Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan turistik vize işlemlerini sırası ile tamamlayarak Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan Yunanistan’ı gezme fırsatı yakalanabilir. Gerek ülkemizin sınır komşusu olması dolayısıyla gerekse doğal ve tarihi güzellikleriyle Yunanistan ülkemizden pek çok turist çekmektedir.

Gerekli işlemlerinin tamamlanması sonrasında Yunanistan sınırları içerisinde 180 gün içerisinde 90 günlük barınma hakkı tanıyan turistik vize, oldukça fazla tercih edilen bir vize türüdür. Özel, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi kişilerin turistik gezilerinde alma zorunluluğu olmayan turistik vize, genel (umumi) pasaport sahibi kişiler tarafından alınma zorunluluğu vardır.

Gaziantep Vize Merkezi aracılığıyla ya da vizeofisi.net adresleri üzerinden de yardım alınabilen Yunanistan turistik vize işlemleri gerekli evrakların Yunanistan Konsolosluğu’na teslim edilmesi ile son bulmaktadır. Kısa vadeli (90 günlük) turistik vize harcı olarak 80 Euro alınırken, uzun süreli başvurularda 120 Euro harç alınmaktadır. Harç ücretleri 12 yaş altındaki çocuklardan alınmamaktadır.

Konsolosluk ya da e-vize uygulaması ile başvuru yapılabilen Yunanistan turistik vize işlemlerini, Gaziantep Vize Merkezi vasıtasıyla da yürütülebilir. Konsolosluk aracılığı ile yapılan başvurularda istenilen evraklar tamamlandıktan sonra Konsolosluğa teslim edilmekte, gerekli incelemelerin yapılmasından sonra gerekli görülmesi halinde başvuru sahibi çağrılarak yapılacak yüz yüze görüşme neticesinde turistik vize verilmektedir.

Başvuru esnasında istenilen evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca talep edilen evraklarda yanlış bilgi olmaması zorunludur. Aksi halde vize başvurusu onaylanmayacaktır.

E-Vize İle Başvuru Nasıl Yapılır?

Konsolosluk başvurusu yanında daha basit olan e-vize başvurusu son yıllarda oldukça fazla tercih edilen bir başvuru biçimi olmuştur. Gaziantep vize merkezi Yunanistan temsilcisi ile birlikte resmi internet sitesi üzerinden yapılacak e-vize başvurusu kısa sürede sonuçlanarak başvuran kişiye mail yada uygulama üzerinden gerekli onay gönderilmektedir.

Sınır kapısında, pasaport kontrolünden sorumlu kişilere gerekli onayı gösteren kişi Yunanistan sınırlarına geçmeye hak kazanmış olacaktır. Bu başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken nokta; internet ya da mobil cihazımızın teknik aksaklık yaşama olasılığına karşılık onay mailini çıktı olarak yanında bulundurması faydalı olacaktır. E-vize uygulamasından yapılan başvurularda da 80 Euro harç ödenmektedir.

Yunanistan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

 

Yunanistan turistik vize için gerekli evraklar, vizeofisi.net adresi üzerinden de ulaşılabileceği gibi Gaziantep Vize Merkezi ile doğrudan iletişime geçerek de öğrenilebilir. Gerekli evrakların tamamlanarak Yunanistan Konsolosluğuna teslim ettikten sonra yetkililer başvuran kişi ile yüz yüze görüşmek için Konsolosluk Binası’na çağıracaklardır. Yapılan görüşmeden sonra yetkililer, başvurunun onaylanmasında bir mahsur görmezlerse Yunanistan turistik vize başvurusu onaylanacak ve Yunanistan sınırlarına geçmek için bir engel kalmayacaktır.

Yunanistan turistik vize başvuru esnasından istenilen belgeler kısaca aşağıda listelenmiştir;

 • Başvuru tarihi itibari ile en az 6 aylık kullanım süresi bulunan, sayfalarında ya da kapağında yıpranma olmayan pasaport. Diplomatik, özel ya da hizmet pasaportu olan kişilerin turistik vize başvurusu yapmalarına gerek görülmemektedir.
 • Arka fonun beyaz olduğu ve yüzün tamamının karşıdan net biçimde görüldüğü 2 adet biyometrik fotoğraf. Biyometrik fotoğrafın yakın tarihte çekilmesi 3.5×4.5 ebatlarında olması önemlidir.
 • Üzerinde yazılı bilgilerin pasaportta bulunan bilgilerle çelişmediği kullanımda olan nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Yunanistan Büyükelçiliği ya da Yunanistan Konsolosluğu’na yazılan vize başvuru formu.  Bu formda turistik vize alma amacı, seyahat süresi, konaklama yapılacak yerler ayrıntılı olarak yazılmalı ve ıslak imza ile beraber başvuru dosyasına konulmalıdır.
 • Banka hesap özeti, Yunanistan seyahat süresi ile orantılı olmalıdır. Yunanistan’da kalınacak hergün için en az 50 Euro’luk bir bakiye banka hesabında yer almalıdır.
 • Yunanistan turistik gezisi esnasında kalınacak otellerin rezervasyon bilgileri ve Yunanistan’a ulaşım esnasında kullanılacak uçak, otobüs yada tren biletleri.
 • Yunanistan turistik vize başvurusu yapacak olan kişi çalışıyor ise; işyerinden alınmış ve antetli kağıt üzerine yazılmış izin belgesi, maaş bordrosu, firmada ki iş statüsü gibi bilgiler firma yetkilisi tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olarak sunulmalıdır. Emekli ise, emekli olduğunu gösteren hizmet döküm belgesi ve son 3 aya ait hareketlerin gösterildiği banka hesap cüzdanı. Başvuru sahibi ev hanımı ise; varsa mülkiyeti kendisine ait olan gayrimenkullerin tapuları ve birinci derece akrabalarının seyahat masraflarını karşılayacağına dair imzalı olarak verdiği sponsorluk belgesi başvuru dosyasında yer almak zorundadır.

 

Yunanistan Ticari Vize İşlemleri

 

Yunanistan ticari vize işlemleri, Yunanistan resmi ya da özel kurumları ile ticari ilişkiler kurabilme, Yunanistan’da açılan fuar ya da seminerlere katılabilmek amacıyla ticari vize çıkarabilmek için yapılan işlemler bütünüdür. Başvuru dosyasını diğer vize başvuru dosyalarından ayıran en önemli fark, resmi ya da özel kurumlardan gelecek olan davet mektubunun dosyada yer alma zorunluluğudur. Ticari vize başvurusunun onaylanmasından sonra başvuru sahibi Yunanistan sınırları içerisinde 90 gün boyunca ticari faaliyetlerde bulunabilecek ve konaklama hakkına sahip olacaktır. Başvuru ücreti diğer vize başvuru ücretleri ile aynı olup 80 Euro’luk bir bedeldir. Evrakların teslim edilmesinden 7 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanan Yunanistan ticari vizesi başvuru sahip oldukça fazla imtiyazlar tanımaktadır.

Yunanistan ticari vize başvurusu Yunanistan Büyükelçiliği ve Konsolosluk vasıtası ile yapılabildiği gibi Gaziantep Vize Merkezi gibi özel yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri vasıtası ile de yapılabilmektedir. Evrakların hazırlanma sürecinin biraz uzun süre alacağı varsayılarak başvuru sürecinin planlanan seyahat tarihinden 2 ay önce başlatılması tavsiye edilmektedir.

Yunanistan ticari vize’ye firma sahipleri gibi çalışanlarda çalıştıkları kurumdan aldıkları görevlendirme belgesi ile başvurabilmektedirler.

Ayrıca bağlı olunan Ticaret Odaları vasıtası ile ticari vize başvuru sürecini kısaltmak ve kolaylaştırmak mümkündür. Ticaret odalarının birlikte yürüttükleri iş birliktelikleri sayesinde Yunanistan’da ki muhattaplar ile irtibat kurma ve referans bulma işlemi kolaylaşmaktadır.

Yunanistan Konsolosluğuna sunulacak başvuru dosyası dışında e-vize uygulaması ile de başvuru yapılabilen ticaret vizesi başvuru sahiplerine dünya ticaretine açılma fırsatı sunmaktadır. Yunanistan Dış İşleri Bakanlığı resmi sitesi üzerinden yapılacak e-vize başvurusu, internet üzerinden doldurma fırsatı bulunabilecek Vize Başvuru Formundan oluşmaktadır. Başvuru formunu eksiksiz olarak doldurduktan sonra 80 Euro’luk vize başvuru harç ücretini kredi kartı ya da banka hesap kartı ile ödeyerek ön başvuruyu tamamlayabiliriz. Ön başvuru tamamlandıktan sonra Konsolosluk yetkileri başvuru sahibi ile yüz yüze görüşmek için Konsolosluk binasına çağıracaklardır. Görüşme sonrasında ticari vize başvurusu onaylanan kişiler kendilerine iletilecek onay mailini sınır kapısında görev yapan pasaport kontrol görevlisi memura göstererek Yunanistan sınırından geçebilir.

 

Yunanistan Ticari Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

 

Yunanistan Ticari Vizesi için gerekli olan evraklar listesi Gaziantep Vize Merkezi ya da vizeofisi.net internet adresinden de edinilebileceği gibi Yunanistan Büyükelçiliği ya da Yunanistan Konsoloslukları tarafından da temin edilebilir. Vize için istenilen evraklar tamamlandığında Yunanistan resmi ya da özel kurumları ile ticari ilişkiler içerisine girmek oldukça basit hale gelecektir. 180 günlük bir süre zarfında 90 günü Yunanistan sınırları içerisinde geçirme hakkı tanıyan Yunanistan ticari vizesi, Konsolosluk başvurusu ya da e-vize başvurusu ile yapılabilmektedir.

Yunanistan ticari vizesi için gerekli olan evraklara kısaca değinecek olursak;

 • Pasaport: Yurtdışına çıkabilmek için Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca ya da Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile başvurusu yapılabilecek evraktır. Ticari vize başvurusu için kullanılan pasaportun umumi (genel) pasaport olması gerekmektedir ve 6 aylık bir kullanım süresi bulunması istenmektedir. Ayrıca kullanılacak pasaportun yıpranmamış ve 2 sayfalık boşluğa sahip olması gerekmektedir.
 • Biyometrik Fotoğraf: 3.5×4.5 ebatlarına sahip ve yurtdışında da kabul gören bir fotoğraf türüdür. Bu fotoğraf türünün beyaz zemin önünde çekilmesi ve yüzü tam karşıdan gösterecek şekilde fotoğraflanması aranan özelliklerdir.
 • Davet Mektubu: Ticaret odaları vasıtası ile kolay biçimde temin edilebilecek, yurtdışında ki muhattaplar tarafından gönderilen ıslak imzalı ve kaşeli davet mektubudur. Bu davet mektubu kişiye özel gönderildiğinden dolayı birden fazla kişinin vize başvurusu yapması gerekiyorsa başvuru yapacak kişi adedince mektup gönderilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru Formu: Yapılması planlanan ticaretin türünü, kapasitesini, seyahat süresince kalınacak otellerin adreslerinin belirtildiği bir formdur. Bu formda verilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olması ticari vizenin onay sürecini kısaltacaktır.
 • Sağlık Sigortası: Yunanistan’da kalınacak süre içerisinde karşılaşılabilecek hastalık ya da kazalara karşı Yunanistan hastanelerinden faydalanabilmek için en az 30.000 Euro’luk seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır. Bu sağlık sigortası Konsolosluk aracılığı ile yaptırılabileceği gibi özel sigorta acenteleri ile yaptırılabilir.
 • Banka Hesap Özeti: Yunanistan seyahati esnasında barınma, beslenme gibi gündelik ihtiyaçların karşılanabilmesi için güncek banka hesap bakiyesinde yeterli miktarda para bulunmalıdır.

 

Yazılan bu evraklar haricinde Konsolosluk ekstra belge isteyebilir. Bu tarz bir olasılığın problem olmaması adına başvuru sürecini erken biçimde başlatmak gerekmektedir.

 

Yunanistan Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Yunanistan aile ziyareti vizesi başvuru, Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize ofisleri aracılığı ile yapılmaktadır. Vize ofisimiz, Yunanistan vize işlemleri için Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiştir.

Bu sayede sizler de vize ofisimiz aracılığı ile Yunanistan aile ziyareti başvurusunda bulunabilirsiniz. Yunanistan aile ziyareti vizesi, Yunanistan’ da yaşayan aile, akraba ve yakın arkadaşlarını ziyaret edebilmek amacı ile alınması gereken vize türüdür.

Bu vize türüne başvuruda bulunabilmek için, gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Hem evrak bilgisinden hem de vize başvuru sürecinden vize ofisimiz aracılığı ile yararlanmak mümkün olmaktadır. Yunanistan aile ziyareti başvurusu için tüm evrakların eksiksiz bir biçimde Yunanistan Konsolosluğu’ na iletilmesi durumunda vize ofisimiz aracılığı ile yardım alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Yunanistan aile ziyareti vizesi kapsamında 180 gün içerisinde maksimum 90 gün konaklama süresi bulunmaktadır. Bu nedenle Yunanistan kısa süreli vize işlemleri arasında yer almaktadır. Yunanistan aile ziyareti vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir. Güncel evrak bilgileri için vize başvuru ofisimiz sizlere mail aracılığı ile ulaşım sağlamaktadır.

Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

Gaziantep vize merkezi ya da vizeofisi.net adresi üzerinden edilecek Yunanistan aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar listesi, diğer vize türlerinden farklı olarak yurtdışında yaşayan akraba yada arkadaştan gelecek davet mektubunu da içermektedir.

Aile ziyareti vizesi alındığı takdirde başvuru sahibine Yunanistan sınırları içerisinde 90 günlük konaklama hakkı tanınmaktadır. E-vize uygulaması ile de kolay biçimde başvurusu yapılabilecek olan Yunanistan aile ziyareti vizesi sadece akrabalar ile sınırlı değil aynı zamanda arkadaşlar tarafından gelecek davetleri de içermektedir.

Yunanistan Konsolosluğuna teslim edilen aile ziyareti vize başvuru dosyasında yer alan evrakları 3 aydan daha eski olmamasına dikkat edilmelidir.

Yunanistan aile ziyareti vizesi için gerekli olan evrakları kısaca inceleyelim;

 • Başvuru Formu: Konsolosluk yada e-vize uygulaması üzerinden elde edilecek aile vizesi başvuru formu, başvuran kişinin kişisel bilgilerini ve yapılacak seyahatin ayrıntılarını öğrenmeyi amaçlar. Başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması vize başvurusunun kabulu açısından son derece önemlidir.
 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayacak şekilde 180 günlük daha kullanım süresi bulunan umumi (genel) pasaport. Yunanistan birimlerinin kaşe vurabilmesi için en az 2 sayfalık boşluğu bulunmalıdır.
 • Kimlik Fotokopisi: Pasaport üzerinde yer alan bilgiler ile birebir örtüşen ve halen geçerliliği devam eden kimlik belgesinin fotokopisi başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Davet Mektubu: Yurt dışında yaşayan akraba ya da arkadaş tarafında adınıza özel gönderilecek davet mektubu. Bu mektup isme özel olduğu için seyahat planlarında fazla kişi yer alıyorsa ona göre davet mektubu gönderilmelidir.
 • Akrabalık ilişkisini gösteren belge: Davet mektubunu gönderen kişi akraba statüsünde birisi ise Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Müdürlüklerinden alınacak akrabalık bağını gösteren belge Konsolosluk makamına sunulmalıdır.
 • 2 adet fotoğraf: Uluslararası geçerliliğe sahip 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Banka dökümleri: Yunanistan ziyareti esnasında orada yapılacak harcamaları finanse edebilmek için güncel banka hesabında, orada geçirilecek her gün için en az 50 Euro bulunmak zorundadır
 • Sağlık sigortası: Özel sigorta acenteleri tarafındanda yaptırılabilen ve Yunanistan’da ki olası sağlık masraflarını karşılayabilmek için 30.000 Euro’luk sigorta teminatı gerekmektedir.

 

Yunanistan Transit Vize İşlemleri

 

Yunanistan transit vize işlemleri, Yunanistan üzerinden farklı bir ülkelere geçiş sağlayan işlemler bütünüdür. Gerek hava ulaşımı gerekse kara ulaşımında 6 saati geçen tüm aktarma sürelerinde transit vize almak zorunludur. Yunanistan transit geçiş vizesi ile gitmek istenilen ülkeye Yunanistan üzerinden aktarmalı olarak geçiş sağlamak mümkündür.

Bu geçiş esnasından Yunanistan sınırları içerisinde en fazla 5 günlük bir konaklama izni de bulunmaktadır. Transit vize işlemleri sırasında, vize verme yetkisi tamamen Yunanistan Devleti’ne aittir.  Bulgaristan, Belarus, Ukrayna gibi ülkelere karayolu ile geçilmek isteniyorsa Yunanistan transit vizesi sahibi olmak zorunludur.

Aynı şekilde Yunanistan havaalanlarında 6 saatten fazla bir aktarma süresi varsa transit vize sahibi olmak gerekmektedir. Transit vize sahibi olmanın faydalarını vizeofisi.net adresinden öğrenilebileceği gibi Romanya Konsolosluğu ile de irtibata geçilebilir. Eğer transit geçişi sağlayacak kişi Schengen vize sahibi ise Romanya transit vize başvurusu yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Transit Vize Çeşitleri

3 farklı şekilde düzenlenen transit vize çeşitleri aşağıda ki gibi açıklanmıştır;

 • A Sembolü; kısa süreli geçişlerde alınan transit vize türüdür. Genellikle havaalanlarında kullanılır.
 • B Sembolü; karayolu aktarmalı seyahatlerde yolcunun Romanya geçişi esnasında 5 gün süre ile ülke sınırları içerisinde konaklamasını sağlayan transit vize çeşitidir.
 • C Sembolü; Yunanistan üzerinden aktarma yapılırken daha uzun süreli konaklama imkanı sağlamaktadır. C tipi transit vize alma hakkı diplomatik, hizmet ve özel pasaport sahibi kişilere tanınmaktadır.

 

Yunanistan transit geçiş vizesi başvurusu esnasında hangi ülkeye gidilmek istendiği ve planlanan seyahatin süresi belirtilmek zorunludur. Ayrıca geçiş esnasında izlenecek rotanın belirtilmesi oldukça önemlidir. Yunanistan üzerinden geçişler tek yönlü, çift yönlü ya da daha fazla yönlü olabilir. Bu tip durumlarda Yunanistan transit geçiş vizesi her bir Yunanistan sınırından geçiş için 5 günlük konaklama süresi tanımaktadır.

Genel (bordo) pasaport sahibi kişiler transit geçiş vizesi almak zorunda iken diplomatik, özel ve hizmet pasaportu olanların transit geçiş vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yunanistan transit geçiş vize başvurusu, sunulan evrak incelendikten ve herhangi bir mahsur görülmedikten sonra 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

 

Yunanistan Transit Geçiş Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

Yunanistan transit geçiş vizesi, Yunanistan sınırları kullanılarak başka bir ülkeye geçişi sağlayan vize türüdür. Özellikle kara yoluyla Avrupa’dan Asya’ya geçişin önemli eşiklerinden olan Yunanistan transit geçişlerin önemli duraklarından birisidir. Yunanistan sınırlarından geçiş için 5 günlük yol ve konaklama hakkı tanıyan bu vizeye Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile de başvurulabilmektedir. Yunanistan vizeleri hakkında daha fazla bilgiye vizeofisi.net adresinde bulunmaktadır

Schengen vize sahipleri ve hizmet, özel yada diplomatik pasaport sahibi kişilerin başvurmasına gerek bulunmayan bu vize türüne, genel (umumi) pasaport sahibi herkes ister karayolu ile isterse uçakla olsun her geçiş için başvurmak zorundadır.

Gaziantep vize merkezi aracılığı ile de yapılabilecek başvuru için tamamlanması gereken evraklar;

 • Geçerliliği en az 12 ay olan ve yıpranma olmayan pasaport. Pasaportumuzun güncel olarak kullandığımız pasaport olması ve Yunanistan sınır görevlilerinin geçiş esnasında kaşeleyebilmeleri için en az 2 sayfa boşluğu bulunmalıdır.
 • Planlanan seyahatin genel hatlarının anlatıldığı vize başvuru formu. Başvuru formunda geçiş için planlanan süre ve izlenecek olan rota belirtilmelidir. Vize başvuru formuna yazılacak bilgilerin eksiksiz ve doğru biçimde doldurulması son derece önemlidir.
 • Yakın zamanda ve beyaz fon önünde çekilmiş 3.5×4.5 cm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • 80 Euro’luk Yunanistan transit geçiş vizesi dekontu. Ücret kredi kartı veya banka hesabı ile online olarak ödenebilmektedir.
 • Finansal durum belgesi;  Bu belge ile beraber banka hesap hareketlerini gösteren banka evrakları, sahip olunan konut varsa konutun tapusu da finansal durum belgesi ile sunulmalıdır.
 • Mesleki tanımlama belgesi; Esnaflar için Ticaret Odalarından, çiftçiler için ise Ziraat Odalarından gerekli belge alınmalıdır. Vize almak isteyen kişi emekli ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alabileceği emekli belgesi ile başvurmak durumundadır.
 • Çalışanlar için işyerinden alınacak antetli kağıda yazılmış ve ıslak imzalı maaş bordrosu ve izin belgesi.
 • Gidilmek istenilen ülkenin vizesi, otel rezervasyonları, geçişte kullanılacak uçak, otobüs ya da tren biletleri seyahat evrakları ile beraber sunulmalıdır.
 • Kaza yada hastalık durumlarında Yunanistan hastanelerinden faydalanabilmek için 30.000 Euro’luk seyahat sağlık sigortası.

 

Yunanistan Adalar Kapı Vizesi

 

Yunanistan Adalar kapı vizesi, Yunanistan’a bağlı Rodos, Kos, Midilli, Meis, Sakız, Sisam gibi adalara girebilmek için alınması gereken kısa süreli bir vize türüdür.

Bu vize, Yunanistan Konsolosluğundan alınabileceği gibi Gaziantep Vize Merkezi gibi özel yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığı ile de alınabilmektedir. Geçerliliği 15 gün olan bu Adalar kapı vizesinin, Adalar’a her gidilmek istendiğinde yeniden başvurulması gerekmektedir. Umumi (genel) pasaport sahibi kişilerin başvurabilecekleri bu vize, diğer Schengen ülkelerine girişte kullanılmamaktadır sadece Yunanistan Adalar bölgesine özel bir vize türüdür.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanı sıra Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna vatandaşları da Adalar kapı vizesi için başvuruda bulunabilirler. Bu vize sahibi kişiler, Adalar vizesi ile Yunanistan’a giriş yapamazlar, Yunanistan’a giriş için ayrıca Schengen vizesi başvurusu gerekmektedir. 15 gün geçerliliği olan Adalar vizesini uzatmak mümkün değildir.

Aşağıda sıralanmış gerekli evrakları Gaziantep Vize Merkezi gibi kurumlar aracılığı ile Adalar bölgesine göndererek vize alınmaktadır. Vizeofisi.net web sitesinin Yunanistan sayfasında detaylar yer almaktadır. Sonrasında  giriş noktasında pasaport kontrolü ve parmak izi okutarak giriş işlemi sağlanmaktadır.

Adalar Kapı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

Adalar kapı vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir. Gerekli evrakların tesliminden 4 iş günü içerisinden vize başvurusu sonuçlanmaktadır.

 • Pasaport fotokopisi: Üzerinde kaşe vurulabilecek sayıda boş sayfası ve 120 gün geçerlilik süresi olan pasaport fotokopisi. Üzerinde KKTC mührü bulunan pasaportlara Adalar vizesi verilmemektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: yakın zamanda çekilmiş, 3.5×4.5 cm ebatlarına sahip, yüzün tamamının görüldüğü 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı: Nüfus cüzdanının her iki yüzünün kopyalandığı 1 adet fotokopi
 • Bilet Fotokopileri: Adalar bölgesine gidiş ve dönüşte kullanılacak feribota ait biletlerin fotokopileri istenmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta bilet rezervasyon evrakları kabul edilmemektedir.
 • Otel rezervasyonu: Yapılmak istenilen Adalar seyahatinde konaklama planı varsa başvuru evrakları içerisinde otel rezervasyon evrakları da bulunmalıdır. Bu rezervasyon bilgilerinde mutlaka giriş ve çıkış tarihleri yer almalıdır.
 • Vize Başvuru Formu: Başvuruyu yapan kişinin kısaca tanıtıldığı ve hangi amaçla Adalar’a gelmek istediğini belirttiği bir belgedir.

 

Yunanistan Kaptan Vizesi

 

Yunanistan kaptan vizesi, Ege Denizi üzerinden Yunanistan sınırlarına girmek isteyen kişilerin çıkarmak zorunda oldukları bir vize türüdür. İster küçük bir balıkçı teknesi ister büyük bir yük gemisi olsun Yunanistan deniz sınırları içerisinden geçmek isteyen kişilerin çıkarmak zorunda oldukları bu belge, Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile çıkarılmaktadır. Detaylara vizeofisi.net den ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Devleti’nin bu vizeyi verirken oldukça sıkı bir inceleme yaptığını bilmeniz gerekmektedir. Yapılan güvenlik soruşturmasından kafa karıştıran en ufak bilgi kaptan vizesinin alınmamasına sebep olmaktadır. Bu yüzden kaptan vizesi başvurularında, Gaziantep Vize Merkezi gibi konusunda deneyimli kurumlardan yardım istenmesi, başvuru süresini hem kısaltacak hem de olumlu sonuçlanmasına vesile olacaktır.

Yunanistan Kapı Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

 

Vizeofisi.net adresinden de ulaşılabilecek olan kaptan vizesi için gerekli olan evraklar listesini kısaca özetlemek gerekirse;

 • Pasaport: 3 aylık daha kullanım süresi olan, üzerinde yıpranmaların olmadığı ve gerekli kaşelerin basılabilmesi için 2 sayfalık boşluğun olduğu umumi (genel) pasaport
 • Biyometrik Fotoğraf: en geç 3 ay öncesinde çekilmiş ve arka fonu beyaz olan, yüzün tamamının açık ve net gözüktüğü 2 adet byiometrik fotoğraf
 • Garanti Yazısı: Tekne sahibi tarafından Yunanistan Büyükelçiliği ya da Yunanistan Konsolosluğuna yazılmış garanti yazısı. Bu yazıda gemi sahibi gemiyi kullanacak kaptana kefil olmaktadır. Bu belge bir firma adına yazılıyorsa antetli kağıda yazılmış, kaşeli ve ıslak imzalı olarak teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Tekne Evrakları: kullanılacak olan tekneye ait olan ruhsat, gemiyi kullanacak kaptanın deniz adamlığı belgesi ve kaptanın gemi sahibi ile yapmış olduğu sözleşme fotokopi olarak başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Dilekçe: Gemi kaptanı tarafından Yunanistan Konsolosluğu’na hitaben yazılmış Yunanistan deniz sınırları içerisinden geçiş süresini, izlenecek rotayı ve yanaşılacak olan limanları ayrıntılı olarak belirtilen dilekçedir. Dilekçeye yazılan bilgilerin doğru ve eksiksiz olması Kaptan vizesinin alınmasını kolaylaştıracaktır.
 • Banka Hesap özeti: Son 3 aya ait içerisinde 5.000 TL bakiyenin bulunduğu hesap özeti. Bu hesap özetinin aktif olarak kullanılan bir hesap olması ve özetin bankadan kaşe ve ıslak imzalı olarak alınması şarttır.

 

Yunanistan Erasmus Vizesi

 

Yunanistan Erasmus vizesi, Yunanistan Devleti sınırları içerisinde üniversite eğitimi almak ve eğitim seminerlerine katılabilmek için başvurulan uzun konaklama süresini kapsayan bir vizedir. Bu vizeye Yunanistan ve Türkiye Cumhuriyeti dahilinde denkliği bulunan özel ya da devlet üniversiteleri için başvurulabilmektedir. Bu vizeye başvuru yapabilmek için ön şart olarak hibe yazısı ve Yunanistan üniversiteleri için kayıt kabul belgesi istenmektedir.

Gerek Türkiye Cumhuriyeti kurumları tarafından gerekse özel kuruluşlar tarafından verilen burslar hibe yazısı olarak kabul görmektedir. Ayrıca Yunanistan devleti tarafından denkliği kabul edilmiş Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinde okuyan öğrenciler, öğrenci değişim programı kapsamında Erasmus vizesi için başvuruda bulunabilmektedirler. Erasmus vizesi başvuru işlemleri için Gaziantep vize merkezince yapılabilmekte olup vizeofisi.net adresinden de detaylara erişim sağlanabilir.

Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler

 

Özellikle Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile Erasmus vizesi için gerekli evrakları eksiksiz ve hızlı biçimde tamamlamak mümkündür. Başvuru sürecinde tamamlanması gereken evraklar;

 • Kabul Mektubu: Yunanistan üniversitelerine kayıt hakkı kazanan öğrencilerin elde ettikleri belgedir.
 • Pasaport: En az 6 aylık kullanım süresine sahip ve nüfus cüzdanı bilgileri ile birebir örtüşen güncel pasaport
 • Biometrik Fotoğraf: 3aylık bir süre içerisinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf. Fotoğraf beyaz arka fon önünde ve yüzün tamamının gözükeceği şekilde çekilmelidir.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: İl Nüfus Müdürlüklerinden alınacak, içerisinde adres bilgilerininde olduğu vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Öğrenci Belgesi: eğitim hakkı kazanılan üniversiteden elde edilecek öğrenci belgesi
 • Konaklama Belgesi: eğitim hayatı boyunca devlet yurdu, özel yurt yada bağımsız daire olarak hangi adreste ikamet edileceğini gösteren belgedir. Adres değişikliği durumunda yeni adresin Erasmus Merkezlerine bildirilmesi zorunludur.
 • Sağlık Sigortası: Özel sigorta acenteleri vasıtası ile de yaptırılabilecek 30.000 Euro bedelli sağlık sigortası. Bu sigorta vasıtası ile eğitim hayatı boyunca karşılaşılabilecek olan hastalık ya da kaza gibi durumlarda Yunanistan Devlet,özel hastanelerinden ücretsiz olarak faydalanılabilmektedir.
 • Hibe ve Burs Belgeleri: Yunanistan sınırları içerisinde eğitim alırken masrafları karşılayabilmek için çeşitli kurum ve kuruluşlardan alınan burs ya da hibelerin belgesidir.
 • Banka Hesap Defteri: aktif kullanımda olan son 3 aya ait hesap hareketlerini gösteren hesap defteri.

 Yunanistan Şoför Vizesi

 

Yunanistan şoför vizesi, ticari amaçla kullanılan bir vize türüdür. Otobüs, minibüs, kamyon ya da tır kullanan sürücülerin Yunanistan sınırından kullanmaları gereken bir vizedir. 6 aylık bir süre için 90 günlük konaklama süresi veren bu vize ticari amaçla kullanılmaktadır. İlk başvuru esnasında parmak izi kaydı oluşturulan şoför vizesinde sonraki başvurularda parmak izi kaydına gerek duyulmamaktadır.

Gaziantep vize merkezi şubeleri tarafından Yunanistan şoför vizesi için bilgi alınabilir olup başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. vizeofisi.net adresinden de ulaşılabilecek gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

Yunanistan Şoför Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 

Hem firma sahibi hem de şoförün hazırlaması gereken evraklar listesi olarak ikiye ayrılan liste şu şekildedir;

İşverenin hazırlayacağı evraklar;

 • Şoför ve firma arasında yapılan iş sözleşmesini gösteren çalışma ilişkisinin teyidi
 • Emniyet Müdürlüklerinden alınmış TR bandrollü plaka evrakları
 • Yunanistan veya transit Yunanistan geçişlerinde planlanan Yunanistan’a giriş ve çıkış tarihleri. Verilen tarihlere uyulması sonraki başvurularda vize çıkış süresinin kısalmasına sebep olacaktır
 • Yunanistan’da beraber iş yapılan firma ya da kişilere ait bilgiler ve yapılan sözleşmeler
 • Önce süreçte tamamlanan seferlere ve yapılması beklenen seferlere ait rota ve adres bilgileri
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan ayrıntılı sigorta belgesi
 • Yurtiçi veya yurtdışı taşıma yapabilme izin belgesi olan c2 belgesi
 • Araca ait güncel ruhsatlar. Bu ruhsatlarda eksik veya hatalı belge olmaması son derece önemlidir
 • Yunanistan Konsolosluğu yada özel sigorta acenteleri vasıtası ile de elde edilebilecek, yurtdışında kaza yada hastalık gibi durumlarda Yunanistan hastanelerinden faydalanılmasını sağlayan Yurtdışı Sağlık Sigortası.

 

Şoförün hazırlaması gereken evraklar;

 • Son kullanım tarihine 6 aydan az süre kalmayan genel (umumi) pasaport
 • Yüzün tamamını karşıdan net şekilde alan ve beyaz fon önünde çekilmiş 3.5×4.5 cm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Yapılması planlanan seyahatin tarih, rota ve sponsorluk bilgilerini içeren vize talep dilekçesi
 • Ticari gazete sicili, faaliyet raporu, vergi levhası gibi şirket evrakları
 • Ayrıntılı SGK sigorta hizmet dökümü
 • Adres bilgilerini de içeren vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kimlik fotokopisi
 • Yurtdışı uyumlu sürücü belgesi
 • Önceki süreçlerde yapılmış yurtdışı seferleri gösteren evrak

Yunanistan Schengen Vizesi Hakkında Her Şey

 

1985 yılından bu yana yürürlükte olan schengen vizesi, Avrupa Birliği içerisinde yer alan 22 ülke ve Avrupa Birliği haricinde ki 4 ülkeyi kapsayan sınırların olmadığı ve serbest dolaşım iznini kapsayan bir vize türüdür. Schengen vizesi sahibi olan kişi üye 26 ülke içerisinde dilediği gibi seyahat etme hakkına sahiptir. Yunanistan Schengen vizesi için başvuru işlemleri Gaziantep vize merkezince gerçekleştirilmektedir. Detaylı bilgiler vizeofisi.net adresinde bulunabilir.

Yunanistan’da Schengen vizesi kullanılan Avrupa birliği ülkelerinden birisidir. Schengen vizesi kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta; ilk vize hangi ülke için alındı ise öncelikli olarak o ülkeye giriş yapmalı sonrasında gidilmek istenilen ülkeye geçiş yapılmalıdır. Örneğin; bir Alman ilk Schengen vizesini Fransa için alıyor, sonrasında İtalya’ya gitmek istediğinde Fransa üzerinden İtalya’ya gitmek zorundadır. Aksi takdirde vize puanı düşecek ve diğer ülkelere giriş çıkışlarda problem yaşayabilecektir. Schengen vizesi ile 180 günlük bir süre içerisinde 90 gün üye ülkelerden birinde konaklama imkanı mevcuttur. Bu süreyi eğitim, evlilik ve çalışma gibi durumlarda yapılacak başvuru ile uzatmak mümkündür.

Yunanistan Schengen Vize Kategorileri

 • Turistik Vize: 90 gün boyunca istenilen üye ülkeye turistik gezi yapma imkanı sağlar
 • Aile Ziyaret Vizesi: Başka ülkelerde yaşayan akraba ya da arkadaşların ziyaretlerine imkan sağlayan vize kategorisidir
 • Ticari Vize: Farklı ülkeler ile ticaret anlaşmaları yapma, farklı ülkelerde ki fuarlara katılma imkanı sağlar
 • Şoför Vizesi: Ticari amaçla kullanılan bir vize kategorisidir. Bu vize ile farklı ülkelere yük ve yolcu taşıma işlemi yapılabilir
 • Kaptan Vizesi: Tıpkı Şoför vizesi gibi ticari amaçla kullanılan farklı bir vize kategorisidir. Farklı ülkelerin kara suları içerisinde serbest dolanım hakkı tanır
 • Eğitim Vizesi: Uzun süreli bir vize kategorisidir. Farklı ülkelerde alınan eğitim süresince o ülkede konaklama hakkına sahip olma imkanı sağlar
 • Sportif ve Kültürel Vize: Daha çok sporcular ve araştırmacılar tarafından kullanılan bir vizedir.
 • Avrupa Birliği Vatandaşı Eşi ve Çocukları Vizesi: bu kategoride ise eşlerden birinin Schengen vize sahibi olması dolayısıyla AB vatandaşı olmayan eş ve çocuklarda Schengen vize imkanlarından faydalanabilmektedirler.

 

 

 

 

 

Yunanistan Konsolosluğu

Yunanistan Konsolosluğu Görev ve Yetkileri

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği görev bölgeleri,

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Yunanistan vatandaşlarının; pasaport yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum ve ölüm belgeleri, evlilik işlemleri gibi prosedürlerini yerine getirmektedir.

Yunanistan’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşlarının vize başvuru kabul etme, vize değerlendirme süreci, vize onay veya reddetme işlemlerini gerçekleştirmek yükümlülüğü bulunmaktadır.

Yunanistan İzmir Fahri Konsolosluğu, Yunanistan Antalya Fahri Konsolosluğu, Yunanistan Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Yunanistan İskenderun Fahri Konsolosluğu, Yunanistan İzmit Fahri Konsolosluğu görevlendirme gibi yetkisi mevcuttur.

Yunanistan ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dayanışma, ülke tanıtımı ve birlik beraberliği sağlamak ile sorumludur.

 

Feribotla Yunanistan’a Gitmek İçin Gerekenler

 

Feribotla Yunanistan’a geçmek için gerekenler, schengen vizesi sahibi değilseniz 2 farklı vize çıkarmak şeklinde özetlenebilir. Schengen vize sahibi iseniz sahip olduğunuz vize sayesinde pasaportunuzla dilediğiniz gibi Yunanistan’a feribot ile geçiş sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde diplomatik, hizmet ya da özel pasaport sahibi kişilerde diledikleri gibi deniz yolu ile Yunanistan’a geçiş sağlayabilirler.

Sadece genel (umumi) pasaport sahipleri Yunanistan’a deniz yolu ile geçmek istiyorlarsa önce Adalar kapı vizesi ardından da Yunanistan turistik vize çıkarmak durumunda kalacaklardır. Yoğun ve uğraştırıcı bir iş olacağından dolayı vizeofisi.net adresindeki iletişim bilgilerinden ulaşabileceğiniz Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile başvuru sürecini hızlandırmak mümkündür. Doğrudan feribotla Yunanistan’a geçmek mümkün olmayacağı için ilk olarak deniz yolu ile Yunan Adalarına oradan da yine feribotla Yunanistan’ın en büyük limanı olan Pire Limanına geçmekle mümkün olacaktır. Feribot ile Yunanistan’a geçmek için yapılması gerekenleri kısaca özetleyecek olursak;

Adalar Kapı Vizesi

İlk olarak Ege Denizinde yer alan Yunanistan’a bağlı Rodos, Kos, Midilli, Meis, Sakız veya Sisam adalarından birine feribot ile geçmek gerekecektir. Bunun için Yunanistan Konsolosluğuna kullanımda olan pasaport, feribotla geçiş bileti; burada bileti rezerve ettirmek yeterli olmayacaktır satın almak gerekir, vize alma sebebinin, seyahat süresinin ve izlenecek rotanın ayrıntılı olarak anlatıldığı vize başvuru dilekçesini teslim ederek Adalar kapı vizesi alınabilir.

Yunanistan Turistik Vize

Bu vize sayesinde Yunanistan’ın kara topraklarına ayak basmak mümkün olacaktır. Turist vizesi alabilmek için ise yine Yunanistan Büyükelçiliği ya da Yunanistan Konsolosluğuna aşağıda ki evraklarla başvurmak gerekmektedir; Evraklar ile ilgili tüm bilgileri vizeofisi.net adresinde bulabilirsiniz.

 • Pasaport: aktif kullanımda ve 6 aylık kullanım süresi olması gerekmektedir
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: yakın zamanda çekilmiş ve standartlara uygun olmalı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vize başvuru dilekçesi: seyahat ayrıntıları ve kişisel bilgiler eksiksiz olarak verilmelidir
 • Banka hesap özeti: son 3 aya ait hesap hareketlerini gösterir özellikte olmalıdır
 • Otel ve bilet rezervasyon bilgileri: konaklanacak otellerin adres ve konaklama süreleri ayrıntılı olarak belirtilmelidir
 • Yurtdışı sağlık sigortası: 30.000 Euro’ luk değere sahip olmalıdır

 

Karavanla Yunanistan’a Gitmek İçin Gerekenler

 

Karavanla Yunanistan’a gitmek için gerekenler listesine ayrıntılı olarak Gaziantep Vize Merkezi aracılığı ile ulaşılabileceği gibi aşağıda kısaca değinelim. Karavanla yada şahsi araçla Yunanistan’a tek bir vize ile geçmek mümkündür. Sahip olunacak Yunanistan turist vizesi Yunanistan sınır kapılarını açmaya yardımcı olacaktır. Ya da Schengen vizesi ile Yunanistan’dan sonra rotaya birkaç ülke daha sıkıştırmak mümkün olabilir.

Avrupa Birliği vatandaşlarının sahip oldukları Schengen vizesi sahibi olanlar pasaportları dışında herhangi bir belgeye gerek duymaksızın Yunanistan sınırından geçebilmektedirler. Fakat Schengen vizesi olmayanlar Yunanistan Büyükelçiliği ya da Yunanistan Konsolosluklarına verecekleri turist vizesi başvuru dosyası ile kolay biçimde vize sahibi olabileceklerdir. Yunanistan’a karavanla gitmek için gerekli koşullar ve daha fazlası vizeofisi.net de.

Yunanistan’a karavanla gitmek için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Uluslararası Ehliyet: 200’den fazla ülkede geçerliliği olan uluslararası ehliyeti Türkiye’de sadece Türkiye Turing ve Otomobil kurumundan temin edilebilmektedir. Uluslararası ehliyet olmadan yurtdışında araç kullanmak mümkün değildir.
 • Araç İçin Uluslararası Sigorta: karavan ya da farklı bir araçla yurtdışında bir kazaya karışıldığında kazada meydana gelen hasarın sigorta şirketleri tarafından karşılanabilmesi için Uluslararası sigorta (greencard) yaptırmak gerekmektedir.
 • Ruhsat: araçla yurtdışına çıkıldığında mutlaka bulundurulması gerekli bir evraktır ruhsat. Fakat sadece ruhsat yurtdışında yeterli olmayacaktır. Ayrıca ruhsatın noter onaylı ingilizce çevirisi de bulunmalıdır.
 • Pasaport: en az 6 aylık daha kullanım süresi bulunan, aktif olarak kullanımı devam eden pasaport yanımızda olması gereken evraklardan biridir. Pasaportun yıpranmamış olması ve Yunan makamlarınca kaşelenebilmesi için en az 2 sayfalık boşluğun olması gerekmektedir.
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf: beyaz fon önünde çekilmiş ve yüz hatlarını kapatmayacak şekilde mimiklerden uzak 3.5×4.5 cm ebatlarına sahip fotoğraftır.
 • Vize Başvuru Dilekçesi: Vize başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, planan seyahatin rotalarını, seyahat süresini ve nedenlerinin ayrıntılı olarak anlatıldığı bir dilekçedir. Dilekçede verilen bilgilerin eksiksiz ve tam olması Yunanistan turist vizesinin çıkma olasılığını arttıracaktır.
 • Banka Hesap Dökümü: planlanan Yunanistan seyahatinde yapılacak harcamaların karşılanabilmesi için şahsi banka hesabında, kalınması planlanan hergün için en az 50 Euro bulunması gerekmektedir.
 • Sağlık Sigortası: Yurtdışında geçerliliği olan minimum 30.000 Euro’luk seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur.

 

 

Yunanistan Vize Formu

Yunanistan Vize Başvuru formu genellikle 4 sayfadan oluşan ve resmi belge statüsünde bulunan bir evraktır. Bu evrak Yunanistan Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Yunanistan vizesi başvuru formunun, Yunanistan vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evrakların arasında bulundurulması zorunlu bir işlemdir. Yunanistan vize başvuru formu olarak geçmektedir. Aslında Schengen vize başvuru formu olan bu belge Yunanistan giriş ve Yunanistan çıkışlı olmak üzere düzenlendiği için ve vize başvurusu Yunanistan için yapıldığı için, Yunanistan vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır.

Yunanistan vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmak durumundadır. Ayrıca burada yer alan bilgilerin gerçek olması ve doğru olması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan sorularda boşluk bulunmaması, eksik ve hatalı yer olmaması önemlidir. Yunanistan vize başvuru formunda yer alan bilgilerin, Yunanistan vize başvuru formu evrakları ile arasında tutarlılık olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir.

Yunanistan Vize Başvuru Formu Doldurma

Yunanistan vize başvuru formu doldurma işlemi harflerin tamamı büyük olacak şekilde olmalıdır.

Yunanistan vize başvuru formu doldurma işlemi yapılırken eksiksiz bilgiler ile başvuru formunun desteklenmesi gerekmektedir.  İlgili vizenin başvuru evrakı, resmi bir evrak olarak kabul edildiği için, aslına uygun şekilde ve resmi bir evrak olarak tüm bilgilerin beyanı ile doldurulması gerekmektedir.

Başvuru onaylanmasının ardından, Yunanistan vize başvuru formu doldurulmuş kabul edilir. Bu başvuru formunun tamamlanması gereken resmi evraklar ile bir arada Yunanistan Konsolosluğu’ na sunulması gerekmektedir. Vize başvuru değerlendirilmesi aşamasında herhangi bir yanlış, hata veya vize başvuru sırasında usulsüzlük tespit edildiği takdirde, Yunanistan vize başvurusunda bulunan kişiye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu yaptırım, vize başvurusunun iptali, Yunanistan giriş ve çıkışının yasaklanması ya da para cezası olarak karşılaşılan bir durumdur.

Turistik Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Turistik seyahat amacı taşıyan geziler için kişiler öncelikle seyahat etmeyi düşündükleri ülkenin Başkonsolosluklarına Turistik Vize talebinde bulunması gerekmektedir. Örneğin; Yunanistan’ya seyahat etmek isteyen biri İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğuna hitap ederek amacına göre Yunanistan Turistik Vizesi için talep dilekçesi yazmalıdır. Vize talep dilekçesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar;

– Dilekçede yapılacak olan seyahatin amacı açık ve sade bir dille ifade edilmeli seyahat tur eşliğinde gerçekleştirilecek ise tercih edilen turla ilgili bilgi ve yasal belgeleri de dosya haline getirilmeli ikamet edilecek adresinde doğru şekilde dilekçeye koyulması gerekir.

-Dilekçede seyahatin yapılacağı tarih aralıkları doğru şekilde ifade edilmeli ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihlerinin beyan edilmesi zorunludur. -Dilekçenin içeriğinde seyahat esnasında ülkede yapılacak olan harcamaların (konaklama, ulaşım, hastane vb. durumların) karşılanma şekli hakkında açık bilginin de verilmesi gereklidir.

-Yunanistan Başkonsolosluğuna verilecek olan Turistik Vize talep dilekçesinde özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardan biride verilen bilgilerin anlaşılır ve birbirlerini teyit ediyor olmasıdır. Dosyaya eklenen her bilgi birbirini doğrulmalıdır. Bazı durumlarda seyahat edecek kişilerin iki dilekçe vermeside talep edilmektedir.

Bu durumlar;

1.Seyahat edecek kişinin SGK’lı olması durumudur. Bu durumda kişi çalıştığı firmadan, firmaya ait resmi kağıtlarının (antetli kağıt) üzerine seyahat edeceği tarihler arasında izinli olduğunu beyan eden Turistik Vize Talebi Dilekçesi oluşturulmasını talep eder. Bu dilekçede firma yetkilisinin, ünvanının belirtilmesi kaşesi ve imzasının olması gereklidir.

2.Turistik Vize talebinde bulunacak olan kişiler öğrenci veya ev hanımı ise bu durumda harcamalarının nasıl karşılanacağını beyan edecekleri sponsorlara ihtiyaç duyacaklardır. Bu sponsorlar birinci derece aile üyesi olan ; anne, baba, çocuk vb. şahıslar arasından olabilir ve sponsor olarak gösterilebilirler. Sponsor olmayı kabul eden kişilerin, seyahat esnasında yapılacak olan harcamaların kendileri tarafından karşılanacağını Yunanistan Vizesi talep dilekçesi olarak beyan etmeleri gerekir.

Ticari Vize Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Eğer seyahat ticari amaçlı ise Vize Talep Dilekçesinin başlığı Yunanistan Ticari Vizesi talep dilekçesi olarak vurgulanmalıdır.

-Dilekçenin, personeli ticari seyahate yollayacak olan firma yetkilisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yine burada da seyahat esnasında yapılacak olan masrafların nasıl karşılanacağı ve ülkeye giriş-çıkış tarihlerinin net bir şekilde beyan edilmesi; seyahat edecek olan personelin ünvanının, firma içerisindeki görevinin açıklanması ve hangi amaçla seyahatin gerçekleştirileceğinin de yer verilmesine dikkat edilmelidir. Vize talebinde bulunurken biyometrik veri istenileceği için başvuruların bizzat yapılmasına dikkat edilir. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Yani uzun süreli vize talebinde bulunmanız konsolosluğun insiyatifindedir.

-Uzun süreli vize talepleriyle ilgili herhangi bir kriter Yunanistan konsolosluğu tarafından belirtilmemiştir. Vizelerin ortalama çıkış süresi 22 gün olarak bilinirken vizenin talep türünün bu sürede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize izninin çıkış süresi işlem sırasına göre değişiklikte gösterebilmektedir. Seyahatin 1 veya 3 ay öncesinden resmi başvuruların yapılması süreç açısındanfayda sağlamaktadır. 4.Üçüncü ülke vatandaşları vize talep dilekçesine Türkiye’de aldıkları oturma izinlerinde eklemelidir. Üçüncü ülke vatandaşları Türkiye’de başvuru yaparken Türkçeleri yoksa yanlarında Türkçe bilen refakatçi eşliğinde başvurularda bulunmalıdır. Tüm evrakların toplanması sonucunda talep edilenvize ve harç bedelleri konsolosluk tarafından belirlenirken seyahat tipine göre değişiklik göstermektedir. Ama D tipi olarak bilinen Ulusal Vize harç ve vize ücreti yükseklik gösterebilmektedir. Vize ücreti Euro karşılığında TL olarak nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir. Yunanistan konsoloslukları vize uyumlarına koşulları gereği dikkat etmektedir. Bu açıdan istenilen evrakların eksiksiz ve düzgün şekilde elde edilmiş olması önemlidir.

 

 

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı