Rusya Vize Başvurusu

Rusya Vize Başvurusu

Rusya Federasyonu; ülke sınırları içerisine festival, turistik gezi, yarışma gibi nedenlerden dolayı gelecek Türk ziyaretçilerden vize talep etmektedir. Vize işlemlerinizi herhangi bir aksama olmaması açısından seyahat tarihinizden en az bir ay önce başlatmanız gerekmektedir. Rusya turistik vize işlemleri için detaylı bilgiye Vizeofisi.com web sitemiz üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Rusya Turistik Vize İşlemleri İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Rusya Turistik Vize alınırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle Rusya turistik vizenizin işlenebilmesi için pasaportunuzda minimum 2 sayfalık boş alan istenmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresi yeterli olmalıdır. Pasaportunuz vizenizin bitiş süresinden itibaren 6 ay daha geçerlilik süresine sahip olmak zorundadır. Eğer pasaportunuz bu geçerlilik süresine sahip değilse pasaportunuzu yenileyip vize işlemlerinizi gerçekleştirmek durumundasınız.

 • Vize işlemlerinizin aksamaması açısından hem Rusya hem de Türkiye resmi tatil (paskalya, noel, yılbaşı, kurban bayramı, ramazan bayramı vs.) vakitlerine denk gelmemek gerekmektedir.
 • Rusya turistik vizesi için başvuruda bulunacak AB vatandaşı bireylerin, vize müracaatı süresinde sunulması gereken belgelere ek olarak seyahat süresini içinde bulunduran Seyahat Sağlık Sigortası poliçesini de sunması gerekmektedir.
 • Rusya Turistik Vize başvurusunda bulunan şahıslar başvuru süresi içinde mülakata çağırılabilir.
 • Rusya Turistik Vize Harç bedeli doğrudan vize merkezine ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca nakit ve USD kurunda ödeme yapılmaktadır. (Harç bedeli konsolosluk tarafından belirlenmektedir.)

Rusya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya Turistik Vizesi doğrudan konsolosluktan ya da vize ofisleri aracılığıyla alınabilmektedir. Ancak konsolosluktan alınmak istendiğinde önceden randevu alınması gerekmektedir. Rusya Turistik vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Gaziantep vize ofisini arayabilirsiniz.

Rusya Turistik Vizesi Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Rusya Turistik Vize başvurusu için gerekli evraklar arz edildikten sonra ortalama 4-7 gün arasında sonuçlanması beklenir. Ancak başvurunuz resmi tatil günlerine denk geldiyse süreç otomatik olarak uzayabilmektedir. Ayrıca vize işlemleri hususunda tek yetkili karar mercii olan Rusya Konsolosluğu süreç içerisinde başvuran şahıstan ek belge talep edebilir veya başvuran şahsı mülakata tabi tutmak için konsolosluğa çağırabilmektedir. Bu tarz istisnai durumlar olmadığı sürece başvuru sonuçlanma süresi yaklaşık 4 ile 7 iş günüdür.

Rusya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Rusya Turistik Vize başvurusu için gerekli evrakların eksiksiz ve istenildiği şekilde Gaziantep vize merkezine sunulması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru süresinde aksaklıklar yaşanabilmektedir. Vize başvurusu için gerekli olan evrakları vizeofisi.net aracılığıyla temin edebilirisiniz.

Vize başvurusu için gereken evraklar arasında en önemlisi pasaporttur. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin yeterli olması ve yıpranmamış olması gerekmektedir. Aksi takdirde Rusya’ya giriş ve çıkışlarda ufak problemler yaşanabilir. Her ihtimal göz önünde bulundurularak pasaportun başvuru öncesi yenilenmesi en sağlıklı olanıdır.

Rusya Turistik Vize İçin Gerekli Evrakların Listesi

2020 yılında yapılacak olan seyahatlerde Rusya Turistik Vizesi için istenilen evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Davetiye (Voucher): Rusya Federasyonu’na yapılan turistik seyahatlerde anlaşılan seyahat acentasının ya da tur operatörlüğünün kişiyi kendi bünyesine kabul ettiğine ve davet ettiğine dair beyannamedir. Bu beyannamenin orijinalinin sunulması zorunludur. Bu belge sunulmadığı takdirde Rusya Turistik Vize başvurusu yapan kişinin başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Pasaport: Rusya Turistik vize başvurusunda bulunan vatandaşlarımız pasaporta dikkat etmelidirler. Çünkü başvuru için kullanacakları pasaportun vize süresinin bitiminden itibaren 6 aylık geçerlilik süresine sahip olması gerekmektedir. Eğer süre yetersizse pasaportun başvuru yapılmadan önce yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca pasaportta Rusya Turistik Vize’nin işlenmesi için minimum 2 boş sayfanın bulunması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Rusya Turistik Vize başvurusu için 35*45 mm boyutlarında, önden ve net bir şekilde çekilmiş, renkli, arka fon beyaz veya açık tonlarda olan iki adet biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir. Sunacağınız fotoğrafta yüzünüz önden ve net bir şekilde çekilmiş olmalıdır. Fotoğrafınızda yüzünüzün görünürlüğünü etkileyecek hiçbir unsurun bulunmaması gerekmektedir (dini sebepler nedeniyle kullanılan unsurlar hariç). Eğer gözlük kullanıyorsanız da camlarının koyu olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru Anketi: Rusya Turistik Vize için başvuruda bulunan vatandaşlarımız, Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Departmanı’nın web sitesinde yayınladığı vize anketi elektronik formunu doldurup, imzalayıp sunacağı belgeler ile beraber hazır etmelidir. (Belgelerin sunulacağı yerin seçimine ibraz edilecek yer yazılmalıdır. )
 • İkamet İzni: Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişilerin seyahat sürelerinin bitmesinden itibaren Türkiye sınırları içerisinde 6 ay boyunca kalabileceklerine dair belgeyi sunmaları gerekmektedir.

 

Rusya Ticari Vize İşlemleri

Rusya Federasyonu, Türk vatandaşlarına ticari amaçlı seyahatleri için vize istemektedir. Vize başvuru sürecindeki gecikmeleri de göz önüne alarak vize başvurunuzu seyahatinizden en az 1 ay önce gerçekleştirmeniz önemlidir. Rusya Ticari Vize hakkında detaylı bilgi için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Rusya Ticari Vize Davetiyesi

Türk vatandaşlarının Rusya Federasyonu’na ticari amaçlı olarak seyahat edebilmeleri için Rusya Dışişleri Bakanlığı onaylı bir davetiye temin etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde Rusya Ticari Vizesi almak mümkün değildir. Rusya Dışişleri Bakanlığı onaylı karar veya vize başvuru sahibinin gideceği şirketin orjinal halinin gerekli evraklar ile beraber sunulması gerekmektedir. Vize başvurusu sürecinde alınan tüm kararlarda karar mercii Rusya Konsolosluğu’dur.

Rusya Ticari Vize Davetiyesi Nereden ve Nasıl Alınabilir?

Rusya Ticari Vize davetiyesi alırken belirlenen prosedürlere uyulmak zorundadır. Onaylanması gereken davetiyeniz ilk başta Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’na verilmelidir. Göçmen bürosu tarafından onaylanan davetiyenin Dışişleri Bakanlığınca da onaylanması zorunludur. Rusya ticari davetiyenizin orijinal halini evraklarınızın içine koymanız gerekmektedir.

Rusya Federasyonu’ndan temin edilmesi gereken bu davetiye yaklaşık 40-45 gün içinde alınabilmektedir. Bu süreci de göz önünde bulundurarak seyahat planının yapılması gereklidir.

Rusya Ticari Vize Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını Rusya Konsolosluğu’na ya da bizzat konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezlerine yapabilmektedirler. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile Ticari Vize davetiyesi ve gereken evraklar tamamlandıktan sonra başvuru yapabilirsiniz.

Rusya Ticari Vize Çeşitleri

 • 3 Aylık Tek Girişli Ticari Vize: Bu vize Türk vatandaşlarına 3 ay içerisinde bir giriş ve bir çıkış hakkı tanımaktadır. Bu hakkı kullandıktan sonra tekrar gitmek isterseniz yeniden vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.
 • 3 Aylık Çift Girişli Ticari Vize: 90 gün olarak verilen bu vize ile en fazla 2 defa Rusya’ya ticari amaçla gitme hakkı vermektedir.
 • 1 Yıllık Çok Girişli Ticari Vize: Bu 180 gün içerisinde toplamda 90 gün kalma izni tanıyan bu vize ile 2 veya daha fazla Rusya’ya giriş yapma hakkı tanımaktadır. Özellikle sık sık Rusya’ya ticari amaçlı seyahat gerçekleştirecekler için bu vize türü uygun olacaktır.

 

Rusya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Rusya Ticari Vize başvurusu için gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde Rusya Konsolosluğu’na ya da konsolosluğun yetki verdiği vize merkezlerine teslim edilmesi gerekmektedir. Evrakların eksik bir şekilde teslim edilmesi durumunda vize başvurusunda problemler ortaya çıkacaktır.

Vize başvuru sürecinde önceliği olan şartları halletmek gerekmektedir. İlk halledilmesi gereken husus Ticari Vize Davetiyesidir. Davetiyenizin orijinalinin Rusya Dışişleri Bakanlığı’na onaylatılması gerekir. Bu onay süreci yaklaşık olarak 40 ile 45 gün içerisinde sonlanmaktadır. Daha sonrasında davetiyenizin orijinalini gerekli evraklar arasına ekleyerek vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vize başvurusu da 4 ile 7 gün içerişinde sonuçlanmaktadır. Rusya Ticari Vize için gerekli detaylı bilgiye vizeofisi.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Rusya Ticari Vize İçin Gerekli Evrakların Listesi

2020 yılında Rusya Federasyonu’na ticari amaçlı yapılacak seyahatlerde kullanılacak Rusya Ticari Vize için talep edilen belgeler aşağıdaki gibidir:

 

 • Davetiye: Rusya Federasyonu’na ticari amaçlı seyahat edecek Türk vatandaşlarının vize başvurusundan önce alması gereken en önemli belgedir. Davetiyeniz orijinali ile önce Rusya Göçmen Bürosu’nda ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylı olmalıdır. Bu belge vize başvurusunda bulunan kişinin ülkeye ticari amaçla davetli olduğunu ya da vize verilebileceğini beyan etmektedir. Rusya dan alınacak bu davetiye olmadan yapılan ticari vize başvuruları hiçbir şekilde değerlendirmeye alınmamaktadır.
 • Pasaport: Vize başvurusunda bulunacak olan şahsın pasaportuna Rusya Ticari Vize işlenebilmesi için minimum 2 sayfalık boş alan istenmektedir. Bunun yanı sıra vize süresinin bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerlilik süresine sahip olması gerekmektedir. Eğer ki bu özellikler sağlanmıyorsa vize başvurusundan önce pasaportun yenilenmesi gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Ticari vize başvurusu için 1 adet 35*45 mm boyutlarında önden ve net çekilmiş biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraf renkli ve arka fonu beyaz veya açık tonlu olmalıdır. Başvuran kişi gözlük kullanıyorsa camları koyu olmamak zorundadır. (ulusal ve dini nedenlerden dolayı takılan şeylere müsaade edilmektedir.)
 • Başvuru Anketi: Rusya Ticari Vizesi için başvuruda bulunan şahıslar Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı web sitesi üzerinden vize anket formunu doldurup imzalayıp ibraz etmek zorundadırlar.

 

Rusya Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Rusya aile ziyareti vizesi başvuru, Rusya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize ofisleri aracılığı ile yapılmaktadır. Vize ofisimiz, Rusya vize işlemleri için Rusya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiştir. Bu sayede sizler de vize ofisimiz aracılığı ile Rusya aile ziyareti başvurusunda bulunabilirsiniz. Rusya aile ziyareti vizesi, Rusya’ da yaşayan aile, akraba ve yakın arkadaşlarını ziyaret edebilmek amacı ile alınması gereken vize türüdür. Bu vize türüne başvuruda bulunabilmek için, gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Hem evrak bilgisinden hem de vize başvuru sürecinden vize ofisimiz aracılığı ile yararlanmak mümkün olmaktadır. Rusya aile ziyareti başvurusu için tüm evrakların eksiksiz bir biçimde Rusya Konsolosluğu’ na iletilmesi durumunda vize ofisimiz aracılığı ile yardım alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Rusya aile ziyareti vizesi kapsamında 180 gün içerisinde maksimum 90 gün konaklama süresi bulunmaktadır. Bu nedenle Rusya kısa süreli vize işlemleri arasında yer almaktadır. Rusya aile ziyareti vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir. Güncel evrak bilgileri için vize başvuru ofisimiz sizlere mail aracılığı ile ulaşım sağlamaktadır.

Rusya Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Rusya’da ailesi ya da arkadaşları yaşayan ve onları ziyaret amaçlı Rusya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının başvurması gereken vize türüdür. Ayrıca Rusya’da yaşayan aile ferdinin sağlık problemi yaşaması veya vefatı söz konusu olduğu durumlarda özel aile ziyareti vizesi alınmaktadır. Rusya aile ziyareti vizesi için başvuruları Gaziantep vize merkezi ile gerçekleştirebilirsiniz. Rusya Aile Ziyareti vize işlemleri hakkında detaylı bilgiye ise vizeofisi.net adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Rusya Aile Ziyareti Vize İşlemleri İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Rusya Aile Ziyareti vize başvurusu yaparken sürecin uzamaması için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Vize başvurusunda bulunmak için hazırlanması gereken evrakların tamamı olmalıdır. Eksik teslim edilmesi sürecin uzamasına neden olacaktır.

 • Rusya aile ziyareti vize başvurusu yapılırken hem Rusya’nın hem de Türkiye’nin resmi tatil günleri dikkate alınmalıdır (noel, paskalya, kurban bayramı, ramazan bayramı vs.). Başvurunuz bu günlere denk gelirse onay alma süreci uzayabilmektedir.
 • Rusya Aile Ziyareti Vizesi harç bedeli nakit ve USD kuru üzerinden ödenmek zorundadır. Ayrıca doğrudan vize merkezine ödenme zorunluluğu vardır. (vize harç bedeli seyahat süresi, giriş ve çıkış sayısına baağlı olaraktan değişkenlik gösterir.)
 • Rusya Özel Ziyaret vizesi için başvuru yapanlardan ek belge istenebilir. Bunun dışında başvuru yapan kişi mülakat için çağırılabilir. Vatandaşlarımızın bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak seyahat planlarını yapmalarında fayda olacaktır.

 

Rusya Aile Ziyareti Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Rusya Aile Ziyareti vizesi maksimum 90 güne kadar verilebilmektedir. 9 Günlük bu süre tek ya da çift çıkış izni ile kullanılabilmektedir. Ayrıca ne kadar süre kalınacaksa o süre çerçevesinde vize alınabilmektedir. Bu süre değişkenine göre vize harç bedeli de artmakta veya azalmaktadır.

Rusya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya aile ziyareti vizesi ortalama 4 ile 10 günlük süre zarfında çıkmaktadır. Resmi tatiller araya girdiğinde süreç aksayabilmektedir. Ayrıca konsolosluk tarafından ek belge talebi ve mülakata çağırılma söz konusu olursa aynı şekilde süreç uzayabilmektedir.

Acil aile ziyareti durumunda konsolosluk başvuruları 3 gün içerisinde sonuçlandırmaktadır.

 

Rusya Transit Vize İşlemleri

Rusya transit vizesi 24 saatten az bir süre için gelen vatandaşlarımızdan talep edilmemektedir. Yolculuklarında aktarma yapanlardan da istenmemektedir. Ancak kalış süresi 24 saati geçmesi durumunda Gaziantep vize merkezinden transit vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Rusya transit vize işlemleri hakkında detaylı bilgi için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Rusya Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya transit vizesinin süresi tek giriş çıkışlı olması durumunda havayolu üzerinden seyahat edecekler için 3 gündür. Fakat karayolu veya tren yolu vasıtasıyla ülkeye giriş çıkış yapılması durumunda tanınan süre 10 güne çıkabilmektedir. Bu süre, etkiyen faktörler değiştikçe azalıp artabilmektedir. Rusya transit vizesi 24 saatten az kalınması ve havaalanından ayrılmaması durumunda gerek arz etmemektedir. Rusya geçirilecek zaman 24 saatin üzerine çıkması ihtimalinde Rusya transit vizesine başvurulması gerekmektedir.

Ayrıca Rusya üzerinden seyahat edecek olan yabancıların vize süresi en kısa mesafe üzerinden hesaplanır ve de 10 günü aşmamaktadır. Bu kişilerin başka bir ülkeye gidişlerinde Rusya üzerinden gidebilmek için tek geçişli transit vize almaları gerekmektedir. Dönüş için bir daha Rusya üzerinden gitmeleri durumunda tekrardan tek girişli transit vize almaları gerekmektedir. Çift giriş ve çıkışlı transit vize alınması durumunda vizenin bir ay geçerliliği bulunmaktadır.

Rusya üzerinden transit uçuş veya aktarmalı uçuş gerçekleştirmeyecek kişilerin herhangi bir vizeye sahip olması gerekmemektedir. Ancak Rusya Federasyonu içinde uçak değiştirecek şahıslar gidecekleri ülkeye girişlerini kanıtlaması halinde ve 24 saatten az bir süre kullanmaları durumunda yine transit vize almalarına gerek yoktur. Transit vize zorunluluklarına dair Gaziantep vize merkezi Rusya temsilcisinden ayrıntılı bir şekilde bilgi almanız mümkündür.

Rusya Transit Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Rusya transit vize başvurusunda talep edilen belgeler eksiksiz ve istenildiği gibi teslim takdirde vize 3-4 günde çıkmaktadır. Ancak vize süresinin uzun olması durumunda bu süre uzayabilmektedir. Ayrıca Rusya Konsolosluğu’nun yoğunluğu ve ek belge istenmesi gibi durumlarda vize çıkış süresi uzamaktadır. Seyahat planının bu süre göz önünde bulundurularak yapılması ve vize başvurusunun en az 2 hafta önce yapılmasını önermekteyiz.

Rusya Vize Ücreti

Rusya Federasyonu değişik sebeplerden dolayı ülke sınırlarına girmek isteyenlerden vize talep etmektedir. Vizenin ticari, aile, turistik, transit vb. birçok seçeneği bulunmaktadır. Gitme sebebinize en uygun vizenin seçiminde Gaziantep vize merkezi temsilcisi size yardımcı olacaktır. 2020 yılı itibariyle belirlenen vize ücretleri içinde en azı 160 dolar ve en yükseği 670 dolardır.

Acil gitme sebebiniz olduğunda seçeceğiniz vizede express seçebilmektesiniz. Bu seçeneği kullandığınız normal vize fiyatına ek olarak ücret ödenmektedir. Vize çeşitleri ile ilgili detaylı bilgiler için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

2020 Yılı Rusya Turistik Vize Fiyatları

Vize süresi 30 gündür.

 • Tek girişli normal turistik vize ücreti 160 dolardır ve işlem süresi 5 gündür.
 • Tek girişli express turistik vize ücreti 260 dolardır ve işlem süresi 2 gündür.
 • Çift girişli normal turistik vize ücreti 260 dolardır ve işlem süresi 5 gündür.
 • Çift girişli express turistik vize ücreti 390 dolardır ve işlem süresi 2 gündür.

2020 Yılı Rusya Ticari Vize Fiyatları

 • 3 aylık Tek girişli normal ticari vize fiyatı 350 dolardır ve işlem süresi 25+5 gündür.
 • 3 aylık Tek girişli express ticari vize fiyatı 430 dolardır ve işlem süresi 25+2 gündür.
 • 3 aylık çift girişli normal ticari vize fiyatı 400 dolardır ve işlem süresi 25+5 gündür.
 • 3 aylık çift girişli express ticari vize fiyatı 530 dolardır ve işlem süresi 25+2 gündür.
 • 1 yıllık çok girişli normal ticari vize fiyatı 620 dolardır ve işlem süresi 25+5 gündür.
 • 1 yıllık çok girişli express ticari vize fiyatı 850 dolardır ve işlem süresi 25+2 gündür.

Davetiye fiyatları ücrete dahildir.

2020 Yılı Aile Ziyareti Vize Fiyatları

 • 3 aylık tek girişli normal aile ziyareti vize fiyatı 155 dolardır ve işlem süresi 5 gündür.
 • 3 aylık tek girişli express aile ziyareti vize fiyatı 250 dolardır ve işlem süresi 2 gündür.
 • 3 aylık çift girişli normal aile ziyareti vize fiyatı 230 dolardır ve işlem süresi 5 gündür.
 • 3 aylık çift girişli express aile ziyareti vize fiyatı 350 dolardır ve işlem süresi 2 gündür.

Davetiye fiyatları ücrete dahildir.

 

Rusya Elektronik Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve bordo pasaport sahipleri ile yabancı uyruklu olup Türkiye’de yaşayan kişiler Rusya’ya seyahat edecekleri zaman vize almak zorundadırlar. Yeşil ve gri pasaport sahiplerine vize şartı koşulmamaktadır. Elektronik Vize Başvurusu Gaziantep vize merkezince yapılmaktadır. Elektronik vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgiler vizeofisi.net adresinden takip edilebilir.

Rusya Federasyonu 2019’ da çıkardığı yasayla ülkenin bazı bölgeleri için geçerli olmakla beraber elektronik vize uygulamasını yürürlüğe soktu. Bu uygulama sayesinde geçerli bölgeler için vize başvuru randevusu almadan, sıra beklemeden elektronik ortamdan vize almak çok kolay hale gelmiştir.

Elektronik Uygulamasının Geçerli Olduğu Bölgeler

2019’da yürürlüğe giren uygulama Rusya’nın belirli bölgelerinde geçerli olmaktadır. Bu bölgeler aşağıda sıralandığı gibidir:

 

 • Prımorsky Kraı
 • Sakhalın Oblast
 • Kamchatka Kraı
 • Amur Region
 • Khabarovsk Kraı
 • Chukotka  Autonomous Okrug
 • Republıc Of Buryatıa
 • Zabaykalsky Kraı
 • Kalınıngrad Oblast
 • Saınt Petersburg And Lenıngrad Oblast

Bu bölgeler dışındaki diğer bölgelere elektronik vize kullanılarak gidilememektedir ve prosedürler normal olarak işlenmeye devam eder.

 

Elektronik Vize Uygulaması İçin Gerekli Evraklar

Rusya Federasyonu elektronik vize başvurusu için gerekli bazı evraklar talep etmektedir. 2020 yılı Rusya elektronik vize için gerekli evraklar aşağıdaki şöyledir.

 • 1 adet renkli ve beyaz arka fonlu biyometrik fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafta dini unsurlar ve dereceli gözlük dışında hiçbir şeyin bulunmaması gerekmektedir. Kullanılan gözlüğün camları koyu olmamak zorundadır.
 • Pasaport seyahat dönüş tarihinden itibaren 6 ay geçerlilik süresine sahip olmak zorundadır.
 • Rusya Dışişleri Bakanlığı web sitesinde yayınlanan vize başvuru formu doldurulup teslim edilmelidir.

Elektronik Vize Uygulaması Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektronik vize söz konusu bölgeler dışında kullanılmamaktadır. Rusya Federasyonu’na gerçekleştireceğiniz seyahatlerinizi yalnızca uçak yolculuğu ile gerçekleştirmek zorundasınız. Aksi takdirde elektronik vize uygulamasını kullanamazsınız. Bu vize sistemi kullanıcılarına 30 günlük periyot içinde sekiz konaklama hakkı tanımaktadır.

Vize onay süreci ortalama 3 ile 5 gündür. Aynı zamanda vize harcı 250 türk lirasına ek olarak KDV’dir.

Rusya Federasyonu’nun belirli bölgelerine yapılacak seyahatler de alınabilen elektronik vize hakkında daha detaylı bilgi için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Rusya Dünya Kupası’na Vize Başvurusu

Bilindiği üzere 2018 yılı Dünya Kupası maçları Rusya’nın Moskova kentinde düzenlenmiştir. Büyük bir coşku ile düzenlenen maçlar için yabancı uyruklu kişilere de vize hakkı tanınmıştır. Buna göre Dünya Kupası’nı bahane ederek Rusya için vize başvurusunda bulunulmasına izin verilmiştir. Bu gibi global etkinliklerde ülkelerin vize politikaları da etkinlikler kapsamında yeniden düzenlenebiliyor. Bu yazıda 2018 Dünya Kupası heyecanı üzerinden getirilen vize uygulamasını görebilirsiniz.

Dünya Kupası Etkinliğine Özel Vize Hizmeti

Rusya, dünyanın en güçlü ve gelişmiş ülkelerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Buna göre de ülkede küresel dünyaya hitap eden pek çok etkinlik düzenleniyor. Dünya Kupası’nın Rusya’da yapılması da bu etkinliklerin başında geliyor. 2018 yılının yaz aylarında düzenlenen Rusya Dünya Kupası, pek çok ülkeden vatandaşa ev sahipliği de yapmıştır.

Dünya Kupası sayesinde havayollarının Rusya biletleri neredeyse yok satmıştır. Tüm dünyadan taraftarların ve sporcuların katıldığı bu etkinlik Rusya için de turizm patlamasına olanak sağlamıştır. Başta Moskova olmak üzere ülkenin pek çok önemli kentinde çeşitli müsabakalar düzenlenmiştir. Bu durumda da diğer ülkelerin vatandaşlarına uygun vize hizmetleri sunulmuştur. Özellikle Rusya için turistik vize alımlarında 2018 yılının yaz aylarında büyük bir artış gözlemlenmiştir.

Rusya’da yer alan tüm sanat ve spor etkinlikleri için vize başvurunuzu Gaziantep vize merkeziyle de yapabilirsiniz. Ayrıca ülkede düzenlenecek olan önemli etkinlikler ile ilgili bilgilere de vizeofisi.net sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Dünya Kupası İçin Vize Başvuruları

Rusya’da düzenlenen ve tüm dünyayı maçlara kilitleyen 2018 Dünya Kupası için vize başvurularında büyük artış olmuştur. Bu kapsamda Gaziantep vize merkezi de gerekli başvuruların alınmasında aktif bir rol oynamıştır. Özellikle de Rusya turistik vize kapsamında yapılan başvurular binlerce kişiyi bulmuştur.

Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası ve diğer tüm etkinlikler için vize başvurusunda bulunulabiliyor. Düzenlenen etkinlik dünya çapında ses getiren bir etkinlikse de bunun için özel uygulamalar getirilebiliyor. Bu sayede hem ülkeye yoğun bir turist akışı olurken hem de dünya insanlarının bir arada olması da sağlanabiliyor.

 

Rusya Vize Randevusu

Rusya Federasyonu daha kaliteli hizmet verebilmek adına vize merkezleri oluşturmuştur. Vize merkezlerinin amaçları; daha sağlıklı bir başvuru seçeneği oluşturmak, memnuniyeti arttırmak, Rusya’ya seyahat ve ikameti daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve başvuru sahiplerini daha iyi tanıyabilmek ve anlamak olmuştur.

Başvuru da bulunacak kişiler Rusya Konsolosluğu’na gitmeye gerek kalmadan Gaziantep vize merkezi ile başvuruda bulunabilir. Gelen başvurularda onay ve red kararı sahibi Rusya Konsolosluğu’dur.

Başvuranların önce vize randevusu alması gerekmektedir. Dolandırıcılığın önüne geçmek adına her randevu tek bir vize başvurusu için geçerlidir. Başvuru girilen bilgiler ile gelen şahsın bilgileri arasında uyuşmazlık varsa randevu gerçekleşmemektedir. Rusya vize randevusu için Gaziantep vize merkezi size yardımcı olacaktır. Daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz vizeofisi.net internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Vize Randevu İşlemi

Rusya Federasyonu ülkeye giriş çıkış yapacak kişilerden vize talep etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından bordo pasaport sahipleri dışında diğer vatandaşlardan vize istenmemektedir. Bordo pasaport sahibi vatandaşlarımız vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Bunun için evrakları temin ettikten sonra Rusya Konsolosluğu tarafından belirlenen vize merkezlerinden randevu almak zorundadırlar. Randevu esnasında akla takılan sorular cevaplanabilir ve de anlaşılmayan hiçbir şeyin kalmaması hedeflenir. Seçeceğiniz vize türünde sizin ayrıca ek süre talep edip etmeyeceğiniz netleşir. Prosedürler de bu karar doğrultusunda uygulanmaya devam eder.

Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

 • Geçerlilik süresi yeterli olan pasaport
 • 35*45 mm boyutlarında renkli 2 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğrafların arka fonu beyaz olmak zorundadır.
 • Başvuru anket formu
 • Hangi amaçla gidilecekse buna uygun Rusya Dışişleri Bakanlığı onaylı davetiye
 • Sağlık sigortası

 

Vize Başvurusu Açıklanma Süresi ve Vize Ücretleri

Vize başvurusu için istenen evraklar istenilen şekilde ve eksiksiz bir biçimde temin edildiği takdirde vize çeşidinin kendi işlem süresi içinde gerçekleşmektedir. İstisnai durumlar yaşanması durumunda bu doğal işlem süreleri uzayabilmektedir.

Vize ücretleri istenilen vize çeşidine göre değişmektedir. Normal vize süresinin üzerine ek olarak süreye sahip olmak isterseniz artı ücret ödemeniz gerekmektedir. Vize işlemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için vizeofisi.net internet sitesini ziyaret edebilirisiniz.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında ülkeye giriş ve çıkışlarında kullanmak üzere vize şartı koymaktadır. Alınması gereken Rusya vizesi gidiş nedenlerine göre değişmektedir. Bunlar turistik, ticari, transit, özel aile ziyareti gibi seçenekleri olan vizelerdir. Ancak teslim edilmesi gereken evraklar tüm vize çeşitlerinde ortaktır. Bu hususta Gaziantep vize merkezi sizi bilgilendirecektir. Rusya vizesi için gerekli evraklar hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız vizeofisi.net internet sitesini ziyaret edebilirisiniz.

 

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evrakların Listesi

Rusya vizesi almak için yapılacak olan başvuruda teslim edilmesi gereken belli başlı ana evraklar vardır. 2020 yılı itibariyle belirlenmiş olan Rusya vizesi için gerekli olan evrakların listesi aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport: Rusya vizesi kullanacağınız pasaportunuz güncel olmak zorundadır. Pasaportunuzun vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 aylık geçerlilik süresine sahip olması gerekmektedir. Talep ettiğiniz Rusya vizesinin pasaportunuza işlenebilmesi için en az 2 sayfalık boş yeri olması gerekmektedir. Ayrıca ülkeye giriş çıkışlarda memurlar ile problem yaşamamak adına pasaportunuzun fiziki durumu iyi olmalıdır.
 • Fotoğraf: Rusya vizesi için en az 2 adet 35*45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraflarınızın renkli ve arka fonu beyaz olması gerekmektedir. Yüzünüzün görünmesine engel hiçbir şeyin olmaması gerekmektedir (dini unsurlar ve dereceli gözlükler hariç). Gözlük kullanıyorsanız camlarının koyu olmamalıdır.
 • Davetiye: Rusya vizesi alabilmeniz için Rusya Göç Şubesi onaylı davetiye ya da Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen izin olmak zorundadır. Bu belge ilk başta temin edilmesi gereken belgedir.
 • Başvuru Formu: Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı web sitesinde paylaşılan başvuru anket formunu eksiksiz ve kendinize ait bilgilerle doldurup imzalayıp teslim edilmesi gereken evrakların arasına dahil edilmek zorundadır.

 

Sayılan bu belgeler tüm Rusya vize çeşitleri için ortaktır. Ancak bazı vize türleri artı olarak belgeler talep etmektedir. Sağlık raporu, oturma izni, seyahat sigortası bu belgelerden birkaçıdır. Başvuru sürecinde istenilen evraklar eksiksiz ve istenildiği gibi temin edilip teslim edilirse süreç 4 ile 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ek belge istenmesi ve mülakata çağırılma gibi istisnai durumlar söz konusu olmadıkça süreç bu şekilde işlemektedir.

Acil (Express) Rusya Vizesi

Rusya Federasyonu, Rusya topraklarına yapılacak olan her türlü seyahat için vize istemektedir. Seyahatiniz ister planlı olsun ister aniden gelişen bir sebepten dolayı olsun; bu hiçbir şeyi etkilememektedir. Ancak aniden gelişen mecburi seyahat için alternatif bir yol oluşturulmuştur. Ekspress Rusya vizesi başvuruları Gaziantep vize merkezi tarafından işleme konularak acil statüsünde alınabilmektedir. Evraklarınızı aynı şekilde hazır ettikten sonra ve geçerli bir sebebiniz varsa (ölüm, hastalık vs.) işlem süreniz 1 veya 2 güne kadar azaltılabilmektedir. Buna istinaden turistik seyahate çıkacak olanların express vizesinin onaylanması çok düşük bir ihtimaldir. Rusya acil (express) vize hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için gaziantepvize.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Acil (express) Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Acil Rusya vizesini onaylama yetkisi tamamen Rusya Büyükelçiliği ve konsolosluklarına aittir. Acil bir şekilde Rusya’ya gidilmesi gerektiği zaman istenilen evrakların gidiş sebebi ile beraber sunulması gerekmektedir. Sebep geçerli sayılırsa acil vize başvurunuz 1 ile 2 gün içerisinde onaylanmaktadır.

Acil Rusya Vizesi İçin Gerekli Evrakların Listesi

Acil Rusya vizesi için istenen bazı evraklar vardır. 2020 yılı itibariyle acil Rusya vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

Acil Rusya vizesi için 2 adet renkli biyometrik fotoğraf istenmektedir. Fotoğraf, 35*45 mm boyutlarında ve beyaz arka fonda olmalıdır. Yüzün görülmesine engel hiçbir şey olmamak zorundadır. Vizenin işlenebilmesi için pasaportunuzda en az 2 sayfalık boş yer olmalıdır. Ayrıca vize bitiş tarihinden itibaren 6 aylık geçerlilik süresi olmak zorundadır. Rusya Dışişleri Bakanlığı web sitesinde yayınlanan başvuru formu doldurulup imzalanıp evraklar içine eklenmek zorundadır. Ayrıca Rusya’ya acil gitmenizi gerektiren sebebi dilekçe şeklinde sunup onay beklemeniz gerekmektedir.

Acil Rusya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar ve Ücreti Nedir?

Acil Rusya vizesi evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edildikten sonra sebebiniz geçerli sayılırsa 1 ile 2 gün içinde onaylanmaktadır. Sebebiniz geçersiz sayılırsa başvurunuz değerlendirmeye alınmamaktadır.

Ekspres Vize ücreti ise belirlenen vize ücretlerine ek olarak minimum 80 dolardan başlamaktadır. Acil Rusya vizesi en fazla 30 gün verilmektedir.

 

 

Rusya Hümaniter Vize İçin Gerekli Evrakları

Hümaniter vize Rusya Federasyonu topraklarına bilimsel kültürel amaçları olarak seyahat için ve çalışma yürütme amacıyla gelmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve diğer yabancı ülke vatandaşlarından talep edilmektedir. Ayrıca kamu düzenlemesi, toplumsal yardımlaşma ve iyileşmeye gidilmesi, sportif ve dinsel dayanışma gerçekleştirme amacıyla gelenler de hümaniter vize kullanmak zorundadırlar. Rusya hümaniter vize hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız Gaziantep vize merkezi ile iletişime geçebilir veya vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Rusya Hümaniter Vize İçin Gerekli Evrakların Listesi

Rusya Federasyonu, hümanist faaliyetler sebebiyle gelecek olan kişilerden hümaniter vize talep etmektedir. 2020 yılı itibariyle hümaniter vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport: Rusya hümaniter vizenizin pasaportunuza işlenebilmesi için en az iki sayfalık boş yerin bulunması gerekmektedir. Ayrıca vize bitiş tarihinden itibaren pasaportunuzun 6 ay daha geçerlilik süresine sahip olması zorunludur. Sınır memurları problem yaşamamak adına pasaportunuzun yıpranmamış olmaması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Rusya Federasyonu hümaniter vize almak isteyenlerden 1 adet renkli biyometrik fotoğraf talep etmektedir. Fotoğraf 35*45 mm boyutlarında, arka fonu beyaz olmalıdır. Yüzü kapatan hiçbir nesnenin bulunmaması gerekmektedir. Gözlük kullanılıyorsa camları koyu olmamak zorundadır.
 • Davetiye: Rusya hümaniter vize almak için Rusya Dışişleri Bakanlığı onaylı davetiye temin edilmesi zorunludur. Bu davetiyenin çıkış süresi yaklaşık 30 gündür. Diğer süreçler de göz önünde bulundurularak seyahat planı yapılması tavsiye edilmektedir.
 • Başvuru Formu: Rusya Dışişleri Bakanlığı web sitesinde yayınlanan başvuru anket formunu eksiksiz ve şahsınıza ait bilgilerle doldurup imzalayıp diğer evraklar ile beraber teslim etmeniz gerekmektedir.

Rusya Hümaniter Vize Ne Kadar Sürede Çıkar?

Rusya hümaniter vize 90 gün süreli ve tek girişli ya da çift girişli olarak alınan bir vizedir. İsteğe bağlı olarak bir yıllık ve çok girişli alınabilir. Bu seçimler doğrultusunda fiyatlandırmalar değişebilir. Vize başvuru belgeleri teslim edildikten sonra 4 ile 7 gün içinde onaylanmaktadır. İstisnai durumlar söz konusu olduğu vakit bu süre aralığı artabilmektedir. Seyahat planlarının her ihtimali düşünerek hazırlanması tavsiye edilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya Federasyonu ülke içerisinde iş edinebilme amacı veya herhangi bir şirket aracılığı ile çalışmaya gelen kişilerden çalışma vizesi talep etmektedir. Gaziantep vize merkezi aracılığı ile başvuru yapabileceğiniz bu vize sayesinde izinli olarak vize süresince çalışabilme hakkına sahip olmaktasınız. Vize süresi bittikten sonra çalışmaya devam edecekseniz vize sürenizi uzatma hakkına sahipsiniz. Rusya çalışma vizesi ve başvuru için gerekli evraklar hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız vizeofisi.net internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Rusya Çalışma Vizesi İçin İstenen Belgeler

Rusya çalışma vizesi başvurusu yapabilmek için Rusya Federasyonu tarafından birtakım evraklar istenmektedir. 2020 yılı itibariyle çalışma vizesi için istenilen evraklar aşağıdaki gibidir:

Rusya çalışma vizesi başvurusunda;

 • Davetiye: Rusya’da çalışacağınız şirket tarafından sizin için özel olarak hazırlanarak Rusya yabancı işçi çalışma izinleri alınmış olan davetiyedir. Bu davetiyenin alınması 30 gün sürebilmektedir ve 90 gün ile 3 yıl arasında çalışma izni sağlamaktadır.
 • Pasaport: Rusya çalışma vizenizin işlenebilmesi için en az 2 sayfalık boş yere ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca vize bitiş tarihinizden itibaren 6 aylık geçerlilik süresine sahip olmak zorundadır.
 • Apostil Onaylı Diploma Fotokopisi: Apostil belgelerin geçerliliğinin bir başka ülke sınırları içerisinde de geçerli olmasını sağlayan sistemin adıdır. Bu belge sayesinde çalışma iznine sahip olabilirsiniz.
 • Biyometrik Fotoğraf: Rusya çalışma vizesi başvurusu için 2 adet biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir. Fotoğraf 35*45 mm boyutlarında, renkli ve arka fonu beyaz olmak zorundadır. Ayrıca fotoğrafta yüzünüzü kapatacak hiçbir şeyin bulunmaması gerekmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürede Onaylanır?

Rusya çalışma izni başvurularını onaylama yetkisi Rus Büyükelçiliği ve Konsolosluklarına aittir. Başvuru yapıldıktan sonra ortalama 4 ile altı gün içerisinde onaylanmaktadır. Ancak ek belge istenmesi veya mülakata çağırılma durumu gerçekleşirse bu onay süresi uzayabilir.

Rusya Çalışma İzni Ücreti Ne Kadardır?

Rusya Federasyonu tarafından belirlenen Rusya çalışma vizesi ücretleri en az 150 dolar ve en fazla 600 dolardır. Bu fiyatlar vize süresinin uzunluğuna ve giriş çıkış sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Rusya Vize Tipleri

Rusya Federasyonu ülkeye giriş çıkış için vize uygulaması kullanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da buna tabidir ve Gaziantep vize merkezi aracılıyla vize başvurusu yapılabilmektedir. Ülkeye giriş sebeplerine ve kaç kez girip çıkılacağına göre vize çeşitleri bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı Rusya vize başvurusu yapılmadan evvel hangi sebepten gidileceği kesinleştirilmelidir. Rusya vize çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi almak için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Sayısına Göre Rusya Vize Çeşitleri

Giriş sayısına göre sınıflandırılmış 3 çeşit vize vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Tek Girişli Rusya Vizesi: Bu vize Rusya Federasyonu’na tek seferlik olmak üzere bir giriş ve bir çıkış hakkı tanımaktadır.
 • Çift Girişli Rusya Vizesi: Bu vize Rusya Federasyonu’na 2 giriş ve 2 çıkış hakkı sunmaktadır.
 • Çok Girişli Rusya Vizesi: Bu vize Rusya Federasyonu’na birden fazla giriş hakkı tanımaktadır. Bu vize ile 180 günlük süre içinde 90 günlük ikamet hakkına sahipsiniz.

Amacına Göre Rusya Vize Çeşitleri

Rusya’ya hangi amaçla gidecek olmanıza bağlı olarak vize çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan önce bu vize çeşitlerini farklı süre opsiyonlarında kullanabilirsiniz.

Bu opsiyonlar kısa süreli Rusya vizesi ve uzun süreli Rusya vizesi olarak adlandırılmaktadır. Kısa süreli vizede 30 ile 90 gün arasında vize sürenizi belirleme hakkına sahip olmaktasınız. Uzun süreli vizede ise 90 günden fazla olarak vize sürenizi belirleyebilmektesiniz.

 • Rusya Turistik Vizesi: Rusya’ya turistik amaçlı, gezmek için gelenler için seçilmesi gereken vize türüdür.
 • Rusya Ticari Vize: Rusya’ya ticari amaçlı seminer, iş toplantısı gibi etkinliklere katılmak amacıyla gelenlerin seçmesi gereken vize çeşididir.
 • Rusya Aile Ziyareti vizesi: Rusya’da ikamet akrabasını veya okuyan bir yakınını ziyarete gelmek isteyenler için sunulmuş vize çeşididir.
 • Rusya Transit Vize: Rusya üzerinden aktarma yaprak seyahatlerini devam edeceklerin seçmesi gereken vizedir. Havayolu ile geçiş yapacaklar 3 gün, tren yolu veya karayolu kullanacaklar 10 günlük vizeye sahip olabilirler. Ancak havaalanında 24 saatten az kalacakların vize başvurusu yapmasına gerek yoktur.
 • Rusya Öğrenci Vizesi: Rusya’ya eğitim amaçlı gitmek isteyen kişilerin seçmesi gereken vizedir.
 • Rusya Çalışma Vizesi: Rusya’da iş sahibi olmak amacıyla seyahat edenlerin kullanması gereken vizedir.

 

Rusya Multi Vize

Rusya için birden fazla giriş ve çıkış hakkına sahip olmanızı sağlayan multi vize imkanı da bulunuyor. Buna göre ülkeye yapacağınız düzenli seyahatlerde ekstra bir işlemde bulunmanıza da gerek kalmıyor. Özellikle Rusya için ticari faaliyetlerde bulunan kişilerin multi vize için de başvuruda bulunmaları faydalı olacaktır. Bu sayede ülkeye yıl içerisinde birden fazla kez giriş çıkış yapılabilir. Rusya multi vize başvuruları için Gaziantep vize merkezi ile de iletişime geçebilirsiniz.

Rusya İçin Multi Vize Nedir?

Yıl içerisindeki belli zaman aralıklarında Rusya’ya birden fazla giriş çıkış yapacak olan kişilerin multi vize başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Multi vize sayesinde ülkeye çoklu giriş çıkış hakkına sahip olunmuş oluyor. Özellikle sağlık, ticari faaliyet ve eğitim gibi durumlarda çoklu vize talebinde bulunulması faydalı olacaktır.

Rusya için çoklu vize başvurusunda bulunurken de mesleki durumunuzu beyan edebilir ya da ülkeye giriş çıkış sıklığınızdan bahsedebilirsiniz. Multi vize kapsamında ülkeye 3 ay ve 1 yılı kapsayacak şekilde birden fazla giriş çıkış hakkı elde edebilirsiniz. Çoklu vize için fiyatlandırmalar da diğer normal vize türlerine göre değişiklik göstermektedir.

Rusya için gerekli olan çoklu vize başvurunuzu Gaziantep vize merkeziyle yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Rusya vizelere hakkında bilgi edinmek için de vizeofisi.net sitesine göz atabilirsiniz.

Rusya İçin Multi Vize Başvuru Süreci

Rusya multi vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin öncelikle Gaziantep vize merkezi bünyesinde bir başvuru formu doldurmaları isteniyor. Vize başvuru formunda da multi vize için başvuruda bulunulacağının bilgisinin verilmesi gerekiyor. Bunun yanında başvuru sürecinde de Rusya’da bulunan kişi ya da kurumlar tarafından size bir davet mektubunun da gönderilmiş olması isteniyor. Davet mektubunun da diğer belgeler eşliğinde ibraz edilmesi büyük önem taşıyor.

Vize formunun doldurulması ve davet mektubunun elde edilmesi ile birlikte belge beyanı aşamasına geçilmektedir. Bu aşama, vize başvurusunun en temel aşamalarından biridir. Gaziantep vize merkezi ile yapacağınız multi vize başvurularında vize merkezi temsilciniz size bir belge listesi gönderecektir. Bu listede bulunan her belgenin eksiksiz beyanı da zorunludur. Ak durumlarda vize başvurunuz direkt olarak reddedilecektir.

Rusya 1 Yıllık Çok Girişli Vize

Rusya 1 yıllık vizeyi 2 seçenekte alabilme hakkına sahipsiniz. Bunlar ticari amaçlı seyahat edeceğiniz zaman kullanılan ticari vizedir. Bir diğeri ise Rusya’da bulunan aile ya da akrabanızı ziyaret etmek amaçlı kullanmanız gereken özel aile ziyareti vizesidir. 1 yıllık vize süresini bu iki vize dışında herhangi bir vizede temin edemezsiniz. Rusya 1 yıllık çok girişli vize başvurusu için Gaziantep vize merkezine başvurabilir, vize hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

1 yıllık vize alındığında zaten çok girişli olarak verilmektedir. Çok girişli 1 yıllık vize, 180 günlük zaman dilimi içinde Rusya sınırları dahilinde 90 günlük konaklama izni sağlamaktadır.

Uzun süreli olarak verilen Rusya ticari vizesi 3 aylık tek girişli ya da 3 ayllık çift girişli olarak verilmektedir. Ancak talep edilmesi durumunda 1 yıllık çok girişli olarak da verilmektedir. Rusya’daki ticari faaliyetlerinizi göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. Alınacak ticari vizeye uygun olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylı davetiye ya da çalışılacak şirket tarafından yollanan davetiyeye ihtiyaç duyulacaktır.

Rusya 1 Yıllık Çok Girişli Vize Ne Kadar Sürede Çıkmaktadır?

1 yıllık çok girişli Rusya vizesinin başvuru sonuçlanma süresi yaklaşık olarak bir aydır. Bu süreç içinde ilk olarak pasaport alınmaz ancak daha sonra istenmektedir. Başvuru yapan kişiden ek belge istenmesi ya da mülakata çağırılması gibi istisnai durumlar söz konusu olduğunda bu süreç uzayabilmektedir.

 

Rusya 1 Yıllık Çok Girişli Vize İçin Gerekli Evraklar

2020 yılı itibariyle 1 yıllık çok girişli Rusya vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 1. Vize bitiş tarihinden itibaren 6 aylık geçerlilik süresi olan pasaport
 1. 35*45 mm boyutlarında renkli ve beyaz arka fonlu 2 adet biyometrik fotoğraf
 1. Ülkeye giriş sebebine uygun bakanlık onaylı davetiye
 1. Dışişleri bakanlığı sitesinde yayınlanan başvuru formu

 

Belirtilen evrakların eksiksiz bir şekilde temin edilmesi durumunda süreç aksamaya uğramaz. 1 yıllık çok girişli vize ticari vize dahilinde alındığı için 4 ile 7 gün içerisinde başvurular sonuca varmaktadır.

 

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya Federasyonu, sınırları içine girmek istemeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. Bu vize uygulamasını da yalnızca bordo pasaport (umumi) sahiplerine uygulamaktadır. Rusya’ya her ne sebepten dolayı gidiyorsanız bu sebebinize karşılık gelen vize seçeneğini kullanmak zorundasınız. Bunlar aile ziyareti vizesi, ticari vize, çalışma vizesi, öğrenci vizesi gibi dallara ayrılmaktadır. Bu vizelerin hepsi kendine has vize süresi, ücreti, işlem süresi özelliklerine sahiptir.

Rusya vizesi almak için Rusya Büyükelçiliği tarafından belirlenen vize merkezlerine ( seyahat acentaları da dahil) ya da direkt şahsi olarak konsolosluklara başvurabilme hakkına sahipsiniz. Gaziantep vize merkezi ile Rusya vize başvurusu yapılacağı zaman Rusya temsilcisi tarafından Vize başvurusu için gerekli evrak listesi teslim edilmektedir. Vize merkezince talep edilen evrakları güncel ve başvuru sahibi adına düzenlenmiş olarak hazırlayıp başvuruda bulunabilirsiniz. Rusya vizesi daha detaylı bilgi edinmek için vizeofisi.net internet sitesini ziyaret edebilirisiniz.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya Federasyonu vize başvurusu için bazı evraklar talep etmektedir. Bu evraklar şöyledir.

En az iki adet biyometrik ve renkli fotoğraf, Rusya Dışişleri Bakanlığı onaylı davetiye (davetiye başvuru yapılmadan temin edilmelidir, yoksa başvuru değerlendirilmeye alınmaz), güncel pasaport (2 sayfası boş ve vize bitişinden itibaren 6 ay geçerliliği olan), eksiksiz doldurulmuş başvuru anket formu, nüfus cüzdan fotokopisidir.

Rusya Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Rusya vizesi, talep edilen evrakların istenildiği gibi ve eksiksiz şekilde hazırlanması durumunda 4 ile 7 gün içerisinde onaylanmaktadır. Ancak ek belge istenmesi veya mülakata çağırılma gibi istisnai durumlar ile karşılaşıldığında onay süreci uzayabilmektedir. Rusya vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın bu durumları göz önünde bulundurarak seyahat planlarını yapmaları tavsiye edilmektedir.

Rusya Vize Ücretleri

Rusya vize ücretleri alınacak olan vizenin çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Rusya Federasyonu tarafından belirlenen vize ücret en az 160 dolar ve en yüksek 850 dolardır. Bu ücretler vize süresi, giriş sayısı veya express olup olmama durumuna göre artış yaşayabilmektedir. Rusya vizesi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için vizeofisi.net internet sitesini ziyaret edebilirisiniz.

 

Rusya Vize Başvuru Formu

Rusya için vize başvurusu yapacak olan kişilerden seyahat amacına uygun vize türü için çeşitli evraklar talep edilmektedir. Bu evrakların arasında Rusya Dışişleri Bakanlığı web sitesinde yayınlanan başvuru formu da bulunmaktadır. Bu formu vize almak isteyen herkesin doldurması gerektiği için Gaziantep vize merkezi bu konuda size gerekli desteği sağlayacaktır. Rusya vize başvuru formu hakkında daha detaylı bilgi almak için vizeofisi.net internet sitesini ziyaret edebilirisiniz.

Rusya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya vize başvuru formu sadece internet üzerinden doldurulmakta olup Gaziantep vize merkezi Rusya temsilcisi bu formu sizin adınıza doldurmaya yetkilidir. Başvuru formunu doldururken konsolosluğun hakkınızda doğru bilgi edinmesi amacıyla kendinize ait ve geçerli bilgileri eklemeniz gerekmektedir. Eğer bu formu Türkçe formatta dolduruyorsanız soruları cevaplarken de Türk alfabesi harflerini kullanabilirsiniz.

Rusya başvuru formunu doldururken sunduğunuz belgelerin diğer evraklardaki bilgiler ile aynı olmak zorundadır. Bilgilerin örtüşmemesi durumunda vize onayınızı verecek olan birim başvurunuzu reddedebilir ya da sizden ek belge getirmenizi talep edip başvuru sürecini uzatabilir. Form doldurulduktan sonra imzalanmak zorundadır. Ayrıca evraklar arasına dahil edilecek olan başvuru formu orijinali olmalıdır. Rusya elektronik vize başvuru formunu, konsoloslukta başvuru esnasında Rusya Dışişleri Bakanlığı web sitesinde yayınlanan formu çevrimiçi olarak da doldurabilirsiniz. Doldurulan formun çıktısı alınmalıdır. Çıktısı alınan başvuru formunun üzerine biyometrik fotoğraf yapıştırmanız gerekmektedir. Ardından formun üzerine ıslak imzanızı atma zorunluluğunuz vardır.

Rusya Federasyonu yanlış veya eksik bilgiler girilmiş, imza atılmamış, fotoğraf eklenmemiş formları reddetmektedir ya da hiç değerlendirme sürecine dahil etmemektedir.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Diğer Belgeler

Rusya Federasyonu başvuru formu dışında bazı belgeler de talep etmektedir. İlk başta geçerliliği olan ve 2 boş sayfaya sahip pasaportunuzun olması gerekmektedir. Daha sonra 2 adet renkli biyometrik fotoğraf vermeniz gerekir. Fotoğrafın arka fonu beyaz ve yüzünüzü kapatacak hiçbir şeyin olmaması gerekmektedir. Sağlık raporunuz olmalıdır. Ayrıca zorunlu tutulmayan seyahat sigortası da tavsiye edilmektedir. Son olarak Rusya’ya gitme nedeninize uygun olan davetiyeyi temin etmeniz gerekmektedir. Bu davetiye ilk başta alınması gereken bir belgedir. Rusya vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak vizeofisi.net internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Rusya Konsolosluğu

Rusya Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Rusya Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Rusya vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Rusya’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu, Rusya Antalya Fahri Konsolosluğu, Rusya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Rusya İskenderun Fahri Konsolosluğu, Rusya İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Rusya ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

Rusya Çalışma İzni

Rusya Federasyonu her yıl iş hacminde belirli oranlarla kısıtlamak kaydıyla diğer ülkelerden işçi alımına izin vermektedir. Bu oran her yılın satış, büyüme, istihdam eksiği vb. oranlarına bakılarak hesaplanmaktadır. Rusya ülke sınırları içerisinde her çalışmak isteyen kişiye izin verilmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar için aynı koşullar geçerlidir. Çalışma izni alındığı takdirde ülkeye giriş çıkış yapabilmek adına çalışma vizesi alınmak zorundadır. Rusya’da uzun dönem çalışacak olan vatandaşlarımız çalışma izninin yanında Rusya’ oturma izni de almaları gerekmektedir. Çalışma izni başvurusu çalışılacak şirket ile iletişim halinde alınmalıdır. Alınacak olan çalışma izni prosedürleri bireysel olarak geçerli olmaktadır. Rusya çalışma izni için başvuru işlemleri Gaziantep vize merkezince yapılmakta olup vizeler hakkında daha detaylı bilgi almak vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Rusya Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya çalışma izni başvurusu bireysel olarak doğrudan Rusya İstanbul Başkonsolosluğuna ya da Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Alınacak olan çalışma vizesinin süresi 3 ay ile 3 yıl aralığında değişmektedir. Daha sonrasında çalışma izni alındıktan sonra Rusya tarafından çalışma vizesi talep edilmektedir. Başvuru evrakları içerisinde herhangi bir tehdit içeren hastalığın bulunmadığına dair sağlık raporu da eklenmek zorundadır.

Rusya Çalışma İzni Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Rusya federasyonu çalışmak için gelecek vatandaşlarımızdan bazı belgeler istemektedir. 2020 yılı itibariyle Rusya çalışma izni alabilmek için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir.

Bu belgeler; Rusça çevirili pasaport fotokopisi, 4 adet 35*45 ebatlarında renkli biyometrik fotoğraf, apostil tasdikli diploma nüshası, sağlık raporu ve davetiyedir. Davetiye çalışma izninin ardından 7 ile 10 gün içerisinde verilmektedir. Ancak bu davetiye 3 aylık bir süreye sahiptir. Eğer Rusya’da kalınıyorsa çalışılan şirketin davetiye göndermesine gerek yoktur. Bunların yanında sabıka kaydının tercümesi ve başvuru formu doldurulup teslim edilmelidir.

Başvuru süreci uzun sürmektedir. Başvuru tarihinin seyahat tarihinden en az 3 ay öncesinden olması tavsiye edilmektedir.

Çalışma izni alındıktan sonra Rusya çalışma vizesi de alınmak zorundadır. Rusya çalışma vizesi evrakları hakkında daha detaylı bilgi almak için vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya Federasyonu’na eğitim hayatını devam ettirmek amacıyla giden vatandaşlarımız öğrenci vizesi almak zorundadırlar. Diplomatik, gri ve yeşil pasaport sahibi kişiler bu durumdan muaftır. Ayrıca öğrenci vize başvurusu için Rusya Büyükelçiliği veya konsolosluğa gidilmesine gerek olmayıp tüm işlemler Gaziantep vize merkezi tarafından yapılabilmektedir. Rusya Federasyonu öğrenci vizesi başvurusu hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız vizeofisi.net adresini ziyaret edebilirisiniz.

Rusya Öğrenci Vizesi nasıl Alınır?

Rusya öğrenci vizesinin amacı doğrultusunda kullanılması Rusya Federasyonu’nun dikkat ettiği en önemli hususlardan biridir. Çıkış süresi 4 ile 7 arasında değişmektedir. Eğitim vizesi alabilmeniz için Rusya Göç Bürosu ya da Dışişleri Bakanlığı onaylı davetiyenizi almanız gerekmektedir.

Rusya öğrenci vize başvuru sürecinde konsolosluk tarafından sizden ek belge istenebilir. Hatta kimi durumlarda konsolosluğa davet edip mülakata çağırabilirler. Bu ihtimallerin vize başvuru süreci içinde göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Rusya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

2020 yılı itibariyle Rusya öğrenci vizesi alabilmeniz için gerekli evrakların listesi aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak pasaportunuz güncel ve uzun süreli eğitim vizesi alabilmeniz için en az 1,5 yıl daha geçerlilik süresinin olması gerekmektedir. Ayrıca öğrenci vizesinin işlenebilmesi için en az 2 sayfalık boş yerin olması gerekmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf teslim etmeniz gerekmektedir. Bu fotoğraflar 35*45 mm boyutlarında olmakla beraber renkli ve yalnızca beyaz arka fonda olmak zorundadır. Ayrıca yüzünüzü kapatacak hiçbir şeyin olmaması gerekmektedir.
 • Rusya Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yer alan başvuru formunu tamamen kendinize ait bilgilerle doldurup evraklar ile beraber teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Rusya Göç Şubesi onaylı davetiyenizin ya da Dışişleri Bakanlığı tarafından verilmiş eğitim izninizin bulunması zorundadır.
 • Öğrenci vizesi alabilmeniz için HIV virüsü taşımadığınıza dair sağlık raporu almak zorunludur.
 • Seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunludur.

 

Belirtilen evraklar eksiksiz ve istenildiği şekilde teslim edildiği takdirde öğrenci vizesi 4 ile 7 gün içinde onaylanmaktadır. Vize harcı ise vize süreniz ve işlem sürenize göre değişkenlik göstermektedir.

Uzun süreli eğitimler söz konusu olduğunda vizeniz bittiği zaman aynı prosedürleri yerine getirerek vize sürenizi uzatabilmeniz mümkündür. Ancak bu uzatma işlemi eğitiminiz bitene kadar devam edebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı