağlık sigortasının bedelinin 30.000 Euro’luk masrafları karşılayacak şekilde olması lazımdır. Bu sağlık sigortasını özel sigorta kuruluşları aracılığı ile yaptırılabilir.

Romanya Turistik Vize İçin Gerekli Evrakları

 

Romanya turistik vize evrakları tamamlanarak alınabilecek turist vizesi ile Romanya sınırları içerisinde her yeri gezebilme fırsatı yakalanmaktadır. İlk olarak almak istenilen vize türünün turistik amaçlı olduğu ve 180 günlük bir periyotta en fazla 90 gün süre ile faydalanılabileceğinin farkında olunması gerekmektedir. Vize başvurusu için vizeofisi.net adresinden de elde edilebilecek evraklar listesini detaylı olarak inceleyelim;

 • Pasaport, vatandaşı olunan ülkenin yurtdışına çıkış için verdiği iznin resmi halidir. Genel, özel, hizmet yada diplomatik olmak üzere 4 çeşidi bulunan pasaport çeşitlerinden birine sahip olmak Romanya için turistik vize başvurusu yapabilmek için yeterlidir. Başvuru esnasında kullanılacak pasaportun, 10 yıllık bir süreyi doldurmamış ve yıpranmamış olması gerekmektedir. Başvuru anında pasaportun 180 günlük daha kullanım hakkı olması gereklidir. Ayrıca kullanılan pasaportta 2 sayfa boşluk olması zorunludur.
 • Başvuru formu, Romanya Konsolosluğu’na iletilmek üzere başvuru sahibinin tanıtıldığı, Romanya’ya hangi amaçlarla turistik gezi gerçekleştirileceği, hangi şehirlerin gezileceği ve ne kadar süre Romanya’da kalınacağını gösteren anlaşılır bir dille ve okunaklı yazıyla doldurulması gereken bir formdur. Bu formda yanlış yada çelişkili bilgiler vermek vize alma ihtimalini azaltacaktır.
 • Biyometrik fotoğraf, yüzün dik bir açı ile çekilmiş ve yüz hatlarını gizleyecek mimiklerden kaçınılarak çekilen fotoğraftır. Romanya turistik vize başvurusu esnasında 2 adet yakın tarihte çekilmiş biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Vize ücreti, 6 yaş altı çocuklardan, araştırma amacıyla giden öğrencilerden ve devlet görevlilerinden alınmamaktadır. Diğer kişilerden kısa süreli vize için 80 Euro vize harcı alınmaktadır. Bu harç ücretini yatırıldığına dair dekontların başvuru dosyasında olması gerekmektedir.
 • Finansal durumu belgeleyen evraklar, yapacağımız turistik gezide yapılacak harcamaların karşılığını gösteren evraklardır. Çalışan için maaş bordrosu, emekli için son 3 ayı gösteren maaş döküm belgesini ibraz etmek zorunludur. Ayrıca başvuran şahsa ait gayrimenkullerin tapularını da başvuru dosyasına koyulmalıdır. Ayrıca çalışılan kuruma ait vergi levhası fotokopisi, imza sirküsü ve kurumun bağlı olduğu odaya ait tescil belgesi de bulunmalıdır.
 • Mesleki belgeler, çalışılan işe dair mesleki belgeler de yine başvuru dosyasında yer almalıdır. Çalışan için SGK dökümleri, esnaf için Ticaret Odası Tescil Belgesi, çiftçi için Çiftçi Belgesi, öğrenci için ise Öğrenci Belgesinin sunulması zorunludur.
 • Seyahat Evrakları, gezi esnasında Romanya’ya gidiş için alınan otobüs, uçak veya tren biletleri, otel rezervasyon belgeleri, şahsi araçla gidilecek ise araca ait ruhsat, sigorta ve ehliyet bilgilerinden oluşmaktadır.
 • Sağlık sigortası, seyahat esnasında karşılaşılabilecek kaza, hastalık, afet gibi durumlarda Romanya kurumlarından faydalanabilmek için yaptırılan bir sigorta çeşididir.  Özel sigorta acenteleri ile de yaptırılabilen seyahat sağlık sigortası 30.000 Euro’luk bir teminata sahip olmalıdır.

 

Romanya Ticari Vize İşlemleri

 

Romanya ticari vize işlemleri, gerekli evrakları tamamladığı takdirde Romanya Devleti sınırları içerisinde bulunan şirketler ile ticari anlaşmalar yapılmasını sağlayan bir vize çeşididir. Normal vize başvurularından farklı olarak şahsın değil firmanın ayrıntılı biçimde incelendiği ve ona göre vize verildiği bir başvuru sürecidir. Başvuru sürecinde Gaziantep vize merkezi aracılığı ile gerekli evrakların teminini ve iş takibini yaptırarak basit şekilde Romanya ticari vizesi alınabilmektedir.

Romanya, Avrupa Birliği içerisinde özellikle Karadeniz liman ülkesi olması avantajını ticaret ile kullanmak isteyen bir ülkedir. Rusya, Gürcistan, Türkiye gibi ülkeler ile yapılacak ticari anlaşmalar ile Asya ve Avrupa arasında ticari bir köprü vazifesi görmek isteyen Romanya, özellikle yurtdışından gelen yatırımcıları dört gözle beklemektedir. Ticari vize alabilmek için en önemli prosedür Romanya şirketlerinden alacağınız davet mektubudur.

Vize başvurusu yapmadan önce Romanya şirketleri ile kurulacak bağlantılar doğrultusunda kolay biçimde alınabilecek davet mektubu, Romanya ticari vizesi için bir anahtar olacaktır. Özellikle bağlı bulunulan Ticaret Odası vasıtasıyla kurulacak bağlantılar oldukça sağlam ve güvenilir temellere oturacaktır. Romanya Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri arasında yapılan ticaret anlaşmaları sayesinde gerekli kolaylık ve vergi indirimlerinin sağlandığı bir ortamda Romanya ile ticaret yapmak son derece elverişli olacaktır. Örneğin; normal şartlar altında 90 gün olan ticari vize, Romanya Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ticaret anlaşması gereğince, Ticaret Odası üyelerine sunulan Referans mektubu ile bu süreyi kısaltmak mümkün olabilmektedir. Ayrıca normal vize başvuru sonuçları 4 iş günü içerisinde açıklanırken, ticari vize başvurulu ek ücret alınmadan aynı gün içerisinde de sonuçlanabilmektedir.

Ayrıca 17 Nisan 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Romanya ticari vize başvuruları e-vize uygulaması ile daha kısa ve kolay biçimde sağlanabilmektedir. Romanya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesi üzerinden “ apply for a visa” sekmesi üzerinden ilerlenilen online ticaret vizesi başvurusunda, sonraki adım için başvuran kişiden mail adresimiz istenmesidir. Verilen mail adresine gönderilecek kod ile giriş yaparak sonraki aşamalara geçmeli ve basit bir şekilde vize başvurunun tamamlanabileceği unutulmamalıdır. Romanya vizesine ait detaylar vizeofisi.net de yer almaktadır.

 

Romanya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

 

Romanya ticari vize, firmaların Romanya Devletine bağlı şirketler ile ticari anlaşmalar ve yatırımlar yapabilmesini sağlayan, tamamen ticari amaçlar için kullanılabilecek bir vize çeşididir. Normal vize başvurularına ilave olarak şirketlerle ile ilgili evrakların ve davet mektubunun da isteneceği bu vize de vizeofisi.net aracılığı ile online bilgi almak ya da Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile yüzyüze yardım almak mümkün olacaktır.

Romanya ticari vize başvuru dosyasında yer alması gereken evrakları kısaca özetleyecek olursak;

 • Pasaport, yurtdışına çıkabilmesini sağlayan evraktır. Ticari vize başvurularında en az 9 ay daha kullanım ömrü bulunan ve sayfalarında yıpranma ya da yırtıkların bulunmadığı bir pasaport ile başvuru gerekmektedir. Özellikle Romanya Konsolosluğunun kaşe basabileceği 2 sayfalık boşluğun olması başvuru için önemlidir
 • Romanya ticari vize başvuru formu, internet üzerinden de doldurabilecek ve hangi sebeplerle yurtdışı ticaret yapmak istenildiğini belirtir bir belgedir. Bu belgede verilen bilgilerin doğruluğu kanıtlanabilir olması son derece önemlidir. Ayrıca ilgili belge konsolosluğa teslim edilirken ıslak imzalı olarak teslim edilmesi son derece önemlidir.
 • Biometrik fotoğraf, yakın bir geçmişte çekilmiş, yüzün tamamının görüldüğü, standartlara uygun 2 adet fotoğraf başvuru klasöründe bulunmalıdır.
 • Ticari vize davetiyesi, Romanya Devleti’ne bağlı kurum ya da şirketler tarafından gönderilecek ticari vize davetiyesi başvuru dosyasının en önemli evrağıdır. Özellikle daveti gönderen kurum ya da firmanın, vize başvurusu yapan kişilerin davet edilme sebeplerini, vize süresini ve ticari seyahat süresince tüm masrafların kendileri tarafından karşılanacağını belirtmesi gerekmektedir.  Davetiyenin antetli kağıda yazılmış olması ve kaşeli olması zorunludur.
 • Finansal durumu gösteren belgeler, ziyaret esnasında yapılan harcamaların kimseye muhtaç olmadan karşılanabileceğini gösteren Romanya Konsolosluğuna sunulan bir evraktır. Sunulan ziyaret süresi için günlük minimum 50 Euro’luk bir meblağın banka hesabında bulunması gerekmektedir.
 • Firmaya ait sunulması gereken evrakları, Ticaret Odası Tescil Belgesi, vergi levhası ve imza sirküsü şeklinde sunmalıyız. Özellikle vergi levhasının yanında vergi beyan bilgileri ayrıntılı olarak verilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası, ticari ziyaretimiz esnasında karşılaşılabilecek kaza ya da hastalık gibi durumlarda Romanya hastanelerinden faydalanılabilmesini sağlayan bir sigorta türüdür.

 

Romanya Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

 

Romanya aile ziyareti vizesi işlemleri, Romanya Devleti sınırları içerisinde bulunan akraba ya da arkadaşları ziyaret edebilmek için Romanya Devleti tarafından istenen evrakların tamamlanması sürecidir. Romanya sınırları içerisinde geçici ya da kalıcı akraba yada arkadaşların ziyareti için aile ziyareti vizesi almak zorunludur.  Gaziantep vize merkezi Romanya vize başvuruları için hizmet vermektedir. Romanya vizelerine ait tüm bilgiler ise vizeofisi.net de bulunmaktadır.

Romanya aile ziyareti vizesi alınabilmesi için orada yaşayan akraba ya da arkadaşlardan kişiye özel davetiye gelmesi gerekmektedir. Bu davetiye ile gönderen kişi, gelecek kişinin bütün sorumluluğunu almış sayılmaktadır. Kişiye özel davetiye geldikten sonra ziyarette bulunacak kişi konsolosluğun online işlemler menüsü üzerinden randevu talebinde bulunmalı ve hazırladığı evraklarla beraber Konsolosluk yetkilisi ile görüşmelidir. Ayrıca Romanya ziyareti esnasında kalınacak ikamet adresi Romanya polisine teslim edilmek üzere başvuru belgelerinde yer almalıdır.

Romanya aile ziyareti vizesi sonuçlanma süresi Konsolosluk tarafından istenebilecek ilave belgelere göre değişiyor olsa da en fazla 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.  Ayrıca davet gönderen kişinin ikamet, iletişim ve çalışıyor ise işyeri bilgilerinin davet ile beraber Romanya Konsolosluğuna iletilmesi gerekmektedir. Konsolosluk tarafından davet göndermek isteyen kişinin gerekli incelemeleri yapıldıktan sonra davet mektubu karşı tarafın eline ulaşmaktadır. Ayrıca daveti gönderen kişi ile daveti alan kişi arasında akrabalık bağı var ise akrabalık ilişkisi noter tasdiki ile onaylanmalıdır.

Online Aile Ziyareti Vizesi Başvurusu

Romanya aile ziyareti vizesi başvurusu, Konsolosluk ile bire bir iletişime geçilerek yapılabileceği gibi internet üzerinden Romanya Dış İşleri Bakanlığı resmi sitesi ile online olarak da yapılabilmektedir. “Vize başvurusu” sekmesi altında mail adresimize gönderilen kod ile sisteme giriş yapıldıktan sonra gerekli bilgiler doğru ve eksiksiz olarak doldurularak ön başvuru işlemi tamamlanacaktır. Sonrasında ise talep edilen evraklar hazırlanarak Konsolosluk tarafından verilen randevu tarihinde hazırlanılan başvuru dosyası ile Konsolosluk binasında hazır olmak gerekmektedir.

Başvuru evraklarının eksiksiz biçimde tamamlanabilmesi için Gaziantep Vize Merkezi ile irtibata geçilebilir. Aile ziyareti vizesi başvurusu tamamlandıktan sonra, Romanya Devleti Dış İşleri Bakanlığı resmi sitesi üzerinden verilen evrak takip numarası ile başvurunun hangi aşamada olduğu kolay biçimde öğrenilebilir.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

Romanya aile ziyareti vizesi evrakları tamamlanarak Gaziantep vize merkezine teslim edildikten ve ziyaret vizesi için onay aldıktan sonra Romanya sınırları içerisinde yaşayan akrabaların ziyaretini sağlayan vize türüdür. Vizeofisi.net adresi üzerinden de alınabilecek evraklar listesi aşağıda ki şekilde yer almaktadır;

 • Son kullanım tarihine en az 9 ay kalmış olan ve yıpranmamış durumda ki pasaport. Pasaportta en az 2 yaprak boşluk bulunmalıdır.
 • Yakın zamanda çekimi yapılmış 2 adet biyometrik fotoğraf. Biyometrik fotoğraflarda yüzün tamamının karşıdan, açısız biçimde çekilmesi zorunludur.
 • Başvuran kişiye ait ve evli ise eşe ait kimlik belgesi fotokopileri. Teslim edilen kimlik belgesi fotokopilerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkardığı yeni tip çipli kimliklerden olması gerekmektedir.
 • 3 aylık hesap hareketlerini ve hesap bakiyesini gösteren banka hesap cüzdanı.
 • Romanya aile ziyareti esnasında yanında kalınacak akrabanın ya da arkadaşın ikamet belgesi. Akraba yada arkadaş yanında kalınmayacak ise yaptırılan otel rezervasyon belgeleri.
 • Ziyaretin ne kadar süre devam edileceğinin ispatı için gidiş ve dönüş olmak üzere; otobüs, tren yada uçak biletleri.
 • Ziyaret esnasında hastalık yada kaza gibi durumlarda mağdur olunmasını engellemek için 30.000 Euro bedelli Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortayı özel sigorta acenteleri aracılığı ile yaptırılabileceği gibi Romanya Konsolosluğu kendisi de yapabilmektedir.
 • Romanya’da ikamet eden akraba yada arkadaşın şahsa özel göndereceği noter onaylı davet mektubu.  Ziyaret vizesi için aynı aileden birden fazla kişi başvuracak ise her bir aile bireyi için ayrı davet mektubu gönderilmelidir.
 • Romanya’da ziyaret edilecek kişi akraba ise noter tasdikli akrabalık bağını gösteren belge.
 • Daveti gönderen kişi kiracı ise kira kontratı fotokopisi, ev sahibi ise tapu fotokopisi .
 • Vize başvurusu yapan kişi çalışıyor ise, çalıştığı kurumdan Konsolosluğa iletilmek üzere alınan; Firma antetli kağıda yazılmış başvuru dilekçesi. Bu dilekçede kişinin kurumda çalıştığı ve kendisinin ziyaret bitiş tarihi itibari ile firma içerisinde ki görevine geri döneceği belirtilmelidir.
 • SGK hizmet dökümü ve maaş bordrosu, kişinin kendi ülkesinde çalıştığı bir işin olduğu ve kurulu bir düzeninin olduğunu, bunları korumak amacıyla ülkesine geri döneceğinin teminatı olarak istenmektedir.

 

 

 

 

Romanya Transit Vize İşlemleri

 

Romanya transit vize işlemleri, Romanya üzerinden farklı bir ülkeye geçişi sağlayacak işlemler bütünüdür. Altı saati geçen tüm aktarma sürelerinde Gaziantep vize merkezi aracılıyla transit vize almak zorunludur. Romanya transit vize ile gitmek istenilen ülkeye Romanya üzerinden aktarmalı olarak geçişi sağlamaktadır. Bu geçiş esnasından Romanya sınırları içerisinde en fazla 5 günlük bir konaklama izni de bulunmaktadır. Transit vize işlemleri sırasında, geçişi yapacak olan kişinin Romanya Devleti adına tehdit oluşturup oluşturmadığı esastır ve yoğun bir güvenlik süreci işlemektedir.

Bulgaristan, Belarus, Ukrayna gibi ülkelere karayolu ile geçilmek isteniyorsa Romanya transit vizesi sahibi olmak zorunludur. Transit vize sahibi olmanın faydalarını vizeofisi.net adresinden öğrenilebileceği gibi Romanya Konsolosluğu ile de irtibata geçilebilir. Eğer transit geçişi sağlayacak kişi Schengen vize sahibi ise Romanya transit vize başvurusu yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Transit Vize Çeşitleri

3 farklı şekilde düzenlenen transit vize çeşitleri aşağıda ki gibi açıklanmıştır;

 • A Sembolü; havaalanlarında aktarmalı uçuşlarda kısa süreli de olsa aktarma yapılan ülkede yapılacak bekleme süresi için alınan vize türüdür
 • B Sembolü; karayolu aktarmalı seyahatlerde yolcunun Romanya geçişi esnasında 5 gün süre ile ülke sınırları içerisinde konaklamasını sağlayan transit vize çeşitidir.
 • C Sembolü; Romanya üzerinden aktarma yapılırken daha uzun süreli konaklama imkanı sağlamaktadır. 90 güne kadar uzayabilen konaklama süresi diplomatik, hizmet ve özel pasaport sahibi kişilere tanınmaktadır.

 

Romanya transit geçiş vizesi başvurusu esnasında hangi ülkeye ne amaçla gidilmek istendiği ve ne kadar süre ile Romanya sınırları içerisinde konaklanacağının belirtilmesi zorunludur. Ayrıca geçiş esnasında izlenecek rotanın belirtilmesi oldukça önemlidir. Romanya aktarmalı geçişler tek yönlü, çift yönlü ya da daha fazla yönlü olabilir. Bu tip durumlarda Romanya transit geçiş vizesi bize her bir Romanya sınırından geçiş için 5 günlük konaklama süresi tanımaktadır.

Romanya transit geçiş vize başvurusu, sunulan evrak incelendikten sonra 3 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Genel (bordo) pasaport sahibi kişiler transit geçiş vizesi almak zorunda iken diplomatik, özel ve hizmet pasaportu olanların transit geçiş vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

 

 

Romanya Transit Geçiş Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

Romanya transit geçiş vizesi, Romanya sınırları kullanılarak başka bir ülkeye geçişi sağlayan vize türüdür. Özellikle Asya ile Avrupa güzergahında önemli bir geçiş noktası olan Romanya, transit geçiş vizesi için oldukça fazla başvuru almaktadır. Romanya sınırlarından geçiş için 5 günlük yol ve konaklama hakkı tanıyan bu vizeye Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile de başvurulabilmektedir. İletişim bilgilerine Vizeofisi.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Schengen vize sahipleri ve diplomatik, hizmet ya da özel pasaport sahibi kişilerin başvurmasına gerek bulunmayan bu vize türüne, genel (umumi) pasaport sahibi herkes ister karayolu ile isterse uçakla olsun her geçiş için başvurmak zorundadır.

Gaziantep vize merkezi aracılığı ile de yapılabilecek başvuru için tamamlanması gereken evraklar;

 • Geçerliliği en az 1 yıl olan ve yıpranma olmayan pasaport. Pasaportumuzun güncel olarak kullandığımız pasaport olması ve Romanya kurumlarının geçiş esnasında kaşeleyebilmeleri için en az 2 sayfa boşluğu bulunmalıdır.
 • Gidilmek istenen ülkenin ve hangi amaçla gidilmek istendiğinin belirtildiği vize başvuru formu. Ayrıca başvuru formunda geçiş için planlanan süre ve izlenecek olan rota belirtilmelidir. Vize başvuru formuna yazılacak bilgilerin eksiksiz ve doğru biçimde doldurulması son derece önemlidir.
 • Yakın zamanda çekilmiş ve yüzümüzün net bir şekilde görüldüğü 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • 80 Euro’luk Romanya transit geçiş vizesi dekontu. Ücreti başvuru öncesinde ödeyerek ilgili dekontu başvuru dosyasına koymak gerekmektedir.
 • Yaşanılan ülkede ki maddi durumu gösterir finansal durum belgesi. Bu belge ile beraber banka hesap hareketlerini gösteren banka evrakları, sahip olunan konut varsa konutun tapusu da finansal durum belgesi ile sunulmalıdır.
 • Yaşanılan ülkede hangi meslekle ilgilenildiğini gösteren mesleki tanımlama belgesi. Esnaflar için Ticaret Odalarından, çiftçi ise Ziraat Odalarından gerekli belge alınmalıdır.
 • Çalışılan işyerinden alınacak maaş bordrosu ve izin belgesi. Çalışılan firma adına antetli kağıt üzerine ilgili belgelerin işlenmesi ve belgelerin ıslak imzalı olması zorunludur.
 • Gidilmek istenilen ülkenin vizesi, otel rezervasyonları, geçişte kullanılacak uçak, otobüs ya da tren biletleri seyahat evrakları ile beraber sunulmalıdır.
 • Romanya hastanelerinden faydalanabilmek için 30.000 Euro’ luk seyahat sağlık sigortası.

 

Romanya E-Vize

 

Romanya e-vize, Romanya Devleti sınırları içerisine girebilmek için elektronik ortamda başvurusu yapılabilen bir vize türüdür. E-vize uygulaması 17 Nisan 2014 tarihinden bu yana kullanımda olan bir vize türüdür. Şahsi olarak Romanya Devleti Dış İşleri Bakanlığı resmi sitesinden e-vize başvurusu yapılabilirken, Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile de e-vize başvurusu yapabilirsiniz. Romanya Devleti Dış İşleri Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden “ apply a visa” sekmesi üzerinden mail adresine istenecek şifre ile e-vize başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Ayrıca e-vize harç ücretleri de aynı sayfa üzerinden kredi kartı ya da banka kartı ile ödemek mümkündür.

Romanya E-Vize İle Sınırdan Geçiş

Romanya Devleti Dış İşleri Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden e-vize başvurusunu tamamlayıp gerekli harç ücretlerini ödedikten sonra e-vize onayı hem uygulamaya hem de başvuru sahibinin mail adresine gönderilmektedir. Mail ya da uygulamada ki onayı sınır kapısında ki pasaport kontrol görevlilerine gösterdikten sonra kolayca geçiş yapabilmek mümkündür. İnternet bağlantısının kopması ya da cihazlarda ki elektronik hata olabileceği riskini göz önünde bulundurarak mail onayını bilgisayar çıktısı olarak yedekte bulundurmak faydalı olacaktır.

E-vize uygulaması sadece turistik, ziyaret ve ticari vize başvurularında uygulanmaktadır. Diğer vize başvurularında bizzat konsolosluk vasıtası ile başvurmak gerekmektedir.

E-vize uygulaması da tıpkı turist yada ticari vize gibi 90 günlük bir kullanım hakkı bulunmaktadır. E-vize başvurusunu seyahatten kısa süre önce yapmak mümkün olsa da 2 gün öncesinde yapılması tavsiye edilmektedir.

Başvuru esnasında sadece 6 aylık kullanım süresi bulunan bir pasaportun istendiği e-vize uygulaması ile Romanya dışında pek çok ülkeye de vize başvurusu yapmak mümkündür. Hem zamandan kazanıp hem de evrak kalabalığından kurtulmamızı sağlayan e-vize uygulaması Türkiye Cumhuriyeti sınır kapılarında da uygulanmaktadır. E-vize başvurusunun onaylanmaması durumun Romanya Konsoloslukları aracılığı ile yeniden şahsi vize başvurusu yapmak mümkündür. Diğer vize başvurularında olduğu gibi 80 Euro’luk bir harç bedelinin ödendiği e-vize uygulamasında ödemeyi kredi kartı ya da banka hesap kartı ile de yapmak mümkündür.

Ayrıca Romanya e-vize uygulaması ile ilgili tüm bilgilendirmeler için vizeofisi.net i ziyaret edebilirsiniz.

 

Romanya Erasmus Vizesi

 

Romanya Erasmus vizesi, Romanya Devleti sınırları içerisinde eğitim almak ya da öğrenci değişim programlarına dahil olabilmek için alınan uzun süreli bir vizedir. Bu vizeye Romanya ve Türkiye Cumhuriyeti dahilinde denkliği bulunan özel ya da devlet üniversiteleri için başvurulabilmektedir. Erasmus vizesi, vizeyi alan kişiye eğitim hayatı süresince Romanya sınırları içerisinde konaklama hakkı tanımaktadır. Başvuru için ön şart olarak hibe yazısı ve Romanya üniversiteleri için kayıt kabul belgesi istenmektedir.

Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer katılımcı ülkelerin yurtdışında eğitim alan öğrencilere sağladığı geri ödemesiz hibe yardımı ile öğrenciler eğitim hayatlarında maddi zorluklarla karşılaşmamaktadırlar. Ayrıca Romanya Devleti sınırları içerisinde yer alan özel yada devlet üniversitelerine kayıt şartlarını sağlayan öğrenciler Erasmus vizesi için başvuruda bulunabilmektedirler.

Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler

 

Başvuru için gerekli belgelerin gaziantepvize.net adresi üzerinden de öğrenilebileceğini hatırlatarak belgeleri kısaca inceleyelim;

 • Romanya üniversitelerinden alınacak kabul mektubu. Bu mektup Romanya üniversitelerine kayıt yaptırabileceğimizin göstergesidir.
 • En az 6 aylık kullanım süresi bulunan pasaport. Pasaportun yıpranmamış olması ve 2 sayfalık boşluğun olması gerekmektedir.
 • 35×45 oranlarına sahip iki adet biyometrik fotoğraf. Biyometrik fotoğrafta yüzün tamamının karşıdan gözükmesi ve beyaz arka fon önünde çekilmesi gerekmektedir.
 • İçerisinde adres bilgilerini de barındıran, il nüfus müdürlüklerinden alınabilecek vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Eğitim için hak kazanılan Romanya üniversitelerinden alınabilecek olan Öğrenci Belgesi.
 • Eğitim hayatı boyunca Romanya sınırları içerisinde hangi devlet yurdu, özel yurt ya da daire nerede ikamet edileceğini gösteren Konaklama belgesi. İkamet adresinin değişmesi durumunda erasmus merkezi ya da Romanya Devleti Yabancılar Şubesi ile yeni ikamet adresi paylaşılmalıdır.
 • Özel sigorta acenteleri vasıtası ile de yaptırılabilecek 30.000 Euro bedelli Yurtdışı sağlık sigortası. Bu sigorta vasıtası ile eğitim hayatı boyunca karşılaşılabilecek olan hastalık yada kaza gibi durumlarda Romanya Devlet yada özel hastanelerinden ücretsiz olarak faydalanılabilmektedir.
 • Eğitim hayatı boyunca harcamaları karşılayacak hibe ya da burs belgeleri.  Teslim edilecek belgelerin kaşeli ve ıslak imzalı olmaları gerekmektedir.
 • Varsa kullanılan banka hesabına ait son 3 aya ait hesap döküm belgesi.

 

Romanya Konsolosluğu

Romanya Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Romanya Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Romanya vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Romanya’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Romanya İzmir Fahri Konsolosluğu, Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu, Romanya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Romanya İskenderun Fahri Konsolosluğu, Romanya İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Romanya ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

Romanya Vize Formu

Romanya Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Romanya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Romanya vizesi başvuru formunun, Romanya vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Romanya vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Romanya giriş ve Romanya çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Romanya için yapıldığı için, Romanya vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Romanya vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Romanya vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Romanya vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Romanya Vize Başvuru Formu Doldurma

Romanya vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Romanya vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Romanya vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Romanya Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Romanya vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Romanya giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Romanya’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Romanya Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Romanya Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Romanya Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Romanya Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

 

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Romanya Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Romanya konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Romanya konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

 

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı